Gömbös in parlementaire Lijst I ONSBLAD Het nieuws van Japan veegt Mandsjoerije schoon Ottawa - rapport gepubliceerd De kieswetplannen Br.-Indië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS heden HU WIL GEEN DICTATOR ZIJN in BRITSCHE WERELDRIJK ISOLEERT ZICH De Kerkvervolging in Mexico in China? HEVIGE GEVECHTEN Luchtvloot voor de Missie? DE BAROMETER Naar een keizerrijk Nieuwe onlusten te Belfast JOH. LAUWERS 1 te DONDERDAG 13 OCTOBER 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 12 DE STRIJD OPNIEUW IN HEVIGHEID ONTBRAND Het communisme stookt Gömbös DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Ook de Christenen er tegen Kerk staat boven ras, producten 1 dreigen Canada Australië Zuid-Afrika Daubmann’» arrestatie Indië Herriot in Londen 125 Chineezen gedood (United Pr») Beslissende slag ver- wac|it te Moekden Dinsdag a.s. voor het Lagerhuis Nieuw ontwapenings- plan Maar wel een krachtig Regeerder p. regel; idem op pag één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. Het aantal werkloozen in het district niet minder dan 100.000 „Bende der Groote Zwaarden" lijdt verpletterende neder laag A Fransche communisten Kamer verwijst voorstellen van Vera-Cruz zonder debat naar het Comité Gewijzigde houding der kerkvervolgers Wy’ blijkt een door de politie gezochte recidivist te zijn Strijd duurt voort De geweldige legerkampen van de Japanners bij Moekden Onderlinge bevoorrechting van industrie- en zuivel- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Benoemingen van Pater Minderbroeder*. Herriot is hei Kanaal overgeatokea. Japan veert Mandsjoerfje schoon. Nieuw ontwapeningsplan -van MacDnaald De Kerkvervolging in Mexico. V'ljfUg vliegtuigen voor de Missie? Nieuwe diefstal aan de Rtjkxmant De nieuwe rechterlijks Indeeling. O O =3 I o I a I Inwerkingtreding tabaksaccijns In Indië ««ge steld tot IS Dec. Ook de Christenen teren de kleewetplannen dar Britsch-Indische regeering. r LONDEN. 12 Oct. De Engelsche handels overeenkomst met Canada. Australië, Zuid- Naar de „Daily Herald" meldt, zou Z. H dr Paus voornemens zijn weldra een beroep op de Hoogste stead op Donderda* as» vja.: 7S3 Achtend* KLKMAAI PAYGLOP 3 Barometers en Thermometer» Aan de Reuter-berichten over het Ottawa- rapport ontleenen wij nog het volgende: De overeenkomst tusschen Engeland en Ca nada voorziet in een wijziging der douane tarieven op 215 artikelen, waarvan er 79 voor het eerst op de lijst der van invoerrechten vrij gestelde goederen komen te staan. Over het algemeen zal 40 pct. van den Engelschen in voer onmiddellijk van de tariefverteging profl- teeren, terwijl ongeveer mlllioen dollar aan koopwaar Canada vrijelijk kan worden inge voerd. w.o. boeken. Ijzer, staal, auto's, radio toestellen. Geheel vrij van tarieven is een groot aantal weefsels en afgewerkte linnen- en hen- nepartikelen. MOEKDEN, 12 Oct. (Eigen telegram) Vol gens Japansche berichten heeft een treffen plaats gehad tusschen Japansche troepen en Chinesche vrljscharen. De Ghineeaen telden 125 dooden en talrijke gewonden. LONDEN. IS Oct. <VD.» Herriot is in den Igeloopen nacht om 12 uur in Londen aange komen. Minister-president MacDonald en mi nister Simon verwelkomden hem op het sta tion. De eerste bespreking met Herriot vindt Donderdag om 11 uur ongeveer plaats rOKIO. 12 Oct. (Reuter) De vertegenwoor- iiger van den nieuwen president van Mand- sjoekwo Poe Yl. de ex-keizer van China, heeft tijdens zjjn bezoek aan Tokio te verstaan ge geven. dat de instelling van den nieuwen staat Mandsjoekwo slechts ten doel heeft het keizer rijk in China te herstellen. Volgens hem zijn Oe provincies Roepah, Sjantoeng. Sjans! ea. bereid te volgen. Eenlge artikelen die niet worden geeontingen- teerd. LONDEN. 12 Oct. (Reuter). Naar vernomen wordt heeft MacDonald een nieuw ontwape ningsvoorstel opgesteld. dat den Franschen premier Herriot bjj diens bezoek aan Landen zal worden voorgelegd. In dit nieuwe plan wordt zoowel rekening gehouden met de Fransche eischen inzake de veiligheid, als met den Duitschen elvh nssr gelijkgerechtigdheid. Nadere bijzonderheden over MacDonald's plan zijn niet te verkrijgen Intuaachen zal de Engelsche regeering een regeling treffen met de Australische regeering betreffende den invoer van bultenlandsch vleesch. in overeenstemming met het vast ge stelde programma en betreffende een kwanti tatieve regeling van de leveringen van bacon en ham. In 1933 zullen de regeerlngen overleg plegen over de beste middelen om een verbe terde prijssituatie te verkrijgen en een orde lijker op de markt brengen van voorraden. seerende militair, de extremistische anti- legitimist en hartstochtelijk anti-Marxist. in de slijpmachine van het parlement grondig gepolijst is. De ruige braam en de snijdende kantjes zijn van zijn radicalisme afgeslepen. Hij is buitengewoon glad ge worden, en gladheid wordt in de politiek ate een bijzondere deugd beschouwd. a fjztasls voor een stevig gefundeerde ZA binnenlandsche politiek, welke naar ^-een zoo groot mogelijke eenheid van het Hongaarsche volk moet streven, noem de hij het staatshoofd, het parlement, een gezonde openbare meening, het gods dienstig leven en confessioneelen vrede. Evenals de rijksbestuurder admiraal Horthy te Gömbös protestant. Hij heeft zijn on christelijk antl-semitisme laten varen, ten minste, voor zoover het de joden betreft, die bewijzen ook goede Hongaren te zijn. Of hij zijn anti-legiUmlstisch standpunt, dat herstel van de monarchie in Hongarije wilde door middel van een vrije konings keuze, heeft laten varen, is niet duidelijk. Hij acht de quaestle van den staatsvorm in en een ver- Een der belangrijkste overeenkomsten is ge sloten met Britsch-Indië; het moet door het Britsch-Indische parlement worden bekrach tigd. Terwijl Engeland tot dusver slechts prefe rentie genoot op zekere katoen-, ijzer- en staal - producten, krijgt het nu een preferentie van 10 pct. op 103 artikelen. wo. machinerie, olie, linnen goederen. Verder krijgt Engeland eenlge voordeelen van Rhodesia en New-Foundtend. Direct na de bijeenkomst van het Lagerhuis zal ar Dinsdag over het Ottawa-rapport ge discussieerd worden. Het aal zoo spoedig etc gelijk worden afgehandeld. De overeenkomst met Zuid-Afrika bevat een aantal speciale rechten welke worden geheven op den Invoer uit het buitenland van katoenen stoffen, visch in blik, verschillende vruchten, onverwerkte zoowel als Ingelegde en bovendien een recht van 10 pct. van de waarde van mals, welk recht het géheele jaar door geheven zal moeten worden. Hongarije blijkbaar niet aan de or0e sprak slechts van het .staatshoofd 1, algemeenen term, die geenszins als eep t loochening van zijn monarchistische denk beelden kan gelden, maar deze denkbeelden ook niet bevestigt. Van meer beteekenis echter 13, dat hij het parlement als een der onmisbare steunpunten voor de binnen landsche politiek erkende. Hij heeft daar door de vrees voor een dictatuur, althans voorlooplg, weggenomen. Ook zijn verkla ring, dat Hongarije zich niet de weelde kan veroorloven de arbeiders bulten de natio nale eenheid te houden, verdient bijzondere vermelding. Hij wil het verstoorde even wicht tusschen kapitaal en arbeid herstel len. Het middel, dat hij daarvoor aangeeft is, dat de arbeiders hun Ideeën moeter. herzien. Of de arbeiders Oombös dit genoe- gen gullen doen, mag ernstig betwijfeld worden. Een toenadering tusschen kapitaai en .arbeid kan niet van de zijde der arbei ders alleen komen. Voor werkloooenonder- BELFAST, 12 Oct. (Reuter). In velschillende wijken van de stad zijn vandaag de ongere geldheden weer begonnen. In de straten bij de haven, die bezaaid liggen met stukken steen en gebroken ruiten gelastte Je politie, die de knup pels gereed hteld. iedereen binnenhuis te blij ven Aangezien getracht werd voor kleine win kels onlusten te verwekken, werd de politie ver sterkt en op het oogenblik patrouilleeren ruim drieduizend agenten op de gevaarlijkste plaatsen meer dan zeventig personen zijn gearresteerd. Betoogers hebben een broodwagen geplun derd en bl) de verschijning der politie werden schoten gelost. De politie chargeerde eenlge malen en toen de menigte niet uiteenging werd versterking aangevraagd en van de vuurwapens gebruik gemaakt, waarbij echter niemand werd gewond Er worden opnieuw barricades opge- richt en men vreest, dat de ongeregeldheden zullen aanhouden. .LONDEN, 13 Oct. (Per telefoon.) èet rap port over de resultaten van de conferentie vah Ottawa is hedenmiddag gepubliceerd Het rap port bevat de preferenties, welke door de ver schillende dominions aan het moederland wor den toegestaan. In officieele kringen der En gelsche Industrie is men van meening. dat Engeland op grond dezer preferenties met suc ces met de landen buiten het Britsche rijk kan concurreeren. De voornaamste leveranciers der dominions zijn Duitsehland en de Ver. Staten In 1931 bedroeg de Import van de dominions naar schatting minstens 70 mlllioen pond ster ling. Hiervan kwamen 39 mlllioen voor reke ning van landen bulten het Briteche Rijk. Van Engelsche zijde is men nu van meentng. dat het aandeel dezer laatste landen krachtens de aan Engeland gegeven preferentie zal ver minderen. POONA. 12 Oct. (Reuter.) Zeven-en-dertig vooraanstaande Europeesche en Indische chris tenen uit alle deelen van Britech-Indië heboen een politiek „te wapen" geproclameerd tegen het kleswetplan der Indische regeering. in soo- ver dit de christenen betreft. In het protest wordt verklaard, dat het dui delijk is, dat het groote lichaam van Indische christenen gekant is tegen een stelsel van af zonderlijke kieskringen voor de christenen om dat de volgelingen van Christus In bet regee- ringsplan worden bestempeld als een afgesloten gemeenschap Het wezen rra van de Kerk la gelegen In de idee, dat zij alle verschillen tus schen gemeenschap, ras en kaste door, alien omvattende broederschap te boven gaat. Op 24 October heeft een conferentie plaats, waartoe de leiders der christelijke Instellingen uit geheel Indië zijn uitgenoodlgd. ter bespre king van het kiesstelsel. Afrika en Nleuw-Zeeland voorziet In een vrijen Invoer voor een tijdperk van zeker 3 Ja>r van eieren, pluimvee, boter, kaas en andere zuivel producten. Verder zal aan het Engelsche La gerhuis een wet worden -voorgelegd, om op buitenlandsche boter een recht van 15 shilling per 100 pond, op bultenlandache kaas een recht van 15 pct. ad valorem en op buitenlandsche eieren een recht van 1 shilling tot 1 shilling 9 pence per ..groote” honderd te heffen. Een belangrijk hoofdstuk van de Australische overeenkomst heeft betrekking op de bepalin gen betreffende de regeling van den invoer in Engeland van bevroren en gekoeld vleesch. Hierbij wordt o. a. bepaald, dat Australië den export van bevroren schapen en lamsvleesch naar Engeland in 1933 zal beperken tot een hoeveelheid, welke hoogstens 10 pet. grooter is dan de hoeveelheid, welke uitgevoerd was In het jaar dat 30 Juni j.l. eindigde. MEXICO-8TAD. 12 Oct. (Eigen telegram). De Kamer van afgevaardigden beraadslaagde over het voorstel van den staat Vera-Cruz om den katholieken geestelijken het burgerrecht te ont nemen en als ongewenschte buitenlanders het land uit te Betten Verder had de staat Vera- Cruz nog de inbeslagname van alle kerken voorgesteld. De Kamer verwees de voorstellen zonder detapt naar bet Comité. De houding dei Kamer zou beteekenend zbn voor den legen stand der politieke leiders om het confdc tusschen Kerk en Staat nog te verscherpen (United Press) MOHKOU, 12 Oct. (V. D.) Het officieele Sovjet-tejegraalagentachap verneemt tan Ohi- De overeenkomst met Australië houdt In, dat Engelsche goederen zekere mlnlmum-prefe- renties zullen genieten en wel van 15 pet. bjj artikelen, waarop rechten van hoogstens 19 pet. worden geheven en 20 pet. bij artikelen, waarop meer dan 29 pet. Invoerrechten moeten worden betaald. De preferentie van 20 pet. zal echter niet worden toegepast, wanneer daardoor de Invoerrechten hooger dan 75 pet. zouden worden. Om politieke redenen is niet speciaal aan gegeven. voor welke Engelsche artikelen de rechten worden verlaagd. Een zeker aantal in voerbeperkingen en verboden op Engelsche ar tikelen is echter reeds afgeschaft. Nleuw-Zeeland, dat reeds groote preferen tie aan Engelsche waren toekende, zal zijn ta rieven op Engelsche artikelen nog venter ver tegen. steuning is Gömbös niet te vinden. Dit klinkt in onze ooren harder, dan in die der Hongaren. Immers in Hongarije met zijn geweldig overschot van agrarische produc ten, mag de financieele en economische tStstand verschrikkelijk zijn, te eten is er genoeg. Wel is hij bereid door Middel van werkverschaffing de werkloosheid te be strijden en de uitwassen der kartels te be snoeien. Maar evenals von Papen ziet hij het meeste heil in het particuliere initia tief. De Hongaarsche staat is economisch te zwak om het risico van overbodige staatsbedrijven te dragen, en hij wil daar om alleen de hoognoodige staatsbedrijven handhaven en de andere overlaten aan particuliere ondernemers. PARUS. 11 Oct. (V. D.) Nu het Amerikaan- sche Hooggerechtshof zich weldra zal uitspre ken over een herziening van het doodvonnis, dat wegens aanranding van twee Amerikaan - sche vrouwen was uitgesproken tegen zeven negerse heerscht in communistische kringen te Parijs groote opwinding, zoodat men reke ning houdt met ernstige excessen. Maandag verscheen in de Amerikaansche legatie een vertegenwoordiger van den communist lachen jeugdbond, die verklaarde, dat mep het ge bouw In de lucht zou doen vliegen, wanneer het doodvonnis zou worden voltrokken. Vijf tien andere delegaties van de Jtoode Hulp" en een reeks communistische vereenigingen hebben dezelfde bedreigingen uitgesproken. Het legatiegebouw wordt thans zeer streng be waakt. Berlijn, h Oct. (vd.i Naar de „vos sische Zeltung" nog verneemt, te de arrestatie v>p Daubmann geschied op grond van vin gerafdrukken die aan het licht brach- ten. dat hij een recidivist te. HU zou in werke lijkheid de sedert jaren door de politie gezochte Hummel zijn uit Offenburg, die In 1922 uit Zwitserland is uitgewezen. De foto's, die men van hem had. vulden de vingerafdruk- *en »*n, zoodat per radio onmiddellijk zijn aan houding werd bevolen. Na zijn bekentenis is Daubmann overgebracht naar de gevangenis te JT’iburg. De werkelijke Oskar Daubmann, die n Jaar geleden ais vermist werd gemeld, Is. “•fthaqs officieel geconstateerd te, niet meer teven. neesche zijde, dat men een besliseenden steg tusschen de Chmeesche vrljscharen en de Ja pansche troepen te Moekden verwacht. De Chl- neeache vrijwilligers rukken uit verschillende richtingen op Moekden aan. De dichtstbijzijnde groep is nog slechts twintig mijl van de voor malige Mandsjoerijsche hoofdstad verwijderd. Te Moekden te de staat van beleg afgekondlgd en Japansche vliegers kruisen boven de stad. Uit Korea te ter versterking een nieuwe Ja pansche vltegtulgbrigade aangekomen. BELFAST, 12 Oct. (Per telefoon.) De ge vechten tusschen werkloozen en politie zijn, na een korte onderbreking In den ochtend, kort na den middag weer in alle hevigheid hervat. De demonstranten gaven geen gevolg aan de sommatie der politie, zich te verspreiden. Toen de polltie hen met geweld wilde dwingen, be kogelden de betoogers de agenten met een ha gel van steenen. Dit was het sein voor vele andere werkloozen. om zich tegen de politie te verzetten, zoodat met panteer-auto’s tegen de betoogers moest worden opgetreden. Bjj de ge vechten is een aantal personen aanzienlijk ge wond. van ede verscheldenen naar bet zieken huis werden overgebracht. Verscheidene winkels werden door de werk loozen geplunderd. Het Engelsche ministerie van. Oorlog beeft een vertegenwoordiger der „United Prees" me degedeeld, dat de geruchten volgens dewélke Engelsche troepen in allerijl naar Belfast zijn gezonden, onwaar zijn. De samentrekking van troepen In de nabijheid van Belfast hebben met de onlusten niets te maken. (United Prasaj geloovigen te doen om gelden bijeen te brenger noodlg voor den bouw van een vloot vacT vljfUe vliegtuigen. Het zou in zijn bedoelmg ligger deze vliegtuigen ter beschikking van'de R K missionarissen te stellen. De machines zulten dan in landen, die door hongersnood of epide mische ziekten geteisterd worden, worden ge bruikt om doctoren, verpleegsters, medicijnen en voedsel, alsmede patiënten, die ten spoedig ste behandeld moeten worden, te vervoeren Voorts zullen de vliegtuigen worden gebruikt voor het brengen van missionarissen naar plaatsen, waar hun diensten noodlg geoordeeld worden. Hierdoor zullen de missionarissen zieb tevens sneller van het eene land naar het an dere kunnen verplaatsen. n de buitenlandsche politiek zal Oöm- bös de orienteering naar Italië blijven volgen, en dus geheel In het voetspoor van Bethlen treden. Ofschoon hij het oog sterk gericht zal honden naar het Oosten, blijkt hij toch heel wat van het westen blijkt, dat de felle anti-semiet, de polltl* vooral van Dultschland, te hebben afgeke ken. Evenals de Düitsche regeering pleit hjj voor herziening van de verouderde vre desverdragen, voor een voortzetting van den geest van Lausanne, en verklaart hij geen herbewapening te 'wenschen. tenzij de anderen blijven weigeren te ontwapenen want in dat geval zou Hongarije gedwongen worden maatregelen te nemen voor zijn nationale bescherming. Oeze laatste ver klaring zal Frankrijk in het bijzonder on aangenaam zijti. Wat het aan Dultschland wil onthouden, kan het aan Hongarije moeilijk toestaan en omgekeerd. Of en hoe Gömbös zijn van nationaal zelfbewustzijn getuigend program in de practijk zal kun nen doorvoeren en met welk resultaat, zal afhangen van de houding van het parle ment en de daarin vertegenwoordigde par tijen. Het woord is gesproken, thans moe ten de daden volgen. T'V® nteuwe Hongaarsche premier Oötn- I J bös heeft in een radiorede, in zjjn verklaring aan de eenheidspartij, in wier schoot hij na zijn wilde escapades op radicaal-nationallstisch gebied ais een hartelijk verwelkomde verloren zoon Inder tijd terugkeerde, en thans in zijn regeerings- verklaring voor het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden duidelijke taal gesproken Deae taal klinkt te krachtig en te zelfstan dig. dan dat men hem eenvoudig als de plaatsvervanger van graaf Bethlen mag beschouwen, maar van den anderen kant ook weer niet zóó krachtig, dat men hem alleen op grond daarvan dictatoriale nei gingen mag toedichten. Gömbös, wiens politiek verleden gekenmerkt wordt door een weinig betrouwbaarheid biedend opportunisme, is ongetwijfeld een „Stre ber". Van „Strebers” kan men moeilijk voorspellen, wat zij in de toekomst zullen doen. Het dienen van hun eigen persoon lijke eerzucht is de eenige dienst, waar aan zij ten allen tijde en onder alle omstandigheden trouw blijven. Op welke wijze zij echter dien dienst zullen vervul len, wordt bepaald door den tijd en de omstandigheden zelve. Wanneer Gömbös. die van vereering voor Mussolini blaakt, zich thans wenschte voor te doen als een verzoeningsgezinde parlementaire flgiyir, blijkt daaruit alleen, dat hjj deze houding voor het oogenblik de eenig mogelijke acht, en niet, dat hij in zijn hart het democra tisch parlementaire kader als de meest passende lijst voor zijn verschijning be schouwt. Intusschen, welke geheime motie ven en denkbeelden Gömbös ook moge bezielen, op het oogenblik hebben wij slechts rekening te houden met zijn officieel uit gesproken woorden, welke de voorrede be doelen te vormen op zijn regeerlngsdaden In de naaste toekomst. Uit deze woorden Vermoedelljk «al de veldtocht drie weken duren; de troepen xljn geheel aangewezen op wat te paard kan worden toegevoerd. De veldtocht zal koud en moeilijk xljn. Ongeveer 10.000 man Japansche troepen ne men aan den veldtocht deel, verdeeld in ver- schlltend» colonnes. LONDEN, 12 Oct (Reuter). De .Dally Te legraph" verneemt uit Moekden. dat de Japan sche strijdkrachten een groot offensief tegen de Chineesche vrljscharen en bandieten in Mandsjoerije zjjn begonnen. Gisteren heeft de eerste ontmoeting plaats gehad, toen een Japansch bataljon begon met een oppervlakte van 22.000 vierkante mijlen, be grensd door de spoorlijnen MoekdenKirin en MoekdenAhtung. de Yalu-rivier en het Changpal-gebergte, schoon te vegen. De Japanners maken gebruik van de mo dernste militaire uitvindingen, om dit gebied waar tot nu toe nog geen politle-dtensten zijn uitgeoefend van bandieten te zuiveren; voor al tegen de „Bende van de Groote Zwaarden”, die deze bergachtige streek als basis voor baar aanvallen op de steden langs de spoorlijnen gebruikt, zal met kracht worden opgetreden. Deze bende telt ongeveer 35.000 man. BMM0K: HOF 6. ALKMAAR Aémimstrafia 433, Radactia 633 ABONNFMENTSPRIJS Par Bw«AmI voor Alkmaar f 2. Voor baéM Alkmaar r f 2.85 gadlustraard Zondagsblbd 10.60 hoogor Dagblad uitgegavan door da N.V. Drukkarij Da Spaarnastad - Haarlam We* WMHV IMHIB

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1