ONS BLAD HET MINISTERIE GOMBOS I 1 1 J. DUITSCHLAND NAAR LONDEN? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS heden Het nieuws van Van Officier tot Premier De kerkvervolging in Mexico Opportunist uit eerzucht Nieuwe ramp in Macedonië OM ZIJN „GELIJK R. TE BEPLEITEN VERNIETIGENDE SLAG AAN DE NONNI DE Hindenburg’s stem door de radio l JOH. LAUWERS BAROMETER ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 4 f2 NA DE AARDBEVING IN GRIEKENLAND o o DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Japan verdenkt Amerika Ontzettende wolkbreuk het Verkeersvrede te Hamburg Mac Neill’s aftreden Mgr. Ruiz y Flores verbannen i 1500 Chineezen gedood P Barometers Daar gaan de millioenen Bezwaren van Herriot 0 r i Oproep tot eensgezindheid i Het weerlicht in Chili o I I I I I I I I I I I I I I I I I I Regeering van Estland afgetreden Eilandje met 250 gezinnen in de diepte verdwenen Nomura niet naar Washington 300 mijnwerkers ingesloten Zondaars tegen Spaansche devie zenvoor schrift en gesnapt In het noorden wordt nog hevig gevochten Pauselijke gelukwensch Engelands conferenti^plan Zelfstandige regeering in het Noorden t-o Van zyn bed gelicht WOENSDAG S OCTOBER 1932 De Valera naar Londen Standpunten nog ver uiteen De dure Chaco Herriot en Simon „stralen” Honderd menschen om leven gekomen Engeland wil een conferentie der mogendheden bijeenroepen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40«. p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Wegens een zeer oog of het Lytton-rapport? Een zware aardbeving eischic meer dan 200 menschen- levens, meer dan 900 gewonden en maakte 5000 personen dakloos. De ruïne van een groote ingestorte kerk van Yerisso X-T ft Alcemeene verlaging van den benxineprij» Inval in een speelhol te Amsterdam. in het meteorologisch instituut te De Brutale inbraak in het station te Aalsmeer. De aartsbisschop van Mexico verbannen. Von Hindenburg voor de radio. j 150* Regeering van Estland afgetreden. VreeselUke wolkbreuk in Vereenigde Staten. Nomura niet naar Washington. (United Press) de Vereenigde 'ff NOMURA N <5? sr Si s Hoogste stand o* Woensdag 1 ur VJteX 1*5 over 1 l l TSITSIKAR, 4 Oct. Het leger van generaal Lihai-tsjlng is (zooals wy reeds meldden) be slissend verslagen. Volgens Japansche berich ten vlucht het naar het Zuid-Oosten met ach terlating van 1500 dooden. Het lot van Llhai- tsjlng zelf is onbekend. Nader seint Reuter, dat Mgr. Ruiz y Flores per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrokken ia. NEW-YORK, 4 Oct. Tengevolge van een zware wolkbreuk in het Westen der Ver. Staten zijn meer dan 100 menschen om het leven gekomen. Bi) Tehachapi Canon in Callfomlë zijn 80 lijken gevonden van menschen, die den dood in de golven gevonden hadden. Dertien personen wor den nog vermist. Ook materieele schade is aangericht. Zoo zijn verscheidene bruggen Ingestort en twee ■goede rentreinen door den zwaren stroom weggesleurd. LONDEN, 3 Oct. (Reuter). In verband met het aftreden van Mac Nelll wordt gemeld, dat hij niet om zijn ontslag heeft verzocht. Over eenkomstig het Engelsch-Iersche verdrag had de lersche regeering besloten, den koning te advi see ren. Mac Neill te verzoeken af te treden, daar hij door de lersche regeering niet meer als „per sona grata" werd beschouwd. Overeenkomstig de grondwettelljke gebruiken heeft de koning dit advies opgevolgd. De wapensmokkel door Limburg. Vondst te Stevensweert. BERLIJN, 4 Oct. (Off.) Z.H. Paus Plus XI heeft den Rjjkspresldent ter gelegenheid van diens Sisten verjaardag dóór bemiddeling van den pauseltfken nuntius te Berlijn zijn beste wenschen doen overbrengen. TSITSIKAR, 4 Oct. (Eigen telegram.) Door de regeering van Mandsjoekwo wordt verklaard, dat generaal Sal-ping-wen zichzelf heeft ge proclameerd tot oppersten chef van een nieuwe HAMBURG, 4 Oct. (V.D.). Nadat de arbitrale uitspraak inzake de verkeersstaking bindend was verklaard, werd het werk heden weer hervat. De staking heeft 3 dagen geduurd. De treinbotsing te Gouda. Schuld b(j een der machinisten. Voor veilig verkeer. Brand Bilt. 4 Oct. NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD 760 LONDEN, 4 Oct. Reuter verneemt, dat De Valera op 5 October te Londen een onderhoud met minister Thomas zal hebben. verlagingen der ambtenaarssalarissen en naar een waardevermindering van de Estlandsche munt door invoering van een valutabelasting, hield de nationale middenpartij vast aan de rechten der ambtenaren en het handhaven van den koers van de kroon. PARUS. 5 Oct. (Reuter). De ..Petit Pa- risien” verneemt uit Belgrado, dat in Grleksch Macedonië nieuwe aardschokken worden waargenomen. Het plaatsje Stratonika is geheel ver woest. Door het instorten van een mijngang in een ijzermijn zijn 300 mijnwerkers ingeslo ten, veert!»- lijken zijn reeds geborgen. Het eilandje Amadioni is met 250 gezin nen in de diepte verdwenen. Verschillende kloosters op den berg Athos zijn ernstig beschadigd. REVAL, 3 Oct. (VD). De Estlandsche regee ring is hedenavond in haar geheel afgetreden. Dit aftreden vindt zijn oorzaak in oneemg- heden, die ontstaan waren tusschen de beide partijen, die tot dusverre de regeeringscoalitie vormden, n.L de boerenpartij en de nationale middenpartij. Het conflict tusschen de beide partijen betrof economische kwesties. Terwijl de agrarische party streefde naar ingrypende uitgang verscheen, zeide hij tot den wachtenden Reutercorrespondent: „Alles is uitstekend ver- loopen. Het onderhoud is zeer aangenaam, har- telijk. vertrouwelyk en intiem geweest". Herriot opende de deur voor zyn gast en de gezichten van beide staatslieden straalden. ZU schenen onverholen tevreden te zyn met hun bespreking Sir John Simon weigerde een verklaring af te leggen. De „Temps” schryft over het onderhoud: Men kan wel aannemen, dat de staatslieden gesproken hebben over Duitschlands houding ten aanzien van de ontwapeningskwestle. Zoolang echter de tegenwoordige geestesgesteldheid in Beriyn de overhand zal hebben, is er van een gemeenschappeiyke diplomatieke actie of van een particulier initiatief niet veel te verwach ten. Voor een kwestie van een karakter en een beteekenis. als welke door Duitschland is opge worpen, kan Frankryk zich tot geen enkele „vertrouweiyke” bespreking leenen. Het kan al leen meedoen aan onderhandelingen te zamen met alle staten. De waarheid is, dat Duitschlands wil tot her bewapening zoo duideiyk en evident is. dat de geheele internationale opinie er zich ongerust over maakt. Dat Polen gisteren in den Volkenbondsraad is herkozen met een zeldzame meerderheid, heeft dan ook voor Duitschland de waarde van een waarschuwing. ASUNCION. 4 Oct. (Reuter) Sedert het uitbreken van de vyandeiykheden met Bolivia zyn aan de zyde van Paraguay, volgens de of- ficieele cyters, 250 manschappen gedood en 830 gewond. PARUS. 4 Oct. (V. D.) Betreffende het re sultaat van het onderhoud tusschen Herriot en Sir John Simon verluidt in politieke kringen, dat Herriot zich slechts met bepaalde reserves heeft willen accoord verklaren met het plan- MacDonald. Hy zou o.m. elschen. dat de conferentie niet te Londen, doch te Genève, d,w.r ten minste theoretisch binnen het kader van den Volken bond gehouden wordt. Het definitieve besluit inzake de gelijkgerechtigdheid zal bij den Vol kenbond moeten blijven berusten. MEXICO-CITY. 4 Oct. (Reuter). President Rodriguez heeft een bevel uitgevaardigd waarby de aartsbisschop van Mexico, tevens Pauseiyk legaat, Mgr. Ruiz y Flores, uit het land wordt gezet. Vernietigende slag in Mandsjoerjje. dooden. ALKMAAR PAYGLOP 3 en Thermometers npaskabl lioor vrage -w—^it meeningsverschil wordt begrijpelijk. J wanneer men zich de politieke Joop- -L-'baan van den zeer zeker merkwaar- digen Gombos in het geheugen terugroept. De man, die thans in deze voor Hongarije zoo uiterst moeilijke stonde door Horthy tot de regeeringsverantwoordelljkheid is ge roepen en haar bereidwillig aanvaardde, geniet behalve het vertrouwen van den Rijksbestuurder ook dat yvan Bethlen. Reeds meer dan tien jaren politieke leven van i rijke rol, welke echtj held te wenschen o^ den PARIJS, 4 Oct. Zooals vermoed werd, is sir John Simon op zyn terugtocht van Genève naar Londen te Parys afgestapt, om een onder houd te voeten met Herriot. Anderhalf uur heeft het gesprek op de Quay d’Orsay geduurd. Toen Herriot na afloop met Simon aan den Reuter meldt dat de troepen van Llhai-tsjtag. die vluchten in het overstroomde gebied door Japansche vliegtuigen worden achtervolgd. De militaire autoriteiten beweren verder, dat de geheele streek van Tsjangtsjoen thans van ban- dieten is bevryd. Binnenkort zal een tweede groot offensief begonnen worden in de pro vincie Kirin. De Japansche militaire autoriteiten, die zeer verontwaardigd zyn over de veroordeellngvan het niéuwe bewind in Mandsjoekwo door het rapport-Lytton, geven als hun meening te kennen, dat de Chineesche generaal Tsjang Hsoe Liang thans aangemoedigd zal worden in zyn plundertochten, die ten doel hebben den nieuwen staat te ondennynen. den aanslag te Sjanghai van 29 April aan zyn oog heeft bekomen. Nomura zou het hoofd zyn van een „goodwill" commis sie, welke de rechtmatigheid van de Japansche actie in Mandsjoerye zou bepleiten. LONDEN 4 Oct, (Reuter.) In een communi qué van het ministerie van Buit. Zaken wordt verklaard: De Britsche regeering is in verbin- dihg geweest met de regeeringen van Frank ryk, Duitschland en Italië, teneinde te onder zoeken of de moeilykheden, die ontstaan zyn na Duitschlands terugtrekking van de Ont wapeningsconferentie, het onderwerp zouden kunnen vormen van een gedachtenwisseling. De kwestie wordt nog overwogen, doch de Engel sche regeering heeft doen weten, dat zy. wan neer deze werkwyze doeniyk is en algemeen wordt goedgekeurd, bereid is een byeenkomst voor dit doel te Londen byeen te roepen. lang speelt iiij in het Lóngarlje een beiang- r vaak aan duideljjk- ,Tllet. Gombos, die tot kleinen Hongaarschen adel behoort, begon zijn openbare leven als vaandrig van een infanterie-regiment van den landweer. Zijn activiteit en eerzucht gingen aanvan kelijk uitsluitend in militaire richting. Maar toen hij na een snelle en voorspoedige car rière den generalen staf bereikte, bleek hij ook- politieke ambities te koesteren. Zyn nationalistische denkbeelden kwamen on- r middellijk na de ineenstorting van de Hon gaarsche monarchie aan het licht. Hij werd een der meest vooraanstaande leiders der contra-revolutie, richtte In Weenen een antl-bolsjewistisch comité op en vereenigde de contra-revolutionnalre officieren en reserve-officieren in den bond .Move”. In de tegenregeering trad hij op als staats secretaris en had als zoodanig een groot aandeel in de oprichting van het nationale leger. De overwinning der contra-revolutie bracht Gombos, die toentertijd nog slechts kapitein was, evenwel niet daar, waar hy wezen wilde. Wel werd hij in het parlement gekozen en fungeerde hij zelfs eenigen tijd als vice-president van de regeerlngspartij maar van de officleele macht bleef hij uit gesloten. Toen kwam de tweede poging van keizer Karei om zijn dynastie in de oude glorie te herstellen, en bij deze gelegenheid verspeel de Gömbös de sympathie der Hongaarsche legitimisten en ook van velen, die ?ich niet direct voor een terugkeer van keizer Karei op den leegstaanden Hongaarschen ko ningstroon hadden verklaard. Aan zijn per soonlijke activiteit en invloed toch was het te wijten, dat Hongaarsche troepen en stu denten den gekroonden koning van Hon garije den toegang tot de hoofdstad met wapengeweld versperden. Overdreven na tionalisme, de zucht om zich persoonlijk te laten gelden en waarschijnlijk ook rancune over het verleden, moeten den jongen poli- tieken militair er toen toe gebracht hebben deze houding aan te nemen tegenover den monarch, die drie jaren tevoren nog zijn hoogste superieur was. I BERLIJN, 4 Oct. (W.B.). Naar wy vernemen, heeft de Engelsche zaakgelastigde te Beriyn heden op het ministerie van Buitenlandscbe Zaken aan staatssecretaris von Billow ‘n monde linge mededeeling gedaan, waarin Duitschland wordt uitgenoodigd tot deelneming aan de Lon- densche conferentie der groote mogendheden. De staatssecretaris heeft de ultnoodiging aan genomen. Van pultsche zyde wordt opgemerkt: Het is duideiyk, dat de Engelsche ultnoodiging ten doel heeft de besprekingen, welke van den zomer by Stimson te Genève begonnen zyn. voort te zetten. Intusschen is echter een wyzl- ging In de situafte Ingetreden door het Fran- sche en Engelsche memorandum. Te waardeeren is, dat Engeland zich moeite geeft, een overeen stemming tot stand te brengen. Om Duitschland echter naar de Ontwapeningsconferentie te doen terugkeeren, zyn garanties noodig, dat de be sprekingen aldaar op ’n modus vlvendl uitloopen inzake den Duitschqp eisch tot gelykgerechtigd- held. Het is nu de beurt aan de tegenzyde. om te Londen te zeggen, welke waarborgen ervoor te geven zyn, dat de Duitsche eisch ook wer- keiyk wordt vervuld. Duitschland naar een S.mogendhedenconferen- Ue te Londen inzake de „geiykgerechtigdheid". NEW YORK, 4 Oct. (Reuter) Volgens den correspondent van de New York Times te Santiago de Chili acht men net In officieele kringen nog niet zeker, dat oe voorioopige vice- presideBt van Chili, Oyanedel, zich zal hand haven. In het Noorden van Chili wordt nog hevig gevochten zoo meldt de correspondent verder, en de toestand is er minder gunstig dan uit de berichten wel biykt, terwyi ook in het Zuiden weer onlusten dreigen. BERLIJN. 4 Oct. (V D.) De toespraak, welke Rykspresident von Hindenburg Dinsdagavond per radio tot alle Duftschers heeft gericht, was weergegeven door een gramofoonplaat en werd door alle Duitsche zenders verspreid. De tekst luidde „Op myn 85sten verjaardag zyn my uit alle deelen des RUks en ook van Duitschers aan gene zyden onzer grenzen, zeer vele gelukwen- schen geworden. Al deze groeten en giften van groot en klein, van ruk en arm. hebben my dleq^ geroerd Ik heb deze vele bewyzen van persoonlyke attentie tegeiykertyo toegejuicht als bewys van trouwe vaderlandsche gezindheid en verbondenheid. Met bizondere voldoening heb ik er ook kennis van gekregen dat de op roep van het Hindenburg-fonds. hetwelk mijn oude oorlogsinvalide kameraden en hun nage laten betrekkingen in geval van nood tot nu toe zoo zegenryk heeft geholpen, goeden weer klank heeft gevonden en nieuwe middelen te dien einde heeft doen binnenkomen. Op deze wyze dank ik dan heden van ganscher harte allen, die mU hebben bedacht, die In myn geest velen behoeftigen hulp hebben gebracht en die my door de. gelofte van trouwe medewerking aan den wederopbouw van het vaderland heb ben verheugd. wy staan voor moeiiyke opgaven. Naar buiten worstelen wy voor onze vrUheld en ons recht; in het binnenland om werk en brood. Zooals steeds zal myn doel zyn als rechtvaardig zaakwaarnemer van het geheele volk boven de partyen staande, alle Duitschers te dien einde te vereenigen. Ik bouw daarby op het gezond verstand van het Duitsche Volk, welks geschiedenis leert dat het zich ook In vroeger tyden van nood en gevaar eensgezind achter een krachtigen en door nationalen wil bezielde leiding heeft gesteld Het gakt niet om de beschouwing van wenschen van personen, groepen en partyen. het gaat om het Vader land. het gaat om Duitschlands toekomst. Deze te dienen, voor haar‘offers te brengen, moet de wil zyn van lederen Dultschen man. van iedere Duitsche vrouw Wie In deze erkenning aan myn zyde staat en my helpt, heeft my de beste verjaardagsvreugde bereid. In dezen zin: „Voorwaarts met God." TOKIO, 4 Oct. (Eigen telegram.) Het mi nisterie van Oorlog publiceerde de sensatloneele verklaring, volgens welke de Japansche regee ring verdenkingen koestert, dat tusschen Ame rika en zekere Volkenbondsleden overeenstem ming over de uitwerking van het Lytton-rap- port heeft bestaan. De verdenking wordt ge motiveerd met het feit, dat Stimson zyn rede te Philadelphia een dag vóór de publicatie van het rapport heeft gehouden. De Japansche regeering vreest, dat de antl- Japansche stemming onder de kleine staten door Stimson’s rede versterkt zal worden. Dit zou lelden tot een onmogelyken toestand te Genève. Van ernstige beteekenis wordt geacht, dat Stimson byna op hetzelfde tydstlp sprak, waarop het Amerikaansche ministerie van Ma rine aankondlgde, dat de vloot In den Stillen Oceaan zou blyven. De legerleiding heeft het bedrag voor de Ja pansche legerbegrooting voor 1933 vastgesteld op 517 millioen yen. waarvan 137 mlllioen voor bezettlngskosten in Mandsjoelye. (United Press) BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllttstreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door dé N.V. Drukkerij De Saaarnestad - Haarlem WASHINGTON, 4 Oct. (Reuter) De Ja pansche ambassade te Washington deelt mede, dat admiraal No mura geen bezoek zal brengen aan de Staten In verband met de wond, welke ,iy by aanslag van DE mtlTSCH-NEDER LANDSCHE BESPRE KINGEN OVER DE CONTINGENTEEUNO ZIJN MISLUKT. Voor het Anwterdamsche Gerechtshof is In hooger beroep behandeld de zaak tegen de twee jongelieden, die met 60.000 van een bank de vlucht namen. MADRID. 4 Oct. (Reuter). Tegen 32 per- onen Is een aanklacht ingediend wegens het overtreden der deviezenvoorschriften. os. tegen een oud-perlementslld. dat in ’n vlieg tuig niet minder dan mlllioen Peseta’s de Fransch-Spaansche grens gebracht LONDEN. 4 Oct. (V.D.) Naar uit Mexico- Clty gemeld wordt. Is hedenmorgen Mgr. Leo- poldo Ruiz y Flores, van zyn bed gelicht en door de politie In arrest gesteld. Hy zal volgens een besluit van het huis van afgevaardigden over de grenzen worden gezet. Nog In den loop van heden zou de aarts* bisschop met een militair vliegtuig over de grens worden gebracht. De Mexlcaansche Kamer keurde met alge- meene stemmen de scherpe verklaring goed, die president Rodriguez als antwoord op de pauselyke encycliek heeft gepubliceerd. Nanr men zich herinnen had Rodriguez in zyn ver klaring den Paus beschuldigd gan onjuiste be weringen en aangekondigd. dat hy de kerken zou veranderen In scholen en fabrieken. vyandlge beweging breidt \zlch thans uit tot dusver getrouwe spoorwegbeschermingstroepen deze sloegen in MandsjoeU en Chailar aan het In Noord-ChUl wordt nog hevig gevochten, muiten. By gevechten met Japansche troepen in MandsjoeU werden 24 Japanners en 40 spoorwegsoldaten, In Chailar 3 Japanners en 20 spoorwegsoldaten gedood. letscrisis in Hongarije, ontstaan le ~vrlj plotselinge ontslagaan- 4n de^jegeertag-Karolvi. welke de in zich verdeelde Eenheidspartij daar door voor een „fait accompli” stelde en de kans ontnam haar ontevredenheid uit te spreken, behoort weer tot het verleden. De Rijksbestuurder Horthy, die twee uur lang tevergeefs graaf Karolyi beproefde te bewegen zijn ontslagaanvrage in te trek- ’ken, berustte tenslotte in het onvermijde lijke en liet den onkreukbaren. gewetens- voilen, maar weinig zwierigen opvolger van graaf Bethlen gaan. Karolyi had met zijn pijnlijke, doch noodzakelijke bezuinigings- politiek, waardoor hij het economisch ont redderde Hongarije financieel zooveel mo gelijk wilde saneeren, niet veel meer dan ondank geoogst. Hij was het regeeren moe en wilde die weinig benijdenswaardige taak volgaarn^-aan anderen overlaten. Een oogenblik leek het waarschijnlijk, dat graaf Bethlen, die de belangrijkste figuur achter de regeeringsschermen was gebleven, weer als kabinetsformateur voor het voetlicht sou treden. Do^èi Bethlen, de man van het suggestieve royale gebaar, voelt er blijkbaar niets voor de gloeiende kastanjes eigen handig uit het vuur te halen. Hij wil zijn vingers niet branden, maar zijn handen wit houden voor den dag. waarop hij weer zijn tijd gekomen acht om volgens zijn etwat kostbaar, maar smakelijk recept de politie ke goulasch voor het Hongaarsche volk te Bereiden. Of deze dag ooit zal komen? De vraag of het thans fevormde kabinet- Gömbös Aechts als een overgangsregeering of als een meer duurzaam en eigenmachtig bewind moet beschouwd worden, kan nog niet met stelligheid worden beantwoord, in sommige Hongaarsche politieke kringen ziet men In den nieuwen minister-presi dent den sterken man, maar in andere doodverft m^Z hem als dengene, die slechts den zétêï “voor graaf Bethlen warm moet houdeK,. Tk T de verkiezingen van 1923 trad Gömbös op als leider van de „Natio- nale Onafhankeljjkheidspartlj”, die anti-semitistische bescherming van .’t ras in haar program had geschreven en veel overeenkomst vertoonde met het nationaal- socialisme. Deze partij voerde tegen Beth len een scherpe Oppositie. Zij bestreed niet alleen de fegitimisten door een vrije ko ningskeuze te propageefen, maar ook het grootkapitalisme van den hoogeren land adel. Aanvankelijk vond zijn rechtsch-ra- dicalisme grooten aanhang in het door re volutie en contra-revolutie verbijsterde Hongarije, doch bij de verkiezingen van ’25 leed Gömbös een zware nederlaag. Onmid- dellijk veranderde de opportunist van tak- tiek en keerde terug naar de eenheidspartij, v elke hem met vreugdevol geopende armen als den thuisgekomen verloren zoon opnam. In 1928 werd hij tot staatssecretaris van het landweer-ministerie benoemd en volg de na het aftreden van Graaf Csaky dezen als minister op. Bovendien werd hij van kapitein met meteorische vaart tot gene raal bevorderd. Sindsdien heeft Gömbös, die een uitstekend organisator is, de scher pe kanten van zijn radicalistische neigin gen terdege afgeslepen. Zal hij er thans als minister-president in slagen de crisis in Hongarije tot staan te brengen? De regee- ringspartij heeft tot nu toe bewezen dezen onhoudbaren toestand van den Hongaar schen landbouw, die van onmiddellijken in vloed is op heel den staat, niet zoo ernstig in te zien, als wel wenschelijk' ware. De kleine agrariërs, die in de eenheidspartij de dissidente elementen vormen, zullen niet zoo afwijzend staan tegenover Gömbös als tegenover de ietwat politiek verstarde hooge aristocraten, waartoe ook consciëntieuze Karolyi behoorde. De komende dagen zullen aan het licht moeten brengen: ten eerste, hoe Gömbös' regeeringsprogram er uit ziet, en t^ji twee de, welke houding’ de partijen tegenover hem zullen aannemen. Van deze twee fac toren zal het afhangen of Gömbös een „ko mende”, een „blijvende” of een „voorbij gaande" man in de hoogste regeeringsfunc- tle zal zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1