Enthousiaste 8 October viering De Banier der Hollandsche Zouaven GROOTE DRUKTE IN DE STADI om zoo n groot gelegenheids ensemble in goede NA ZONNESCHIJN KWAM REGEN EN DONKERTE Veel en velerlei muziek SYMBOOL VAN GELOOF EN LIEFDE Een Meisjesgezicht verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij’’-Crême gebruikt. MAANDAG 10 OCTOBER GEMEENTERAAD District*-Arbeidsbeurs De Zondag Het Bloemencorso Het winkelletterraadsel Vechtpartijtjes „HARMONIE” D V erkeersonge vallen Pacht toegewezen toen ging het licht uit .en Geslaagd - - Alkmaarsché Boys-nieuws Rijkspostspaarbank INGEZONDEN 1868 BURGERLIJKE STAND Concert Groote Kerk Voor Des avonds toen het „donker” werd Antwoord van H-M.-^de Koningin DE ONTHULLING VAN HET BURGEMEESTERSMONUMENT GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN BIOSCOPEN - Jubileum bij den R.K. Vrouwen bond Lezing Pater Henri de Greeve Geplaatst in de Zouavenafdeeling van *t Bisschoppelijk Museum te Haarlem BIJLAGEN TOT DEN RAAD Ver breeding Regulierslaan Toegangsweg Sportpark oulante bediening Stoomwasscherij - II II „DE VALK” II Begin van brand Herinneringen aan Walzer aus Wien” en „Studen tenlieder au* Heidelberg” Bureau 2 1 kern- ■W me- de elektrische lampjes nader te 4. den A Olo- ko- spoedig arriveerde, bluschte het vuur met een straal water. Doordat aUe ramen gesloten wa. ren geweest Is wellicht een uitslaande brand voorkomen, terwijl het bovendien een gelukkig feit is. dat de bewoners door den rook gewekt werden. Verzekering dekt de schade; aan belangstel, ling was geen gel# de buurtvereenlging van het Scharloc. die juist haar 8* Octoberfuif vier de was bü het geval tegenwoordig. Voor van het theoretisch gedeelte van diploma C het machinistenexamen slaagde te ’s-Gra- venhage onze stadgenoot, de heer D. Jonker. grond- 14 voe- hiervoor genoemde uitgave bu suppletoire begroeting. De burgemeester roept de leden van den Ge meenteraad op ter bijwoning eener vergadering op Donderdag 13 October as., nam. 1 uur. ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent? de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het sledelijk muziekpark (bijlage Nr 144). 3. Idem van een onderwijzer aan de Gemeente school Nr. 8 (bijlage Nr. 148). 4. Idem van een onderwijzer aan de school voor buitengewoon lager onderwijs (bülage Nr. 150). 5. Idem van onderwijzend personeel aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager Nijver heidsonderwijs (bijlage Nr. 14B>. 6. Aanbieding van de gemeenterekening over 1931 en van de rekeningen der afzonderlijk be heerde takken van dienst over dat Jaar (bijlage Nr. 146) 7. Voorstelling tot vaststelling der voorwaarden waarop het stedeljjk muziekpark voor het tijdvak van 1 Januari 193331 Januari 1938 in het openbaar zal worden verpacht (bijlage Nr. 122). 8 Idem tot het verleenen van bouw- en grond- voorschot aan de Arbeiderswoningbouwvereeni- ging ..Rochdale" voor den bouw van 87 wonin gen en 2 winkelhuizen (bijlage Nr. 153). 9. Idem tot verhooging van het subsidie voor de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon (bijlage Nr. 154). 10. Idem tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van verbetering van een gedeelte der Regulierslaan (bijdrage Nr. 129). 11. Idem tot uitbreiding van het gebouw der u. 1. school (bijlage Nr. 152). 12. Idem betreffende het plegen van schrifte- Hjk overleg met vereenlgingen van ambtenaren (bijlage Nr. 147). 13. Idem inzake uitvoering der Arbeidsbemid- delingswet 1930 (bijlage Nr. 151). 2 de die: par H tiet wijl aar T opg assi pasi des< Ii Z. Erie do pasi past en H den de i A ■it Ni borg On bevot Legei In kapel van i Vei het na d< -Na elect triad naar Ged. j Re bedrt door hun ZOU 4ijfcsc voors bedn voort moet hoevi Pi Chrl zich Doo| dent gege mog O| rede: gans het» bezie dan druk moet Sp acha slapt het gen i zijn Me herd God beslo De On overs rijen Bu in h om e De jong» stejjr tante Op ling i Boys het O. De ■lult! De blijf jamn den nam Holla waar werd In Depei leldir einde Vle en terwi In bleef als haar Ch Catal In Robb echte n «tarti vtllez behle gewe den I één t ment 8ir 1 den, diste Ze waar *n C Oo terst Pre» loopt maal Kc den i van Aan Patri Miss T. te Hi weer «lek De serlebouwers, 1 rfjwtell smeden, 2 autogemCl In prijzen van 203045 en 75 cent. De aangekondigde lezing van pater Henri de Greeve S.J. zal in plaats van op 13 Oct. a.s., op een nader bekend te maken datum worden ge houden. mi^nenkoor :n/ daar de Ass, even- f momenten mee speelde. „Holland’s met bege- rontwaklng" do het orgaan van het tus^honkomst dezer kantoren wend ter op staatsschuldboekjes afgeschreven Derhalve minder In- dan afgeschreven A Natuurlijk verwachtten velen dat het In den avond wel erg druk zou worden. In zekeren zin is deze verwachting bewaarheid geworden; het was druk des avonds. Maar jammer genoeg bleek het weer minder geneigd aan de 8 Oc- toberfeeststemmlng mede te doen. Was het den geheelen dag mooi en droog geweest, te gen den avond begon de lucht leelijk te betrekken en toen het 7 uur geweest was. vielen de eerste regendruppels op"de heojden van menigeen; het zag er niet naar uit dat het weer spoedig droog zou worden. Het werd ook niet meer droog, waardoor de avond leelijk in het water viel. Echter bleef het ondanks de regen vrij druk op straat, zelfs zoo. dat men dikwijls moeite had om vooruit te komen. Vooral de jeugd scheen zich van het leelijke weer weinig aan te trek ken en hoste er op los dal het een lieve lust was. Tot deze zjj het ietwat nette vroolljkheid droegen niet het minst de talrijke straatmuzi kanten bij. Het schijnt tegenwoordig onder hen ook al mode te worden vanuit een auto te mu- slceeren. er waren er tenminste verscheidene van die muzikale auto's. Tevens hebben wU de eerste verschijnselen van de Yo-Yo ziekte mogen constateeren, waar bij wij tot de conclusie kwamen, dat deze ver schijnselen zich zeer ernstig voordeden. Het had er veel van weg dat drie vierde van de Alkmaarders door deze zij het vrij onschul dige kwaal was aangejast. Het was ook niet te verwonderen dat dit het geval was; want alleen in de Langestraat ston den tientallen venters met allerlei feestartikelen en met Yo-Yo. Dit laatste prezen zij vol vuur aan en roemden lulde de superieure kwaliteiten van dit artikel. Wij hebben ook nog een kijkje op het Doden veld genomen. De pacht van de gemeentelijke aanplakborden hebben Burgemeester en Wethouders voor het komende driejarig tijdvak toegewezen aan den heer M. Ruiter, Koningsweg 53, alhier. Aan het postkantoor te Alkmaar werd in den loop van de maand September op spaarbank boekjes ingelegd f 70.04343 en terugbetaald f 47ri58.39. Derhalve meer in^elegd dan tdhig- betaald f 22.585.04. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 49* Door directie f 450. f 450.—. jjet gemeentebestuur van Helloo heeft zich gerulmen tijd geleden tot. B. en W. gewend met het verzoek om medewerking tot verbete ring van de Regulierslaan. De totale kosten van de verbetering van de Regulierslaan zijn geraamd op 22.500. Zij be staat hierin, d-'.t twee met klinkers bestrate parallelwegen zijn aangelegd, waartusschen een zes meter breede met struiken beplante strook. Voorts is aan de zuidzijde van de Regulierslaan een tegelvoetpad aangelegd ter breedte van 2 10 meter en aan de noordzijde een dergelijk voet pad van nagenoeg dezelfde breedte. Bij de Nieuwpoortslaan is voorts op een dezerzijds daartoe gedaan verzoek een verbinding tusschen de beide parallelwegen tot stand gebracht, het geen het verkeer, voornamelijk bij wedstrijden op het gemeentelijk sportpark zeer ten goede zal komen. B. en W. zijn van oordeel, dat het belang, dat de gemeente Alkmaar, met name het ge meentelijk sportpark, bü de veroetering van de Regulierslaan tusschen den Kennemerstraat- weg en de Zandersloct heeft, een geldelüke bij drage van deze gemeente, rechtvaardigt en stel len den Raad voor: a. aan de gemeente Heiloo ten behoeve van bedoelde wegverbetering een bijdrage in eens van 1000 te verleenen, te betalen, zoodra het werk geheel tot genoegen van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar is voltooid en opge leverd; b. de regelen Na de reeds Zaterdag J.l. door ons vermelde rede van den voorzitter van het feestcomité Mr. v. dj Peen de Lltte, nam burgemeester Mr. Wen- delaar het woord. Spr. zelde getroffen te xün door de vele blüken van goede gezindheid, die hem op 11 Juni waren gebracht. Deze prettige Indruk van toen wordt nu nog versterkt door dit huldeblük. Van de foto wist hü hop mooi dit zou worden, doch nu het voor hem staat, voelt hü zich gedrongen een woord van lof te spreken tot den ontwerper, den heer Kropholler. Dan dankt spr. den voorzitter van het geheele comité voor het vele werk wat noodlg was, om dit tot stand te brengen. Het verheugt hem, dat men hem juist op dezen dag dit geschenk aanbiedt, omdat men daarmee heeft willen uitdrukken, dat er reden is zün per soon met dezen Alkmgarschen feestdag samen te koppelein. Dan vervolgt spreker: Ik dank u, münheer de voorzitter, voor uw hartelüke woorden van waardeering tot mij ge sproken, en ik dank verder allen, die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van deze lantaarn. Met groot genoegen heb Ik gehoord, dat het allen Alkmaarders zün. Ik dank ook de gemeente-ambtenaren. daarbü betrokken, als mede de patroons en werklieden, die samen het monument hebben opgericht. Het is mü bekend, dat verschillende van hen met groote liefde aan dit werk hebben gearbeid. Ik zou verder gaarne een oogenblik er de aandacht op vestigen dat vandaag de dag her dacht wordt dat de burgerü van Alkmaar in 1573 een groot bewüs van eenheid en daardoor van kracht heeft gegeven en ik ben mü volkomen bewust dat men alles In de juiste verhouding moet zien. Ik begrüp heel goed dat het vandaag maar een kleine dag is. vergeleken bü den dag dien Alkmaar toen doorleefd heeft, maar op dit punt is er overeenstemming, dat in deze lantaarn de burgerü van Alkmaar heden ten dage ook een groot bewüs van eenheid heeft gegeven, een eenheid, die de burgerü In hooge mate eert, en veelbelovend Is voor de toekomst en waarvan groote kracht kan uitgaan. Ik geef u de verzekering, dat deze dag voor müne vrouw, kinderen en mün vader en tenslotte niet het minst voor mü zelf is een dag van groo te ontroering. Met dankbaarheid zal'Ik me blü- ven herinneren de groote liefde die Alkmaar's bevolking mü deze Jaren heeft toegedragen. Ten slotte nog de opmerking dat. als ik een woord van zeer bescheiden critiek op deze lantaarn mag uitoefenen, het dit zal zün, dat het mü eigenlük spijt dat niet tevens melding is gemaakt dat ik deze plaats onder de bevolking héb kunnen in nemen, dank zü de groote mate van steun, dien ik te allen tüde heb moge ondervinden van allen die In den dienst van het gemeentebestuur zün gesteld, om mü te helpen ei) mü te steunen in mün taak. Met groote erkentelükheid wensch ik te gewagen van de hulp en steun die ik in groote mate mocht ondervinden en al staat dit niet op de lantaarn vermeld, toch wil ik hier verzekeren dat ik daarvoor in hooge mate dankbaar ben en dat een groot deel van de mü gebrachte eer, hen daarvoor toekomt. (Applaus) Nadat ,Bt. Caecilia” nog eenige vroolüke num mert ten gehoore had gebracht, was deze een voudige doch niettemin indrukwekkende plech tigheid ten einde en vertrok de familie Wendelaar per auto, begeleid door de heeren v. d. Peen de Lltte en Dun. Het bestuur der 8-Octobervereenjging ontving het volgend antwoord op het Zaterdag JJ. ver zonden telegram van huldiging aan H. M. de Koningin Hare Majesteit de Koningin is zeer gevoelig voor uitgedrukte gevoelens van 8 October Ver- eenlging eif draagt mü op daarvoor oprechten dank te vertolken. Van Kesteren. adjudant. NOORDERKADF.67 68 ALKMAAR - TELEFOON 1209 Tegen alle gewoonte In begint de R. K Vrou wenbond Donderdag 13 October het wlnterpro- gramma met een feestavond. Het is natuurlijk dat hiervoor een büzondere reden bestaat, en deze is. dat onze Presidente, mejuffrouw M Boom. 1214 Jaar met lust en bewonderenswaar- dige opoffering onzen bond presideert. Dat onze vereeniging zich in een stügende belangstelling mag verheugen, danken wü hier zeker aan de liefde en toewijding waarmee mejuffrouw Boom in deze 1214 jaar voor den R K Vrouwenbond heeft gewerkt en wü twijfelen er niet aan. of de leden zullen Donderdag as. door een groote op komst hulde brengen aan haar voor wie deze feestavond Is bereid. Leden, die voor Donderdag nog geen uitnoo- diging hebben ontvangen, gelieven deze bü de secretaresse. Laat 221 af te halen; aan hetzelfde adres zün nieuwe leden van harte welkom. Dat de welbekende Straussmuziek nog Immer populair is. bewees ook gisteren weer de flinke belangstelling, <Ue in ..Harmonie" viel te consta teeren. De wals viert in de film ;,Walzer aus Wien" weer een van hare vele triomfen en legt daarin getuigenis af van haar eeuwige jeugd. Het is een aardige film, waarin Gustav Froh lich op zeer aantrekkelijke wijze de hoofdrol speelt. De film „Studentenlieder aus» Heidelberg” brengt den toeschouwer in de romantische sfeer van oud-Heidelberg en middeh tusschen de im mer zingende en bierdrinkende studenten. De romantiek wordt nog verhoogd door een verma kelijke liefdeshistorie, waarin de onverbeterlüke Willy Forst weer den boventoon voert. Van den inhoud der belde films gaven we reeds eerder een korte uiteenzetting. Voor volwassenen. Zaterdagavond om 9 uur werd bü de Vier- staten een stilstaande, driewielde bakfiets aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door D. C. te Limmen, die door de lantaarns van een tegenligger verblind was geworden Hem treft geen schuld. De schade aan de melkfiets. toe- behoorende aan 8. Sep. te Heiloo wordt door verzekering gedekt. Zaterdagmorgen kantelde op den Geestersln- gel een melkfiets van den heer J. V. alhier, doordat er een jongen tegen aan liep. Enkele bussen melk gingen verloren. GeborenJacobus Arie. z. van Arte Schenke- veld en Wilhelmina Verburg. Gerrit Jan, z. van Aart Verburg en Clasina Petri. Janna Alberdina, d. van Dirk Bosklopper en Anke Balketna. Elisabeth Carolina Maria, d. van Carolus Broers en Clazina de Graaf. Her man Johannes, z. van Eckhardt Schmidt en Jannetje Bleman. Julls Alelda Christina, d. van Nicolaa^ van de Kamer en Cornelia van den Berg. Overleden: Cornells Stet. 52 jaar. Aaltje Komen, wed. van Gerrit Jongkind 58 jaar. Gerlrudis Maria Josephlna Molenkamp, 7 maan den. Mien had gehoopt in den Zondag, die zoo moot onmiddellük achter den 8sten October viel, een prachtig verlengstuk van de feestviering te heb ben. Maar helaas, deze Zondag was zoo ongeveer wel de slechtste van het laatste half jaar; büna den heejen dag regen en wind. Geen wonder, dat er van feestviering geen spoor meer te ontdekken viel. Enkel spiegel glad asphalt, waarin triestig weerkaatsten. Inderdaad brandde nog büna overal de feest verlichting, doch vooral daar waar kleurig pa pier de lampjes had omhuld, was het een droe vig gezicht, de 8 October! de zon schünt Over de zonovergoten stad trilden de vreug- dige klanken van Alkmaar's geliefd carillon en riepen in den vroegen morgen de groote en kleine inwoners uit hunne huizen en verkondig den lulde, dat het feest was, groot feest. En alsof dat nog niet genoeg was om de menschen te overtuigen, waren daar de feestelük versierde straten en de bevlagde gevels, die eveneens het groote feest deden verbelden. En allen kwamerj, groot en klein, om het feest van 8 October mee te vieren en de groote daden hunner voorvaderen te herdenken. Zü vulden de straten met hunne aanwezigheid en de lucht met blüde stemmen en geluiden, zon gen uit volle borst het lied, dat leerde, dat van Alkmaar de' Victorie k^am, luisterden met aandacht naar de reveille, togen hossend achter de muziek naar het huis van den burgemeester om hem een aubade te brengen, gingen naar het Stadhui* om naar de koraalmuzlek van ,Boli Deo Gloria" te luisteren en nadat zü naar den „Vlaggen en Wimpel optocht" hadden ge keken. huldigden zü hunne voorvaderen bü het Victorie beeld. Dat alles geschiedde in den morgen. Maar ook de middag had het züne aan te bieden. Hoe vol en druk de stad des morgens ook ge weest mocht zün. de middag overtrof alles en alle verwachtingen. Overal langs den weg, dien het in den middag te houden bloemencorso zou volgen, wriemelden de menschen door elkander en worstelden om toch maar een goed plaatsje' machtig te worden. Totdat de Heilige Herman dad op de proppen kwam en orde schiep waar dit vereischt werd, de menigte netjes langs den kant van den weg schaarde en zorg droeè, dat niet meer buiten de vastgestelde perken ging. Zoodat. toen het corso langs trok, de straten en wegen ruim waren en het publiek netjes zü het dan met onderdrukte vreugde aan den kant stond. De heer Burger. Laat, verzoekt ons het vol gende op te nemen: Hoewel velen reeds gisterenavond üverig de letters uit de etalages noteerden schünt het toch, dat het letterraadsel van de Alkmaarsché winkeliers door velen nog niet goed wordt be grepen. Toch is de zaak zeer eenvoudig. Bü de verschillende winkels zün zeer duldelüke let ters geétaleerd in verschillende kleuren. Van elke kleur zün 29 volkomen gelüke letters ge ëtaleerd uit welke letters een zin van 5 woor den, welke zin betrekking heeft op Alkmaar’s ontzet moet worden gevormd. Teneinde de op lossing te vergemakkelüken geven wü hierbü de formeering van den zin met de beginletters van elk woord O V.... KSM Om de letters, die dezen zin vormen te vin den. schrüve men dus de geëtaleerde letters van één kleur op. Men kan rood, blauw, groen of grüs nemen naar eigen keuze, alleen men houde zich aan de eenmaal gekozen kleur. Vannacht om kwart over 1, toen de bewoners reeds ter ruste waren, ontstond een begin van brand in het café-restaurant van den heer Hoek, stra, Scharloo, hoek Zocherstraat. Vermoedelijk was het vuur ontstaan In een emmer met afval onder het buffet, ook dit werd reeds door het vuuraangetast. Door den gewel digen rook, die zich ontwikkelde, werd de vrouw des huizes gewekt v De verstikkende rook belette de bewoners n&ar beneden te gaanjzoodat zü door een raam de woning moesten vérlaten. De brandweer, die Hét programma vermeldde, dat het concert werd gegeven ter herdenking van Alkmaar’s Ontzet, geheel hiermede in overeenstemming waren de uit te voeren nummers, zoodat dit concert precies paste in het kader van de alge- meene feestelijkheden. Niet minder dan 250 adden zich vereenigd om onder lei ding van den heer Oushoom een tweetal groo- tere werken uit te voeren, een gelegenheidskoor dus: Het mannenkoor hiervan zong „Hollam lie" van Rich. Hol, met 'begeleiding vy peren blaasinstrumenten. Het spijt ons dat we van het n geen juisten indruk konden krügei begeleiding van het koper te sterk wel hebben we toch enkele zeer goecM kunnen hooren, waar bet kopr nietAi Het bleef voor het grootste gedeeie Glorie in koper. Het gemengd k*>r, leiding van strük-orkest zong .Jler van Oustjoom. Naast de verdlenstelüke tus- schenspelen van het strükorkest,,. had ook het koor zeer goede gedeelten; in couplet 5 en 12 beleefden we, wat de zuiverheid betreft, tamelük critieke oogenbilkken. Waardeering verdient de bü de Exportveiling, waarna men langs de vol gende route trok: Kanaalkade, Tesselschehek, Patemosterstraat, Kerkplein. 8t. Laurensstiaat. Nieuwesloot, Marktstraat. Houttil. Langestraat, Koorstraat. Laat, Ridderstraat, ZUverstraat, Emmastraat, Steynstraat, Costerstraat, Van Everdlngenstraat, ’ffënnemerstraatweg, Kruislaan. Wilhelmlnalaan, rKennemerslngel, Scharloo, Stationstraat, Hel- derscheweg. waar jle ontbinding plaats had. Zooals gezegd was het langs de lange route en in de stad buitengewoon druk, dat was het verleden jaar ook wel, maar dit jaar overtrof alle verwachtingen. Zoo kon er in de Lange straat bjjna geen kip meer bü. en liepen de diverse winkelruiten groot gevaar het slacht offer van de feestvreugde te worden. Gelukkig voor hunne eigenaren, hebben zü stand weten te houden. En mocht het wachten voor de menigte daar wat te lang worden, verschillende straatmuzikanten zorgden er voor dat de moed er in bleef. Boven op dg Stadhuistrappen stond een groep enthousiaste fotomenschen van de pas opge richte Amateur fotografenclub, die daar van de politie een rustig plaatsje hadden gekregen om hun fotografeerlust bod te vieren. Zü hadden echter vandaag groote concurrentie van „Polygoon" uit Haarlem, die met een compleet geïnstalleerden auto een film van de feestviering kwam maken. Des morgens was zü ook bü de onthulling van het monument dat den burgemeester werd aangeboden aanwezig, zoodat men over eenige weken in onze plaatselüke bioscopen deze plechtigheid en de feestviering nog eens kan beleven. Evenal^-gi^teren hebben wü weer moeten con- stateereijh.dit was niet het meest geslaagde deel vanjhet feest. Door een tekort aan publiek, was er niet de echte stemming van een volks feest. Jammer_. voor de commissie, die met veel moeite dit alles georganiseerd had, jammer ook voor de rhedêwerkers die zóó hun best hadden gedaan, oyi wat aardigs van hun standje te maken. De schtjld lag niet bü al dezen, maar eenvou- 'dig hieraan, dat een Alkmaarder nu eenmaal er afkeerig van is. eerst entree te betalen voor hü zün geld mag gaan verteren. Toch zouden we hen, die dit alles becritisee- ren, er op willen wüzen. dat hier harde nood zaak dwong. Men vergeet wel eens. dat ieder onderdeel van de feestviering geld kost, en dat daartegenover iets moet staan wat geld in ’t laatje brengt. Wanneer enkele duizenden stadgenooten zich als lid der 8-Octobervereenlging lieten inschrij ven. zou het organiseeren van feestelükheden gemakkelüker en.... minder ondankbaar zün. klassen C. Jonker. 17, Versierde auto. Ambachtsschool. 18. De Sneeuwkoningin. Kweekschool. 19 Voetbalvereeniging Alcmarla Victrlx. 20. Een reclame wagen van de Jasneva sigaren Firma Geuss. De stoet zou natuurlijk verre van compleet ■ün. als 8t. Louis, St. Cecilia en Soli Deo Glor ria niet hun voortreffelijke muzikale medewer king hadden verleend. Allen drie komt 'n extra pluimpje wel toe. want zü toch zün den ge heelen dag in de weer geweest om ’t feest allen luister bü te zetten. De optocht werd voorafgegaan door een drie tal rijtuigen, waarin gezeten waren: de burge meester mr. W. C. Wendelaar met mr. C. J. de Lange tn het eerste rütuig. terwül in de vol gende rijtuigen het bestuur der 8 Octoberver- eeniglng had plaats genomen. De aftocht had plaats vanaf de Kanaalkaede Zelden zal in Alkmaar een optocht zooveel beküks hebben gehad en zelden zal er in Alk- maars straten een zoo groote menigte op de been zün geweest. En dit. ondanks het feit, dat het Zaterdag was of kwam het misschien juist déórdoor. Gelukkig maar, want dat betee- kent, dat dit jaarlüksche Alkmaarsché feest niet alleen niet aan belangstelling inboet, maar dat dit feest steeds meer en meer door allen wordt meegevierd en steeds spontaner. En dit Is waarlük een verheugend feit. Het moet dan ook voor de organisatoren de deelnemers van en aan dezen optocht een ware voldoening zün geweest, dat zoovele oogen zich aan dit corso hebben kunnen vergasten. En het leek wel. dat sommige deelnemers een voorgevoel van een dergelüke belangstelling hadden en daarom hun beste beentje hadden Voorgezet. Daar was b.v. de aloude voetbalvereeniging Alcmaria Victrlx, die met feen kolossalen wagen voor den dag kwam en dezen had jpmgetooverd in een keurig nummer, waarin £atuurlük de voetbalsport hulde gebracht wprd. Dan de auto van de Brandweer. Een van haar nieuwe autospuiten had er aan moeten gelooven en was in 'n waren bloemenwagen her schapen en bemand met adspirant brandweer lieden. Een eveneens keurig „en heel aardig nummer. De R.K. Jongensscholen kwamen. evenals ieder jaar, weer met iets heel origineels naar voren, n.l. de op Groenland gedaalde „Vliegen de familie”. Deze inzending behoorde zeer zeker tot een van de mooiste. De Kweekschool had den draad van een oud thema opgevat en.geïnspireerd door het sprook je van de Sneeuwkoningin een büzonder aardig nummer in elkaar gezet en daarmee een pluim pje verdiend. Door de buurtvereenlging S.I.S. was van haar fcroep buitengewoon veel werk gemaakt. Deze groep was een optocht op zich, zoo groot was ze. Daar waren de bloemenstraten allen sym bolisch vertegenwoordigd. „Geloof Hoop en Liefde” en nog verschillende andere groepen, waarvatf vooral de Koningin S.I.S.-je met Pages genoemd moet worden. Van de kleinere groepen willen we in het büzonder het nummer deOude Tüd noemen, dat er keurig en heel aardig uit zag. Men neme het ons niet kwalük dat we niet van aller nummers iets zeggen en hun een pluim op den^hoed steken. Het zou ondoenlük worden Laten we volstaan met het een uitstekend ge slaagd corso te noemen. Moge het het volgend jaar weer zoo zün en nog moo.er. Volledigheidshalve laten we hieronder de vol ledige HJst van alle deelnemers volgen. 1. Koningin der bloemen met gevolg. Alcmaria V.V.V. 2. Vliegmachine. J. Zwart. 3. Groep Driehoekmelsjes. Kampleven en drie- hoekvorming Sint Joris en de draak, die dagelijks zeven blanke maagden op at. Padvinders. 5. Oude Tüd. Leider de heer L. B. Goetjel. 6. Het oogstfeest. Wllhelminaschool. Leider de heer Jansen. 7. Buurtvereenlging 8.13. met a. S.I.S. in actie, b. Bloemenstraten. c. Ster met S.IÉ- d. Geloof Hoop en Liefde, e. Klok. f. Up en down in het leven, g. Het bootje SIS. h- Koningin met pages. 8. Revue-club van de Brandweer. 9. Bloementuin. 10. Versierd»» fiets 1880. 11. Een versierde fiets. 12. Zonnebloem, leider de heer Timmer. 13. Groep R. K. Jongensschool. 14. When the band goes marching by. Menno Grondsma en c.s. 15. Herfst, leider de heer A. Vet. 18. De Moorenkoning in zün paleis. Fragment uit de Operette „Het Moorenschip" Koor- personen had< WelEd. Heer! Ik verzoek u beleefd onderstaand stukje in uw blad te willen opnemen, waarvoor ik u bil voor baat dank zeg. 8 OCTOBER Duizenden menschen zün ultgeloopen om de/ versierde en verlichte stad te bezichtigen, en1 het 8-Octoberfeest gezellig te vieren. Daar opeens, het was pl.m. 8 uur 's avonds, al les in dónker. De jeugd slaakt een kreet van vreugde. De middenstanders, de zakenmenschen zijn ge dupeerd. Een leder wacht een oogenblik, omdat men er rekent dat het niet lang zal duren. Men wacht en wacht tot 9, 9.30, 10. 10.30 uur en nog zit al les in donker. De zakenmensdien hebben een geweldigen strop, doordat hun op dezen avond de verkoop, en reclame voor hunne zaken door gebrek aan electr. stroom werden ontnomen Hoe is het mogelljk dat deze storing zoojfmg moest duren? Er komt toch genoeg geld blowen, om ervoor te kunnen zorgen dat voldoende re serve aanwezig is. en gereed staat. Hoe het ook zü hier ging voor allen een mooie avond verloren, en voor de zakenmenschen is a het een niet te achterhalen strop. D. HOÜWINO. Langestraat 71. Naschrlf* Of het mogelük wa» deze storing eerder op te heffen weten we niet. Wél Is ons bekend, dat onmiddellljk met man en macht Is gewerkt om de storing te vinden en te verhelpen. Rod. N. H. D. banen te houden. Nu wat de solisten betreft. Van den bariton zanger, Otto Couperus, die de solo in „Herontwaking” zong en tevens een aantal volksliederen van „Valerius", „Cor Kint" e.a. weten we niet meer te vertellen, dan dat hü een zéér verdienstelük stemgeluid heeft en precies de noten zingt. Dirigent Oushoom. liet zich eveneens als goed altist hooren in een eigen werk „Gebed” en „Elegie” van Ernst en tevens vestigde hü weer eens de aandacht op de alt-viool, een hier te weinig gehoord en, nog veel meer, te weinig bespeeld instrument. De organist P. A. v. Langen, had een uitne mende keuze gedaan met een gedeelte van het concert in Bes van Hkndel, dit werk speelde hü zéér mooi, ook de begeleiding van de solisten werd door hem keurig verzorgd. Registratie in één woord voortreffelük. Het Alkmaarsché „Victorie’’-lied en het Wil helmus, werden door alle aanwezigen medege- zongen. r Namens koor eb orkest werd de dirigent toe gesproken door mevr. v. d. Horst en hem tevens een krans aangeboden. Ook dr. J. W. Wicherink (die den tekst van „Herontwaking” schreef) was aanwezig en werd eveneens sympathiek toegexproken. Het zéér groote aantal luisteraars volgde aandachtig deze muzikale herdenking van Alkmaar’s Ontzet. Alleen de waterverllchting op Oudegracht, Verdronkenoord en Mient had door den regen een nieuwe en eigenaardige schoonheid. Op Doelenveld en Hofplein was alles gesloten. Opnieuw was weer eens het bewijs geleverd, dat openlucht-feestvertoon in October altüd een riskant bedrüf is. Geopend van 912 uur. Voor Werkgevers van 912 en van 25 uur. Op Maandag- en Don derdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandagavond. De Directeur van bovengenoemd maakt bekend, dat heden staan Ingeschreven. Metaalgroep:'14 bankwerkers, 7 metaaldraai- ers. 4 ketelmakers, 1 electrotechnlcus. 3 carros- Ihersteller, 11 electriclens, 4 lasschers, 2 voorslagers, 2 mach.-teekenaars. 2 lünwerkers, 8 monteurs, 7 stokers, 3 vuurwerkers, 1 construct iewerker, 1 metaalschaver, 1 operateur. 12 ijzerwerkers. 3 plaatwerkers, 4 wagenmakers, 2 koperslagers, 1 metaalslüper, 8 loodgieters, 3 scheepsbouwers, 4 radiomonteurs. 1 zandbereider, 7 klinkers, scheepstimmerlieden. 1 instrumentmaker: 1 fit ter, 5 machinisten. 1 scheepsteekenaar, maker, 1 tandtechniker, 1 orgelmaker. Bouwvakgroep: 111 timmerlieden. 61 werkers. 46 metselaars, 36 opperlieden, gers, 48 schilders. 16 stucadoors. 8 betonwer kers, 2 bouwkundigen, 1 terrazzowerkers, 1 te gelzetter. 1 opz. teekenaar, 1 glas in loodzetter, 1 steenbikker. Overige beroepen: 33 sigarenmakers, 1 ta baksstripper, 5 boekbinders, 1 boekdrukker, 4 letterzetters. 3 mach setters, 1 smoutzetter. 1 kalkbrander. 5 Incasseerders. 3 sigarensorteer ders. 2 tabaksbewerkers, 2 sigarenkistjesplak- kers, 1 bosjesmaker, 9 tuinlieden. 5 boerenarbei ders. 2 zakkenstoppers. 1 zakkenplakker, 22 chauffeurs. 4 kleermakers. 2 schoenmakers. 3 borstelmakers, 1 huidenzouter. 19 meubelma kers, 7 beh.-stoffeerders. 6 mach, houtbewer kers. 3 kistenmakers. 1 chem. perser. 1 chem.- reinlger, 17 kantoorbedienden. 6 magazünbe- dienden, 2 winkelbedienden. 6 reizigers. 1 verze keringsagent, 1 kapper. 13 pakhuisknechts. 2 kellners. 6 bakkers. 1 strijkster, 201 los-arbeiders, 39 transportarbeiders. Gedeeltelük werklooze sigarenmakers en taalbewerkers 70. Geplaatst: 17 werkzoekenden. Alkmaar, 8 October 1932. De Directeur v.n., - ED VAN DEN HEUVEL. Op een zeer opvallende plaats publiceert „Osaervatore Romano”, Vatlcaan, het volgende artikel: Op den eersten verjaardag van den slag bü Mentana. hebben de Nederlandsche vrouwen een prachttgen en artlstleken standaard, een symbool van geloof en zusterlüke liefde.aan de dappere zouaven van haar land geschonken. Toen de Hollandsche zouaven naar hun land terugkeerden. Heten zü dezen standaard in Rome -achter als huldeblük voor den den H. Vader. Voor de overlevenden van het corps der pauselüke zouaven in Nederland zün er thans nog 125. wier leeftüd loopt tusschen 80 en 90 jaar hebben de Nederlandsche Katho lieken nog steeds een eerbiedige bewondering en onlangs hebben zü daarom besloten. *117 herinneringen aan het voorbeeld en de werken der edelmoedige vrijwilligers te verzamelen. Te dien einde werd besloten, dat een gedeelte van het blsschoppelük museum van Haarlem uitsluitend zal worden ingericht als museum der Nederlandsche zouaven. Alle Nederle.ndsch" Katholieke bladen publloeeren daarom een krachtiger! oproep, waarin allen die nog her inneringen bezaten, werden aangespoord deze Zaterdagnacht om circa 2 uur ontstond op het Waagplein een vechtpartütje tusschen een groep personen, waaronder zich B. ,v d. W. uit Hoorn bevond. Deze nachtbraker werd ernstig mishandeld, zoodat hü zich onder medische behandeling moest stellen; na op het bureau van politie verbonden te zün, werd hü per auto naar zün (Woonplaats vervoerd. Tegen den dader J. B. alhier werd proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling. beschikbaar te willen stellen voor de reeds be gonnen kostbare verzameling. Geen voorwerp echter kon een kostbaarder büdrage vormen voor de nieuwe historische verzameling dan de standaard van 1868. De Zeereerw. heer Van Leeuwen. pastoor van Hillegom. en geestelük-adviseur van den Ne- derlandschen zouavenbond. richtte daarom aan den H. Vader het eerbiedig verzoek, het betreffende vaandel in Haarlem te mogen be waren Z. H. heeft zich welwillend bereid verklaard het verzoek in te wiUigen en zoo zal de stan daard der zouaven dan in Haarlem een eere- plaats krijgen. De standaard heeft een buitengewone waarde wegens de kostbare stof waarvan het vervaar digd is. de prachtige afbeeldingen en de rüke en artistieke uitvoering. De züden stof draagt aan den eenen kant een 'afbeelding van Sint Petrus, op een troon gezeten, en aan den anderen kant een afbeelding van den Aarts engel Michael. Op de hoeken bevinden zich de wajiens der zouaven en der provincies, waaruit zü afkomstig zün. Boven de twee middelste afbeeldingen staat het opschrift: „Strenyls Petrianae Sedis multi bus, Catolicae ex Neerlandla flliae”. Rondom de beeltenis van Sint Petrus, eersten Paus, staat te lezen: „Vindicamus haereditatem patrum nostrorum” en daaronder het motto: ,JTo Petrl 8edl”. Rondom de afdeelingen van Sint Michael staan de namen vermeld van de plaatsen, waar de veldslagen geleverd werden: Bagnorca. Montellbrettl en Mentana. Boven op den vaandelstok staat de pause lüke tiaar en het 8t. Petruskruis. Op den züden band voor den vaandeldrager, staat in gouden letters geschreven: Deus judlca causam meam. Zoowel in zün onderdeden al* in zün geheel is de standaard werkelük een prachtig stuk werk en een der beste in zün soort. Met de grootste blüdschap zal hü ontvangen worden door de Nederlandsche Katholieken en door de verdlenstelüke oud-zouaven, die hem als een beloonlng ontvingen en bovendien als een symbool van de standvastige liefde en on wankelbare trouw Jegens de Kerk en Haar zichtbaar Opperhoofd, den Paus vap Rome. Voor den wedstrüd Alkmaarsché IR. C. Z. I bestond ondanks slechte weer nogal belangstelling, daar R. Z. geen onbekende is. Reeds spoedig namen de Boys de leiding, doch eenigen tüd later wist R. C. Z. gelük te maken. Hierdoor geprikkeld, pakten de Boys nog eens even flink aan en wisten zü de rust té doen ingaan met 21. Na de rust,- voor den wind spelend, wisten zü nog een derde punt te maken, maar verder kwamen zü niet, wat vooral te wüten was aan het spel van R. C. Z„ die het nogal trachtte te forcee- ren door buitenspel-zetten. wat hun dikwüls gelukte. Door deze overwinning staan de Boys op de eerste plaats met 3 gesp, en 3 gew. Het tweede elftal behaalde een 43-overwinning op Schoorl I, terwül het derde elftal weer kampioensallures heeft door Ursem 1 in eigen huis te slaan met 41. De adsplcanten A behaalden een 80- overwinning op Alkmaar a. welke wedstrüd een kwartier voor tüd gestaakt werd vanwege het slechte weer. Om circa half een vannacht werd door den café-houder 8. assistentie van de poUtle in geroepen, daar na een vechtpartütje in de Magdalenenstraat zekere J. B alhier, die daar bü een harden slag op zün hoofd had gekre gen. bewusteloos in zün café werd binnenge dragen. Bü de .komst van de polltie was hü echter weer tot het bewustzijn teruggekeerd, zoodat hü zich te voet naar zün woning kon begeven. Tegen den dader K. de G. zal proces-verbaal worden opgemaakt. De klok van acht uur was nauwelüks koud, toen plotseling in het grootste gedeelte der stad het licht uit ging, alsyf daarmede te kennen werd gegeven, dat het „kinderbedtüd" was. In den regel als iets dergelijks gebeurt, duurt 1 niet lang of de zaak brandt weer. Maar dezen keer was het uit en bleef het uit. tot groot ongemak van de bioscopen, die natuurlük hun programma niet konden afdraaien, wat vooral op Zaterdagavond en in het büzonder op dezen dag een niet geringe schadepost is. Bü informatie bü de Gemeente Lichtbedrüven bleek, de oorzaak van deze duisternis een door geslagen transformator te zün.' Het bleek nood- zakelijk een nieuwen transformator te plaatsen, wat vrü veel tüd in beslag scheen'te nemen, zoodat den geheelen avond het grootste deel der stad in een min of meer „Egyptische duis ternis” gehuld was. Jammer van de met zooveel üver en zorg versierde straten, welker versiering nu te niet gectegn werd, Maar het w<s nu eenmaal zoo en niemand die er wat aan doen kon. Zoo is dus weer het feest van 8 October tot het verleden gaan behooren. Des morgens en des middags zoo prachtig verloopen en ge slaagd en 's avonds water en duisternis. Zoo blükt ook hier weer dat op deze aarde niets-bestendig is. Het volgend Jaar met nieu wen moed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12