STADSNIEUWS J. B. KOSTER N Gl BEURS VAN AMSTERDAM D KLEEF ING NAAR MAAT Speciale Zomer-aanbieding JÜ c Wisselkoersen SUBLIMAAT-POEDER SUBLIMAAT-PASTILLES E ei r KOPERVITRIOOL enz. la elke hoeveelheid - Tegen uiterst lage prijzen Alléén met den neem N.V. JAN DE VRIES ALKMAAR BRANDSTOFFEN’’ YB’ DONDERDAG 6 OCTOBER «ft. KATER R.K. KINDERBESCHERMING R^de pater H. de Greeve S. J. Magdalenenstraat Langestraat Rit»evoort Puzzle OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN Orde-maatregelen op 7 en 8 Oct. Uit het Politie-rapport 8 October attractie F aillissementen Sluitingsuur café’s op 7 en 8 Oct. R.K. HANZE FEDERATIE BURGERLIJKE STAND Noord-Holl. Noorderkwartier Ziekenhulp o Ordemaatregel Oprichting van een Noord-Hollandschen Schaakbond I Posterijen 11 OCTOBER 1932 DONDERDAG 6 MEERVOUDIGE STRAFKAMER Nieuwe zaken voor Graalnieuws Alkmaarsche Kamermuziek-V ereeni ging De traditionèele geheime lifting tot besluit ARROND. RECHTBANK TE ALKMAAR Een zaak, waarin het publiek zyn neus niet mocht steken d Zi Serie I f 48.- Serie II f 58.- Serie III f 68- ZAADMARKT TELEFOON 324 r <:5n „D.I.N.D.U.A.” BIJLAGEN TOT DEN RAAD -• Verpachting stedelijk muziek- park. Bijlage nr. 122 Het psychopatengevaar stad en lande Gemeenterekening, dienst 1931. Bylage nr. 146 -t b 3ti.‘ <i Vergadering van den Raad T c M I fclSTJZ-V het ■et Snaarmans- te Adrlanus Dikstaal en Josephs o In DONDERDAG, 6 Oct. yn-i v (cable) te 6A Shell Union Oil 11. 37 9; 6 8*ex by mej. A. L* alle voor Tv 1 en OUI een die om haar boeiend muzikaal Dan volgt een cello- De sultaat Voort sgaf de heer den wensch te ken. pension” te komen Westdük Akersloot; Mr L, van Lookeren Staatsieenmgen 5% Nederland 1919 Nederland 1916 4% Nederland 1931 5% Nederland 1932 4K N. Ind 1926 AB Vorige koersen 141 132 80 20 153 81 68 65 77 221 21) 391 5 9i 196| 132 92 9* 54 34.— 137 120 21 127 71 9} 10| verschuldigde en In de twijfel Petroleum Oaboes Kon .Olie Perlak Peudawa Continental OU 103j 102J 99} 102J 9U 1171 66 47 26 124 4 121 141 133 83 20 160 82 7 6» 711 66 771 1141 65j 44 25 121 3« 120 8.591 59.15 9.751 34.55 48.— 65 42 28 26 20 33 25 2* 37 4* 62* 42 28 25 19 32 25 2* op 1 nan tenl MUnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong 231 43$ Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V 1 G O Allied Intercontin Rubber Dl VK" HA f T W<X C*f B krii Per Hee ▼o< lan vor mij Alk Vdrtg» koersen 44.57| 44.10 43.27* 2.48» 12.75 7.37 20.37J 189} 133 92 9* 3Ï- bul der ren kin zonsopgang ontplof- 44.621 44.15 43.25 2.49 12.75 7.37} 20.37} voa no. 8.58 59.08 9.75* 34.53 47.98 140 ‘3 131 Industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde l,an Berkel's Pat Nieuwe Philips Küch Accoustlek Ned. Pord monsters akten verlaagd tot 50 cent per 50 gram. medewerken de voortreffelijke pla- d. Pas, en de cellist Max Orobio Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-MU. tndustr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U 8 Steel U. 8. Leather Intern. Nickel Vorige koersen 6» een en Graal-leïdsters om onze plannen voor 8 Oct. en voor AllerheiUgen te bespreken. Laat leder zorgen er bü tegenwoordig te zijn, fn het bijzonder zij, die aan de 8-Octoberviering meedoen. Na afloop een korte vergadering Graal-leldsters. Excelsior, Alleluja, Vooruit! De 24-jarige venter Joh. Corn. v. d. H., wo nende te Tesselaar, thans gedetineerd, stond terecht wegens zedenmisdrijven, strafbaar ge steld by art. 247 Strafrecht. Deze zaak werd met gesloten deuren berecht. Gevorderd werd 3 maanden gev. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. Verdoom, ging daar mede accoord. Tabak Dell Batavia Oude Dell Senembah Oostkust 103| 102} 99} 102 91} Door de winkeliers van het Rltsevoort is een letterpuzzle samengesteld. Bij lederen deelnemer is een letter in de etaage geplaatst. AUe let. ters te zamen vormen een zin van 29 letters. Er zijn een 25 tal fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waaronder een marmeren schoorsteen, mantel door de fa. Swart. Oplossingen kunnen tot Zaterdagavond 15 October worden ingezonden' bü den secretaris der commissie, dn heer J. Nachbar, Rltsevoort 32 In beginsel werd besloten door de Rltsevoort bewoners; om door maandelüksche bijdragen een feestkas te vormen en dan het volgende jaar de straat te verlichten ter gelegenheid van de 36O.jarige herdenking van Alk maars Onzet verband met het besluit vap den Raad d.d. 21 April jJ., nr. 7, eindigt de tusschen de gemeente en den heer 8. Tlmmeman gesloten pachtovereenkomst, betreffende het gemeente- lük muzlekpark op 31 Januari as Aangezien de tegenwoordige pachter op ver. lenging van bedoelde overeenkomst Reen prijs stelt, geven B. en W. na daaromtrent met de Commissie van toezicht op het stedelijk mu ziekpark overleg te hebben gepleegd. In over weging het park met ingang van 1 Februari as. publiek te verpachten. gen een eerste klasse, een tweede klasse en een derde klasse ontworpen. In de eerste klas, se NoordAlkmaar I. Helder I, eventueel Hoorn I en een junior team van het V.A.8. On de eerste klasse Zuid: VA8. HI, A.S.C. III, Haarlemsch Schaakgez. I en Velzen I. De regeling der tweede en derde klasse hangt nog af van de nadere aanmelding. In de mlddagzltting stond terecht de thans gedetineerde bakkersknecht Hendr. J. de V., oud 20 jaar, en wonende te Alkmaar, verdacht van handelingen, strafbaar gesteld bü art. 348 bis strafr., op welk feit is gesteld een maximum gevangenisstraf van vier jaren. Deze zaak werd overeenkomstig art. 20 Rechterlijke organisatie en art. 273 Strafvordering, met gesloten deuren behandeld. Als getuige werd om. gehoord de heer J. H. Wiggers, ambtenaar van het genoot schap. Verdediger was mr. Buiskool van Beha gen. i 8, 10 121 Suiker H V A Jsv Cultuur N L 8 U Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem dergelüke als volgt is bepaald: Vrijdag 7 October 1932 des nachts 1 uur; Zaterdag 8 October 1932 des nachts 2 uur. Voorts wordt medegedeeld, dat ontheffing wordt verleend van de bepalingen der Winkel sluitingswet 1930. (Stbl. No. 460met dien ver- stande, dat alle winkels op den zelfden tijd sluiten moeten als de café’s en dergelüke, bovenbedoeld. drage van f 11303735. naar den dienst van 1933 overgebracht. Het tekort van den kapi- taaldienst wordt bij suppletoire begroeting overgetoekt naar den dienst van 1932. om eer lang voor zoover noodig In een leening te» wor den opgenomen. De totale raming van de gewone Inkomsten en uitgaven voor 1931 bedroeg, met Inachtne ming van de bij suppletoire begroeting aange brachte wijzigingen, f 3 592.053 34. De werke lijke inkomsten bleven derhalve t 46.18061. de uitgaven f 162.658.68 beneden de aming. Het laatste bedrag, verminderd met het eerste, vormt het batig slot van f 116 478.07 vorm en voorts ter beschikking stelling van de regeerlng. een requisitoir, waarbü de verdedi ger mr. v. Leeuwen zich volkomen aansloot. Men schrijft ons: Het bestuur van bovengenoemde vereenlglng doet weer een beroep op de milddadigheid van de burgerü om daardoor in staat te worden gesteld het werk der vereenlglng te kunnen voortzetten. Het doel van „Ziekenhulp” is: het verstrekken va' versterkende middelen aan be hoeftige zieken van alle gezindten. De aan vragen geschieden nagenoeg alle op medisch advies, zoodat geholpen wordt waar het inder daad noodig is. Menigmaal is deze hulp, hoe bescheiden ook, zelfs in gezinnen, waarin nooit onderstand genoten wordt, In tüden van ziekte een uitkomst gebleken. Het gebeurt wel tens, dat er aanvragen in komen waaraan niet, of slechts gedeelteiyk kan worden voldaan (wat het bestuur altüd zeer betreurt), doch wat noodgedwongen moet ge beuren omdat de middelen niet toereikend rijn. Men begrijpt dit dan niet altüd: „Want dpk- ter vraagt het toch aan en zegt dat het noo dig is....” Natuurlijk is dit voor de betrokken personen ook zee.' teleurstellend, want ziek-zjjn en niet te -unnen aanschaffen wat men tot herstel noodig heeft, valt niet meel Daarom durft „Ziekenhulp” weer met vrij moedigheid aan te dringen om te teekenen op de lüsten, die in de as. weken zullen worden aangeboden door eenige jongedames, die zich daarvoor spontaa hebben beschikbaar gesteld, wat door het bestuur op hoogen prüs wordt gesteld. Moge uit de opbrengst dezer lüsten ook dezen keer blüken, als reeds zooveel jaren aaneen, dat de burgerü sympathiseert met het werk van „Ziekenhulp” en daardoor aan vele zieken en eenzame tobbers in him moeilijkheden ver lichting wordt gebracht. In verband met de aangebrachte versiering In de Hoogstraat, wordt deze straat tüdelük afgesloten voor het verkeer met vracht auto’s. De naam ..Dlndua" Is in Alkmaar en om streken sinds lang geen onbekende meer. Voor, al de laatste jaren heeft deze vereenlglng van zich doen spreken door opvoering van stukken die bü het public;- ten zeerste in den smaak vielen en Dlndua een geweldigen sprong voor uit deden komen. En deze vereenlglng hoopt nu op 16 October as. haar 10-jarig bestaan te herdenken. Wat .Dlndua” In die afgeloopen 10 jaar heeft gepresteerd kunnen we hier niet releveeren. Genoeg zü het te vermelden, dat zü in dat tüdvak precies 70 maal voor het voet licht is getreden. Nauurlük is hiervan een groot aantal uitvoeringen gegeven bulten Alkmaar, en zü heeft zich in verschillende plaatsen in Noord Holland een zeer goeden naam verwor. ven. Doch ook hier in Alkmaar worden haar prestaties gewaardeerd, wat moge blüken uit het feit, dat het aantal donateurs, tot vóór 5 jaar nog seer gering, thans büna 300 be draagt De eerste donateurs.uitvoeringen in dit sei zoen zullen plaats hebben op 16 en 23 Oct. as. Op gevoerd zal worden het tooneelspel „1 Verleden spreekt", door Job. Smits. Ook dit stuk zal zeer zeker weer in den smaak vallen. Men deelt ons mede, dat voor deze ultvoerln. gen in géén geval losse kaarten verkocht zul len worden. Zü, die „Dlndua” nog niet kennen en nu na 10 jaar eens met haar tooneelprestatles willen kennis maken, geven zich nog heden op aan een der bekende adressen of bü den bode, den heer C. G. Nlmrad, Drulvenlaan 46. Büzonderheden omtrent de bescheiden hulde die de donateurs de jubileerende vereenlglng willen brengen, zullen nog nader worden bekend gemaakt. B. en W. bieden ter voorloopige vaststelling aan de rekeningen van de Inkomsten en uit gaven der gemeente en der afzonderlük be heerde takken van dienst over 1931. De uitkomst der rekening is als volgt: de inkomsten van den gewonen dienst bedra gen f 3.545 872 73, de uitgaven van den gewo nen dienst bedragen f 3.429.394.66. Batig slot f 116.478.07; de uitgaven van den kapltaaldienst bedragen f 4.444.581 19: de inkomsten van den kapltaaldienst bedragen f 3 622.537 40 Nadeelig slot f 822043.79. Het batig slot van den gewonen dienst wordt voor een gedeelte, groot f 2540.22 naar den dienst van 1932 en voor het overige, ten be- Seheepvaart Java Ch Japan Holl Amerika Lün Dito Gem Elgend. Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unle ten van vakafdeellngen te bevorderen en do afdeelingen tot elkaar te brengen. Bü de rondvraag kwamen nog verschillende belangrijke onderwerpen ter sprake OM.: het verplicht lidmaatschap der vakafdeellngen; de noodzakelijkheid der vakafdeellngen; de com petentie der Federatie tot het zelfsandig sel- len van candidaten enz. Besloten werd nog op voorstel van den secre taris en zulks om de verzaderlngen eenlgszlns te bekorten, dat vragen zooveel mogelük van te voren zullen worden Ingediend. Aan het bestuur werd vrüheld gelaten om de candidatuur Luykx e.v. te propageeren bü de andere afdeelingen. Het was reeds half acht toen de voorzitter de vergadering kon sluiten. Op de alhier gehouden vergadering ter op richting van den Noord-Hollandschen Schaak bond waren aanwezig de leden van het voor- '.ooptg comité, tevens vertegenwoordigende de schaakclubs V. A. 8. en Amsterdamsche Schaakclub, „Morphy”, Den Helder. „V.V.V.", Alkmaar, Haariemsche Schaakgezelschap. Ver. der een afgevaardigde van de ChristeUjke Schaakclub „Haarlem”, twee van de Heëm- steedsche schaakclub. Dr. P. Feenstra Kuiper opende de vergade ring met een woord van welkom en gaf een verslag van de voorbereidende werkzaamheden. Besloten werd het probleem: beroepsspelers en dat der geroyeerde leden van een club, die zich voor een andere club aanmelden, nader uit te werken. De heer Llket had een competitiereglement ontworpen, waarmede de vergadering zich kon vereenigen. Het plan bestond de competitie ongeveer als volgt In te richten. De eerste tientallen van V.AJ3. en A.8.C. blüven de com petitie spelen, die tot nog toe gespeeld werd (dus met D.D. Utrecht, de N.R.&*C? en Bus. sum). De tweede tientallen dier vereenlglngen zullen met twee tientallen uit Noord-Holland Noord en Noord Ho’land Zuid (telkens samen te stellen van den Amsterdamschen Schaak bond een provinciale competitie spelen. De verdere Indeellng zou voeren tot twee klingen: Noord.Holland Noord en Noord-Hol land Zuid. Voorloopig wordt in elk dier krln- uonden Beriun Parus Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Jslo N'ew York Home Praag Madrid De leden van de Kamermuziefc-Vereenl’lng weten, dat hun wlnterconcerten steeds sublieme kunstavonden zün, maar vooal de niet-lcden willen we nu nog eens extra aansporen deze mooie avonden bü te wonen. Het seizoen 19321933 brengt ons allereerst de wereldberoemde pianiste Myra Hess, kunstenares, spel vooral bekend is. avond, door Harry Són, den bekenden cellist, die vroeger deel uitmaakte van het Boeda- pester Strijkkwartet. Het zal voor vele mu ziekliefhebbers Interessant zün hem nu ook eens als solist te kunnen hooren. Ten slotte ,JHet Nederlandse!) Pianokwartet, waarin o. a nist Theo de Castro. Met zoon keurig programma zal de Kamer- muzlek-Vereeniging dezen winter ongetwüfeld vroote belangstelling vinden. Men kan zich als lid opgeven Gouwe, Steijnstraat 92. De concerten zün natuurlük ook toegankelük •oor nlet-leden. Spoorwegen Union Pacific Wabasb Erie Kansas Cit) South South. Rallw Vanavond na de Congregaties zal er :orte büeenkomst zün voor Graal-leden Ten aanzien van de 8 October-attractie van de Alkmaarsche winkeliers blüven de cadeaux in zulk een overvloedige mate toestroomen, dat men welhaast van een embarras du cholx zou kunnen spreken. De volgende winkeliers stelden nameUJk nog cadeaux beschikbaar: Firma Hildering, Luttlk-Oudorp; Kes. Zocherstraat; J. Philippo, Spoorstraat; Firma Waaljboer. Hout til; K. van der Pol, Ridder straat; P. van Kessel, Langestraat; firgia van Merwük, Laat; J. de Roos, Hofplein; firma Melchers, Zevenhuizen; firma Olie, Hofplein; Maison Geels, Verdronkenoord; bloemenmaga- zün Doggenaar. Langestraat; firma Bruin. Rlt sevoort: firma Bijl, Payglop; firma Kuit, Laat; firma Smit, sigarenmagazijn: de Wit, Magda lenenstraat; firma Bos, Langestraat; Clever- laan, Hekelstraat; Schuüff, Payglop; Joh. Wü- deman, Magdalenenstraat; Kaper, Oudegracht 23; de Jong, groentenhandel. Laat; Blokker, Mlent; de Leidsche Wol winkel, laan: firma Endel. Langestraat. Een keuze van cadeaux die er wezen mag en ongetwüfeld veel zal büdragen om de 8 Oc- tober-vreugde aan te wakkeren. Failliet verklaard: J. J. Kuüt, landbouwer Mr. A. M. Ledeboer r.c ïn Campagne Cur. P Raven, veehandelaar te Anna Paulowna Mr. W. A. Ubbens, r.c. en Mr. A Schenkeveld Cur. Opgeheven wegens gebrek aan baten: Het faillissement van W. Rietveld, voorheen bloembollenhandelaar, thans arbeider te Limmen. Het ligt in de bedoeling van den Burge meester op Donderdag 13 October een Raadsvergadering te beleggen. Getrouwd: Sinseling. Geboren: Janna Jeltje, d. van Jacob Heynls en Guur:je van der Oord. Overleden: Jan Pagano, 40 jaar. Frans Anthonie Kooy, 44 jaar. Vervolgens bood de voorzitter aan mevr, v. d. Kley bloemen éan als blük van waar- deering voor hetgeen haar man s.g. in de vereenlglng gedaan heeft. Nadat de heer A. Ponsen, secretaris van den Anpenraad. zyn gelukwenschen had aange boden en de beste wenschen op een voort durende prettige samenwerking had uitgespro ken,^ sprak de heer Bos een woord van dank aan Z. H. den Paus voor het hem verleende eerekruis, dat hü alleen aanvaardt als blijk van dank aan de vereenlglng, waarvan spr. secre taris is. (Applaus.) De heer Jos. Vermeulen, voorzitter van den Büz. Raad der 8t. Vlnoentiusvereeniging. brengt hulde aan den voorzitter voor diens werk in de vereenlglng en complimenteert den heer Bos met de door hem welverdiende onder, scheiding. Nadat nog verschillende pupillen hun geluk wenschen hadden aangeboden, volgde sluiting der büeenkomst. wachter om jdeze met een en ander in kennis te stellen. De psychopaat werd gelukkig weer ingepikt en In het asyl terug bezorgd. Onder behoorlük geleide was de ondernemende op zichter van het P.E.N. thans aanwezig. In deze stralzaak (alleen was ten laste gelegd opllch ting en niet diefstal) moesten worden gehoora mej. de wed. R., die echter door ongesteldheid was verhinderd, benevens dr. Dirk Wiersma, een bekend psychopator te Lelden, die tot de slotsom kwam, dat verdachte souf freer de aan debllitas mentis, d. L verstandszwakte, dat hü was een gevaar voor de maatschappü. hoewel verminderde toerekeningsvatbaarheid hem moest worden toegekend. Verpleging In een psychopateninrichting gaf verdachte echter nog eenige kans op genezing van al deze gees telüke ongemakken. Het kon echter niet ontkend worden, dat deze met zooveel geestelüke gebreken bezochte oplichter nog aardig „bü” bleek te zün en vooral wat betrof de motor- en rüwlelwet en reglement een verrassende kennis aan den dag legde. De oplichting werd door hem overigens toegegeven, maar van den diefstal van 72 gul den ten nadeele van zün kostjuffrouw wilde hü absoluut niets weten. Door den politie rechter te Haarlem was verrichte, ffnlge ma len veroordeeld en ter beschllrkirtgder regee rlng gesteld. De heer officier requlreerde 1 maand gevangenisstraf met 1 maand aftrek, zulks ter Inachtneming van den wettelüken de twee van De commissaris van politie te Alkmaar maakt bekend, dat het sluitingsuur voor café’s «n De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat de gelegenheid wordt opengesteld om postpak ketten (zonder aangegeven waarde) naar Nederlandsch-Indlë te verzenden met de luchtpost Amsterdam—Bandoeng. Deze pak ketten moeten uiterlük des Woensdags 19.30 worden gepost, om Donderdagmorgen met den luchtdienst te worden doorgezonden. Voor inlichtingen betreffende luchtrecht enz. vervoege men zich aan het kantoor. Tevens Is met Ingang van 1 October voorloopig bü wüze van proef In het lucht verkeer NederlandNed. Indië v. v. het boven de gewone porten en rechten luchtrecht voor drukwerken. Gisteren werd te Alkmaar het 25-jarig be staan herdacht van de R.K. Vereenlglng voor Kinderbescherming in het Arrondissement Alkmaar. Dezen dag viel samen met den jaarlükschen Bt Vlncentiusdag in het dekenaat Alkmaar. Des middags had in het „Gulden Vlies" de berdenkingsbüeenkomst plaats: daarbij waren o.m tegenwoordig tal van Z. E. Heeren Gees- telyken uit het dekenaat Alkmaar; verschil lende autoriteiten van de rechterlijke macht, burgemeesters uit omliggende plaatsen; onder- wijzers en onderwijzeressen en voorts leden van de St. Vlncentlusvereeniglngen In het Arron dissement Alkmaar. Verschillende bloemstukken sierden de be- Stuurstafel, waaraan verscheidene oprichters van de vereenlglng hadden plaats genomen. Dr. Hofstee, voorzitter, opende met een woord van welkom, speciaal tot den H. E. Deken Rengs en de leden van de rechtbank; spr. gaf vervolgens aan 1e hand van een gedenkboek bü gelegenheid van het 25-Jarig bestaan der Vereenlglng een overzicht van de werkzaam heden op het gebied der kinderbescherming, gedurende de laatste 25 jaar. In dit tüdvak werden 210 kinderen aan de vereenlglng toe vertrouwd; waarvan heden nog 105 onder voogdü staan. Het aantal gunstig geslaagde ge vallen ligt boven de 60 pCt. De nieuwe periode begint met 53 jongens en 52 meisjes. Pater H. de Greeve 8J. hield vervolgens zün rede over „De R K. Kinderbescherming In het licht van dezen tüd” en begon met het mooie gedichtje te citeeren van Alb. Steenhof Smulders „Het Kindje’. Dat gedichtje brengt Iets moois in je gedachten, heel Iets anders dan Je ervaart als je uit een opvoedingsgesticht komt. a Spr. schetst de ouderliefde van het ouder- home, die veel gewenscht, maar niet altüd ge vonden wordt. Ouders gaan soms als Engelbe waarders naast ons door het leven; velen mis sen een eigen thuis en ouderliefde en een groot sacrament, een sacrament van de ouderliefde Is hen voorbijgegaan Wat we zün in de wereld, zün we door onze ouders. Het is eeh'mysterie in de wereld: waar om wij wel, anderen niet? Waarom moeten uit andere Jongens misdadigers groeien? Ze hebben toch ook een ziel en verborgen talenten? Als Christus moeten wü sprekenLaat de kleinen tot Mü komen. Hoe is het mogelük, dat «en een kind kan Verwaarloozen Zielzorg is een mooi woord, maar velen weten niet dat het kopzorg beteekent; dat ondervinden de priesters vooralde wüngaard des Heeren blükt In de praktük het terrein van den Satan te zün. De priester ziet er de wereld, den dollen kolk met al de menschelüke ellende; hü'wordt de voddenraper op de wereldmestvaalt van de ziel. Het lükt hem vreemd, da* er een vereenlglng Voor kinderbescherming is, zooals museum- en plantsoenenbescherming. Spr. schetst de toestanden op het gebied van kinder-behandeling in de tüden van de Grieken en Romeinen. In Achter-Indlë, waar de mis vormde kinderen gedood warden. Tegenwoordig zien de ouders in hun kinderen meestal alleen qen menscis. aan wiens mate- rieele behoeften alleen gedacht worden. Daarmee is een klnd'hiet.pp zün juiste waarde •esdhat. Een christelüke vader ziit zün kind anders; niet alleen als hun evenbeeld, maar ook een evenbeeld Gods; niet allee* een wereldburger, maar ook een toekomstig hemelburger; niet al leen een erfgenaam, maar ook een erfgenaam des hemels; niet alleen hun kind, maar ook een kind Gods; wie zün kind kust, kust de Membra Christi, de ledematen van Christus. Een kind is weerloos; een Godloochenaar maakt er een Godloochenaar van: een heilige maakt er een heilige van; men kan het voeden met hondenbrood; maar ook met de H. Eucha ristie. Men kan ervan maken wat men wil. Spr. schetst voorts In sdhrUle bewoordingen hoe de kinderziel door het Communisme wordt bedorven; hoe kinderen bedorven worden door bedorven ouders, om dan te constateeren, dat er bescherming noodig is, bescherming van de kinderen, die eens vader of moeder zullen wor den. Beschermlg is verpletterend noodzakelük; het «Ün vooral de minderjarigen, die gemaakt wor den tot de beklagenswaardlge doode, liefdelooze levens, waarvan Henriette Roland Holst in een gedicht spreekt. Velen die bescherming noodig hadden, zün aan bescherming ontsnapt. Spr. roemt voorts het werk van de 8t. Vln- centlusvereeniging en R.K. Kinderbescherming, juist omdat het in het verborgene en In stilte geschiedt, omdat het werk is van idealisten, die” vaak vruchteloos werken, als wilden zü een gat in den dük stoppen. Omdat zü machteloos staan met bun liefde, omdat zü zooveel werk onge daan moeten laten. Spr.’s gelukwensch bü dit jubileum is niet een Ijdele com plimen teerde rij, doch een woord van respect voor het mooie werk, waarvoor men zün menschenhart, jets onuitsprekelüks geeft. Als u Christen bent aldus spr. moet Ik iets in u terugvinden van Christus: anders is die naam een etiket, een flauwe aardigheid. Deze jubileerende vereenlglng benadert de kinderen met Christushanden, met een Chris- tushart. Evenals Christus zegt deze vereenlglng: „Laat de kinderen tot Mü komen,” doet zü het werk van restaurateurs, als herste'lers van wat de ■wereld vernielde In het kind, het evenbeeld Gods. En dat alles met liefde. Spr. eindigt met den wensch, dat velen op hun sterfbed nog met dankbaarheid zullen terugdenken aan het goede werk der vereenlglng.” (Applaus). Na deze rede complimenteert tie H.E. Deken E. P. Rengs de jubileerende vereenlglng en ue leden, die er een kwarteeuw hun krachten aan hebben gegeven. Als blük van waardeering en hulde voor het werk der vereenlglng overhandigt spr. aan een der oudste leden, den heer A. G. Bos, het eerekruis ,J*ro Ecclesia et Pontlfice”. De heer Bos ontvangt vol ontroering dit hul- deblük en wordt door alle aanwezigen met deze kerkelüke onderscheiding gelukgewenscht. Nadat door een viertal kinderen, die onder bescherming van de vereenlglng stonden, bloe men waren aangeboden complimenteert de heer P. J. C. van Toomenburgh als voorzitter van den Voogdüraad de vereenlglng, voor wier aegenrük werk spr. alle hulde heeft. Spr wenscht de vereenlglng nog een langdurigen en vruchtbaren werkkring toe. Mr A. M. Ledeboer. kinderrechter, sluit zich hlerbü aan. Spr. brengt hulde aan de Regee ring, dat deze de afbraak, door het rapport. Welter op het gebied van de klnderrechtapraak voorgesteld, niet zal doorvoeren. Spr. hoopt, dat dergelüke rampen nooit meer zullen drei gen en steeds de benoodlgde Regeeringshulp er zün zal. Mr. Heymans, officier van Justitie, spreekt als zün meenlng uit, dat met zachtheid in dc rechtspraak meer bereikt wordt dan met nar de straffen. Spr. brengt hulde aan deze vereenlglng. die met zachtheid optreedt. Spr, gelooft dat men op het goede pad is, om de maatschappü van bet boevenpak te bevrijden, door met de jeugd te beginnen. Spr. eindigt met de beste wen •eben voer bet werk der vereenlglng. Gistermorgen om 11 uur had op den hoek aat Payglop een aanrijding plaats tusschen sen auto, bestuurd door J. 8. uit Oosthuizen en een wielrüdez O. K. alhier. Het gevolg van deze aanrijding was. dat het voorwiel van de flets verbogen werd. Persoon- lüke ongeval'en kwamen niet voor. De oerzaak moet worden gezodit In het feit, dat de wiel rijder aan rechts niet den voorrang nad ver. leend. Gistermorgen om 11.30 uur botsten twee wielrijders op den hoek VerdronkenoordKa pelsteeg tegen elkander. De oorzaak was. dat de eene wielrijder. A. B. genaamd, geen signaal gegeven had. Het voorwiel van zün fiets werd beschadigd. Gisteravond ozn 6 uur zakte een luxe auto, bestuurd door L. v. H. uit Beverwük, door de achteras. Door een kraanwagen werd het voertuig dat eenige stagnatie In het verkeer opleverde, weg gesleept De moderne peychopatlsche richting berechting van strafzaken zal zonder haar goede züde wel hebben, doch daardoor is een nieuw gevaar geschapen voor de nü- vere burgerü, die op verschillende wüze door ontsnapte psychopaten wordt geplaagd. Deze zoogenaamde ontoerekenbare lieden beschik ken over een wonderlüke handigheid en weten daarom gebruik te maken om gedurende hun tüdelüke vrüheld de goede lieden op onder, scheldene manier te benadee'en. Soms maakt er een met goed succes het hof aan een trouw lustige Jonge weduwe; ’n ander fungeert als Inbreker, en weer ’n ander treedt op als op lichter. Een psychopaat van de laatste en niet het minst gevaarlüke categorie verscheen heden voor de meervoudige strafkamer In den per soon van de 26-jarige chauffeur Dirk Willem M-, wonende te Beverwük, en ontvlucht uit het psychopatenasyl te Lelden, alwaar hü ter observatie werd verpleegd. Deze heer, een flinke jonge kerel, had op Donderdag 2 Juni, na zün welgeslaagde deser tie uit het asyl, zich begeven naar de gemeente Bergen en zich a'daar vervoegd bü een win kelierster, mej. Cath. v. Gelderen, de weduwe van den heer C. Roozendaal. Hü stelde zich voor als opzichter van het P.E.N., oelast met het aanleggen van een nieuwen kabel en be weerde te zün genaamd Dirk Govers, een naam. die in Alkmaar en omstreken zeer bekend is en dus vertrouwen wekt, pseudo heer Dirk Govers ken. bü de weduwe „en tegen een nogal redelük tarief van 20 per week, een aanbod dat mej. R. wel toelachte, zoodat zü direct bereid was. Hü maakte dan ook gebruik van de gastvrüheld en genoot van de hem verstrekte goede gaven, doch bleek eens klaps te zün verdwenen, tot ontsteltenis van zün zorgzame kostjuffrouw, die bovendien nog tot de treurige ontdekking kwam van de ver missing van een portemonnale met 50 In baar geld, een bankbiljet van 10 en voorts nog vüf lo*se guldens. Natuurlük liep de be drogen damt onmiddelUJk naar den chef-veld- De Commissaris van Politie te Alkmaar doet een dringend beroep op het publiek tüdens de verschillende optochten niet mede te loopen, aangezien hierdoor het aanzien van den stoet ten zeerste wordt geschaad en de goede orde verloren kan gaan. Voor het slagen van de op tochten Is het zeer gewenscht de door te trek ken straten tüdig te ontruimen met stilstaande voertuigen, alsmede hoeken van straten goed vrü te houden. Bü het passeeren van een stoet behoort het publiek op de trottoirs te staan. VUURWERK De aandacht wordt gevestigd op de navolgen de bepalingen uit de Algemeene Politle-verorde- ning: .Het is aan den winkelier of handelaar ver boden: a. tusschen zonsondergang er. vuurwerk, buskruit of eenige andere bare stof af te leveren: b. aan een minderjarigen persoon beneden den leeftüd van 18 jaar vuurwerk, buskruit of eenige andere ontplofbare stof te verkoopen, ten geschenke aan te bieden of In het algemeen te verstrekken. Voorts is het aan een minderjarig persoon be neden den leeftüd van 18 jaar verboden op den openbaren weg of in een voor het publiek toe gankelijk gestelde inrichting'vuurwerk, buskruit of eenige andere ontplofbare stof bü zich hebben. Onverminderd het bepaalde bü artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht is het verboden op of aan den openbaren weg of in een voor t publiek toegankelük gestelde Inrichting een vuurwapen af te schieten of vuurwerk af te stelten. Ruim drie uur opende de voorzitter de heer A. Deutekom de vergadering, welke jJ. Dinsdag gehouden werd in Jiet Gulden Vlies” alhier. De voorzitter heet de afgevaardigden der ver schillende afdeelingen hartelijk welkom büzon- der ook den heer J Mol van het Hanze Bureau. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Alk maar, Helloo, Den Helder. Langendljk, Noord- Scbarwoude, Schagen Schoort en Warmenhul- aen. Afwezig waren de afdeelingen Bergen én Anna Paulowna-Breezand. Nadat de secretaris de notulen had gelezen werd 't oorspronkelüke bü den Centralen Raad in te dienen voorstel tot verlaging der contrl- butle-afdracht van f 5 op f 4 na uitvoerige discussie teruggenomen en als volgt gewüzlgd en met algemeene stemmen aangenomen: Voorstel om de contrlbutleheffing te herzien en het Centraal bestuur te verzoeken-een com missie te benoemen die zal onderzoeken op welke wüze het mogelük Is cm zonder Ie Bondsinkomsten te schaden te komen tot een meer bUlüke contrlbutleheffing, opdat de finan cieel sterkeren de zwakkeren zullen steunen. Door den Zeereerw. pater Philippona die In middels met pater Heijdenian ter vergadering was gekomen, werd een uiteenzetting en aan sporing gehouden tot deelname aan de Mld- denstands retraite van 1619 Oct. te Bergen te houden. Hierna werd door den voorzitter de geest, adviseur de Zeereerw. Heer Rector C Vis als zoodanig geïnstalleerd en hartelijk welkom ge- beeten In ons midden. In de vacature Centraal Bestuur G. Dekker die niet herkiesbaar is, zal aan de Federatle- afdeellngen worden geadviseerd om de gestelde candidatuur P Luykx door de afd. Den Helder te steunen en In de vacature.v. Terering, herkiesbaar, den heer van Keesel, Alkmaar. Hierna nam de heer Endel wegens vértrek van den voorzitter de leiding over. bespreking wintercamp' gne had tot re. dat getracht zal worden door het be stuur om middelen te beramen om het oprich-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10