LEEKEPREEKEN D de arme parochies Liefdewerk voor Profijt verwacht HARDE NOTEN LOONSVERLAGING N.S. I De lepenziekte ZATERDAG 8 OCTOBER Werk aan den winkel 1 VISITAT1O AD LIMINA Schildersbedrijf Mgr. Aengenent naar Rome DE IK.P. DE CR1SIS-ZUIVELWET DE BESCHERMINGSPOLIT1EK Steenhouwers DE SPAANSCHE GEZANT NAUWERE BAND GELEGD Zal binnenkort aftreden Provinciale Zuivelconuniasie Beteekenende stap EEN APOSTOLISCH DORP SMOKKELAUTO IN DE VAL EEN NOODTOESTAND Hulp is noodzakelijk MISDAAD OPGEHELDERD Audiëntie Middelbaar onderwijs KAPPERSBEDIENDEN De boterprjj* - 1 Opleving sigaretten industrie Van de laatste H. H. Sacramenten voorzien De afdeeling Meester Cornelia definitief uit de Partij getreden Vele kerken in het bisdom Haarlem bevinden zich in zorgelijke omstandigheden Groote partij bontwerk in beslag genomen De loonsverlaging in de bouw bedrijven gaat Maandag a.«. in - SI haar goederen Mr. Boon vijftig jaar Stucadoorsbedrjjf «- 00 o; PATER H. RITSELAAR S. J. Contingenteering van ongesmolten dierlijk vet Stichting van een Ned. R. K. Bond Verdronken Het lepenziekte-comité en zyn werk Scherp verzet der katholieke organisatie Waar het „Gaat en onderwijst” gehoord wordt Vaste steun Voldoening over haar uitwerking Georganiseerd overleg in onderwjjzerszaken .VfARIA-ROZEN AD INTERIM. s zijn, K het rozenkrans- ge- Duitscher aangehouden sa! na xto en Uk le. eft le de >er in le is es 5 >1 toch Hier Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem Maandag geen audiëntie verleenen. By K. B. is met Ingang van 1 Januari 1933 lan dr. W. A. Naber, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Hoorn. Naar wy vernemen zal de Spaansche gezant by ons Hof. de heer V. O. Amao, binnen korten tyd als zoodanig aftreden en den Haag verlaten. Over zyn toekomstige bestemming kon de heer Amao ons nog niets mededeelen. Zooals men weet was de heer Amao de eerste gezant van de Spaansche republiek en was slechts korten tyd by ons Hof geaccrediteerd. De Crisis Zulvelcentrale maakt bekend, dat de prijs van het crisls-botermerk en de ver voer vergunning rot»- boter voor de week van S tot en met 15 October wederom bepaald la op 65 ct. per kg. Donderdag is de te Kerkrede wonende Duit scher L D„ die in September 1930 aldaar den mynwerker Th. Gerritsen neerschoot, naar bet Huls van Bewaring te Maastricht overgebracht. D. heeft verklaard het vuurwapen op Duitsch gebied te hebben geworpen. De revolver kon echter nog niet worden gevonden. D. is reeds door de Dultsche justitie wegens mishandeling en diefstallen veroordeeld. Het lid der Tweede Kamer, mr. G. A Boon, heeft Vrijdag zyn 50sten verjaardag gevierd. Hy mocht op dezen dag tal van biyken van belangstelling ontvangen, o*, van bet hoofd bestuur van den Vryheldsbond, van den Bond van Jonge Liberalen, van tal van afdeelingen van den Vryheldsbond en van Kamerleden. Ook werden vele bloemstukken te zynen huize be zorgd. de en re ■n m us 70 re le 90 I* n- le- m- öt. Ut SP o; Het in het hartje der Oost-Brabantacbe Peel- n heidestreken gelegen dorp Uden een ge meente van ongeveer acht duizend zielen mag Voor het schildersbedryf la de eindbeslissing van den modernen Schildersgezellen bond nog niet bekend. De niet 8 tot 10 verlaagde loonen zullen reeds heden. Zaterdag, worden ultbtaald. Indien d* moderne Bond afwyzend zou beslis sen, hetgeen niet verwacht wordt, dan zal het Ingehouden percentage alsnog Worden bybe- taald. De R.K. en Chr. arbeidersbonden hebben zich bereids met de verlaging vereenlgd. w SOERABAJA, 7 Oct. (Aneta) Naar wy ver nemen. zal de groote fabriek van de British American Tobacco Cy. te Boerabaja, waarbij destyds vierhonderd arbeiders werkzaam wa ren, nog deze maand worden heropend, daar de fabriek dier maatschappy te Cherlbon de bestaande vraag niet kan verwerken. Op Zondag 16 October aal te Utrecht huize jBt. Jan’ c_ ----- De werkgevers zullen met de regeerlng nog nader overleg plegen over de wyze van uitgifte en uitvoering van het werk, dat op de markt komt. De Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland en de Nederlandsche RK. Bond van bouwpatroons zyn verder nog gpomemens de aandacht te vragen voor de particuliere bouwnyverheld, welke buiten de thans getroffen regeling valt. Verschenen is het verslag van de werkzaam- Latroratorium voor Entomologie, heden van den RQkszulvelconsulent in de pro- In de te Eindhoven gehouden vergadering van den Zuid-Nederlandschen Zulvelbond heeft de hoer Cremers medegedeeld, dat de af te dragen som van 23 tot 9 cent per KO boter kan wor den gereduceerd. Spr. kan constateeren, dat de Crisis-zuivel wet in stygende mate aan de ge stelde oogmerken beantwoordt. By de steenhouwers valt cpder de moderne arbeiders *.s. Zondag de beslissing. Het advies van de leiding is aanvaarding. De verlaging voor de groote gemeenten bedraagt 8 cent per uur, voor de steenhouwers, en In het verdere land 10 Voor poiysters, sjouwers en zagers, die de patroons aanvanksiyk bulten het collec tieve contract hadden willen plaatsen, is de verlaging 8 tot 12 cent. In dit bedrUf was bet collectieve contract reeds afgeloopen, zoodat hier niet een bestaand contract behoefde te werden ontbonden. Voor zyne vlsttatlo ad limina zal Z. H. Exc Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschap van Haar lem, op 31 October a.s naar Rome vertrekken Mgr. zal ongeveer 19 November M. in het vaderland terug zyn. De afd. Meester Cornells van de I.K.P. Is defi nitief uit de party getreden, aldus bericht Aneta aan de Maasbode". Een vergadering dier afdee ling nam een motie aan. waarin aan den heer Pastor vriendschap, aanhankelykheid en ver trouwen wordt betuigd, terwyi verklaard wort dat hy als vertegenwoordiger van de Katholie ken in den Volksraad biyft beschouwd. Naar wy vernemen, is eerstdaags te wachten de afkondiging van een Koninklyk Besluit houdende regeling tot. contingenteering van den invoer van ongesmolten dieriyk vet op oasis van 100 van den gemiddelden Invoer gedurende de jaren 1929. 1930 en 1931. De termyn van deze contingenteering is ge steld van 1 October 1932 tot 1 October 1933. Vrijdagnacht omstreeks half Mn is de eaattg- jarige caféhouder J. P. Byleveld, wonende aan de Hooftstraat te Alphen aan den Rijn, In de achter zyn woning gelegen Oude Rijn geraakt. Hoewel het ongeval spoedig door huisgenooten werd bemerkt en de politie on- tnlddeliyk alle reddingspogingen in bet werk stelde, slaagde men er eerst hedenmorgen in bet Ujk van B. op te halen. Nu de uitslag van bet referendum van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond bekend is, 'is komen vast te staan, dat alle gecontracteerde werkgevers- en werknemersorganisaties in bet bouwbedrijf zich met de wyzlgingen in de ar- beidersvoorwaarden vereenlgd hebben. De nieuwe regeling gaat, volgens het „Han- delsblad", in op Maandag 10 October. By on dernemingen met een z.g pendag kan desge- wenscht de verlaging op Zaterdag den 8en in gaan. Zooals men weet, bedraagt de verlaging 7X tot 15 Het is dan ook geen wonder, dat juist de edelste kinderen der H. Kerk de grootste vereerders van dit gebed zijn geweest: een koningin als Blanca van Castlllë, een mili tair als maarschalk de Montmorency, een Paus als de Heilige Pius V, de geleerde Carolus Borromeus, de blijmoedige Fran- ciscus van Sales, ae waren allen bekend om hun groote vereerlng voor het rozen kransgebed. Het Is dan ook geen wonder, dat de H. Kerk dese wijze van bidden zoo dringend aanbeveelt, zoo dringend, dat zij spreekt ▼an „Sanctissimum Rosarium", den aller heiligste!. rozenkrans, zoo dringend, dat zij er een afzonderlijken eeretltel voor Maria van heeft gemaakt In de Litanie van Lo re t te: Koningin van den allerheillgsten rozenkrans. Br zijn er, die geen geloof willen hech ten aan de godvruchtige overlevering om trent den bemelschen oorsprong van den rozenkrans, maar de Katholieken sullen toch niet willen ontkennen, dat de ver schijning van Maria te Lourdes heel op merkelijk gesierd was met den rozenkrans. Pater H. Ritselaar S.J, oud-provlnciaal der Jezuïeten en oud-rector van het 8t. Ignatlux- College te Amsterdam, is Vrydag van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. De Pater vertoefde reeds een jaar om gezond heidsredenen in het Nymeegsch studiehuis ..Bercbmanlanum ben aangevoerd, der regeêring he Mogen dez^ enkele gedachten ons al len, ook schrijver dezes, aansporen heel ons leven, maar heel bijzonder gedurende de Rozenkransmaand, dit verheven gebed te beoefenenverschillende gunsten, groote gunsten voor heel de samenleving, worden In de kerkelijke geschiedenis aan de ver- eering van den rozenkrans toegeschreven; mochten wij, Katholieken, mede door den rozenkrans Gods hulp en zegen weer af trekken over de rampspoedige tijden van heden. - "I in de oprichtingsvergadering plaats hebben van den NederL R. K. Bond van Kappersbedienden. Deze vergadering, uitgeschreven door het be stuur van bet R. K. Werkliedenverbond, dat In werkgeverskrlngen wordt van de thans doorgevoerde verlaging proiyt verwacht, niet alleen wegens de twintig mlllioen, welke op de markt komt, doch eveneens vanwege het feit, dat de overheid en verschillende particulieren met het uitvoeren van werk gewacht hebben totdat de loonsverlaging een feit sou zyn ge worden. De berekening, dat de verlaging neerkomt op een bedrag van zeven mlllioen gulden per Jaar voorzoover betreft bet hoofdbedrijf, is nergens aangevochten, zoodat mag worden aan genomen, dat hier Inderdaad door het bouwbe- dryf een zeer beteekenende stap is gedaan. Over de aangekondlgde nieuwe loonsverla ging schrijft ..Het Rechte Spoor”, het vakor- gaan der katholieke spoorwegmannen, o.m. het volgende: De directie zegt, dat zy tot haar leedwezen tot dezen maatregel overgaat! Dat weten wy! wy weten, dat zy baar per soneel gaarne zou hebben laten houden wat het heeft. Maar al aanvaarden wy onvoorwaar- delyk het feit, dat de directie tot haar leed wezen deze verlaging moet voorstellen, dat be hoeft ons niet te beletten, ons zoo sterk moge lyk tegen invoering van de aangekondlgde maatregelen te verzetten, omdat wy ons totdat verzet verplicht en gerechtigd achten I Verplicht! Omdat deze nieuwe verlaging het loon, dat reeds te laag is, door de vroeger toegepaste aderlatingen, nog meer ontoereikend zal ma ken. Wy voelen ons verplicht tegen de voorge stelde verlaging met de grootst mogelyke kracht op te komen, omdat vooral het personeel, inge deeld in de laagste loonschalen en de groote gezinnen, deze verlaging niet dragen kunnen, dan ten koste van ontbering! Gaat deze verlaging door, dan zullen duizen den van het spoorwegpersoneel, met zyn onge- regelden dienst, zyn verantwoordelyken en vaak gevaarvolle- arbeid minder inkomsten genieten dan arbeiders In werkverschaffingen geplaatst. Gerechtigd! Of beteekent het geen geweldig offer, dat men In nog geen tien jaar 25 tot 30 pCt. van zyn Inkomsten heeft moeten offeren en daarbij en daarboven nog niet geringe in geld al thans voor de maatschappyen te waardee- ren offers heeft moeten brengen 7 Wy herinneren slechts aan de verlenging der diensten; aan de geweldige vermindering per bevorderingskansen door kaderwyziging en degradatie van werkzaamheden; aan de onre- deiyke indeellng van diensten, tengevolge waarvan velen van bet personeel op de ,.on- mogeiykste" uren in en uit dienst zomen, waardoor de gezinnen op hooger kosten worden gedreven; aan de inkrimping van verlotdagen. aan de vermindering der dienstkleeding. om van de Intensiveering van den arbeid in het algemeen nog maar niet te spreken! Wy achten on- gerechtigd tegen de plannen der directie In scherp verzet le komen, omdat de Inderdaad zeer slechte bedryfsuitkomsten der spoorwegen voor een niet gering deel ge weten moeten worden aan de nalatigheid der regeerlng, die tot nu toe, ondanks tydige en herhaalde waarschuwingen, letterlyk alles beeft verzuimd, om de onredeiyke en oneerlyke con currentie welke den spoorwegen sedert lang wordt aangedaan, te beteugelen. Het veront rustende spoorwegtekort over 1932 beeft de re geerlng voor een groot deel op haar rekening te schrijven! Van hare nalatigheid moeten wy de gevolgen ondervinden! sinds begin des jaars met de - voorbereidende werkzaamheden bezig was, zal geleld worden door den Verbondsvoorzltter. De tweede secretaris van het Verbond, de heer Joe. Veldman, zal ter vergadering van de voorbereidende werkzaamheden een over zicht geven. Behandeld zullen worden de aan de afdee- llngen rondgezonden ontwerp-statuten en een concept-reglement voor een te stichten werk- loozenkaa. Door den heer O. Th. Zorn uit Utrecht zal een Inleiding gehouden worden over De ka tholieke kappersbedienden en hun program van actie”. Tenslotte zal een bondsbestuur gekozen wor den. Tot dusverre kwamen afdeellngen of corres pondentschappen tot stand te Amsterdam. Delft. Dordrecht. Den Haag, Haarlem, Leiden. NU- megen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht en Zaan dam, terwyi in enkele andere plaatsen aan de oprichting van een afdeeling gewerkt wordt. Aangenomen mag dan ook worden, dat de Stichtingsvergadering van den nationalen bond aal slagen. met recht een apostolisch dorp worden ge noemd, waar het „Gaat en onderwyst alle vol keren” geen Ijdele klank is. Op de aldaar ge houden meerdaagsche missiefeesten was op de tentoonstelling een portrettengroep geëxposeerd van de Udensche dorpsgenooten. die in de mis sie werkzaam zyn. Hun aantal bedraagt niet minder dan 26. onder wie als de „primus inter paris” mag worden genoemd de Udanaar, Z. H Exc. Mgr. Paciflcus Bos, Q. Cap., apostolisch vi caris van Borneo. De Udensche missionarissen zyn werkzaam over een uitgestrektheid, die practisch de geheele wereld omvat, n.l. Ned. In- dlë, China, Phllipynen, Noord- en mldden- Afrika. Noord- en Zulcj-Amerika. enz. Behalve de portretten der 26 levende missionarissen wa ren voorts de foto's van acht overleden Uden sche werkers en werksters in den Wyngaard des Heeren tentoongesteld. r. Coljjn heeft te Genève weer eens I ter dege de puntjes op de I’s gezet. Bij de economische en financieele besprekingen deed hij scherp uitkomen hoe weinig resultaat deze besprekingen en de daarop betrekking hebbende resoluties tot dusver hebben opgeleverd. Zes jaren lang zoo constateerde hjj heb ik actief aan het economisch Volken- doch niet het dat de kange'- de gebed bekend; reeds In de vierde en vijfde eeuw gebruikten de christenen bidsnoeren, om er hun gebeden aan te tellen; een godvruch tige overlevering wil, dat de H. Maagd zelve In eene verschijning aan den H. Dominlcu# den tegenwoordigen vorm van ons rozen kransgebed zou hebben geleerd. Wat nu ook van dien historiachen oor sprong en ontwikkeling waar moge zijn, zeker is dit soort van bidden zeer nuttig en leerzaam. De Rozenkrans is als «en bijbel voor het volk en tevens een boek, waarin de groote gedachte van het kerkelijk jaar geleerd en herinnerd wordt. Door het overwegen der geheimen immers ontrolt zich aan den geest het leven van den Christus, welk leven ook het hoofdon derwerp is van de liturgische feestkringen. en der heerlijks te kenmerken van den H goeden Katholiek is een milde Maria- •*--* vereerlngnagenoeg elk Onze Vader wordt begeleid door een Wees Gegroet Ma ria; talrijk zijn de Mariafeesten In de litur gische jaarviering, twee volle maanden lang komen tal van Katholieken avond aan avond te zamen, om met gebed en gezang Moeder Maria te eeren en te huldigen. Zoo is de Rozenkransmaand weer begon nen; al doet de natuur in deze maand de bloemen en boomen ontbladeren, dit ker kelijk jaargetijde weet toch rozen te pluk ken en bindt die samen tot lange, breede kransen, om toch maar waar te maken de profetie in Maria's mond: Van nu af zullen alle geslachten mij zalig prijzen. Het Rozenkransgebed neemt een heel voorname plaats in tn het volle katholieke leven; en toch wordt die Rozenkrans niet genoeg begrepen. De Protestante Dr. Eva Van BahrBer- gius merkt het zoo juist op: „De protestant hoort dat eentonig gebrabbel, waaraan nooit een einde schijnt te willen komen en zal onwillekeurig denken aan de Thlbe- taansche gebedsmolens. Doch als de protes tant niet tegen de Katholieke Kerk 'en tegen alles wat tot haar behoort, dan moest toch bij hem als vanzelf d^ gedachte opkomen, dat. wijl de Katholieke Kerk hare leden zoo Ijverig aanspoort dien rozenkrans te bid den, er toch misschien iets anders in ge vonden wofdt dan dat aframmelen.” Een oordeel van een protestante over het veroordeelen van medeprotestanten, waar naast een Katholiek over zijn mede-Katho- lleken wel zou willen zeggen: Wisten alle Katholieken toch de schoonheid van dit ge bed te benutten, opdat het bij sommigen onder hen inderdaad ophield een „afram melen” te zijn. Over den oorsprong van het rozenkrans- is ons weinig met volle zekerheid Zaterdag 1 October den feest Bavo, Patroon van het Bisdom Hi In'het stucadoorsbedryf is nog geen over eenstemming bereikt. Dit geldt zoowel voor de confessioneele als voor de moderne arbeiders bonden. De stucadoorsgezellen schynen te hebr- dat het alleen tn de bedoeling, iring heeft gelegen de tarieven te vef? lagen overeenkomstig het hoofdbedrijf en de uurloonen ongerept te laten. By onderzoek bleek, dat dit onjuist la De regeerlng heeft een verlaging bedoeld over de geheele linie, dus ook voor de uurloonen. Zoolang de stucadoors dit standpunt blijven - Innemen zal, zoowel voor de confessioneele als voor de moderne groepen de extra-crisissteun voor de werkloozen niet worden verleend. den heer P. Labau, waarnemend secretaris generaal, waarna de commissie een aanvang heeft gemaakt met de bespreking van de sala risvermindering, welke door de Regeerlng aan de Centrale Commissie is voorgelegd en die eveneens voor de onderwyzers der openbare er. gesubsidieerde byzondere scholen zal gelden. behept was met vooroordeelen bondswerk deelgenomen, minste bewijs gevonden, nomen resoluties eenigen invloed op gedragslijn der regeeringen uitoefenen. Aan mooie woorden en verklaringen en dito besluiten en conventies was geen ge brek, maar de daden, welke men daarvan kon verwachten, bleven uit. En nu is er zeker niets, wat het aanzien van den Volkenbond, of van welke andere organisatie ook, meer kan schaden, dan een dergelijke negatieve en ontnuchterende uitkomst. Een Hollander vooral is niet gewoon zich tevreden te stellen met een pathetische frase, of een mooi gebaar, allerminst wan neer de feiten een zoo geheel andere taal spreken. De ervaring leert klaagde de heer Colijn dat geheel onverschillig is, wat te Genève wordt gezegd en gedaan. Iedere regeerlng volgt in haar eigen land weer haar eigen nationale politiek. spreken de ministers voor den vrede, maar thius is „vechten” hun parool. Scherper vonnis kon wel niet worden geveld! In een van Dicken’s romans is sprake van wat de schrijver noemt een „circum- locutle-kantoor”, een „office”, waar nooit iets tot stand wordt gebracht en dat er geheel op is ingesteld om iets niet te doen. Het zou wel het ergste zijn, wat het instituut van den Volkenbond kon over komen. wanneer de gelijkenis met dat door een Engelschen romancier zoo meesterlijk geteekend en gebrandmerkte „kantoor’ Wannq|w «Be goeds ons door. Christus zich aan het publiek opdrong. 4 ter. Prof. Z. de Korte, en de Heeren J. J. M. Wiegman en Th. B. J. Wilder, als Bestuurs leden. en Rector J. O. C. Penningmeester. Dit Bestuur werd alsdan door Mgr. geïn stalleerd. Wat we toen vernamen omtrent den nood toestand tn ons Bisdom betreffende zeer vele kerken, en niet alleen nieuwe maar ook sells oudere en zeer oude, deed ons versteld staan. Het la inderdaad aeer sorgeiyk" zoo zeide de Bisschop en da(r is dan nog erg euphemis- tisch uitgedrukt. Dat wil dus plet anders zeggen, dan dat de toestand buitengewoon in den vollen zin des woords, noodtoestand is, waar het betreft het vervullen van de flnantieele verplichtingen door erscbillende kerken. Zeker wordt al veel goed gedaan door het mil de geven op de collectes, welke tweemaal per jaar in alle kerken worden gehouden. Doch nog meer steun, en vooral ook vaste steun Is een absolute noodzakelykheid en vereischte. Want wat er aan tekorten is jaarlijks, is inderdaad verbysterend. toekomt, dan is het duldelijl^ van hoe groot belang het is, het leven va® dien Christus ook levende werkelijkheid vpor ons te hou den. Het is dan ook de groote gedachte van de indeellng van het Kerkeljjk Jaar: Chris tus' leven op haast aanschouwelijke wijze onder ons levend te bewann, hetgeen de Kerk bereikt door haar viering van den Kerst-, Paasch- en Pi Zoo ook de meditatie gebed: telkens weer doet de overdenking der blijde geheimen voor ons herleven de Advents- en Kerstgedachte; de mensch- wording. geboorte en jeugd van Jesus; tel kens weer hernieuwen de droevige gehei men de gedachten van den vastentijd, van den Goeden Vrijdag met het bloedige lij den van den Christus, terwijl ook telkens weer de glorierijke geheimen van den ro zenkrans ons verkondigen de glorieuse overwinning van den Christus in Zijn Ver rijzenis en Hemelvaart en in de stichtihg Zijner Kerk, de hoofdgedachte van den kerkelijken Pinkstertijd. Katholieken, die er naar streven, in het geestelijk leven boven de middelmaat uit te komen, klagen, maar zoo moeielljk het groote middel daartoe te kunnen aanwen den: de meditatie of overweging; laten zij zich toeleggen op een devoot en zandach tig verrichten van het rozenkransgebed en ze leeren vruchtbaar te mediteeren. Wat bij heel de Katholieke leer opvalt: haar aanpassingsvermogen aan de meest eenvoudige en meest ontwikkelde geesten, zoodat een kind reeds een hoog innerlijk leven kan lelden, terwijl toch ook de hoog ste geleerde dien schat van den godsdienst niet uitput, datzelfde aanpassingsvermogen is ook een kenmerk van het rozenkrans gebed. Voor dit gebed is het niet eens noo- dlg te kunnen lezen of schrijven; men heeft er geen boek en zelfs geen licht voor noodlg en toch maakt de overweging der geheimen dat eenvoudige gebed tot een diepe bron van onnoembaar vele en onme telijk groote schatten. De Dultsche firma 8.. uit Kleef, die ter ontduiking van de contingenteering een groote party bontwerk by Nijmegen over de grens wilde brengen, had voor dezen tocht een vrachtauto gehuurd, waarmede zy probeerde om het douanekantoor heen, over de grens te smokkelen. De commiezen waren gewaarschuwd en slaagden er in de auto, met veertig pakken bontmantels, op een zijweg aan te houden. De auto, eigendom van een chauffeur, uit Beek by Nymegen, werd in beslag genomen,, benevens n party bontwerken, welke al eenigen tyd opgeslagen had gelegen In een grens- café by Nijmegen. voortgezet Van alle kanten werden middelen;-!-' waarvan de samenstelling meestal geheim was. ter genezing van aangetaste Iepen aanbevolen De Plantenziektenkundige Dienst te Wagenln gen onderzocht deze op hun bruikbaarheid, doch tot nu toe bleek geen enkel middel deug- deiyk te zyn. Behalve door het geven van veel steun aan het eigeniyk onderzoekingswerk, heeft het co mité zich ook beyverd, in breeden kring be. langstelling te wekken voor de lepenziekte en haar bestryding. Zoo werd het vorig jaar te Utrecht een tentoonselllng georganiseerd en dit jaar zyn er een drietal gehouden. Door middel van vlugschriften en persberichten tracht het comité zooveel mogeiyk kennis te verspreiden en op te wekken tot medewerking, ook van particuliere zyde! Een zoo algemeen mogelyke medewerking van belanghebbenden is noodzakelyx om de ziekte tot staan te bren gen. De taak van het comité is nog geenszins ge ëindigd. Integendeel: de loopende onderzoe kingen in samenwerking met de practyk op gezet, moeten worden voortgezet; de voorlich ting mag niet worden gestaakt Dit kan slechts geschieden, indien allen, die zich tot dusverre afzydlg hielden, in de verkregen ulkomsten een aansporing zien om het comité zoovéél moge lijk te steunen. Volledigheidshalve wordt hierbij medege deeld, dat het comité ais volgt is samenge steld: E D. van Dissel, Dir van het Staata- boschbeheer. Utrecht, voorzitter; J. L. Bouwer, voorzitter van de vereenlglng van deskundige hoofden van gemeentebeplantmgen Haarlert, vice.voorritter; Ir. N. van Poeieren. Insp Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, Wagenlngen secretaris; Ir. J P. Lonkhuy- zen. Dlr van de Ned. Helde M!j.. Arnhem, pen ningmeester; 8. G. A. Doorenbos, Dlr. der ge meente -plantsoenen. Den Haag; Ir. L. C. Geer- ling. waarn Dir. van het Rykstxwchbouwproef- station. Wagenlngen; Prof Di. H. M. Quanjer, beheerder van het Laboratorium voor Mycolo gie. Wagenlngen; Prof Dr W RoePj^;Jje^ir' der van het I - - Wagenlngen, Prof. Dr. Joha Westerdyk, Dlr. van het Phytopathologlsch Laboratorium Wil. lie Commelln Scholten, Baarn. Het doet hiei weinig ter zake naar de oor zaken te vragen; tenslotte begrypt iedereen, dat de periode, die gevolgd is op die van hoogcon junctuur. menigeen heeft gedupeerd, en dat de terugslag daarvan sterk op den toestand onzer kerken merkbaar is. De Bisschop was dan ook zeer verheugd, dat eenige heeren zich beschikbaar hadden gesteld, om hun schouders te zetten onder het Liefde werk voor de arme parochies in het bisdom Haarlem. Een Stichtjhg als nu hier met dit Liefdewerk gemaakt is, is geen nieuw idee. We kennen in Paderborty- de Bonifatius-verein, die ook door geldinzameling steun biedt aan kerken, en zelfs den géheelen bouw daarvan op zich neemt, vooral de kerken in de diaspora. Hét is natuuriyk niet de bedoeling, dit Haar- lemsche Bisschoppelyk Liefdewerk aldus op uitgebreid terrein te latenwerken, omdat zulks niet noodlg *s. Maar voor de vele steunvragen- de pastoors zal het een onmisbare steun zyn. Een der eerste werkzaamheden van het Lief dewerk voor Arme Parochies zal wesen de orga nisatie ervan in df verschillende parochies van ons Bisdom. Tot heden nJ. is door propaganda wel succes bereikt en zyn ongeveer een duizend nieuwe leden gewonnen; doch dit is nog veel te weinig. Dit zult u begrypen wanneer u weet, dat het Liefdewerk voor de Arme Parochies thans tegen de 3000 leden telt, waaronder 600 priesters. Een flinke 2000 leeken zyn dus pas lid. En nu zyn we het er allen over eens. dat 2000 leden in een bisdom als het Haarlemsche. veel en veel te weinig is, voor een dergeiyk Liefdewerk. De groote zaak is, dat het Liefdewerk voor de arme parochies te weinig bekend is. Maatregelen zullen door het Bestuur nu in overweging genomen worden, om aan die onbe kendheid een einde te maken; terwyi het Be stuur overtuigd is. dat door meerdere bekend heid zeker velen, ja duizenden, zullen worden gewonnen. Dat hiervoor zeker een beroep zal gedaan worden op de medewerking van de clerus, die toch mede wel belanghebbende is, spreekt van zelf. Het gaat hier om een noodtoestand van een der liefste dingen, die we bezitten: onze kerken. De katholieken van het genoemde bisdom zul len niet de schande willen dragen, dat zy bun kerken hebben laten verarmen. By alle gelegenheden, waar het te pas komt moet daarom op ons liefdewerk de aandacht worden gevestigd, en wel veelvuldig en snel, want de nood stijgt met den dag. Tot dusver bestond voor het Georganiseerd Overleg In Onderwyzerszaken 'n byzondere com missie. welke omtrent den rechtstoestand van de onderwijzers uitsluitend advies uitbracht aan den Minister van Onderwys. Deze byzon dere commissie is onlangs opgeheven en in haar plaats u tngesteld een commissie voor georga niseerd overleg in onderwyzerszaken, welker taak tweeledig la. nJ. In zuivere onderwyzersaan- gelegenhedgn te advlseeren aan den Minister van Ondeswys. en in aangelegenheden, die ge- lykelyk den rechtstoestand van onderwyzers en ambtenaren betreffen, haar gevoelens ken baar te maken aan de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken Door dezen nieuwen vorm is een nauwe band gelegd tusschen de Centrale Commissie en de Onderwyzerscommlssie, waarin de zeven groo te onderwyzersorganlsatles zyn vertegenwoor digd. 4 Laatstbedoelde commissie is Donderdag namens minister Terpstra geïnstalleerd door vlncie Noord-Holland over het jaar 1931. Naast laboratorlumwerkzaamheden tot onderzoeken op gehalte en deugdeiykheld. als mede ter controleering van glaswerk en chemi caliën, werden gewone onderzoekingen onder toezicht der commissie verricht aan het Station voor Melkonderzoek van de Vereenlglng van OudileerUngen der RQkslandbouwwinterschool te Behagen, door den heer D. Visser Dz. Veel adviezen werden gegeven tot het ver leenen van hulp by het aanwenden van midde len tot verbetering van het bedryf of het op heffen van bedryfsstoringen. Uit het verslag stippen wy verder aan, dat in '931 de reorganisatie van de Commissie ter ver betering van de melkwinning in Noord-Holland tot stand kwam. Vanaf 1904 heeft de Vereenl- ging tot Ontwikkeling van den Landbouw zich daarmede belast. Er werd alleen subsidie van het Ryk ontvan gen voor het houden van cursussen voor voor- melkers. Eind 1930 zyn de eerste besprekingen voerd tusschen afgevaardigden van Hollands Noorderkwartier, den R. K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond en de Hollandsche Maat schappy van Landbouw en den Rtjkszuivelcon- sulent. Er werd besloten tot het Instellen van een centrale commissie. In Mei 1931 werd In een vergadering te Alkmaar het reglement vastge steld. waann o.m. werd bepaald, dat elk der bo vengenoemde organisaties twee leden In de Commissie aanwyst; de Rykszulvelconsulent is ambtshalve Ud en tevens secretaris-pennlng- meester. De Cëntfale Commissie kon toen haar werk zaamheden beginnen, terwyi de oude Commissie van Hollands Noorderkwartier haar zaken af- wikkelde. Op 31 December 1931 bedroeg het aantal kaas- en boterfabrieken 72 en het aantal kaas- fabrieken 21, tezamen 93. By den Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken waren op 1 Januari *32 41 fabrieken aangesloten, die in het afgeloopen jaar 144.436.000 kg. melk hebben verwerkt. De hoeveelheid verwerkte melk vermeerderde met bijna 3 mlllioen kg. Op 31 December 1931 waren alle kaas- en boterfabrieken en kaasfabrieken in deze pro vincie aangesloten by het Kaascontrölestation Noord-Holland" te Alkmaar, benevens 409 zelfkazende boeren. Alle fabriekskaas staat dus onder contröle en byna alle boerenkaas. Het Kaascontrölestatlon voor volvette Goud- sche kaas te Utrecht telde 131 zelfkazende boe ren uit het zuldeiyk gedeelte van Noord-Hol land onder zyn leden; ook hier ia de aanslui ting byna algemeen. Ten einde de vootzettlng en uitbreiding van het onderzoek Inzake de lepenziekte mogelyk te maken, werd In 1930 op initiatief van de vereenlglng van deskundige hoofden van ge- meentebeplantingen in Nederland het „Comité tot bestudeerlng en bestryding van de Iepen, ziekte" opgericht. Daarin namen zitting de hoofden van Instellingen, die deel zouden ne men aan het onderzoek, of die by hun prac tisch werk by de oplossing van het vraagstuk byzonder belang hadden. Op verachlllende wy. zen heeft het comité een groote bedrijvigheid ontwikkeld. Hét wist provincies, gemeenten waterschappen enz. en ook particulieren te be. wegen tot geldeiyken steun, want allereerst was geld noodlg voor het onderzoek. Zooals uit de vorige artikelen is gebleken, zyn reeds belangrijke uitkomsten verkregen Het is echter in verband met het groote belang waarom het hier gaat. nJ. het behoud van de voor ons land feitelyk onmisbare iepen, nood zak el ijk het onderzoek voort te zetten. Onder leiding van Prof. Dr. Joh. Westerdyk wordt in het laboratorium Willie Commelin Scholten te Baarn getracht nog meer te weten te komen omtrent de levensverschynselen* van de ziekteverwekkende zwam (Graphlum Ulml) Zeer belangryk voor de practyk is voorts, dat het onderzoek naar iepen, die een groote mate van onvatbaarheid voor de gevreesde ziekte bezitten, zoo krachtig mogelyk wordt voortge- aet. Men heeft gegronde hoop, er in te zullen slagen, voor de ziekte onvatbare Iepen te vin- den; die ook voor wegbeplantlng geschikt rijn Het onderzoek omtrent de meeat doeltreffen de wyze van bestrijding der iepenspint kevers de overbrengers der ziekte wordt te Wage nlngen onder leiding van Prof Dr. W Roepke Aan een artikel in „Sint Bavo", godsdienstig weekblad voor het bisdom Haarlem ontleenen wy om bet belang der daarin behandelde be- treurenswaardige toestanden het volgende: j van St. •lem, heeft Z. H Exc. Mgr. J. D. J Aengenent officieel op gericht het Liefdewerk ten bate, van de arme parochies van het Bisdom Haarlem en tot Be stuursleden benoemd zooals reeds vroeger meldden: Mgr. Th. M. P. Bekkers als Voorzit- AVSS r» UsXAMS» 1 WX Vilmer. als Bestuurs- Groot, als Secretaris-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5