Chineesche Vrijscharen Mandsjoerije m Gronau spreekt uit Batavia 1 ONS BLAD 1 Het nieuws van heden Moskou op de loer VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS I HUN ORGANISATIE EN LEGERSTERKTE Bloedige maand in Kerkvervolging in Mexico Mandsjoekwo DE BAROMETER EEN EVENEMENJLYO0R DUITSCHLAND JOH. LAUWERS HH ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 X JAPANSCHE SLVIPPAÏROUILLE Het Ween Japan nestelt zich in Britsch-Indië DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Drie Rassen te Sofia genat Kabinets-crisis in Roemenië Het Duitsche antwoord gereed SA.’» aan banden Vermoeid van het... feesten Von Gronau Norman Davis te Parijs '3 Onderhoud met Herriot A- Aumnni/f/Mfj Verslag over zyn wereldvlucht; Rockey Mountains baarden meeste moeilijkheden WAT MINDER WERKLOOS HEID IN DUITSCHLAND N,V. Ned. Verxek.-Maatschappij St. Willibrordus Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofd inspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering PAYGLOP 3 Wie is thans de baas in Mandsjoekwo >73 De Aartsbisschop van. Mexico- stad gearresteerd Wrak van de „American Nurse” gezien? JA, ZOO’N KLEINE FIAT 508 dat is de wagen voor dezen tijd! Comfort, sepaard aan dejelljkheld en nattig effect. Oordeel self: 4 rnime zitplaatsen - ge- ruischlooae gang - prima constructie - eerste klas materiaal Zeer zuinig benzineverbruik Kortom: een ideaal-wagen, voor den prfjs vanaf 16e».— Alkmaar - Scharloo 2/4 TELEFOON 499 en weer vrijgelaten De „Rex” te New-York Japanners niet te benijden 2 millioen vrijwilligers r) 450 Hoe de Japansche „heerschers” genoodzaakt zijn in den door hen beschermden en geschapen staat Mandsjoekwo zich in sluip patrouilles te bewegen. i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I Liefdewerk voor de arme parochie*. Met katoenspinnerijen Conttacenteerinf onreamolten dierlijk vet O O (United Press). (United Press) JU- (United Press). Opstand by Kirin Op Engelands uitnoodiging Gelyk recht in de luchtvaart ’t» Mandsjoekwo heeft een bloedire maand achter den rur. BOMBtCi, 7 Oct. (Eigen telegram). De ge ruchten, dat ie Japanners katoenspinnerijen In Indië willen vestigen, worden gedeeltelijk be vestigd. De Japanners zijn voornemens, op deze wijze de verliezen van den Japansehen handel tengevolge der buitenJandsche tarieven, weer goed te maken De spinnerijen zouden niet te Bombay, doch te Calcutta worden opgericht, omdat daar de Amerikaans'-he katoen goed- kooper is. Men moet weten, dat de jute-schepen op het oogenblik bijna leeg uit Amerika terug- keeren. De is Volgens een Reuterbericht uit Tokio heeft de Japansche kroonraad heden net onderzoek be ëindigd van de Mandsjoerljsche kwestie in ver band met de publicatie van het Lytton-rapport. Naar verluidt zijn de leden van den kroonraad van meening dat de Mandsjoerijsche politiek van Japan geen wijziging mag ondergaan en dat nen daaraan dus moest vasthouden. militaire lucht- daarin deel te De nieuwe situatie ta de bouwbedrijven. Loos, b verlaging gaat Maandag in. De aartsbisschop van Mexico-stad, Mgr. Pas cual Dias, gearresteerd. 1 op P de NEW YORK, 7 Oct. (V. D.) Volgens hier ont vangen berichten zou het Nederlandscbe stoomschip .Juno” nabij de Azoren het wrak hebben gezien van het Amerikaansche Oceaan- vliegtuig .American Nurse”. De „Juno" ia he den te Lissabon aangekomen en is dus heden of gisteren de Azoren gepasseerd. De directie der K.N.8.M. heeft echter geen enkel desbetreffend bericht van den kapitein van de „Juno” ontvangen. len, jen wisseling van Japan wil katoenspinnerijen in Britsch-Indië vestigen. Von Gronau spreekt uit Batavia draadloos met Berlijn. sen de •n- ALKMAAR Barometers en Thermometer» veer ho nge rden ook ild? lor- rich de ■ken ver een inst Iken de ar; en in- ir- ot- en tra on- «elf van zUn den ■en. lis- ielt ten vtn- tch- isici het ge- an- loet, e«e- in- be- dlo- elke heid een diep over ge- r te kele len- ede, •lis en BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal voor Alkmaar t 2. Voer buiten Alkmaar i 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarnestad Haarlem regeering zijn benoemd en belangen voortdurend in de Hoogste stand op Zaterdag «ar vns.: TM MOSKOU. 7 Oct. (VB.) Volgens een Russisch bericht uit Peking zou bij Klrin een nieuwe op stand tegen de regeering van Mandsjoerije zijn uitgebroken. Het verkeer tusrehen Klrin en Tsjangtsjoeng is onderbroken. Het Japansche garnizoen heeft draadloos assistentie verzocht. Een Japansche cavalerieafdeeltng bevindt zich op weg van Tsjangtsjoeng naar Klrin. De aan vallen op Klrin zouden worden uitgevoerd door de troepen van generaal Ma. Vier Nederlanders zien zich bij de eerste loting voor de lersche Sweepstake een paard toege wezen. MOEKDEN. 7 Oct. (Eigen telegram). Van Japansche zijde wordt een lijst gepubliceerd van de in de maand September in Mandsjoerije ge leden verliezen. Volgens deze opgave tellen de Japanners 15 dooden en 63 gewonden, terwijl de Chineezen 3640 dooden en 7000 gewonden te betreuren zouden hebben. Bovendien zijn 28 hunner gevangen genomen. Het aantal gevech ten in September bedroeg 64. De politie ontdekte een complot tegen bet leven van een Japansch vertegenwoordiger bij de regeering van Mandsjoekwo, hetwelk op touw zou zjjn gezet door het bureau der Chi neesche communistische partij te Moekden. De politie doorzocht het bureau en vond er pistolen en drukpersen Vier Chineezen en twee Korea- nen zjjn gearresteerd. MEXICO-STAD. 7 Oct. (Eigen telegram.) De militaire commandant van het bonds- district, generaal Cabral, verklaarde in een Kamercommissie, dat Mgr. Pascual Diaz, aartsbisschop van Mexico-stad, terstond ge arresteerd zou worden, omdat hj) een H. Mis had gelezen, zonder dit te voren bij de overheid te melden. De op deze overtreding gestelde straf bedraagt anderhalven dag ge vangenis en 500 pesos boete. Het parlement van den staat Vera Crus besloot (zooals wij reeds kort meldden) aan het bondsparlement te verweken om sluiting van alle kerken des lands en ver drijving van alle priesters. Het verzoek wordt gemotiveerd met de opmerking, dat de -priesters het private burgerrecht ver loren hebben, daar zij den Paus dienen, bet hoofd van een de Mexlcaansche regeering onvriendelijk gezlnden staat. (United Press) NEW YORK, 7 Oct. (Eigen telegram), nieuwe Itallaansche Oceaanstoomer „Rex” hier om 11 uur gearriveerd; terstond ging het in quarantaine. Er hebben groote ontvangst- plechtigheden plaats. Verwachting: Matige Znidoosieltjke tot Zuidwestelijken wind, toenemende be wolking, waarschijnlijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Zon op 6.14. onder 5.21. Volle Maan Vrijdag njn. 1.38. Licht op 531. heer loon di tie me- a op por- ileu- nlet in ledig niet burg gaat Contingenteering van vreemde, steenkool? Pater H. Kitselaar SJ. bediend. BOFLh, 7 Oct. (VJ3.). De Bulgaarsche politie is een bolsjewistische spionnage-organlsatte op het spoor gekomen, waarbij verschillende afge vaardigden van de Bulgaarsche Arbeiderspartij en een te Sofia levende Rus, Lobanoff, betrok ken zijn. Vorst Lobanoff is een bekende figuur in bet society-leven van Sofia en. had als bekende brid- ge-deskundige uitstekende relaties. HD is met twee uit Weenen gekomen Russen gearresteerd. Bij het onderzoek zou gebleken zjjn, dat de drie Russen, die bekend stonden als overtuigde aanhangers van het tsaristisch Rusland, in wer kelijkheid agenten der OJLOe waren, die op dracht hadden, de Wlt-Russlsche organisaties in Bulgarije te bespionneeren. Lobanoff sou langen tijd de goedgeloovlgheld van de leden der Wlt-Russlsche organisaties hebben uitge buit, om zijn roode opdrachtgevers materiaal over de Wit-Russlsche organisaties en hun ver bindingen met den Franschen geheimen dienst te verstrekken. Door het complot is het Fransche gezantschap te Sofia ook min of meer gecompromitteerd. Vorst Lobanoff genoot het volle vertrouwen van het Fransche gezantschap. Te laat Is gebleken, dat de nauwe samenwerking tusschen den staf der Wlt-Russlsche militaire organisaties en verschillende Fransche Instanties, die den Bul- gaarschen autoriteiten uit overwegingen van landsverdediging reeds lang een doorn in het oog was. eveneens bij de bolsjewlkl bekend is. Inmiddels is vorst Lobanoff weer in vrijheid gesteld, terwijl de beide andere Russen over de grens zijn gezet. In oppositioneel® kringen wordt het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een Intrigue der regeering tegen de Arbeiders partij. hierdoor belangrijk versterkt. Men weet, dat de (communistisch georiënteerde) Arbeiders partij bij de gemeenteraadsverkiezingen te Sofia groote successen heeft geboekt. BERLIJN. 7 Oct <W.B.) Naar vernomen wordt, is het rijkskabinet het in zijn zitting van heden eens geworden over het antwoord, te geven op de Engelsche uitnoodiging voor een mogendhedmeonferentie over de gelijkgerech- tlgheidskwestie. Dit antwoord zal echter eerst gepubliceerd worden na de overhandiging te Londen. Verder is er gesproken over sociale kwesties, ox over de verordening tot handhaving en uit breiding der werkgelegenheid, welke op ver scheidene punten aan de wenschen der betrok kenen, ook van de werknemers, zal worden aangepast. BERLIJN, 7 Oct Per ultimo September 1932 bedroeg het aantal bij de arbeidsbeurzen inge schreven werkloozen 5.100.000, d. 1. 163.000 min der dan per medio September. Naar de directie der Duitsche Rijksspoor wegen mededeelt, worden Maandag as. in bet district Kassei 1000 nieuwe arbeiders te werk gesteld. Te Remscheid wordt Maandag het werk her vat door de arbeiders van de Alexanderfabrlek. die eenigen tijd geleden uit protest tegen Je BERLIJN, 7 Oct Voor de microfoon sprak hedenavond minlsterialdlrektor” Brandenburg over „de Duitsche gelijkgerechtlgheldseisch op het gebied der luchtvaart.” Spreker wees er op, dat Dultschland ook wat de luchtvaart betreft, tot dusver niets anders heeft geëlscht, dan dat ook de medeonderteekenaars van het Verdrag van Versailles hun militaire schaffen. Wil men een internationale vaart dan dient Dultschland hebben. Het gevaar voor een gebruikmaking van de civiele luchtvaart In oorlogstijd kan worden ter zijde gesteld door een a’gemeen bombardements- verbod. Het verbod tot bombardement, zooals dat is vastgelegd in de resolutle-Benesj, is vol komen ontoereikend. Immers wanneer men de luchthavens, de verkeersmiddelen, de kazernes, de dokken, de fabrieken waar oorlogsmateriaal wordt gemaakt van strategische beteekenis acht, blijft in de groote steden geen plaats meer over, waar de bommen niet op zouden mogen worden geworpen. De burgerbevolking bewoont nu een maal bij al deze plaatsen. Bij de onderhandellngen te Genève, aldus be sloot Dr. Brandenburg, heeft men dikwijls den Indruk gehad alsof naar de meening der tegen partij slechts drie luchtvaartutgen op de ge- heele wereld aanvalswapenen zijn: De DO X. Graf Zeppelin en het Junkersvliegtuig G. 38. maand in kunnen be lauding in te maken. PARIJS. 7 Oct. (Reuter). De Amerikaansche gezant ter ontwapenings-conferentie, Norman Davis, heeft heden, vergezeld van den Ameri. kaanschen zaakwaarnemer, met minister-presi dent Herriot een onderhoud gehad, waarover het volgende communiqué verstrekt werd: Op weg naar Londen heeft Davis te Parijs een kort oponthoud gehad om in alle zakelijk heid met den Franschen minister de beste mid delen te bespreken ter bevordering van het BERLIJN, 7 Oct. (WH.) De leider voor de S A.-troepen van de afdeeüng BerlijnBranden burg, graaf Helldorf, heeft zijn onderhoorigen verboden in het vervolg deel te nemen aan Dultsch-Nationale vergaderingen, aangezien el ke aanwezige een reclame Is voor de Dultsch- Nationalen en omdat met de entree-gelden de verkiezingskas van de tegenpartij wordt ge steund. Hopelijk wordt deze onthouding om flnan- cieele redenen, welke noodzakelijkerwijs tot ont houding van vechtmanieren leidt, door de ande re S.A.-lelders overgenomen. BERLIJN, 7 Oct. (V. D.) Hedenmiddag tus. schen 12 30 en 12.45 uur is met succes het eerste draadlooze telefoongesprek tusschen Berlijn en Batavia, een afstand van 15.000 K.M gevoerd en wel tusschen het Rijksradlo- Instituut te Berlijn en den Duitschen wereld- vlieger Von Oronau. In Nederland is de draad looze telefoondienst met Bandoeng reeds ge. ruimen tijd in werking, doch voor Dultsch1 and was dit gesprei een evenement. De technische voorbereidingen van den Transradio A. G., (n samenwerking met de Duitsche Rijks post en het zendstation te Bandoeng, duurden onge veer een uur, waarna de verbinding zóó dui delijk was dat dr. Rathke, chef van de afdee ling voor internationale programmawlssellng van de Duitsche Rijksomroep, met Von Gronau kon spreken. In antwoord op de vragen naar de moeilijk ste trajecten, de verschillende landingen, de ontvangst door de bultenlandsche autoriteiten en de ervaringen van de bemanning, ant woordde Von Oronau, dat de vlucht tot nog toe niet slechts als technische prestatie doch <x>k in sportief en nationaal opzicht een groot succes was geweest. De moeilijks te overland- vluci^ was die van de Noord-Amerikaansche Westkust naar de Oostkust over de 3000 M hooge bergen der RockeyJJountouns. In ver gelijking met dit traject had hij de lange zee- vlucht over de Alleoeten naar Japan nog be trekkelijk makkelijk gevonden. De buitenge, woon hartelijke ontvangst op alle landings plaatsen zoowel door de autoriteiten als door de bevolking, had zijn stoutste verwachtingen overtroffen. De vele feestelijkheden ter hunner eere hadden tot resultaat gehad, dat hij en zijn bemanning er veel meer vermoeid door raakten dan door de vlucht zelf. Op humorls. Het is ons mof/elijk gebleken beslag te leggen op een bijzonderen corres pondent, die zich in het gevechts- gebied van Mandsjoekwo bevindt en uit etgen aanschouwing volkomen op de hoogte is van de aldaar heer- schende toestanden. De plaats, waar hij vertoeft, kunnen wi) uitteraard niet mededeelen, aangezien wij den Ja panners geen gelegenheid willen geven hem zijn berichtgeving ónmogelijk te maken. der Noord-Westelljke provincies. Vroeger diende hij in het leger van Hsi Chiah thans minister van oorlog in de Mandsjoe- kwo-regeerlng Hsi Chiah wordt in China als landverrader beschouwd. Feng commandeert de legers van Klrin ■en Fengtien, die ongeveer 70.000 man tellen. Hij beschikt over 57.000 moderne geweren, die voor het meerendeel op de Japanners veroverd zijn, verder over eenige artillerie. Voor het overige zijn Feng’s troepen slechts bewapend met pistolen, sabels en lansen, doch desondanks heeft hij den Japanners veel te doen gegeven. Waar het den vrijwilligers aan geperfec- tionneerde uitrusting ontbreekt, vermij den zij gewoonlijk een geregelden veldslag met de Japanners aan te gaan. Veel meer nemen zij hun toevlucht tot de guerilla, waarbij zij er meermalen in slagen geheele Japansche legerafdeelingen tot uitputting te brengen en zich van haar wapenen meester te maken. Ook trekken van tijd tot tijd vrijwilligers over de Koreaansche grens, om gemeene zaak te maken met Koreaan sche opstandelingen, teneinde de Japan- sche troepen in den rug lastig te vallen. In de provincie Heilungkiang zijn de voornaamste chefs Ma Tsang SJan en Li Hal Tsin. Generaal Ma staat bekend als de stoutmoedige verdediger van Tsitsikar. Hij is door Nanking benoemd tot president van de provinciale regeering van Heilungkiang. Beide laatstgenoemde generaals beschik ken over 120.000 man troepen. Verder zijn er nog de generaals Wang Teh Lin, Kon Tsang Haï en anderen, die over een effec tief van 40.000 man beschikken. Deze troe pen zijn goed gedrild en georganiseerd, doch het ontbreekt haar aan artillerie en voldoende munitie. Het kwartier van de generaals Ma en Li is den Japanners nauwkeurig bekend. Het is gelegen te Fu Lan, 15 K.M. ten Noorden van Charbin. Het is den Japanners echter nog steeds niet gelukt, deze beide geduchte vechtjassen, die geheel Noord-Heilungkiang beheerschen, daaruit te verdrijven. Gene raal Feng daagt de Japansche troepen uit in zijn kwartier te Shu Lau, 40 K.M. ten Noorden van Kirin. Kon Tsjang Hai cum suis maken de omstreken van Moekden voor de Japanners onveilig en Wang Teh Lin zetelt te 8u Tah, aan den Chlneeschen Oosterspoorweg. De voorstelling van zaken, welke Japan steeds geeft, alsof de door Japan gecreëerde regeering van Mandsjoekwo heer en mees ter is in Mandsloerije en slechts tegen enkele rebelsche bandietenbenden heeft op te treden, wordt door deze officleele gege vens duidelijk gelogenstraft. (Nadruk verboden) Toestand uiterst gespannen Vraagt inlichtingen en demonstratie bij Fa. A. DAM Co. BOEKAREST. 7 Oct. (VJJ.). In de hoofdstad van Roemenië heerscht groote politieke opwin ding. De algemeene toestand is buitengewoon ernstig. De regeering is evenwel nog niet af getreden. Volgens de laatste gegevens bedraagt het deficit op de staatsbegrooting van dit jaar minstens 11 miljard lel. Er zijn ook geen mid delen meer om de ambtenaarssalarissen te be talen. De regeering Vajda staat voor de beslis sing óf de betalingen aan het buitenland te staken en inflatorische maatregelen te nemen óf de eischen van Genève inzake een verscherpte contróle toch nog aan te nemen. Het eene zou een catastrophe beteekenen, terwijl het aan vaarden van de Geneefsche eischen zou be teekenen het prijsgeven door Roemenië van haar flnancieele souverelnltelt. Vajda weigert de laatste te onderteekenen Men verwacht daarom een regeeringscrlsis De kwestie van het pact met Rusland wordt zeer optimistisch beoordeeld. De taak van de Japansche troepen In Mandsjoerije is niet benljdenswaardlg. Zooals uit het Lytton-rapport reeds bleek is de overgroote meerderheid der Mand sjoerijsche bevolking zeer gekant tegen het Japansche regime. De inheemsche Mandsjoerijsche troepen, die naast de Japansche legers, het regime van Poe Yi moeten handhaven, zijn zeer onbetrouw baar. Het is al verschillende keeren voor gekomen dat afdeelingen Mansjoerijsche troepen, rijk voorzien van materiaal, naar hun Chineesche rasgenooten overliepen Ook zijn gevallen bekend, dat zij hun Japansche wapens en munitie aan de Chi neesche vrijscharen verkochten. De vijandige gezindheid van de Mand sjoerijsche bevolking blijkt wel hieruit, dat de Japanners zich door de steden en door de gebieden, waarvan zij meester heeten te zijn, slechts in patrouilles durven te bewegen en zich dan nog dikwijls door Japansche Inwoners, die van de locale situatie or de hoogte zijn, doen vergezel len. Bijgaand snapshot geeft dienaangaan de een markante illustratie. Dat h?t Japansche regime in Mandsjoe rije nog lang niet als gevestigd kan be schouwd worden, moge blijken uit het feit, dat in Mandsjoerije nog terdege rekening gehouden moet worden met eenige Chi neesche machthebbers, die door i e Chinee sche nationale de Japansche wielen rijden. Direct na de Japansche invasie heeft de Chineesche bevolking van de provincie Kirin en Fengtien afdeelingen vrijwilligers, bestaande uit tien, honderd en duizend man, georganiseerd. Deze afdeelingen wer den gecreëerd onder de auspiciën van de Kwomintang. Het Centrale Uitvoerende Comité van de Kwomintang, de hoogste macht in China, zond naar die vrljwilll- gersafdeelingen speciale gevolmachtigden, die aan de vrijscharen vaandels uitreikten en deze voorzagen van officleele actes. waarin ontschreven is, dat zij als wettige Chineesche troepen geïnstalleerd zijn, zoo- dat zij niet als franc-tireurs kunnen be schouwd worden. Bij de beeltenis van dr. Sun Yat Sen, den vader van het nieuwe China, werd dan de eed van trouw aan de vlag afgelegd, terwijl de troepen bovendien nog zwoeren, den nationalen grond te be vrijden. Vooral sedert de Kwomintang haar vertrouwensman Tju Tzi Tsiu naar Feng tien heeft gezonden, is er meer systeem in de organisatie der vrljwiligers gekomen. Er zijn ongeveer 2 millioen vrijwilligers en van dezen werden er reeds 400.000 onder commando van Tju Tzi Tsiu in brigades georganiseerd. De titel van Tju Tzi Tsiu is .Jnspecteur-generaal en Chef van de Nationale Bevrijdingslegers”. De Japanners schijnen dit niet te weten, beweren althans dat maarschalk Tsjang Hsu Liang de organisator van het- bevrij dingsleger is. In de provincies Klrin en Fengtien, die aan Korea grenzen, zetelen de generaals Ting Chao, Li Tu en Feng Tzain Haï. Generaal Ting Chao werd door de nationale regeering (Nanking) benoemd tot presi dent van de provinciale regeering van Klrin, Li Tu tot militaire bevelhebber van Kirin, Feng Tzain Hal tot commandant van het garnizoen van Kharbin en tot lei der der militaire operaties. Generaal Feng is 34 jaar oud en afkom stig uit Fengtien. Hii is bijzonder on de manning in verband met de vele onverwachte feestelijkheden zelfs éénmaal wilde staken. De bemanning verkeert op het oogenblik in uit tekende conditie, zooals dat ook gedurende de geheele vlucht het gevai Is geweest, indien men niet mederekent dat de wisseling van klimaat en de verscheidenheid van voedsel eenige malen bü sommigen een bedorven maag heeft veroorzaakt. Von Oronau sprak de hoop uit, tegen het einde van deze Dultschland zjjn wereldvlucht te eindigen. Hij hoopte zijn eerste Dultschland te Friedrichshafen Wanneer hjj vandaar naar Berlijn zou komen kon hij thans nog niet zeggen. Von Oronau besloot het gesprek met de beste wenschen van hem en zijn tochtgenooten aan alle vrien den in Dultschland. Van Duitsche zijde vond de uitzending plaats met behulp van een kortegolf-zender te Nauen. die werkte op golflengte van 17.12 M Het ge sprek werd gevoerd In bet gebouw van den omroep te Berlijn, vanwaar het met een ge wone telefoonlijn naar Nauen ging over bet Berlljnache hoofdpostkantoor. In Nederlandsch.Indië hadden de Posterijen de kortego'f-zender te Bandoeng beschikbaar gesteld. Uit deze richting werd het gesprek uit gezonden op golflengte 16.56 M. Door den Rijks Radio Omroep Is het op gramofoonplaten opgenomen en met behulp hiervan werd het vanavond te 7 uur (Amsterdamsche tijd) over den Berlijnschen zender, den Duitscnlandzen der en de meeste andere Duitsche zenders op- (Van onzen bijzonderen correspondent) at er in een bevolklngsmassa van millioen zielen bandieten voorkomen, is niet onver- benden klaarbaar en zekfer niet in een land als China, waar ontoereikende verkeersmoge lijkheden de bestrijding van het bandle- tisme vaak zeer bemoeilijken. Overigens treft men ook in modern geor ganiseerde Europeesche en Amerikaansche staten, welke daarbij zooveel minder be volkt zijn als China, vormen van bandie- tisme aan, die soms weerzinwekkender zijn dan in het Verre Oosten. In de berichtgeving, die uit het Verre Oosten tot ons komt, worden echter te dikwijls met den naam bandietenbenden bestempeld de Chineesche legerformatles. die onder groote opofferingen en enorme ontberingen trachten de Japansche indrin gers uit Mandsjoerije te verdrijven, dat volgens de geldende rechtsopvattingen nog altijd souvereln Chineesch gebied is. Over het algemeen heeft men geheel onjuiste voorstellingen van den status quo in Mandsjoerije. De Japansche marionet- ten-regeering beheerscht Mandsjoerije slechts zeer onvolkomen. De Japansche macht beperkt zich tot enkele groote steden en tot de gebieden, die in de onmiddellijke omgeving van de spoorlijnen gelegen zijn. Waar geen spoorwegen worden aangetrof fen, zijn de Chineesche vrijwilligers, die geen enkele gelegenheid voorbij laten gaan om de Japanners aan te vallen, meester van het terrein. De Japansche troepen hebben wel ge tracht ook de uitgestrekte spoorweglooze gebieden in hun macht te krijgen, doch zeer kostbrre vergeefsche militaire ope raties hebben het nuttelooze daarvan doen inzien. De commandant van de Japansche troe pen had aanvankelijk de vernietiging van alle Chineesche vrijscharen op zijn pro gram stitan, doch het is den genenden staf tenslotte toch gebleken, dat daarvoor minstens een troepenmacht van een mii- hoen man noodig zou zijn, Boodat dit punt van Nippens program om opportuniteits- redenen geschrapt werd. luchtvaart af- -(=- =--•-»-■ X- I I O. os- ld n, e-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1