De A. R, en de C. H. Partij Prikkeldraad z Van de Perstribune Hét koude weer A Ontslag textiel A Een hereeniging mogelijk? Een inenschenredder VRIJDAG 7 OCTOBER DROEVE PLECHTIGHEID Vooruitzichten onzeker Dreigend loonconflict GODSLASTERINGSONTWERP p. s. Vetten onder controle DE SUIKERCAMPAGNE Donderdag begonnen CRISIS-ZUIVELFONDS R.K. KINDERU1TZENDING Brand te Leeuwarden Een keerpunt? Steun in natura? VOORUITGANG INDUSTRIE R'jkstuinbouwwinterschool geval de LEENING URSULINEN, BERGEN in „De van hand- d< het het (Nadruk' verboden) 4 De verhoogde toeslag een ge. Een propagandafilm haar kanaries der Ministerieel bezoek Twyf elachtig, dat verbetering zal in treden By de nieuwe echeepvaart- ond er neming Mildere toepassing der Zuiderzeesteunwet Nu schijnt er toch werkelijk een keerpunt te zijn gekomen, Ironiseert Quaeritur in „De Morgen”: De kleinhandel mag tot 16 October den aanwezigen voorraad zonder band er olie uitverkoopen echter mede: moderne durfden afzonderlijk Christelijke Bij beschikking van den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid is, met ingang van 1 October 1932, aan ir. B. Bosma, op lijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rjjks- tuinbouwwinterschool te Naaldwijk. niet ge- Dat verschil zeide de schrijver verder is er vooral een van sentiment; aller eerst vsn kerkelijk sentiment. Naar wy vernemen is- aan het geheele perso neel, werkzaam in de dekenweverij „Oostburg" van de firma Van Heek Co. te Enschedé met veertien dagen ontslag aangezegd. zy die eventueel wederom in dienst kunnen worden ge nomen, zullen slechts op dagcontract worden aangesteld. Sigarenfabriekje en zchoerimakertwerkplaat» verwoest Idus wijlen de Christelijk-Historische leider in 1917. De loop der zaken heeft tot dus ver niet beantwoord aan de toen door hem gekoesterde verwachtingen. En voorts was zijn kijk op de scheidings lijn tusschen de beide groepen een eenigs- zins andere dan die, welke in de beschou wingen van „De Standaard” en „De Neder lander” tot uiting komt. Maar in elk geval bestond ook bij hem de wensch naar hereeniging en had de verdere verbrokkeling der geloovige pro testanten in het politieke leven, welke zich na de invoering der E. V. voltrok, aller minst zijn instemming. het nu uit moet zijn» In Londen komt men tot de erkenning, dat een conferentie, die toch niets zou uithalen, _maar niet gehou den moet worden. Men vindt het de kiekjes en de fraaie communiqué's en de hartelijke maaltijden niet meer waard. Nu gaan we dus het tijdperk van de bij voorbaat mislukte conferenties in. En zouden we er wel slechter bij varen?” Naar wy vernemen heeft de RIK. Klnderuit- zendlng in het Bisdom Haarlem het initiatief genomen tot het doen vervaardigen van een propagandafilm voor de uitzending van R.K. zwakke klndeien naar Koloniehuizen. Verschil lende vereeniglngen op het gebied der kinder, uitzending zullen tot dit doel samenwerken. Inmiddels is een filmcommissie Ingesteld, be staande Uit de heeren mr. A. J. M. Leesberg (voorzitter Kolonie St. Jozef) voorzitter: P. N. de Lange (directeur RK. Kinderultzending) secretaris; en A. van Domburg (Redacteur „De Tijd”) technisch lid. critiek, die van andere kanten kwam, waar in gevraagd werd, of de werkloozen er niet minder door zouden worden, of ook, of de kleine winkeliers niet de dupe zouden worden. Criticaster van de „Residentiebode” ge looft dat niet. Hij schrijft: Als nu de dubbele krisis In land- en tuinbouw niet a la minute opgelost wordt, als niet morgen aan den dag de prijzen der producten in de hoogte vliegen, dan is dit de eigen domme sphuld van die land en tuinbouwers, die verzuimen, aan den heer Jan Scherpenhuizen ’n kaartje te stu ren en die te laksch zijn om dezen inen schenredder met een talrijk agrarisch gevolg de Tweede Kamer binnen te stem men! De laatste weken valt er een mildere toepas sing der Zuiderzeesteunwet in Noord-Holland waar te nemen. In verschillende vlsschersplaat- sen zijn onderscheiden ultkeertngen niet on aanzienlijk verhoogd. Zoo zijn er te Enkhulzen verschillende visschers, die vroeger f 3 toe f 4 per week ontvingen en nu de wekelljktche toe lage tot boven f 10 zagen stijgen. Ook waar- deeren de visschers het zeer, schrijft de „Stan daard", dat eenige lijdelijke verdiensten, die zij af en toe kunnen maken, niet aanstonds In houding van den steun tengevolge hebben. De burgemeester van Zandvoort, de heer A. v. Alphen, aan het graf van Pieter Loos.„den Zandvoort schen garnalenvisscher, die bi) het visschen verdronk en wiens stoffelijk overschot Woensdag op de Algemeene Be graafplaats te Zandvoort begraven is. Ie 2e banderolleerd product vervaardigen: 3e vervoer naar fabrieken, welke het artikel behoeven voor vervaardiging van een product, dat niet voor comsumptle bestemd is. De vloeibare oliën, rooals ka’.oenolle, grond- notenolie, soja-olie, lijnolie, enz. blijven voors hands vrij. In deze drie gevallen moet*het vervoer ge. dekt worden door een geledde-blljet, verkrijg, baar op aanvraag by de Crisis Zuivel Centrale, waar inlichtingen hieromtrent gaarne op aan vrage schriftelljk worden verstrekt. Deze regeling gaat voor den groothandel In op 9 October en voor den kleinhandel op 16 October. De kleinhandel kan dus tot en met Za'erdag 15 October de voorradige pakjes en bekertjes zonder banderolle uitverkoopen. Oeleide-btljetten kunnen aanstonds worden aangevraagd. Zooveel mogelijk zullen alle a s. Zaterdag 8 Oc'ober voor des middags drie uur daartoe binnengekomen verzoeken, worden afgedaan. Deze aanvragen moeten schriftelljk worden ingediend. Wij begrijpen onzen land- en tuinbouw, mitsgaders ook onze regeering niet. Dat zit me daar sinds jaar en dag In de misère, dat laboreert aan een overpro ductie, welke de kostelijkste groenten waar deloos maakt, dat moet genoegen nemen met prijzen, welke de kosten veelal niet eens goed maken, laat staan nog een boterham opleveren, dat ziet zichzelf tot den bedelstaf gebracht, en dat kankert! kankert! En middelerwijl zit (respectievelijk: ligt) de regeering dag en nacht maar te studee- ren, hoe zij die land- en tuinbouwmisère ’n beetje zou kunnen verlichten; midde lerwijl zitten groote ekonomen voor den Heer zich daarin bijgestaan en nagevolgd door niet minder groote handelsdeskundi- gen de vol-geleerde hoofden moe en suf te piekeren, hoe onze land- en tuinbouw door deze krisis héén geholpen zou kunnen worden. En met hun allen weten ze maar geen raad, want deze krisis is voor land- en tuin bouw geen „gewone" krisis, maar zij dreigt door totaal veranderde en grootendeels verdwenen uitvoer-mogelijkheden een permanente krisis te worden, d.w.z. land- en tuinbouw-ellende tot den jongsten dag! Snapt u nou zóóveel plepzak-gevoel in den land- en tuinbouw? Snapt u nou zóóveel verlegenheid van ministerieele en andere knappe koppen? De oplossing ligt voor 't grijpen; met één slag kan er aan alle land- en tuinbouw- ellende een einde gemaakt worden. Weet u h o e??? U stuurt uw visitekaartje aan den heer Jan Scherpenhuizen te Rijswijk; deze heer roept dan een vergadering van ver trouwensmannen uit de visitekaartjes-zen- ders bijeen, hjj richt as de bliksem een „Nederlandsche Agrarische Partij” op, die bij de verkiezingen in 1933 de Tweede Kamer stormenderhand zal veroveren, en. klaar is Kees! Neemt en leest de ongerepte circulaire, welke onze inenschenredder on* via een Correspondentiebureau (waar zoo’n bureau zich al niet toe leent!) deed toekomen; over de in 1894 ontstane breuk dacht, sprak hjj uit in een onderhoud, dat hij ons in 1917 ter gelegenheid van zijn tach- tigsten verjaardig toestond. Op onze vraag, of de Chr.-Hlstorischen en Anti-Revolutlonnalren weer in één huis zouden gaan samenwonen, haalde hij eerst de schouders op. En na dan in enkele trek ken een overzicht van de breuk, haar aan leiding en hare oorzaken te hebben ge geven, ging hij voort: en B; 100 obligaties van ƒ100.— genummerd 41—50 O Lm. L. De rente bedraagt 5 pCt. per jaar, betaalbaar met half jaariyksche coupons, vervallende per 16 Februari en 16 Augustus van leder jaar. De eerste coupon vervalt 16 Februari 1933. De leenlng wordt afgelost 4 pari door middel van jaarlljksche ultlotlngen. De ultlotlngen zullen plaats hebben In de maand Januari van ieder jaar. te beginnen Ja nuari 1934, de aflossing 16 Februari d a’.v. De stichting heeft het recht te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing der leenlng over te gaan. „De C. H. Unie is niet minder interker kelijk dan de A. R. partij. Naast Neder- i landsch Hervormden vindt men er Luther- t schen, Gereformeerden, Gereformeerden in I hersteld verband. Baptisten enz. enz. Wij vragen ons af, of percent en stempel van I de leden der Gereformeerde Kerken in de A. R. partij wel heel veel minder is dan procent en stempel van de Hervormden in I de C. H. Unie. De vermelding van „het kerkeljjke vraag stuk” blnnfen de Hervormde Kerk verstaan wij in dit verband niet volkomen. Stel, dat door ’n reorganisatie-beweging in de Hervormde Kerk deze daadwerkelijk worden zou, wat zij naar haar kerk-orde is: een belijdende kerk zouden dan A. R. en C. H. één kunnen worden? Wij twijfelen om voor het minst twee redenen. Dat uit de Gereformeerde Kerken sinds 1892 reeds weder twee belijdende kerken voortgekomen zijn, bewijst toch wel dat F men althans in Nederland zelfs met een belijdend karakter er nog niet is. Bovendien zou de onderstelling wezen, I dat na bedoelde reorganisatie de Hervorm den, de Gereformeerden, de Gereformeer den H. V. en de Chr. Gereformeerden in één kerkelijk verband zouden gaan leven. Helaas gelooven wij daaraan niet.” Vanwege den F.N.Z. wordt het volgende ge meld: In de ochtendbladen van 4 October j.L ver scheen een bericht van de Crlsls-Zuivel- Cgp- trale, waarbij deze mededeelde, dat de toeslag op de melk vanaf 25 September 2 cent per K£. zou zijn. Dit strookte met de algemeene verwachting, daar de vorige periode tot dezen datum liep en het algemeen bekend was. dat de toeslag voor de nieuwe periode in de op 30 September ge houden vergadering van het bestuur der Crlsls- Zulvel-Centrale besproken zóu worden. In de bladen van 5 October verscheen echter een bericht van de Crisis-Zuivel-Centrale. dat de verhoogde toeslag niet op 25 September, doch pas op 2 October zou ingaan. „Om U binnen afzienbaren tijd irtt de directe ellende te vetloasen, bestaat slechts een middel, n.l.: de directe oprichting eener Nederlandsche Agrarische FartU, waarbij leden van elke gezindte, alsmede de neu tralen, kunen samengaan. Bespreekt deze oprichting in Uwe eigene kring, in Uw dorp, in Uwe provincie, gééft na deze bespreking uw adres aan mij op alsmede van 2 of 3 adressen uwer personen uit Uwe naaste omgeving, in wien gij uw vol vertrouwen steld, als vertrouwens mannen. Laten deze personen zich met mij in ver binding stellen, en als dan blijkt, dat gij. Land en Tuinbouwers geen zucntende oude vrouwen, doch krachtige mannen zijt, £le werkelijk zoo spoedig mogelijk verbetering in de prijs uwer produeten wenscht, verzuim dan geen tijd, verzamel ten spoedigste handteekeningen Uwer colleges, die mede willen werken met vermelding hunner ver trouwensmannen. Met deze vertrouwensmannen (naar ik hoop uit geheel Nederland) zal ik dan ver gaderen, en door en i»et hen, U de prin cipes der op te richten Nederlandsche Agra rische Bond voorleggen en verklaren. Met'hen de regeling bespreken om tot spoedige verhoogde prijzen Uwer producten te komen, en wees verzekerd, dat op dezt wijze Uwe enkele uwer eerste dagproduc- ten binnenkort met WO stijgen. Als eerste standpunt der Nederl. Agrari sche partij moet luiden: Eerbied voor den Staat en Oranje, geen geloofs- of Partij politiek, zoodat zonder bezwaar ieder Uwer tot de Partij kan toetreden. Landbouwers, Boeren en Tuinbouwers. Ik roep U allen dringend toe, spoedig aan mijn oproep als voren gehoor te geven, opdat Uwe vertrouwensmannen zich met mij in verbinding kunnen stellen, en ik ver zeker U. het succes zal binnen korten tijd door hoogere prijzen uwer producten U verzekerd zijn. Allen in eigen kring moedig en met kracht samengewerkt tot het oprichten der Nederlandsche Agrarische Partij, opdat gij voor de a.s. verkiezingen in 1933 met Uwe eigene candidaten ten strijde kunt trek- ken. Ik roep U. Landbouwers, Boeren en Tuin bouwers toe: Werkt in Uw eigen belang met kracht mede tot het oprichten dezer Partij, opdat Uwe belangen ook in de Sta ten Generaal met ernst worde behartigd, en Uwe belangen niet langer met de voeten worden op zij gewerkt.” „We hebben sinds den oorlog geleefd in het tijdperk der gelukte conferenties. Al bij de eerste ontmoeting constateerden de staatslieden tusschen elkaar de hartelijk ste sympathie en de meest volkomen over eenstemming. Ze lieten zich daarna in aan minnige pose naast elkaar kieken en gingen vervolgens eten. Den volgenden dag werd ditzelfde program nog een paar keer achter elkaar afgewerkt en tenslotte verscheen er een communiqué, druipend van internatio nalen broedermin en de heerlljkste eens gezindheid. Meer dan tien jaren hebben we dat nu al beleefd en na elke geslaagde^ een nieuwe aera voor de menschheid inleidende confe rentie werd het een tikje beroerder. Niettemin, al die schoone redevoeringen, plaatjes en communiqué’s deden het naar vrede en voorspoed snakkende hari deugd. Als het zoo doorging, dan konden we ver wachten, dat in de toekomst oorlogen los barstten, terwijl de staatslieden zich nog in de beminnelijkste poses naast alkaar lieten fotografeeren. En de legercommunlquè’s zouden ons vertellen, dat een groep toe risten uit het land A. zich in aangename discussie had begeven met een aantal be woners van het land B., waarbij eenig meenlngsverschil tot ieders volkomen be vrediging met wat bommen en een paar bajonetsteken was opgelost. De evolutie naar deze schoone toekomst is abrupt afgebroken. Meneer Colijn ver telt in Genève, dat men elkaar nu al vijf jaar lang heeft staan te beduvelen en dat De Minister van Defensie, Mr. L. N. Deckers, vergezeld van het hoofd der tweede afdeeling B (Generale staf» van zijn departement, kapitein Van Weel en van den adjudant der Landmacht, le Luitenant Tlelens, heeft Donderdag en he den een bezoek gebracht wn de garnizoenen te Groningen en Amen, Hieruit valt op te maken, dat de „Ned.’ meer mogelijkheid ziet voor een spoedige hereeniging der beide partijen dan de „Standaard”, en het er desnoods met de dubbele „mentaliteit” op wagen wil. Hoe wijlen jhr. A. F. de Savornin Lohman over die mogelijkheid en in ’t algemeen „F e i t e 1 jj k is zij neergekomen op een scheiding tusschen Christelijk-Gerefor- meerden en Nederlandsch-Hervormden, al is het in theorie niet zoo. Maar daar zijn nu eenmaal veel dingen in de wereld, waar men niets aan doen kan, en die van zelf hun loop nemen. De groote massa hangt aan elkaar door persoonlijke gevoe lens. en de kerkelijke gezindheid mist daarbij haren invloed niet. Als wij beiden, dr. Kuyper en ik, er niet meer zijn, zal het wel gemakkelijker vallen de oude afschei ding te doen ophouden, tenminste wanneer er verstandige leiders komen. In elk geval zijn de Christeüjk-Historischen niet bij de conservatieven in te deelen, of als conser vatieven bij de Antl-Revolutionnairen ach ter te stellen.... En zeer zeker zijn de Christelijk-Historischen niet minder dan de Anti-Revolutionnairen voor de having eener christelijke politiek.” Door de Stroomverkoop Maatschappij in Limburg worden sinds eenigen tjjd proeven ge nomen met nieuwe toepassingsvormen van electriciteit voor de industrie. Zoo is reeds een electrische oven voor de ver vaardiging van aardewerk en porceleln* in ge bruik genomen, waarin porceleln van hooge kwaliteit kan worden geproduceerd. Het kleuren is in de electrische ovens zeldzaam fraai door het absoluut afwezig zijn van onzuivere lucht. Ook met andere artikelen worden de proeven voortgezet. Donderdag is de campagne aan de Coöp. Beetwortelsulkerfabriek .Roosendaal” te Roo sendaal begonnen. De aanvoer van bieten is zeer groot. Ook hier zal de campagne dit jaar langer duren dan de laatste voorgaande jaren. Verwacht wordt dat de campagne tot in begin van December zal voortduren. „Ik hoop zelfs, dat beide categorieën er beter van worden en dat er nóg meer nut van te verwachten is. Zooals nu ook van andere zijde reeds betoogd is. En de Staat èn de werkloozen zouden kunnen profitee red zei' ik boven. Als men deze zaak niet van den kleinen kant maar eens wat bree der bekijkt, valt er heel wat goeds van te verwachten. Er zijn hier drie of vier factoren, welke m«ti tegelijk in rekening moet brengen: le. Er zijn 300.000 werkloozen, die hun kpjrt niet kunnen verdienen en die met hun gezinnen geholpen moeten worden. 2e. Er zijn vele boeren en tuinders, wier vruchten enz. niet voor behoorlijken prijs verkocht kunnen worden. 3e. Er is de Staat, die millioenen gelds, voor steun uittrekt. Welnu, ligt het dan niet in zekeren zin voor de hand, dat die drie dingen gecom bineerd worden? Dat de onverkoopbare of goedkoope waren met de Staatsmillioenen worden opgekocht en naar de gezinnen der steunbehoevenden gebracht worden. Dan zijn èn de werkloozen èn de land- ep tuin bouwers geholpen èn de Staat zal allicht met minder millioenen toe kunnen. Als deze zooveel mogelijk partij trekt van organi saties en winkelzaken (voor zoover deze mee willen doen), dan behoeft de distri butie niet eens kostbaar te *zljn. Het spreekt m.i. van zelf, dat niet de gehééle steun In natura verstrekt kan wor den, maar een groot deel, bestemd voor etenswaar en kleeren zou toch best gaan. Het wil me voorkomen dat, zoo de zaak flink op pooten gezet wordt, hier ook méér steun voor minder geld aan de werkloozen geboden zou kunnen worden.” „De vraag of een vereeniging van de georganiseerde Protestantse!) groepen, en met name van F A.-R. en C.-H. tot de mogelijkheden kan E worden gerekend, vordert allereerst een onderzoek naar den inhoud van haar be- F ginselprograms. En dan valt tusschen A.-R. F en C.-H. geen zoodanig verschil te consta- teeren, dat een vereeniging tot één groote I Protestantsch-Christelijke groep daarop 1: zou moeten afstuiten. Ook de verschillen, i die zich in de praktijk van hèt staatsleven E tusschen beide openbaarden, zijn over het E algemeen niet grooter dan bij een gezond I partijleven in elke partij toelaatbaar ge- E acht mogen worden. Toch is er ten slotte wel een zoodanig I verschil, dat. voor een politiek te overziene F toekomst, op mogelijkheid van vereeniging geen uitzicht schijnt te bestaan.” heer Colijn thans zegt. Inderdaad, daar schuilt hét. Nu hebben beide, mentaliteit en senti ment, dit rigenaardlge, dat ieder weet wat de woorden bedoelen en dat niemand het omschrijven kan. In het onderhavige geval Is dat minder dan ooit een bezwaar. Er zijn verschillen. Doch deze zijn geens zins van dien aard, dat zij de partijen tot eikaars tegenstanders behoeven te maken. En ze laten' wel alle ruimte voor weder- zijdsch verstaan en voor een opstelling Behouder aan schouder. Wij moeten het wagen met de dubbele mentaliteit, het dubbele sentiment in de diepe overtuiging, dat wij een zware roe it P**18 hebben èn elk voor zich zelf èn de twee te zamen.” Betoog van den Minister Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het godslasteringsontwerp. Tegenover ^le leden, die liever een anderen vorm van het ontwerp hadden gezien, betoogt de minister, dat iedere andere redactie onhoudbaar is geblken. De Mi nister zegt, dat door eenige leden de fout ge maakt wor^t, dat elk In de strafbepaling voor komen woord op zichzelf wordt beschouwd, terwijl men toch die woorden in onderling ver band en samenwerking moet zien. De Minister ontkent voorts dat hier strijd zou zijn met de vrijheid op godsdienstig gebied en zet de onmenscheljjkheid uiteen, de gods lastering op zichzelf strafbaar te stellen. O.m. zou dan door de wet zelve een Godsbegrip moeten worden gesteld en niet in de concrete geloofsvoorstellingen van de onderdanen uitgangspunt kunnen worden genomen. De Minister handhaaft met spraak, in de Tweede Kamer De Instelling van een commissie, die zal hebben na te gaan of er iets kan gedaan worden om aan de werkloozen steun In natura te verstrekken, heeft nog al wat gerucht veroorzaakt. Vooreerst hebben, zooals dat gebruike lijk Is, de communisten gebulderd en ge schimpt over de „soeploods” en daarop dorsten socialisten van allerlei gading niet achter blijven en concurreerden in groote woorden, zonder eerst eens na te gaan of er niet werkelijk door zulk soort steun belangrijke voordeelen èn voor den Staat èn zelfs meen voordeel voor de werkloozen te verkrijgen zou zijn. Vanzelf hadden dit soort tegenstanders geen tijd om eerst het rapport der Commissie af te wachten. Ze zijn immers, tegenover elkaar, bang dat ze te laat zullen komen met hun agitatie. En zoo kornis het ook, dat in de commissie geen vertegenwoordigers van de Joe weging zitting wilden of.... nemen. Van beter gehalte was in elk De contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij vestigt er de aan dacht op, dat in verschillende bladen de ge dachte wordt gewekt, alsof ten aanzien van de kortelings te Rotterdam opgerichte reederl) Atlantische Scheepvaartmaatschappij een .nieu we wijze van exploitatie” zou worden toegepast en deze onderling zou geschieden door koop vaardij-officieren. Het is echter gebleken, dat men hier te doen heeft met een reedery zoo als iedere andere en waarbij de officieren en scheepsgezellen in loondienst staan van den reeder. Het bijzondere in dit geval zou kunnen gezocht worden in het feit, dat de kapitein aan zjjn aandeelenbezit nogal eenige ruchtbaarheid heeft gegeven. Intusschen tracht deze reoderjj voor haar Panameesch schip Nederlandsche officieren en scheepsgezellen in dienst te nemen voor gages, die belangrijk beneden de hier te lande gelden de liggen. Als compensatie wordt voor enkele officieren een procenteljjk aandeel in de bruto- vracht in het vooruitzicht gesteld, hetwelk ech ter dan eerst zal effectueeren, wanneer een vrachtenctjfer wordt bedongen, dat ver uitgaat boven de gemiddelde vrachtnoteerlngen. In verband met het bovenstaande zal den le den van de bij.de contactcommissie aangesloten organisaties dan ook verboden worden om dienst te nemen by bedoelde reedery. n oo blijkt dus wederom, dat de poli- tleke eenheid der geloovigeprotestan- ten in ons land afstuit op hun kerke- Hjke verdeeldheid. Er ontbreekt hun de gemeenschappelijke basis, welke ook voor het staatkundige leven van de allerhoogste waarde is. Het woord „sentiment”, door „De Stan daard" gebezTgd ter verklaring van de be- staande breuk, lijkt dan ook wel wat zwak. De redactie van de „Ned.” betuigt er volgenderwijze haar Instemming oo nu en dan duikt de vraag op, of de breuk, welke een kleine veertig Jaren geleden (anno 1894) In de antl- revolutionnaire partij ontstond en leidde tot een afzonderlijke groepeering, welke eerst „vrlj-antl-revolutionnalr” en daar na „chrlstelijk-historlsch” heette, niet kan worden hersteld. Tot dusver werd voor die vraag nog geen bevredigend antwoord gevonden, en het ziet er niet naar uit, dat dit binnen afzien baren tijd het geval zal zijn. Dr. Colijn schreef dezer dagen Standaard”: „Toen wij eenigen tijd terug reden had den om over ditzelfde onderwerp te schrij ven. hebben wij de aanduiding „mentali teit” gebruikt. Dit komt vrijwel overeen met wat de kracht zyn uit gedaan, dat het persoonlijk geloofsstandpunt van den rechter hier buiten geding is. Er is immers juist ge zocht naar een zakelijke inschrijving, die de - aangelegenheid in de objectieve sfeer hield. De rechter krijgt hier met gegevens te werken, die geheéT los van zyn persooniyk inzicht moeten en kunnen worden vastgeateid Dit neemt nlist weg, dat de Minister niet blind is voor de onverkwikkeiykheden, die een procedure zou kunnen opleveren. Maar dit is een bezwaar, dat by de toepassing van allerlei strafbepalin gen dringt. Men denke b.v. aan majesteits schennis; niet minder ook aan zedeiykhetds- delicten. Onthouding van de overheid schynt den Minister een nog ernstiger kwaad. Van de dagbladen, waarop de in de memorie van toelichting gesignaleerde uitingen zyn op genomen, heeft de Minister een exemplaar overgelegd. In de dekenwevery van Van Heek Co. A.-R. partij is sterk interkerkelijk, j Waarschijnlijk behoort niet veel boven de helft harer kiezers tot de Gereformeerde I Kerken, in elk geval niet meer dan 60 pCt. I De overigen, die op de partij hun stem uitbrengen, behooren dan in overgroote I meerderheid tot de Ned. Herv. Kerk, ter- wijl de partij ook in Lutherschen en Doops- I gezinden kring hare leden telt. De C.-H. Unie daarentegen is zoo niet E uitsluitend, dan toch zeer overwegend Nederlandsch Hervormd en daardoor, E naar haar program, méér kerkelijk I kleurd dan de Anti-revolutionnaire groep, I die ook in haar afvaardiging naar Gemeen teraden, Staten-provinciaal en Staten- i Generaal geen eenzijdige samenstelling I heeft. Dat de kerkelijke gedeeldheid onder de I Protestanten in ons land, en dat de bot- sing der theologische richtingen ook groote schade heeft gedaan aan een gezonde poli- tleke volksontwikkeling, staat buiten kijf. Dat die jammerlijke gedeeldheid zal blijven bestaan zoolang het kerkelijk vraagstuk in den boezem der Hervormde Kerk niet door de Kerk zelf tot een bevredigende oplossing is gebracht, schijnt ons vrij zeker. En zoolang zal, zoo we goed ■zien, een vereeniging van Antl-revolutionnairen en Christelijk-Historischen ook niet te wach ten zijn.” De redactie van de C.^Hi „Nederlander” is het hierover niet geheel eens, al betreurt zij niet minder dan dr. Colijn, dat de be lijdende protestanten niet politiek als een eenheid optreden. Het blad schrijft! Van Maandag 10 October af is de inschry- ving opengesteld op 50.000.5 pCt. Obliga ties ten laste van de Congregatie der E.E. Z.Z. Ursullnen v. h. Bisdom Haarlem (Rechtsper soon: „St. Josephstichting”) te Bergen (N.-H.) tot den koers van 98 pCt. by de Nederlandsche Landbouwbank én by Lentjes Drossaerts te ’s Hertogenbosch. De storting kan plaats hebben vanaf Vrydag 14 October 1932 onder bijbetaling der loopende rente van 16 Augustus 1932 af tot den dag van storting. De bestaande landbouwhuishoudschool te Bergen moest worden ontruimd voor het In ternaat, daar dit plaats tekort kwam. Voor den bouw van een nieuwe landbouwhuishoudschool te Bergen (N.-H.) werd door de Congregatie in Februari van dit Jaar een obligatieleening aangegaan, groot 150.000.rentende 5 pCt. ’s jaars. Voor de voltooiing en inrichting dezer nieuwe school, welke binnenkort in gebruik zal worden genomen en gelegenheid biedt asm 200 meisjes dezen tak van onderwys te volgen, alsmede voor de betaling van een onlang te 's Graven- hage gekocht woonhuis, dat zal worden inge richt als internaat voor zwakzinnige kinderen, wordt thans een suppletoire leenlng van ƒ50.000— aangegaan. De vereischte kerkeluke goedkeuring is verkregen. De verplichtingen uit de onderhavige leenlng voortvloeiende, mogen ruimschoots verzekerd worden geacht De leenlng, groot 50.000.ks verdeeld In 20 obligaties van 1000.genummerd 1—20; 40 obligaties van 500.genummerd 2140 A Het is nog pas kort geleden, dat de algemee ne weersgesteldheid in Europa gunstig was voor mooi en vry warm herfstweer, zooals dat in sommige jaren voorkomt wanneer zlcih over Midden-Europa een gebied van hoogen druk ultbreldt. Na den zwaren regenval van 23 en 2i September scheen het alsof zich zoo’n gebied van hoogen druk zou ontwikkelen, in welk ge val wy nu nog heel mooi weer hadden kunnen hebben. Inplaats van deze wending nam de algemeene weerstoestand een he“l andere aan. waarvan het gevolg Is geweest, dat de tempe ratuur beneden de normale is gedaald. De tmeperatuur wordt altyd geheel beheetscht door den aard van de lucht, die door de groote luchtstroomen wordt aangevoerd. Vrijdag del. 30sten September drong een zeer koude lucht stroom, komende uit het hooge Noorden, in de omgeving van Ijsland naar hetZuiden dooi Het weer was toen by ons nog vry zacht om dat het onder den invloed stond van een war. men, uit het Zuiden komenden luchtstroom. £en etmaal later, dus Zaterdagmorgen, was Ié koude luchtstroom doorgedrongen tot over de Britsche eilanden en de zeer koude lucht werd met de kracht van een storm vandaar naar het vasteland voortgestuwd. Zy bereikte in den nacht van Zaterdag op Zondag ons land en veroorzaakte de afkoeling, die ons zoo’n kouden Zondag heeft gebracht. Daar deze .afkoeling voomamelyk de hoogere lucht lagen trof werden zware regenbuien gevormd en kwam het in den namiddag ook tot on weer. Sedert dien dag is de Noordelyke luchtstroom over West-Europa blyven aanhouden en heeft de temperatuur nog meer doen dalen, zoodat het thans over geheel Europa te koud is voor den tyd van het jaar. Het weer kan pas warnier worden wanneer de aanvoer van koude lucht uit het Noordeh plaats maakt voor een warmeren luchtstroom. Weliswaar is de koude stroom In Noord-West Europa tot staan gekomen, maar storende de pressies liggen nog bij Ijsland en over Skan- dinavië, zoodat net neg ir het veheel niet te. ker is, dat wy een spoedige verbetering vaii het weer, die van langen duur is, te verwach ten hebben. Hierdoor is in sommige gedeelten des lands verwarring en ontstemming by de zuivelfabrie ken ontstaan, daar deze by het bepalen van den melkprys reeds rekening hadden gehouden en ook mochten houden met den verhoogden toeslag vanaf 25 September. Mede in verband met de in het tweede bericht aangehaalde mededeeling van den Re- geerlngscommissaris voor de hulpverleenlng aan de melkveehoudery in de vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) op 28 September JJ., deelt het dageiyksch bestuur van den F.N.Z. mede, dat /het bp' geen enkele wyze ver- antwoqrdeiyk is voor deze berichten. Hedenmorgen omstreeks èyf uur ontdekten voorbygangers dat brand woedde in het siga renfabriekje, toebehoorende aan den heer O. Ebbens aan de Tuinen te Leeuwarden. Tei- stond werd de brandweer gewaarschuwd, die met veel materiaal uitrukte. Zy tastte het vuur dat In de twee verdiepingen hooge fabriek woedde, met zes slangen op de waterleiding aan De belendende schoenmakerswerkplaats van den heer H. Steeman, waarnaar het vuur oversloeg, brandde geheel af. Uitbreiding naar de andere belendende per- ceelen, waarvoor een oogenblik groot gevaar bestond, wist re brandweer te voorkomen. By den heer Steeman gingen verschillende machines, benevens een groote party schoenen verloren Ook een zeventig tal kanaries ver brandde. Omstreeks acht uur was men den brand meester. Van de fabriek en de schoen- makerswerkplaats Ls slechts een gedeelte muren blyven staan. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Met Ingang van as. Zondag worden alle plantaardige en dieriyke vetten onder con tróle van de Crisis Zuivel Centrale gebracht. Het vervoer van deze vetten, zoomede mengsels daarvan, waaronder ook met olie, zal slechts geoorloofd zyn, Indien zy voorzien zyn van een daarvoor vastgestelde banderolle welke verstrekt wordt voor alle vetten. met uitzondering van reuzel, waarvoor een speciale banderolle wordt verstrekt. Aanvrage-tpnnulieren voor merken (bande, rolles) en geleidfbiljet’.ën zyn verkrijgbaar bij de Crisis Zulvel-Centrale te ’s-Gravenhage. Laan van Meerdervoort 84. De volgende uitzonderingen zyn toegelaten: voor export dezer artikelen; vervoer naar fabrieken, welke

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 18