De bezuiniging op het L.O. Prikkeldraad C.Z.C. De Vettenregeling en I Interview met de Geer Geen geld? Wat het inhoudt en bedoelt ’n Menschenredder Het spoed*ontwerp MAANDAG 10 OCTOBER HET CRISIS:LIEFE>EWER1C Mr. J. WOLTMAN 4 WILLEM NIEUWENHUIS twintig jaar journalist BELANGEN DER CONSUMENTEN Onderhoud met den heer L. Bückmann De inbraken in het Westland Consument belangen Zwijntjesjagers gepakt PATER Dr. JOS. GRENDEL i EEN BERUCHT PERSONAGE GEARRESTEERD Aanvaarde en niet aanvaarde critiek Vyf en een snoepreisje langs den Rjjn Wie worden getteund? Nieuwe opwekking van Z. H. Exc. Mgr. Diepen De belastingheffing Hoe geschiedt de levering? van reeds Ook aanvaarde critiek nister dezen maatstaf te werk, dan zou men, daar men oezen ve wtia, wu uiuu, moet aannemen, dat een gezin uit gemiddeld Dé voorttellen der adviescommissie beteekenen ondergang der Crisis-zuivelwet. Vervoer van vetten mindering worden gebracht de jaarwedde van den bnderwljzer. die: a. bij zijn benoeming tot hoofd der school niet in het genot was van wachtgeld, terwijl Toch moet u niet denken besloot de ml- dat ik alleen waardeer die crltische EN )E- Eervol ontslagen als secretaris generaal van Defensie De politie te Rotterdam heeft Vrijdagavond it minnen aangehouden, die zich den laat, -tan tijd schuldig maakten aan het stelen van fietsen, welke onbeheerd langs den weg ston. Geen depreciatie van den gulden met vjjf kinderen. Dezen zullen een 'half pond goedkoope margarine per persoon per week krijgen. Drie groepen van groote gezinnen val len onder de regeling. Het zijn de georgani- seerden. die drie maanden of langer werkloos zijn en steun ontvangen; de ongeorganiseerden, met wie dit het geval Is; en de armlastigen, die door een burgerlijk of kerkeljjk armbestuur drie maanden of langer worden gesteund en die van dezen stein geheel i>t bijna geheel moeten leven. Op de vraag van den verslaggever, hoevele personen onder deze categorieën vallen, ant woordde de regeeringscommissarls, dat dit niet bekend Is. Blijkt het aantal zoodanig, dat het voor uitbreiding vatbaar Is, dan zullen onder de regeling kunnen komen te vallen niet slechts gezinnen met vijf, maar ook gezinnen met vier kinderen. t Naar „De Maasbode" meldt, herdenkt onze sympathieke en in breeden kring gewaardeer de collega Willem Nieuwenhuls te Amsterdam op 15 November as. het feit, dat hij 25 jaar geleden zijn joumallstieken arbeid aanving. Er wordt een eere-comlté gevormd, dat zich voor stelt den jubilaris dien dag een stoffelijk be wijs van hulde namens zijn talrijke vrienden aan te bieden. blijven steunen. Wij moeten nooit moede wor den het goede te doen. Aan de werkloozen herhalen wy de venna, nlng van ons Vastenmandement: in den tijd hunner werkloosheid veel meer en veel beter dan anders hun godsdienstig leven te verzorgen in kerk en in huisgezin en door geestelijke aalmoe zen aan hün wldoeners de stoffelijke gaven te vergelden die ze van hen ontvangen. Niet mln. der sporen wij hen aan, door ijverige deelname aan de niet genoeg te prijzen pogingen te be antwoorden. welke htfn organisaties of anderen te hunnen behoeve tn haa werk stellen,, om hun nuttige en aangename afleiding te verschat, fen. Moge de onderlinge eensgezinde san-er.werklug van alle standen van cns dierbaar Bisdo»*.» J4 ook dezen winter, den, noodtc-stand vau velen opheffen of voorkomen, en aan dewereld het be. wjjs geven, dat ons Bisdom blijft volharden In de edelmoedige beoe/enlng van het Ons door Christus gegeven voorschrift der zich zelf ver loochenende naastenliefde. Met ingang van 1 Januari 1933 Is aan Mr. J. Woltman. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Secretaris-Generaal van het Departement van Defensie. Aan Mr. Woltman is dank betuigd voor de gewichtige' diensten door hem gedurende een lange reeks van jaren aan den Lande bewezen, terwijl hü is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. In den afgeloopen zomer werden in verschil lende plaatsen van het Westland inbraken ge pleegd. zonder dat men erin slaagde de daders aan te houden. De vorige week is dit echter mogen gelukken en werden twee Hagenaars gearresteerd, die bekenden inbraken te Naaldwijk op hun ge weten te hebben. Thans is gebleken, dat de beide personen, die overigens in nog andere plaatsen van 'Zuid-Holland hun slag nebben geslagen, o.m. op twee villa's te Hoek van Holland, zich ook hebben schuldig gemaakt aan Inbraken' gepleegd ten huize van ds. V. O. en den heer van N. aan den Monsterschenweg te 's-Oravenzande. Met de aanhouding van dit tweetal, dat in het Huls van Bewaring is ingesloten, is dus wel een goede slag geslagen. o „Om U binnen af zien baren tijd uit de directe ellende te verlossen, bestaat siechts een -middel, n.l.de directe oprichting eener Nederlandsche Agrarische Partij, waarbij leden van elke gezindte, alsmede de neu tralen, kunen samengaan. Bespreekt deze oprichting in Uwe eigene kring, in Uw dorp, in Uwe provincie, geeft na deze bespreking uw adres aan mij op alsmede van 2 of 3 adressen uwer personen uit Uwe naaste omgeving, in wien gij uw vol vertrouwen steld, als vertrouwens mannen. Laten deze personen zich met mij in ver binding stellen, en ais dan blijkt, dat gij. Land en Tuinbouwers geen zuchtende oude vrouwen, doch krachtige mannen zijt, die werkelijk zoo spoedig mogelijk verbetering in de prijs uwer producten wenscht, verzuim dan geen tijd, verzamel ten spoedigste handteekeningen Uwer collegas, die mede willen werken met vermelding hunner ver trouwensmannen. Met deze vertrouwensmannen «naar ik hoop uit geheel Nederland» zal ik dan ver gaderen, en door en met hen, U de prin cipes der op te richten Nederlandsche Agra rische Bond voorleggen en verklaren. Met hen de regeling bespreken om tot spoedige verhoogde prijzen Uwer producten te komen, en 'wees verzekerd, dat op deze wijze Uwe enkele uwer eerste dagproduc- ten binnenkort met 100 stijgen. Als eerste standpunt der Nederl. Agrari sche partij moet lulden: Eerbied voor den Staat en Oranje, geen geloofs- of Partij politiek, zoodat zonder bezwaar ieder Uwer tot de Partij kan toetreden. Landbouwers, Boeren en Tuinbouwers. Ik roep U allen dringend toe,'spoedig aan mijn oproep als voren gehou» te geven, opdat Uwe vertrouwensmannen zich met mij in verbinding kunnen stellen, en ik ver zeker U. het succes zal binnen korten tijd door hoogere prijzen uwer producten U verzekerd zijn. Allen in eigen kring moedig en met kracht samengewerkt tot het oprichten der Nederlandsche Agrarische Partij, opdat gij voor de as. verkiezingen in 1933 met Uwe eigene candidaten ten strijde kunt trek ken. Ik roep U, Landbouwers, Boeren en Tuin bouwers toe: Werkt in Uw eigen belang met kracht mede tot het oprichten dezer Partij, opdat Uwe belangen ook in de Sta ten Generaal met ernst worde behartigd, en Uwe belangen niet langer met de voeten worden op zij gewerkt.” Een verslaggever van het Nederlandsch Cor- respondentiebureau voor Dagbladen te ’s-Gra- venhage. heeft den heer L. Bückmann. regee- ringscommlssaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij, verzocht, eenlge inlichtin gen te willen verstrekken tn verband met de getroffen regeling, waarbij met Ingang van as. Zondag alle plantaardige en dierlijke vetten onder controle van de Crisls-Zulvel-Centrale worden gebracht. De heer Bückmann Is zoo wel willend geweest, dit verzoek toe te staan. Op de vraag van den verslaggever, wie de C. Z. C. van advies gediend had met het oog op de belangen van zekere groepen verbruikers, die slechts de laagste prijzen kunnen betalen, ant woordde de regeeringscommissarls. dat de Crisis Zulvel-Centrale twaalf commissies van advies heeft, waarvan één dient voor de consumenten belangen. thans nog zou voortbestaan; nu dit echter wél het geval is. meenen Wij te handelen In den geest van den H. Vader, door andermaal een beroep te doen op die Comité’s zelf en op al onze dlocesanen, o«n het verleden jaar op ’s Pausen woord begonnen buitengewoon crisis, liefdewerk met alle offervaardigheid in den naderenden 'winter- te blijven doorzetten en te wachtgeld als gewezen hoofd eener open bare lagere school genoten werd door een gewezen onderwijzer, die op het tijdstip van ingang der benoeming niet ouder was dan 60 jaar; b. bij zijn benoeming tot onderwijzer aan de school niet in het genot was van wacht geld, terwijl wachtgeld als gewezen onder wijzer aan een openbare lagere school ge noten werd door een gewezen onderwijzer, die tijdens de benoeming niet ouder was dan 60 Jaar. Nu het aantal wachtgelders weer aanzien lijk zal toenemen, acht de Regeering het noodig, hun herplaatsing zooveel mogelijk te bespoedigen. Toegevoegd werd reeds de verplichting, bij het benoemen van hoofden en onderwijzers van openbare lagere scho len wachtgelders te laten voorgaan. Dit is thans algemeen gesteld en wordt niet be perkt tot de zogenaamde eigen wachtgel ders. Aangezien kan worden verwacht, dat het aantal onderwijzers op wachtgeld na vier jaar weer normaal zal zijn, is de wer kingsduur van dezen maatregel thans be perkt tot vier jaren. dus tot 1 Januari 1937. In het grensgebied van Aken werden, zoo als bericht, den laatsten tijd herhaaldelijk val- sche duizend gulden-biljetten uitgegeven. Naar de Akensche politie thans mededeelt, bevinden zich alle personen, die de biljetten uitgaven, achter slot en grendel. Tijdens het onderzoek was bekend gewor den. dat Ook een In Kerkrade wonende her bergier. de Duitscher V.. de valsche bUJetten ten verkoop aanbood. Ook het biljet, dat aan het station te Aken was uitgegeven, was van hem afkomstig. Hij verkocht de valsche bil jetten van duizend gulden voor 300 mark. Eenlge dagen geleden werd bekend, dat hij een pleizierreisje langs den Rijn maakte. Het onderzoek der polltie had tot resultaat, dat V in de grensgemeente Kohlscheid, bij Kerkrade, kon worden gearresteerd. V. is geen enbekende van de politie. Hij werd reeds eerder gearresteerd, wegens het smok kelen van cocaïne. De Ehiitache politie heeft al meermalen een bevel tot zijn arrestatie uit gevaardigd.. V. had ook relaties met bekende groot-smokkelaars en was leider van smokke laarstransporten. Dezer dagen maakte hü nog een snoepreisje langs den Rijn: zulke heeren kunnen zich dat natuurlijk veroorloven. Zijn aanhouding ge-» schledde Woensdag, toen hij met zijn auto van het grenskantoor Pannesheide, op enkele hon derden meter safstand van zijn woning gele gen. stil hield. Hü was weer in het bezit van een flink kwantum cocaïne. V. bevindt zich reeds In de gevangenis te Aken en het zal wel enkele Jaren duren, al vorens hü weer autotochtjes kan maken. Voorzitter dezer commissie is het Eerste Kamerlid A. O. de Bruyn; voorts hebben des kundigen inzake maatschappelük hulpbetoon er zitting in. Deze commissie heeft oorspronkelük geadviseerd aan de büzondere regeling, welke voor de minst draagkrachtigen moest worden getroffen, te doen betrekking hebben op allen, die met geld en levensbehoeften worden onder steund. op armlastige krankzinnigen en op an deren, die door bedeelingsllchamen worden uit- voor de inwerkingtreding van de crisis-zulvcl- wet in den handel werden gebracht. Op de vraag an den verslaggever, hoe het zal gaan met den verkoop van ongesmolten vet, luidde het antwoord van den regeeringseom- missaris, dat de desbetreffende regeling gsheel zal zün overeenkomstig wat minister Verschuur destüds aan het Tweede Kamerlid Van der Sluis verklaard heeft. Ongesmolten rauw vet blüft absoluut vrü- Voor de oliën Is een zoodanige regeling ge troffen, dat eveneens alle oliën, welke in het dagelüksche leven als olie worden beschouwd, vrij blüven. Wat betreft de gesmolten reuzel, herinnert men nog, dat de minister op een vraag van den heer van der Sluis heeft geantwoord, dat een regeling hiervoor in voorbereiding was. De minister had aanvankelük verklaard, dat sla- gersreuzel vrü zou zün, maar deze toezegging bleek niet te kunnen worden nagekomen, ron der dat de geheele regeling In gevaar zou wor den gebracht. In zün antwoord op de scbrif- tehjke vraag van den heer van der Sluis heeft de minister dan ook te kennen gegeven, oat van het oorspronkelük voornemen inzate ge smolten reuzel zou moeten worden afgsweken. maar dat een speciale regeling zou worden ge troffen. waardoor In de practük het doel van de toezegging zou worden verwezenlükt. Welnu, doordat rauw vet onbelast blüft en dus goedkooper zal zün, zal zooveel mogeiüx rauw vet worden verkocht. De slager houdt dan geen of weinig rauw vet over. Het rauwe vet. dat bü overhoudt, zal hü zelf smelten of wat gewoonlük wel het ge val zal zün elders doen smelten. De hoeveel heid hiervan is te rame.i. Voor de lokale ge raamde hoeveelheid reuzel, welke de slager smelt, wordt een regeling getroffen, waardoor ock deze goedkoop verkrijgbaar gesteld wordt, eveneens voor wie het noodig hebben. Dit zün de reeds eerder genoemde categorieën. Het gevolg Is dan. dat alle reuzel, deels rauw, deels gesmolt^. goedkoop wordt en dat de hoe veelheid gesmolten reuzel voor de minst draag krachtigen wordt* beschikbaar gesteld. De verslaggever vroeg, of zulk een regeling niet in de war zal worden gestuurd door bul- tenlandsch vet. dat over onze grenzen komt, waarop de regeerlngscommissaris antwoordde, dat het buitenlandsche, rauwe, onbewerkte vet, dat in ons land komt, zal worden gecontingen- teerd en wel op honderd procent. Voor deze contingenteering, zoo besloot de heer Bückmann zün mededeelingen. zal een terugwerkende kracht gelden tot 1 October Jj. Het desbetreffende Konlnklük besluit zal Maan dag In de Staatscourant' yerschünen. maar wa' van 1 October af In ons land is ingevoerd, gaat van het contingent af. De uitvoering van deze contingenteering zai I den. Waarschünlük zullen binnenkort nog meer. In handen komen van de Cnsis-Zulvel-Centrale. 1 dere arrestatie* volgen. De Hoogeerwaarde Pater Dr. Jos. Grendel, de nieuw-gekozen Superior-Generaal der Missionarissen van het Goddelijk Woord (Steyl-Uden). vier personen bestaat, komen tot een totaal aan tal personen van 1.700.000 (waaronder evenwel tal van dubbeltellingen voorkomen). Deze per sonen hadden volgens dit oorspronkelijk advies moeten worden voorzien van 15 kilogram goed koope margarine per persoon per jaar, hetgeen een totaal beteekent van 25 mlllioen kilogram margarine per jaar. Van de beschikbaarstelling van een dergelüke hoeveelheid zou het gevolg zün geweest de liquidatie va® de geheele crisls- zuivelwet. Immers, In 25 mlllioen kilogram mar garine moet krachtens het menggebod Sy, mil- lioen boter zün opgenomen. Deze ty, mlllioen kilogram boter zou moeten worden verwerkt in de overblüvende margarine, bestemd voor an deren dan de minst draagkrachtigen. Als ge volg daarvan zou men komen tot een toestand, waarin vüftig procent boter In de margarine zou moeten worden opgenomen. En bü den kleinsten tegenslag, welken het boterverbruik vervolgens zou ondervinden, zou^ewen boven de vüftig procent boter in de margarine uitkomen. Maar als men vijftig procent boter in de mar garine verwerkt, vervalt de heffing op de mar garine en moet bovendien de boter tegen lage- ren prijs geleverd worden. In het genoemde ge val zou men dus alle heffingen, die men op de margarine heeft, prüsgeven. Hieruit volgt, dat onafwüsbaar is de eisch. dat men zal beginnen met een bepaalde hoeveel heid goedkoope margarine. De minister van Economische Zaken heeft In de Tweede Ka mer In dit verband een hoeveelheid van twee mlllioen KG genoemd, een hoeveelheid overi gens, welke niet noodzakelük onder alle om standigheden als uiterste grens behoëft te worden beschouwd. Men moet nu van de. door de commissie-De Bruyn genoemde, categorieën personen zekere groepen laten afvallen. Hierbü heeft men zich laten leiden door den gedachtengang, gevolgd bü het desbetreffende amendement-Oud. Overeenkomstig dit amende ment moet goedkoope margarine worden be schikbaar gesteld voor gezinnen, van wie men zeker weet, dat zü onder geen omstandigheden het duurdere product kunnen koopen. Van de weinig draagkrachtigen, vervolgde de heer Bückmann. hebben de groote gezinnen goedkoope margarine het meest noodig. Men gaat ervan uit. dat dit zün de gezinnen In het ïhsdom Den Bosch wordt Zondag het navolgend herderlük schrijven van Z. H. Exc. Mgr. F. Diepen van den kansel voorgelezen: Ongeveer een jaar geleden hebben W?j, vol gens het ultdrukkelük bevel van Z H„ uwe krachtige hulp en medewerking ingeroepen, om door milde en rüke aalmoezen en door een. drachtig georganiseerde samenwerking, in chris- telüke naastenliefde, den zoo vreeselüken gee. sel van crlslslüden en werkloosheid-ellenden te bekampen en te verzachten. Wü hebben toen tevens overal Crisls-Comité's Ingesteld en den weg opengelaten tot samen werking dier Comité’s. ook met niet-katholieke. Het Is Ons een groote vreugde te mogen con. stateeren, dat die oproep niet te vergeefs door Ons gedaan ts. Bijna algemen Is samenwerking bereikt met het Nationaal Crisls-Comité; ruime aalmoezen zün geschonken; op büzondere wüze zün boven dien vooral op grootere plaatsen, de armsten en zwaksten, de gebraklüdende kinderen, de ver armde gezinnen en de werklooeen verzorgd en geholpen in hunne nooden. Wy danken allen die hun gaven of hun per- soon, om Christus’ wille voor deze verdienste- lüke werken van naastenliefde zoo belangeloos beschikbaar gesteld hebben, van ganscher harte Wü twijfeen er niet aan. of de goede God zal hun. naar zün belofte zün weldaden met de zelfde maat toemeten, waarmede zü den zijnen het hunne toegemeten hebben, ja, hun zelfs zün honderdvoudig loon niet onthouden. In Ons schrüven van 14 Oct. 1931 stelden wü vast, dat de door Ons ingestelde Crisls.Cotnl té’s hun werkzaamheden zouden voortzetten, zoo lang de nood dit elscbt. Wü hadden toen niet verwacht, dat die nood Na a.1Xj;. V-a opmerkingen, waarvan Ik u straks zelde. dat ik ze In het algemeen onderschrijven kan. Dank baar ben ik evenzeer voor alle beschouwingen, mits van zakelüken aard.-waarin overwegende bezwaren tegen onderdeelen van het dekklngs- plan worden ingebracht. Ook voor zoover de bezwaren door de Regeering niet worden ge deeld. itjn ze nuttig, omdat zü dieper Inleiden In de materie en daardoor sterken voor een verdediging, die straks noodig mocht worden Bovendien bestaat natuurlük steeds de moge- lükheld. dat nader onderzoek de bezwaren wél doet deelen. Ik heb daarom aldus de minister de gewoonte, van ernstige commentaren zoo veel doenlük kennis te nemen en. voor zoover er tüd overblüft. ook uit minder ernstige den honing te puren, die daar soms in den alsem verborgen zit. Het vraaggesprek was hiermede -en einde. Dezer dagen had het Nederlandsch Corres- pondentleburcau voor dagbladen een onder houd met oen Minister van Flnénclën omtrent den zorgelüken toestand van 'sRüks geldmid delen. en stelde Z(jne Excellentie eenlge vrager omtrent den verderen loop van zaken Op dit oogenbllk zelde de Minister kan ik daarover niet veel nieuws vertel Ir Zooals u weet, ben' Ik een groot vooretain van het gemeen overleg met de Kamer 1. wacht dus met belangstelling af. tot welke be schouwingen de gevolgde flnancieele politiek haar zal aanleiding geven, ten einde daarna te overwegen. In hoever aan mogelüke beden kingen. die moeten rüzen. tegemoet kan worden gekomen Is het onbescheiden te informeeren naar den algemeenen Indruk, dien uwe Excellentie ont vangen heeft van de opmerkingen, welke buiten de Kamer aan de mlllioenen-nota en de be groeting werden gewijd? Allerminst. Die algemeene indruk is dat er naast vrü veel instemming ook vrü veel critiek was. en dat beide een goeden grond hebben Vooral met de critiek, voorzoover die zakelük as. was IK het doorgaans eens. zelde de Minis, ter. Het zou mi) niet moellük vallen als bui tenstaander. de onwenschelükheid van nage noeg alle voorgedragen bezuinigingsvoorstellen en belastingmaatregelen overtuigend aan te toonen. Intusschen neemt dit natuurlük niet weg. dat die voorstellen nletemln noodig kun nen zün. Het blükt wel zoo veroorloofden wü ons op te merken dat Uwe Excellentie niet met alle geleverde critiek accoord gaat. Vervolgens maakte Z Exc onderscheid tus schen verschillende vormen van critiek •y—y e Regeering heeft een spoed-wets- I ontwerp aan de Tweede Kamer In- gediend waarvan het doel is: bespa ring op de kosten van het lager onderwüs. De bedoeling is de wet in werking te doen treden op 1 Januari a.s. Het ontwerp wil besparing op de wacht geldregeling en subsidieering van het bij lander onderwijs, terwijl een nieuwe leer- Ungenschaal zal worden ingevoerd, waar- zal worden De verslaggever vroeg vervolgens, op welke wüze de margarine zal worden geleverd. De heer Bückmann verklaarde, det de levering zal plaats hebben uitsluitend aan de gemeente besturen. Deze moeten ze zelve distribueeren. De menschen zullen de margarine kunnen koo pen voor elf cents per half pond. De gemeenten ontvangen van de Crisis-Zuivel-Cen- trale vier cents per KG tot dekking van de kosten van distributie en vracht. Zü betalen aan de CZC dus veertig cents per KG. De kleinste hoeveelheid, welke zal worden beschikbaar gesteld, bedraagt tien KG per week. Aldus Is bepaald met het oog op heel kleine gemeenten. De minister van Economische Zaken heeft de medewerking van zün ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken Ingeroepen voor het wel slagen van de regeling en hem verzocht, goed te vinden, dat alle correspondentie met de ge meentebesturen. deze materie betreffende zal worden gevoerd over de CZC. Aan den minister van; Binnenlandsche Zaken is verzocht, dit ter kennis te willen brengen van de gemeentebestu ren. Voor de zoogenaamde wikkels, waar een half pond goedkoope margarine in wordt verpakt, is een bepaald model voorgeschreven, dat zal worden gedeponeerd. De C. Z. C. zal zelve deze wikkels en de verpakking aan de fabrieken verstrekken. De fabrieken zullen de margarine aan de gemeen tebesturen zenden In doozen, waar twintig pakjes van een half pond In worden verpakt en wakrvoor eveneens een speciaal merk voor geschreven is. De voorschriften van de fabrikanten zün zoodanig, dat een goed houdbaar product is gegarandeerd, hetwelk zeer stellig aan den eisch van een normale qaullteit zal valdo^n. De margarine zal zün van een betere qualltelt oan de goedkoope, minderwaardige soorten, welke Krlsis? Verkwljade vermogens? Ver schrompelde of verdwenen inkomens? Be zuiniging? Werkloosheid? Geen geld? *t Zóu wat! Moet u eens opletten, als er pretjes te maken zijn! Natuurlijk zie je bü zoo’n gelegenheid niet de behoeftigen. die zich misschien wel tot hun geluk dergelijke pretjes niet permitteeren kunnen, maar wat Je ervan ziet, Is toch ruim voldoende in staat om lichten twijfel in je te wekken aan den nood der tijden in het algemeen Waar komen toch al die nieuwe auto's Vandaan? Wie betalen er toch de kosten van extra-treinen naar en de entrée’s voor internationale voetbal-trapperijen tot in het buitenland? Zou Maurice Chevalier ondanks zjjn ervaringen in Rome nóg niet zitten te lachen om de royale dwaas heid van een Nederlandsch publiek, dat '♦apel werd van een lachje? Al dan niet lachende filmhelden schijnen trouwens nogal tuk te zün op de met royale dwaas heid neergesmeten Hollandsche guldens: na Maurice Chevalier wil naar verluidt Harold Lloyd met z’n uilenbrll bü de Hollandsche uilen z’n slag komen slaan! En helpt u maar kijken: de guldentjes zul len weer rollen Krlsis? Geen geld? Moet u hooren: Voor de lersche Sweepstake-loterü werd door het internationale publiek 3 624 400 pond sterling dat is nhet inachtneming van de pondën-depreciatie, toch in ieder geval nog 'n slordige 30 mlllioen Holland sche guldens! neergeteld.... En dat omwille van 'n kansje! Liever tien vogels in de lucht dan één in de hand! Liever 'n kansje op 'n fijne taart, dan ’n lastbare-boterham op 'n bordje op tafel! Dertig mlllioen voor.... kansjes! Er is toch nog een heele katagorie van medemenschen, met wie we geen mede lijden behoeven te hebben. Dat blükt! heeft voor het loslaten van de waardevastheid van den gulden. Van dit standpunt is het leenen voor begroo- tingstekorten v^hzelf niet zeer bedenkelük. Ik eerbiedig natuurlük dit standpunt zelde de minister, evenals iedere eerlüke meening doch dit standpunt, destüds door dien schrijver met talent verdedigd en thans consequent vol gehouden is niet het standpunt der regeering en zal dit ook nooit worden. Depreciatie van den gulden zou de regeering een ramp achten en het aanvaarden van zulk een depreciatie om uit fiscale moeilijkheden tc komen, zou haar In buitengewone mate verwer- pelük schijnen Om tal van redenen. Niet het minst omdat dit naar haar Inzicht zou betee kenen een opzettelüke en in zün omvang onberekenbare aanslag op de spaarpenningen der burgerü en'op alle geregelde arbeidslnkom- sten die nog genoten worden. Vervolgens noemde de minister de critiek der éénzüdige belastlngheffers, die In tegen stelling tot de vaderlandsche wüsheld. de nering naar de tering zetten, de spanktacht van de nering overschatten. In tegenstelling tot hen Is de regeering van meening. dat een verarming, zooals ons volk thans ondergaat, noodzakelük tot versobering moet lelden. Ook toonde Z.Ex. zich pessimistisch omtrent den duur van deze crisis. Hü vreest, dat blüvende elementen erin zullen overheerzehen. Ten slotte hekelde de minister nog hen. die critiek leveren aan den wal. die nóch bezuiniging wenschen nóch belastingverhooglng. Aan de hand van een voorbeeld uit de herziening van de Lager Onderwüs-wet toonde Z.Exc. de be doeling hiervan aan. Het kabinet heeft den spoed, waarmee de bezuinigingen worden doorgevoerd niet steeds in de hand en krügt daarover dikwyis verwüten van gebrek aan bezuiniging, terwül feltelük van haar kant reeds alles gedaan is wat mogelük was. Als nu de dubbele krlsis in land- en i tuinbouw niet k la minute opgelost wordt, I als niet morgen aan den dag de prüzen der producten In de hoogte vliegen, dan is dit de eigen domme schuld van die land en tuinbouwers, die verzuimen, aan den heer Jan Scherpenhuizen "n kaartje te stu ren en die te laksch zün om dezen men schenredder met een talrük agrarisch gevolg' de Tweede Kamer binnen te stem men! Het denkbeeld een beroep te doen op het credlet van den Staat is oa aan de hand ge daan door een flnancieele specialiteit, die schrüft onder den pseudoniem ..Dikalos' („De Tüd") en die kort geleden ook ernstig gepleit Wü begrijpen onzen land- en tuinbouw, mitsgaders ook onze regeering niet. Dat zit me daar sinds Jaar en dag in de misère. dat laboreert aan een overpro ductie, welke de kostelükste groenten waar deloos maakt, dat moet genoegen nemen met prijzen, welke de kosten veelal niet eens goed maken, laat staan nog een boterham opleveren, dat ziet zichzelf tot den bedelstaf gebracht. en dat kankert' kankert En middelerwül zit (respectievelijk. ligt> de regeering dag en nacht maar te sflfiM- ren, hoe zü die land- en tuinbouwmisère "n beetje zou kunnen verlichten; midde lerwül zitten groote ekonomen voor den Heer zich daarin bügestaan en nagevolgd door niet minder groote handelsdeskundi- gen de vol-geleerde hoofden moe en suf te piekeren, hoe onze land- en tuinbouw door deze krlsis héén geholpen zou kunnen worden. En met hun allen weten ze maar geen raad, want deze krlsis is voor land- en tuin bouw geen „gewone” krlsis, maar zü dreigt door totaal veranderde en grootendeels verdwenen uitvoer-mogelükheden een permanente krlsis te worden, d wz. land- en tuinbouw-ellende tot den jongsten dag! Snapt u nou zóóveel piepzak-gevoel in den land- en tuinbouw? Snapt u nou zóóveel verlegenheid van ministerieele en andere knappe koppen? De oplossing ligt voor t grüpen; met één slag kan er aan alle land- en tuinbouw- ellende een einde gemaakt worden. Weet u h o e??? U stuurt uw visitekaartje aan den heer Jan Scherpenhuizen te Rüswük; deze heer roept dan een vergadering van ver trouwensmannen uit de visltekaartjes-zen- ders bijeen, hü richt as de bliksem een „Nederlandsche Agrarische Partü” op, die bü de verkiezingen in 1933 de Tweede Kamer stormenderhand zal veroveren, en klaar is Kees! Neemt en leest de ongerepte circulaire, welke onze menschenredder ons via een Correspondentiebureau (waar zoo’n bureau zich al niet toe leent!) deed toekomen; door het aantal 'onderwijzers beperkt. Voorgesteld wordt dat aan elke school voor gewoon la^er onderwüs het hoofd wordt bügestaan door ten minste één on- derwljzer, zoodra het aantal leerlingen 35. door twee zoodra het 76, door drie zoodra bet 131. door vier zoodra het 186 bedraagt. Voor elke vijftig leerlingen meer wordt één onderwijzer meer vereischt. Aan elke school voor uitgebreid lag ’r on derwüs wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 27 bedraagt. Voor iedere 26 leer lingen meer wordt één onderwüzer meer vereischt. In büzondere gevallen kan de Minister van Onderwüs het verplicht getal onder wijzers lagejr stellen. Ten aaneen van de wachtgeldregeling wordt bepaald, dat geen wachtgeld wordt verleend indien een aan den onderwüzer ver leend wachtgeld nog niet is vervallen en zün dienst In de laatste betrekking korter dan twee jaren heeft geduurd. Het wachtgeld van de onderwijzeres, die op den datum, waarop haar ontslag u^rd verleend, gehuwd en niet de kostwlnster van een gezin was, wordt echter niet langer be schikbaar gesteld dan gedurende drie maanden, vermeerderd met zooveel keer anderhalve maand als haar diensttijd volle Jaren telt. De onderwijzeres, die op be doelden datum gehuwd en de kostwlnster van een gezin was. doch die hoedanigheid verliest, wordt nadien in gelijken geest be handeld. De op wachtgeld gestelde Is op straffe van geheel of gedeeltelijk verlies van het wachtgeld verplicht aan den Mi nister alle inlichtingen te verstrekken welke deze in dezen noodig acht. Overigens moet hij zich gedragen naar de door den Minis ter te geven voorschriften, strekkende hetzij om te geraken tot het verkrijgen van een betrekking of een andere bron van inkom sten, hetzij tot het doen Instellen van het geneeskundig onderzoek ter verkrijging van pensioen. Indien daartoe aanleiding bestaat. Wanneer meer onderwijzers aan een school zijn verbonden, wijzen burgemeester en wethouders volgens bij algemeenen paatregel van bestuur te stellen regelen aan, wie tot het wetteljjk verplicht aantal behooren, en geldt die aanwijzing voor het verdere deel van het jaar. Voor de rijks vergoeding komen in ge meenten met minder dan 25000 inwoners niet In aanmerking de scholen voor uitge breid lager onderwijs met mindér dan 24 leerlingen in het geheel, minder dan twaalf leerling In het tweede en de hoogere leer jaren te zamen en minder dan zes leerlingen In het derde en de hoogere leerjaren te za- men, met dien verstande, dat de aanspraak op deze vergoeding gedurende het kalender jaar van de opening der school en gedu rende de eerste twee kalenderjaren na dat der opening niet op dien grond verloren gaat, mits het aantal leerlingen gedurende het eerste kalenderjaar na dat der opening niet minder bedraagt dan twaalf en gedurende het tweede kalenderjaar niet minder dan 21. Indien de gemeente 25000 of meer, 50.000 of meer, dan wel 100.000 of meer inwoners telt, bedraagt het voor aanspraak op rjjks- vergoedlng vereischt aantal leerlingen ten minste onderscheidenlijk 36. 48 of 60 in het geheel, voor het tweede en de hoogere leer jaren te iamen niet minden dan de helft, voor het derde en de hoogere leerjaren te zamen nlet'minder dan een vierde gedeelte daarvan. De aanspraak op deze vergoeding gaat gedurende het kalenderjaar van de opening der school en gedurende de eerste twee kalenderjaren na dat der opening we gens onvoldoend aantal leerlingen niet ver loren, mits het aantal leerlingen gedurende het eerste kalenderjaar na dat der opening niet minder bedraagt dan onderscheidenlijk 18, 24 en 30 en gedurende het tweede kalen derjaar niet minder dan onderscheidenlijk 31, 42 en 52. Wanneer aan een school voor uitgebreid lager onderwijs, welke voor vergoeding als zoodanig reeds in aanmerking is gekomen, het aantal leerlingen daalt beneden de zoo- even genoemde getallen, gaat de aanspraak op vergoeding gedurende drie achtereenvol gende jaren niet op dien grond verloren, zoolang niet In eenig jaar het aantal daalt beneden het drie-vierde gedeelte daarvan. Voor een school voor uitgebreid lager on derwüs, welke voor vergoeding als zoodanig reeds in aanmerking is gekomen, kan de- Minister gedurende drie achtereenvolgende jaren telkens voor ten hoogste een jaar ont heffing verleenen van den eisch betreffende het getal leerlingen In het derde en de hoogere leerjaren. De op 1 Januari 1933 loopende wacht gelden der onderwijzeressen, die op den datum, waarop haar ontslag werd verleend, gehuwd en niet de kostwlnster van een ge- zin waren, vervallen met ingang van 1 Ja nuari 1934, voorzoover zij niet reeds vóór dezen datum vervallen zijn. raa tav- dc

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5