Studiedagen R. K. Volksbond De moord te Zenderen MARKTEN Lijdelijke houding -j DINSDAG 11 OCTOBER R. De katholieke opvatting W eer bericht TRAMBOTS1NG Motie HAAR DOCHTER GEWORGD ARM WEST FRIESLAND NA DE HAAGSCHE RELLETJES naar Verdediger gaat in hooger beroep Sweepstake-Ioten De&arbeid TANKWAGEN IN BRAND Hevige explosie BEZOEK PRINS VAN WALES Ontvangat ten Paleize De boschbrand verplaatst zich POSTVERVOER PER TRAM Rondaraadavergadering te Utrecht OP EEN AUTO INGELOOPEN „Dat is de bedrijfsleiding’ Groentehandelaar gedood MOTORONGEVAL Boerderij afgebrand Duo-passagier gedood Krachtig verweer noodig Het stempelen doojr werkloozen NED. R.K. BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL 460e STAATSLOTERIJ DEVIEZENZWENDEL Vyf lichtgewonden Verlangend wordt uit gezien de Tuinbouwateunwet DE CURSUSSEN TE BERGEN Overtreding der Duitsche verordening Buiten den gewonen werktyd Kapitaal en heratel Nog eenige inleidingen 460e STAATSLOTERIJ Van *t aocialiame geen heil Hierop werd de volgende motie aangenomen: Het hedendaagache atelael VI aan d< vr ik 3 ge- „Quadragesimo van toen A ti Encycliek en Maatachappe- lyk Leven Alle vervoercontracten met tram- wegondernemingen at opgezet K. Boeren- en. Tuinderabond waarachuwt de tegeering inzake de Duitache vooratellen Twaalf jaar gevangeniaatraf geëiacht Zon op 6.19, onder 5|4. Volle Maan Vrij dag n.m. 1.38 Licht op 5.44. h< d< Z. K H. de Prins zal den Prins van Wales Donderdag 13 dezer des namiddags omstreeks 5 uur ten Paleize Koordeinde te Den Haag ont vangen. De Prins van Wales zal de thee bjj hem ge bruiken. za d« d< Omtrent de bekentenis van R. kan nog wor. den gemeld, dat hij deze heeft afgelegd tegen over den commissaris van politie te Hengelo, terwijl hü deze heeft herhaald voor den rech- ter-commtesaris te Almelo. De man werd tevens gezocht, daar hij tijdens zijn transport naar het gesticht „Het Hooge- land” was ontvlucht. Maandagmiddag is te Ekehaar op de lijn van de Eerste Drentsche Stoomtramweg Maat schappij een goederen tram op een personen- ram, die uit de richting Assen kwam, geloo- pen. Belde machines werden in elkaar gedrukt, terwijl een aantal goederenwagens uit de rails liepen en gedeeltelijk In elkaar schoven. Drie passagiers liepen eenige schrammen en bullen op. De conducteur Letesenaar had eeni ge verwondingen van lichten aard. De macht- nlst Krabben bleek inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen en leed veel pijn Op me disch advies werd hij naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De waarschijnlijke oorzaak is, dat de goede- rentram op den wissel te Ekehaar de personen tram wilde laten passeeren. Deze kwam eer der dan verwacht werd. De materieele schade is vrij groot. SOERABAJA, 10 Oct. (Aneta.) De brand op het Idjen-plateau. welke Is bedwongen, heeft zich thans verplaatst naar de Oostelijke hel lingen van de Merapi en de Ringgit, in de rich ting van Banioewangt Pe te De (federatie) R.K. Ned. Boeren- en Tuln- dersbond, die den geheelen katholieken boeren en tulndersstand omvat en in welks hoofdbe stuur vfjf Kamerleden zitting hebben, onder wie baron Van Wijnbergen, heeft den volgen den brief gezonden aan minister Verschuur: organen ontstaan omtrent het sociaal karakter van den eigendom, vandaar dat Paus Plus XI in „Quadragesimo Anno" behandelend zoowel het individueel als het sociaal karakter van den eigendom vooral in den breeds uiteenzet het sociaal karakter van den eigendom: De privaat-eigendom is door de natuur, dat wil zeggen door den Schepper Zelf aan de men- schen geschonken, opdat door middel van het privaatbezit de goederen, door den Schepper voor de geheele menschheld bestemd, ook in derdaad aan deze bestemming zouden beant woorden. Het sociaal karakter van den eigendom vei lig stellende heeft Plus XI zich verzet tegen de groote aanmatigingen zoowel van kapitaal als van arbeid. Tal van valsche theoriën wor den in Q. A. gesignaleerd en door den Paus ver oordeeld. De voornaamste van deze valsche stellingen zijn de volgende: „Eigendomsrecht is slechts gebruiksrecht**. .Arbeid is de. eenige titel van eigendomsver werving". .Arbeidsloos inkomen is onrechtmatig”. „Het kapitaal heeft recht om alles voor zich op te eischen wat niet strikt noodig is om den toch onmlsbaren factor .arbeid” te laten be staan”. •Men kan naar willekeur beschikken over de z.g.n. vrije inkomsten”. Om het sociaal karakter van den eigendom veilig te stellen heeft Pius XI heel zijn mach tige encycliek ingesteld op de groote gedachte der „justitla socialis", een sociale gerechtig heid. De eigendomsverhoudingen moeten njn. beantwoorden aan het algemeen welzijn, m.a.w. aan het sociale doel, waarom er eigendoms recht is, het deel hebben nJ. van allen aan de goederen dezer aarde. Maandagavond om half zes is op het Dlepen- heimsche Broek onder de gemeente Diepenhelm (O.) de boerderij met schuur van den landbou wer E. Heetland tot den grond toe afgebrand Het vee kon worden gered. De Inboedel en de de graanoogst werden een prooi der vlammen De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Maandag vergaderde te Utrecht in Hotel l’Europe de Bondsraad van den Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telephoonperso- neel onder voorzitterschap van den heer J. H. Waterborg uit Amsterdam. Een woord van welkom werd de vergadering .toegeroepen door den voorzitter van de afdee- ling Utrecht van den R. K. Bond van P. T. T.- personeel, den heer Andriessen; zooals bekend was de vergadering reeds Zondag ontvangen als gast van de afdeeling. in verband met haar 25-jarig bestaan. De openingsrede werd uitgesproken door den Bondsraadsvoorzit'er, den heer Waterborg, die allereerst den Bondsvoorzitter, M. van den Broek, gelukwenschte met zijn hooge onder scheiding. het eerekruis „pro Ecclesia et Pon- Ufice” Hierna besprak de heer Waterborg den geest van Welter, heerschend bij P. T. T.-aangelegen heden en den geest die de directie vooral be zielt. Er is van bepaalde zijden «L B. P. T. T.) smalend gesproken over den geringen Invloed van sommige bonden, onder andere ook van onzen bond, maar hoezeer dit ten onrechte is geweest blijkt uit hetgeen door den bond is gedaan in de commissie van overleg Spreker verheft vervolgens zijn stem tegen de groote lasten, die worden gelegd op de schouders van het administratieve personeel, tegen de slechte zorgen voor het personeel en de gedwongen verloven, terwijl de directie millloenen in de schakist stortte. Terwijl duizenden ambtenaren :e rookwolken hemelwaarts, welke afkomstig ble ken te zijn van den in vlammen geraakten auto. Op 150 meter afstand was de hitte ondra- gelijk en het kostte dén brandweerlieden moeite stand te houden. Zij versaagden evenwel niet, te meer daar de toestand kritiek was en de woningen van Boeker en Van Brussel ernstig bedreigd werden. Reeds brandden daar de deu ren en waren de ruiten gesprongen, zoodat het gevaar voor uitbreiding geenszins denkbeeldig was. De braridweerlleden slaagden er in mees ter van het terrein te blijven. De schade, door den brand veroorzaakt aan de fabriek, was vrij groot. Na drie uur branden was slechts een smeulende massa ijzer over gebleven, die door een kraanwagen van garage Oreve later werd weggesleept naar de ge- meentereiniging. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het onzekere. Mogelijk is een vonk uit den uitlaat gesprongen en met de benzine in aanraking gekomen. De heer J. B. Vesters behandelde ten slotte de „Katholieke opvatting van den arbeid”. Spr. ging na de opvatting van den arbeid in de oudheid en de middeleeuwen. Na de Fransche revolutie en de restauratie was het liberalisme oppermachtig in Europa. Met de geweldige industrieele ontwikkeling in de 19e eeuw hield de eerbied en de zorg voor den arbeider geen gelijken tred. Oorzaken van de hoogstens latente belang stelling ook in katholieke Jpringen yoor de sociale zijde van den arbeid waren de politieke verwikkelingen in de meeste landen, de be strijding van het liberalisme als staats- en rechtsleer, de strijd voor de vrijheid van onder wijs. Bpr. behandelde alsdan de voorloopers van Leo XIII en de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno” over den arbeid. Spr. sloot met een beschouwing van den ar beid in het tegenwoordige kader van een teveel aanwerkkrachten of te langen arbeidsduur. de katholieke arbeidersbeweging, erkennend de natuurlijke door God gewilde verschillen van menschelijke eigenschappen, waar standsorga- nisatle en standsverheffing streeft en verbin ding en samenwerking zoekt door de allesbe- heerschende macht van de liefde en het sociale beginsel .van het solldarisme. 3e. Dat het socialisme zich' stelt op het valsche standpunt dat de mammonnistlsche op- eenhooping van het kapitaalbezit noodwendig gevolg is van privatelgendom der productie middelen, en dat de katholieke arbeidersbewe ging daarentegen ook weer volgens de natuur van den menBch. dit eigendom integendeel wil bevestigen en versterken door zijn opeenhooplng krachtig te bestrijden en een billijke verdeeling zooveel mogeljjk te bevorderen vooral langs den weg van het herstel der sociale orde. 4e. Dat vooral de katholiek georganiseerde arbeiders tot taak hebben: bij hun standgenoo- ten een leekenapoetolaa* te vervullen door hen los te maken van den verderflijken invloed der socialistische leerstellingen en hen tegenover de macht der plutocratie te vereenlgen in banden, steunend op de groote zedelijke macht van het Christendom. ^Hoogste barometerstand 763.7 te Haparanda. Laagste barometerstand 743.3 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk nog kans op regenbuien, iets zachter overdag. Op den nieuwen betonweg Soest-BUthoven nabij Prins Hendrikoord, heeft een ernstig motorongeluk plaats gehad. Daar reed als be stuurder van een motorrijwiel de metselaar B. met op de duo M. H., beiden uit Soest. Plotseling geraakte de achterband van den afvloeiden, werd het personeel bij het hoofd bestuur verdubbeld. Vele van deze en andere onbillijkheden besprak de heer Waterborg. Speciaal, verhief hij zijn stem tegen den tech- ntechen dienst, welke veel te duur is tengevolge van geëxperimenteer en kostbare exploitatie. Er is een tegenstelling tusschen hoofdbestuur, technischen dienst en e hersponeel van den admlnistratleven dienst I Men zette eerst het mee in die plaatsen, waar de reorganisatie het meest noodig is. Spreker hoopt, dat de commissie zich una niem tegen de voorstellen van den directeur zal verzetten. Wat betreft gelijkstelling van dag- en nacht dienst merkt spreker op, dat zjj niet door be zuiniging wordt gevergd Spreker hekelt de bedrijfsleiding, die tarie ven verlaagde, abnormaal verlaagde, waarbij be scherming van de arbeidskracht wordt ver waarloosd. Verder besprak de heer Waterborg eenige detailpunten van de uitvoerige bezuinigings voorstellen. Algemeene beachouwingen „De nieuwe, dezer dagen door den Duitschen minister van Landbouw frh. von Braun mede gedeelde plannen, om den invoer van land- en tuinbouwproducten in Dultschland nog verder te beperken, hebben in onze kringen de groot ste ontsteltenis teweeg gebracht. Indien deze plannen worden uitgevoerd lijdt het geen twij fel of onze vaderlandsche land- en tuinbouw, die toch reeds zoo zwaar getroffen is, zal voor een groot gedeelte ten dood" zijn opgeschreven. Wellicht zelfs voor goed. Wanneer de afzet van een behoorlijke hoe veelheid onzer land- en tuinbouwproducten niet kan worden verzekerd, zullen daarenboven de hulp- en steunmaatregelen, welke de regeerlng heeft genomen ten behoeve van den land- en tuinbouw, niet het gewenschte effect sorteeren. Onder deze omstandigheden meent onze or ganisatie, dat Nederland zal nsaslon vechten om zijn bestaan. Mocht de Duitsche regeerlng hare plannen ten uitvoer leggen en dus den invoer van Nederlandsche producten tot een minimale hoeveelheid beperken, dan verwacht onze bond, dat de Nederlandsche regeerlng, die voortdurend gepoogd heeft het handelsverkeer met Dultschland onder waarborging van beider- zjjdsche belangen in der minne te regelen, geen oogenbllk langer zal aarzelen om ook de Ne derlandsche poort te slulteA voor den Invoer van Duitsche producten. Onze bond is ervan overtuigd, dat er met Dultschland niet te praten zal zijn, vooraleer het aan den lijve voelt, dat het nlet-koopen van Nederlandsche producten hier te lande beant woord wordt met een nlet-meer-koopen van Duitsche producten. Ik moge uwe excellentie er op wijzen, dat in onze land- en tuinbouwkringen hoe langer hoe sterker tot uiting komt een streven, om in dien de regeerlng meenen zou, hare lijdelijke houding niet te kunnen laten varen den land- en tuinbouw zelf het initiatief te doen nemen tot een krachtig verweer tegen de Duit sche handelspolitiek en een breed opgezette boycot van Duitsche artikelen en producten in te leiden en door te voeren. Ook op onze, de vorige week gehouden algemeene vergadering is deze stemming zeer beslist en zeer duidelijk gebleken. Gehoopt wordt echter nog steeds, dat onze regeerlng in deze zelf zal ingrijpen en dat haar optreden zoodanig zal zijn, dat een boycot van de zijde van het bedrijfslevendie als guerilla- oorlog uiteraard steeds minder verkieslijk is dan een regeerings-optreden kan achterwege blijven. Ik heb gemeend, excellentie, u op de hoogte te moeten stellen van de stemming, welke in dit opzicht bij onze katholieke boeren en tuin ders heerscht.” Het adres is ondergeteekend door den secre taris, mr. H. van Haastert. Nadat de Zondagavond met leutige liederen bij de lult van den bekenden volkszanger Goos- sens was doorgebracht begonnen Maandag weer In het retraitehuis „Petrus Canlsius” te Bergen (N.-H.) de cursussen van den Ned. R. K. Volks bond in het Bisdom Haarlem. Jc De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de gemeentebesturen, die een door hem goed gekeurde steunregeling toepassen, waarop der halve ook een bijdrage wordt verleend, bij brief van 8 October j.l. aangeschreven zoo spoedig mogelijk een nieuw artikel in die regeling ter goedkeuring te doen toekomep, waarvan het ont werp is bijgevoegd. Het luidt als volgt; „Bij de uitreiking van het aanvraagformulier wordt den werklooze gelijktijdig ter hand ge steld een aanmeldings- of stempelkaart. (Bijl. II), welke deze dagelijks, een of meermalen, ter afstempeling moet aanbieden, ten bewijze, dat hij inderdaad werkloos is. De stempeling geschiedt in den gewonen werk tijd. De regeling tot bepaling van tjjd(en) en plaats van stempeling wordt vastgesteld door Burgemeester en Wethouders; zij is aan de goedkeuring van den Minister van Binnenland sche i»ken onderworpen, terwijl afwijking van de goedgekeurde regeling, anders dan in geval len van dringende noodzaak, b.v.'bü ziekte of overlijden van bloed- of aanverwanten, zonder toestemming van den Minister voornoemd, niet geoorloofd is". Hiermede wordt een voorziening getroffen in de mogelijkheid, dat gemeentebesturen eigen machtig verlof verleenen om buiten den ge wonen werktijd te stempelen, zooals geschiedt is te Amsterdam bij de opening van de Kamers der Staten-Generaal in Den Haag. Het Tweede Kamerlid, de heer Henri G. M. Hermans, behandelde de stelling: „Het socia lisme, hoezeer ook veranderd, kan evenmin redding brengen.” Volgens den leidraad Anno’ werd aangetoond: ie. Dat het socialisme hoezeer ook sinds het verschenen van „Rerum Novarum" veran derd steunt op materiallstlschen grondslag. Het noemt den godsdienst waar hij, volgens de Marxistische beginselen, althans niet wordt be schouwd en behandeld als een vijandelijke macht in dienst van het kapitalisme ...pri- vaatzaak". De katholieke arbeidersbeweging daarentegen berust op godsdienstige beginselen en IS er van overtuigd dat alleen langs den weg vah deze beginselen het geluk van den mensch en een goede ordening der maatschappij kun nen worden bereikt. 3e. Dat bet socialisme zijn doel wil berei ken door middel van den klassenstrijd, terwijl Voor de Arrondissementsrechtbank te Maas tricht werd gisteren door het OM twaalf .jaar gevangenisstraf geëischt tegen de Joego-Sla- vische vrouw M. IL. te Kerkrade, die verdacht werd, door worging haar 15-jarige dochter Aloy- sa om het leven te hebben gebracht. Over de „Katholieke opvatting over eigen dom” sprak L. Brink uit Den Haag. Tegenover het socialisme van Zijn tijd, het welk beweerde, „dat het privaatbezit moet op geheven worden en omgezet in gemeenschap- peljjken eigendom” verklaart Leo XIII in het eerste deel van „Rerum Novarum” dat dit „red middel” der socialisten „in strijd Is met de rechtvaardigheid, omdat goederen in privaten eigendom bezitten een recht is den mensch door de natuur geschonken.” In Zjjn bestrijding van het collectivisme heeft Leo XIII vooral verdedigd het Individueel ka rakter van den eigendom: De privaten eigendom is door de natuur, dat *wll zeggen door den Schepper Zelf aan de menschen geschonken, opdat leder voor zich zelf en zijn gezin zou kunnen zorgen. Leo XIII benadrukt ook het sociaal karakter van den eigendom wanneer Hij vaststelt dat er ook om maatschappelijke redenen privaat eigendom moet bestaan. De privaat-eigendom te ook een sociale eisch. Na Rerum Novarum waren tal van strijd- Zaterdagavond verloor een groentehandelaar op den Jutfaaschenweg onder Utrecht een kistje van zijn wagen. Toen de man het kistje weer op den wagen wilde laden, naderde uit de rlcnf vrachtai uit om i deze lis het gew auto terecht kwam en overreden werd. De geneeskundige dienst heeft het slachtoffer naar de Rijkskllnieken overgebracht, waar de man eenlgen tijd later aan de bekomen verwon, dingen te overleden. De politie stelt een onder zoek in naar de schuldvraag. Eenige ooggetui gen hebben verklaard, dat de bestuurder van den vrachtauto te hard gereden heeft. telg Jutfaas een met steenen beladen (to De chuffeur vn den uto haalde len groentehandelaar te ontwijken, doch p precies op den vrachtwagen in met »lg. dat de groentehandelaar onder den. De Kerk heeft alle eeuwen door haar Invloed doen gelden op het openbare leven, omdat de aedewetten tot maatstaf genomen moeten worden bjj alle menschelijk handelen. In de tijden, dat de leer der Kerk was doorgedrongen tn de wetten, instellingen en zeden van het volk, had deze invloed een gunstige uitwer king. ten bate van Kerk en Staat en indivi duen. Toen de zedewetten niet meer tot grondslag werden genomen, was er onrust onder de volkeren en verkeerde de massa In een betr.uirenswaardigen toestand. Leo XIII heeft met verschillenende Ency clieken op die verkeerde toestanden gewezen, vervolgens gepoogd door Zijn leerstellingen Welke de leer van het Evangelie Inhielden, het openbare leven weer dieper te beïnvloeden. Sedert de verschijning van Rerum Novarum te de invloed der Christelijke zedewetten weer merkbaar grooter geworden. Hierdoor zijn verschillende misstanden ten goede gewijz*gd en te vooral ten bate van de economisch zwakkeren een draaglijker toestand ontstaan. Onze taak is door persoonlijke beleving der Christelijke beginselen, door organisatie, door invloed in het politieke en sociale leven zeden wetten steeds sterker te doen indringen in het openbare leven. De encycliek Quadragesimo Anno brengt de verwezenlijking hiervan dichter bij, omdat Paus Pius XI meer concreet aangeeft, dat door het Instellen van Bedriifsschappen de saam- hoorigheid der klassen zal worden bevorderd. Daarom zullen wjj met het streven naar een nieuwe maatschappelijke orde mede door onzen invloed het economisch leven moeten doen doortrekken van den Chrtetelijken geest. motor defect, waardoor de bestuurder zijn stuur niet meer meester kon blijven. Tegelij kertijd kwam van tegenovergestelde richtinv een vrachtauto, bestuurd door H. H. uit Utrecht De motorrijder reeds hiertegen aan, zoodat bestuurder en duo-passagier kwamen te vallen. De bestuurder kwam met den schrik vrij, doch de duo-passagier was er eerger aan toe Dr. Donker, die gewaarschuwd was, verleende de eerste hulp. Hij constateerde een zeer ern stige schedelfractuur, welke het noodig maak te dat de patiënt per ziekenauto van EKB.O. naar het ziekenhuis te Utrecht werd vervoerd, waar hij later is overleden. Hij was weduwnaar, 47 jaar oud en laat verschillende kinderen achter. De landelijke Vakgroep van den Nederl. R.K. Bond van P.T.T.-personeel „8t. true, in bondsraadsvergaderlng bijeen Utrecht op 10 en 11 October 1933; gehoord de gehouden besprekingen: protesteert met klem tegen de afbraak van het P.T.T.-bedrjjf, waardoor eenerzljds de belangen van het publiek, anderzijds de belangen van het personeel ernstig worden geschaad, terwijl de werkloosheid er door wordl vergroot; dringt er bjj de Regeerlng op aan deze afbraak stop te zetten en het bedrijf in zijn ouden vorm te herstellen, waardoor zal worden bijgedragen tot het herstel van het economisch evenwicht en de werkloosheid zal worden bestreden; besluit deze motie ter kennte te brengen van den Ministerraad, de beide Kamers der Staten-Generaal, den Directeur-Generaal van het P.T.T.-bedrijf en de pers; en gaat over tot de orde van den dag. Eerste spreker was mr. M. M. G. Th. de Kort over: .Alleenheerschappij van het kapitaal kan geen herstel brengen.” Bekentenia afgeleid In verband met den plaats gehad hebbenden roofoverval te Zenderen, waarbij de tachtig jarige vrouw van de Pol werd vermoord, kun nen wjj mededeelen, dat de Zondagmorgen ge arresteerde R. uit Bome Maandag een beken tente heeft afgelegd. De Rfjksveldwachter N. heeft in een boschje bjj Borne verborgen gevonden een gestolen flets en een met bloed bevlekt overhemd. Toen verdachte dit hoorde, viel hü door de mand. Niet alleen in den Achterhoek, zooals reeds gemeld, maar bij alle tramwegondernemingen, poet vervoerend, hebben de posterijen de ver voercontracten tegen 1 Januari as. opgezegd. Dat wil niet zeggen, dat het postvervoer op al die lijnen gestaakt zal worden. Wel achter bijna overal het postvervoer met tramwegen sterk worden Ingekrompen. Vooral lünen, die het verkeer onderhouden met groote steden, zullen zich het postvervoer geheel of gedeel telijk zien ontnomen. Voor zoover de posterijen het postvervoer zelf ter hand nemen, ligt het ook in de bedoeling het bestaande autovervoer in de gelegenheid te stellen aan dit vervoer deel te nemen. In verband daarmede hebben de posterijen als voorwaarde voor nieuwe contracten de be paling gesteld, dat het postvervoer niet langer door een postbeambte zal worden begeleid, waaruit volgt dat de ondernemingen die post vervoeren, geheel voor het transport verant woordelijk zullen zijn. De onderhandelingen, die ter zake gevoerd worden, schijnen nog niet overal beëindigd te zün. Ook het postvervoer met de R. T M„ die het verkeer van Rotterdam met de Zuid-Hol- landsche eilanden onderhoudt, zal naar het „Handelsblad” verneemt, worden gestaakt, al schijnt deze onderneming in verband met de ligging van haar verkeersgebeld, nog vrijveel postvervoer te zullen houden. Dat verlies of vermindering van postvervoer voor de tram, wegondernemingen. die welhaast zonder eenl ge uitzondering in minder gunstige financieels positie verkeeren. een groot nadeel zal zijn en dat de exploitatiemoellükheden daardoor nog zullen worden vergroot, behoeft geen be toog. Ccndag en Maandag zün de Studiedagen van den Ned R.K. Volksbond in *t Bisdom Haarlem, welke in het retraltenhute „Petrus Canlsius" te Bergen worden gegeven, voortgezet. De heer W. Steinmetz heeft een voordracht gehouden over den „Invloed van een Pauselijk Stuk op hét maatschappelijk leven”. Zaterdagmiddag vloog voor de fabriek van de firma Top te Meppel een met 2500 liter ben zine gevulde tankwagen van de Purfina in brand, waardoor verschillende woningen en de fabriek werden bedreigd. Het personeel van hét depOt Meppel van de Purfina-Company zou de benzinetank van de waschinrlchting Top aan de Woldstraat vullen, aldus bericht de „Tel.". Reeds waren de slangen uitgelegd, toen de monteur bemerkte, dat de houten ligger van den wagen in brand was geraakt. Met behulp van snelblusschers probeerde men nog den auto tegen het vuur te behoeden, doch de vlammen grepen met zulk een hevigheid om zich heen, dat In een minimum van tüd zü naar alle kanten heen sloegen en de personen over haast de vlucht moesten nemen. De in aanbouw zjjnde kantoren van de waschinrlchting, waarvoor de auto stond, lie pen groot gevaar door het vuur van den wagen aangetast te worden en zü werden door het personeel van de fabriek met een slang op de waterleiding nat gehouden tot de brandweer met veel materieel ter plaatse verscheen en zün taak kon ovememen. Het gelukte haar nochtaite gevaar voor de kantoren te voor komen. Drie kwartier na het uitbreken van den brand hoorde men plotseling een zware sle en stegen torenhooge vlammen en Uit Düsseldorf werd Zaterdag gemeld, dat W. B. naar Nederland was gevlucht te ver band met verduistering van 180.000 Mark effecten. Wü vernemen, dat de Amsterdamsche politie zich met deze zaak heeft beziggehouden en den betrokkene heeft aangehouden. Het bleek ech ter, dat hier geen sprake te van verduistering, doch van overtreding van de Duitsche devlezte- verordenlngen. In verband hiermede heeft de Amsterdamsche politie den Dultscher na zjjn verhoor onmlddellük- weer in vrijheid gesteld, omdat de door hem gepleegde overtreding hier te lande niet strafbaar te. fing en steun. Verlangend naar de tuinbouwsteunwet. Door nood gedwongfen, gingen zeer veel stemmen op voor steun in natura. Besloten werd uitvoerig advies hierover te doen uit brengen aan de commtesle-Lambooy. De vertegenwoordiging van den middenstand verzette zich ter vergadering tegen steun in natura, wanneer niet de middenstand zelf hiermede gedeeltelik wordt gered. De Hooge Raad te ’s-Gravenhage heeft be handeld een cassatieberoep van den Amster- damschen sigarenwinkelier v. d. V„ tegen wien proces-verbaal is opgemaakt wegens het ver- koopen van Sweepstake-Ioten. Wegens overtreding van art. 2 der loterijwet, dat een verbod Inhoudt van het verkoopen van loten In een bultenlandsche loterü De kanton rechter veroordeelde v. d. V. tot ƒ3 oete, subs. 1 dag, welke straf door de Rechtbank aldaar werd aangenomen. Mr. Kirberger rapporteerde en wüdde een bespreking aan het door den Amsterdamschen polltie-lnspecteur uitgebrachte rapport over de werking van de loterü. verbonden aan de Irish Sweepstake. Het cassatieberoep werd toegelicht door mr. A. Sabelson uit Amsterdam, die stelde, dat de eenige vraag hier te. of de feiten op leveren hetgeen is ten laste gelegd. Naar pleiters mea ning niet. Ten laste gelegd te namelük. cat ver dachte de gelegenheid openstelde tot deelne ming aan een loterü die buiten het Rük in Europa is aangelegd. Dit deed verdachte niet voor het verschaffen van een aandeel. Hier zou men kunnen spreken van „bevorderen." De procureur-generaal zal conclusie nemen op 24 October. De heer Ferd. Spit, uit Amsterdam, behan delde het onderwerp „Quadragesimo Anno over het bederf in het hedendaagsch stelsel”^ Bpr. meende voor het verderf van het econo misch stelsel geen scherper bewijs te kunnen aanvoeren dan de huidige werkelükheld op economisch gebied. Het natuurlijk doel immers van een gezond economisch stelsel te: de welvaart van den mensch (niet van een of anderen mensch) door de voortbrenging en de verdeeling der aardsche goederen zóó te doen zün, dat voor leder, die van goeden wil te. de voorwaarde aanwezig is, om zich dët deel der stoffelüke goederen te verwerven, wat hü ter dekking züner redelük stoffelüke en geestelijke behoeften noodig heeft. Dat het huidige stelsel aan deze doelstel ling niet voldoet, en er dus te dien aanzien van bederf gesproken kan worden, wordt in Quadragesimo Anno met groote stelligheid be wezen. In onze maatschappij hebben wjj te doen met een stelsel, waarvan de grondbeginselen, die het menschelük handelen beheerschen, alsmede de doelstelling, verkeerd zün. De grondbeginselen zün de liberale doctrines over de vrije en onbelemmerde aan geen zedenwet gebonden nastreving van het eigen belang, waarbü de christelijke beginselen als leiding gevende normen worden verworpen. De doelstelling In ons productiestelsel te niet de behoeftenbevrediging van den mensch. maar het streven naar een zoo groot mogelijke winst. Waar Immers de overheerschende in vloed in het productieproces uitgaat van het kapitaal en wel van het geldkapitaal met een totale miskenning van alle chrtetelüke wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde, daar verbreekt men de hiërarchie der waarden. ,In dit geval komt daardoor de levenlooze stof, de rijkdommen en het verwerven daarvan in rangorde te staan boven den levenden mensch, en wordt deze laatste van doel ver laagd tot middel in het hedendaagsohe stelsel. Waar dus de grondbeginselen en doelstelling te het productiestelsel geen rekening houden met den mensch als zedelijke en redelijke per soonlijkheid, moest a priori het bederf in treden. Trekking van Dinsdag, 11 October 1932. 5e klasse, 13e lij*. (Niet officieel). HOOGE PRIJZEN. 1000 8031, 1>378. UM03, 33210. I 400 7830. 8309. 13481, 18449. 17783. 300 1160, 11438. 11508. 19300. 1 100 734. 1110. 1933. 3463, 3090, 4548, 6586. 13790, 13793, 14742, 18779. 19459, 33994. Hier worde onder kapitaal verstaan zoowel de voortgebrachte productiemiddelen als het geldkapitaal, dat een beschikkingsmacht ver tegenwoordigt. Via een historisch onderzoek wordt de groei van de beteekente van het kapi taal onder oogen gezien: het wordt typeerend voor het economisch leven. Spr. gaf een histo risch onderzoek van de beïnvloeding van het denken op het economisch leven en omgekeerd. De huidige tüdgeest (mentaliteit) te aller gunstigst om de alleenheerschappü van het ka pitaal te bevorderen. Haar bewind te verwoes tend voor het chrtetelük denken en doen. Wetten zün slechts gebrekkige hulpmiddelen om de mentaliteit,, welke haar opgewekt heeft, te bestrijden. Afdoend te het doen verdwünen der menta- Uteit. Dit etecht echter een onafgebroken geest- drifigen, maar naar het zich laat aanzien, langdurigen strijd i Mr. J. F. B. Rutgers, die zich mede gesteld heeft als verdediger in de zaak van v. B., die in verband met den moordaanslag op agent Baas, tüdens de relletjes te *s Gravenhage, te gearresteerd, heeft Zaterdag hooger beroep aan getekend tegen de beschikking van de recht bank, waarbü de gevangenhouding van v. B. was gelast. AMSTERDAM. 8 Oct. Aardappelprijzen. Aan gevoerd werden 3 ladingen of 1450 HL. De prij zen waren heden onveranderd. LEIDEN. 11 October Aanvoer 480 varkens. 454 zware 0.26—0.27. 26 lichte 0.350.26, handel matig. BROEK OP LANOENDIJK. 11 October 1933 5600 stuks bloemkool: Le cerfe 9.6016.00. Reus le soort 8.3013 20, idem 2e soort 0 89420. 38.000 KG. Aardappelen: Schotsche Muizen 050— 0.80. Eigenheimers 0 701.20. Blauwe Eigenhei mers 1.301.70, Due of York 0.50. Drielingen 0.90—1.40. 15000 K.G Roode Kool 1—320. 18 000 KG. Gele Kool 0.802.70. 45.000 K.G. Vroege Witte kool .70—1.20. 16.000 K.G. Uien: Gele Uien 44.60. Gele Drielingen 4 605.00. Gele Nep 6.60. 5000 K.G. Bleten 0.10—190. NOORD-SCHARWOUDE. 11 October 34.000 K.G Aardappelen: Schotsche Muizen 0.500.70. Groote 0.601.00. Drielingen 11.10, Duken 0.50 0.60, Eigenheimers 0.700.90. BI. Eigenheimers 1.400.80. BI. Aardappelen 1.40180. 400 K.G- Spercleboonen 331, 38000 K.G. Gele Nep 6.10— 6.60. Drielingen 420—5.30. Uien 3.804.40. Grove Uien 44.40, 2500 K.G. Kroten 0.60—170. 16600 K G., Roode kool 1.10—3.50. 8300 K.G. Gew. witte kool 0.60080 3000 K.G. Gele kool 3—3.00. 1W stuks Bloemkool 10.10 per 100 stuks. Alles per 100 K.G. OUDBWATER 10 Oct 1933. Kaasmarkt. Aan gevoerd 46 partijen of 2070 stuks. Wegende on geveer 10350 K.G.. le soort van 3831, 3e soort van 3437. Handel vlug. Zonder Rfjksmerk geen aanvoer. PURMEREND 10 Oct. Op de alhier gehouden najaars voorrunderenmarkt werden aangevoerd 371 koelen vorig jaar 508 stuks IDe prijsen waren als volgt: Kalfkoelen 300260 per stuk, handel stug. Pinken 60115 per stuk, handel stug. Graakalveren 30 per stuk, handel stug. trokken in hun leven, waarlange ze denken opwaarts te gaan? Te velen leven „lukraak”. Ze kiezen geen beroep, maar tuime len er toevallig in. Ze kijken niet naar de toekomst, maar denken al leen aan 't oogenblikkelijk loon. Ze hebben zich geen doel gesteld, maar zigzaggen van links naar rechts zooals het gevalt. Ze zijn toevallig katholiek, maar aanvaarden dit als een los ge val. Ze denken er verder niet over na. Te velen hebben een ondraaglijke dagtaak, omdat ze zich niet kozen een levensbestaan, dat met karakter, en aanleg overeenstemde. Er moest meer lijn zijn in ons leven. Dan zou dit voor meerderen zonni ger en beteekenisvoller zijn. Dan zou het meer zin, meer inhoud hebben. Ons een doel stellen, trachten iets te bereiken, naar een bepaald punt moeizaam voortworstelendat geeft levenskracht, dat geeft voldoening voldoening alleen reeds in het streven en niet eens in het bereiken gelegen. I Kiezen we ons een doel. Niet „lukraak” leven. Bij de algemeene beschouwingen werd het woord gevoerd door een groot aantal sprekers, die in vele gevallen spraken over algemeene zaken. De Bondsvoorzitter beantwoordde de spre kers in het algemeen met de opmerking, dat er eenige rake gezegden zün gedaan, maar dat veie dingen bulten de kwestie zün. Dat som. mige sprekers zich kantten tegen den voorzit ter, die de bevoorrechting van het technisch personeel veroordeelde, kan spreker niet goed keuren. Weliswaar is de dlrecteur-generaal erg voor technische verbetering en meent hü dat daarvan alles moet worden verwacht, maar toch te dit geen rechtmatige grond om het administratieve personeel zóó ten achter te stellen. Dat het lagere personeel uitsluitend de klap pen krügt (het ethlsch-minimum wordt aan. getast en de 8-urendag wordt verwaarloosd) is ook de meenlng van het Bondsbestuur en den Bondsraad. Tot slot deed spreker een beroep op het ver trouwen en gezond verstand der leden, nu de mentaliteit van ontevredenheid groeiend te. Bü de bestuursverkiezing kwam de princl- pleele kwestie naar voren of de heer Water borg herkiesbaar te, daar alleen personen In dienst van de P.T.T. lid kunnen zün van „St. Petrus". Men meende de vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Herkozen werden de voorzitter de heer Wa terborg, de secretaris de heer Van de Wiel en de commissaris de heer De Ruiter. De hoofden der vüftig WesUriesche meentebesturen waren wederom in vergade ring büeen om de sttuatle te bespreken, ont staan door den toenemenden nood in den tuin bouw. Het bleek, dat dit stuk platteland zich sterk misdeeld en getroffen voelt, terwül de gemeentebesturen, zelfs als z«. „plafond-ge- meente”, veelal onmachtig zün, om hulp te bieden. Besloten werd de regeering te verzoeken om perfectie van hulpverleenlng in werkverschaf- wordt uitgezien V v V 11 I 9 h d V o 1 t4 h sl tl tl z M

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11