ONS BLAD De Valera wil weer praten Frankrijk wil slechts v.ede r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden De Banier der Hollandsche Zouaven OVER DE GRONDRENTEN Japan bewapent SYMBOOL VAN GELOOF EN LIEFDE DE BAROMETER 5 Nieuw Fransch ontwapeningsplan Raadsverkiezingen in België HERRIOT ZEGT HET NOG MAALS DUIDELIJK JOH. LAUWER S ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers NmwtayA !v, F3vxw\\\\ui 11 in u n i MAANDAG 10 OCTOBER 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 8 f2 Katoenoogst in Amerika Dr. ANDREAS PVKY Schacht niet benoemd 1 Waarde volle vondsten in Perzië o o DIT NUMMER BESTAAT UIT Een scat kamer ontdekt TIEN BLADZIJDEN De Elzas en de Rijn Duitsch antwoord aan Engeland Duittchland zou Goemboes gehuldigd Frankrijk wil in vrede leven HUISINSTORTING TE KAïRO y De katholieke pers in Spanje Politiek gebaar of goeden wil van het Herinneringen aan 1868 Geplaatst in de Zouavenafdeeling van *t Bisschoppelijk Museum te Haarlem „Gelijkgerechtigdheid” Door 100.000 Hongaarsche nationalisten frankrijk wil een oprechten vre- d esar beid, andere richtlijnen kent zijn politiek niet” Dr. Andreas Puky, vroeger presi dent van het huis van afge vaardigden, thans minister Buitenlandsche Zaken in kabinet Gömbös Winst voor de Socialisten ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem oppag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Twee bladen komen weer uit graag uitgaan van de slotverklaring van Lausanne k te NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD MM. n. zonder uitzondering >on; Press). en *0. MgT. Diepen nopens bet sar ne- urt am r. bladen weer 1 a Herriot. den van werdenBagnorca. >0 (United Pie&s). 8 1 Thermo- bouwen tin. voor de Op een zeer opvallende plaats publiceert de het orgaan van het MADRID, 8 Oct. (Eigen telegram). De veror- denlngen-commlssie van de telegraafconferenties heeft het Engelsche voorstel aangenomen, om dringende perstelegrammen gelijk te stellen met dringende particuliere telegrammen. (United Press). alle Europeesche staten wenscht. Voor de publicatie dezer plannen kan plaats hebben, moeten zij nog goedgekeurd worden door den Oppersten Raad voor de Nationale Verdediging en den ministerraad. SL n. aam. rich, den LnU 0 A BERLIJN, 8 Oct. (V.D.). Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat het bericht In de bladen, als zou het kabinet het plan hebben, Dr. Schacht te benoemen tot Rijkscommissaris voor de bui- tenlandsche schulden, onjuist is. zal tot Hoogste stand op Maandag 9 uur VJ*. 749 Achteruit. aan den L r. Q a a i' de te BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TsUfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. P«r kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem en ▼A en; ock. ray. am. feat rer- te 3. Urn de un, lift. ldr- •ors. ore. om/ KAïRO, 8 Oct. (Reuter). In de inlanderswijk hier ter stede Is een huls van vier verdiepingen ingestort. Talrijke voorbijgangers, alsmede de aeventien bewoners van het huls, werden onder de pulnhoopen bedolven. Negen personen, o.w. drie kinderen, werden gedood en er zijn ver scheiden gewonden. WASHINGTON. 8 Oct. (Eigen telegram). De katoenoogst wordt door het Ministerie van Landbouw geschat op 11.425.000 baal volgens den stand van 1 October Op 1 September raamde men de oogst op 11.310.000 baal, Gfnited TOKIO. 7 October. (V. D). Nadat het Ja- pansche ministerie van Marine het kabinet een voorstel tot verhooging van de begrooting voor de oorlogsmarlne van '200 op 320 mlllioen yen heeft doen toekomen, deelt thans het Japan- sche ministerie van oorlog mede, dat de leger- begrooting voor het jaar 1933 een bedrag van 860 mlllioen yen eischt. 370 mlllioen yen zijn bestemd voor de uitbreiding der landsverdedi ging en voor het oprichten van fabrieken voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal. De minister van oorlog stelde in het licht, dat Japan tengevolge van de politieke verhou dingen in Mandsjoerlje verhinderd waa zijn ont wapening verder te verwezenlijken. MADRID, 8 Oct. (Eigen telegram). De ka tholieke bladen .El Debate” en „Informacione" welke na den monarchistlschen opstand in Augustus J.l. verboden werden, mogen met in gang van heden weer verschijnen Voor de eveneens in Augustus verooden bla- óen .Jiacion”, „Imporcial” en blijft verbod bestaan. TEHERAN. October. Amerikaansche archeolo gen hebben onder leiding van dr. Erich Schmidt in Damghan in Perzië nieuwe waardevolle vondsten gedaan. De gemeenschappelijke expe ditie der Unlversiteit van Pennsylvania en van het Amerikaansche Instituut van Perzische kunst heeft 'n paleis uitgegraven, waarvan men aanneemt, dat het voor ongeveer 3500 jaren door een natuur-catastrophe werd bedolven. Aan deze omstandigheid ontging het paleis het lot door de beroepsplunderaars van oude ge bouwen te worden leeggeroofd. Enkel op die wijze is het te verklaren, dat de expeditie een complete schatkamer vond, waarin de schatten nog aanwezig waren Behalve halskettingen en diademen van goud. vond men er prachtige albasten schalen, schitterend bewerkte wapens van koper, alsmede gouden en zilveren vaat werken en ornamenten. Het waardevolste onder al hetgeen w&rd ge vonden zijn echter wel vijf uit goud gedreven ramskoppen. Uit historisch oogpunt wordt de vondst zeer belangrijk geacht. (United Press) PARIJS, 8 Oct. (Reuter.) De correspondent van de „Petit Parislen” te Genève, seint aan zijn blad eenige aanduidingen over het zooge naamde constructieve Franse he ontwapenings plan, dat de Fransche delegatie in Genève wil voorleggen, teneinde de ontwapeningsconferen tie voortgang te doet» vinden. Dit nieuwe Fransche plan bestaat uit twee deelen, namelijk een maximum-plan en een minimum-plan. Het doel dat nagestreefd wordt is veiligheid en ontwapening parallel te organlseeren. Het maximum-plan berust op veiligheid, die Frankrijk niet alleen voor zich zelf, doch voor verschil heeft een achtergrond van groote tegenstellingen. De Valera vertrouwt de eerlijkheid van een uitsluitend uit aan het Britsche Rijk onderhoorige scheidsrechters bestaand scheidsgerecht niet, terwijl het opnemen van buiten het staatsrechtelijk Britsche verband staande scheidsrechters in Tiet te benoemen college eenigszins als een erkenning van lerlands bijzonder on afhankelijke positie zou kunnen worden uitgelegd. Engeland daarentegen wil in de gerezen kwesties met Ierland enkel een bin- nen-rijksch geschil zien, waarvoor geen in menging van buitenstaanders noodig is. Ierland, dat echter zelfstandig lid is van den Volkenbond, heeft recht op internatio nale arbitrage en het is dus kleinzielig van Engeland niet aan den lerschen wensch op dit punt tegemoet te komen. BOEDAPEST, 8 Oct. (V. D Heden heeft een groot défilé van den Bond van Hongaarsche Vereenigingen plaats gehad voor den nieuwen minister-president Goemboes, die een van de stichters van deze nationalistische vereenlging is. De verschillende groepen, tezamen onge veer honderdduizend man sterk, waren opge steld op het Parlementsplein. Toen Goemboes op het balcon verscheen, werd hij met een groot gejuich begroet, terwijl hier en daar de fascistische groet werd gebracht. De minister- presiijfnt heett in zijn toespraak o.a. uiteen gezet dat hij de natie in het teeken van de op- standingsgedachte naar een betere toekomst wilde voeren. Twee grondgedachten moeten daarbij als richtsnoer dienenhet streven naar den vrede me' vreedzame middelen "en de samenwerking van de geheele Hongaarsche natie tot verwezenlijking van een wel doordacht eco nomisch program. Opvallend was zijn beroep op de arbeiders, om zich bij zijn vaan aan te slui ten. Hij beëindigde zijn rede met de vraag: „Hongaarsche broeders, wat wilt gij?’’, waarop uit honderdduizend kelen het antwoord weer klonk: „Een Hongaarsche opstanding". De bij eenkomst. waarbij geen enkel incident plaats had. werd besloten met het zingen van het Hon. gaarsche Volkslied. p de doorreis van Genève naar Dublin t I heeft I de Valera Londen aangedaan om er met minister Thomas en enke le andere leden der Engelsche regeering de mogelijkheid van het heropenen der onder- handelingen te bespreken. Het resultaat van deze bespreking is geweest, dat men overeengekomen is den léden October in Londen opnieuw te zamen te komen om te beproeven een einde te maken aan de nog steeds hangende quaestie der landan- nuïteiten en den daaruit voortgevloeiden economischen oorlog. Zooals men weet, wei gert de Valera deze landannuïteiten aan Engeland te betalen, zoolang een onver dachte arbitrale uitspraak, gedaan door een Instantie, waarin ook niet onder het Brit sche imperium staande scheidsrechters zitting hebben, hem niet daartoe verplicht. Engeland echter wenscht deze kwestie voor te leggen aan een scheidsgerecht, waarin uitsluitend tot het Britsche Gemeenebest behoorende leden zullen zetelen. Opper vlakkig bezien is het verschil in standpunt dus nauwelijks de moeite waard om zich er erg druk over te maken. Doch dit kleine serland een machtig instrument voor ontwik keling en vooruitgang beteekent. Ten slotte bracht de president een dronk uit op den El zas, die tot taak heeft de wacht te heuden aan den drempel des vaderlands en aan de oevers van den Rijn een brandpunt te zijn der Fran sche beschaving. Later op den dag werden Lebrun en Herriot ontvangen in het stadhuis van Mulhouse. Her riot zelde daar in een korte rede, dat Frank rijks vredeswil blijkt uit het heden ingewijde groote werk zoo vlak bij de grens. Ook Lebrun voerde nog eens het woord en zelde, dat de Fransche regeering door woord en daad toont dat zfj door Intematlnale samenwerking de har- telljke betrekkingen wil herstellen', die noodig zijn voor het herstel van het economische leven. Volgens dit plan zal de ontwapening in drie étappen plaats hebben, teneinde een maximum aan vermindering te verkrijgen, in staat om de warmste aanhangers van ontwapening vol komen te voldoen en dat op financieel gebied tot uiting zou komen door een aanzienlijke vermindering der bewapeningskosten. Het minimum-plan berust op een bewape ning, welke alle landen als een minimum voor het onvoorwaardelljk waarborgen hunner vei ligheid mogen eischen. Het maximum-plan geeft de uiterste grenzen aan tot welke Frankrijk bereid zou zijn zijn verschillende soorten bewapening te verminde ren. De onderteekenaars eener toekomstige ont- wapeningsconventle zouden zich dan niet alleen verplichten het gebruik der wapenen aan een strenge controle te onderwerpen, doch ook in geval van een aanval zekere maatregelen te treffen en de veiligheid in den bedreigden staat of staten te garandeeren. Het minimum-plan daarentegen geeft de uiterste grens aan, waaronder Frankrijk niet meent te kunnen gaan, zoolang de eiken stiat toegestane veiligheidsvoorwaarden met een ze ker minimum te boven gaan. BRUSSEL. 10 Oct. (Reuter). In heel BelglS hebben Zondag gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, welke in de grootste kalmte zijn verloopen. Om 8 uur gisteravond was in socialistische kringen de indruk omtrent de uitslagen onmis kenbaar gunstig. Toen reeds had de socialis tische partij de volstrekte meerderheid verkre gen In een twintigtal gemeenten en deze slechts in één gemeente verloren. Haar vooruitgang is algemeen in de landbouw-gebieden en In de provincie Limburg. Ook de voorlooplge uitsla gen der groote steden zijn, gunstig voor de so cialisten. t Ofschoon nog niets bekend is over de resul taten van de verkiezingen in de belangjjke centra, krijgt men toch den indruk, dat de kie zers over het algemeen hun partij trouw zijn gebleven. Het schijnt dat noch de Communisten noch de Flaminganten zetelwinst hebben te boeken. Windhoos Deventer. Roofoverval te Bortie. Oude vrouw vermoord. De moKendhedenconferentie inzake de gelijk gerechtigdheid* gaat door. Twee Spaansche katholieke verschenen. Nieuw Frawch ontwapeningsplan. Japan verhoogt z|jn legerbegrooting. Mgr. Diaz van Mexico-Stad weer vrijgelaten. Gemeenteraadsverkiezingen in België. Rede van Herriot bij de opening van het kanaal naar Kembs. I ft Ierland ook met ledige handen van de Rijksconferentie van Ottawa, waar het Engelsche moederland de begeerige knuisten des dominions met im periaal protectionistisch snoepgoed tegen een betaling ver beneden den kostprijs vul de, teruggekeerd, toch heeft de aanwezig heid der Ieren in deze Britsche familie bijeenkomst zijn nut gehad. De lersche afgevaardigden hebben er met hun Brit sche tegenstanders gepraat oyer de pénible brouille, welke tusschen stiefmoeder en stiefkind is gerezen. Br.oullles worden door koppige zwijgzaamheid steeds verscherpt, maar, wanneer beide partijen met elkaar gaan praten, bestaat er kans, dat zij uit den weg worden geruimd. Deze Kans is thans geboren. Eamon de Valera, de voor zitter van het Uitvoerend Bewind in den lerschen Vrijstaat, die als president van den Volkenbondsraad te Genève lang geen kwaad figuur maakte met zijn kordate rede, waarin hij den Volkenbond over zijn slap heid duchtig de les las, heeft blijkbaar den Engelschen minister van buitenlandsche saken Sir John Simon ffiEL ontweken. Het onmiddellijk zichtbaar gevolg hiervan was dat de Valera een brief schreef aan Tho mas, den Engelschen minister voor de dominions, waarin hij te kennen gaf bereid te zijn de kwestie der landannuïteiten nog eens te bespreken. Het initiatief voor de opnieuw te openen onderhandelingen is dus van de Valera uitgegaan. Dit moge in strijd lijken met de nationalistische onbuigzaam heid, welke de Valera steeds op ondubbel zinnige wijze aan den dag heeft gelegd, in werkelijkheid zal hij wel noodgedwongen deze hernieuwde poging tot toenadering hebben gedaan. De economische oorlog welke tusschen Engeland en Ierland is ont brand. dreigt voor Ierland catastrophale gevolgen met zich mee te brengen, terwijl de economische positie van Engeland er maar weinig door wordt geschaad. De ler sche tarieven tegen den Engelschen invoer deren Engeland niet zoo zeer als die, welke Engeland op den invoer uit Ierland heeft gelegd den lerschen Vrijstaat. Ierland is voor zijn export nagenoeg uitsluitend op Enge- l&nd aangewezen, maar Engeland bezit naast Ierland nog tal van andere afzetge bieden voor zijn uitvoerartikelen, welke gebieden de consumptie-capaciteit van Ierland vele malen overtreffen. Deze groote ongelijkheid tusschen de elkaar economisch bevechtende partijen moet de Valera iet wat murw hebben gemaakt. Temeer, daar de ontevredenheid in Ierland zelf vooral bij de landbouwbevolking, welke het zwaarst door den tarievenoorlog getroffen wordt, gestaag groeit en de steeds feller worden de oppositie van de vroegere regeerings- “partij van Cosgrave begunstigt. Deze oppo sitie is zelfs zóó heftig geworden, dat het wel niet zeer waarschijnlijke, maar niette min hardnekkige geruoht de ronde doet dat de Valera het gevangenzetten van Cosgrave en diens medeleiders zou over wegen. KEMBS (Boven-Rljn). 9 Oct. (Reuter». In tegenwoordigheid van president Lebrun en den Franschen premier Herriot is hier heden de nieuwe electrlsche centrale ingewijd, benevens de stuwdam en het eerste vak van net lateraal RUn-kanaal. Bij deze gelegenheid heeft Herriot een rede gehouden, waarin hjj vooreerst wees op de be- teekenis van het nieuwe kanaal voor het econou.ische le ven van den Elzas, zoo ging Herriot verder, zal evenals het overige Frank rijk zijn lasten te dragen hebben, maar dit landsdeel weet dat Frankrijk niets zal nalaten, wat tot bescher ming van den El zas en tot verster king van zijn wel stand kan bijdra gen. Zeker, het is nog veel moeilljker den goederenrull te bevor deren, dan een moeilijk program van openbare werken uit te voeren. Maar Frankrijk is geens zins ontmoedigd en de regeering te Parijs denkt vaak aan den Elzas, wanneer zU te Lausanne of te Stresa naar middelen zoekt om een koort sig en ontwricht Europa weder te ordenen. De Fransche regeering, aldus Herriot, heeft eenige maanden geleden haar plannen i. z. den Elzas tot uiting gebracht. Zij heeft toen ver klaard, dat zich bij het bepalen van haar hou ding laat leiden zoowel door de wenschen van de bevolking van Elzas-Lotharingen als door de algemeene landsbelangen. De Oostelljke provin cies zjjn in den loop der geschiedenis door Frankkrljk nooit anders behandeld dan de an dere provincies. Zij zijn Fransch en zullen Fransch blijven. De regeering zal nooit dulden, dat ook maar het minst afbreuk wordt gedaan aan de één- en ondeelbaarheid der Fransche republiek. t het bezoek van de Valera op 14 Oc- I I tober a.s. aan Londen meer resultaat zal hebben, dan ’t volstrekt vergeef- sche, dat hij eenige njaanden geleden met hetzelfde doel aan de Engelsche hoofdstad heeft gebracht, dient te worden afgewacht. Van weerskanten zal men den wil moeten hebben om tot elkaar te komen. Of de Va lera dezen wil koestert en niet door het la ten mislukken van de beraamde onderhan delingen tegenover het lersche volk slechts den schijn wil aannemen, alsof hij zijn uiterste best voor een verzoening heeft ge daan, maïr dat deze iferzoening alleen door de schuld van Engeland onmogelijk wordt gemaakt, zal dan weldra blijken. Maar ook Engeland zal dan moeten toonen, of het royaal genoeg is van een kleinzieligheids- politiek afstand te doen, welke geheel on evenredig is aan de belangen, welke op het spel staan. Dat de verhouding tusschen Ierland en Engeland gewijzigd zal moeten worden, daaraan valt niet meer te twijfelen. Mogen beide partijen leeren inzien, dat het voor hen veruit het beste is, wanneer deze wij ziging zich goedschiks in plaats van kwaad schiks voltrekt. in verband met uitgifte van valsche 1000-gul - den biljetten. Nieuwe opwekking van Crisis- liefdewerk. Hoe de voetbal rolde. De internationaal Mol geblesseerd. De wedstrijden van den Westelijken roeibohd. AmsterdamBatavia in 7</2 dag. Als de „Duif” vliegt. van textidgoederen „Osservatore Romano", Vatlcaan, het volgende artikel: Op den eersten verjaardag van den slag bij Mentana. hebben de Nederlandsche vrouwen een prachtigen en artlstieken standaard, een symbool van geloof en zusterlijke liefde.aan de dappere zouaven van haar land geschonken. Toen de Hollandsche zopaven naar hun land terugkeerden, lieten zij dezen standaard in Ro^ie achter als huldeblijk voor den den H. Vader. Voor de overlevenden van het corps der pauseljjke zouaven in Nederland zijn er thans nog 125 wier leeftijd loopt tusschen 80 en 90 jaar hebben de Nederlandsche Katho lieken nog steeds een eerbiedige bewonder.ng en onlangs hebben zij daarom besloten, alle herinneringen aan het voorbeeld en de werken det edelmoedige vrijwilligers te verzamelen. Te dien einde werd besloten, dat een gedeelte van het bisschoppelijk museum van Haarlem uitsluitend zal wonden ingericht als museum der Nederlandsche zouaven. Alle Nederlandsch - Katholieke bladen publlceeren daarom een krachtigen oproep, waarin allen die nog her inneringen bezaten, werden aangespoord deze beschikbaar te willen stellen voor de reeds be gonnen kostbare verzameling. Geen voorwerp echter kon een kostbaarder BERLIJN. 8 Oct. (W.B.). De Duitsche nota, welke den Britschen zaakgelastigde gisteravond Is overhandigd en waarin Duitschancf zich be reid verklaart, aan de viermogendheden-confe- rentie welke door Engeland is voorgesteld, deel te nemen, zal naar het Wolff-bureau verneemt niet gepubliceerd worden. Omtrent den inhoud wordt echter het vol gende medegedeeld: De nota is slechts kort De rljksregeering ver klaart zich daarin bereid, met de door de Brit sche regeering uttgenoodlgde mogendheden deel te nemen aan een open gedachtenwisseling over een doelmatige en billijke oplossing van het ontwai>eningsvraagstuk. een houding, welke reeds uit het vorige Duitsche memorandum ge bleken is. De rljksregeering beschouwt als het uitgangspunt voor dergelljke besprekingen de slotverklaring der conferentie van Lausanne, waarin gezegd werd, dat behalve de te Lausanne behandelde problemen ook andere vraagstuk ken géregeld moesten worden waarmede des tijds uitdrukkelijk het ontwapeningsvraagst.uk bedoeld was In het streven, een nieuwe orde ning te vinden, welke het herstel en het bevor deren van het vertrouwen onder de volken in een wederaljdschen geest van verzoening, samenwerking en gerechtigheid mogelijk zou maken. Volgens de opvatting der Duitsche regeering dient deze verklaring de leidraad te zijn voor de conferentie, welke door de Britsche regee ring is voorgesteld, zoodat de beraadslagingen doordrongen moeten zijn van denzelfden geest, die het mogelijk heeft gemaakt, dat een streep onder het reparatieprobleem werd gezet. Daarentegen, aldus de nota, zouden bespre kingen op den grondslag der Britsche en Fran sche nota's bezwaarlijk er toe kunnen bijdra gen. dat een regeling van het geschil werd oe- reikt. De Duitsche nota vermijdt elke pessimistische uitlating. Wordt de geciteerde formule van Lau sanne als basis der besprekingen aanvaard, dan hoopt men aan Duitsche zijde; dat. men er in zal slagen, tot een resultaat te komen en dat de reden, waarom Duitschland niet aan de ont wapeningsconferentie deelneemt, zal verdwij nen. Wat ten slotte het tijdstip der bespreking aangaat.'heeft de Duitsche regeering den Brit schen zaakgelastigde medegedeeld, dat zU met het oog op de Volkenbondsvergadering een iet; lateien datum wenscht dan 11 October. De Duit sche regeering zou voorts accoord kunnen gaan met een zekere uitbreiding van het aantal lan- den, die aan de bespreking zullen deelnemen bijdrage vormen voor de nieuwe historische verzameling dan de standaard van 1868. De Zeereerw. heer Van Leeuwen, pastoor van Hillegom. en geestelljk-advlseur van den Ne- derlandschen zouavenbond, richtte daarom aan den H. Vader het eerbiedig verzoek, het betreffende vaandel in Haarlem te mogen be waren. Z. H. heeft zich welwillend bereid verklaard het verzoek In te willigen en zoo zal de stan daard der zouaven dan In Haarlem een eere- plaats krijgen. De standard heeft een buitengewone waarde wegens de kostbare stof waarvan het vervaar digd is, de prachtige afbeeldingen en de rijke en artistjeke uitvoering. De zijden stof draagt aan den eenen kant een afbeelding van Sint Petrus, op een troon gezeten, en aan den anderen kant een afbeelding van den Aarts engel Michael. Op de hoeken bevinden Rch de waiiens der zouaven en der provincies, waaruit zij afkomstig zijn. Boven de twee middelste afbeeldingen staat het opschrift: „Strenuis Petrianae Sedls multi bus, Catolicae ex Neerlandia fUlae”. Rondom de beeltenis van Sint Petrus, eersten Paus, staat' te lezen: „Vlndlcamus haeredltatem patrum nostrorum" en daaronder het motto: „Pro Petrl Sedl”. Rondom de afdeelingen van Sint Michael staan de namen vermeld van de plaatsen, waar de veldslagen geleverd Montelibrettl en Mentana. Boven op den vaandelstok staat de pause - lijke tiaar en het St. Petruskruis. Op den zijden band voor den vaandeldrager, staat in gouden letters geschreven: Deus judica causam meam. Zoowel in zijn onderdeelen als in zjjn geheel is de standaard werkelijk een prachtig stuk werk en een der beste in zijn soort. Met de grootste blijdschap zal hij ontvangen worden door de Nederlandsche Katholieken en door de verdien&elljke oud-zouaven, die hem als een beloonlng ontvingen en bovendien als een symbool van de standvastige liefde en on wankelbare trouw jegens de Kerk en Haar zichtbaar Opperhoofd, den Paus van Rome. Frankrijk, zoo betoogde de Fransche premier ten slotte, wil niets anders dan met zjjn nabu ren, zooals trouwens mét alle volken, in vrede leven. Het zou Frankrijk aangenaam zjjn zjjn actie op het gebied van arbeid en cultuur te combineeren met die van een groot en vlijtig volk dat evenals het Fransche belang heeft bij het herstel van de Europeesche en de wereld- huishouding. De aandacht der volken is thans geconcentreerd op een ontzaglijk zwaar pro bleem. Frankrijk is bezig een opbouwend plan op te stellen voor de organisatie van den vrede en voor de algemeene ontwapening, welk plan bij het bureau van de Ontwapeningsconferentie zal worden ingediend, üoodra de noodlge rapporten hieromtrent zijn ingekomen en de regeering te Parijs daarover hpeft beraadslaagd. Hoe kan men, zoo vroeg Herriot. argwaan koesteren jegens een regeering, die sedert haar vorming niet heeft opgehouden dag In dag uit ten gunste van den vrede te werken? Frankrijk wil een oprechten en loyalen vredes-arbeld; an dere richtlijnen kent zijn politiek niet. Wanneer men overal denzelfden goeden wil zou aantref fen. zou een werk als thans In den Elzas Is uit gevoerd. een belangrijke bijdrage kunnen betee- kenen voor de toenadering tusschen de volken in de werken des vredes. Behalve Herriot heeft ook president Lebrun het woord gevoerd. HU betoogde, dat de RUn voor Ooat-Frankruk, West-Duitschland en Zwit- Het knopen op afbetaling: twee wetsontwerpen door de commissiev. d. Heyden aan de Regeering voorgelegd. Beperkte contlngenteering in Ned.-Indië te wachten? Regeering verstrekt geld Chemische Fabrieken voor destructor van afgekeurd vleesch. Studiedagen van den R.K. Volksbond te Bergen (N.H.) aangevangen. Berucht personage uit Kerkrade gearresteeerd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1