ONS BLAD z VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS heden Het nieuws van naar HITLER’S KANSEN DALEN Herriot gaat -- Londen DE RAADSVERKIEZINGEN IN BELGIE DE BAROMETER Komt Gandhi vrij? Trots der Sovjet „SCHWER”-DIPL OMA TIE JOH.LAUWERS ALKMAAB PAYGLOP 3 Barometers es Thermometer! DINSDAG 11 OCTOBER 1932 DE ZOON VAN FRANKRIJKS PRESIDENT GEHUWD Hugenberg, de komeet DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Scheepsbotsing in het Kanaal Noor ache motorboot gezonken Pruisen contra het Rijk aan Echter maar voor 48 uur van Stalin telegrafeert a Sen. Reed rapporteert Wat Amerika wil Econ. wereldconferentie Von Gronau heeft pech CONVERSIE IN ZUID-AFRIKA Werkloosheid omlaag Een noodlanding op zee 0 Zal MacDonald hem kannen overtuigen Ierland verlangt naar een accoord Het geweldige krachtstation den Dnjepr feestelijk geopend Katholieken verliezen drie zetel* te B rustel Geestdriftige rede Van Cauwelaert „Europa kan het geld beter misten dan Amerika” Sam. Insull in Athene gearresteerd i Spanning om een proces Goud genoeg in Ame en Mlle. Bernadette Marin bij het verlaten Mgr. Gosselin het huwelijk inzegende Onderhandelingen met Engeland bieden kansen op succes M. Jean Lebrun der kerk, waar Amerikaansche stap ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Mooi sacces voor de Antwerpsche Katholieken Kalinin NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 9 Pastoor W. C. Deming t Insull Het proces te Leipsic. ze Ven Gronaa maakt een noodlanding op see. Ken M-heepebotsinc In het Kanaal O O I i verder. (United Press) legatie 3BS De ATHENE. (United Press). (United Frees). Studiedagen van den B.K. Volksbond te Bergen (N.-H.) voortgeset. Te Ekehaar bij Assen botste een goederentrein tegen een personentrein; vijf lichtgewonden. Gandhi wordt vrijgelaten als h(j lijn ongehoor- saamheidscampagne stop set. DUBLIN, 10 Oct. (Reuter). De lersche minis ter van Financiën McEntee zeide in een rede alhier, dat de regeering van den lerschen Vrij staat niet met Groot-Brittannië onderhandelt omdat rij hiertoe wordt gedwongen, doch omdat zü verlangt naar een werkelijk duurzame over eenkomst. Zij meent, dat de onderhandelingen met meer kans op succes gevoerd zullen worden. Indien de wederzijd^fche belemmerende maatregelen op geschort worden. De dader van den grnweljjken moord te Zende ren heeft bekend. Bondsraadsvergadering van Katholiek P. T. T-- personeel. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 j^et geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem BRUSSEL, ld Oct. (V, D.) Volgens het voor- loopig resultaat der gemeenteraadsverkiezingen te Brussel verkregen de katholieken 13 zetels (tot dusver 18). de liberalen 15 (13). de socia listen 12 (10)'en de communisten 2. De chris telijke democraten hebben hun zetels verloren. MOSKOU, 10 Oct. (Per Telefoon). De gewel dige waterkrachtinstallatle te Dnjeprostrow, waarmee 5 jaar geleden begjmnen werd, is met groote plechtigheid geopend. Aan de openings- feestelijkheden, welke een zeer indrukwekkend verloop hadden, namen de president der Sov- jet-Unie. Kalinin, en verder 50 arbeidersdele- gaties uit het geheele land deel. De geheele .omgeving was versierd met vlaggen en transpa ranten. Op vele transparanten stond de leuze: Er is geen vesting, welke de sovjet-arbeiders niet innemen kunnen. Bij den geweldigen stuwdam waren transparan- WASHINGTON. 10 October. (Per telefoon). De Ainerikaansche senator Reed bracht heden aan president Hoover rapport uit over zijn reis naar Europa, waarvan hij juist is teruggekeerd. Senator Reed verklaarde den Amerikaanschen president goede hoop te koesteren dat op de ontwapeningsconferentie binnen enkele etap pes wezenlijke vorderingen zouden worden ge. maakt. Na beëindiging van zijn onderhoud met pre sident Hoover verklaarde Reed aan de journa listen van meening te zijn, dat Engeland en Frankrijk eerstdaags de jaarlijksche tranche hunner oorlogsschulden zouden voldoen. Reed verklaarde verder, dat de meeste Euro- peesche landen beter in staat waren hunne schulden te betalen dan dat de Ver. Staten in staat waren de betaling te derven. (United Press) LONDEN, 10 Oct. (Reuter). Herriot heeft de uitnoodlging van Mac Donald, om naar Londen te komen, aanvaard. Herriot zal Woensdag of Donderdag arrivee- ren. Vanmorgen had Herriot een langdurig on derhoud met den Engelschen ambassadeur te N>arijs. Lord Tyrrell I* In verband met het feit dat Herriot alleen Is uitgenoodlgd wordt er te Londen op gewezen, dat er voor Italië en Duitschland geen aanlei ding bestaat zich veronachtzaamd te gevoelen, daar het niet noodlg Is deze belde landen te voren te overtuigen van het nut van een mo- gendheden-conferentie. Het eenige motief, waarom de Britsche re geering Herriot vooraf heeft uitgenoodlgd, is de levendige wensch om iedere moeilijkheid uit den weg te ruimen, welke hinderlijk zou kun nen zijn voor het vlotte verloop der bespre kingen. quo; zetel). Er dient op gewezen, dat de raad 2 zetels minder telt. Het hoogste procent aanwinst van stemmen is voor de katholieken. WASHINGTON. 10 Oet. (Per telefoon). Tot bescherming van het gebouw van het opper- staatsgerechtshof te Washington, waar heden vroeg het lot van een zekeren Cottfroro beslist wordt, waren de geheele politiemacht der fede rale hoofdstad, alsmede de reserve-politie ge consigneerd. Het oordeel van het opperstaaugerechtshof wordt In Amerika met groote spanning ver wacht. Wanneer het oordeel van het gerecht gepubliceerd wordt, is op het oogenbllk nog niet te zeggen. MANILLA. 10 Oct. (Reuter). In een draad loos bericht meldt de Dultsche wereldvüeger von Gronau dat hij tengevolge van een breuk in de waterpomp van zijn vliegtuig T> zee een LONDEN. 10 Oct. (Reuter). Het aantal werklodzen is tusschen 22 Augustus en 36 Sep- noodlandïng heelt moeten maken met rijn wa- tember met 1817 gedaald. DUBLIN, 10 Oct. (Reuter). Op een vergade ring der Cosgrave partij te Kilmallock In Lime rick kwam het tot ernstige botsingen toen een aantal tegenstanders de vergadering poogden te verstoren. De politie kwam tusschenbelde en werd hierin geassisteerd door het zoogenaamde witte leger van Cosgrave. Verscheidene personen werden gewond; tij dens de ongeregeldheden werd een aantal schoten gelost. ten aangebracht, waarop met reusachtig groote letters te lezen stond: ,,De geweld.ge Installatie, waaraan de Ame rikaansche Ingenieur Cooper heeft medege werkt.” V4 Stalin was zelf niet bij de opening aarfwezig. doch vanuit Moskou had hij een telegram van gelukwensch gezonden. (United Press) tervltegtuig. Hij drijft thans op een woeste zee rond. MANILLA, 10 Oct. (V. D.) Het draadloos station te Manilla heeft een radiobericht ont vangen van Von Gronau. waarin wordt gemeld dat het stoomschip „Caragola" nyt hem in draadlooze verbinding staat en v*n koers ver anderd Is om de vllegboot de noodlge hulp te verleenen. Het Is waarschijnlijk dat de vlleg boot naar Mergui gesleept zal worden. Het is niet bekend of Von Gronau zijn vlucht volgens het vliegplan zal kunnen voorteelten; eenige dagen vertraging zijn zeker te verwach ten. f Herriot gaat naar Londen, te Athene gearresteerd. De Posterijen hebben alle vervoercontracten met tramwegondernemingen opgezegd. CHICAGO, 9 Oct. (Reuter). De staatspro- cureur, zich beroepend op een precedent, heeft den gouverneur van Illinois verzocht het depar tement van Buitenlandsche Zaken te vragen, Griekenland aan te sporen Samuel Insull naar Italië te verbannen, waar de ambassadeur van de Vereenigde Staten de autoriteiten reeds heeft verzocht, Insull te arresteeren. De secretaris van Insull heeft toegegeven hem in Parijs en In Milaan telegrammen te hebben gezonden, doch ontkent iets te weten van een overmaking van 25.000 dollars. SIMLA 10 Oct. (Reuter). Lord Willingdon, de onderkoning van Indië, heeft talrijke telegram- then ontvangen, waarin hem vrVlating verzocht wordt voor Gandhi. Lord Willingdon zou bereid “Jn hierin toe te stemmen, op voorwaarde, dat 4e campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid wordt stopgezet. Daar echter, naar gezegd wordt, Gandhi zijn Wienden heeft medegedeeld, dat de burgerlijke *>8ehoorzaamheld deel uitmaakt van zijn gods- schijnt het vooruitzicht op rijn vrijlating «8 groot. KAAPSTAD, 10 Oct. (Per telefoon). De re geering van Zuld-Afrika is voornemens, naar In offlcieele kringen alhier verluidt, binnen kort een groote converteering door te voeren, waardoor de regeering ongeveer 2 mllUoen zou besparen. 1 Zondagavond laat was de uitslag van 238 van de 241 stembureaux te Antwerpen bekend. Volgens de Brusselsche .Standaard” is de ver moedelijke verdeellng der zetels als volgt: WASHINGTON, 8 Oct. (Eigen telegram.) Vooraanstaande ambtenaren van het ministe rie van Financiën en de Federal Reserve Bank uiten een absoluut vertrouwen in de stabiliteit van den dollar. Amerika zou ook den scherpe ten aanval op zijn munt met succes kunnen weer staan. De gouden standaard staat onomstoot- baar; de goudreserve overschrijdt op het oogenbllk verre 4 milliard dollar. (United Press.) Te Londen zijn verder tijdens het afgeloo- pen week-end aangekomen de Amerikaansche diplomaat Norman Davis en admiraal Hap- burn, die Davls reeds ter Ontwapeningsconfe rentie vergezelde. Davls had gisteren reeds een onderhoud met sir John Simon. De twee Amerikanen zullen waarschijnlijk eenigen tijd te Londen blijven en zouden be schikbaar zijn, voor het geval de aanwezigheid van Amerikaansche waarnemers bij eenigerlel internationale besprekingen gewenscht zou zijn. LEIPZIG, 10 Oct. Voor het rtfksgerechtshot alhier is het proces begonnen van verschillende Dultsche staten tegen het Rijk. Reeds hebben wij den aanvang van het proces gerapporteerd. Nadat de stukken, betrekking hebbende op het proces, zijn voorgelezen, wjjst de president erop, dat het Rjjksgerechtshof geen mededee- ling over den vermoedelijken duur van de be handeling heeft verstrekt. Verder verklaart hij: „Ik wijs er nog in het bijzonder op. da,t het Rljksgerechtshof over hetgeen geschied Is, niet heeft te oordeelen of zulks van politiek belang of politieke werkzaamheid Is geweest, doch uit sluitend daarover of hetgeen geschied Is valt binnen de bepalingen van de grondwet.” Vervolgens ging de president over tot het vaststellen van de wijze van behandeling. Het standpunt in het conflict Pruisen contra het Rijk, dat de Rijksregeering Inneemt, blijkt reeds uit de schriftelijke voorbehandeling der zaak Gedeeltelijk meent de Rijksregeering, dat het Rljksgerechtshof niet bevoegd Is sommige aanklachten te behandelen, gedeeltelijk stelt de Rijksregeering afwijzing voor. In het bijzonder wordt de wettigheid van het optreden der frac ties van het Centrum en de soclaal-democraten bestreden. De Rijksregeering constateert verder, dat geen ontzettingen uit ambten hebben plaats gehad. Het ontheffen van Braun en Severing uit hun functies heeft oorspronkelijk niet in de bedoeling gelegen. Overigens 13 slechts een aantal beambten tijdelijk op non-actief ge steld, hetgeen verband houdt met bezuinigings maatregelen. De klachten van de vroegere Pruisische mi nisters moeten volgens het Rijk niet ontvanke lijk worden verklaard. Er wordt tegen gepro testeerd, dat de aanklacht is uitgebreid tot den persoon van den Rjjkskanselier In zijn functie als Rijkscommlssarls. De aanklachten van Beieren en Baden wor den afgewezen in verband met het feit, dat er tusschen deze landen en het Rijk geen Juri disch geschil bestaat. -a yf et het wegvallen van de op het VI samengaan van Centrum en sociaal- democraten gebaseerde regeering- Brüning verloor Hitler een van zijn belang rijkste mikpunten voor zijn oppositie. Hij overschatte zijn positieve politieke be kwaamheden Qchter zoozéér, dat hij dit verlies als een enorme winst meende te mo gen boeken. En de door de regeeringvon Papen uitgeschreven Rijksdag verkiezingen, waaruit een verëeniging van alle nationale krachten had moeten voortkomen, bracht voor de Nazi’s ook winst In den vorm van een geweldige toename van het hun toe komende aantal zetels in den Rijksdag. Maar deze winst was toch niet groot genoeg om hun partij de alleenheerschappij in Duitschland te bezorgen. Het is Hitler’s grootste fout, dat hij dit toen niet heeft ingezien. Hij meende alles te kunnen eischen, en hij kreeg dientengevolge niets. Had hij de voorwaarden, welke het Centrum voor een samengaan stelde, aanvaard, dan zou hij een regeeringsmeerderheld hebben kunnen vormen en legaal aan een gedeelde macht, maar dan toch macht, zijn geko men. Had hij het aanbod van het vice- kanselierschap- en het minister-president- achap in Pruisen niet afgeslagen, dan zou hij thans op den tweeden rang In de regee- ring hebben gezeten. Nu zit hij er naast en de kans, dat hij er nog ooit in zal komen, wordt met den dag geringer. Indien Hitler onmiddellijk na de verkiezingen met een staatsgreep genomen zou hebben, wat men hem terecht weigerde, zou het er thans heel anders uitzien In Duitschland. Hij liet ech ter die kans voorbij gaan. Speelde de her innering aan den mislukten Hitler-putsch In München hem parten, of zag hij In, dat hij *ljn dictatuur onder de gegeven omstandig heden toch niet lang zou hebben kunnen handhaven? Wat Hitler verzuimde, deed Von Papen. Hij trok met een staatsgreep de macht In Pruisen aan zich en ontbond den onwilligen Rijksdag. Met leede oogen zagen de Nazi’s dit praesidiaal-dictatorlale spel aan. Van anti-parlementair werden zij par lementair. Zij kwamen heftig op voor de grondwet ▼an Weimar, die zij aanvankelijk in de ®eest krasse termen verguisd hadden. En de voorzitter van dén nieuwen Rijksdag, ATHENE, 10 Oct. (Reuter). Samuel Insull, een van de twee oplichters uit Chicago, is alhier gearresteerd, omdat zijn papieren niet in orde zijn. Daar men voor zulk een vergrijp niet langer dan 48 uur kan worden vastgehouden, zal In sull In vrijheid worden gesteld, tenzij er nog een verzoek om arrestatie en uitlevering komt van de Amerikaansche legatie. Hoewel het uitleveringsverdrag tusschen Amerika en Griekenland nog niet geratificeerd Is, wordt verzekerd, dat Insull toch kan worden uitgeleverd, zoodra desbetreffende Instructies van de Amerikaansche legatie ontvangen worden. oolang het nationaal-socialisme in Duitschland het karakter droeg van een volksbeweging, bezat het een enorme werfkracht. Millioenen sloten er zich bij aan, louter en alleen gedreven door hun ontevredenheid over den gang van za ken, of liever over het niet gaan der zaken. Deze millioenen hadden geen anderen wensch dan dat alles anders zou worden. „Anders” r was in hun gedachtengang synoniem met „beter”, want slechter kon het volgens hen niet. En Hitler als een handig rattenvanger floot den hongerigen ratten een nationaal- hymne voor, even verlokkelijk als vaag en verward van melodie, maar suggestief ge- rhythmeerd. Zijn program was hoofdzake- lijk negatief Voor zoover het positieve ele menten bevatte, vormde het een samen raapsel van incidenteele invallen naar aan leiding van het oogenbllk. De nationaal- •ocialistfsche beweging wekte den schijn van groote mogelijkheden, maar kwam in de practijk niet verder dan kleine werke lijkheden. Van volksbeweging is zij, gedron gen door de omstandigheden, geworden tot een politieke partij in de enge beteekenis van het woord, en haar werfkracht is daar door uitermate verzwakt. Voor een groot deel Is dat te danken aan de regeering-Von Papen en den grijzen Hindenburg, die met zijn presidentieel en persoonlijk gezag het huidige régiem dekt, en voor een ander nauwelijks minder groot deel aan de wan kelmoedige en aarzelende houding van den grootspreker Hitler zelf. Met hoog spel spe lend doorzicht of met een op de gebeurte nissen van den dag snel reageerend oppor tunisme, in effect maakt dit weinig verschil, heeft de regeerlng-Von Papen de al te ge- makkelijk te treffen schietschijven voor Hitler weggenomen, zoodat hij niet meer lukraak kan losknallen om als een kermis- •eherpschutter de toekijkende politieke boe ren en buitenlui te verbluMen. ROME, 8 Oct. (Eigen telegram.) Samuell Insull, een der gebroeders van het failliete concern te Chicago, die wegens diefstal en op lichting wordt vervolgd, is Woensdag J.l. met zjjn zoon in het Palasthotel te Turijn aange. komen. Den volgenden dag vertrok hij, waar schijnlijk naar Florence. Aldaar noch te Rome is thans nog eenig spoor van hem te vinden. (United PressJ 10 Oct. (Eigen telegram). Amerikaansche legatie te Athene heeft zich thans officieel met de autoriteiten in verbin ding gesteld In verband met de arrestatie van Samuel Insull. Het resultaat is. dat Insull zoolang door de Grteksche politie in arrest zal worden gehouden, totdat uit Amerika een officieel verzoek om uitlevering is binnenge komen. Liberalen, 12 gekozenen In plaats van 15; Socialisten 14 statu quo; Katholieken 15. statu Vlaamsch Nationalisten 2 (winnen één LONDEN. 9 October (Reuter) De mailboot „Afric Stsir", die naar Buenos Aires onderweg was. In den afgeloopen nacht ter hoogte van Dungeness In botsing gekomen met het Noorsche motorschip „Charente”. Na de drie passagiers van de „Charente”. te weten eeu echtpaar met een klein kindje, benevens de ge. heele uit 18 koppen bestaande bemanning aan boord te Jjebben genomen, voer de „Afric Star", die zelf érnstige schade opliep ei. voortdureno noodsignalen gaf. via Dover naar Londen te rug. waar zij in den loop van den middag aan kwam Do „Charente” werd op sleeptouw genomen door de sleepboot ..Lady Brassey”. die ook de bemanning van de Noortehe boot van de ..Afric Star” overnam, terwijl de drie passagiers aan boord van de mailboot bleven. Om vijf uur ’s ochtends zonk de ..Charente’ echter zeven mUl ten N O. van Dungeness. De „Lady Bras, sey" voer toen naar Dbver. waar de beman ning van de „Charente" aan wal werd gezet Onder oorverdoovende toejuichingen heeft de burgemeester van Antwerpen Zondagavond voor den Katholieken Kring een rede geheuden WIJ weten reeds, aldus van Cauwelaert, dat de katholieken de groote over winnaars zjjn niettegenstaan de het feit, dat wij de verant woordelijkheid dragen in de _e. geering en In de stad en dat de oppositie de meest lage mid delen tegen ons heeft gebruikt. De overwon nenen te Ant werpen zijn de liberalen. Zij hebben de me dewerking in ons bestuur afgewezen. Zjj hebben hun eigen tegenslag bewerkt. Noch hunne oppositie, noch nunne schandelijke pro paganda hebben hun gebaat. Het strekt tot heil der gansche arbeidersklas te Antwerpen dat geen enkele communist ge kozen is. De Vlaarr.sche nationalisten behalen wellicht twee zetels, maar zij komen er niet toe hun achteruitgang van 1926 in te halen. Wij hoeven ze ook niet te vreezen voor de Kamer- verkiezing. De burgemeester dankte het leger van pro pagandisten, die in alle stonden het goede zaad hebben gezaaid Ten slotte wees hij er op dat wjj de schoonste' resultaten konden boeken, dank zij de eendracht onder 'de Antwerpeche Katholieken. Toen burgemeester Van Cauwelaert later voor de tweede maal In de zaal van den Katholieken Kring kwam, barstte heel de zaal in een dreu nend zingen van „Leve onze Frans en hij mag er wezen” los WASHINGTON. 10 Oct. (Per telefoon). Een vr(j langdurig onderhoud beeft plaats gehad tusschen den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn Sackett en den onderstaatssecretaris van het Staatsdepartement, Castle. waarin de voor bereiding van de as economische wereldcon ferentie besproken werd. Ambassadeur Sackett zal waarschijnlijk van daag nog een onderhoud hebben met president Hoover, welke ten deele de kwestie der econo mische wereldconferentie tot onderwerp zal hebben. (United Prees) de nationaal-socialist Göring, trachtte haar zelfs te verdedigen door op ongrond- wettelljke wijze te beproeven den Rijksdag voor ontbinding te behoeden. Niets baatte Inplaats van Hitler, speelt von Papen thans dictator in Duitschland. Het eenige, waar aan de Nazi’s trouw konden blijven en zijn gebleven is het voeren van oppositie tegen het bestaande regiem. Maar dit regiem be ijvert zich om zich te gedragen, zooals de Nazi’s zich zouden hebben willen gedragen indien zij het in Duitschland voor het zeg gen zouden hebben gekregen. Daardooi maakt het de oppositie der Nazi’s weinig vruchtbaar. Het maait Hitler het gras gooi de voeten weg op ruwe, oer-Dultsche wijze •w y anuit internationaal politiek oogpunt bezien, Is het lood om oud ijzer of Hitler dan wel von Papen regeert. Deze laatste heeft sinds Lausanne kans gezien de sympathie voor Duitschland. ook bij hen die de rechtmatigheid van zijn gelijkge- rechtigdheidseisch erkennen, tot aan het nulpunt af te koelen. Wat kan het het bui tenland schelen of het door den hond dan wel door de kat gebeten wordt? Het wil eenvoudig niet gebeten worden. Maar von Papen stoort zich daar niet aan en bijt zoolang, totdat het gezond verstand in Duitschland weer actief wordt en men leert inzien, dat in de internationale politiek een geïsoleerde positie de ongunstigste stelling is. welke men kan innemen. De winnende derde in Duitschland Is op het 'oogenbllk Hugenberg, die zich mét zijn Duitsch-natio- nalen achter von Papen heeft geschaard Deze politieke komeet verdween na het breken van het Harzburgerfront uit de rangen der gesternten van de eerste grootte, maar thans keert hij daarin terug zelfgenoegzamer stralend dan ooit. Naar alle waarschijnlijkheid zal, de onlangs ge houden gemeenteraadsverkiezingen wijzen duidelijk in die richting, de nationaal-so- cialistische partij bij de nieuwe Rijksdag- verkiezingen in November heel wat stem men verliezen. Maar wat zal dat baten' Het Hitler-gevaar moge bezworen worden maar daardoor zal de nationalistische „D’raufganger” von Papen slechts In zijn „Schwer-Diplomatle” worden aangemoe- digd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8