ONS BLAD CRISISTIJD I SLECHTS EEN Fa. G. J. SMITS H I warts” Hohenzollern-Restauratie Chinawenscht een heden Het nieuws van DENKT WAT ZAL LONDEN BRENGEN? de barometer Dapies-, Meeren en Kinderkleeding VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS II A keizer Von Papen en de Keizerlijke Prinsen Geen revolutie in Bulgarije zegt Herriot Oproer luwt in Belfast „Niet veel” VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 1 PRINS CHARMING OP SCHIPHOL Het is de republiek moede Het K roon prinselijk gewezen paar HOORN m 5000 Boeren eischen moratorium Lage loonen Insull houdt zijn pas T. Kreuger in arrest Zij eischen het bewind in Sofia Hongermarsch naar Washington Huiszoekingen bij de communisten er vooral in dezen Scheepsramp in de Oostzee Voor de tweede maal in korten tijd zette de Prins van Wales Donderdagmiddag voet op Hollandschen bodem DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN de GOEDKOOPSTE kan zijn en dat WIJ dat,zijn aan dat er In geheel West- Friesland voor Er patrouilleeren echter nog 3000 agenten f 2 f2.85 Aan Engelsche zyde is men echter optimistisch gestemd WIJ KOMEN U VRIJBLIJVEND BEZOEKEN MET GROOTE COLLECTIES SCHRIJF ONS, WIJ KOMEN Herr von Papen en de „Germania” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 „AHe deuren open” ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 13 Geen revolutie in Bulgarije. De Prins van Wales naar ons land. O O BELFAST. 12 October. (Reuter). In Duitsche motorschoener vergaan Algemeene staking? en het i» de Oproer luwt In Belfast. Monarchistische stroomlnpen In China. Redactie van het Duitsche Centrum-blad ontslagen 0-15 0.20 320 325 330 0 35 0.35 ATHENE. 13 Oct. (Per telefoon). De Ame rikaansche consul alhier heeft aan Samuei In suil nogmaals den eisch gesteld. zijn Amerl- kaanschen pas In te leveren. Ook ditmaal wei gerde Insull met alle beslistheid. (United Press) Adres aan den ministerraad betreffende wet- telUke bepalingen inzake de diensttijden voer chauffeurs. 3.30 )40 330 0.50 3.10 H80 330 3 25 0.25 315 320 0.00 010 0.00 18 0 10 M4 Interpellatie De VriesBruins in de Tweede Ka mer over de opheffing der Rfjksvroedvroawen- kweekschool te Amsterdam. Gisteren ztfn in heel Dultschland hulisudkingun in communistische lokalen gehouden. Drietal schepen vergaan in Oostzee en Botni- sche Golf. Torsten Kreuger gearresteerd. Verklaring van Von Papen voor het gerechts hof te Leipzig. Herriot te Londen. Het omslaan van de „Krakatau" vermoedelijk veroorzaakt door zuiging van het water. Distributie van goedkoope margarine onder de behoeftigen; alleen groote gezinnen komen in aanmerking. Hongermarsch van Amerikaansche boeren naar Washington. Hoogste stand op Vrijdag 9 uur van.: 7M Achteruit BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Teldfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Par kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV Drukkerij De Spaernestad - Haarlem Slechts plaatselijke botsingen met de communisten terwijl de Preussenkasse nog over 7 pet. der aandeelen beschikt, zóódat de rUkskanselier in over 54 pet., dus over de meerder- iMeelen kan beschikken, lureh. worden pogingen aangewend een nieuw partijblad van bet Centrum te BERLIJN. 13 Oct. (W.B.) In den loop van den morgen vonden in Berlijn en in geheel Dultschland in talrijke lokaliteiten van com munistische organisaties huiszoekingen plaats naar -onwettelük en hoogverraderlijk schrift- materiaa). over opstand In Zuid-Bulgarfje niet Juist, loop der week kwam het slechts plaatsen in Zuid-Bulgarije tot I Van bevoegde Engelsche zijde werd na de om half zeven beëindigde besprekingen als doel der onder handelingen aangewezen: door een niet- formeele gedachtenwisseling en persoonlijke voellng-name alles te verwijderen, wat als oor zaak kan worden aangezien, dat de Geneefschi ontwapenlngsbesprekingea op het doods punt het geheel ov< beid der aai Naar verb om Berlijn te stichten. Verder wordt verzekerd, dat von Papen ook zijn invloed bij de „Kölnlsche Volkszeitung" wli laten gelden en een druk op de houding van dit blad wil oefenen met behulp van de financleele betrekkingen, welke er tusschen dit blad en den Prulslschen staat bestaan. STOCKHOLM, 13 Oct. (Reuter.) Consul - generaal Torsten Kreuger is heden op grond van de bevindingen der politie aangaande de boekhoudlngs-methoden van een tot het Kreu- gerconcern behoorende onderneming in arrest LONDEN, 13 Oct. (Reuter). Over het bezoe’ van Herriot werd hedenavond, even na 7 uui het volgende officleele communiqué verstrekt „De besprekingen werden in zeer vrlendscnap- pelijken geest tot half zeven voortgezet en wor den morgenochtend om 10 uur hervat”. Het vertrek van Herriot uit Londen is be paald op morgenmiddag 4 uur. Toen Herriot om half zeven Downingstreet verliet en hem de vraag gesteld werd, welke vorderingen er gemaakt waren, antwoordde hij: „Niet veel”. Hedenavond heeft Herriot aangezeten aan een diner, te zijner eere door sir John Himon aan gericht. Behalve MacDonald namen ook mi nister N. Chamberlain, de Fransche ambassa deur en onderstaatssecretaris van Sittart aan het diner deeL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Te Londen rekent men het zich dus tot taak, de voortzetting der Oeaeefsche besprekingen mogelijk te maken; men wil zich echter niet wagen aan opgaven, welke de Volkenbond en de Ontwapeningsconferentie te vervullen heb ben. Van Engelsche zijde wordt de dag van heden zeer bevredigend geacht. Doordat men in staat is geweest, de opvatting van de andere zjjde te vernemen en zelf zijn qlgen meening uiteen te zetten, Is het wederzjjdsche begrijpen bevorderd, hetgeen vror een wegruiming der be staande hinderpalen noodzakelijk Is. Er word! de nadruk op gelegd, dat er thans geen sprake is van onderhandellngen, doch slechts van nlet-ïormeele besprekingen. Men is hiertoe gekomen.jdoor de overweging, dat men op het oogenblik beter doet ojienlljke debatten over de ontwapeningskwestle te vermijden, daar leze de verschillen slechts zouden vergrooten ?n de welgemeende strevingen der betrokken egeerlngen te schande zouden kunnen maken van alle schulden Dankbaar Mandsjoerye T8JANOT8JOEN, 13 Oct. (V. D.). De eerste voor Japan bestemde diplomatieke delegatie is uit Tsjangtsjoen onder leiding van den minis ter van Buitenlandsche Zaken naar Tokio ver trokken. Te Tokio zal de minister van Buiten landsche Zaken door den keizer worden ont vangen. om namens den president van Mand sjoerije Poe Y1 te danken voor de erkenlng van Mandsjoerije. Daarna zal hij den minister-president, den minister van Buitenlandsche Zaken, den mi nister van Oorlog en luitenant-generaal Honjo bezoeken om met hem de Mandsjoerjjsche kwes tie te bespreken. Verder zal hij onderhande llngen voeren over het sluiten van een Japansch- Mandsjoerijsch handelsverdrag en de mogelijk heid van het sluiten van een Russlscb-Mand- sjoenjsch non-agressie-verdrag. BELFAST 13 October. (Reuter). De vak- vereeniglngsraad beeft een motlq, aangenomen, waarin de vakvereenigingen worden ultgenoo- digd uit solidariteit met de werkloozen een al- gemeene staking te organlseeren. In welingelichte kririfeen acht men het niet waarschijnlijk, dat oe vakvereenigingen dit voorstel aanvaarden. Uitvaart en begrafenis van Dr. C. Mpuleman te Heerlen. (wond ln<het ziekenhuis worden opge- velen zijn bovendien licht gewond. berg en Düsterberg waren gaarne bereid den versperden weg naar den troon voor hem te banen. Maar deze twee mannen hadden geen regeerlngspolitieke verant woording. n dit verband verdient een mededeeling van den eersten minister-president der republiek, Scheldemann. in de Ver vernield te worden. Hij herin nert aan het antwoord, dat op 12 October 1918 Dultschland aan president Wilson gaf en deelt dan het volgende tot nu toe nog niet bekende feit mede: „Reeds twee dagen voordat het antwoord van Wilson op Duitsche nota binnenkwam, kwamen twee keizerszonen August Wilhelm Adalbert bij den STOCKHOLM. 13 Oct. (VD.) Tengevolge van den bevigen storm van de laatste dagen in Be Finsche Golf en aan de Zweedscbe kust, is een Dultsch schip vergaan. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, kreeg de Duitsche moto: schoener „Kassei" ;n de nabij heid van Wederlaks, in de Finsche Golf, avert) aan den motor, zoodat een hulpzeil moest wor den opgezet. Nadat het schip den geheelen nacht had rond gedreven. sloeg des morgens een reusachtige stortzee over het dek; de machinekamer liep vol water, waardoor het vaartuig omsloeg. De vrouw van den kapitein, die zeeziek in haar hut lag. verdronk. De bemanning bevond zich aan dek en kon zich op de lading hout drijvende houden. Twee matrozen klommen op de kiel van het schip, werden echter door de overrollende zeeën weggeslagen en verdronken. Vier uur later moes ten nog twee matrozen door uitputting den strijd opgeven en zij verzonken eveneens in de golven. Slechts de kapitein en een zeventienjarige scheepsjongen werden, na het doorstaan van ontzettende moeilijkheden, aan land gedreven, waar zjj onderdak vonden in een vlsschershut. WASHINGTON. 13 Oct.. (Router). Het Amerikaansche ministerie van Landbouw beert een loonstatistiek gepubliceerd, waaruit blijkt dat de loonen den laagsten stand sedert 30 jaar hebben bereikt. Vooral in de gebieden, waar hootdzakelj 1 voor de wereld-markt wordt geproduceerd, zijr loonen buitengewoon laag. SOFIA, 13 Oct. (Per telefoon). Volgens uit Athene afkomstige berichten, zijn de geruchten het uitbreken van een communistischen juist, iln den chta DA enkele botsingen tus schen de politie en communisten. Deze hielden betooglngen tegen de maatregelen der regee- ring, die den communisten niet het gemeente bestuur van Sofia in handen wilde geven. Men weet, dat de communisten bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen de meerderheid be haalden en ;9p grond daarvan het bestuur ever de gemeente opelschten, hetgeen de regeering weigerde BIJ de botsingen tusschen politie en commu nisten te NakoritJ werd een communist gedood, te Tatarlpadardzik werd iemand gedood, die met de botsingen niets uitstaande had. In de overige deelen van Bulgarije heerscht rust. (United Press: et sociaal-democratisch blad gelooft niet aan de juistheid van hetgeen de kroonprins over den Rijkspresl- dent heeft gezegd, maar richt tot de hee- ren von Papen, Schleicher en von Gay; volgende vragen: Zijn u de plannen van den gewezen kroonprins bekend en hoe is uw houding ten opzichte van deze plannen? Ziet gij in, dat de kroonprins zich door zijr. optreden aan hoogverraad schuldig maakt en zijt gij bereid hieruit de noodige juri dische consequenties te trekken; zal de rijksadvocaat zijn plicht doen? Het valt wel zeer te betwijfelen, of de Duitsche re geering op deze scherpe, categorische vra gen zal antwoorden. En in dien twijfel ligt nu juist de motiveering van dit overzicht Wij meenden, dat het noodig was. weer eens te wijzen op een onmiskenbaar stre ven, hoewel het nog geloochend wordt, op een streven van de regeering-von Papen naar een Hohenzollem-restauratie, ook ai moge deze nog In niet nabije toekomst liggen. De „Köln. Volksz.” schrijft bij het tfericht van de „Vorwarts”: „De terugkeer tot 1918 is niet zoo een voudig, als men zich schijnt voor te stel len. Maar groote opmerkzaamheid en, ais het moet, besliste afweer, zijn geboden Want de teekenen, die op restauratie plannen wijzen, vermeerderen zich in den laatsten tijd opvallend.” Wij bemoeien ons, zooals van zelf spreekt, niet met binnenlandsche Duitsche kwes ties maar uit zulk een restauratie, steu nend op den thans In de Duitsche regee ring heerschenden vlotten, voor-oorlog gchen Junker-geest, kan niets goeds wor- BELFA8T. 12 October. (Reuter). In den loop van den avond is de toestand bier ter stede verbeterd. Er wordt echter nog steeos door 3000 agenten gepatrouilleerd, waarbij van pantserauto's gebruik wordt gemaakt. Eenige straten zón tengevolge van het leit, dat er barricaden zijn opgewonden. voor het verkeer onbruikbaar. Er hadden heden talrijke arres taties plaats; ook eenige vrouwen werden in hechten!* genomen. Ettelijke agenten moestun zwaar nomen Naar de „Voeslsche Zeitung” verneemt, is de redactie van de „Germania" en een gedeelte van bet technische personeel ontslag aange zegd. Men ziet hierin een aanval van von Pa pen op de politiek van het centrum. Von Papen heeft 47 pct. van de aandeelen der „Germanla’ LONDEN. 13 Oct. (Reuter). De „Daily Tele graph” verneemt uit Washington, dat vijf duizend boeren uit het geheele land, die meer dan een mlllloen failliete landbouwers vertegen woordigen. voornemens zijn 7 December naar Washington te trekken in vrachtauto’s, ten einde een moratorium van alle schulden, ook van de landrenten, enz. te verkrijgen. STOCKHOLM. 13 Oct. (Reuter). Het Zweed- sche ss. „Vesuvius" is in het Zuidelijk deel van de Finsche golf tijdens dichten mist in botsing gekomen met het Estlandsche zeilschip (met motorhulp) „Emllie", dat Bijna onmiddellijk daarop zonk. Alleen de kapitein en de boots maat konden gered worden, de andere zes leden der bemanning verdronken. schreef o.a.: T.De gewezen die voor zijn terugkeer uit Nederland de belofte had afgelegd, zien te onthouden van elke politieke actie, ont wikkelt in den jongsten tijd een koorts achtige activiteit, welke zijn benoeming tol rljksregent door schending van de grondwet en tot herstel van de monarchie beoogt. Hij maakt voor zijn plan propaganda in alle mogelijke kringen zonder zich voorat te vergewissen van hun discretie. De „Vorwarts" verzekert in staat te zijn te bewijzen, dat de kroonprins o.a. het vol gende heeft verklaard: Von Papen, Schleicher, Hindenburg hijzelf wisten wat zij wilden en zijn het geheel eens met elkander. Op een passend oogenblik zou Hindenburg hem tot rijks- regent benoemen en een beslissing nemen. Hijzelf zou daarna steunen op de rijks- weerbaarheid, de politie, welke door rijk zou zijn overgenomen en 400.000 ge wapende leden van den Stalen Helm. Een nieuwe 9de November zal niet plaats vin den. De mannen, die achter dit plan staan, zijn besloten daarvoor te strijden en indien noodig ook te sterven. Rupprecht von Wlt- telsbach gaat met hen accoord en zal op denzelfden dag, waarop hij. de kroonprins, tot rljksregent wordt benoemd, aan het hoofd van de Donau-monarchle worden geplaatst. na yr aar daar daagde plots de vlotte von I y/| Papen op als hoogste veranlwoorde- lijke regeeringspersoon en zijn gepa- radeer met en om den Kroonprins is en kar. niet alleen maar spel zijn. De bedoeling ligt er dik op. Heel de wereld ziet dit me. ongemeen onbehagen. Deze tijd is in ver band met de brandende Europeesche kwes ties wel de slechtst gekozene voor monar chistische restauratie. De ex-Kroonprins u voor en vooral tijdens den oorlog een groote drukdoener geweest, die, evenalspapa, do zijnen malen per Jaar zijn mond voorbu praatte. Deze weinig hebbelijke eigenschap schijnt hij nog te hebben. De „Vorwarts’ van Dinsdagavond IX bracht een opzien barend bericht over de politieke activiteit van den gewezen Kroonprins. De Rijks- regeering verklaarde dat bericht wel direct als fantasie. Maar er zijn redenen te over om dit .bericht niet weg te moffelen, wat reeds blijkt uit den heelen Inhoud van dit overzicht: Het blad kroonprins, de de cn toenmaligen kanselier Prins Max von Baden, om hem te vragen, Qt zij naar papa zouden gaan, om hem er van te overtuigen, dat hij noodzakelijk moest afdanken.” Evenals toen, gaat het ook he den den heeren klaarblijkelijk niet snel Senoeg. De in 1918 met zijn vader naar Holland gevluchte Kroonprins roert zich in den laatsten tijd bijzonder onsympathiek. Stre- semann gaf hem indertijd den toegang naar Dultschland vrij op voorwaarde, dat hij zich niet met de politiek zou bemoeien Fluks gaf deze vlotte man zijn eerewoorc «n fluks brak hij het, toen hij de kam schoon zag. Hitler scheen hem de komend- man en fluks gaf hij het parool uit bij de presidentsverkiezingen: Tegen Hindenburg voor Hitler. Later vond hij het veillgei toen Hitler er geen zin in bleek te hebben ▼oor de Hohenzollern te trommelen, naa. het kamp van den Stahlhelm over te gaar (Voor de eventueel? verbinding met Hitlei ezer dagen werden er te Ber- 1 lijn eenige Stahlhelmpro- pagandafilms vertoond. Rij kskanse lier Von Papen was daarbij tegenwoordig en was over de voorstelling zoo enthousiast, dat hij in een toespraak uitbarstte: „Dertien jaar lang heeft de Stahl helm voor de grondslagen van het nieuwe Rijk gestreden. De Stahl helm zal niet tevergeefs hebben ge streden.” De Köln.Volksztg. merkte nuchter op, dat klaarblijkelijk de overeenstemming tusschen Von Papen en den Stahlhelm volmaakt Is geworden. Uit de woorden des Rij kskanseliers zou men kunnen afleiden, dat hjj al dertien jaren mede spreekt in de rijen van den Stahlhelm. Dit nu is absoluut niet het geval. De heer Von Papen was al die jaren lid van het Centrum, dat in tegenstelling met de j arades en opmar- schen van den Stahlhelm met inspanning aller krachten aan het werk was, Dultsch- land te redden uit de ellendd van 1918, waarin het niet op de laatste plaats ten gevolge van het wanbeheer van zijn toen malige staatslieden was geraakt. Dit werk kon met de methoden van den Stahlhelm niet worden gedaan. De kwestie, of de Stahlhelm of de krachten, die dertien jaren lang de geschiedenis van Dultschland heb ben bepaald, de bevrijding van Duitschen bodem van vreemde troepen hebben be reikt, de herstelbetalingen hebben doen op houden en andere boeien van het Verdrag van Versailles losser hebben gemaakt, zal de geschiedenis eenmaal anders beant woorden, dan de menigte, die de woorden van Von Papen toejubelde. De Stahlhelm- filmvertooning is op zich van geen groote beteekenis, maar werpt toch schel licht op den toestand, waarin onze Oostelijke na buur zich bevindt. n d« Duitsch-nationale, de Hugenberg- pers staat te lezen: Jdet een drievou dig „Front Heil!” besloot de Rijkskan- selier zijn korte rede. De toespraak werd jubelend begroet. Begeleid door de ovaties der menigte verliet de kanselier toen het theater. Ook de Kroonprins, die trouwen^ reeds bij het begin der vertooning met da verend applaus was ontvangen, de kroon prinses, prins en prinses Oscar en prins Eitel Friedrich, werden aldoor weer met „Hochrufe,” omjubeld.” Het is toch wel zeer opvallend, hoe de Rijkskanselier zich herhaaldelijk tegelijk met prinsen uit het Huls Hohenzollern laat vieren en huldigen. Hofberichten, zooals de Duitsch-nationale bladen publiceeren, moet men in verbinding brengen met het streven naar herziening der grondwet. In dien er iets in staat \ss om oppositie te verwekken tegen die herziening, waar principieel niets tegen is, dan zijn het die demonstraties, die een voorproef geven van het einddoel der herziening in den zin van Von Papen. De Stahlhelm heeft, naar Papen’s bewering, dertien jaren lang niet tevergeefs gewerkt. Daarbij moet ons toch de opmerking van het hart, dat die krachten van het Duitsche volk, welke den last der verantwoordelijke politiek in die bewuste jaren hebben gedragen en al het werk moesten doen, waarschijnlijk dit alles wel niet hebben gedaan, om die lieden weer aan de macht te helften, die In 1918 onder zulke onwaardige omstandigheden *t volledig bankroet van hun politiek moesten toegeven, i B TOKIO. 13 Oct. (V. D.). De te Tokio aan gekomen president van de Heiloenklang-regee- rlng Tadsjjjum, die tot buitengewoon gevol machtigde van de MandsJoerUsche regeering te Oenëve is 'benoemd, heeft zich uitgelaten over monarchistische stroomlngen, welke op t oogen blik In Chine heerschen. De vroegere keizer van China. Poe Yl. die thans aan het hoofd van de MandsjoerUsche regeering staat, heeft verschei dene malen van Chlneesche nationale organi saties het verzoek ontvangen het keizerrijk in Mandsjoerije uit te roepen. Het Chlneesche volk is den republlkelnschen staatsvorm moede en zou terug verlangen naar de monarchie. Intusschen zullen te zijner tijd ook de andere regeerlngen van het besprokene op de hoogte worden gebracht, emdat men hier vasthoudt aan de gedachte eener 4-mogendhedenconferen- tle. De Engelsche regeering zal haar streven, welwillendheid* en vriendschap tusschen alle naties te stichten, niet opgeven. Men wil met Herriot geenszins tot definitieve resultaten komen, die dan aan de anderen zul len worden opgelegd. Wanneer de .4-mogend- hedenconferentle bijeenkomt, zullen alle deel nemers volkomen vrijheid hebben, hun houding te bepalen ten opzichte van de voorgelegde punten. Engeland wil dus „alle deuren open houden. Voor alles is het noodig, wederxiJdsch ver trouwen onder de volken te vestigen en men hoopt den weg voor een werkelijke ontwape ning U effenen, door Dultschland. Frankrijk Italië, Oroot-Brlttannlë en ook de kleinere staten in de gelegenheid te stellen. In den gees, van wederzjjdsch vertrouwen en goeden wil naai den gebrouwen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1