Prikkeldraad H O Agenda Provinciaal In- Verkoopbureau en MARKTEN N.V. JAN DE VRIES - ALKMAAR ZAADMARKT TELEFOON 324 VOOR KOOLTEER - BRUINE TEER - WAGENSMEER CONSISTENTVET - MACHINEOLIE RUWE TRAAN DINSDAG 18 OCTOBER J Dingdag 18 Octobar Van het laagte bolwerk GEEN AMBTENARIJ Kring West-Friesland W oensdag 19 October STADSNIEUWS De opvolger van Pater Oonk A /scheidsavond DE STORM J. JUSHNY’S THEATER „Der Blaue Vogel” Schouwburg „Gulden Vlies” Bevolking INGEZONDEN Cursus voor winkelpersoneel PROVINCIAAL NIEUWS OUDORP Wereldspaardag 31 October ARROND. RECHTBANK TE ALKMAAR R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN Geen concurrentie met den handel M.KATER alkmaar MI&NT24# X Zitting van Dinsdag 18 October Uitspraken 11 October Gewestelijke Varkenscentrale Noord-Holland TEXEL De heer P. Klant, directeur van het bureau Donderdag 20 October Commissie samengesteld i dr. to Night" ..Love me Oravin van Monte Christo, K. Immers, (Ongecorrigeerd) •chk de eerste scène. reeds (Hooger Over rent* een een 5 3 keft «te gebied gevonden, dan gaan we tot koopen over en kan ook de distributie beginnen. gen hoofd fietsende, den knaap, die aan den verkeerden kant van den weg reed, niet had opgemerkt. het bondgenootschap van de N. R. C. groote gretigheid aanvaarden. Vooral ZEE- >CHE I met bureau komen dus niet ten laste van ge noemd fonds, zooals soms ten onrechte wordt verondersteld. Tenslotte vroegen wij den heer Klant nog, of hij bij zijn werkzaamheden als directeur van het bureau zijn functie aan de Cen trale Vellingsvereeniging „Warmenhulzen en Omstreken” bleef vervullen, waarop hij ons bevestigend antwoordde, wijzende op het tijdelijk karakter van het In- en Ver koopbureau. en Rector Kok, waarin de mogelijkheid be sproken werd via R.K. Vrouwenbond en St. Vincentiusvereeniging de voor menschelijk voedsel bestemde producten te distribuee- ren; deze onderhandelingen leverden reeds een gunstig perspectief. Ook niet het Leger des Hells is contact gezocht. Wanneer deze en andere liefdadige in stellingen, zooals de plaatselijke crisiscomi- té’s, haar werkzaamheden op dit terrein uitbreiden, biedt het bureau haar daarvoor een mooie gelegenheid; tevens wordt een veel grootere groep armen geholpen. Een conflict met den handel willen wij vermijden. We zullen integendeel den han del ontzien, er zelfs mee samenwerken; dat is in beider belang. Een conflict met den handel zou ook be- teekenen concurrentie met den tuinbouw. De grondgedachte van heel de gestie van het Provinciaal bestuur is: te voorkomen, dat het kostelijke voedsel vernietigd wordt. In dit verband herinnerde de heer Klant aan de polemiek over dit vraagstuk, die hij enkele jaren geleden met ons voerde, toen, evenals thans, groote kwantums produc ten naar de mestvaalt gingen, terwijl dui denden ernaar snakten en toen hij ons in het gelijk moest stellen, dat zulks niet geoorloofd was. Toen gold het echter voor namelijk uitschot. In aansluiting op ons bericht over het ver trek van Pater Oonk. kunnen wij thans mede- deelen, dat tot assistent in de St. Joseph- parochle is benoemd de Weleerw. Pater A. O. Tünnissen OP, uit Nijmegen. Uiteen aangeapoeld Op het strand nabij de Koog is aangespoeld het lijk van een mans persoon, gekleed in badcostuum. Als eenlg ken- teeken wordt vermeld, dat aan het gebit gedeelte ontbrak. Zondag spoelde op het aelfde strand lijk aan. waarvan het hoofd ontbrak. Het Iqk verkeerde in verren staat van ontbinding. Spoor ontdekt Naar wij vernemen, is de politie den dader van den Zaterdagnacht gé- pleefden diefstal op het spoor. Houdt rechts Maandagmiddag reden op den Schllderweg nabij café Burgzicht twee wiel rijders tegen elkaar, waardoor belden van hun rijwiel vielen Eén hunner, een jonge zoon van den heer Z viel met zijn knie in het spat bord van zijn flets en kreeg daarbij een ern stige wonde, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De oorzaak van dit ongeval is wellicht gelegen in den krachtlgen wind, waardoor een der wielrijders met gebo- jjiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiii E De grondgedachte van de gestie van het Provinciaal Bestuur is. te voorko- men, dat kostelijk menschelijk voed- sel vernietigd wordt. Het bestuur van de Stichting „Cursus voor Winkeliers en Winkelpersoneel verzoekt ons mede te willen deelen, dat er nog gelegenheid bestaat zich voor enkele vakken van den as. wintercursus te laten inschrijven. Daar de les sen deze week reeds een aanvang nemen is het echter dringend gewenscht zich zoo spoedig mogelqk op te geven. Inlichtingen worden ver strekt ten kantore van het secretariaat, Oude- gracht 182 van 912 en van '2*—4 uur. ok heb ik, aldus de heer Klant, dezer dagen een onderhoud gehad met den secretaris van het bisdom Haarlem Bij de nieuwe Mlnisterleele beschikking d.d. 6 October 1932 inzake de hulsslachtingen, is het aantal gevallen, waarbij vrijstelling van heffing kan worden verleend, aanmerkelijk uitgeöreld. Inlichtingen hieromtrent geven de leden dpr Plaatselijke Commissies. Bij de secretarissen dezer Commissies zijn formulieren beschikbaar waarbij een acte van vrijstelling aan de Ge* westelijke Varkenscentrale kan worden aange vraagd. Doch hoe! In de enslcneerlng waren slechts enkele, nauw merkbare wijzigingen gekomen en toch greep het aan, of het gloednieuw was. Nóg meel afgebeuld leken deze slaven, nóg moederloozer en troosteloozer was hun houding, nóg mechanischer was het rukken aan de wreede touwen. Het slottafereel, een Kaufman’s Pertmahl. Im- pondeerde door zijn romantische en toch realls- tischen opzet. Men kent de Russische gewoonte, om In feetstemmlng een bezoek te brengen aan de zigeuners. Bq drank, muziek en dans yordt dan de erhobener stlmmung tot het hoogtepunt gevoerd. Hoe fijn gestyleerd, maar toch rustend op de solide basis der realiteit, heeft Jushny een der- geiqke gebeurtenis uitgebeeld. Met vreugde wordt de „klant" In het kamp ontvangen en spoedig klinken de weemoedige zigeunerllede- ren In zijn oor. Doch Ineens wordt daardoor de ontroering te 'heftig, en plotseling wordt de stemming omgetooverd In de meest uitgelaten vroolijkheld. In meesleurende muziek en dulze- llngwekkenden dans. Een slot dat pakt. Als entre-act kregen we een tweetal soil te hooren. Eerst van een der gezelschapsleden op de baï- lalka en daarna van Polina Schuster op de viool. Beide nummers boeiden ongemeen door hun temperamentvolle uitvoering. Vooral de vlool- speelster, die met de aangeboren artisticiteit van de zigeunerin musiceerde, behaalde een gewel dig succes. In het algemeen trouwens hebben we groote waardeerlng voor de muzikale prestaties van dit gezelschap. Daarvoor den leider, N. Goyotzky alle eer. Alleen vergiste hq zich iets in het vermogen van deze kleine zaal. Om klanken op te nemen, want zijn begeleiding was nu en dan wat te zwaar. 1 ..e LLN Voor dit alles was het publiek buitengewoon lankbaar en vergaf het zelfs X weinig punctu- eele te'laat beginnen. Aan het slot bracht men Jushny en zijn gezelschap een bijna on-Alk- maarsche ovatie. Misschien zal dit Jushny er toe bewegen, on danks het financieel minder mooie resultaat Alkmaar tóch In een volgende tournee op te nemen. Victoria Hi eater: ..Love my to Night" met Maurice Chevalier en Jeanette MacDonald Harmonie: De Oravin van Monte Christo, (volwassenen) Harmonie (Dancing): Lezing Defresne, van Amerongen. De besturen en leden der vereenigingen waar van Pater J. H. Donk O. P. adviseur was, worden ultgenoodigd, morgen. Woensdagavond half 9 uur In de St. Martha Vereendging Nieuwlanderslngel te komen om afscheid te nemen van hun adviseur. Ook andere belang stellenden zijn welkom. tigste aandrini langen, politiek Het met oud grijs mos bedekte bolwerk van allen vrijhandel, de Nieuwe Rotterd. Crt., Is het laatst over stag gegaan. Maar nu goed. Zij stookt het vuur der actie tegen Duitschland met haar oude handen fel op. Gisterenavond publiceerde het blad weer een opvallend gedrukt, deftig soort van re- dactioneele „driestar”v waarin het tot de volgende conclusie komt: „De regeering- Von Papen zal pogingen, om met gefor ceerde en onzen uitvoer abnormaal beper kende maatregelen de productie van den Duitschen landbouw te wijzigen, nooit kun nen ondernemen, zonder Nederland te dwingen rekening te houden met zijn eigen, daardoor ontstanen nood.” De Nederlandsche regeerlng, die de Duit- sche contlngenteerlngscommlssle zoo reso luut de deur wees en deze haar houding door schier heel het volk ziet toegejuicht, zal met met het oog ook op latere tijden, wanneer het blad weer lust zou krijgen en dat ge beurt wel zeker! zich opnieuw te ver schansen in het bolwerk van de niet ac tieve handelspolitiek. Men zal dan het blad kunnen voorhoudén, dat zijn pure vrljhan- delsbeglnselen niet tegen nood zijn bestand En het blad zal dan wel niet zoo triviaal worden zich te verdedigen door te wijzen naar het bekende huisdier, dat In nood vreemde sprongen pleegt te doen! Victoria Theater: (volwassenen). HarmonieDe (volwassenen). De herfst is gekomen met zijn krachtige Noord-Westerstormen. De laatste dagen is de wind weer aandig aan het spoken. In de Plant soenen zijn niet alleen de „zieke zomerblaeren” gevallen ook vele takken moesten het ontgel den. Voorts Is een groot ijzeren kruis op den Westelijken tbpgevel Van de Groote Kerk ge vaarlijk scheef gerukt. Dit heeft reeds de aan dacht van den heer F. Ringers, opzichter der kerk. die. zoo spoedig als het weer zulks toe laat, het kruis met touwen zal laten bevesti gen.. Overigens werden van Bouw- en Woning toezicht maatregelen getroffen een gedeelte van het Waaigat af te zetten voor het geval, dat het gevaarte naar beneden mocht komen. et stuit dén tuinder zelf ook niet wei nig tegen de borst, dat hij de produc ten, waar hij, vanaf het prille voor jaar van den vroegen morgen tot den laten avond zijn zorg en zweet voor gegeven heeft, in den oogsttijd moet laten verrotten op den akker of het brengen naar de mest vaalt. Thans is er voor hem een mooie uitweg; kan zijn product tengevolge van den mas- sa-aanvoer, van de geringe exportmogelijk heid of door welke omstandigheid dan ook, den mlnlmum-prijs niet opbrengen, dan koopt de vertegenwoordiger van het bureau op zijn veiling die producten om ze te bren gen, daar, waar de handel toch niets af zet. De mlnlmum-prijs Is echter nog niet door de provincie vastgesteld. Is het ook uwe meening, dat het groot ste gedeelte wel als veevoeder weg zal gaan? Gezien de groote kwantums, ja; niet •Been wat de kool betreft, vooral met de Woege aardappelen, waarvan er nog heel groote voorraden zijn, zal dit het geval zijn. Heeft u al afnemers van de voor dier lik voedsel bestemde producten? - Ja, Ik heb reeds met 50 aankooporganl- •aties In Noord- en Zuid-Holland relatie ge- zocht, terwijl voor den L. T. B. het Centraal In- en Verkoopbureau van die organisatie zich belangeloos zal belasten met de distri butie onder de leden. Juist toen wij het hierover hadden werd °ns onderhoud even onderbroken voor een telefoontje met den heer Schrijnemaker, di recteur van het In- en Verkoopbureau van den L, t. B. Dit was voor ons aanleiding °*n te vragen, of het bureau al praktisch »erk gedaan had. Nog niet, aldus de heer Klant. Over **u dag of tien zullen we met den Inkoop kunnen beginnen; momenteel ben Ik nog bezig afzetgebieden te zoeken; zooals u ziet ^iet zonder resultaat. Is er voldoende afzet- f ~_31Mid uit den ouden de romantiek nog niet ,Neue Sachtigkelt” en erugkomende op de in de K. v. K. naar voren gebrachte bezwaren vroegen we of er al protesten of klachten uit den Handel gekomen waren, hetgeen de heer Klant ontkennend beantwoordde. Ook is ’t onjuist, dat den handel niet om advies ge vraagd is. In de sub-commissie, die de com- mlssie-Mlnderhoud van advies diende, had ook zitting de heer H. O. Ruhe, als verte genwoordiger van de handelaren in aardap pelen, groenten en fruit. Deze Amsterdam- sche grossier schreef n.a.v. het voorstel van Ged. Staten een artikel In het orgaan van zijn organisatie. Van hevig verzet, waarvan men in de K. v. K. sprak, blijkt uit dat artikel de heer Klant legde het ons voor niets. Ook heeft de heer Ruhe in de commissie-Minderhoud daadwerkelijk aan het advies meegewerkt. Slechts uitte hij in genoemd artikel den wensch, dat het bureau niet lang zou be hoeven te werken. Wie zal dezen wensch niet onderschrij ven? Wie zal niet wenschen, dat spoedig het tuindersbedrijf loonend zal zijn; dat er spoedig geen menschen meer gevonden worden, die nog groote behoefte nebben aan die kostelijke producten van den Holland- Hermanus O., sigarenmaker te Amsterdam. Overtreding Visscherljwet. (Hooger beroep- zaak). Geen straf opgelegd. Pieter M„ meelfabrikant te Hoorn, tredlng V.'arenwet (hooger beroepzaakl. Uit spraak 8 dagen aangehouden. Corn. v. d. P, pensionhouder te Bergen. Schuldmisdrqf f 150 boete of 50 dagen. schen bodem, die nu waardeloos de veillng- klok onverkocht passeeren? Zoo kwamen wij tot ons laatste uitgangs punt: zal deze proefneming op een misluk king uitloopen? Ach waarom! Omdat men den handel niet kent? Er wordt toen samenwerking gezocht, zoowel met groot- als kleinhandel! Op elke veiling heeft het bureau zijn vertegenwoordiger, gekozen uit den handel. Daaruit blijkt toch, dat er sa menwerking is. Het bureau concurreert niet met den ge wonen handel. Het vervult slechts een be middelende taak om de met gelden uit de Provlncle-kas gekochte producten, die den minlmum-prljs niet kunnen opbrengen, te dlstrlbueeren onder de helaas nog zoovele behoeftigen, die anders weinig of niets van deze producten op hun tafel krijgen. Hoelang zal het bureau werken? Zoolang de crisis duurt; zoolang de tuinders van hun producten afgeholpen moeten worden. Laten we hopen, dat dit niet lang zal zijn We vroegen voorts de meening van den heer Klant over de hier-en-daar geuite vrees, dat dit bureau weer vermeerdering van de ambtenarij mee zou brengen. Deze vrees bleek ons ongegrond. De ver tegenwoordigers van het bureau, die op de veilingen koopen, genieten, alleen als zij werken, een kleine provisie; voorts is be halve den heer Klant slechts één tijdelijk ambtenaar aangesteld. Over toenemende ambtenarij behoeft men dus niets te vreezen. Over de samenstelling van de commissie van toezicht op het bureau kon de heer Klant ons ook volledig inlichten. Behalve den heer A. Michels van Ged. Sta ten hebben er nog zitting in de heeren P. Slot, Broek op Langendijk, voorzitter van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland; Jac. Groen Az., Zd.-Schar - Woude, vice-voorzltter L. T. B.; K. Kuiper, Midwoud, vice-voorzitter H. M. v. L.; C. Timmerman, Broek op Langendijk, namens den Chr. Boeren- en TuindersjjondC. Wa- genaar. Alkmaar, namens „de Koophandel"; en R. Muyen, Heemskerk, namens den neu tralen Boeren- en Tuindersbond. Zaterdagmiddag vergaderde de commis sie; tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren Michels. Wage- naar, Slot en Klant. Voorts werd in deze vergadering de prijs vastgesteld, dien de af nemers moeten betalen; deze bedraagt voor vroege aardappelen 20.per 10.000 K.G.; voor overige producten, voornamelijk sluit- kool f 10 per 10.000 K.G. Zooals gezegd, is de minimumprijs, dien de provincie aan de producenten uitbetaalt, nog niet vastge steld. Aan de Spoorwegen is voorts verzócht om een reductie op den vrachtprijs, welke voor rekening van de afnemers komt. Zooals bekend, hebben Ged. Staten tegen over dezen steunmaatregel als eisch gesteld, dat de veilingen, die van dezen maatregel profiteeren, ’n H pCt. van haar omzet reser- veeren voor een fonds, waaruit in de toe komst den tuinders steun kan worden ver leend, b.v. in den vorm van een minimum prijs. De kosten van dit In- en Verkoop- Victorta Theater: ..Love my to Night” met Maurice Chevalier en Jeanette MacDonald Harmonie: De Gravin van Monte Christo, (volwassenen). De Duitsche Rijks kanselier, de heer Franz von Papen, reist de groote steden van Duitschland af, om propaganda te ma ken voor zijn regeeringsprogram. In zijn vlotte redevoeringen Interesseert het bui tenland en speciaal ook ons land .de hou ding der Rijksregeering in de kwestie der contingenteeringen. Niet alleen het buiten land, maar ook allen, die niet fanatiek agrarisch denken in Duitschland, hebben er op gewezen en wijzen erop, dat de weg der contingenteeringen Duitschland naar den afgrond moet voeren. Na eenlg aarze len schijnt Von Papen thans vast besloten op dien onheilvollen weg voort te gaan. En om zijn ulannen ingang te doen vinden, stelt hij het thans voor, dat zij in het buitenland nog kans van slagen heb ben, wanneer -het buitenland maar inziet, dat die contingenteeringen maar noodge dwongen maatregelen zijn ter redding van den Duitschen landbouw. Hier moeten we den heer Von Papen op een „paepsche stoutigheit” wijzen. In den beginne sloeg hq een heel anderen toon aan en buiten de verkiezingsvergaderingen doet hij dat nog. Hij verklaarde toen namelijk en verklaart nog. dat de industrie zoovele jaren is be voordeeld en dat de landbouw aan de beurt is, en dat 'de veredeling van den Duitschen landbouw het doel is der contin genteeringen. Waarom deze kwestie even zuiver gesteld? Om er nog eens op te wijzen, hoe de mee- ningen in tijden van nood kunnen veran deren, hoe de meest onvervalschte en hef- vr ij handelaars thans op middelen ilfcn ter bescherming der eigen be- Tioe nood leert bidden, ook in de Herr Direktor Jushny, de koning der Rus sische Klein-Künstler, heeft zeker een goeden indruk van zijn laatste bezoek aan Alkmaar behouden. Immers, nauwelijks is hij zijn Hollandsche tournée begonnen, of de kaasstad staat reeds op het programma, zélfs nog vóór Amsterdam. We zijn er van overtuigd, dat ook omgekeerd Alkmaar deze kunstenaars hoog schat, en X is heusch niet aan gebrek aan waardeerlng te wijten, dat de „Gulden Vlies’-zaal gisteravond niet stampvol was. Zulks bewijst alleen maar, hoe ook In de kringen, welke dit soort kunst kunnen genieten, de nood nijpt. Jushnys glunder gezicht heeft weer over Alkmaar gestraald en een enthousiast publiek gekweekt voor zijn kunde en zijn kunst. Want Jushny is knap en daarbij handig. Hij weet het publiek over den orkestbak heen te sleuren en tot meedoen te bewegen, zonder dat het hem schijnbaar de geringste inspanning kost Jushny coquetteert met woorden, doch toont ook iets te presteeren, en daarom accepteert en waardeert men zijn gekeuvel. Doch naast respect vooy zijn .JPlanderei" dwingt hij waardeerlng af voot zijn regie. Dit is een der vakgeheimen van Jushny’s ensemble, dat al de scènes van een volmaakte artisticiteit zijn. Niet alleen de hoofdzaak, maar ook alle détails zijn „af”, en vormen een won derschoon geheel van lijn, kleur en klank. Een geheel nieuw program werd aangekon- digd. Misschien was dit niet 'geheel juist, maar wat maakt dat uit? Oud en nieuw, t is alles ontsproten aan één geest, den geest van het geheimzinnige Rusland, dat onzegbaar kan lij den, maar daarnaast een pralende glans kan voortooveren als geen ander rijk. Natuurlijk is dat het Rusl; Czarentqd, toen daar verdrongen was door G.e.P.oe. Vol romantiek was „St. Petersbourg in 1825”. Al was het jaartal en de stad dezelfde als den vorigen keer, het behandelde thema was geheel anders. De stem ming was echter volmaakt getroffen, want het leek wel alsof men eensklaps zelf midden op dat Petersbourgsche plein voor dat bronzen standbeeld stond. Men voelde de koude en be leefde de eentonigheid van dien Russlschen winteravond. Als monumentaal tafereel was dit zeker wel een der meest geslaagde. Vol pracht en glans, vol geestigheid óók, wa ren de rijk gemonteerde tafereelen van den z.g. klokkenwinkel „Pique-Dame„Plauderel am Samowar’, „Wörterbuch seiner Majest&t”, „Zweite Rhapsodie Llszt-Jushny” en „Am Marktplatz". Al deze nummers hadden hun bijzondere, deels muzikale, deels geestige eigen schappen. Hoeveel schoons dit nieuwe ook bood, X is eigenaardig, dat de meeste indruk gemaakt werd met twee oude scènes. Daar was eerst de „Leierkarte”, een numnjér. dat velen voor de vierde of vijfde maal zagen. Drie menschen en een handorgeltje staan voor een décor van ef fen doek en toch is dit tafereel zóó aangrij pend en zóó meesterlijk van uitvoering, dat men lederen keer weeraan diep ontroerd wordt. Die twee door ellende afgestompte mannen, die even mechanisch als het orgeltje hun lied af dreunen en tusschen hen in. dat hunkerende, naar een beetje geluk snakkende bedelaars kind, wier zingende woorden vloeken met haar getrapt bestaan, het kind, dat tijdens het lied, onder de onverschillige oogen van haar bege leiders, enkele onhandige kunstjes moet maken en dan tot slot een minderwaardigen blik en een hoed toegeworpen krijgt, als zij met een feilen dissonant aan haar opgekropt gemoed lucht geeft. Dan houdt zij aan de ongeziene voorbijgangers smeekend den hoed koor en het tafereel Is ten einde, doch zelden sprak uit een dergelijke korte scène zooveel tragiek, en we zijn dan ook dankbaar, dat dit weer als „extra- bijlage” aan het programma werd toegevoegd. Dan de Wolga-Schleppers. Vergissen wq ons niet,* dan heeft Jushny dit uiterst gevoelige scènetje In Holland geïmporteerd, en steeds op nieuw voert hij het op. R. K. Klesvereeniging Denkt hedenavond aan de vergadering der R. K. Klesvereeniging Aanvang 7 uur In het Vereenigingsgebouw. Spreker jpe heer F. Otten uit Bergen. Onderstaande personen worden verzocht zich aoo spoedig mogelijk aan te melden ter g»- meente-secretarle, afd. Bevolking: Nicolaas Coevert, geboren 9 April 1892, gekomen van Twlsk en Elisabeth Delja, fabrieksarbeidster, gewoond hebbende Verdronkenoord 75. De grondgedachte van de gestie van het Provinciaal Bestuur is, te voorkomen, dat kostelijk menschelijk voedsel vernietigd wordt. -j-"xé discussie, die in de Woensdag j.l. ge- I 1 houden vergadering van de Kamer -L-van Koophandel Hollands Noorder kwartier te Alkmaar, ontstond naar aanlei ding van het betoog van den heer Hoogland, lid dier Kamer, als zou de Handel nadeel ondervinden van het Provinciaal In- en Verkoopbureau van land- en tuinbouwpro ducten, was voor ons een aanleiding temeer, om gevolg te geven aan een reeds eerder opgevat voornemen den heer P. Klant, di recteur van dat bureau, om een onderhoud te vragen. Dit onderhoud werd ons dezer dagen met groote bereidwilligheid toegestaan. Onze eerste vraag gold de In de K. naar voren gebrachte meeningen, dat het In- en Verkoopbureau een oneerlijke con currentie voor den handel beteekende; voorts was de handel niet fcekend bij de voorbereidende besprekingen .len tenslotte waren sommige leden van de K. v. K. even als de voorzitter ervan overtuigd, dat deze proefneming van de Provincie op een mis lukking moest uitloopen, omdat zooals de heer Grondsma zeide men zich taet den handel bemoeide, terwijl men den han del niet kent. De heer Klant legde er In zijn antwoord op deze beweringen den nadruk op, dat het juist de bedoeling is via het bureau de pro ducten alleen daar te brengen, waar de handel niet komt; n.l. onder de allerarm sten, die anders toch geen afnemers' van deze producten zijn. Distributie op een an dere wijze zou het prijsniveau drukken en dat is de bedoeling niet; Integendeel. Zoo zijn er in verschillende plaatsen ge stichten, b.v. het Kindertehuis „St. Joseph” te Haarlem, waar In den winter aan behoef tigen warme maaltijden worden verstrekt. Met sommige dezer gestichten is reeds con tact gezocht. Mijnheer de Redacteur, b?arrwkJrMv„oUr Het deed mij werkelijk genoegen dat vanuit Henabroek een Ingezonden atukje la verachenen. naar aanleiding van het door mjj geplaatste on derschrift. aangaande de gehouden vergadering, belegd door het zj:. Comité van Actie. Of alle aanwezige tuinders er mee tevreden waren la mij uit de besprekingen niet gebleken, wel heb Ik opgemerkt dat Ik niet de eenlge waa het einde de vergadering heeft verlaten. Dat er vergaderingen gehouden worden la «eer zeker het goed recht van de tuinbouwers en Ik zal de laatste zijn die tegen het voeren van actie ageert Maar dacht het comité soms dat de eisch f 15 steun per week en per gezin, ongeacht hetgeen wordt vervelld door de regeerlng zal worden In gewilligd: als men weet dat een werklooss ar beider ten plattelande als deze stempelt ong. t 8 ontvangt, neen toch zeker. Hebben de tuinbou wers het niet noodlg. zeer zeker. Maar van de regeerlng kan men dit niet ver wachten Vraagt men zich wel af: of ’t haar mo- gelilk Is? De tuinders zijn toch niet de eenlgen die ge steund moeten en ook suilen worden daar twij felen wil niet aan Als men elkeh maatregel die de regeerlng neemt (b.v. zooals door een lid van het Comité werd geult n 1. dat de crislszulvelwet alleen In het leven la geroepen, opdat- de grondbezitters de boeren kunnen dwingen de hooge huren te be talen en dat de melksteun thans verhoogd wordt omdat de verhuring nadert ens.) op Zoon ma nier uitlegt, blijf ik bij de meening dat ontevre denheid wordt gezaaid. Terwijl later bu de bespreking der belastingen door een der Comltéleden op de ambtenaren werd gescholden en men alle papieren wil terug zenden. acht ik het beter om de tuinders er op te wijzen dat zil hiertegen reclameeren en een verzoek om ontheffing Indienen. M.l. helpt 'men de tuinders hierdoor beter, dan door de biljetten terug te zenden. Mijn waarschuwing geachte inz. is nog niet overbodig gebleken. Bil de besprekingen die Ik met eenlge leden van het Comité had la mij ge bleken dat die nog meer van kracht is als toen ik hem neerachreef. Ala men mil verklaart dat stap voor stap verder zal worden gegaan om het bestaande gezag zoo mogeltlk omver te werpen, acht ik het voor de leden van onze partij een niet alleen gevaarlijke maar zelfs verboden actie. Als tuinders moeten wil strijden voor ons goed recht Daarom is het de pllcTrt van leder katholiek om zich b(j zijn organisatie, den L.TB., aan te sluiten. wq moeten blijven vertrouwen op ons bestuur en de regeerlng. zq zal alles wat mogelqk is doen, om den tuinbouw te helpen. Of wq tevreden zijn met de noodwetten, ge achte Inzender. In geen geval, maar daarvoor sul len wq strUden op de Juiste wijze. Ten slotte had Ik gaarne gezien, dat een tuin der het stuk had Ingezonden, of zqn de meeaten het met mq eens? Van onze partq twijfel ik daar niet aan. U mijnheer den redacteur dankend voor de mq zoo ruim verleende plaatsruimte. Hoogachtend. VBRSLAOOEVBR. ALKMAAR 17 Oct N V Alkm. Exportvelllng. Oroentenveiling: Andijvie per 100 stuks 50- 2. Appelen per pond 58. Bloemkool I per 100 stuks 9.0015 50. Idem II per 100 st. 3.504.50, Boeren kool per 100 at. 3.904 60. Druiven per 100 pond 1316 Oele kool per 100 stuks 3.005 20. Or. kool per 100 stuks 1.907 20. Kropsla per 100 st. 503.Knolselderle per 100 st 1.903.70. Kom kommers per 100 st. 1 505 Meloenen per 100 stuks 413. Peren per pond 38. Prei per 100 bos 1AO5Perziken per bakje 44—66. Roode kool per 100 stuks 3 607.30. Selderie per 100 bos 1.30 5.20, Spinazie per bak 891 44. Spruiten per 100 pond 6.5013.Snqboonen per 100 pond 14.50 17.50. Dubbele Spercieboonen per zak 804 75, Tomaten per 100 pond 1.50—7.50, Ulen per K O. 26.00— 5 60. Wortelen per 100 bos 38, Witlof I per 100 pond 10 - BLOKKER. 17 October „Op Hoop van Zegen" Bloemkool 4 709.10, Postelein 11 14. Slaboonen 1539. Snijboonen 26—29. Worte len 3.20. Druiven 3138. Noten 18 -31, Tomaten 1118. Boerengroen 4.60- -9 00. William 32. Con- sell 4.20—10. Oleser Wildeman 11.70—13 80. Ooudrelnet 14.3030.30. Oratlool 7.909 40, Kleermaker 7.90 -9.30. Pr. v. Engeland 6.70—16. Wlnterjannen 6.5010. Wlnterlouw 9 30-10.60. Zoete Ermgaard 1433. Con verens 1638. Trlumf 1323, Bonne Louis 1737. Bes. v. Schoonhoven 1218, Nouv. Potteau 1116.70. St. Oerm. 6.30 10.10. Jac Lebel 9.6018. Knolpeer 6.9018. Her togin Elza 8.6017, Comtes 710 50. Soldat 1322. TEXEL. 17 October Eierenveiling Aanvoer 38817 stuks 58-63 K O. oer 100 5.30—5.65. 63-66 K.G. per 100 5.506.00. Kleine eieren 38-56 K.G. per 100 35.10. Broedeieren N H. Blauwe per 100 7.40. kippen 0 370 41 per K.G. TEXEL 17 October Vee 6 koelen 130180. 7 pinken 6090. 7 kalveren 3545. 13 rammen 1535. 48 schapen 1315. 26 lammeren 57. 23 korven oude kippen 0 500 70. WARMENHUIZEN 17 October 1933. Heden be steedde men voor Schotsche muizen 0.400.60. Idem groote 0.40. per 100 K.G. In opdracht van t hoofdbestuur van den Bond voor Oroote Gezinnen kwamen Zaterdag de afdeelingen van den kring West-Friesland onder leiding van den heer Jacobse, hoofdbe- stuurslld van den bond, in café „Het Witte Paard” te Hoorn bqeen. De voorzitter Jacobse sprak zqn vreugde er over uit, dat door 9 afd.-besturen gehoor Is gegeven aan den gedanen oproep. Dan geeft spr. 1 woord aan S. de Wit. voor zitter van de afd. Grootebroek. Deze wijst er op. dat allen den nood onder de tulndersge- zlnnen. vooral, voldoende begrqpen. doch dat de handen Ineen geslagen moeten worden, wil len we niet geheel ten onder gaan. Spr. vraagt zich af wat van een christelijke Regeerlng verwacht mag worden. Want, zegt spr., er wordt aan den boer wel gevraagd hoe veel koeien en varkens hij heeft, doch niet hoeveel kinderen men te onderhouden of ten laste heeft. Gevraagd wordt ten spoedigste over te gaan tot het geven van klnderrente. De jongens van 17 tot 35 jaar in arbelders- en tuindersgezinnen kunnen geen werk vinden, zijn van alle ultkeeringen. werkverschaffing verstoken. Van steun aan de tuinders (steun- wet) is nog niets bekend. Spr. jwll het er hier niet bij laten, doch door de vergadering een motie laten aannemen. De vergadering stemt hiermede in. De afdeellng Obdam meent, dat kindertoe slag aan de tuindersgezinnen gegeven moet worden, doch vindt ’t vreemd, dat de werk liedenbonden tégen kindertoeslag zqn voor in wonende zoons. De heer Lakeman Lutjebroek zegt, dat kinder toeslag gebiedende eisch Is, doch spr. moet even opmerken, dat deze juist in tuinderskrln- gen door den Minister niet wo^dt toegestaan, omdat van werkgeverszqde nooit iets in dien geest is gedaan. De heer 8. de Wit bepleit kindertoeslag tot 16 jaar. boven 16 jaar voor een uit gezin, boven kostwinners 9 per week. De heer Laas Goor, zeide, dat de commis sie van 5 zich reeds bq den Minister heeft vervoegd om de loonen iets hooger te krqgen. doch deze houdt zich aan de plaatseiqke loonen. z De afdeeling Waarland bepleit een toe slag aan de tuinders b.v. 50 pet. voor reke ning van den patroon en 50 pet. voor ’t Rqk; de gemeenten kunnen niets doen en werk is er in overvloed. De heer Schouten wil - even een verkeerde meening. hier gelanceerd, recht zetten. Het R. K. Werklieden-Verbond heeft altqd vóór kin dertoeslag gepleit. De S. D. A. P. en andere bon den niet. Na de pauze werd een resolutie aangenomen van den voluenden inhoud. De besturen van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, kring West-Friesland, in vergade ring bqeen in „Het Witte Paard” te Hoorn. Punt I. Van oordeel, dat de groote gezinnen door de tegenwoordige tqdsomstandlgheden in 't seirang zqn, van oordeel dat speciaal kindertoeslag, van christeiqk standpunt, noodzakelqk is. Overwegende, dat evenals in de steunrege ling, ook bq werkverschaffing kindertoeslag, subsidiair kinderrente. moet worden verleend. Overwegende, dat 75 cent per kind een rede- iqk verzoek kan worden genoemd. Punt II. Overwegende vervolgens, dat inwo nende niet werkende zoons boven 16 jaar niet mogen komen ten laste van X gezin. Van oordeel, dat er naar gestreefd moet wor den, voor desbetreffende personen een werk gelegenheid daar te stellen. Van oordeel, dat naast X kostwinnerschap van den vader, het inkomen van de zoons ze ker als een belangrqke en noodzakeiqke aan vulling voor X gezin mag worden beschouwd. Overwegende, dat als aanvulling van voren genoemd kostwinnerschap een loon van 9 gul den per week dient te worden uitgekeerd. Punt III. Van oordeel, dat de tuindessbond tegenwoordig in nood verkeert. Overwegende, dat naast eventueelen Regee- rlngstoeslag welks regeling op X oogenblik nog niet definitief bekend is, de groote ge zinnen stellig den komenden winter in grooten nqod zullen verkeeren. omdat genoemde toe slag hoofdzakeiqk voor X instandhouden van X bedrqf moet worden besteed Overwegende, dat bet een gebiedende eisch is voor het gezin, om naast toeslag voor X bedrqf gezinssteun te vragen. Overtuigd, dat 12 gulden per week plus 75 cent per kind een minimum bestaan kan wor den genoemd. Besluiten genoemde punten onder de aan dacht van het hoofdbestuur te willen brengen omdat van daaruit de hoogere instanties kun nen worden bewerkt. x r -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13