Prikkeldraad ONRUST IN HET LAND D H I Duitschlands „bevreemding” De doodsoorzaak Onwettige tegenactie De steun aan den tuinbouw Rijks voor schot ten woningbouw Onverantwoordelijk gestook DONDERDAG 6 OCTOBER Maatregelen tot schadeloosstelling i 1 van GUNSTIGER TOESTAND VERVOER VAN TARWE Wrak in zee gevonden Vaststelling der vrachtprijzen DOOR TREIN GEGREPEN Het slachtoffer overleden VERKEERDE CIJFERS DE „KWARTEL” NAAR INDIE Heden van Schiphol vertrokken NIET OVERGENOMEN Prijsdaling is oorzaak Bodemproducten R.K. OVERHEIDSPERSONEEL Invoer uit Duitschland PASTOOR F. KARSKENS f Uitkeering van 2 cent per kg. melk Pastoor in de residentie CRISIS-ZUIVELCENTRALE Jaarwedden hoogere gem. ambtenaren Bezwaren tegen de plannen der Regeering Boventallige leerkrachten gehand haafd Tydelyke verlaging met 6 pCt. voor burgemeesters, secreta rissen en ontvanger» in N oord-H olland Te lage pryzen? WIE ZAL ZEGEVIEREN?. x PERSONEEL VAN INTERC. TRAMWE^ONDERNEMINGEN Duitsche export van tchoeitel, tex tiel en aardewerk voor II millioen gulden minder 2. tf Afzonderlyke hulpverleening Ryk en Provincie in N oord-H olland Vervoer van suikerbieten -- Op stilstaanden auto ingereden Van regeeringswege geen bezwaar meer tegen inwilliging van verzoeken In- en verkoopbureau 4? te lage ler- de van hun Totaal.... 149.7 M3 te o 36.610.000 Totaal 24.995.000 4 organisatie maatregelen Enkele maanden later schreef de leider der 8 D. A. P. nog in genoemd orgaan: de d< Op de vragen van hetzelfde Kamerlid be treffende door de Coöperatieve Suikerfabriek te 'eelvuldige gevallen van ont- ten gevolge van noodzakelijke 1 Jan.-l Sept. 1829 1.695.000 „30.903.000 4.012.000 RK dt ierd las* laria t een of te Schoeisel Textiel e. Aardewerk 69 13 6.4 0.7 1.1 1.0 2.0 1932 53 9.4 20.7 1.1 0.0 0.0 1.0 13 0.7 33 5.7 13 3.0 03 03 03 0.7 MS Daar in de praktijk gebleken is, dat uitvoe ring der nieuwe ultkeerlngsregellng met terug werkende kracht tot 25 September 1932 groote bezwaren medebrengt, is nader door de Crisls- Zuivelcentrale besloten de uitkeering op basis van twee cent per kg. melk van 3 pet. vet te doen ingaan op Zondag 2 October 1932. 7,nik» is trouwens ook in overeenstemming met de verwachtingen, gewekt in de najaars vergadering van den Algemeenen Nederland- schen Zulvelbond (F.N.Z.), waar door den re- geerlngscommlssaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij een vermoedelljke ver- hooglng voor de ko mende week <2 October) Tenslotte heeft het blad ook nog een analoge balans gemaakt van onzen uitvoer van bodem producten naar Duitschland: Export naar Duitschland <1 Jan.1 Sept, in mill, guldens) 1929 443 24.0 343 4.> 59 3. b 59 29 De 16-jarlge zoon van den veehouder O. Z. te Houten (bij Utrecht), die Woensdag op een melkwagen gezeten, op een spooroverweg door een goederentrein werd gegrepen en een eind werd medegesleurd, waarbij hem de linkervoet werd afgereden, terwijl hjj bovendien nog in wendige kneuzingen opliep, Is in den atge- loopen nacht in de Rijksklinleken te Utrecht overleden. Het .Handelsblad" betwijfelde de juistheid hlervatr zéér sterk en heeft daarom de moeite genomen, om den Invoer uit Duitschland naar ons land van aan bedoelde contingenteerlng onderworpen goederen als door Wolff genoemd dus schoeisel, textiel- en aardewerk, uit te rekenen voor de periode 1 Jan.1 Sept. 1929 toen er dus nog géén contingenteerlng was en de prijzen nog normaal waren, benevens voor dezelfde periode van het loopende jaar. Het resultaat is; Weet u, hoe *t komt, dat de Haagsche agent van politie Baas na de communis tische relletjes gestorven is en thans rust na een leven van voorbeeldige plichts betrachting? U en ik, naïeve leser, wij hebben na tuurlijk gemeend, dat de man ln( de uit oefening van zijn functie door een onver laat gestoken werd, zóó ernstig, dat het. - T TT Taar zóó de onrust groeit in het land Vy en tot uiting komt in demonstra ties met een eenzijdig en vaak anti nationaal politiek karakter, in demon straties, welke het gezag en de orde bedrei gen en tot vecht- en moordpartijen kunnen was in uitzicht gesteld. leven ermee gemoeid was, u en ik, naïéye lezer, wij hebben in de inhechtenisne ming van een der belhamels en in de ver lenging der gevangenhouding van dien man natuurlijk ’n aanwijzing gezien, dat de po litie den vermoedelijken dader te pakken had O heilige onnoozelheld De „Tribune” zal ons van al deze naïve teit voorgoed genezen. De agent van politie Baas is niet gestor ven tengevolge van een communistischen dolkstoot en de aangehoudene is „geheel onschuldig,” hij is „eenvoudig het slachtoffer van het politiebevel, dat een schuldige moet worden gevonden"! U verbaast zich over deze onthullingen? Dan schijnt uw naïveteit toch wel zeer hardnekkig! U moet er niets van gelooven, als ze een communist van zoolets betichten. Neen! weet u, wie eigenlijk verantwoor delijk is voor den dood van dezen goeden man? Niet? De „Tribune” zal 't u openbaren: De burgemeester van Den Haag! De man, die de demonstratie verbood, bij de begra fenis aanwezig was en daar een hartroeren de speech hield. Die burgemeester toch heeft een zieken huis. en in dat ziekenhuis is het gebeurd zoo luidt het verhaaltje dat dfc toe zichthoudende verpleegster den zieke 'n oogenblik alleen moest laten; tijdens die afwezigheid zou de zieke in koortstoestand uit het bed gevallen zijn; ziet u, zóó is het gekomen, dat de agent stierf Geen communist, maar de burgemeester van Den Haag is de schuldige! Omdat dit verhaaltje in de „Tribune” verteld wordt, gelooven we er a priori na tuurlijk niéts van, maar, gesteld nu eens dat een val den zieke noodlottig ge weest zou zijn, dan vragen wij in onze hardnekkige onnoozelheld toch nóg: Maar hoe kwkm die agent daar in dat ziekenhuis, in dat béd, in dien koortstoe stand? hoe kwam het, dat hij dus in koortstoestand uit dat bed kon vallen? In November zullen in Amerika de groote verkiezingen gehouden worden. President Hoover heeft zich wederom als candidaat van de republikeinen laten stel len. Zijn eenigste ernstige tegenstander is de democratische candidaat Franklin D. Roosevelt. De foto toont ons de portretten der beide candidaten, terwijl het vraagteeken de por tretten geeft van alle vroegere Amerikaan- sche--presidenten. Zóó verstandig en voorzichtig kon en durfde de heer Albarda toén nog betoogen! Maar sindsdien heeft de zweep der com munisten en O. S. P.’ers zóóveel uitwerking gehad, dat de 8. D. A. P. er niet tegen op ziet de allergevaarlijkste straat-avonturen te organlseeren, waarbij ongure, ja zelfs moorddadige elementen niet geweerd kun nen worden. Hedenmorgen om zeven uur is het postvlieg tuig „De Kwartel” naar Indlë vertrokken. Er gaan drie passagiers mee. namelijk één tot Boedapest, één tot Karachi en één tot Batavia. Aan boord Is 247.784 KG. post en 104330 K.G. lading. De bemanning bestaat uit de heeren: G J Geysendorffer, J S. W. v. d. Feyst C. A. Bruynesteln en 8. van Straten, resp. 1ste be stuurder, 2e bestuurder, werktuigkundige en radlo-telegrafist. Woensdagmiddag Is op vier-en-vljftig-jarigen leeftijd overleden, de zeereerw heer Frederik Karskens. pastoor der parochie van de H. Agnes aan de Beeklaan te Den Haag. De thans ontslapene werd geboren den 18en Maart 1878 en priester gewijd op 15 Augustus 1901. Na zjjn priesterwijding was hij achtereen volgens kapelaan te Medemblik. Warmond, Rot terdam, (H. Franclscus van Assislë) en daarna leeraar aan het klein-seminarie te Hageveld. Op 15 April 1918 volgde zijn benoeming tot pastoor te Riunegom. daarna te Amsterdam <H. Anna), te Haarlemmermeer (St. Johannes de Dooper) en tenslotte op 19 April 1930 tot pas toor te Den Haag (H. Agnes). De overledene was directeur der Derde Orde van 8t. Franclscus en president van de SU Thereslavereeniging. Naar de „Telegraaf” verneemt, hebben Ged. Staten van Noord-Holland aan de gemeente besturen In deze provincie de nieuwe regeling der jaarwedden voor burgemeesters, secretaris sen en ontvangers toegezonden. Volgens deze regeling zal gedurende de eerst volgende drie jaren, zooals wij reeds kort meld den, een lijdelijke verlaging op de jaarwedden van genoemde functionarissen worden toege past van 6 met dien verstande dat 25 van de Jaarwedden tot een maximum van duizend' gulden niet voor verlaging In aanmerl komt. - - Voorts Is bepaald, dat indien de betrok functionarissen meer functies vervullen, salarissen zullen worden samengeteld en korting zal worden toegepast over het totaal verdiende salaris. Voor de verschillende genjeentén in Noord- Holland is het zeker van belang dat Gedepu teerden tevens besloten hebben dat op de jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers geen pensloensverhaal zal worden toegepast. In dit verband zij er aan herinnerd, dat eenigen tijd geleden Gedeputeerden aan de gemeentebesturen en gemeenteraden hun mee- nlng hebben gevraagd over het scheppen van de mogelijkheid om pensloensverhaal op de ge noemde functionarissen toe te passen. In ver schillende Noord-Hollandsche gemeenten besloot de raad met meerderheid van stemmen Gedepu teerden te advlseeren deze mogelijkheid te openen. Door de thans genomen beslissing van Gedeputeerden wordt de bestaande toestand echter gehandhaafd, n.L dat burgemeester», secretarissen en ontvangers premlevrlj pensioen genieten. aarmate de nood gevolg van kri- sls en malaise zich ernstiger en pijnlij ker aan ons volk meedeelt, treden volksmlslelders des te driester op om, misbruik makende van den algemeenen nood der tijden en van veler onwetendheid, en onnadenkendheid de massa op te zwe pen tegen het wettig gezag, dat zich voor de zware taak gesteld ziet, de staatsfinan ciën in evenwicht te brengen. Verschillende leiders van volksgroepen achten zich blijkbaar verplicht, tegen el kander op te bieden in demagogie: wie het sterkst revolutionnair te keer gaat, zoo wordt blijkbaar overwogen, maakt den meesten Indruk en bezorgt zich wellicht den grootsten aanhang. De communisten hebben de leiding; de O. 8. P. kan bij de communisten niet al te zeer ten achter blijven en de 8 DAF. meent er weer rekening mee te moeten houden, dat de O. 8. P. met beloften van felle actie voor zichzelf wel eens te veel reclame zou kunnen maken en de 8DAT. van volge lingen, zou kunnen ontdoen. Zoo groeit bij voortduring de onrust in het land en de gevaren van straat-actie worden met den dag ernstiger. Nu heeft de 8DAJ>. weer een massale betooglng aangekondigd. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis betreffende den aan schippers uit te be talen vrachtprijs voor het vervoer van tarwe, heeft Minister Verschuur Minister van Econo mische Zaken en Arbeid, geantwoord, dat de vrachtprijzen voor het vervoer van tarwe door schippers niet van Regeeringswege zijn vast gesteld. Boter Kaas Eieren Aardappelen Rundvleesch j Versch varkensvleesch Lev. hoenders Sluitkool Bloemkool Sla Tomaten Uien Komkommers Augurken Wortelen Snij- en slaboonen Bloembollen Naar het .Jiandelsblad" verneemt, is de regeering niet voornemens de door de commis- sle-Welter voorgestelde bepaling, dat de ge meenten geen boventallige leerkrachten zullen mogen handhaven, over te nemen. De verschillende gewestelijke tarwe-organl- satles hebben ten aanzien van de vrachtprijzen een regeling getroffen, waarbij zooveel mogelijk met de belangen van beurtschippers en vrije schippers is rekening gehouden. Het Nederlandsche stoomschip „Hontestroom”», dat hedenmorgen te Umulden is binnengeko men. heeft op gegist bestek, 52 graden 15 mln. N B. en 3 graden 55 mln. C. L. rechtopstaanden afgebroken mast gepasseerd ongeveer 2 meter boven water, waarschijnlijk nog aan wrak vast. De Dultsche regeering, die onzen zuivel- vleesch-, groenten, en vruchten-export, dte toch al zoo ontzettend gehavend was door Duitschlands Invoerrechten en deviezen-ver- ordening, thans niets meer en 'niets minder dan den genadestoot wil toebrengen, heeft „met bevreemding kennis genomen” van het besluit onzer regeering, dat de Dultsche voor stellen geen basis voor discussie kunnen zijn. „Want” heet het officieus „Nederland is zélf al eenigen tijd aan het contlngenteeren geslagen, o. a. wat betreft den Invoer van schoenen, tricot, wollen en halfwollen stoffen en kleedlng, benevens aardewerk, en het ge volg daarvan is geweest, dat de Dultsche uit voer daaraan naar Nederland met 50 millioen mark, dus 30 millioen guldens, is gedaald.” Woensdagavond omstreeks tien uur reed te Apeldoorn op den Amersfoortschen weg op het nieuwe betonnen gedeelte door de Soerensche booschen de luxe auto, bestuurd door den heer J. G. Stork uit Hengelo met groote vaart te gen de stilstaande vrachtauto, eigendom van den expediteur Logtenberg uit Apeldoorn op. Beide auto's werden geheel vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor; alleen mevr. 8., die naast haar echtgenoot was gezeten, kreeg lichte ver wondingen. Het is welhaast onbegrijpelijk, dat de heer S. de stilstaande auto, die van een behoorlijk actherlicht was voorzien, niet heeft opgemerkt. De politie stelt een onderzoek is. Dinteloord aan schippers aangeboden contrac ten, waarbij voor het vervoer van suikerbieten te lage prijzen worden bepaald heeft Minister Verschuur. Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord, dat de Vennootschap tot Exploitatie van Suikerfabrieken gevestigd te Dinteloord. het vervoer harer bieten, hetwelk zi) eertijds In eigen beheer uitvoerde voor dit jaar aan een scheepsbevrachter heeft opgedra gen Het vervoer is daarbij op andere wijze dan vroeger georganiseerd, waaruit zal voortvloeien dat de vaart gedurende de komende campagne voor de schippers meer loonend zal zijn dan te voren. Deze reorganisatie brengt mede, dat de vrachtprijs per ton eenige verlaging ondergaat. Deze verlaging is echter zóó Ingesteld, dat het voordeel der reorganisatie die verlaging zal overtreffen. Ondanks de geringe verlaging zullen dan ook de verdiensten der schippers grooter zijn door de scherpere benutting der scheepsrulmte Het bezwaar, dat ten gevolge hiervan schippers zullen uitvallen, zal vermoe deljjk kunnen worden vermeden, te meel, waar de oogstvooryltzichten in dit opzicht een gun- stlgen factor vormen. Bovendien is de scheeps bevrachter bij de toepassing der verlaging aan bepaalde grenzen gebonden en blijven de vrach ten per ton niet onbeteekenend boven den gel denden koers. „Van een „eigenmachtig” of „tartend” optreden is geen sprake geweest. Dit be duidt echtër niet, dat de Nationale Unie de rechtvaardiging van haar optreden zou zoeken in de ditmaal vooraf verkregen „ze kerheid, de betreffende overheidsorganen van dienst te zijn”. De Nationale Unie, die geen, zelfs scher pe, legale oppositie schuwt, staat op het standpunt, dat elke Regeering als zoodanig zoolang en in zoover zij haar primaire taak, bescherming der staatsorde, niet verwaar loost, ondersteuning verdient. Doch voor het geval eene Regeering In die taak te kort schiet, handhaaft zij het recht van eigen machtige bescherming van. de hoogste volksgoederen In Nederland in de eerste plaats van Oranje als een onvervreemd baar historisch en natuurlijk burgerrecht.” Op vragen van de Provinciale Staten-leden van Noord-Holland, de heeren H. F. van Nuland en A. Gravesteln. Inzake „het verstrek ken van tegemoetkomingen aan tuinders, wier producten op de veilingen de onder goedkeu ring van Gedep. Staten vastgesteld minimum prijzen niet opbrengen”. hebber. Gedep. Staten geantwoord, dat tot het instellen van een onder zoek naar de toestanden in den land- en tuin bouw in Noord-Holland advies is gevraagd om trent de wijze waarop het in- en verkoopbureau zal moeten worden ingertcht en zal functlon- neeren ter bereiking van het gestelde doel, als mede over de wijze, waarop de toegestane gel den kunnen worden besteed in dier voege, dat eensdeels het beschikbaar gestelde bedrag niet wordt overschreden anderdeels de grondge dachte (uitbetaling van de minimum-prijzeni tot haar recht komt, ook Indien het verloop der aan de veilingen behaalde prijzen ongun stig is. In het uitvoerig advies, door de Commissie onder dagteekenlng van 1 Augustus jX omtxent deze punten uitgebracht, werd de wenschehjk- heid betoogd, er naar te streven, de steunmaat regelen voor den tuinbouw, bij de Regeering in overweging met het in- en verkoopbureau van de provincie te verbinden, hetgeen zou kunnen worden verkregen door met de Regee- rings- en de provinciale bijdragen te zamen de minimum-prUzen zooveel te vermeerderen, dat deze voor de tuinders de gelegenheid openen voor hun artikelen een prijs te verkrijgen, die ten naastenbij de productiekosten dekt. Naar aanleiding daarvan zjjn inlichtingen ingewonnen betreffende de voornemens der Re geering met betrekking tot de maatregelen, van Rijkswege te nemen- ter leniging van den nood in den tuinbouw. Hoewel omtrent den aard dezer maatregelen nog geen zekerheid kon wor den verkregen, kan thans toch worden aange nomen, dat, al zal eene samenwerking als bo venbedoeld waarschijnlijk niet verwezenlijkt kunnen worden, de Instelling van een in- en verkoopbureau, zooals dit door de bovenge noemde provinciale Commissie is voorgesteld naast de hulpverleening van net Rijk bestaan baar zal zijn en de wederzjjdsche maatregelen niet storend op elkander zullen werken. Gedeputeerde Staten achten om die reden het tijdstip gekomen bij wijze van proef tot de instelling van het in- en verkoopbureau over te gaan en daartoe de noodige geldmiddelen beschikbaar te stellen. ,J)e oproerige stemming, die de crisis te voorschijn roept bij groepen proletariërs, buiten de arbeidersorganisaties, is geen socialistische gezindheid. De bereidheid tot straatgeweld, die bij hen ontwaakt, is geen socialistische wil. De woede, die de langdu rige nood in hen doet ontvlammen, Is geen cpbouwende kracht. Hun opstandigheid is geheel iets anders dan de kracht om voor het socialisme offers te brengen en ontbe ringen te dragen. Die opstandigheid zal zich keeren tegen het socia lisme als dit hen niet onmiddel- 1 ij k uit den noofverlos t.” Naar wij vernemen, zal. nu de organisaties der bouwvakarbeiders hebben verklaard, accoord te gaan met het resultaat der voorlooplge be sprekingen, tusschen de vertegenwoordigers der organisaties in de bouwnijverheid en de autori teiten gehouden, van de zijde der regeering geen bezwaar meer worden gemaakt tegen inwilliging van verzoeken om voorschotten voor woning bouw. wanneer daartegen uit anderen hoofde geen bezwaar bestaat. Zooals bekend ia, heeft de regeering zich bereid verklaard tot bewilli ging en verstrekking van bouwvoorschotten tot een totaal bedrag van twintig millioen. Dat deze grens nog dit Jaar bereikt zou worden., lijkt weinig waarschijnlijk, gezien het feit, dat het jaar reeds voor een aanmerkelijk gedeelte verstreken Is. Invoer uit Duitschland: Jan.-l Sept 1932 970.000 21614.000 2.411.000 „Komen deze duizenden op de straat, niet slechts een enkelen keer om deel te nemen aan een demonstratie, maar regelmatig, in telkens grootere massa’s en als deelnemers aan een actie, die op verovering van de macht gericht is, dan is het gevaar van incidenten van den aanvang af aanwezig en neemt het met eiken dag toe. Het is des te grooter, omdat er buiten onze beweging groepen zijn, die van Incidenten heil ver wachten en ze zelfs gaarne willen uitlok ken. De kleine incidenten lelden gemakke- lijk, ja onvermijdelijk tot groote botsingen. Voor de macht van de heerschende klasse ligt daarin geen ernstig gevaar. Elke ge welddadige botsing vermeerdert slechts haar macht en verzekert haar in toene mende mate voor de meest reactionnaire politiek den steun van de meerderheid des volks. Voor de arbeiders daarentegen baren de straatgevechten niets anders dan el lende; zij storten hun bloed voor niets; hun geest verwildert; hun organisaties ver zwakken; de overwinning van het socialisme wordt vertraagd in stede van bespoedigd.” Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek betreffende het spoedig nemen van maatregelen tot schadeloosstelling bij ontslag van personeel van Intercommunale tramweg- ondernemingen, heeft Minister Reymer, Mi nister van Waterstaat, geantwoord, dat in de laatste jaren bij de Intercommunale tramweg- ondememlngen - --■ slag voorkomen bezuiniging, inkrimping, enz. bij dit in het al gemeen ook onafhankelijk van de crisis zeer noodlijdend bedrijf (Ingevolge de Reglementen Dienstvoorwaarden kon een groot deel der ontslagenen geen aan sprak maken op een uitkeering; bij twijfel daaromtrent kan beroep bij het scheidsgerecht worden ingesteld. Een enkele onderneming heeft, voor zoover daartoe financieel bij machte of door subsidie uit de publieke kas in staat gesteld onverplicht ultkeeringen verleend. Wijziging van de bedoelde reglementen in dier voege, dat ook bij afvloeiing, als bovenbe doeld, een uitkeering moet worden gegeven, kan bij den huldigen, zeer ernstlgen financleelen toestand van het intercommunaal trambedrijf bezwaarlijk van de ondernemingen worden ge vergd. De vraag, welke personen bjj reorganisatie of Inkrimping voor opzegging van de dienstbetrek king in aanmerking moeten worden gebracht, staat ter beantwoording van de bedrijfsleiding. Of en In hoeverre bjj inderdaad betreurens- waardlge gevallen van afvloeiing als hlerbe- doeld, de verleening van een onverplichte uit keering zal kunnen worden bevorderd door ge bruikmaking van den voor exploitatlesteun aan tramwegen op de Rjjksbegrootlng gebrachten post, zal voor elke tramwegondememing afzon derlijk moeten worden overwogen Ook hierbij zal echter, overeenkomstig het door de Regeering overgenomer. beginsel van het Eerste Verslag van de Commissie voor het Tramwegvraagstuk. de elsch moeten worden ge steld, dat ook de betrokken streek tot geldelijke opoffering bereid is. Onze agrarische export naar Duitschland is dus. gerekend over dezelfde perioden, gedaald van 150 op 54, dus met 96 millioen gulden, een bedragf. waarbij HM millioen gulden Dultsche schoenen, textiel en aardewerk in het niet ver zinkt! Hier zijn alleen maar een aantal (niet alle) agrarische exportproducten oekeken. Met de overige is het echter niet veel beter. Van schoe nen bv„ waarvan Duitschland contlngentee- rlngsschade lijdt, is onze eigen uitvoer naar Duitschland gedaald van 50300 paren voor 377.000 In de eerste 8 maanden van 1929 tot 4970 paren voor f 14.000 thans. Een achteruit gang dus in hoeveelheid met ruim 90 pCt en in waarde van 96 pCt. Dat is heel iets anders dan de achteruitgang van Duitschlands schoenen export (aar ons land. nJ. in waarde met 42pCt Van „bevreemding” gesproken; deze Is ge heel aan ónzen kant! 11K millioen geenszins alleen op rekening van onze contingenteerings-maatregelen mag wor den gesteld. Integendeel, de voornaamste oor zaak is de prijsdaling, daarna pas en in be- perkte mate onze Invoerbeperking, die trou wens voor de meeste artikelen 75 A 100 pCt. bedraagt en nog wel op een basis van abnor maal grooten invoer! Wanneer het Wolff-bureau zich dus laat voor rekenen. dat de Nederlandsche contlngentee- ringsmaatregelen den Dultschen export van schoeisel, textiel ca. en aardewerk met 30 mil lioen gulden hebben doen afnemen, dan is dat onju.st, want de vermindering bedraagt in totaal slechts 11 millioen gulden en de oor zaak daarvan moet men allereerst bij de prijs daling en slechts voor een gering deel bij onze contingenteerlng zoeken! A Het comité van actie, gevormd uit de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel en de vakgroep Overheidspersoneel van het R. K. Werkliedenverbond had Dinsdag een bespreking met een vertegenwoordiging van de R. K. frac tie der Tweede Kamer. Breedvoerig heeft de delegatie van het Comité de bezwfitren ontwikkeld, die bij het katholiek Overheidspersoneel bestaan tegen de plannen der Regeering inzake positlevermindering van het Overheidspersoneel, zooals deze zijn neer gelegd in de millloenen-nota, waarbij nog eens bijzonder in het licht werd gesteld, welke ver slechteringen in het verleden aan het rijksper soneel reeds werden opgelegd. Op deze overwegingen werd bepleit, dat thans bij het treffen van voorzlenlngsmaatregelen aan het jverheldspersoneel niet als een afzon derlijke groep bijzondere lasten behooren worden opgelegd. Daarbij werd er op gewezen, dat het Over heidspersoneel immer ten volle zijn deel draagt In de algemeene lasten, waar de Overheid vol komen beschikt over de gegevens Inzake het inkomen enz. van dit personeel. Dit in tegenstelling met verschillende andere groepen van staatsburgers. Nog werd algeheele instemming betuigd met de resolutie, aanvaard door de buitengewone hoofdbestuursvergadering van het R. K. Werk liedenverbond op 29 September JJ. Van de zijde der vertegenwoordiging van de R. K. Kamerfractie werd medegedeeld, dat in de reeds gehouden frac tie-vergadering groote aandacht aan het vraagstuk was gewijd. Waar het overleg tusschen de Regeering en de organisaties van Overheidspersoneel geopend is, kon op de daar te voeren besprekingen mo menteel niet worden vooruitgeloopen. n dat is dan, nota bene, dezelfde par- M tij. waarvan de leider, Ir. Albarda, in October van het vorig jaar nog ver klaarde, dat straatbetooglngen uit den booze waren! De uitgebreide en langdurige werk loosheid en het ontbreken van vooruitzich ten op een spoedige verbetering, zoe schreef hij toen in ,J)e Soclaal-Demokraat”, zou vele duizenden tot wanhoop brengen en.... et zijn overigens niet alleen de socia listen van verschillende roode nuan- ces, welke onrust wekken in de ge moederen en zij het dan ook meer indi rect bijdragen tot onrust op de straat. Ook in niet-socialistische kringen wor den er sprekers en schrijvers gevonden, die zich in hun kritiek op Welter en de regee ring zóó weinig weten te beheerschen, dat hun optreden wel ontevredenheid kweeken en opstandigheid veroorzaken moet. Met verbazing en verontwaardiging ver neemt men, wat sommige dissidente Ka tholieken menschen althans, die zich om een of andere reden nog katholiek wenschen te noemen in hun ver gaderingen durven uitbrallen, in blaadjes durven schrijven. Uit redevoeringen, uit debatten en uit kranten-artlkeltjes zouden wij citaten kunnen geven, welke bewijzen, dat men in die kringen bij het uitoefenen van kritiek alle perken der redelijkheid te buiten gaat, dat men aldaar den eerbied voor het gees telijk en wereldlijk gezag Jammerlijk ver loren heeft en zich in dit opzicht in ieder geval volkomen onkatholiek gedraagt. Zóó onkatholiek, dat zich bij ons wel eens de vraag heeft opgedrongen, of sommige organisaties al niet reeds zonder dat ze *t weten ondennljnd worden door com munistische en anderssoortige cellen-vor- ming. Wat daarvan ook zjj, het is natuurlijk de roode demagogie, welke hier dóórwerkt en waartegenover onze katholieke arbel- derslelders voorzeker een zwaar verant- «oordelijke en moeilijke taak hebben. Waar zich gevallen voordoen, waarin naar de bewering van belanghebbenden een vrachtprijs is uitbetaald, wordt door het Re- geeringsbureau voor de uitvoering Tarwewet een onderzoek ingesteld en eventueel bevorderd, dat aan de geuite klacht wordt tegemoet gekomen. leiden, daar is het alleszins begrijpelijk, dat tegenovergestelde groepen zich geprikkeld voelen tot een tegenactie. Wij hebben hier het oog op heel of half fascistische, „nationale" en „vaderland- sche” groepen, die in roode demonstraties blijkbaar gaarne aanleiding vinden tot tegenbetooglng, die zich, al dan niet op recht, ergeren aan het roode gestook en de straat-gevolgen daarvan, die in een en ander in ieder geval een vrij gelukkig voor wendsel kunnen vinden om zich zelf te doen gelden. Zoo heeft er de vorige week in Den Haag een vergadering plaats gehad van den Al gemeenen Nederlandschen Fasclstenbond. waarin een der sprekers verklaarde, dat de fascisten door wettige, desnoods onwet tige middelen het aan de regeering dui delijk zullen maken, dat het niet is „Oranje- onder", maar „Oranje-boven”; zoo hebben leden der Nationale Unie den burgemeester van Den Haag hun polltio- neele hulp willen opdringen, en zoo heeft het dageljjksch bestuur der Nationale Unie een verklaring gepubliceerd over door deze eigenmachtig genomen orde- blj de opening der Staten- Generaal, in welke verklaring o.a. te lezen staat: In ronde cijfers is Duitschlands uitvoer van de bewuste goederen naar ons land dus ge daald van 36H normaal tot 25 millioen guide» thans, een dalln- dus met 11K milloen gulden hetgeen heel iets anders is dan 50 millioen mark. Het blad wijst er op. dat de achteruitgang van dezen Dultschen export naar ons land ad at is zuiver revolutionnair, aangezien het niet aan de Nationale Unie toe- komt, te beoordeelen, of de regeering al dan niet in haar taak de staatsorde te beschermen tekort schiet. En van zulk een onwettige tegenactie moeten wij even weinig hebben als van de onverantwoordelijke, roode agitatie, al dan niet op straat. Naar beide zijden zal de overheid krach tig behooren op te treden. Het klinkt nobel en het kan ook nobel bedoeld zijn de overheid te willen helpen in baar taak, het gezag hoog te houden en de orde te handhaven, doch alleen als de overheid dien arbeid verlangt en die hulp sanctionneert, mogen dergelijke diensten verleend worden. Illegale strijd-organisaties rood of anti-rood zijn uit den booze. Wordt hier niet in den beginne weer staan, dan zullen Oostenrij ksche en Duit- sche toestanden op dit gebied ook in Nederland niet uitblijven. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist betreffende het vervoer van suikerbieten voor de Eerste Nederlandsche Coö peratieve Suikerfabriek te Sas van Gent, waar voor met een buitenlandsche firma een con tract is afgesloten, door Nederlandsche schip pers, heeft Minister Verschuur Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord, dat de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet- wortelsuikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, welke destijds het vervoeren der suiker bieten in eigen beheer had uitgevoerd, dit se dert twee jaren door een scheepsbevrachter heeft doen bewerkstelligen. Dit jaar is dit ver voer gegund aan een Belgische firma, die bij de gehouden inschrijving het goedkoopste bleek te zijn. Aan het contract is echter de voor waarde verbonden, dat het vervoer zou ge schieden door Nederlandsche schippers Op de lijst der schippers waarop ettelijke tientallen schippers voorkomen, komt volgens mededee- llng van bovengenoemde fabriek slechts eén schipper voor, die zijn domicilie in België heeft, maar van wien men het twijfelachtig acht of hij Inderdaad van Belgische nationaliteit is. Vergeleken met vorige jaren, toen het vervoer ten deele door Belgische schippers werd ver richt, it dan ook de toestand voor de Neder landsche schippers gunstiger geworden. Onder deze omstandigheden meent de Mi nister, dat er voor hem vooralsnog geen aan leiding bestaat te dezer zake nadere stappen te moeten doen, weshalve de tweede vraag ont kennend ‘wordt beantwoord.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12