ALKMAAR F VRIESIA BOENPASTA i Wisselkoersen VEILINGO VERZICHTEN N.V. JAN DE VRIES - ALKMAAR VRIJDAG 7 OCTOBER BURGERLIJKE STAND R.K. KINDERBESCHERMING I F aillissementen Rede pater H. de Greeve S. J. 1 PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT HEILOO Posterijen AKERSLOO HOOGKARSPEL CASTRICUM DEN HELDER OPMEER SCHAGEN 7 R.K. HANZE FEDERATIE Noord-Holl. Noorderkwartier HEERHUGOWAARD C SPANBROEK F SPIERDIJK ST. PANCRAS ZIJDEWIND Ritte voort Puzzle 3 .j Uit het Politie-rapport ---- jhfyi wsstss »nsnm»« 4 g i CHEMISCHE FABRIEK MVRIESIA” ZAADMARKT TELEFOON 324 Oprichting van een Noord-Hollandschen Schaakbond „D.LN.D.U.A.” Adrianus Dikstaal en Josephs Janna Jeltje, d. van Jacob Heynls het en onveranderd goedge- AF Ruim drie uur opende de voorzitter de heer Ve een Hl Purmerend en 20 000 G« Hl DONDERDAG, 6 Oct. Ji ceable* 4 I Kroowbonw Tl October zal voor de Banne Opmeer kroosschouw worden gehouden. Bovenkarspel, op den mooien De sultaat van den Amster. provinciale com eenige stagnatie in het verkeer opleverde, weg gesleept. bedrag wat s G best te b ber LA LA CA LA BC BC aan van z.g. Cl zal het den. de t S< beri ben ■ei scl de bil 1 mevrë waar in de O is I Wk slac ter gral lan; B een spra innt sela hij deze leen dr den rich teur een Bi dat kom ster schr die Ni voor lies. BI Hl BI Re Le Ba Ri Mi Ri M Dc D Po Ri 8.58 59.08 9.75* 34.53 47.96 4*157* 44.10 43.27* 2.48H 12.75 7.37 20.37* G er Och H< nool Pun ham bees was EX inir had op den hoek «ding plaats tusschen Vennewaterspolder. De schouw over bet heinen, en krozen der tochten, wateringen en van alle schouwslooten in den Vennewaterspoi- der wordt gehouden Dinsdag 18 October. het boven verschuldigde monsters Het werk loopt af. By het grondwerk aan den Schermerdijk in deze gemeente wordt zoo nu en dan personeel ontslagen wegens beëin diging der werkzaamheden. Bij den baggermolen en zandzuiger zijn nog enkele Inwoners als bak kenschippers werkzaam, maar daar dit werk flink ópschiet, zal het spoedig ten einde zijn, zoodat het aantal werkloozen dan weer stijgt. Burgerlijke Stand Geboren: Brlgitta Maria Elisabeth, d. van G Beentjes en C M Duives. Getrouwde Johannes Martinus de Graaf en Anna Admiraal. Hendrik Molenaar en Maria Elisabeth Lute. Overleden: Gerrit je Blokker, 69 jaar, wonen, de te Noord-Scharwoude; Jacob Poeser, 83 jaar, wonende te Purmerend. '1 Verkooping. Bij de verkooping bij opbod van de boerderij „Johannes Hoeve" met lande rijen groot 16.93.30 HA gelegen aan het Gr. N.-Holl. kanaal Boekel alhier, eigendom van den heer J. J. v d Veldt te Amsterdam, was de totale opbrengst 24553 De afslag is bepaald op 12 October. Burgerlijke Stand. Geboren: Maartje, d, v. Pieter Koedijk en Geertje Duif. Overleden: Grietje Booy. 50 J„ echtgen van Hendrik Boskamp; Pieter Bakker, 49 j„ echt gen. van Neeltje van Bodegraven. Ingekomen personenJan Horlo, R.K.. van Alkmaar. Vertrokken personen: Jelle Jellema. N. H. predikant, naar Woubrugge; Jan Jellema, han delaar, N.H., naar Alkmaar; letje Jellema, onderwijzeres, N.H., naar Alkmaar. Vorige koersen 8.59* 59.15 9.75* 34.55 48 44'62* 44.15 43.25 2.49 12.75 26 Sept.Elisabeth van Herwerden, 50 jaar, echtg. van H. Rejjne. 22 Sept.: levenloos aangegeven kind van A. W. Geluk en C. R. Rljnsberg. October worden ingezonden bij den secretaris der commissie, dn heer J. Nachbar, Rltsevoort 32 In beginsel werd besloten door de Rltsevoort bewoners, om door maandelljksche bijdragen een feestkas te vormen en dan het volgende jaar de straat te verlichten ter gelegenheid van de 360 jarige herdenking van Alkmaars Onzet. het winterprogramma, verschillende cursussen. Deze Boenpasta ia «eer aan te bevelen voor het schoonmaken van MARMEREN GANGEN en AANRBCHT8. Jnmiabaar bij het boenen van VAATWERK, FANNIE, A POTTEN, ENZ. Is uitstekend geschikt voor. VUILE HANDEN MAG IN GEEN ENKEL HUISGEZIN ONTBREKEN. tonden Bentin Parus Brussel --- Zwitserland -- Weenen Kopenhagen Stockholm □slo NVw Vork Rome Praag Madrid Oosterrüpolder. Bjj de Woensdag gehoutfen verkiezing voor bestuursleden van den Oosterzy- polder werden bij enkele candidaatstelling her kozen de heer H. Bakker Hzn. als Heemraad en de heer A. v. Diepen te Alkmaar als Hoofdinge land. terwijl in de vacature voor Hoofdingeland gekozen werd de heet P. L. Vermeulen. Toneeluitvoering Naar we vernemen, zal Zondag 9 en Dinsdag 11 October in het Paro chiehuis (zaal 76, Groenland) alhier, door de tooneelvereeniging ..Pius XI” worden opgevoerd „Op Dwaalwegen", tooneelspel in 3 bedrijven. Barend Wouters, kruidenier, stelt zich in zijn leven ten doel zijn zoon Leo hooger op te brengen. Ondanks de waarschuwing van zijn broer Jozef zal hij Leo laten studeeren te Am sterdam. Vooral moet hij daar omgang hebben met studenten boven zijn stand, b.v. Hans v. Buren. Dat diens vader godloochenaar, dat de zoon niet veel beter is, hindert niet. De hoogere stand maakt dat allemaal goed. Maar de waar schuwing van zijn broer Jozef komt uit: „Hoog moed komt voor de val.” Leo, ‘n zwak karakter, moet leiding hebben van 'n degelijk katholiek (Alfred Brünlng). Doch juist deze tracht hij zooveel mogelijk te ontvluchten. HU zoekt liever steun bij 'n losbol als H. van Buren en zoo raakt hij langzamerhand op dwaalwegen. Doch God schikt alles ten goede Hoe? Dat kan men as. Zondag en Dinsdag hooren door 'n bezoek te brengen aan deze uitvoering. Tot slot zal „Plus XI” een korte voetbal- klucht 40 ten tooneele brengen. R. K. Coop. Boerenleenbank. Sedert 1 Ja nuari 1.1. werden door onze bank geen credie- ten verstrekt, doch voor opzetters wordt een uitzondering gemaakt en wederom geld ver strekt tot aankoop van vee. Aanbesteding. Door B. en W. is Woensdag middag aanbesteed het maken van een riolee- ring in den Nic. Beetsweg. Ingekomen warén 13 biljetten: J. Glas ƒ999; R. Brouwer ƒ985- Kleft ƒ981; P. Haltes 980; P. Burgering ƒ97»; A. Ranzijn f870; J. de Moei ƒ798; firma van Steeg ƒ793; Kroneburg ƒ765; C. Min ƒ749; G. Hoetjes ƒ700; P. Hoetjes ƒ674; R. Kuljper 660. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. durende prettige ken, sprak de 1 aan Z. H. den eerekruls. dat hl dank aan de vereenlging, waarvan spr. secre taris is. (Applaus.) De heer Jos. Vermeulen, voorzitter van den Bijz. Raad der St. Vlnoentiusvereeniging brengt hulde aan den voorzitter voor diens werk in de vereenlging en complimenteert den heer Bos met de door, hem welverdiende onder, scheiding. Nadat nog velschillende pupillen hun geluk, wenschen hadden aangeboden, volgde sluiting der bijeenkomst. Getrouwd: Singellng. Geboren en Guurtje van der Oord. Overleden: Jan Pagano, 40 Jaar. Frans Anthonie Kooy, 44 jaar. Doe één ding tegelijk' Een chauffeur, die op Zuid-Spierdljk naar den weg vroeg deed zulks terwijl hij langzaam doorreed, met het noodlottig gevolg, dat hij tegen een boom reed en zijn auto zoodanig beschadigd werd, dat rijden onmogelijk was geworden. R. K. Vrouwenbond. Dinsdagavond hield •de R. K. Vrouwenbond de eerste vergadering van het winterseizoen in het Patronaat. De waarnemend presidente, mevr. SinnlgeRauhe opende de vergadering met den Chr. groet, en heette de aanwezigen welkom. De notulen werden keurd. De bespreking van voor deelneming aan vond weinig animo. Alleen de leden van den J. V.-Bond voelden veel voor tooneei, waarom de waarnemend presidente de meisjes verzocht’'-1 Vrijdag na het Lof In het Patronaat bijeen rt komen ter verdere bespreking Wegens bedanken van mevr. SettelsBoller moest bestuursverkiezing plaats hebben. Er was een lijst ingekomen met de candidate mevr. M. TimmermansDorbeck. Tijdens de vergadering stelde mevr. C. GrootStuijt zich nog herkiesbaar. Na stemming werd mevr. TimmermansDorbeck met 52 stemmen ge. koaen. Middelerwijl kwam de hoogeerw. heer Deken met den spreker van dezen avond, den zeer- eerw. pater A. Verheggen C ss R.. en den weL eerw. heer kapelaan ter vergadering. De eerw. pater hield een mooie lezing met lichtbeelden over de werkzaamheden der eerw. Paters en Zusters onder de melaatschen in de St. Gerardus Majella-stlchtlng in Paramaribo. Tevens spoorde de eerw. spreker de aanwezi gen aan dit mooie maar opofferende werk te steunen door gebed en giften. Na de lezing bedankte de hoogeerw. heer Deken den zeereerw pater voor de prachtige lezing, welke schitterend geslaagd mocht hee- ten. De leden gingen dan ook zeer voldaan naar huis. Afslagver. Beemsler, Omstreken De laatste Augurkenveiling werd nog K G aangeboden, waarvan ongeveer de helft stek Uitgezonderd bet stek werd vrijwel alles voor ex port naar Engeland verkocht. Grof en basterd vlei In prijs wat tegen en kon het niet verder brengen dan 4.30 per 100 KG. Bommen werden met 1.50 betaald. Stek bracht het ditmaal tot 1 70 Nog eenmaal en wel op Zaterdag October zal dit seizoen Augurkenveiling gehouden wor den. en dan is het ook hiermee weer gedaan. In de slaboonen en vooral In de zonder draad kwam een flinke opleving. Prima, prima kwaliteit zagen wy zelfs nog tot 15 gulden per 100 K G loopen. Zelfs was voor sterke afwijkende kwaliteit nog weer plaatsing. De tijd brengt echter ook weer mee dat er weldra veel elschen dan van geen .Jtte Hanae”. De R- K Mlddenstandsver. eeniging „De Hanze” houdt a^. Maandag, des avonds half negen, in den R. K. Volksbond een buitengewone ledenvergadering. De agenda vermeldt o. a. installatie geestelijk adviseur, den weleerw. heer kapelaan Th. Buis, en ge legenheid tot het Indienen van voorstellen voor j de Centrale Raadsvergadering. -uitt seh< Burgerlijke Stand van 4 en 5 Oct. Getrouwd: J. R. Vinken en C. J. Hoogenbosch; J. H. Glotze en A. G. de Man Geboren: A. de BoerDijs d.; P. Smitvan Ooijen z.; 8. MaasStobbe z.; J. Hofman Visser z.; A. MolVergaai) z.; G. CupWij- nands z. OverledenA. V TongdfloDienaal1 61 J.; L. Bugter, wed. van H. J. Kemming, 76 j.; E. Kes—Helder 52 J. 52 meisjes. Pater H. de Greeve S.J. hield vervolgens zijn rede over „De R.K. Kinderbescherming in het licht van dezen tijd” en begon met het mooie gedichtje te citeeren van Alb. Steenhof Smulders „Het Kindje”. Dat gedichtje brengt iets moois in Je gedachten, heel iets anders dan Je ervaart als Se uit een opvoedingsgesticht komt. Spr. schetst de ouderliefde van het ouder- home, die veel gewenscht, maar niet altijd ge vonden wordt. Ouders gaan soms als Engelbe waarders naast ons door het leven; velen mis sen een eigen thuis en ouderliefde en een groot sacrament, een sacrament van de ouderliefde is hen .voorbijgegaan. Wat we zijn in de wereld, zijn we door onze ouders. Het is een mysterie in de wereld: waar om wij wel, anderen niet? Waarom moeten uit andere jongens misdadigers groeten? Ze hebben toch ook een ziel en verborgen talenten? Als Christus moeten wij sprekenLaat de kleinen tot Mij komen. Hoe is het mogelijk, dat men een kind kan ▼erwaarloozen Zielzorg is een moot woord, maar velen weten niet dat het kopzorg beteekent; dat ondervinden de priesters vooral; de wijngaard des Heeren blijkt in de praktijk het terrein van den Satan te zjjn De priester ziet er de wereld, den dollen kolk met al de menschelijke ellende; hij wordt de voddenraper op de wereldmestvaalt van de Mei. Het lijkt hem vreemd, dat er een vereenlging voor kinderbescherming is, zooals museum- en plantsoenenbescherming. Spr. schetst de toestanden op het gebied van kinder-behandeling in de tijden van de Grieken en Romeinen, in Achter-Indlë, waar de mis vormde kinderen gedood werden. Tegenwoordig zien de ouders in hun kinderen meestal alleen een mensch, aan wiens mate- rieele behoeften alleen gedacht worden. Daarmee Is een kind niet op zjjn juiste waarde geschat. Een christelijke vader ziet zijn kind anders; niet alleen als hun -evenbeeld, maar ook een evenbeeld Gods; niet alleen een wereldburger, maar ook een toekomstig hemelburger; niet al leen een erfgenaam, maar ook een erfgenaam des hemels; niet alleen hun kind, maar ook een kind Gods; wie sjjn kind kust, kust de Membra Christi, de ledematen van Christus. Een kind Is weerloos; een Godloochenaar maakt er een Godloochenaar van; een heilige maakt er een heilige van; men kan het voeden met hondenbrood; maar ook met de H. Eucha ristie. Men kan ervan maken wat men wil. Spr. schetst vborts In schrille bewoordingen hoe de kinderziel door het Communisme wordt bedorven; hoe kinderen bedorven worden door bedorven ouders, om dan te constateeren, dat er bescherming noodlg is, bescherming van de kinderen, die eens vader of moeder zullen wor den. Beschermig is verpletterend noodzakelijk; het zijn vooral de minderjarigen, die gemaakt wor den tot de beklagenswaardlge doode, liefdelooze levens, waarvan Henriette Roland Holst In een gedicht spreekt. Velen die bescherming noodlg hadden, zijn aan bescherming ontsnapt. Spr. roemt voorts het werk van de St. Vin- CenUusvereeniging en RK Kinderbescherming, juist omdat het in het verborgene en in stilte geschiedt, omdat het werk Is van Idealisten, die vaak vruchteloos werken, als wilden zy een gat in den dijk stoppen. Omdat zij machteloos staan met hun liefde, omdat zij zooveel werk onge daan moeten laten. Spr.’s gelukwensch bjj dit Jubileum is niet een ijdele complimenteerderij, doch een woord van respect voor het mooie werk, waarvoor men zjjn menschenhart, iets onuitsprekelijks geeft. Als u Christen bent aldus spr. moet Ik Iets In u terugvinden van Christus; anders is die naam. een etiket, een flauwe aardigheid. Deze jublleerende vereenlging benadert de kinderen met Chrlstushanden, met een Chris- tushart. Evenals Christus zegt deze vereenlging: ..Lapt de kinderen tot Mij komen,” doet zij bet wark van restaurateurs, als herste’lers van wat de wereld vernielde In het kind, het evenbeeld Gods. En dat alles met liefde. Spr. eindigt met den wensch. dat velen op hun sterfbed nog met dankbaarheid zullen terugdenken aan het goede werk der vereenlging. (Applaus) Na deze rede complimenteert de H E. Deken E. P. Rengs de jublleerende vereenlging en ae leden, die er een kwarteeuw hun krachten aan hebben gegeven. - Als blijk van waardeering en hulde voor het werk der vereenlging overhandigt spr. aan een der oudste leden, den heer A. G. Bos, het eerekruls „Pro Ecclesia et Pontlflce". De heer Bos ontvangt vo! ontroering dit hul deblijk en wordt door alle aanwezigen met deze kerkeljjke onderscheiding gelukgewenscht. Nadat door een viertal kinderen, die onder bescherming van de vereenlging stonden, bloe. men waren aangeboden complimenteert de heer P. J. C. van Toomenburgh als voorzitter van den Voogdijraad de vereenlging. voor wier zegenrijk werk spr. alle hulde heeft. Spr wenscht de vereenlging nog een langdurigen en vruchtbaren werkkring toe. Mr. A. M. Ledeboer, kinderrechter, sluit zich hierbij aan. Spr. brengt hulde aan de Regee. ring, dat deze de afbraak, door het rapport. Welter op het gebied van de klnderrechtspraak voorgesteld, niet zal doorvoeren. Spr. hoopt, dat dergelijke rampen nooit meer zullen drei gen en steeds de benoodlgde Regeeringshulp er zjjn zal. Mr. Heymans, officier van Justitie, spreekt als zijn meenlng uit, dat met zachtheid in de rechtspraak meer bereikt wordt dan met nar de straffen Spr. brengt hulde aan deze vereenlging. die met zachtheid optaeedt. Spr. gelooft dat men op het goede pad Is. om de maatschappij van het boevenpak te bevrijden, door met de jeugd te beginnen. Spr. eindigt met de beste wen echen voor het werk der vereenlging. BEVERWIJK Ofschoon voor enkele groentensoorten de afge- loopen week nog weinig verbetering bracht, toch was over het algemeen het verloop van den han del niet onbevredigd. De aanvoer van verschil lende soorten van boomen was met uitzondering van dubbele boonen niet groot meer. De restan ten die nog eenlgszins voor goede kwaliteit kon den doorgaan vonden geregeld voor behooriyke prijzen willige koopers Allerlei kwaliteiten van de minste tot de prachtigste geven echter thans een uitgebeelde noteerlng Voor snljboonen Hepen de prijzen uiteen naar soort van 1038 cent per K G. Ook voor dikke boonen werd de belangstelling Iedere velllngdag grooter en kwamen extra partijen op Maandag 3 October nog aan prijzen tot ruim 25 cent per K.G. Van andere soorten Hepen de prijzen eveneens In verhouding van kwaliteit van 10—25 cent per K G Bloemkool bleef voortdurend op een onveran derd prijspeil n l voor eerste soort vsn 1215 cent per stuk, afwijkende soort naar verhouding terug- loopend tot 5 cent per stuk Voor groene roode en gele kool was de stem ming Iets wtlliger en was een kleine verbetering van prijzen te bemerken. De aanvoer van Sla heeft niet veel meer te be- teekenen. Wat nog als goede kwaliteit In aanmer king komt ging voor hooge prijzen van de hand, de afwijkende soorten daarentegen brengen zoo goed als niets op. Spinaals kwam geregeld aan goede prijzen met ▼oor goede kwaliteit tot ruim t 1 per kist Postelein liep ondanks verminderden aanvoer In prlja Iets terug en kwam de laatety veiling niet hooger als 65 cent per kist. De AndUvlehandel laat nog al Iets te wenschen over en komt door den mesaaaanvoer van dit pro duct niet aan behoorlijke prijzen. Het aanbod van bosoeen Is Iedere veiling -nog beduidend groot De prijzen bleven zich ook hier van voortdurend wisselen naar soort van 48 cent per boe. Komkommers waarvsn de sanvoer sterk vermin derden bleven op hoog prltsnell en kwamen voor eerste soort van 1013 cent per stuk. Criris-Comité. Dinsdagavond vergaderde het plaatselijk Crisis-comité onder voorzitter schap van burgemeester Middelhoff op hét Raadhuis. Verschillende aangelegenheden van interne aard werden besproken. Besloten werd o. .m. binnenkort en speldjesdag te houden waar voor enkele jonge dames zullen worden uitge- noodigd hieraan mede te werken, terwijl bo vendien bij enkele zal worden aangeklopt om iets voor het goede doel af te dragen. Aange. zien het comité is aangesloten bjj het Natio naal Crisis.comlté, zullen pogingen worden aangewend om ook van die zijde nog eenigen steun te ontvangen. A. Deutfckom de vergadering, welke j l. Dinsdag gehouden werd In .het Gulden Vlies alhier. De voorzitter heet de afgevaardigden der ver schillende afdeellngen hartelijk welkom bijzon der ook den heer J Mol van het Hanze Bureau. Vertegenwoordigd waren de afdeellngen Alk maar. Hetloo, Den Helder, Langendijk. Noord- Scharwoude, Behagen, Schoorl en Warmenhul zen. Afwezig waren de afdeellngen Bergen en Anna Paulowna-Breezand. Nadat de secretaris de notulen had gelezen werd ’t oorspronkelijke bij den Centralen Raad in te dienen voorstel tot verlaging der contrl- butie-afdracht van f 5 op f 4 nj uitvoerige discussie teruggenomen en als volgt gewijzigd en met algemeene stemmen aangenomen: Voorstel om de contrlbutlehefflng te herzien en het Centraal bestuur te verzoeken een com missie te benoemen die zal onderzoeken op welke wjjze het mogelijk is om zonder ie Bondsinkomsten te schaden te komen tot een meer billijke contrlbutlehefflng. opdat de finan cieel sterkeren de zwakkeren zullen steunen. Door den Zeereerw. pater Phlllppona die in- middels met pater Heijdeman ter vergadering was gekomen, werd een uiteenzetting en aan sporing gehouden tot deelname aan de Mid denstands retraite van 1619 Oct. te Bergen te houden. Hierna: werd door den voorzitter de geest. adviseur de Zeereerw Heer Rector C. Vis als zoodanig geïnstalleerd en hartelijk welkom ge- heeten in ons midden. In de vacature Centraal Bestuur G. Dekker die niet herkiesbaar is. zal aan de Federatle- afdeelingen worden geadviseerd om de gestelde candidatuur P Luykx door de afd. Den Helder te steunen en In de vacature-v. Terering. herkiesbaar, den heer van Keesel. Alkmaar. Hierna nam de héér Endel wegens vertrek van den voorzitter de leiding over. bespreking wintercampcgne had tot re- dat getracht zal worden door het be stuur om middelen te beramen om het oprich ten van vakafdeellngen te bevorderen en de afdeellngen tot elkaar te brengen. Bjj de rondvraag kwamen nog verschillende belangrijke onderwerpen ter sprake o.a.: het verplicht lidmaatschap der vakafdeellngende noodzakelijkheid der vakafdeellngen; de com petentie der Federatie tot het zelfsandlg sel- len van candldaten enz. Besloten werd nog op voorstel van den secre taris en zulks om de vergaderingen eenlgszlns te bekorten, dat vragen zooveel mogelijk van te voren zullen worden ingediend. Aan het bestuur werd vrijheid gelaten om de candidatuur Luykx e.v. te propageeren by de andere afdeellngen. Het was reeds half acht toen de voorzitter de vergadering kon sluiten. de balans met verlies, en winstrekening van bedrijven en diensten. Voorts worden vastgesteld de inkomsten en uitgaven van de gemeente.rekening. dienst 1933 met een batig slot op den gewonen dienst van 189.253 en een nadeelig slot op den kapi. taaldienst van 1.299.898 96 De rekening en verantwoording van het Bur geriyk Armbestuur sluit met een batig slot van 98 49, die van het Algemeen Weeshuis met 24.07 K. van den Armenraad met ƒ89.09 en die van de Gezondheidscommissie met 327 87 H. Met de Bank van Ned. gemeenten werd na eenige opmerkingen een deposlto-rekening aangegaan. De overplaatsing van een onderwijzer by het gewoon lager onderwys en benoeming van een onderwyzer by het buitengewoon lager onder wijs ontlokte van uit den hoek van de S. D. A. P. een woord van protest tegen het optreden van het hoofd der school van het buitengewoon lager onderwys. die zich byzonder heeft ge. interesseerd voor een van de personen, die op de voordracht als no. 2 voorkomt. Althans zoo heeft men by geruchten vernomen. Spr. spreekt er verder zijn verwondering over uit, dat als no. 1 op de voordracht is geplaatst een onderwyzer. die pas een jaar by het onderwys is. Hy meent dat zoo iemand niet geschikt is om onderwys te geven aan zwakzinnige kin deren. Daarom is het niet goed te keuren, dat men dergeiyke onderwyzers op den voorgrond plaats. De wethouder van het onderwys weerspreekt de uiting van dat lid, dat no. 1 is geplaatst op een aandringen van het hoofd, maar no. 1 Is geplaatst, omdat de wethouder van meenlng Is. dat de heer Vries een by uitstek geschikt on derwyzer is en hy meent dan ook dat de Raad het verstandigste doet no. 1 als onderwijzer aan de school van buitengewoon lager onder, wys te benoemen Om deze kwestie ontspint zich nog een dis. cussle. waaruit ten slotte bleek, dat er vooral door het hoofd van de school van byzonder lager onderwijs beloften zyn gedaan, waar- mede de Raad zich niet homogeen verk'aarde Nadat de vergadering eenige oogenbllkken geschorst is. stelt de voorzitter voor om het voorstel te renvoyeeren naar de Commissie van Onderwijs ter indiening zoo noodlg van een nieuwe voordracht. Van den heer G. Gobius. te Amsterdam, werd een schenking aanvaard voor onderhoud van een graf van wijlen zjjn vader op de alge meene begraafplaats met het daarby geplaat. ste monument, groot 250. De Raad hechtte zijn goedkeuring aan het itbaggeren van een gedeelte van het Helder. ie Kanaal. De kosten hiervoor worden ge raamd op 5500. De royale bul van den Raad werd verder gedemonstreerd door het bijna zonder discussie goedkeuren van den aanleg van een weg Dog- gersvaartBrakkeveldweg, wat op een kleine 100.000 komt te staan, waarbij zijn inbegre pen de aanleg van water- en lichtleldingen, be nevens een jaarlijksche canon van 300 aan het Departement van Financiën voor ert- pachtsrecht Kroosschouw 30 October zal krooaschouw voor de Banne Spanbroek en op 25 October voor den polder Westerveer worden gehouden. Op de alhier gehouden vergadering ter op richting van den Noord-Hollandschen Schaak bond waren aanwezig de leden van het voor- loopig comité, tevens vertegenwoordigende de schaakclubs V. A. S. en Amsterdamsche Schaakclub. „Morphy”. Den Helder, „V.V.V.”, Alkmaar, Haarlemsch Schaakgezelschap. Ver. der een afgevaardigde van de Christelijke Schaakclub „Haarlem”, twee van de Heem- steedsche schaakclub. Dr. P. Féenstra Kuiper opende de vergade ring met een woord van welkom en gaf een verslag van de voorbereidende werkzaamheden - Besloten werd het probleem: beroepsspelers J en dat der geroyeerde leden van een club, die zich voor een andere club aanmelden, nader uit te werken. De heer Llket had een competitiereglement ontworpen, waarmede de vergadering zich kon vereenlgen. Het plan bestond de competitie ongeveer als volgt in te richten. De eerste tientallen van V.A.S. en A.8.C. biyven de com petitie spelen, die tot nog toe gespeeld werd (dus met D.D. Utrecht, de N.R S.C. en Bus sum). De tweede tientallen dier vereenigingen zullen met twee tientallen uit Noord-Holland Noord en Noord Ho’land Zuid (telkens samen te stellen uit de sterkste spelers der aange sloten clubs) en een tiental damschen Schaakbond een petitie spelen. De verdere indeeling zou kringen: Noord.Holland Noord en Noord-Hol land Zuid. Voorlooplg wordt in elk dier krin gen een eerste klasse, een tweede klasse en een derde klasse ontworpen. In de eerste klas se Noord: Alkmaar I, Helder I, eventueel Hoorn I en een Junior team van het V.A.S. On de eerste klasse Zuid: V.AS. Ill, A.S.C. III, Haarlemsch Schaakgez. I en Velzen I. De regeling der tweede en derde klasse hangt nog af van de nadere aanmelding. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat de gelegenheid wordt opengesteld om postpak ketten (zonder aangegeven waarde) naar Nederlandsch-Indlë te verzenden met de luchtpost Amsterdam—-Bandoeng. Deze pak ketten moeten ulteriyk des Woensdags te 19.30 worden gepost, om Donderdagmorgen met den luchtdienst te worden doorgezonden. Voor Inlichtingen betreffende luchtrecht enz. vervoege men zich aap het kantoor. Tevens is met ingang van 1 October voorlooplg by wijze van proef in het lucht verkeer NederlandNed. Indië v. de gewone porten en rechten luchtrecht voor drukwerken, akten verlaagd tot 50 cent per 50 gram. Failliet verklaard: J. J. Kuljt. landbouwer Westdijk Akersloot; r. A. M. Ledeboer r.c eh Mr L. van Lookeren •'mpagne Cur. P. Raven, veehandelaar te Anna Paulowna. Mr. W. A. Ubbens, r.c. en Mr. A Schenkeveld Cur. Opgeheven wegens gebrek aan baten: Het faillissement van W. Rietveld, voorheen bloembollenhandelaar, thans arbeider te Llmmen. ozn. streken sinds lang geen onbekende meer. Voor al de laatste Jaren heeft deze vereenlging van zich doen spreken door opvoering van stukken die by het public” ten zeerste in den smaak vielen en ..Dindua een geweldigen sprong voor uit deden komen. En deze vereenlging hoopt nu op 16 October a.s. haar 10-jarig bestaan te herdenken. Wat .Dindua” in die afgeloopen 10 jaar heeft gepresteerd kunnen we hier niet releveeren. Genoeg zy het te vermelden, dat zy in dat tydvak precies 70 maal voor het voet licht Is getreden. Nauuriyk is hiervan een groot aantal uitvoeringen gegeven bulten Alkmaar, en zy heeft zich In verschillende plaatsen in Noord Holland een zeer goeden, naam verwor ven. Doch ook hier In AlkmaMr worden haar prestaties gewaardeerd, wat moge biyken uit het feit, dat het aantal donateurs, tot vóór 5 jaar nog zeer gering, thans bijna 300 be draagt De eerste donateurs-ultvoerlngen in dit sei zoen zullen plaats hebben op 16 en 33 Oct. bs. Opgevoerd zal worden het tooneelspel „t Verleden spreekt", door Jos. Smits. Ook dit stuk zal zeer zeker weer in den smaak vallen. Men deelt ons mede, dat voor deze uitvoerin gen in géén geval losse kaarten verkocht zul len worden. r zy die .pindua” nog niet kennen en nu na 10 jaar eens met haar tooneelprestatles wülen kennis maken, geven zich nog heden op aan een der bekende adressen of Ui) den bode, den heer C. G. Nlmrad, Druivenlaan 46. Byzonderheden omtrent de bescheiden hulde die de donateurs de jublleerende vereenlging willen brengen, zullen nog nader worden bekend gemaakt. Vervolgens bood de voorzitter v. d. Kley bloemen aan als biyk deerlng voor hetgeen haar man vereenlging gedaan heeft. Nadat de heer A. Ponsen, secretaris van den Armenraad, zyn gelukwenschen had aange boden ven de beste wenschen op een voort- ;e samenwerking had uitgespro- heer Bos een woord van dan J*kus voor het hem verleend \0 alleen aanvaardt als biykvai Soepgroenten staat geregeld met lage notee- rlngen van 12 cent per bos Prei kon de laatste dagen ook de prilzen niet handhaven en liep In noteerlng sterk terug. Met de tomaten bleef het eveneens schommeling aan den lagen kant naar soort van 48 cent per K.G. In de Uienhandel kwam weer een kleine op- soodat de noteerlngen weer aan f 4 per J konden komen. Aardbeien kwamen nog steeds geregeld aan de veiling en noteerden naar soort van 2540 cent per doosje. Meloenen beginnen in aanvoer sterk te ver minderen. Ook verbetert de kwaliteit er niet op. De prijzen wisselen naar soort van 726 cent per stuk. Door de winkeliers van het Rlteevoort is een letterpuzzle samengesteld. By lederen deelnemer is een letter In de etaage geplaatst. Alle let ters te zamen vormen een zin van 39 lettere. Er zVn een 25-tal fraaie pryzen beschikbaar gesteld, waaronder een marmeren schoorsteen mantel door de fa. Swart. Oplossingen kunnen tot Zaterdagavond 15 De naam .Dindua" is in Alkmaar en voeren tot twee Gisteren werd te Alkmaar het 25-jarlg be staan herdacht van de R.K. Vereenlging voor Kinderbescherming in het Arrondissement Alkmaar. Dezen dag viel samen met den jaariykschen St. Vlncentiusdag in het dekenaat Alkmaar. Des middags had in het „Gulden Vlies" de herdenkingsbijeenkomst plaats; daarby waren OJn. tegenwoordig tal van 3. E. Heeren Gees- telyken uit het dekenaat Alkmaar; verschil lende autoriteiten van de rechteriyke macht burgemeesters uit omliggende plaatsen; onder- wUzers en onderwijzeressen en voorts leden van de St. Vincentiusvereenlglngen In het Arron dissement Alkmaar. Verschillende bloemstukken sierden de be stuurstafel. waaraan verscheidene oprichters van de vereenlging hadden plaats genomen. Dr. Hofstee, voorzitter, opende met een woord van welkom, speciaal tot den H. E. Deken Rengs en de leden van de rechtbank; spr. gaf vervolgens aan 1e hand van een gedenkboek by gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereenlging een overzicht van de werkzaam heden op het gebied der kinderbescherming, gedurende de laatste 25 jaar. In dit tydvak werden 210 kinderen aan de vereenlging toe vertrouwd; waarvan heden nog 105 onder voogdij staan. Het aantal gunstig geslaagde ge vallen Ugt boven de 60 pCt. De nieuwe periode begint met 53 jongens en leving. i-- 100 K.O konden komen. Opening R- K. Sportterrein. Zondag as zal de opening plaats vinden van het R. K. Sportterrein aan den Communlcatleweg. Deze opening zal met eenige feestelijkheden gepaard gaan. Om twee uur vertrekt men met muziek vooraf In optocht vanaf de sluis. Nadat door den weleerw. kapelaan Mol het terrein zal zyn gewijd, komen de veteranen in het veld. Om drie uur zjl de eere-wedstrijd plaats hebben, nameiyk ,3- V. A.” I tegen .Weervogels" I uit Akersloot. Voor dezen wedstryd Is een mooie beker als prijs beschikbaar gesteld. Ook gedu rende de wedstrijden zal het R.K. Fanfare corps „Crescendo”, directeur de heer G. Landsman zyn welwillende medewerking ver- leenen. Wanneer de natuur meewerkt belooft het een - aardige sportmiddag te worden. Gistermorgen om 11 i Laat Payglop een aanri een auto, bestuurd door J. 6. uit Oosthuizen en eep wielrijder G. K. alhier. Het gevolg van deze aanrijding was, dat het voorwiel van de flets verbogen werd. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor De oorzaak moet worden gezocht In het feit, dat de wiel rijder aan rechts niet den voorrang nad ver leend. Gistermorgen om 11.30 uur botsten twee wielrijders op den hoek VerdronkenoordKa. pelsteeg tegen elkander. De oorzaak was, dat dë eene wielrijder, A. B. genaamd, geen signaal gegeven had. Het voorwiel van zyn fiets werd beschadigd. r ‘Gisteravond om 6 Uur zakte een luxe auto bestuurd door L. v. H. uit Beverwyk, door de achteras. Door een kraanwagen werd het voertuig dat Verder stelde de Raad, een bedrag van 3000 beschikbaar voor een afscheiding van het sportterrein der voetbalvereenlglng H. R C. Voor de Invoering van het vak „handenar beid” aan de kweekschool voor onderwijzers (essen» moet voor het aanschaffen van werk banken en gereedschappen een bedrag van 1028 beschikbaar gesteld warden, wat de Raad zonder discussie goedkeurde. De Commissies van Bijstand werden weder voor één jaar benoemd. Tot leeraren In de Ned. taal aan de avond vakteekenschool werden benoemd de heeren W C J. Veth en C. J. Mol en tot leeraar in de radio-telegrafie aan de Zeevaartschool de heer G. J. Sonnenberg. Verder werd nog besproken het verzeek van de afd. Den Helder van den Alg. Ned. Bouw, arbeidersbond, betreffende bestrijding der werkloosheid. Het College deelde mede, dat het zyn ernstig voornemen is, bouw-terrein als derde klasse-grond beschikbaar te stellen. Na korte rondvraag ging de raad in comité De koude, die vrij plotseling zomer Is gevolgd, heeft den groei van de bloem kool sterk tegengehouden en de aanvoer bleef deze week tamelijk beperkt Een aanvoer van 50 a 60.000 stuks Is voor dezen tyd van het Jaar. waar de gebeele om trek een onafzienbare vlakte met bloemkool vertoond, nog zeer gering en we zullen spoedig dagen krijgen van een paar honderdduizend stuks De prijs wordt geheel door de blnnenlandsch? vraag beheerscht. In tegenstelling mft voorheen, toen de export alles voor zyn rekening nam Tot heden gaat bet nog tameiyk goed, al Is het prys- verloop erg wisselvallig Eerste soort varieert van 6 tot 12 cent, tweede soort 2 8 5 cent en derde soort 10.75 a ƒ1.50 per 100 stuks 4 De export heeft nog niets te beteekenen. een enkele wagen gaat naar Zwitserland en België, maar de grootste afnemer van voorheen neemt zoo goed als niets af. Het Invoerrecht alleen be draagt 7 cent per sutk. daarby komt vracht en verpakking en de Dultacher biyft liever by het Inferieure, doch veel goedkoopere eigen product, de naaste toekomst ziet er dus somber uit. Met de aardappelen biyft de wanhopige toe stand (dat ze zoo goed als waardeloos zyni voort duren. Degelijks 3 8 4000 balen: Due en grove schotten circa één kwartje per baal, tyne twee kwartjes, blauwen en eigenheimers 50 a 75 centa Uien houden zich goed. Jammer dat dit artikel hier van zeer ondergeschikte beteekenls Is De grooten en drielingen Hepen vandaag boven 2 uit. grove tot 1.85. Nep tot 3.50 per baal pok voor de koolsoorten worden betere pryzen bedongen en wel voor rood 1.503 40. geel 1.50- 2.50. wit 0 801.50. per 100 stuks. Ook deze opbrengst komt slechts aan weinig aanvoer ders ten goede Met de Slaboonen loopt het op zyn eind, met een paar flinke nachtvorsten zyn ze verdwenen. We hadden vandaag nog 760 zak. de moolsten kregen 1,85 per zakje Een enkel schuitje bleten komt ter veiling, waarvoor 4.00—50 per 1000 stuks besteed wordt. Gemeenteraad Dinsdagavond vergaderde de Raad. ,f Na de ingekomen stukken werd het Alg. Rapport der betrokken Raadscommissie over de gemeenterekenlng, dienst 1931. goedgekeurd, met voorstel tot voorloopige vaststelling van Burgeriyke Stand. Verbetering: Aug Adrlaan, z. van A. Swinkels en Ch. J. Jcum^nd. Geboren: 3 Sept. Catharina Maria, ^rvan Joh. Beers en A. Tamis; 4 Sept.: Maria Geer- trudls. d. van P. J. Commandeur en A. Komen; Wilhelmina Joppa, d. van Jac. de Kryger en N. Ploeger; 5 Sept.: Petrus Wilhelmus, z. van S Appelman en M. Schouten; 8 Sept.: Jan Chris tiaan, z. van 8. SUIzle en M. de Kok; 10 Sept Maria Afra, d. van D. Hoogland en E. Dam; 15 Sept.: Anna Petronella. d. van J. G. Kraak man en N. Jong 15000e inw Maarten Klaas z. van M. Spaan en A. Breeuwsma; 16 Sept.: Tine, d. van D. Swart en Suze Kuiper; 20 Sept.: Jacobus Hendrikus. z. van H. Veenboer en M. zyp; 26 Sept.: Brlgitta. d. van C. J. Punt en J. Braas; 29 Sept.: Cornelia, d. van H. Bierman en G. Klerk; 30 Sept.: Johannes Nlcolaas, z. van Th. Ottenbros en M. J. Schilder. Ondertrouwd: 8 Sept.: G. Balder, Zuld-Schar- woude en N. OoBtmejjér; 9 Sept.: P. Frederiks en J. Jonker; 15 Sept.: C. J. Lute, Castricum en J. Brink. 22 Sept.: J. Rietveld, Bergen en E. G. Oudeman; 23 Sept.: J. van Behagen en A. G. Schuyt. Gehuwd: 13 Sept E. Blng en A. J. E. Rade- tnaker; 15 Sept.: J. Groot en M. Groot; 22 Sept.: O. Balder en N. Oostmeyer; 23 Sept.: P. Frederiks en J. Jonker. Overleden: 3 Sept.: Elisabeth Hoogvorst. 60 laar, wed. A. KooU; 5 Sept.: Maria Adriana Verleun, 36 jaar, echtg. van J. Appelman (over leden te Alkmaar); 10 Sept.: Geertje Hoogedyk. 75 jaar. wed. J. Haringbuizen19 Sept.: Klaas Akkerman, 64 jaar, echte, van Antje Stam; ilden pei afwijkende kwaliteit notf weer aan de boonen uit de natuur niet/i meer gesteld mogen worden. Zoo nu en komt reeds een enkel zakje spruiten, doch eenigen aan voer van beteekenia is nog sprake, en naar het schUnt kunnen wy ook de komende dagen nog weinig verwachten. Wy za gen pryzen van 1011 cent per K.O. betalen. By stevige aanvoeren kon andyvie slechts voor een klein pryaje koopers vinden Veelal was de prhs niet hooger dan 6080 ct. p. 100 krop. Vooraf als wil bovendien de buitengewoon zware bossen in aanmerking nemen ziln dit zeer teleurstellende pryzen. Enkele partijtjes sla gingen voor allerlei prijzen, en wel vanaf 90 cent tot 3.20 per 100 krop De eene dag by den ander verschilde sterk in prys, zoowel als in aanvoer. Velen par ty tjes spinazie kwamen ter markt, waarvoor over het algemeen uitstekende vraag was Kwaliteit en prys liepen sterk uiteen. Wy zagen pryzen van 10 cent tot 105 per kist van 6 K.O. Eenige partytjes postelein gingen voor prQzen van 48 90 ct. p. kist van 6 K.O. Met de meloe nen begint het af te loopen. Over het algemeen worden de partytjes. en ook de vruchten klei ner. De pryzen liepen ook gestadig naar bene den. en vaak kwam die voor net- zoowel als sui- kermeloenen om de 10 cent per stuk, met voor enkele partytjes oranje annanas een prys tot om de 20 cent voor prima kwaliteit. Ondanks de teruggaande aan voeren lieten de tomatenprijzen het al meer en meer zitten. Her haalde malen bleef C of met een klein barstje onverkocht. Vele zeer goede partyen konden het niet verder brengen dan 3.504.00 per 100 K.O. Voor een enkel klein partijtje werd tot 6.50 be taald Voor Uien bestond uitstekende belangstelling en de pryzen waren vast tot oploopend. Vanaf 3 gulden werd nog tot 3 90 betaald per 100. kg. Er was groote aanvoer van wortelen. Dit was dan ook wel een van de redenen dat de prys nu juist niet mee viel De prijzen varieerden van 2 tot 5.60 per 100 bos. Peren werden weer flink aangevoerd en de pryzen trokken weer wat aan. Als hoogste notee rlng kwam voor extra Triumph de Vienne tot 32 gulden. Beurré Hardv evenzoo en voor Bonne Louise zagen wy nog 56 gulden per 100 K.O. be talen. Vooral laatstgenoemde soort was werkelijk iets extra’s. Als steeds was de appelenaanvoer weer gering en de prijzen waren zeer matig. In aanmerking genomen het aanbod was de noteerlng zelfs laag. Keswick noteerde van 5 tot 13 gulden en Trmsp. de consels van 0 tot 20 gulden. Keukenzout en zuur kwam In den prijs van 814 gulden per 100 K.O. Druiven waren bij flin- ken aanvoer in flauwe stemming. Voor ali- cant zoowel als voor Franken thaler werd van 26 tot 34 cent per K.O. betaald.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2