Prikkeldraad de Perstribune Van mislukte VERDEDIGING St. Jozef-comité 1 1 Gelukkig land MAANDAG 10 OCTOBER Arm Oostenrijk HAAGSCHE BEGROOTfNG DR. CLEMENS MEULEMAN t POSTVERVOER ACHTERHOEK I PLECHTIGE INAUGURATIE NATRIUM-WEG VERLICHTING Aankomst Nederland-Express Rijksverzekeringsbank Ook in Zwitserland Beginsel en toepassing Katholieke studenten Mr. J. WOLTMAN te Utrecht INKOMSTENVERMINDERING Personeel landmacht wenscht beperking Bed rijfsraden ProfDr. H. W. Keesom R. K. STATEN-K1ESKRING DEN BOSCH „KERSTMIS OP ZEE” I t! Hulpactie opgericht 't Is ruim Plotseling te Heerlen overleden Bespreking concept-program "W voor Wie helpt dit mooie liefdewerk? De feestvergadering Sanctus Virgilius Verblijdende groei en met het voldoeYide correc- „Het is mogelijk, dat de geschikte mid- t Belangrijke inkrimping van tramdiensten worm, t aan. niet wor- dat vrouwen en meisjes in Holland en op beroep doet om iets bij te dragen tot Met Ingang van 1 Januari 1933 is aan Mr. J. Woltman, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Secretaris-Generaai van het Departement van Defensie Aan Mr. Woltman Is dank betuigd voor de gewichtige diensten door hem gedurende een lange reeks van jaren aan den Lande bewezen, terwijl hy is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Een heeft re de en. ato een ag bij to te 9* ttf IN E- studenten bij iedere gunstige op hun onverantwoordelü’ wijzen. Dit besef zal voof Eervol ontslagen als secretaris generaal van Defensie Een tekort van twee-en-een-half millioen De hoogleeraar is het er ook mede eens, dat niet aanstonds de Bedrijfsraden een te zware taak worden belast: De Roermondsche professor dr. Fr. Féron wijdt in „De Maasbode” van gisterochtend een belangwekkend artikel aan den katho lieken student. Hij wijst daarin op ernstige Hedenmorgen is vrij plotseling te Heerlen overleden dr. Cl. Meuleman, directeur van dc R. K. Vereeniging „Moederschapszorg", de kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. Dr. Meuleman werd 13 Maart 1871 te Zwolle geboren en promoveerde 22 Maart 1902 aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam tot dok ter In de geneeskunde. Na eerst te Lelden als! *tlts'aar uit Zeeland, voorzitter van het jubi. assistent van prof. dr. van der Hoeven zich verder bekwaamd te hebben in de gynaecologie en verloskunde en in de academiestad een uit gebreide algemeene praktijk te hebben waar genomen, werd dr. Meuleman naar Heerlen geroepen als directeur-geneesheer van de Wil- helmina-school. 2 Januari 1912 kwam dr. Meu leman naar het hartje van de Mijnstreek. Hoewel niet zijn Haag den gemeenteraad bereids het Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp betreffende toelating aan bezitters van het diploma, bedoeld in het K. B. van 21 De. cember 1923 no. 16, tot de examens In de ver. eenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte. Het eenig artikel van dat wetsontwerp luidt als volgt: „Met wijziging in zooverre van de wet van 31 Juli 1930 (Staatsblad no. 349) geeft, behal. ve de getuigschriften, opgesomd In artikel 133 tweede lid. der hooger onderwUswet, ook het vóór 1935 verworven diploma wegens met gun stig gevolg afgelegd eindexamen der hoogere burgerscholen met vier, of vijfjarigen cursus, bedoeld In het Koninklijk besluit van 21 De cember 1923 no. 16 (Staatscourant no. 249), recht tot het afleggen van de examens In de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wysbeg^erte betreffende de stu die van den Oost-Indischen Archipel”. genoemd stelsel de voorkeur te worden ge geven, doch in dit geval schijnt inderdaad het in het leven roepen van overheidsorga nen de meest doelmatige vorm. Overigens zijn de voorschriften van het ontwerp omtrent samenstelling en werk wijze van de bedrijfsraden voldoende soe pel gesteld. Ingang 1 Januari is aan D. Teekens op zijn verzoek eervol ontslag verleend als referendaris bij de Rijksverzekeringsbank, met dankbetuiging voor de door hem In die betrekking bewezen diensten. De speciale' boottrein met post en passagiers, in aansluiting op het motorschip ..Johan van Oldenbarneveit> .zal Dinsdagmorgen 11 Octo ber om 10.20 utrt1 van Genua vertrekken. Aan komst Woensdagmorgen 12 October, volgens nieuwe winterregeling om 7.05 uur te Zevenaar, 7.57 Arnhem; 8.48 Utrecht C.S.; 9 49 Den Haag (S.S.); 9.32 Amsterdam (W.P.); 9.51 Amster dam (C.S.) en 10 uur te Rotterdam (Maas). Evenals het vorig jaar hebben de dames van het comité „Kerstmis op Zee” te Amsterdam een circulaire verzonden, om bijdragen te ver zoeken voor dit mooie liefdewerk; Daarin lezen we: „Is het dan geen heerlijke daad van naastenliefde, wanneer wij deze zee lieden helpen herinneren aan de vreugde van Kerstmis? Zou het geen goed doen, wanneer wij ze op tastbare wijze doen gevoelen, dat er menschen zijn, broeders en zusters in Chris tus. die met hen meeleven? Dit alleen reeds maakt onze actie tot een mooi apostolaat, voor al In dezen tijd van verbittering, van ruwen haat en nijd.” Een achttal brieven van booten, wier be manning het vorig jaar een Kerstkist ontving, bewijzen, hoe dankbaar de zeelieden zich too- nen. Een brei-actie heeft reeds gezorgd voor nut tige dingen en thans wordt een beroep gedaan op schrijfpapier, notitieboekjes, pijpen, borstel- hangers, chocolade, kalenders, spelen enz., kortom, dingen, waarmede men een zeeman op Kerstmis blij kan maken. Het giror.-jzr.mer is 185522. Apostolatus Maris, Lijnbaansgracht 48, Amsterdam. Naai wij vernemen, is het ledental van dan Bredaschen Diocesanen R K. Werkliedenbomd de 17.000 gepasseerd. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg het aantal leden 15.337 en op I Sep. tember 17.035, een toename alzoo van 1698 in óen tijd van acht maanden. Als het zoo nog even voortgaat, komt men tegen einde Decem ber nog wel aan de 18.000. Naar wij vernemen bevindt prof. dr. H. W. Keesom zich op de terugreis uit Zuid-Amerika aan boord van het ss. „Orania”. Prof. Keesom wordt eerstdaags hier te lande terugverwacht- Luisterryke viering van het vijf en twintig jarig bestaan „Mr. F. Tepllngs, lid van de Tweede Ka mer, secretaris der R. K. Staatspartij, heeft in een politieke rede o.m. het volgende ge zegd: „Met de exclamatie, geef ons het groote sociale hervormingsplan voor dezen tijd” -zijn we er niet. Men vergete toch niet, dat de Pauselijke encyclieken wel aan wijzingen geven, maar niet de practische uitwerking, welke zoo direct kan worden Ingevoerd. Die uitwerking zal nog veel moeite en veel studie vergen.” Deze woorden, die zeer juist zijn, klinken als een waarschuwing, constateert „De Ne derlander" (chr.-hist.). delen om deze kwaal te verhelpen, zoo gemakkelijk gevonden kunnen den. Intusschen is het al veel waard, men de leemte goed ziet. Dit besef zal van zelf aanleiding zijn om den betreffenden gelegenheid ke nalatigheid te ons zelf ook van erhaaldelijk is er, ook in ons blad, de aandacht op gevestigd, dat tot leider der waar- er geen Lijmbanden om vruchtboomen Naar het „Handelsblad” verneemt, heeft het hoofdbestuur der Posterijen verschillende ver- voercontracten met de tramwegen in den Ach terhoek opgezegd. Bij de nieuwe regeling, die vermoedelijk 1 Januari 1933 zal ingaan, zal het getal treinen, waarmee post wordt vervoerd, worden ingekrompen en waarschijnlijk worden beperkt tot die treinen, die direct correspon- deeren op ae postbestellingen in de gemeenten. Bovendien zal het vervoer der postzakken dan niet meer geschieden door en onder toe zicht van een ambtenaar der posterijen, maar zullen de tramwegen voor het vervoer verant woordelijk, worden gesteld. Door dezen maat regel zou behalve op vervoerskosten een be langrijke bezuiniging op personeel worden ver kregen. De Nederlandsche Spoorwegen, waarmede onderhandelingen in gelijken geest gaande zijn, maken op dit moment nog bezwaar tegen post vervoer onder eigen verantwoordelijkheid. dé begrooting en de M. v. T. nog verschenen hebben B. en W. van Den z.g. voor woord toegezonden. Hieruit blijkt, dat aanvan kelijk een tekort viel te overbruggen van 6.000.000. Dit bedrag hebben B. en W. door het nemen van verschillende maatregelen (waar van de raad reeds sommige heeft goedgekeurd) weten terug te brengen tot ƒ2.600 000. Bij de dekking van genoemd tekort gaan B. en W. voorshands uit van een stijging van het aantal opcenten met 20. dus dit te brengen op 26. Het tekort is hiermede evenwel niet gedekt. De meerderheid van B. en W. overweegt in verband hiermede het vaststellen van een nieu we salarisregeling voor los. lijdelijk en nieuw aan te stellen personeel, een wijziging in de regeling der periodieke vrhoogingen van amb tenaren-en werklieden, invoering van den 9- urigen werkdag voor het verplegend personeel in de gemeente-ziekenhuizen en afschaffing van den vacantiebijslag. Van deze maatregelen ver wachten B. en W. een besparing van 500.000. De rest van het tekort zouden B. en W. willen dekken uit de reserves der productieve bedrijven, die op 31 Dec. 1931 totaal ƒ7.191933 bedroegen en waarvan B. en W. thans 1.100.000 voor de begroeting van 1933 willen aanwenden. Mochten de crisisuitgaven over 1933 in wer kelijkheid stijgen tot de hoogte, als waarop thans voor 1932 dient te worden gerekend, of mocht de gemeenteraad zich met de door B. en W. voorgestelde maatregelen hiel kunnen vereenigen. zoo zal rekening moeten worden ge houden met een aantal opcenten, dat gelegen is iets boven 40. Onder leiding van Frau A. Horvath Harwahk. te Den Haag, is opgericht een „Oostenrijksche Hulpactie",.'welke zich wendt tot alle Oosten rijksche hen een leniging' van den grooten nood In hun vader land. Wjj allen, die hier In Holland zijn aldus de oproep weten hoe troosteloos en ellendig de armsten der armen In ons'vaderland leven. Steeds komen meer treurige berichten uit de eens zoo bloeiende industrie-streken van ons vaderland tot ons. Wie herinnert zich niet de slechte tijdingen uit Steyr? En deze worden thans nog overtroffen door hetgeen zich af speelt in de omgeving van het Steyrische Erz- gebergte en van de daarmee verband houdende industrie plaatsen. Laten wij trachten door een blijvende Oosten rijksche steunactie de allerergste ellende te verzachten. Elke Oostenrijksche zou wellicht de verdienste van één dag per maand als Uefde-gave kunnen offeren. Men kan zijn bijdrage zenden per postwissel aan het adres; Mevrouw A. Horvath-Harwalik. jtadhouderslaan 33, Den Haag. Ook kan men storten op de giro-rekenlng 201810 van de „österreichlsche Hllfsaktlon”. Op 7 dezer vergaderden de Commisslén A en B (officieren en onder-offlcieren) voor georga niseerd overleg personeel landmacht, ter bespre king van de door de Regeering kenbaar ge maakte voornemens tot vermindering van de In komsten van het rijkspersoneel. De vergadering betreurde het ten zeerste, dat de Regeering wederom tot zoodanigen maatregel meent te moeten overgaan. Zjj was dan ook van oordeel, dat alles in het werk diende te worden gesteld om de aangekondigde inkomsten-verla- ging zooveel mogelijk te beperken en dat met name de laagstbezoldigden daarvan behoorden te worden vrijgesteld. Ook de verhooging van den aftrek voor ongehuwden, zooals die In het plan der Regeering ligt, ontmoette ernstige bestrijding. Ten slotte bleek de vergadering éénstemmig van oordeel, dat uitdrukkelijk in de te nemen maatregelen, zoowel wettelijke als andere, be hoort te worden vastgelegd, dat evenals zulks met de reeds Ingevoerde crisiskorting op de sa larissen het geval te de thans voorgedragen heffingen op de salarissen van het Rijksperso neel slechts zullen gelden tot 1 Maart 1935. leerend comité, met assistentie van de Zeer- ee?w heeren Aldenhuyzen, pasoor te Nuenen en Eijssen, resp secretaris en penningmeester van het St. Jozef-Comité. i De plechtige H. Mis wearonder Mgr. C. C. Prinsen, die de eerste president was van het St. Jozef-Comité, de predikatie hield, werd mede bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van ’s-Hertogenbosch. Na de plechtigheid defileerde de stoet Z H. Exc, Mgr. Diepen, die aan den hoofdin gang der kerk deze eerbetuiging in ontvangst nam. In optocht werd daarna naar de Parade ge trokken, waar onder leiding van Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, de kathedrale basiliek van St. Jan werd bezich tigd. In hotel „Noord Brabant” werd een gemeen- schappelijken maaltijd gehouden. Telegrammen werden gezonden aan Z. Hoogw. Exc. Mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht en aan H. M. de Koningin. Aan tafel werd een dronk gewijd aan den Aartsbisschop, de Koningin en vervolgens aan den beschermheer der vereeniging Ch. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer, ter bijeenkomst aanwezig. Mgr. C. C. Prinsen, mede-oprichter en eerste voorzitter van het St. Jozef-Comité. werd har telijk gehuldigd. „Honderden studenten, die niets hooren dan „neutrale” wetenschap! Honderden studenten, die zelfs de aangeboden hand niet aannemen en zich door een on- en misschien soms antl-godsdienstige weten schap meenen te 'kunne» vormen om later katholiek voorman te wezen. Wij doen tegenwoordig aan jeugdactie in alle vormen. Wij trachten leiders en leid sters aan te kwekken uit alle rangen en alle standen. Wij stellen enquêtes In en laten die instellen door de jeugd zelf. Wij willen door de Jeugd het Rijk van Christus vergrooten' en versterken.” I I voor korten tijd de; S D. A. P-, de heer Albèrda, nog achuwde tegen straatbetoogingen en heel inconsequent nü blijkbaar bezwaar „Het komt mij voor, dat de Regeering terecht In het onderhavige geval het stelsel van de vrije medewerking niet heeft aan vaard, doch dat der belangen-decentrali- satle heeft gekozen. Ten aanzien van tal van voorzieningen verdient zeker aan eerst- derlanders in Dultschland te het vruchtdra gend geweest. Pastoor Kitslaar dankte in zijn betoog allen die onder de hoede van den H. Jozef zich aan dit nuttige werk hebben gewijd en wierp opti mistisch gestemd, ook een blik in de toekomst Tijdens het volgende gedeelte der feêstver- gadering werden door verschillende sprekers gelukwenschen aangeboden. De grootsche vie ring van het zilveren feest was eene Indruk wekkende betooging, die een belofte inhield voor de toekomst. Verraadt het geen; tekort aan verant woordelijkheidsgevoel bij deze katholieke studenten en bij hen, die mede de levens houding dezer studenten bepalen, dat zoo- velen het allereerst-noodige niet zoeken, zelfs afwijzen en zich dus op zeer onvol maakte wijze voorbereiden tot de taak, welke hun als katholieke gestudeer den later in de wereld wacht? En mogen deze velen geen voorbeeld ne men aan wat er ten dege in andere lagen der katholieke samenleving geschiedt? Prof. Féron heeft voorzeker op een em- stigen misstand de aandacht gevestigd. men Mededeeling no. 50. Nadere inlichtingen over deze schadelijke Insecten en over plantenziekten worden koste loos verstrekt door den Plantenziektenkundlgen Dienst te "(agenlngen en door de op verschil lende plaatsen werkzame ambtenaren van den Dienst, zoomede door de heeren. Rijkst uinbouw. consulenten. De goed bedoelde verdediging lijkt ons niet geslaagd: men moge nu onderscheid maken tus- schen straatbetoogingen in het algemeen en andere, welke gericht zijn „op verove ring van de macht”, waarbij van inci denten veel verwacht wordt, straat betoogingen, welke „gevaarlijke botsingen", „bloedstorten voor niets” zouden kunnen beteekenen en welke zouden voortkomen uit „verwildering der geesten”, het ma ken van dit onderscheid schijnt ons slechts een verlegenheidspraatje. Als de heer Albarda indertijd heeft willen waarschuwen tegen straat-actie, welke de macht zou willen veroveren, in dien zin. dat deze actie op revolutionnaire wijze de regeering zou willen verjagen, dan vocht hij toch zeker tegen windmolens: wie is er ooit zoo dwaas geweest, te meenen, dat een dergelijke actie met een dergelijk resultaat mogelijk was? En wat verder het gemaakte onderscheid betreft: het gaat er maar om, dat de heer Albarda, het niet In zijn hand heeft, te voren bij het opzetten van straat-acties te bepalen of deze acties „straatbetoogin gen in het algemeen” dan wel betoogingen met „gewelddadige botsingen”, met „bloed storten voor niets”, enz. zullen zijn. Dat te juist het gevaar van al deze en dergelijke demonstraties. Den laatsten keer was het fen commu nistische betooging, welke gewelddadig en met vergieten van bloed verliep, maar den keer daarvóór, toen de S. D. A. P. verant woordelijk was, heeft men de relletjes toen óók niet kunnen voorkomen? En bovendiea: al komt het ook niet direct tot relljtjes en ongeregeldheden, al dan niet met*bloedigen afloop, kan de heer Albarda vermoeden en berekenen, hoeveel onrust en ge-rel door demonstra ties, als thans ook weer door de S. D. A. P. aangekondlgd, voorbereid worden? Het wil er bij ons niet in, dat de heer Albarda indertijd voor zichzelf ook het thans zoo spitsvondig uitgesponnen onder scheid zou hebben gemaakt, en het kan ons alleen maar spijten, dat de heer Albarda aan zijn woorden van toen thans een uit leg laat geven, welken niemand indertijd daaraan gegeven heeft. Dit zou zeker wel het geval zijn. Indien aan de Bedrijfsraden, verordenende be voegdheid werd toegekend, d.w.z. indien zij, door straffen te handhaven, voorschriften omtrent de arbeidsvoorwaarden of bepaal de onderdeden daarvan zouden kunnen vaststellen. Het voornaamste bezwaar van den Minis ter tegen toekenning van verordenendè bevoegdheid aan Bedrijfsraden is wel, dat de ontwikkeling der organisatie in het be drijfsleven nog niet zoodanig is gevorderd, dat de leden der vakvereenigingen zich met het instituut van een autonomen Bedrijfs- raad zouden vereenigen. Bovendien zoo merkt de Minister in de toelichting op zou het toekennen van verordenende be voegdheid er toe moeten leiden den z.g.n. onpartijdigen voorzitter, als vertegenwoor diger van het algemeen belang, een vaste plaats in den Bedrijfsraad te geven, het geen tot gevolg zou hebben, dat bij hem veelal de beslissing zou rusten. Naar mijne meening kan men slechts dan belanghebbenden met een taak van rechts vorming belasten, indién voldoeYide correc tieven aanwezig zijn oni te waarborgen, dat het algemeen belang bij zulk ’n rechtsvor ming niet wordt geschönden. De toevoeging van een onpartijdigen voorzitter te m.i. nog niet voldoende om dit gevaar te be zweren. Er zullen daarenboven nog wel ver schillende beperkingen aan zulk een wet gevende bevoegdheid moeten worden ver bonden. Voorzichtigheid is hier geboden. Doch ook zonder verordenende bevoegd heid kunnen de Bedrijfsaaden, zooals zij volgens dit ontwerp zijn gedacht, organen worden, die voor den bedrijfsvrede van be- teekenis zijn. Het is te hopen, dat ook de Staten-Gene- raal van oordeel zijn, dat minister Ver schuur in deze moeilijke materie den juls- ten weg heeft gekozen." „Wie hier den weg weet, hij wijze hem aan. Wie invloed ten goede en ter verbete ring kan uitoefenen, doe dit met apostoli- schen ijver. Maar vooral wien de schoen past, trekke hem aan. M.a.w. katholieke studenten, aan welke Universiteit ook, blijft niet buiten de gelederen van hen, die later als volwassenen en als leiders Kerk en gemeenschap moeten dienen." „Gaat men echter na, wat Albarda in „De Sociaal-Democraat” van October schreef, dan bespeurt men dat dit alles ophakkerij van de O.S.P. is. Albarda waarschuwde niet tegen straatbetoogingen in het algemeen, maar tegen zoodanige die „op verovering van de macht” gericht zijn. Hij waarschuw de „groepen buiten onz^ beweging, die van incidenten veel verwachten en ze zelfs gaarne willen uitlokken.” Hij waarschuwde tegen „gewelddadige botsingen”, waarbij de arbeidersbeweging de zwakste is, tegen „bloedstorten voor niets”, tegen „verwilde ring der geesten”. Sti^atdemonstraties, zooals de sociaal-democratie die verstaat en van oudsher toepast en waarbij zij zorgt, dat „groepen buiten onze beweging” niet de geringste kans krijgen, vinden in Albarda geen tegenstander. Natuurlijk, niet, hij is er een overtuigd voorstander van. Natuurlijk. Evenals onze beweging.’ „feit dat een aantal katholieke studen ten, grooter dan men ooit zou hebben ver-» moed, feitelijk naast hun wetenschappelijke vorming niets krijgen en helaas blijkbaar ook niets willen. Als we b.v. bedenken, dat aan een Universiteit als die te Utrecht meer katholieke studenten verbonden zijn dan alle studenten der Nijmeegsche Uni versiteit samen, -en dat van deze vele hon derdtallen zeker de grootste helft zelfs niet eens lid is willen worden van een ka tholieke studentenvereeniging, dan ziet ieder, die inzicht heeft, hier een hopelooze leemte.” Wjj zijn toch wél een lastig volkje! bij ons toch ook nooit goed: we leven in een heerlijk land met voortreffelijk klimaat en we worden om ringd door nóg voortreffelijker overheids zorgen. Maar als we uit erkentelijkheid voor dit alles en nog veel meer ons ’n kleine opoffering moeten getroosten in den vorm van eenige belastingbetaling, dan is Leiden in last, dan komt er aan het gekanker geen eind. Is het niet licht op onzen weg door het avondlijk leven? Beveiligt de politie ons niet tegen moord en doodslag? Huizen onze kinderen niet als prinsjes en prinsesjes in feeërieke schoolpaleizen? Wordt in onze onvolprezen kazernes en elders geen model-leger gekweekt, dat den onverlaat, die eenmaal onze grens mocht durven over schrijden, zal neerslaan? Hoe weinig dankbaarheid blijkt er dan toch te leven in den boezem van ons volk, als we de klaagliederen aanhooren van de genen, die voor al deze weldaden ’n ietsje betalen moeten en die zich nü al druk maken over minister De Geer’s plannetjes: 30 a 150 opcenten op de gemeentefonds belasting, 30 extra-opcenten op alle aan slagen in- de vermogensbelasting, enz. Hoe is ’t mogelijk! Neen, dan moeten we ons eens spiegelen aan de zegeningen, welke de Oostenrijkers op dit punt genieten of genieten gaan: Examen rechtsgeleerdheid, lette ren en wijsbegeerte „De waarschuwing namelijk om met een encycliek de actueeie en practische vragen niet op te lossen. Probeert men dat toch het ge- schiedde onophoudelijk dan verkrijgt men de pijnlijke vertooning, dat de Pachtwet óf Bedrijfsradenwet via een encycliek wordt verdedigd ènmet gelijk recht wordt bestreden. De arme stakkers, die geen argumen ten hebben en de andere stakkers, die argumenten niet verwerken kunnen zij beiden grijpen 'n autoriteit, die ter zake niet kan dienen, en rooven daar door van die autoriteit de kracht, die ze zeer zeker zou moeten oefenen. Zij maken de menschheid armer en hun Ja-neen-zeggende autoriteit bela chelijk. Zulk streven moet men tegengaan; gelijk mr. Teulings het deed. Wij zeggen een en ander echter niet met het oog op de roomsch-katholie- ken, die zelf hun weg zullen bepalen. Maar het aangehaalde woord kan uitnemend dienen om protestanten te waarschuwen. Want dezen begaan met „Gods Woord” dezelfde fout, die hier met encyclieken wordt begaan. Zij vergeten, dat zij daar hun begin selen vinden, doch dat de toepassing dier beginselen in eiken gegeven toe stand met moeite moet worden gezocht. En zij brengen Gods Woord in het vuur vóór ’n bepaalden maatregel tegen een bepaalden maatregel al naar gelang hun practisch inzicht het dicteert. Aldus verlagen zij de majesteit van Gods gave. Dat bedoelen zij toch niet??" In den namiddag werd in de groote zaal van „Logengrin” de drukbezochte feestvergadering gehouden. Mgr. Hendrikx, vic.-gen. van het l-lsdom van Den Bosch, de missionarissen pa ter Livings Verstappen. O.C. uit Babberich, voor het Roergebied en pater Van den Berg, Con ventueel, uit Treebeek voor het Rijngebied: pater Mosmans C.s.s R. te Wittem. mede-op. richter, Mgr. C. C Prinsen; pastoor Rombouts, de Tweede Kamerleden Van de Bilt en Fles- kens, de heer Habets, burgemeester van Kerk- rade, eere-voorzitter van het St Jozef-Comité, de heer G. van Oorschot uit Kerkrade, redac teur van het bondsorgaan „Hollandla,” tui van eerw-, heeren geestelijken en andere genoo- digden. Berichten van verhindering, vergezeld van gelukwenschen waren ingekomen van Z. Ecx. Jhr. Mr Ch. Ruys de Beerenbrouck, Mr. Aal- berse, Mr A Baron van Wijnbergen; de hoog- eerw pater Provinciaal der Conventueelen eerw. paters bij het missiewerk betrok- lezer van de „Neue Freie Presse” uitgerekend, dat, bij het doorgaan van het plan, de krisisbelasting in Oosten rijk te verdubbelen, een rijk vrijgezel in 1933 vrijwel zijn geheele inkomen aan be lasting mag betalen, en wel als volgt: In komstenbelasting 42.18 pet., krisisbelasting 10 pet., vrijgezellenbelasting 16.872 pet., vermogensbelasting 6 pet., krisisopcenten op de vermogensbelasting 6 pet., in totaal 81 052 pet. Bestaat het vermogen uit effecten, dan komt daarbij nog een coupon-belasting van 10.4 pct., van andere vermogensobjecten moet weer grondbelasting, bedrijfsbelasting of iets dergelijks betaald worden, zoodat dc groote inkomens van vrijgezellen met onge veer 90 pet. worden belast. Voor gehuwden en voor lieden met klei nere inkomens is de belastingdruk pro- centsgewijs lager, relatief waarschijnlijk echter eet grooter dan kleiner. Tégen het eind van October of in het begin ,an November, als het eens flink koud te ge- Vccst. komen de wintervllnders uit den grond •e voorschijn. De vrouweljjke vlinders van deze soort zijn ongevleugeld en kunnen dus niet vliegen; om *n de kronen van fruitbootnen bij de knoppen «e komen om daar haar eitjes te'leggen, waar. ®it ta het voorjaar de rupsen (bekend als trek, maden) zullen komen, moeten zjj tegen de •tarnmen opkruipen. Daar de trekmaden zeer ernstige schade kun nen veroorzaken door vreter!) aan knoppen, “iaderen, bloemen en jonge vruchten moet de *intervlinder, waar hjj voorkomt, bestreden worden en in verband met zijn levenswijze kan gomakkelijk door om de stammen der vrucht- oocrnen lijmbanden te bevestigen. CJP 8,11 vlak gedeelte van den stam, onge- *®er 1 m. boven den grond, wordt een strook Perkament papier of geolied papier, ter breed- van ongeveer 15 c.M. met twee touwtjes •xevlg vastgebonden. Op deze strook wordt z.g. d.i. een speciaal voor dit doel ver. aardigde maanden lang kevend blijvende Hjm. Wltgesmeerd. Mimbanden dienen alleen om wintervllnders vaogea en daardoor beschadiging door trek maden in het voorjaar te voorkomen, worm- stekigheid der vruchten wordt door het aan. leggen van lijmbanden niet verminderd. Tegen wormstekigheid moet men op andere tijdstippen andere bestrijdingsmaatregelen nemen (men raadplege daarvoor Mededeeling no. 20 van den Plantenziektenkundlgen Dienst). Zoowel de levenswijze van den wlntervllnder en de trekmade en de door laatstgenoemde ver oorzaakte beschadiging als de te nemen bestrij dingsmaatregelen zijn uitvoerig beschreven in Mededeeling no. 3 van dien Dienst. Voer de bestrijding van enkele andere, vaak In ..Logengrin” te 's-Hertogenbosch werd Za terdag de vergadering gehouden van de R K. Staten kleskringorganisatie in den Staten kieskring 's-Hertogenbosch onder leiding van den heer J. B. Vesters te Vught. Tot secretaris werd door het bestuur be noemd de heer Hoovers, tot penningmeester de heer A. van den Dries, belden te Den Bosch. Bij de behandeling van het concept-program 4933 der R K. Staatspartij werden de volgende amendementen aangenomen: Van 's-Hertogenbosch: toevoegen aan 7 op blz. 4. „Uitbreiding van de sociale zorg voor de kleine zelfstandigen.” De formuleerlng zal nog nader door den heer Jos. Meijring worden gepreciseerd. Van Vught. parochie van het Eucharistisch Hart van Jezüs. toevoegen aan II b. Regee- ringstoezlcht op de plaatsing van buitenland- sche kapitaalsuitgiftcn op de Nederlandsche markt.” Bij de rondvraag werd opnieuw besproken dat afdoende maatregelen moeten worden ge nomen tegen het reclame maken voor candlda- ten onder het mom van „véle kiezers" e.d. en die ruim betaald worden. Het bestuur meer.de maar eens af te moeten wachten hoe dat Short van propaganda zou loo- pen bij de komeqjde Kamerverkiezingen, om er dan bij de Statenverkiezingen voordeel mee te doen. De besprekingen over event, oprichting van een bond van R K Raadsleden In den Staten kieskring Den Bosch hadden nog geen afdoen de resultaat. eenige ken. De voorzitter van het 8t, Joeef-Comité, pes toor Kitslaar, hield de herdenkingsrede waar bij spr. het Missiewerk voor de Nederlanders in Dultschland liet zien In het volle Roomsche licht. Spr. toonde aan. dat men overal geluk kig kan leven, als men maar leeft volgens Gods gebod. Het missiewerk onder het eigen volk in den vreemde was ingevolge de ;veie gevaren dringend noodig en voor de tienduizenden Ne- Zondag had te 's-Hertogenbosch de luister rijke viering plaats van het vijf en twintig jarig bestaan van het Ned. 8t. Jozef-Comité, dat de Missie.arbeid heeft geleld onde de Ne derlanders die om den broode in het Rijnland en Westfalen werken en de St. Jozefvereenigin- gen onder die Nederlandsche arbeiders in Dultschland heeft opgericht, die daar zeer vruchtbaar werken. Het Comité werd door het Doorluchtig Epis copaat einde 1907 Ingesteld en kwam tót stand In een vergadering ten huize van Mgr. C. C. Prinsen, pastoor der parocliie van St Jacob te Den Bosch. De afgevaardigden van 21 vereenlglngen kwa men met dé besturen hun feest vieren. Er waren er die reeds om 4 uur In den mor gen per autocar uit Düsseldorf vertrokken wa ren om tijdig aanwezig te zijn bij de plechtige solemneele *71. Mis die in de kerk van Mgr Prinsen te 's-Hertogenbosch werd opgedragen. In fraai en stoet met schitterende vaandels trokken de feestvierenden naar de St. Jacobs- kerk. De H. Mis werd opgedragen door pastoor nut zijn. Eenerzijds zal het onzen ijver om te werken voor den bloei en de vervolledl- ging onzer Universiteit niet weinig ver- hoogen; maar anderzijds zal het ons be hoeden voor de fatale vergissing, dat met de zorg voor een eigen en volledige Uni versiteit alles gedaan zou zijn.” Prof. v. d. Grinten stemt blijkens een artikel van zijn hand In „De Tijd” in met het door minister Verschuur gekozen bedrij f sradenstelse 1 Zaterdagmiddag heeft de plechtige inaugu. ratio plaats gehad -van de candidaatleden der R.K. Studentenvereeniging „Sanctus Virgilius’’ te Delft, s Morgens werd in de kapel der 8t. Hippolytusstichtlng door Pater Dr. G. Vrymoed een H. MIs opgedragen, waaronder de leden en candidaatleden tot de H. Tafel naderden. Des namiddags werd de feestvergaderlng ge houden in de aula der Technische Hoogeschool. waar Pater van Santen oun. een feestrede hield. Hierna werden de candidaatleden met een ha merslag geïnaugureerd, en namen dezen de di ploma's van „Sanctus Virgilius” in ontvangst. Wanneer we dat bedenken, voelen wij ons in Nederland dan niet als In Abra ham's schoot? Wij zeggen maar zóó: zoolang minister De Geer ons niet ons heele salaris afneemt en ons niet nog bU- betalen laat voor het onvermengd genoe gen, dat we als Nederlandsche Staatsbur gers vrij en blij mogen leven op Neerlands dteYbren grond, zoolang mogen we den Hemel danken op onze bloote knietjes, zoo lang leven we nog in een gelukkig land. >s Of niet? Oostenrijk toont toch zeker aan, dat 't altijd.... nóg zotter kan! Ter gelegenheid van de te Zürich gehouden Llchtweek, werd de groote verkeersweg ZUrlch- Altstetten-Schlieren over een afstand van een K.M. met Philips Natrlumlampen verlicht. Uit de uitvoerige beschouwingen, üie de Zwlt- serschelPers hieraan wijdt, blijkt, dat het natri- umllcht met zijn verrassend scherpe contrast werking een groot succes was. Ook de Zwitser- sche technici noemen het nieuwe licht een om wenteling op het gebied der wegverlichting en hopen, dat het spoedig voor de groote verkeers wegen algemeen zal worden töegepast. In het bijzonder wordt nog melding gemaakt van het feit, dat de in het dal van de Limmat vaak optredende verraderlijke mistbanken, die ook bij de demonstratie over den weg hingen, door het natriumlicht volkomes doordrongen werden en nu voor de automobUlsten geen ver- keersbelemmeringen meer beteekenden. °p fruitboomen voorkomende rupsen raadplege meer tegen heeft, de massa der ontevredenen op straat te brengen, met alle mogelijke en waarschijnlijk gevaarlijke gevolgen van dien. 1 Is zeer begrijpelijk, dat deze gewij- rigde houding van den heer Albarda werd verklaard uit de agitatie van communisten en O. S. P.-ers, die de S. D. A. P. wel tot straatactie dwóng: in de oogen van een groot deel der onnadenkende massa zou de de S D. A. P. een futlooze partij schijnen, als zij niet dapper onrust en rumoerigheid op straat bracht, dat zou leden, véél leden kunnen kosten, en dus.... „Het Volk” komt den heer Albarda ver dedigen tegen het verwijt, dat hij omge- xwaaid zou zijn, en wél in een polemlekje tegen het O. 8. P.-orgaan, „De Fakkel”; In dat polemlekje heet het:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14