Het feest der kreupe 1 en RADIO-™?GRAM 3Ket vcïAaaluan den dag BETROKKEN LUCHT ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Het Lijk bij de Mirteboomen juweelen- diefstal „breekt de Die goeie ROBINSONschoen voor DONDERDAG 6 OCTOBER Vrijdag 7 October De mismaakte in de historie Hondengeblaf kost 12.000 gulden FEUILLETON 7 30.000 geboorten minder in Rijnland KRUKKEN STUK” Terugbetaling in het „volgende” leven ’«Werelds grootste manden /w. AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL j S den Berlijn, 2 October. i Mac Carthy I het 7314 >561 (Morgenavond vervolg,. (Ingezonden mededeellng). *11 later CWordt vervolgd). 5 F 9 9 7010 3155 36 5C 9397 DIM 1134 t l l l 9 l S l. I 9 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS 540 070 1495 3570 S725 4893 5413 57»8 5146 son »el het allemaal zoo kalm en beslist, dat ik geen reden had om hem te wantrouwen Later *egon ik wel een beetje te twijfelen. De man had niets weg van een aristocraat De Bilt, dat in het brandpunt staat Van warme sympathie. Omdat men goed is in het vak: Meteorologie, Stond thans mèèr in het brandpunt van :elü- tar- 3069 3887 4607 5630 8307 7360 7886 8898 9732 0408 3040 2826 3994 S De Provinciale Vroedvrouwenbond vergader de in München-Gladbach. Langdurige bespre kingen werden gevoerd over de geboorten Ge constateerd werd dat de crisis ook van invloed is geweest op de geboorten. Dr. Herkenrath (Gladbach) en Landraad dr. Müller (Düssel dorf) gaven statische cijfers over het geboorte cijfer. Vergeleken met 1926 liep het aantal ge boorten In het afgeloopen Jaar met 30.000 terug. Hierdoor wordt tevens het bestaan van den vroedvrouwenstand ernstig bedreigd. j l op dit blad zijn ingevolge de verzekering*’ ^45 ongevallen verzekerd voor een der volg. gels snel af te doen. Natuurlijk is zü eenzijdig, want In het middelpunt staat de kreupele, niet de kunstenaar. Maar in baar genre moet men deze verzameling wel haast compleet noemen. Meer dan een half leven lang heeft Wuertz zich op haar vervolmaking toegelegd. Het is deaelfde eenzijdigheid en dezelfde com pleetheid, die uit zijn belde boeken spreekt welke by Voss te Leipzig zijn uitgekomen. Het "een. .serbrecht die Kruecken" is In hoofdzaak een vlijtig verzameld feitenmateriaal om de Stelling te bewijzen, dat de kreupelen In vele gevallen superieure menschen zijn, niet toeval. lig, doch juist omdat de rem in hun lichame lijke verschijning hen dreef tot het zoeken van compensaties op ander gebied. Een vijfhonderd mannen en vrouwen trekken hier ons oog voor, bij, elk met een lichaamsgebrek. Napoleon. By. ron, Beethoven. Goethe zijn daaronder en de auteur is niet bang voor hachelijke problemen, zooals Keizer Wilhelm II b.v. In zijn tweede geschrift, veel kleiner van omvang, beschouwt Wuertz „Goethe’s wezen en omgeving in den spiegel der kreupelenpsychologie". Er is een zekere durf voor noodlg. om den nationalen held Goethe aan het Dultsche volk te toonen zooals hij in werkelijkheid was: wat men noemt een zlttenden reus, een groot bovenlijf met on. geproportionneerd korte beenen. Verschillende woorden van den Faust-schepper en verschil lende détails uit zijn leven 'poogt Wuertz uit verhoudingen te verklaren. Gelukkig overmand! Maar jammer, dat dit Instituut, Dat steeds zoo goed voorspelt, In 't allerlaatste weerbericht, 1 Daar jiiets van heeft gemeld! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Het heete element. En dit is kwader dan het vuur, Zooals de geestdrift kent. Het werd dus in dit Instituut Heel vlug betrokken lucht En de verwachting duidde meer Op overhaaste vlucht! Het was geen koude ochtend meer. Maar uitgesproken heet. Een hoogen stand, zooals de Bilt Zelfs daar maar zelden meet! De brandspuit kwam en zie de kans Op regen groeide aan. De bui brak los en*’t was toen ook Met droogte gauw gedaan! En het vooruitzicht luidt.alweer-. Opklarend! want de brand. Dien heeft men daar met man en macht n "hebt u mü nu alles medegedeeld, wat u omtrent het geval bekend is? vroeg de beroemde detective James Mc Carty aan zijn bezoeker. Hebt u werkelijk geen enkele bijzonderheid over het hoofd gezien? De heer Henderson dacht een oogenblik diep na, toen schudde hU ontkennend het hoofd en sprak op senuwachtigen toon: Neen Carty, ik heb je alles tot In de klein ste bijzonderheden verteld en Ik zou werkelijk niet weten, wat ik er nog aan toe zou moeten voegen. Prachtig, waarde heer! sprak de detective terwijl hij zich vergenoegd in de handen wreef. Ik heb de verschillende bijzonderheden, die mij van belang schenen, genoteerd en het lijkt mü goed, de zaak nog eens te herhalen, dan kunt u beoordeelen, of ik u goed begrepen heb. Mocht ik een fout maken in mijn verslag, wees dan zoo goed, mij daar op attent maken, want zelfs de kleinste kleinigheden njken mü in dit geval van belang De bezoeker glimlachte. Dat schijnt mij ook een doeltreffende me thode, sprak hij. Ga uw gang Carty, ik luister met aandacht. Als ik u goed begrepen heb, begon de speurder, dan heeft de zaak zich als volgt toe gedragen: Drie weken geleden kocht u voor uw VTOUWS verjaardag een diamanten broche bij de juweliers Cullum Douglas, ter waarde van twintig duizend pond sterling, tusschen haakjes, een eerbiedwekkend bedrag voor een verjarings- oadeau. Gisteravond. bU het ter ruste gaan van uw eentgenoote, legde zij het kostbare kleinood op de tafel van haar boudoir en in het korte oogenblik, dat zij noodlg had. om zich te ont- kleeden. verdween op tot nu toe onverklaarbare wijze het sieraad van de tafel. En dat, terwijl alle ramen en deuren gesloten waren. Uw echtgenoote stelde onmiddellijk een ern stig onderzoek in, omdat zij terecht veronder stelde, dat ze het juweel op een andere plaau kon hebben neergelegd, maar al haar' zoeken en ook een gezamenlijk onder raas niet het gewenschte resul- Het Is bekend, dat vele Afrlkaansche stam men reusachtige manden van takken en riet ge bruiken, die met de hand zijn vervaardigd en dienen ter berging van hun gemeenschappelijke graanvoorraden. Maar deze primitieve koren schuren zijn nog nuqir klein in vergelijking met de rljstmanden, die bü de Filippino's van Lu zon in gebruik zijn. De inboorlingen, die deze manden maken, zijn vanaf hun prilste Jeugd geoefend in dat werk. Allereerst wordt een sterk geraamte van bamboe vervaardigd. Daarna worden de openingen dlchtgeweven met kleinere stukken bamboe en bepaalde taaie Inlandsche grassen. Het vlechten van de manden is lang niet gemakkelUk, want zij moeten zóó dicht zijn, dat de rijst er niet door kan zakken en dat de inhoud wordt beschut tegen de tropi sche regens, die gedurende het natte seizoen vallen. ■"'t OMAHA (Nebraska). September 1932. Bijna 12.000 gulden kostte John T. Novak het ge blaf van zjjn hond. De hond sloeg aan, toen mevrouw Lilian Nutusll het huls van Novak passeerde. De dame schrok zoo hevig, dat zü bewusteloos op straat viel en een hersenschud ding kreeg en een verlamming. Zjj diende een aanklacht tot schadevergoeding in, die de rechtbank baar toewees. Novak moest zjjn huls verkoopen om te kunnen betalen. (United Press) Frank Wilson had b(j hem een kamer gehuurd en heel geheimzinnig gedaan. Bijzonder uit de hoogte tegenover het personeel, was hij tegen over zijn gastheer, In den beginne althans, bijna vertrouwelijk geweest. Hij had dezen laat- sten meegedeeld, dat hl) eigenlijk heelemaal niet Frank Wilson heette, maar graaf Peter Saluga was en dat hij machtige tegenstan ders had, waarvoor hü zich voorlooplg ver borgen moest houden. Hij was naar Weenen gekomen, omdat hü met die menschen, die hem zijn vermogen wilden betwisten, in een proces gewikkeld was. dat binnenkort voor de recht bank zou gevoerd worden. Er was overigens geen twijfel of hij zou het proces Winnen. Zijn verdediger. Dr. Schneeberger, had hem daar de stelligste verzekering van gegeven, en op zijn verzoek was hij overgekomen. i Vader en Zoon en nog veel minder van iemand, die gewoon is. om uit een volle beurs te putten. Hij gedroeg zich nu niet bepaald netjes. Waar hield u hem voor? - Op het laatst voor een aan lager v raak persoon, voor een van dat soort ofc! (Vrij naar het Duitsch) neer bent u uit Nleuw-Ouinea teruggekeerd? Hoe weet u, dat ik In Nleuw-Guinea ge weest ben? vroeg Henderson. Ik weet het bü toeval, was het korte ant woord. Maar geef mij nu antwoord op mijn vraag. Welnu, een maand geleden ongeveer, een week voor den verjaardag van mijn vrouw kwam ik terug. Ik zie nog haar verwonderde gezicht, toen Ik uit mijn bagage een prachtlgen Am- blyornis Inomatus te voorschijn haalde. Kijk daar zit hU- Henderson wees naar een schilderij in hoek der kamer. Op den rand daarvan troonde een prachtige vogel, die met vreesachtlgen blik op den vreem den bezoeker neerzag. Een mooi beest, sprak de detective bewon derend. Hoe sel u ook weer, dat hl) heet? Amblyomls Inomatus. her haalde Hender son; hier heet hij ook wel Prleelvogel. Juist, juist! Prleelvogel. daar heb Ik wel meer van gehoord. Maar waarom laat u hem hier In huis zoo vrij rondscharrelen? *eh, mijn vrouw beeft daar nu eenmaal aardigheid in en waarom zou Ik haar dat ge noegen ontzeggen? Weet u misschien ook. vroeg Carty, waar hü zijn nest heeft gebouwd? Jawel, adhter in den tuin, was het ant woord Als u er plezier in hebt, wil Ik u er wei even bü brengen. Maar laat ons eerst even de zaak tot klaarheid brengen. Dat gaat In één moeite door, lachte de speurder. Kom maar meet De beide mannen begaven zich naar den achtertuin en Henderson wees naar een beschut hoekje ervan. Kijk! daar kimt u het reeds zien, aelde hij Vindt u het niet een prachtig stukje werk voor een vogel? Carty bukte zich over het groene mos. dat de vogel voor het gazon ven zijn prieel had ge bezigd, en raapte daar een blinkend voorwerp op. Toen Ivy. Robbie en Topsy over het eiland liepen, ontmoetten zij een grooten schildpad. De schildpad was zoo tam. dat hjj Ivy toestond 'op zjjn rug te rijden en toen Ivy bemerkte, dat de schildpad den weg nam. welke naar het kamp leidde, besloot zü maar te blijven zit ten en den schildpad haar te laten dragen. „Ik houd zooveel van die dieren,' zeide Ivy, „en ik schijn goede maat jes met den schildpad geworden te zijn.” Maar de schildpad had nog maar eer eindje geloopen, toen hij stopte en zich onder zijn schaal terugtrok Ivy Bombay, eind September 1932. Met een hoogst meritwaardig voorstel is de Indische bankbeambte Kodltala Iswaraya bü zijn patroon gekomen. Iswaraya had In den loop van het jaar rond 18.000 gulden ver duisterd. Toen dit ontdekt werd, was hij niet In staat, om het geld terug te betalen. HU deed toen het volgende voorstel„Ik zal mUn schul den na mijn eerstvolgende geboorte terugbeta len, hetzU in den vorm, dat Ik als zoon van mlin patroon word geboren, hetzij dat ik als zUn huisknecht door arbeid mün schuld aan hem uitdelg." Iswaraya Is een fatalist, maar heeft er ge weldig goed slag van, om zUn fatalisme in ver. bi^Aing te brengen met de astrologie, met de sterrenwichelarij én er dan nut uit te trekken voor zijn daden. HU beweerde, dat het con stant in de.sterren had gestaan, dat hü bet geld moest verduisteren en dan was zün on. gunstige horoscoop er nog schuld aan, dat het geld weer verloren ging. De Indiër geeft zonder blikken en blozen toe, dat hU den verduisterden mammon op de renbanen en bU andere gokkerUen heeft ver loren. HU beweert echter persoonlijk onschuldig te zün en geeft de heele schuld aan de kwade ster Saturnus. Saturnus staat namelük op een bUzonder ongunstige plaats In zUn horos coop en zü had dan ook veroorzaakt, dat het geld niettegenstaande de beste tips als sneeuw voor de zon verdween. Het gerecht wilde natuurlük niets hebben van dien astrologischen poespas en „volgende levens”, reïncarnaties en zoo voorts en veroor deelde den man tot een flinke portie tuchthuis. (United Press.) Helfrich streek met hand over zijn voorhoofd. We moeten van taktiek veranderen, zeide hü. Er bestaat een zeker geheim, dat al die drie personen betreft, den doode de vrouw met den bochel en deze andere vrouw. Laten we be glnnen met den doode. Als we te weten kunnen komen, wie hü was. en wat hem uit Amerika hierheen gevoerd heeft, wordt al het andere misschien vanzelf duideUjk. Waar is zün ba- gage? Die heb ik hier laten brengen. Ze is ten allen tUde tot je beschikking. Goed. DéAr moet ik het begin van den draad vinden, als we tenminste niet onverwacht ergens anders een aanknooplngspunt kunnen vinden. Vraag in leder geval bü de autoriteiten in Sacramento en In New York of men daar een Frank Wilson kent, die zich zeer onlangs naar Europa begeven heeft. zUn UchamelUke DaarbU vergeet hU ook niet de begaafde gees ten, die in een gebrekkig lichaam rondom Goethe geleefd hebben, den bochel Mendelssohn, den lammen dichter Flmstein. den vergroeiden schilder Fuchs, den dichter Hedge met zün klompvoet, es. Een der belangrijkste geschrif ten die het Goethejaar gebracht heeft, niet het minst om de originaliteit van het onderwerp en den fünen psychologischen kük, waarmee beschouwd wordt. wal ge- Uchters, waarmee wU zakenmenschen helaas af en toe tot onze schade kennis maken. Op den dag. dat hU verdween, gaf ik den portier last, oin hem de rekening aan te bieden. Maar zoo ver kwam het meer, daar Wilson al tamelük vroeg was uitgegaan en niet meer terug kwam. Waarmee hield hU rich bezig, als hü thuis was? HU was heel weinig thuis. Een paar keer heeft hü brieven geschreven, waarvoor hU aan het meisje papier gevraagd hééft. Aan wlen hü schreef, weet u zeker niet? Ik dacht omdat ik in de vestibule een brieventafeltje zag hebt u misschien Neen. Wllson legde zün brieven daar nooit neer, maar ging ze altüd zelf wegbrengen. Kreeg het meisje ook nooit gelegenheid, om wat van zün doen en laten te zien? Zulke personen zün nog al eens nieuwsgierig. Zeker, maar Wllson deed altijd de deur op slot, als hü thuis was. HU zei tegen niemand hier in huls méér, dan beslist noodlg was, en voor de rest was hü een en al geheim zinnigheid. Hebt u, til een van uw personeel, nooit papieren van hem gezien? HU moet die toch gehad hebben, en bü zün bagage werd niet het minste gevonden. Kan hü niet in de door been Dat Is al gebeurd. Ook heb Ik zün portret en dat van de z.g. Anna Müller naar alle straf inrichtingen gestuurd. Daar verwacht ik het meeste van. Ik niet, maar schaden doet het In leder geval niet. De commissaris was intusschen nog niet tot een bepaalde theorie gekomen. Nu eens was hfl van meenlng, dat de geheimzinnige arrestante een minderwaardig iemand was, die alle reden had. om wille van haar verleden onbekend te bUjven een dievegge of opllchtster. die al eerder met de justitie In aanraking was ge weest. en om een of ander laag motief dien man gedood had. Dan weer geloofde hü met iemand van beter stand te doen te hebben, die om heel wat geheimzinniger reden tot de daad gekomen was. Dat was trouwens ook Hel frichs opvatting, die hü vrüwel van den be ginne af was toegedaan geweest. HU waa over tuigd, dat dé gevangene sluwe en bekwame hel pers had. en dat zü zich liever als moordenares zou laten veroordeelen. dan eenlge opheldering in de zaak te verschaffen. Slechts op één punt was de detective gaan twüfelen. Hü had het aanvankelük als uitge sloten beschouwd, dat er tusschen de zich noe mende Anna Müller en den aan lager wal ge raakten doode een meer Intieme betrekking had bestaan. Thans dacht hü menigmaal aan deze mogelükheld. Bü een meer nauwgezette beschouwing van den doode was het niet te ontkennen dat hü. ondanks alle verwording van later datum, oorspronkelük een knap per soon geweest moest zün. DaarbU kwam de om- De pensionhouder In WShring. een zekere beer Jacob Goldberger, wist niets meer, dan wat hü reeds aan de politie bad meegedeeld. Dat is volgens ingewonnen inlichtingen een leugen gebleken, vulde Helfrich zelf aan. Dr. Schneeberger heeft den man nooit gezien, en heeft op het oogenblik geen enkel proces over een erfenis onder handen. Ook elders 1b momenteel geen enkel proces van dien aard in Weenen aangekondlgd. Dat weet Ik. De commissaris zei ms dat al. Hebt U zelf aan die avontuurlüke ver klaringen van uw gast geloof geslagen? Aanvankelük wel. Er komen zulke wqnderlüke dingen voor in de wereld! En Wil- Komt dit kleinood u niet bekend voor? vroeg hü aan zün metgezel, terwül hü de broche omhoog hield Maar mijn hemel, Carty, dat is mün ge stolen juweel. Hoe in 's hemelsnaam bent u er achter gekomen, dat de dief het op deae plaats verrieyt had. Maar, gelukkig, het kostbare sieraad Is terug; maar waar is nu de dief? Daar heb ik zooeven al op gezinspeeld mün waarde. Den dief kunt u vinden op den rand van het schllderü In het boudoir van uw echt genoote. De Amblyomls Inomatus? Precies, waarde heer. De Prleelvogel Maar als ik u was zou Ik het hem maar niet al te zwaar aanrekenen, want het ia nu eenmaal de aard van het beest. Maar In leder geval bent u nu gewaarschuwd. En een gewaarschuwd man telt voor twee, lachte Henderson. i deed haar best hem met lieve woord, jes onder zün schuilhoek vandaan te krügen. maar de schildpad was nle' te vermurwen. „Daar komt Willy Woensdag aan.’ zeide Topsy, „misschien weet die wel raad, wat er met den schildpad moet gebeuren.” Willy barstte in lachen uit, toen hem werd verteld, wat er met den schildpad was gebeurd. „De schildpad is naar bed gegaan.' zeide hü- „Het geeft niets of je op zün rug gaat zitten, want het kon wel eens een week duren, voor hü weer wakker wordt.” DAVENTBY, 1554 M. 12 20 Orgelrecital 1.06 Concert 4.15 Concert 9.55 Concert door het B B C.-orkest. PARIJS Eiffel, 1446 M. 7.50 Concert ol.v Ed. Falemt. PARIJS. K- 1725 M 8.05 Gramofoonmu- ziek 2.50 Idem 7.40 Gramofoonmuzlek 9.50 Gramofoonmuzlek. MILAAN. 331 M. 7.50 Concert. ROME. 441 M. 8 05 Concert 8 50 Blü- spel ..Bisboccia" 9.20 Concert. WEENEN. 517 M. 8 00 Concert door het Symphonieorkest van Weenen 9.35 Dans muziek. WARSCHAU, 1411 M. 4.» Populair con cert door het Phllharmonleorkest van Lodz olv. Pitrurszka 10 20 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 460 M. 6 30 Gramofoon- muziek 7.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Hofmann 9.35 Concert door het Om roeporkest. 433 838 1058 1304 1554 1756 3045 3800 2658 2900 8063 5177 3633 3027 4243 4533 4981 5328 5631 5980 6379 6664 6860 7164 7455 7615 7782 8073 8290 8649 8018 0130 9381 0764 0026 0433 0568 0750 0977 1303 1610 1707 2Ö55 2340 3483 3603 3379 3609 3864 4153 4341 4609 5017 5393 5543 5733 5844 6363 6531 6702 6805 7180 7504 7734 7890 8317 8630 8864 9219 9370 9617 9613 0158 0356 0724, 10935 1143 1379 1547 1846 2124 3359 3595 3883 3101 3M6 3783 3050 standlgheld, dat Anna Müller zoo bleef men haar voorlooplg nog maar noemen den doode zonder twüfel voor een „graaf Saluga” had gehouden. Het was dus altüd mogelük. dat er vroeger meer intieme betrekkingen tusschen hen beiden bestaan hadden. Misschien had Frank Wilson haar thans op een of andere wüze In den weg gestaan, zoodat zü uit angst en In vertwüfcling, zich van hem had willen ontdoen. Daartoe moest men evenwel eerst weten, of Frank Wllson vroeger reeds in Oostenrük ge weest was. dan wel of Anna Müller te eenlger tüd In Amerika had gewoond. Tot dat doel begaf Helfrich zich den dag pa zün - laatste onderhoud met den commissaris naar het pen sion In Wahring, om daar, wapr dedoode de laatste acht dagen verblüf had’gehouden, na- sporingen te verrichten. Het onderzoek van Wilson's bagage had met betrekking tot zün vroeger leven geenerlef uit sluitsel gegeven. Men kon daar alleen uit zien, dat hü uit Amerika was gekomen en zich waar- schünlük eenlgen tüd In Sacramento had op gehouden, daar zich een aantal couranten uit die plaats In zün koffer bevond. Die couranten had Helfrich meegenomen, om ze thuis te be- studeeren. Het was altüd mogelük, waar de doode ze bü zich had gehouden, dat daarin een of ander gegeven omtrent zün persoon te vinden waa kon was vergeefse! zoek leverde 1 taat op. De diamanten'broche was en bleef verdwenen Bedienden of kinderen houdt u er niet op na Er blüft dus geen andere mogelükheld over dan dat het sieraad gestolen Is. Maar op welke ma nier. Het is aan u, dat uit te zoeken. Mr. Carty viel Henderson heié In de rede, daarvoor ben ik juist bü u gekomen. En u kunt er op reke nen. dat uw honorarium. Ingeval van succes uwerzüds. door u zelf bepaald kan worden. Dat komt wel In orde, waarde heer, ant woordde de detective glimlachend. Ik kan u nu wel reeds mededeelen dat u. nog vóór de zor ter kimme gaat, wederom in het bezit zult zün van het Kleinood. Verrast zag de ander hem aan. U durft veel te beweren, sprak hü. een beetje uit de hoogte. In de meenlng, dat Carty door zün voortdurende successen over het paard getild was en daardoor beloften deed, die hü misschien later niet zou kunnen houden. De speurder glimlachte slechts en terwül hü hoed en Jas van den kapstok nam. zeide hü: Beste Henderson, laat ons nu eens een blik gaan werpen in het boudoir van uw echtge noote. want vermoedelük Is daar ons uitgangs punt te zoeken. De bestolene knikte toestemmend en een oogenblik later bevonden belde mannen zich op weg naar de woning van Henderson, waarbij gedurende de wandeling niet meer over de ge heimzinnige verdwüning werd gesproken. De speurzin van den detective was ontwaakt Een kwartier later bestegen zü de treden van de trap, die naar het boudoir van mevrouw Henderson leidde. James Mc Carty spitste de ooren. Een eigen aardig geluid klonk hem uit het bewuste ver trek tegen. Een vluchtig lachje gleed over zü<> gelaat en. onhoorbaar voor zün metgezel, mom pelde hü: Dat vermoedde Ik al, het was ook de eenlge mogelükheld, die ik mü kon denken. Hü deelde zün vermoedens niet aan Hender son mede, maar besloot, eerst de zaak ernstig te onderzoeken. Ziezoo, sprak de heer des huizes, hier is de spookkamer. Hü opende de deur der kamer en liet den de tective het eerst binnengaan. Belangstellend keek deze het boudoir rond en een tevreden glimlach speelde om zün mond. Nu? vroeg de bestolene na een poosje, ziet u kans, het geheim binnen den door u zelf be paalden tüd tot oplossing te brengen? Carty legde hem de hand op de schouders en sprak Och beste Henderson, het raadsel zelf had Ik reeds opgelost, voordat we deze kamer be traden. Alleen moet ik nog even ultvlsschen. waar de dief het kostbare kleinood heeft heen gebracht. Dus volgens uw theorie Is er toch- wer kelijk van diefstal sprake? Wis en waarachtig is er van diefstal spra ke. gaf de speurder ten antwoord. En nog wel op zeer origineele wüze. Maar propos, kunt u mü misschien voor een oogenblik één of ander gouden, zilveren of diamanten voorwerp leenen Verwonderd zag de ander hem aan. Waarvoor? Om het te laten stelen, mün waarde, sprak Carty, zonder een spier van zün gelaat te ver trekken. Bent u niet wüs? vroeg Henderson, geraakt over de kalmte, waarmede de detective sprak. Welnu, als u bang bent, dat ook dat voor werp u ontstolen zal worden, dan zal ik wpl een andere methode toepassen, zeide Carty eenvou dig. Geef mü dan alleen maar even antwoord op de paar vragen, die Ik u stellen zal. Wan- bewoonde kamer een geheime bergplaats daar voor gehad hebben! Onmogelük. De kamer Is sinds gisteren weer verhuurd, en tevoren heeleznaal schoon gemaakt. Zooveel herinner Ik me alleen menn knecht was toen juist ziek en stuurde zün zoon, een jongen van 18 jaar. om me niet zonder te laten zitten en die jongen be weert (wat zün vader me nü pas verteld heeft), dat Wllson In zün büzün met papieren bezig was, en hem toen ik weet niet meer waarvoor een flinke fooi of wat anders in uitzicht heeft gesteld. Als u wilt, kan ik den Jongen te roepen. Hü is hier nóg. Helfrich knikte, en enkele minuten verscheen de jongeman. Hij maakte den in druk niet al te sterk, maar aan den anderen kant bUzonder intelligent te zün. Je zegt, dat J« óen keer gezien hebt, hoe meneer Wllson. die hier gewoond heeft, met papieren bezig was zei Helfrich. WU je me eens precies vertellen, hoe dat In zün werk ging. Het was Juist op den dag. dat meneer Wllson doodgeschoten werd münheer 's mor gens om negen uur. Omdat Ik hier vreemd was. was ik een beetje laat, en het meisje zei me. dat münheer Wllson al tweemaal om zün schoenen gebeld had. Hü was erg boos, en ik moest ze maar dadelük bü hem brengen. HUIZEN, 1875 M. 8 00 KRO. Morg’ neon - eert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Half uurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Tüdseln en Politieberichten 12.15 KRO- sextet oXv. Plet Lustenhouwer 145 Verzor ging van den zender 2.00 Sollstenconcert 3.00 Schubert-programma 4.30 K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen 5 30 Gramofoonmu- ziek 6J5 Albert Vogel: „Welsprekendheid" 6.45 Pianorecital 7.10 Van vreemde landen en vo}ken 30 Politieberichten 7.46 P.T.T.- kwartlertje 3.00 KJLO.-orkest OXv. Johan Gerritsen 9.15 Nieuwsberichten van het Persbureau Vai Diaz 9.30 The KRO-boys 9.„0 Schlagermuzlek 10.00 Potpourri 10 45 Schlagermuzlete 11.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, 296 M. 8 00 VARA. Gramo foonmuzlek VPRO 10.00 Morgenwüdlng VARA 10.15 Gramofoonmuzlek 11.15 Onze Keuken, door P. J. Kers 11.45 Voordracht AVRO 12.00 Concert door het Avro Kleinorkest o.l v. Nico Treep Tusschenspel van Gramo foonmuzlek 2 30 Concert door het Avro-. Kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt. Tusschenspel van Gramofoonmuzlek VARA 4.00 Tüdseln en Gramofoonmuzlek 4.40 Na schooltüd „Een wonderhjk avontuur van Oome Keesje" 5 20 Vara-Klein Orkest o.l.v. Paul Douchant 6.15 Orgelspel 8.40 Verspilling van productieve krachten in den Landbouw, door J. Matthüs- sen 7.00 Orgelspel door John Bookhouae 7.1)1 Var* Klein Orkest O.I.V. Paul Duchant VPRO 8.00 Catechisatie 8 30 Concert 19 OQ Cursus 9 30 Concert 10.00 Persberichten van het Vrüz. Oodsd. Pers bureau 10.05 Persberichten van het Persbu reau Vez Dias 10.15 Lezng, nieuwe zakelük- held, door B. Blinxma 10.45 Oramofoonmu- zlek VARA 11.00 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL, 509 M. 5.2o Concert door het Radio-orkest o.l.v. Franz André 6.20 Gramo foonmuzlek 6 50 Concert door het Klein Orkest van het N I R. 8.20 Concert door het Omroep-symphonieorkest oJ.v. Arthur Meule- mans 10.30 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 535 Concert door het Omroeporkest o.l.v Bruno Seidler Winkler 7 20 .Xeonce und Lena", een blyspel van Georg Büchner HAMBUBO, 372 M. 130 Gramofoonmuzlek 3.50 Concert 8.50 Omroeppot pourri 9.50 Kleine Noragorkest o.l.v. Gerh Maasz. KöNIGSWUSTEBHAUSEN. 1365 M. 1.20 Gramofoonmuzlek 3.50 Concert. 1ANGENBBBG. 472 M. 12 00 Concert o.l.v. Wolf 4.20 Vesperconcert 10.35 Concert. Het was op een van de eerste mooie herfst dagen, dat het Oscar-Helene-helm. het groote Tehuis voor Kreupelen te Berlün, zün Jaarfeest gaf. Een leder, die ooit dit gesticht der „vroo- lüke kreupelen" bekocht, komt er met plezier weer eens küken, vooral wanneer de Directeur, Hans Wuertz, zün omvangrüke verzameling ten toonstelt. Deze verzameling behelst schilderüen. etsen, teekeningen, kopergravures en beeld, bouwwerken die kreupelen voorstellen en zü heeft den roep, evenals het museum, dat aan de inrichting verbonden is, eenlg te zün in het soort. Het huis ligt heerlijk te midden van zün twee en dertig morgen lands, en een zomersch zonne schüntje zorgde voor de feestelüke stemming. Heel het volk der kreupelen was vandaag in de bocschen verspreid of op dé feest weide te vin den. Hier was een bont gejoel van allerlei ten. ten, en op een vrü gedeelte werd een zeer samengesteld programma afgewerkt, waarbü de tooneelclub, het zangkoor en-, het orkest van het gesticht In actie traden. Even verder zag men een reeks leege kinderbedjes onder een galerü; de kleine bewoners dezer bedjes waren aan de hand van of op den arm der verpleeg sters het ^eest" gaan genieten en men vond ze voor de schiettent, de hengelkraam, of bü het ringsteken. In het mengelmoes van opge wekte menschen zag men tusschen de gezonde bezoekers voortspringers op krukken, mannen met houten beenen, strompelende meisjes, bochels. Merkwaardig is, hoe zeker zich deze Inva liden binnen hun eigen muren voelen; geheel volwaa^dig aan anderen, geen schroom om hun gebrek te toonen en onbevreesd, medelü- den op te wekken wanneer zü, bü de turnoefe ningen of het balspel, koddige bewegingen maken. Ik zag een gebocheld klppeborstje, dat met de grootste waardigheid de hengelkraam voorzat en onvermoeid met 'n Berlynsch mond werk zeer „bodenstaendige” moppen verkocht, ik zag twee opgeschoten jongens vechten cm een doosje klappertjes, en hoe de een het weg. graaide met een vlugge beweging van zün ge. - spleten onderarm. (Bü handloozen gaat men. indien even mogelük. tegenwoordig over tot het splüten van den onderarm, om de twee grüp spieren In de gelegenheid te stellen nog prac- tisch te werken). Ik zag ook, hoe bü een wild partütje op het voêtbalterrein twee mannen zenden naar een bal en boe plotseling een der. de. die zün Zondagsche beenen thuisgelaten had, er op zün düen heenstevende en den voetbal een flkschen stoot gaf. Een der doktoren van het tehuis zag het ook en lachte„U gelooft niet, hoe wild onze patitaten »ün. het lükt wel, of juist het llcham^ük onvermogen bun ver. langen naar beweging tienmaal zoo hevig maakt -als bü normalen; trouwens, dat valt ook op bü hun verzen en teekeningen. Doorgaans is bun onderwerp een beweging. Kükt u eens naar de ten toonstelling van het werk der schoolkinderen uit ons gesticht; zü teekenen motorrijders, voet ballers, vliegende treinen, worstelaars. En meestal hebben zü de beweging zeer zuiver op. gemerkt; en met een Sehnsncht weergegeven, die een wezenlük bestanddeel In de ziel van den kreupele is.” Later gaan wü het huis binnen, om de ver. sameling van Directeur Wuertz te beküken. De gangen zün leeg. De zaaldeuren staan open en vertoonen reeksen sneeuwwitte, leege bed den en bedjes. De ligstoelen op de zonnige bal. kons zün verlaten. Op de eerste verdieping heeft men acht vertrekken vrijgemaakt, om de rük- dommen der tentoonstelling JJe kreupele In de kunst” te laten berichtlgenz Men begint met er zich over te verbazen, hoe ■eer het probleem van den kreupele den kun stenaar In alle tüden heeft beziggehouden; van af oud-Itallaansche prenten en Ivoren snüwerk tot In den grooten tüd van Rembrandt en van af Breughel, die zün gebochelde manneke* zui ver als oogenprent observeert, tot Georg Gross toe. de oorlogsinvaliden met een verbetenheid neeriünend. die naar het geweten grijpt. Het is een tentoonstelling, die zooveel omvat, dat het een onrecht ware om haar met weinige re- -ivoorwaarden tegen 9bü levenlange geheele ongeschiktheid tot werken door f Vtfl bü een ongeVal met f OC/i bü verlies van sen hand f 1 9C verlies van een f Cf] btj een breuk van f Jft bü vertlea van *n lende uUkeeringen sJUverllee van belde armen, belde beenen ol belde oogen f doodelüken afloop f een voet of een oog f 1 V» duim of wijsvinger f «jfz.“been of armf anderen vinger

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7