ONS BLAD veiligheid Ontwapening en I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS heden Het nieuws Dè Grieksche Republiek bevestigd van DUITSCHLANDS GEHEIME BEWAPENING NIEUW FRANSCH PLAN? DE BAROMETER Vijfduizend boeren demonstreereti De verbannen Aartsbisschop - JOH. LAUWERS DONDERDAG 6 OCTOBER 1932 f 2 DE VALERA CONFEREERT TE LONDEN Zij eischen steun der regeering DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Lastige Nazi’s Politie deelt klappen uit Luchtvaartschandaal in Frankrijk Hoogverraad Kansen van een vyf-mogendheden- De eerste sneeuw conferentie uiterst gering Engeland wacht af In Londen geen hoop „Geslaagde sabotage” meer Zaimis -- 8 personen verdronken Venizelos weer achter de schermen Hevige scheepsbrand te Hamburg NIVELLEERING EN VERZOENING Gevaarlijk communist Nieuw Fransch ontw opening splan Wat de Fransche documenten onthullen Verstoren overal vergaderingen der Duitsch-Nationalen -- X Het Weer Verwachting: De Valera J. H. Thomas (Dominions Secretary) gefotogra feerd op de stoep van Dominions Office in Downing Street na de bijeenkomst Heden in Texas aange komen DE RAMP MET DE „R. 101” Monument ter herinnering By werkloozen-onlusten in Engeland ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20a, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55ap. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 PAYGLOP 3 Venizelos 4 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 5 Pastoor F. Karaken* te Gra venhage overleden. RUksvoorschott-n voor woningbouw. De tarief»verlaging b|j de Spoorweeën. Boventallige leerkrachten gehandhaafd. Wrak In aee gevonden. Samen- Rede van dr. Colijn te Genève. M*r. Rui» y Flores in Texas. Vijfduizend Fransche boeren deiponstreeren. In specialen trein over de Luchtvaartschandaal In Frankrijk. grens gezet Werkloozenonlusten In Engeland. Duitachland’s x-g. geheime bewapening. O Het Knoeierij met aandeelen heeft Het ter Het Duitse he standpunt juist Vrat is gelijkgerechtigdheid? door de 4 I I B Zuid- zwaar i 1 Kansen eener Londensche conferentie uiterst gering; nieuw Fransch plan inzake ontwape ning en veiligheid. Na den burgeroorlog in Brazilië. De rebellen leiders naar Rlo getransporteerd. Oprichting van het Anti-Communistisch Ver bond. LONDEN. 6 Oct. (V.D) Als gevolg van verlaging der werkloozenuitkeerlng nemen disfjord. Zon op 8.1». onder 535. Kwartier n.m. 8.25. de het Britsche voorstel dat van De beide verdachten In het vergiftigings-geval te Bergen (N.H.) zijn tot vijf jaar gvangenis- straf veroordeeld. Jaarwedden van hooge gemcente-ambtenaren In Noord-Holland. Hoogste stand op Donderdag 9 uur va.: 765 Stilstand HELSINGFORS, 5 Oct. (V.D.). In de Fin sche Golf zijn bij een scheepsongeluk acht per sonen om het leven gekomen. Een buitenlandsch schip verzocht het Russische stoomschip .J’ri- Jèmny" een loods te zenden. Een met acht per sonen bemande boot zou den loods overbrengen De boot kwam evenwel met het stoomschip in botsing en zonk, waarbij alle opvarenden ver dronken. De prins van Wales sul op zijn reis van Stock holm naar Engeland een bezoek brengen aan Den Haag. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem PARIJS, 5 Oct. <VX>.) Te Mets is de lel. der van een in de Duitsche taal verschijnend communistisch blad Dumneyer gearresteerd, omdat zijn blad sinds eenlgen tijd vertrouwe- Hjke beschikkingen van den Franscnon genei a - len staf bevatte betreffende de mobilisatie en betreffende evacuatlemaatregelen. Vrigens be richten in Parjjsche bladen weigert Dumneyer te antwoorden op de hem door den rechter van instructie gestelde vragen. LONDEN, 6 Oct (V. D.) Uit de berichten in de Londensche pers blijkt, dat het thans vrijwel vast staat dat de Vier Mogendheden-Conferen- tle te Londen niet zal wjrden gehouden. Alleen heeft to nog toe de uitnoodlging aan- Italië vaard Indien de conferentie toch nog u< vol gende De ..Tag” spreekt over een „geslaagde sabo tage van Frankrijk". De „Vossische Zeltung” is van meening, dat de Engelsche regeering than* klaarblijkelijk den tijd wil laten werken. Voor Dultschland is deze wending uiterst verrassend en weinig ge- wenscht. Klaarblijkelijk heeft de gedachtenwis. seling tusschen Simon en Herriot in Parijs tot resultaat gehad dat Frankrijk de Duitsche ge lykrechtigheld niet wil toestaan, hetgeen de oorzaak er van kan zijn, dat Engeland het con- terentleplan opgeeft. structie plaatste verklaren de vervaardiger te zijn van de door Bouilloux-Lafont gedeponeerde aandeelen. Hier voor zou hij 25.000 francs en een maandelljk. sche toelage van 5000 francs voor den duur van zijn leven ontvangen. Bouilloux-Lafont die Woensdag opnieuw is verhoord verklaarde dat hij voor de hem overhandigde aandeelen totaal 50.000 francs heeft betaald. De laatste cheques die waren uitgeschreven ten name van den vroegeren minister van luchtvaart Dumesnll en afgevaardigde Renaudel. zijn hem door een ze keren Jean de Lubersac overhandigd. De rech ter heeft hierop een bevel tot in hechtenisne ming uitgevaardigd tegen aan de Lubersac. PARUS, 6 Oct. (V.D.) Gisteren, 5 October, .vas het twee Jaar geleden dat het nieuwe Brit- che luchtschip ,R. 101” boven Noord-Frankrijk op zoo vreeselljke wijze verongelukte, dat acht en veertig opvarenden om het leven kwamen. Ter herinnering aan de ramp en de door Frankrijk verleende hulp, is gisteren op de plaats waar het brandende luchtschip neer stortte, nabij Beauvais een eenvoudige En- gelsch-Fransche gedenksteen onthuld. BERLIJN, 6 Oct. (VB.) De Dultsch-natia- nale volkspartij organiseerde gisterenavond kiesvergaderingen in de verschillende stadswij ken. De Nazi's hebben al deze vergaderingen in de war gestuurd. De Interrupties en orde verstoringen der nazi's maakte het overal nood zakelijk, dat de politie ingreep om de rustver stoorders te verwijderen. Herhaaldelljk moest de politie hier van haar gummistok gebruik maken om een regelmatig verloop der vergade ringen te kunnen waarborgen. In eenige vergaderingen zijn de herriemakers gearresteerd. zitting der Ontwapeningsconferentie bepaalde resoluties, die plechtige beloften tot belang rijke vermindering der bewapening inhouden, zullen worden aangenomen, waardoor Duitsch- LAREDO (Texas) 6 Oct. (Eigen telegram) De Aartsbisschop van Mexico en Pauselijk Le gaat, mgr. Ruiz y Flores, is heden In een spe cialen trein te Laredo aangekomen. De trein werd tot aan de grens door dertig Mexlcaansche soldaten onder commando van een officier ge ëscorteerd. De aartsbisschop beschouwt zijn ver banning als onwettig en in strijd met de grond wet. Z. H. Excellentie verklaarde echter, dat hij persoonlijk niet beschimpt of beleedigd was, De militairen waren op rei» zeer hoffelijk en voor komend tegen hem geweest. De pauselijke legaat is van plan eenige dagen te Laredo te vertoeven, vanwaar hij den Hei ligen Stoel van zijn verbanning, in kennis zal stellen. (United Press) MÜNCHEN, 5 October (V.D) In het Belersche bergland is de eerste sneeuw geval len. Zeer ve.e plaatsen in het Oberland en de bergstreken zijn in een sneeuwkleed gehuld. In de Allgau Is boven de 1300 M zeer veei sneeuw gevallen. In de Ammergauer Bergen zou de sneeuw 30 c.M. dik liggen. enizelos, de witte leeuw van Creta en aartsvijand van het koningschap, heeft echter geen kans gekregen zijn dreigementen te volvoeren. De uitslag van de verkiezingen heeft een nivelleering ▼an het verschil in machtspositie der twee belangrijkste Grieksche politieke partijen gebracht en uit deze nivelleering is een geest van verzoening geboren. De liberalen verloren bijna 80 zetels, welk verlies op de eerste plaats ten goede kwam aan de Volks partij, maar waarvan tenslotte ook de klas- se-partijen cftr boeren en communisten profiteerden. Van de beschikbare 250 ze tels houden de liberalen er thans 102, de aanhangers van de Volkspartij 96, de kleine republikeinsche partijtjes tezamen 27, de collectivistisch gezinde boeren en commu nisten te zamen 20 en de politieke losloopers 5 bezet. De achteruitgang der Venizelisten, die echter nog altijd de sterkste partij vor men, is een natuurlijk gevolg van de eco nomische crisis, welke zij als regeeringspar- tij het hoofd hebben moeten bieden, ter wijl de vooruitgang der Volkspartij uiter aard voor een goed deel te danken is aan het feit, dat zij in de gunstige omstandig heid verkeerde een gemakkeljjke oppositie te kunnen voeren. In critieke tijden hebben de afbrekende critici altijd meer succes dan de moeizame opbouwers. Overal kunnen wij dit ver- schijnsel waarnemen. De groei der Hitler - beweging in Duitschland en het dalen van Hoover’s kansen in Amerika bevestigen de algemeene juistheid dezer stelling. •y—vehalve de afstand, welke bestond tus- r"Nschen het zetelaantal der liberale partij en der Volkspartij, is ook de politieke afstand tusschen deze beide, al thans op een belangrijk punt aanmerkelijk de hoiuding van Frankrijk en Dultsch- bezegeld werd, zoodat men te Londen hoop heeft, dat de conferentie zal door- Sommigen zijn 'an meening. dat men de zaken nu maar op hun beloop moet laten, in de hoop dat na het begin van de plenaire verklaring is, dat de gevreesde Militaire Liga thans als overbodig is ontbonden, om dat de republikeinsche staatsvorm voorloo- pig voldoende gewaarborgd wordt geacht. De kansen om tjpt een groot cc^ilitie-kabinet te komen, waatin alle partijen behalve die der collectivlstische boeren en communis ten vertegenwoordigd zullen zijn, staan thans voor Tsaldarls beter dan ze voor Venizelos, die hierin nooit is kunnen slagen, ooit hebben gedaan. Gelukt het Tsaldarls een dergelijk concentratie-kabinet te vor men, dan zal Griekenland daar wél bij varen, want eensgezinde samenwerking op een zoo breed mogelijke basis kan alleen uitkomst brengen uit den nijpenden nood. LONDEN, 6 Oct. (VB.). De Geneefsche cor respondent van de „Daily Herald” weet eenige mededeelingen te doen over den inhoud van de verzameling Fransche documenten over de z.g. geheime bewapening van Duitschland. Vele mededeelingen uit deze documenten zouden echter algemeen bekende zaken zijn. Zoo wordt om. In de documenten vermeld, dat de Duit sche Rjjksweer oefeningen houdt met Imltatie- tanks. Hieruit wordt afgeleid dat Dultschland dus nog over voorraden werkelijke tanks moet beschikken. Verder wordt in de documenten de klacht ge- uit, dat de Duitsche politie in zeer hooge mate op militairen grondslag Is georganiseerd en te zamen met de Rljksweer zoogenaamde „stoot troepen” vormt. De Stahlhelm en soortgelijke organisaties worden beschouwd als een reserve van zeshon derdduizend tamelijk goed geoefende en opge leide mannen, waarvan wordt aangenomen dat zü over den modernen militaire uitrusting be schikken. Opgemerkt wordt verder, dat Duitsch land over voldoende lichte wapenen, zooals ma chinegeweren en lichte artillerie, die door het Verdrag van Versailles worden toegestaan, be schikt over een leger van achthonderdduizend man te bewapenen. De vliegtuigen der burger lijke luchtvaart kunnen terstond In bombarde mentsvliegtuigen veranderd worden. Het weini ge toegestane vestlnggeschut kan tersond mo biel worden gemaakt en alle machines voor landbouw-tractie kunnen in tanks worden ver anderd. De corespondent van de „Daily Herald” weet aan deze mededeelingen toe te voegen, dat Her riot besloten heeft van zijn voornemen om de documenten ter onderzoek aan den Volkenbond voor te leggen, af te zien, aangezien zij geen gegevens bevatten die ernstig als grondslag voor een Volkenbondsonderzoek zouden kunnen die nen. HAMBURG, 6 Oct. (W. B.) Sedert eenige uren woedt in het in de haven van Hamburg liggende Britsche motorschip „Glenamoy” een hevige brand, welke is uitgebroken tn de copra- lading en zich snel over het geheele laadruim verspreidde. De brandweer, dia er nog steeds niet In mocht slagen het vuur te blusschen. Is met 25 «'agens aanweztg. Tegen den middag gelukte het de brand weer het vuur te bedwingen. PARIJS. 6 Oct. (V.D.). Te Parijs Is een groote boerenbetooging gehouden, waaraan vijfduizend boeren en landbouwers uit alle deeien van Frankrijk deelnamen. De betooging nam een resolutie aan, waarin de boeren wer den opgewekt tot het weigeren van het betalen van belasting zoolang de graanprijs, niet weder een normale hoogte had bereikt. Na afloop van -de vergadering trokken acht honderd deelnemers in gesloten gelid naar de graanbeurs, waar zij de officieele prjjsnotee- rtng voor landbouwproducten in stukken scheurden en heftig protesteerden tegen de prijzenpolitiek der regeering. Het kwam tot een gebouw Werden Voetbalwedstrijd België—Nederland, •telling van on» elftal. de de werkloozenonlusten een steeds grooteren om vang aan. Gisteren kwam het op drie verschillende plaatsen tot ernstige botsingen tusschen politie en werkloozen. Het dreigendst was de toestand tn Belfast, waar de werkloozen onder het zin gen van „The Red Flag” en de „Internatio nale” door de straten trokken en op eenige plaatsen ruiten Inwierpen en winkels plunder den. De politie trad met eenige honderden manschappen tegelijk op en moest met behulp van gummistok en pantserauto’s de menigte uiteen drijven. Verscheidene personen, o.w. twee polltie-agenten, werden gewond. Te North Shields aan de Engelsche Noord zeekust ontstond een handgemeen tusschen werkloozen en politie, waarbij een politieagent gewond werd. Ook hier werden vele zaken ge plunderd. In Liverpool breidden de werkloozenonlusten zich zelfs uit tot in de zittingszaal van den gemeenteraad, zoodat tenslotte de publieke tri bune, waar werklooze arbeiders betoogden, ont ruimd moest worden. „Gnome et Rhone” hebben verkocht aan de Duitsche Lufthansa. Collin verklaarde tegenover, den rechter van dat hij onlangs door twee hoogge. persoonlijkheden Is aangespoord te De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph” schrijft, dat het lot der conferentie door land geen gaan. In een hoofdartikel schrijft de „Daily Tele graph". dat naar Engelsche en Italiaansche meening het Duitsche standpunt juist en ge motiveerd is. Bovendien heeft Duitschland uit drukkelijk verklaard, dat het zijn bewapening niet zal opvoeren, wanneer zijn recht cp gelijk heid is erkend. De Ontwapeningsconferentie dient wederom het plan van kwalitatieve ont wapening onder het oog te zien, waarvoor Duitschland toestemming niet noodig is. aan gezien het reeds van zijn aanvalswapens be roofd Is. De „Times” meent, dat het nog niet zeker Is, dat de conferentie is mislukt.» Gelijkgerechtigdheid is een uitdrukking, waar onder men zeer veel kan verstaan en men moet dus voor men aan de groene tafel plaats neemt, nauwkeurig weten, waarover men zal spreken. Het orgaan van Herriot. de Ere Nouvelle schrijft, aldus Reuter, dat Frankrijk geen prln clpleel bezwaar heeft tegen de conferentie, doch de problemen moeten zuiver worden gesteld aangezien men over gelijkgerechtigdheid zal spreken, moeten allen hieraan deelnemen, die er bij betrokken zijn, dus ook Polen, België. Tsjecho-Slowakije en Zuld-Slavië. uitgeoefenden druk. Opgetogen heeft presi dent Alexander Zaimis in een boodschap het Grieksche volk kond gedaan van deze wijziging in Tsaldarls’ mentaliteit, en de Grieksche pers ié door de presidentieele tevredenheid aangestoken. Gezien vanuit een oogpunt van practische politiek is deze omzwenking van Tsaldarls en zijn partij, w^lke na die der Venizelisten de machtig ste in den staat is, een bijzonder handige zet, welke onmiddellijk beloond is met de benoeming van Tsaldarls Lot kabinetsfor mateur. Venizelos, die te veel van zijn po pulariteit door het ondankbare regeerings- werk verspeeld heeft, is thans uit het alle gebreken onbarmhartig beschijnende voet licht weer achter de veilige schermen teruggetreden om met een gerust hart de plaats voor zijn politleken tegenstander vrij land weer aan de conferentletafel terugge bracht zou kunnen worden. Anderen zien echter in Frankrtk's houding geen mogelijkheid om tot een oplossing te ko men. Herriot zou onvoorwaardelljk vasthouden aan de volgende elschen: 1. Internationale controle op de bewapenin gen door de Volkenbondscommissle. 2. Het automatisch constateeren van den aanvaller Ingeval van oorlog. 3. Geen recht op neutraliteit voor derde mo gendheden. Tenslotte PARIJS, 6 Oct. (Reuter) De correspon denten van de Fransche bladen te Genève be richten, dat de Fransche gedelegeerden ter Ontwapeningsconferentie een plan hebben op gesteld, waarbij het Ontwapenlngsprobleem m overeenstemming wordt gebracht met het velligheidsvraagsuk. Op het oogenblik wordt dit plan PARIJS, 5 Oct. (V. D.) Woensdagmorgen is overgegaan tot de arrestatie van een z.g. Jour nalist, Lucien Collin, die verdacht wordt de aandeelen in een z.g. luchtvaartschandaal te hebben vervalscht. Op grond van deze documenten beschuldigde Bouilloux-Lafont, ex-dlrecteur van de „Aero- postale", twee hoofdambtenaren van lucht vaartondernemingen, dat zij het meerendeel van de aandeelen van de luchtvaartondemefing verkleind. Tsaldarls, „die nooit den republi- keinschen staatsvorm officieel zonder voor behoud wenschte te aanvaarden, heeft in een brief aan den Griekschen president Zaimis verklaard, dat zijn partij voortaan volkomen loyaal tegenover de republiek zal staan en geen gevolg zal geven aan haar vroegere monarchistische aspiraties. Deze verklaring, welke de bezorgdheid voor de bestendigheid van den huldigen Griekschen staatsvorm wegneemt, zal wel het onmid- dellijk gevolg zijn geweest van den door Venizelos en de machtige Militaire Liga weeK zou worden gehouden zal MacDo nald naar Londen terugkeeren. Voorgesteld was de Conferentie op 11 October as. te houden, voor welken datum het inmlodels reeds te laat Is geworden. Aanezlen de Amerikaansche re geering niet onmiddellijx bij de Duitsche ge- HJkgerechtigheld geïnteresseerd is. was Ameri ka niet uitgenoodlgd, doch had men Washing ton verzocht, een waarnemer te willen sturen. wordt in sommige kringen ver wacht, dat Amerika na de presidentsverkiezin gen met een nieuw initiatief komt, waarmee nieuwe druk op de Ontwapeningsconferentie wordt uitgeoefend en de conferentie nieuw leven wordt Ingeblazen. Mees» matige. Westelijke tot Zuidelijken wind, bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zachter de» nachts. Hoogste barometerstand 768.2 te War. schau. Laagste barometerstand 740.4 te Sey. S Eerste Licht op 5.55. handgemeen met de politie, die het ten slotte ontruimde. Eenige personen gearresteerd doch spoedig weer op vrije voeten gesteld. De Fransche regeering heeft inmiddels reeds besloten om tot steun aan de graanmarkt zes millioen centenaar graan van den oogst van dit jaar op te slaan. Door deze hoeveelheid aan de markt te onttrekken, hoopt zij het evenwicht tusschen vraag en aanbod, dat door den gunstigen oogst van dit jaar gevaar loopt verstoord te worden, weer te herstellen en den graanprijs te stabiliseeren. Tegelijkertijd heeft deze maatregel de bedoeling om een voorraad te kweeken voor het volgende Jaar, voor het geval dat de oogst dqn zou mislukken. De landbouwers, die zich verplichten een be paald deel van hun oogst pas het volgende jaar aan de markt te brengen en beschikbaar te stellen voor den Staatsvoorraad, krijgen een te laten. Een" tweede gevolg °van Tsaldari^l Pre™ie van ^veer tien francs per dubbele centenaar^ Het parlement zal toestemming worden gevraagd om de noodlge credleten voor den aankoop van zes millioen centenaar graan beschikbaar te stellen. De „Kwartel” hedenmorgen naar Indië ver trokken. T^Ve verkiezingen in Grieke-iland, welke 1 tot ernstige complicaties aanleiding hadden kunnen geveft, jijn rustig ▼erloopen. Het door economische depressie en de catastrophale aardbevingen terneer geslagen volk is zonder enthousiasme ter stembus gegaan om zijn burgerplicht te vervullen. De roemrijke tijden, waarin het antieke Griekenland de politiek beoefende als een hooge en edele kunst, als een aan trekkelijke wijsbegeerte, zijn sinds lang voorbij. Van de kunst bleef niet veel méér over dan de kunstgrepen en van de wijs begeerte niet veel méér dan de begeerte, De groote partijen, welke elkaar bij deze ver kiezingen het felst bekampten, waren de liberale partij onder aanvoering van den ouden, maar taaien Venizelos en de volks partij onder leiding van Tsaldarls. Venize los bultte bij de verkiezingscampagne de monarchistische neigingen van zijn tegen stander uit en wierp zich op tot beschermer van den republlkeinschen staatsvorm. Hij dreigde zelfs bij een eventueele beslissende overwinning van de Volkspartij de repu bliek door het instellen van een dictatuur en met medewerking van de Militaire Liga, een organisatie ter verdediging van den re- publikeinschen staatsvorm, te zullen hand haven. Het is verwonderlijk, hoe gemakke lijk tegenwoordig doorgefourneerde repu blikeinen tot dictators worden en de demo cratische beginselen welke aan den repu- bllkelnschen staatsvorm ten grondslag lig gen, geweld willen aandoen. Deze inconse quentie bewijst, hoezeer de politiek van haar philosophise!) fundament is losgerukt. ALKMAAB Barometers en Thermometers STUTTGART, 5 Oct. (VD.) In de om geving van SSurtgart zijn Woensdag 41 com munisten gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. De gearresteerden volgden een. naar het schijnt, verboden cursus. regeering bestudeerd. Verder verlangen zij. dat Herriot niet naar Londen zal gaan om aan de vier- of vljf- mogendhedenconferentie deel te nemen. Verschillende bladen beschul MpcDot->’ zelfs, dat hU zich tegenover Duischland gebon den heeft, en daarom zijn plan door wil voe ren. De Fransche regeering heeft intusschen haar houding nog niet vastgesteld, zoo meldt Reuter; echter staat wel vast, dat de mi nisterraad gisteravond het exposé van Herriot inzake het voorstel van Herriot heeft goed gekeurd. Daarna heeft Herriot nog met zijn mede werkers op den Quay d'Orsay nogmaals voor- en nadeelen van besproken. Heden zal Herriot een bespreking hebben met den Amerikaanschen afgevaardigde Ontwapen'ngs-Conferentie Norman Davis. De officieuse „Petit Parisien" schrijft- het aannemen van het voorstel afhangt Duitschland op de eerste plaats en ook van het programma van de conferentie. r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9