Prikkeldraad ogelijk? I De Duitschers afgewezen z Eén ftiereeniging Het koude weer A I De doodsoorzaak I De Nederlandsche pers eenstemmig I Anti-Revolutionnairen en Christ. Historischen VRIJDAG 7 OCTOBER WIE ZAL ZEGEVIEREN? 9 GODSLASTERINGSONTWERP DE SUIKERCAMPAGNE Donderdag begonnen CRISIS-ZUIVELFONDS GUNSTIGER TOESTAND R.K. KINDERUITZENDING Een propagandafilm „De Gelderlander" „Het Volk" „Nieuwe Roti. Crt." „Algemeen Handelsblad" en „De Maasbode" „De Morgen" Rykituinbouwwinterschool Vooruitzichten onzeker Mildere toepassing der Zuiderzeesteunwet LEEN1NG URSUL1NEN, BERGEN KINDEREN VAN WERKGEVERS Overleg inzake verzekering r v Twyfelachtig, dat een spoedige verbetering zal in treden Vervoer van suikerbieten I Te lags pryzen? Betoog van den Minister Moge ook de Duitsche regeerlng niet blind De verhoogde toeslag o in ^De van van cd het P. S. (Nadruk verboden). cal ge- )k- 'IE Uit de „Onze Helaas gelooven wij daaraan niet.” Uit Is zeer militant: zal EN c Dat verschil zelde de schrijver verder is er vooral een van sentiment; aller eerst van kerkelijk sentiment. stelt de vraag: „Moet het vechten worden?” en antwoordt dan os.: Het meest opmerkelijk is intusschen de houding van les; de. afzonderlijk Christelijke wachten, welke ook ongedachte elementen brengen in ons economisch leven We zullen al deze moeilijkheden echter aanvaarden met de overtuiging, dat alles thans beter is dan het vólharden in de rol van dien sukkeligen „Lamme Goedzak”. Zoo komt men, door de harde feiten ge dwongen, ook in déze kringen dus eindelijk tot het besef, dat Nederland niet lijdelijk mag blijven toezien. Zouden we er op den huldigen dag niet véél beter voorstaan, als men tijdig naar de vermaningen van anderen had willen luisteren en reeds vroeger een meer actieve handelspolitiek had willen helpen bevorde ren? uit 50- |ze, len o- RS tn >en ilt- Jm de be- oor dt- ch. eenheid optreden. Het blad schrijft: ase Un- ■b ele ide en ige ing oor ran re- >és er. W- in- cht ET H. tm. k L >rt- Be- en af. nol. Ajn Dr. vat ren len die gs- or- ïrk eft re eds mg int len de n car Jg- n. n", be- Verschuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid, geantwoord, dat de Vennootschap tot Exploitatie van Suikerfabrieken, gevestigd te Dlnteloord, het vervoer barer bieten, hetwelk zi) eertijds in eigen beheer uitvoerde, voor dit jaar aan een scheepsbevrachter heeft opgedra gen. Het vervoer Is daarbij op andere wijze dan vroeger georganiseerd, waaruit zal voortvloeien dat de vaart gedurende de komende campagne voor de schippers meer loonend zal zijn dan te voren. Deze reorganisatie brengt mede, dat de vrachtprijs per ton eenlge verlaging ondergaat. Deze verlaging is echter zóó ingesteld, dat het voordeel der reorganisatie die verlaging zal overtreffen. Ondanks de geringe verlaging zullen dan ook de verdiensten der schippers grooter zijn door de scherpere benutting der scheepsruimte. Het bezwaar, dat ten gevolge hiervan schippers zullen uitvallen, zal vermoe deiyk kunnen worden vermeden, te meer, waar de oogstvoorultzichten in dit opzicht een gun- stlgen factor vormen. Bovendien is de scheeps bevrachter bij de toepassing der verlaging aan bepaalde grenzen gebonden en blijven de vrach ten per ton niet onbeteekenend boven den gel denden koers. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist betreffende het vervoer van suikerbieten voor de Eerste Nederlandsche Coö peratieve Suikerfabriek te Sas van Gent, waar voor met een bultenlandsche firma een con tract Is afgesloten, door Nederlandsche schip pers, heeft Minister Verschuur. Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord, dat de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet- wortelsulkerfabrlek „Sas van Gent” te Sas van Gent, welke destijds het vervoeren der suiker bieten in eigen beheer had uitgevoerd, dit se dert twee jaren door een scheepsbevrachter heeft doen bewerkstelligen. Dit jaar is dit ver voer gegund aan een Belgische firma, die bij de gehouden Inschrijving het goedkoopste bleek te zijn. Aan -het contract Is echter de voor waarde verbonden, dat het vervoer zou schleden door Nederlandsche schippers. Op de lijst der schippers waarop ettelijke tientallen schippers voorkomen, komt volgens mededee llng van bovengenoemde fabriek slechts eén schipper voor, die zijn domicilie in België heeft, maar van wlen men het twijfelachtig acht of hjj inderdaad van Belgische nationaliteit Is. Vergeleken met vorige jaren. toen het vervoer ten deele door Belgische schippers werd ver richt, is dan ook de toestand voor de Neder landsche schippers gunstiger geworden. Onder deze omstandigheden meent de Ml- Antl-Revolutlonnalren voor de having eener christelijke politiek.” Idus wijlen de Christeiyk-Historische leider in 1917. De loop der zaken heeft tot dus ver niet beantwoord aan de toen door hem gekoesterde verwachtingen. En voorts was zijn kijk op de scheidings lijn tusschen de beide groepen een eenigs- zlns andere dan die, welke in de beschou wingen van „De Standaard” en „De Neder lander” tot uiting komt. Maar in elk geval bestond ook bij hem de wensch naar hereeniging en had de verdere verbrokkeling der geloovige pro testanten in het politieke leven, welke zich na de Invoering der E. V. voltrok, aller minst zijn instemming. In November zullen in Amerika de groote verkiezingen gehouden worden. President Hoover heeft zich wederom als candidaat van de republikeinen laten stel len. Zijn eenigste ernstige tegenstander is de democratische candidaat Franklin D. Roosevelt. De foto toont ons de portretten der beide candidaten, terwijl het vraagteeken de por tretten geeft van alle vroegere Amerikaan- sche presidenten. handelsbe trekkingen reeds opgemerkt, Donderdag is de campagne aan de Coöp. Beetwortelsulkerfabriek „Roosendaal” te Roo sendaal begonnen. De aanvoer van bieten is zeer groot. Ook hier zal de campagne dit jaar langer duren dan de laatste voorgaande jaren. Verwacht wordt dat de campagne tot in het begin van December zal voortduren. SS „De C. H. Unie is niet minder interker kelijk dan de A. R. partij. Naast Neder landsch Hervormden vindt men er Luther- schen, Gereformeerden, Gereformeerden in hersteld verband. Baptisten enz. enz. Wij vragen ons af, of percent en stempel van de leden der Gereformeerde Kerken in de A. R. partij wel heel veel minder is dan procent en stempel van de Hervormden in de C. H. Unie. De vermelding van „het kerkelijke vraag stuk” binnen de Hervormde Kerk verstaan wij in dit verband niet volkomen. Stel, dat door ’n reorganisatle-beweglng In de Hervormde /Cerk deze daadwerkelijk worden zou, wat zij naar haar kerk-orde Is: een belljdénde kerk zouden dan A. R. en C. H. één kunnen worden? Wij twijfelen om voor het minst twee redenen. Dat uit de Geréfonneerde Kerken sinds 1892 reeds weder twee belijdende kerken voortgekomen zijn, bewijst toch wel dat men althans In Nederland zelfs met een belijdend karakter er nog niet is. Bovendien zou de onderstelling wezen, dat na bedoelde reorganisatie de Hervorm den, de Gereformeerden, de Gereformeer den H. V. en de Chr. Gereformeerden in één kerkelijk verband zouden gaan leven. ITolario rvdrtzxvron nrH riaaraan nigkf. „Toen wij eenlgen tijd terug reden had den om over ditzelfde onderwerp te schrij ven, hebben wij de aanduiding „mentali- De laatste weken valt er een mildere toepas sing der Zuiderzeesteunwet In Noord-Holland waar te nemen. In verschillende visschersplaat- sen zijn onderscheiden uitkeeringen niet on aanzienlijk verhoogd. Zoo zijn er te Enkhuizen ’.erschlllende visschers, die vroeger f 3 tot f 4 per week ontvingen en nu de wekelljksche toe lage tot boven f 10 zagen stijgen. Ook waar- deeren de visschers het zeer, schrijft de „Stan daard”, dat eenlge tijdelijke verdiensten, die zij af en toe kunnen maken, niet aanstonds In houding van den steun tengevolge hebben. Naar wij vernemen heeft de R.K. Kinderuit- zending In het Bisdom Haarlem het Initiatief genomen tot het doen vervaardigen van een propagandafilm voor de uitzending van R.K. zwakke kinderen naar Koloniehulzen. Verschil lende vereenlglngen op het gebied der kinder- ultzending zullen tot dit doel samenwerken. Inmiddels is een fllmconjmissie Ingesteld, be staande uit de heeren mr. A. J. M. Leesberg (voorzitter Kolonie St. Jozef) voorzitter; P. N. de Lange (directeur R K. Klnderuitzending) secretaris; en A. van Domburg (Redacteur ,,De Tijd”) technisch lid. Het Bestuur der Ryks verzekeringsbank be richt ons nader met betrekking tot de reeds door ons opgenomen mededeellng In zake de verzekering van kinderen van werkgevers, dat door een vergissing verzuimd wérd daarin te vermelden, dat het daarbij weergegeven stand punt een gevolg is van gepleegd overleg en bereikte overeenstemming tusschen de Rijks, verzekeringsbank, het Bestuur der Vereenlglng van Raden van Arbeid, de Dlreétie van Cen. traal Beheer en de Federatie van Bedryfsver- eenlglngen en dat dezelfde gedragslijn ten deze door al de genoemde organisaties zal worden gevolgd. Bedoeld standpunt zal algemeen gelden voor de toepassing der Ongevallenwet 1921; voor de Invaliditeitswet en voor de Ziektewet; voor de Land- en Tulnbouwongevallenwet 1922 slechts voor zoover het de niet bij hun ouders inwo nende kinderen betreft. „F e 11 e 1 y k is zij neergekomen op een scheiding tusschen ChristeUjk-Gerefor- meerden en Nederlandsch-Hervormden, al is het in theorie niet zoo. Maar daar zijn nu eenmaal veel dingen In de wereld, waar men niets aan doen kan, en die van zelf hun loop nemen. De groote massa hangt aan elkaar door i>ersoonlijke gevoe lens, en de kerkelijke gezindheid mist daarbij haren invloed niet. Als wij belden, dr. Kuyper en ik, er niet meer zijn, zal het wel gemakkelljker vallen de oude afschei ding te doen ophouden, tenminste wanneer er verstandige leiders komen. In elk geval zijn de Chrlstelljk-Historlschen niet bij de conservatieven in te deelen, of als conser vatieven bij de Anti-Revolutionnalren ach ter te stellen.... En zeer zeker zijn de Chrlstelljk-Historlschen niet minder dan de Anti-Revolutionnalren voor de hand- Van Maandag 10 October af is de inschrij ving opengesteld op f 90.000.— 5 pCt. Obliga ties ten laste van de Congregatie der E.E. Z.Z. Ursullnen v. h. Bisdom Haarlem (Rechtsper soon: „8t. Joeephstlchtlng”) te Bergen (N.-H.» tot den koers van 98 pCt. by de Nederlandsche Landbouwbank en by Lentjes Drossaerts te ’s Hertogenbosch. De storting kan plaats hebben vanaf Vrydag 14 October 1932 onder bybetaling der loopende rente van 16 Augustus 1932 af tot den dag van storting. De bestaande landbouwhulshoudschool te Bergen moest worden ontruimd voor het In ternaat. daar dit plaats tekort kwam. Voor den bouw van een nieuwe landbouwhulshoudschool te Bergen (N.-H.) werd door de Congregatie in Februari van dit jaar een obUgatleleenlng aangegaan, groot 150.000.—. rentende 6 pet. ’s jaars. Voor de voltooiing en inrichting dezer nieuwe school, welke binnenkort In gebruik zal worden genomen en gelegenheid biedt aan 200 meisjes dezen tak van onderwijs te volgen, alsmede voor de betaling van een onlangs te ’sGraven- hage gekocht woonhuis, dat zal worden inge richt als internaat voor zwakzinnige kinderen, wordt thans een suppletoire leening van ƒ50.000.aangegaan. De vereischte kerkelyke goedkeuring is verkregen. De verplichtingen uit de onderhavige leening voortvloeiende, mogen ruimschoots verzekerd worden geacht. De leening, groot ƒ50.000—, te verdeeld in: 20 obligaties van 1000.genummerd 120: 40 obligaties van ƒ500— geniïmmerd 21—40 A en B; 100 obligaties van 100.genummerd 41—50 C t.m. L. De rente bedraagt 5 pCt? per jaar, betaalbaar met half jaariyksche coupons, vervallende fier 16 Februari en 16 Augustus van ieder jaar. De eerste coupon vervalt 16 Februari 1933. De leening wordt afgelost A pari door middel van jaariyksche ultlotingen. De ultlotingen zullen plaats hebben in de maand Januari van ieder jaar, te beginnen Ja nuari 1934, de aflossing 16 Februari d_a.v. De stichting heeft het recht te allen tydé tot vervroegde geheele of gedeelteiyke aflossing der leening over te gaan. BU beschikking van den Minister van Econo, mische Zaken en Arbeid Is, met ingang van 1 October 1932, aan Ir. B. Bosma, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- tuinbouwwinterschool te Naaldwijk. zijn voor het felle verzet, dat haar houding in geheel Europa ontketent, en voor het geweldig gevaar, waaraan zij haar eigen nijverheid blootstelt. - Dultschland is niet alleen op de wereld.” „De A.-R. partij is sterk interkerkelijk. Waarschijnlijk behoort niet veel boven de helft harer kiezers tot de Gereformeerde Kerken, in elk geval niet meer dan 60 pCt. De overigen, die op de partij hun stem uitbrengen, behooren dan in overgroote meerderheid tot de Ned. Herv. Kerk, ter- wyi de partij ook in Lutherschen en Doops gezinden kring hare leden telt. De C.-H. Unie daarentegen is zoo niet uitsluitend, dan toch Nederlandsch Hervormd en daardoor, niet naar haar program, kleurd dan de Anti-revolutionnalre die ook in haar afvaardiging naar Gemeen teraden, Staten-provinciaal en Staten- Generaal geen eenzijdige samenstelling heeft. Dat de kerkelijke gedeeldheid onder de Protestanten in ons land, en dat de bot sing der theologische richtingen ook groote schade heeft gedaan aan een gezonde poli tieke volksontwikkeling, staat buiten kijf. Dat die jammerlijke gedeeldheid zal blijven bestaan zoolang het kerkelijk vraagstuk in den boezem der Hervormde Kerk niet door de Kerk zelf tot een bevredigende oplossing is gebracht, schijnt ons vrij zeker. En zoolang zal, zoo we goed zien, een vereenlglng van Anti-revolutionnairen en Christelljk-Hlstorischen ook niet te wach ten zijn.” „De mogelijkheid dat Berlijn met nieu we voorstellen zal komen is in elk geval nog niet uitgesloten. Die kans kunnen wij afwachten en ons intusschen in koele kalm te beraden wat ons te doen staat, wanneer de Duitsche plannen, zooals die nu bestaan, werkelijkheid zouden worden. Wij hebben in ons hoofdartikel van Zaterdagavond over „Onze handelsbetrekkingen met „verwondering” Dultschland” reeds opgemerkt, dat wij geenszins weerloos staan, wanneer men ons dwingt tot maatregelen, die wij principieel betreuren zouden en die ongetwijfeld geen onvermengde voordeelen voor ons zouden opleveren, maar die zouden worden geko zen als de minste van twee kwaden. Niet als wraak-maatregelen, dus economische vergelding om de vergelding zelve; wjj schreven reeds eerder dat handelspolitiek geen sentimentsquaestie is of zijn moet. Maar maatregelen ter uiteindelijke be scherming van een Nederlandsch materieel levensbelang. Wij moeten exporteeren omdat wij im- porteeren moeten wat wij niet zelf, of al thans niet in voldoende mate, kunnen voortbrengen. Weert een land onzen uitvoer, dan moeten wij op den duur ook onzen Invoer van elders betrekken. En voor een herverdeeling onder de leveranciers van het quantum bultenlandsche goederen dat Nederland jaarlijks voor eigen verbruik noodig heeft, zullen andere landen, op uit voer belust, niet onverschillig zijn. Maar wanneer ook zij weigeren onze uitvoerpro- Heel de Nederlandsche pers is eenstem mig in haar oordeel over het aanbod der Duitsche onderhandelaars te Den Haag. Hier ontbrak werkelijk iedfere basis voor onderhandellng, zoo wordt algemeen ge constateerd; en waar te Berlijn blijkens een Wolfftelegram „verwondering” heerschte over de houding der Nederland sche regeerlng tegenover de Duitschers, die ons hier een fatale contlngenteering van Nederlandsche export-producten kwamen aanbieden, daar verwondert de Nederland sche pers zich terecht over deze ver wondering. Wij citeeren uit het nister, dat er voor hem vooralsnog geen aan leiding bestaat te dezer zake nadere stappen te moeten doen, weshalve de tweede vraag ont kennend wordt beantwoord. Op de vragen van hetzelfde Kamerlid be treffende door de Coöperatieve Suikerfabriek te Dlnteloord aan schippers aangebeden contrac ten. waarbij voor het vervoer vansulkerbletgn regeerlng zal nu in alle kalmte moeten onderzoeken, welke maatregelen on ze eigen belangen elschen in de positie, waarin de besluiten van Berlijn ons zullen brengen. Nederland zal niet de onbezonnen heid begaan represaillemaatregelen te ne men. Wij kunnen er echter niet voor in staan, dat de onvermijdelijk wordende maatregelen voor de belangen onzer Oos telijke buren wel eens weinig minder scha delijk konden blijken, dan opzettelijke maatregelen van weerwraak. Dit echter zullen zij dan niet kunnen wijten aan on welwillendheid van onzen kant; zij zullen het moeten beschouwen als het onvermijde lijk gevolg van een handelsbeleid, dat de dingen niet in voldoende mate van twee kanten bekijkt. Een eenzijdig geregeld han delsverkeer is geen handelsverkeer meer.” Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlooplg verslag der Eerste Kamer over het godslasterlngsontwerp. Tegenover de leden, die liever een anderen vorm van het ontwerp hadden gezien, betoogt de minister, dat iedere andere redactie onhoudbaar is geblken. De Mi nister zegt, dat door eenlge leden de fout ge maakt wordt, dat elk In de strafbepaling voor komen woord op zichzelf wordt beschouwd, terwyi men toch die woorden In onderling ver band en samenwerking moet zien. De Minister ontkent voorts dat hier strijd zou zyn met de vryheid op godsdienstig gebied en zet de onmenscheiykheid uiteen, de gods lastering op zichzelf strafbaar te stellen. O.m. zou dan door de wet zelve een Godsbegrip moeten worden gesteld en niet in de concrete geloofsvoorstellingen van de onderdanen uitgangspunt kunnen worden genomen. De Minister handhaaft met kracht zyn uit spraak, in de Tweede Kamer gedaan, dat het persoonlek geloofss tand punt van den rechter hier bulten geding is. Er is Immers juist ge zocht naar een zakeiyke Inschryvlng, die de aangelegenheid in de objectieve sfeer hield. De rechter krijgt hier met gegevens te werken, die geheel los van zyn persoonlyk Inzicht moeten en kunnen worden vastgesteld. Dit neemt niet weg, dat de Minister niet blind is voor de onverkwikkeiykheden, die een procedure zou kunnen opleveren. Maar dit is een bezwaar, dat by de toepassing van allerlei strafbepalin gen dringt. Men denke b.v. aan majesteits schennis, niet minder ook aan zedeiykheids- delicten. Onthouding van de overheid schijnt den Minister een nog ernstiger kwaad. Van de dagbladen, waarop de In de memorie van toelichting gesignaleerde uitingen zyn op genomen, heeft de Minister een exemplaar overgelegd. oogenbllk komen waarop Nederland zijn economische structuur geheel zal moeten herzien en overwegen wat bij verschrom peling van uitvoer, en dus ook van invoer- capaclteit ons land voor eigen behoeften by verminderde ruil-mogeiykheid zélf met vrucht zal moeten en kunnen produ- ceeren.” Dit blad, dat steeds ondanks alles, wat het buitenland ons aandeed een politiek van lydeiykheid bleef voorstaan, schrijft nu: telt” gebruikt. Dit komt vrywel overeen met wat de heer Colijn thans zegt. Inderdaad, dé.ar schuilt het. Nu hebben beitje, mentaliteit en senti ment, dit eigenaardige, dat ieder weet wat de woorden bedoelen en dat niemand het omschryven kan. In het onderhavige geval is dat minder dan ooit een bezwaar. Er zyn verschillen. Doch deze zyn geens zins van dien aard, dat zy de partyen tot eikaars tegenstanders behoeven te maken. En ze laten wel alle ruimte voor weder- zljdsch verstaan en voor een opstelling schouder aan schouder. wy moeten het wagen met de dubbele mentaliteit, het dubbele sentiment in de diepe overtuiging, dat wy een zware roe ping hebben én elk voor zich zelf én de twee te zamen.” r Hieruit valt op te maken, dat de „Ned.” meer mogeiykheid ziet voor een spoedige hereeniging der beide partijen dan de „Standaard”, en het er desnoods met de dubbele „mentaliteit” op wagen wlL Hoe wyien jhr. A. F. de Savornln Lohman ver die mogelijkheid en in ’t algemeen ducten in mil te ontvangen, dan kan het ,j>e vraag of een vereenlglng van de georganiseerde Protestantsch groepen, en met name A.-R. en C.-H. tot de mogeiykheden kan worden gerekend, vordert allereerst een onderzoek naar den inhoud van haar be ginselprograms. En dan valt tusschen A.-R. en C.-H. geen zoodanig verschil te consta- teeren, dat een vereenlglng tot één groote I protestantsch-Christeiyke groep daarop zou moeten afstuiten. Ook de verschillen, die zich in de praktyk van het staatsleven tusschen beide openbaarden, zyn over het algemeen niet grooter dan by een gezond partyieven in elke party toelaatbaar ge acht mogen worden. Toch is er ten slotte wel een zoodanig verschil, dat. voor een politiek te overziene toekomst, op mogeiykheid van vereenlglng geen uitzicht schynt te bestaan.” „Te Beriyn heerscht, naar Wolff bericht, over de parate weigering der Nederlandsche regeerlng om de voor-- gestelde Duitsche contlngenteerlngsplannen als grondslag voor onderhandellng te aan vaarden. Nederland heeft toch ook gecontlngen- teerd, zelfs zonder met de Duitsche regée- ring in gedachten wisseling te treden! De inspirator van het Wolff-bureau hierby moeiUjk ernstig hebben kunnen biyven. Als de Duitsche regeerlng niet verder wil gaan met contlngenteering ten opzichte van ons, dan wy tegenover Dultschland, dat zy vry en zonder gedachtenwisseling haar gang ga. wy zullen er den Hemel voor danken. Maar als onze regeerlng een contlngen teering op 40 pct. van het reeds zoo ongun stige jaar 1931 zelfs niet in overweging wil nemen, dan vindt zy ons geheele volk als één man achter zich. De lastgevers der Duitsche „onderhande laars", aldus de „N. R. CL", kunnen verze kerd zyn, dat hierover in de openbare mee- in Nederland „niet de geringste on- eenlgheid” bestaat. De redactie van de C.-H. „Nederlander” is het hierover niet geheel eens, al betreurt zy niet minder dan dr. Coiyn, dat de be lijdende protestanten niet p^itiek als een ,JEr schynt geen ander middel mogeiyk om Dultschland te bewegen tot een meer redeiyke houding jegens ons. Laat dan echter de Regeerlng de leiding nemen en het gevecht niet ovcrlaten aan de vryschuttery, die een boycot-beweging tegen Dultschland wil beginnen. Dat brengt pas goed verbittering en is een kolfje naar de hand der nationalisten in Dultschland, die alle vreemde produkten uit Dultschland willen weren. Die beweging voeren wy uit de hand, als wy den boycot beginnen. wy hooren, dat de Regeerlng maatrege len overweegt om den tuinbouw te helpen door het steunen der veilingpryzen; dat is alles goed en wel als tydelijke maatregel, maar men rekent fout, als men daarby hoopt op een spoedig herstel van den ex port. Wat in Dultschland wordt ondérno- men is het gevolg van een stelsel en dat wordt daar doorgezet tot eiken prtjs. Het is mogeiyk, dat wy door tegenmaat regelen de Duitsche industrie kunnen dwin gen te onzen behoeve in te grijpen, maar tot nog toe ageezde de Duitsche Industrie tevergeefs tegen de maatregelen des Mi nisters van Landbouw en zal er heel wat moeten gebeuren vóór Von Braun van zyn plaats gedrongen is. De 75 millloen, die vroeger uit Dultsch land kwamen, zullen elders verdiend moe ten worden dat aanvaarde men als een bittere realiteit." over de in 1894 ontstane breuk dacht, sprak hij uit in een onderhoud, dat hy ons in 1917 ter gelegenheid van zyn tach- tigsten verjaardig toestond. "te iage pryzen worden bepaald heeft Minister Op onze vraag, of de Chr.-Historischen en Anti-Revolutionnalren weer in één huis zouden gaan samenwonen, haalde hy eerst de schouders op. En na dan in enkele trek ken een overzicht van de breuk, haar aan leiding en hare oorzaken te hebben ge geven, ging hy voort: „Wat er tegen te doen? De boeren laten zich opzwiepen om als antwoord te geven: invoerrechten. Dit is even groote onzin als de Duitsche, nog erger zoo mogeiyk. Wat Nederland aan landbouwproducten invoert, heeft behalve granen en wynen niet veel te beteekenen en het Ingevoerde graan komt slechts voor een zeer gering deel uit Dultschland, de wyn voomameiyk uit Frankryk. Dit is geen verweermiddel en geen beschermingsmiddel, dat iets te beduiden heeft. Er zal op heel andere wegen gezocht moeten worden. Andere landen hebben van de Duitsche bedreiging evenveel te vreezen als Nederland. Italië heeft op de aankon diging van den Duitschen landbouwminis ter onmlddeliyk geantwoord met een ver bod van allen Duitschen Invoer. Dat zal In de practyk wel niet zoozeer verbod als rege ling worden. Dien kant zal het onzerzyds uitmoeten. Er zullen maatregelen getroffen moeten worden, om den Nederlandschen uitvoer naar Dultschland te verzekeren in evenredigheid met den Duitschen invoer naar Nederland. Wil Dultschland naar Nederland zyn industrie-producten biyven uitvoeren, goed, maar dan zal het ook een evenredigen uitvoer van Nederlandsche landbouwproducten naar Dultschland moe ten toelaten. Centralisatie van invoer en uitvoer zal hiertoe noodig zyn. Indien de Nederlandsche regeerlng dezen weg inslaat, kan zy van onzen steun ver zekerd zyn. Het is de eenige weg, die ons uit de misére kan halen. Het is ook de weg. die in het groote internationale belang van algemeen herstel van het handelsver keer is.” oo nu en dan duikt de vraag op, of de breuk, welke eefi kleine veertig jaren geleden (anno 1894) in de anti- revolutlonnaire party ontstond en leidde tot een .afzonderiyke groepeering, welke eerst „vrij-anti-revolutionnair” en daar na „christeiyk-historisch” heette, niet kan worden hersteld. Tot dusver werd voor die vraag nog geen bevredigend antwoord gevonden, en het ziet er niet naar uit, dat dit binnen afzlen- baren tyd het geval zal zyn. Dr. CoUjn schreef dezer dagen Standaard”: Weet u, hoe ’t komt, dat de Haagsche agent van politie Baas na de communis tische relletjes gestorven is en thans rust na een leven van voorbeeldige plichts betrachting? U en ik, naïeve lezer, wy hebben na- tuuriyk gemeend, dat de man in de uit oefening van zyn functie door een onver laat gestoken werd, zóó ernstig, dat het leven ermee gemoeid was, u en ik, naïeve lezer, wy hebben in de inhechtenisne ming van een der belhamels en in de ver lenging der gevangenhouding van dien man natuuriyk ’n aanwyzing gezien, dat de po litie den vermoedeiyken dader te pakken had O heilige onnoozelheid! De „Tribune” zal ons van al deze naïve teit voorgoed genezen. De agent van politie Baas is niet gestor ven tengevolge van een communlstischen dolkstoot en de aangehoudene is „geheel onschuldig,” hy is „eenvoudig het slachtoffer van het politlebevel, dat een schuldige moet worden gevonden”! U verbaast zich over deze onthullingen? Dan schynt uw naïveteit toch wel zeer hardnekkig! U moet er niets van gelooven, als ze een communist van zooiets betichten. Neen! weet u, wie eigeniyk verantwoor- deiyk is voor den dood van dezen goeden man? Niet? De „Tribune” zal ’t u openbaren: De burgemeester van Den Haag! De man, die de demonstratie verbood, by de begra fenis aanwezig was en daar een hartroeren de speech hield Die burgemeester toch heeft een zieken huis, en in dat ziekenhuis is het gebeurd zoo luidt het verhaaltje dat de toe zichthoudende verpleegster den zieke ’n oogenbllk alleen moest laten; tydens die afwezigheid zou de zieke in koortstoestand uit het bed gevallen zyn; ziet u, zóó is het gekomen, dat de agent stierf.... Geen communist, maar de burgemeester van Den Haag is de schuldige! Omdat dit verhaaltje in de „Tribune” verteld wordt, gelooven we er a priori na tuuriyk niéts van, maar, gesteld nu eens dat een val den zieke noodlottig ge weest zou zyn, dan vragen wy in onze hardnekkige onnoozelheid toch nóg: Maar hoe kwkm die agent daar in dat ziekenhuis, in dat bed, in dien koortstoe stand? hoe kwam het, dat hy dus in koortstoestand uit dat bed kon vallen? oo biykt dus wederom, dat de poli tieke eenheid der geloovige protestan ten in ons land afstuit op hun kerke lyke verdeeldheid. Er ontbreekt hun de gemeenschappeiyke basis, welke ook voor het staatkundige leven van de allerhoogste waarde is. Het woord „sentiment”, door „De Stan daard” gebezigd ter verklaring van de be staande breuk, lykt dan ook wel wat zwak. De redactie van de „Ned.” betuigt er echter volgenderwyze haar instemming méde: Vanwege den F.N.Z. wordt het volgende ge meld; In de ochtendbladen van 4 October JJ. ver scheen een bericht van de Crisis -Zul vel-Ce»- trale, waarbij deze mededeelde, dat de toeslag op de melk vanaf 25 September 2 cent per K.G. zou zyn. I Dit strookte met de algemeene verwachting, Haar de vorige periode tot dezen datum liep en het algemeen bekend was, dat de toeslag voor de nieuwe periode in de op 30 September ge houden vergadering van het bestuur der Crisls- Zuivel-Centrale besproken zou worden. In de bladen van 5 October verscheen echter een bericht van de Criais-Zuivel-Centrale. dat de verhoogde toeslag niet op 25 September, doch pas op 2 October zou ingaan. Hierdoor is in sommige gedeelten des lands verwarring en ontstemming by de zuivelfabrie ken ontstaan, daar deze by het bepalen van den melkprys reeds rekening hadden gehouden en ook mochten houden met den verhoogden toeslag vanaf 25 September. Mede in verband met de in het tweede bericht aangehaalde mededeellng van den Re- geerlngscommlssaris voor de hulpverleenlng aan de melkveehoudery In de vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) op 28 September j.L. deelt het dagelyksch bestuur van den FN.Z. mede, dat het op geen enkele wyze ver- antwoordeiyk is voor deze berichten. Het is nog pas kort geleden, dat de algemee ne weersgesteldheid in Europa gunstig wak voor mooi en vry warm herfstweer, zooals dat In sommige jaren voorkomt wanneer zich over Midden.Europa een gebied van hoogen druk ultbreldt. Na den zwaren regenval van 23 en 2» September scheen het alsof zich zoo n gebied van hoogen druk zou ontwikkelen, In welk ge val wy nu nog heel mooi weer hadden kunnen hebben. Inplaats van deze wending nam de algemeene weerstoestand een heel andere aan, waarvan het gevolg is geweest, dat de tempe ratuur beneden de normale is gedaald. De tmeperatuur wordt altyd geheel beheerscht door den aard van de lucht, die door de groote luchtstroomen wordt aangevoerd. Vrijdag den 30sten September drong een zeer koude lucht stroom, komende uit het hooge Noorden, in de omgeving van Ijsland naar het Zuiden dooi. Het weer was toen by ons nog vry zacht om dat het onder den Invloed stond van een war men, uit het Zuiden komenden luchtstroom. Een etmaal later, dus Zaterdagmorgen, was de koude luchtstroom doorgedrongen tot over de Britsche eilanden en de zeer koude lucht werd met de kracht van een storm vandaal naar het vasteland voortgestuwd. Zy bereikte in den nacht van Zaterdag op Zondag ons land en veroorzaakte de afkoeling, die ons zoo’n kouden Zondag heeft gebracht. Daar deze afkoeling voornamelijk de hoogere lucht lagen trof werden zware regenbuien gevormd en kwam het in den namiddag ook tot on weer. Sedert dien dag is de Noordelyke luchtstroom over West-Europa biyven aanhouden en heeft de temperatuur nog meer doen dalen, zoodat het thans over geheel Europa te koud is voor den tyd van het jaar. Het weer kan pas warmer worden wanneer de aanvoer van koude lucht uit het Noorden plaats maakt voor ren warmeren luchfstroom. Weliswaar is de koude stroom in Noord-West Europa tot staan gekomen, maar storende de pressies liggen nog by Ijsland en over Skan- dlnavlë, zoodat het r.og in het veheel niet ze ker is, dat wy een spoedige verbetering van het weer, die van langen duur is, te verwach ten hebben. „Het is duideiyk, dat we dit niet langer over ons kunnen laten gaan. We moeten Dultschland nu maar eens met geiyke munt gaan betalen en het onze klandizie ont houden in dezelfde maat als het onzen export verstopt. Het wordt voor onze han delspolitiek, ja voor de heele economische constellatie van ons land een beslissende wending. Als Dultschland goede en fatsoeniyke internationale handelsbetrekkingen een „kosmopolitische Urbrei” wil noemen, dan zullen wy de overstroomlng met Duitsche goederen ook als een kwaad gaan bekam pen. Ongetwijfeld zal dit veel moeliykheden met zich brengen, zal het omzetten van onzen import en in andere beddingen lei den van onzen export ontzagiy k veel energie en doorzicht verelschen. In den overgangs- tyd zullen nieuwe steunmaatregelen de anherstelbare inzinking van belangrijke welvaartsbronnen moeten voorkomen Daarnaast kan mén particuliere tegen Dultschland gerichte bycotbewegingen ver seer overwegend méér kerkeiyk ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5