I Legenden van van Vliegen RIJKSMIDDELEN MARKTEN De roofoverval te De Punt Het „handen thuis” rooden Dinsdag” 1 DINSDAG 18 OCTOBER De dader gearresteerd Voorkomen is beter De communiatiache leugen dan genezen COMPROMIS BOUWBEDRIJF BENOEMINGEN In het Aartabiadom Patera Dominicanen V erwaarlooade zinanede VACA T URE-AM ENT CONFLICT OM „MATA HARI” De firma Tuschinski gedagvaard In het Biadom Haarlem DE BEDRIJFSRADENWET R. K. UNIVERSITEIT Hoog water De negende Dié* Natali* Dienstbode gestoken De dader aangehouden NA DEN SLAG BIJ JUTLAND Stille Werkers Contact-mijn opgevischt Een achenking BRUTALE INBRAAK TE ZEIST Duitscher achter slot w Door auto aangereden? JOH. VAN OLDENBARNEVELT Over uniformen Binnenvaart uitgesteld EEN AUTOBUS TE WATER Twee lichtgewonden - Afgeloopen maand byna 5 millioen minder dan vorig jaar R. K. Middenstandsbond dringt aan op aanneming De heer Truyen benoemd verklaard ONGESMOLTEN RUNDVET EN REUZEL BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN VRACHTWAGEN TEGEN TREIN Daling van den prys Controle op de werkelijk uit betaalde loonen Vliegen houdt vol Eén doode, twee zwaar gewonden Rivieren buiten hare oever a Onder den druk van communiaten en O. S. P. gaat de S. D. A. P. een betooging houden V nage- Te was later K. 18 Ir. L. J. M. Feber Nadat prof. Brandsma zün rede, die wü be reids In het kort afdrukten, had uitgesproken, werd medegedeeld, dat de beeldhouwer August Valise uit Wagenlngen aan de R. K. Universl- telt een bronzen buste heeft aangeboden van H. M. de Koningin. De buste werd opgesteld in de hall van de aula. Besloten werd aan H. M. de Koningin telegrafisch kennis te geven van deze schenking. Nabij 8t. Oedenrode is een autobus met veer tien passagiers, tengevolge van het slippen, om- SY slage de si zulle: voor de sl deau zelfs, heeft de k< zij b ven op Z vlees vier werd dat bog Ws voud court hoe van had. Porte dood Hike leen Het alles dood kunt loos, toeve i OP Te vai rt doe om Kil ten bai me ma wrt tijd wat van ged ie hefl bee ór.g beo bet Boei **n doel of i echt bü i derg oude ever tred was van gesc gen gen len tevr< spra van Waa op e teert koon zijn man ten beho stak meer was het kamj raad, berai schil Chin schik den op zi hjj li gedic werp wel 1 gavel onde Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerw. heer B. H. de Groot te Amers foort op verzoek om gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als dio cesaan directeur der K. J. V. in Hrt Aartsbis dom, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten als zoodanig bewezen; en heeft voorts benoemd tot diocesaan directeur der K. J. V. in het Aartsbisdom den weleerw. heer F. A. Frank, tot kapelaan te Hilversum <H. Vitus) den weleerw. heer J. B. H. Wester man, en tot kapelaan te Sneek den weleerw. heer J. M. W. Mengelberg. Op vragen van het Tweede Kamerlid mej. Groeneweg betreffende het nemen van maat regelen tot spoedige verlaging van den prijs van ongesmolten rundvet en reuzel, heeft minister Verschuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid, geantwoord, dat door een ongemoti veerde paniekstemming, ten gevolge waarvan vraag naar genoemde artikelen plotseling ab normaal is gestegen, deze prijsstijging Is te ver klaren. Om aan deze prijsopdrijving snel een einde te maken, heeft de Minister reeds eenlge daggen geleden de medewerking van de Nederlandsche Varkenscentrale verkregen, welke groote partijen ongesmolten reuzel tegen lagen prijs beschik baar stelt onder voorwaarden, welke ook een lagen prijs in den kleinhandel waarborgen. het tienvoudige van het werkelijke bedrag. Tengevolge van den stormachtlgen West- Noordwestelijken wind was hedenmorgen te half tien het ma. ..Johan van Oldenbamevelt", dat te 6 uur te IJmuiden zou Linnenloopen, nog steeds niet aangekomen. De ..Johan van Olden- öamevelt” kon de haven niet binnenkomen en heeft weer aee gekozen., De loods is aan boord. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer heeft thans in de vacature-Ament tot lid dier Kamer benoemd verklaard den heer P. W. H. Trujjen te Roermond. Voorts is de heer Groenlnx van Zoelen op IS September op het politiebureau geweest en heeft hij daar een circulaire afgegeven met de mededeeling, dat zij reeds was rondgezonden aan een inspecteur. Deze heeft geen aandacht gewijd aan de zinsnede „na de zekerheid te heb bed verkregen, hiermede de desbetreffende orga nen van dienst te zijn”, daar hij geen reden had te veronderstellen, dat met ..deze organen” de politie kon zijn bedoeld. De Inspecteur zou juister hebben gehandeld, als hij deze circulaire had doorgezonden aan spr.. die dan inlichtingen had kunnen Inwinnen. De heer VAN DER LOG (AR.) wijst op de moeilijke taak van de politie en prijst in het algemeen haar optreden, maar oppert daarna bedenkingen, omdat de politie op den 20sten September op bepaalde plaatsen menschen heeft verspreid, die zich niet uit de voeten konden maken. Waarom niet bij groote volksverzamelingen, zooals dit ook vroeger gebeurde, een 50-tal politieruiters laten survellleeren? - Verspreiding van volksverzamelingen door agenten te voet moet tot ongelukken leiden. Ook het gebruik van motorpolitie is verkeerd. Misschien zijn er geen 50 bereden agenten, maar er zijn wel 50 politie mannen, die kunnen paardrijden, en die kan men op 50 paarden zetten. Dit is een betere methode dan de door den heer Vliegen aanbe volen methode van vrachtauto’s, waarop arres tanten geladen zouden moeten worden. Hoe zou dit onbloedig kunnen gebeuren? Trouwens, de heer Noske en de afgetreden Berlijnsche polltle-presldert. partijgenooten van den heer Vliegen, plachten pantserwagens en machine geweren te gebruiken. De heer MOONEN iR.K zegt, dat de burge meester de instemming had van het overgroote deel der bevolking, toen hij de demonstratie op den Maten verbood! Van een woordenwisseling komt een vechtpartij. De heer Vliegen *vergist zich, als hij zegt, dat men tegelijkertijd zijn mond wijd kan openzetten, maar zijn handen thuis kan houden. De modem-georganlseerde politieagenten zijn het met de sociaaldemocra tische raadsfractie niet eens. want in hun or gaan staat, dat de communisten op den 20sten botsingen provoceerden. Spr. vertelt van een jongmensch met een wit strikje op de Kal- verenmarkt, die niets deed en die door betoogers op den groud werd gegooid, geschopt en ge treden. Demonstranten, twintig of dertig, over vielen vijf jongelingen met oranjestrikjes op de Kalverenmarkt en mishandelden hen. In het orgaan der O.8I». is de noodzakelijk heid In het licht gesteld van het in het leven roepen van een arbeldersweer. Waar moet dit op ultloopen’ De VOORZITTER zegt, dat hij het, de vorige maal gegeven antwoord op de vraag omtrent een tegenactie van de Nationale Unie heeft op gesteld In tegenwoordigheid van den hoofdcom missaris. den wnd. hoofdcommissaris en den hoofdinspecteur Van der Kley. Hulp Is aange boden aan den- heer Wesseling door den heer H. J. de Jonge lid van den centraal raad van het verbond van Nationalisten en de hoofdcom missaris is vanuit den Dierentuin opgebeld door den reserve-majoor Vlemlng. maar in beide ge vallen Is hulp geweigerd. e Familieleden van Mata Hari. n.l haar twee broeders i zooals men weet was Mata Hart een Nederlandsche, wier eigenlijke naam was Mar- garetha Zelle) hebben de drie directieleden van de firma Tuschinski de heeren Tuschinski, Gerschtanowitsch en Ehrlich gedagvaard onder sommatie de vertooning van de film „Mata Hart” terstond te staken. In deze film wordt nJ. door Mata Hari een moord gepleegd op een Russisch officier, welke moord volgens de aanklagers in strijd is met de historische feiten. In de dagvaarding wordt verder gesteld, dat „wat er ook zij van‘de tegen Mata Hari in 1917 geuite beschuldigingen, dat zij spionnage ge pleegd zou hebben ten nadeele van Frankrijk.'* waarbij echter „van vele kanten” haar onschuld wordt volgehouden, de moord of doodslag, dien zij in de film pleegt op een Russisch generaal, in werkelijkheid niet door haar is gepleegd. Requlranten zien dus in de vertooning van de film onder de genoemde omstandigheden een onrechtmatige daad, voor de schade waarvan de firma Tuschlnski aansprakelijk stellen. Met een beroep op art. 271 W. v. S. geven zij te kennen, dat deze firma zich schuldig maakt .aan openlijke tentoonstelling van af beeldingen van een inhoud, welke voor voor noemde overledene beleedigend en smadelijk is." Deze dagvaarding heeft nog een voorspel Reeds tijdens de vervaardiging van de film hebben Mata Hart's familieleden getracht te weten te komen, hoe de feiten in de film zou den worden voorgesteld. Dit is hun niet gelukt, waarna zij, toen de film reeds in Nederland was, aan de eigenaren, de Metro-Goldwyn- Mayer, verzochten de film voor de publieke vertooning te mogen zien. Deze filmmaatschap pij maakte hiertegen bezwaar. Mr. Huyer, de raadsman der aanklagers ging toen hooger op en trachtte zelfs bjj den minister recht te ver krijgen. maar ook hier was het resultaat nihil Toen wachtte men tot de eerste vertooning bü Tuschinski, waar de gebroeders Zelle Greta Garbo in de rol van Mata Hari den moord za gen plegen. Hierna werd besloten de firma Tu schinski te dagvaarden.... Wjj sullen ons niet verdiepen in de vraag, in hoeverre hier Tuschinski dan wel de Metro, dan wel de makers van scenario en film aanspra kelijk zijn, noch in hoeverre de moord geschied kundig vaststaat, noch ook of hier van een ge wonen moord sprake is, noch of de reputatie van Mata Hart aanleiding kan zijn tot een re habilitatie. Tóch moeten we herinneren aan het eindoordeel over de film, die wij om enkele grof-sensueele tafreeden moesten ontraden en die bovendien als film geen waarde heeft. Met den heer Vliegen is spr. het eens. dat het dragen van uniformen niet wenscheljjk is, maar laat hü dan de A.J.C.-unlformen uit de wereld helpen. De heer Vliegen zegt, dat een fascistisch uniform natuurlijk zijn partijgenoo ten prikkelt, maar eischt tevens, dat een politie agent kalm blijft tegenover gesar en geterg van publiek. Onder de tegenwoordige omstandigheden ligt bet op den weg der overheid, het demonstratie- recht in te perken. Daarmee bewijst de over- Maandagavond is op den Rijksweg tusschen t Zand en Stolpervlotbrug, ter hoogte van het z.g Schllderweggetje, waarschijnlijk door een auto aangereden de heer H. Manneveld, van t Zand. De man werd te omstreeks negefl uur door eenlge personen, die per auto passeerden, in bewusteloozen toestand op eenlge meters van den Wegberm aan den rechterkant van den rij weg gevonden. Op den weg lag zijn pet, terwijl zijn rijwiel eveneens op den wegberm lag. Doktershulp werd Ingeroepen, terwijl ook de Rijksveldwachter werd gewaarschuwd. Het slachtoffer is met een hersenschudding en een hoofdwonde in ernstlgen toestand naar een zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. Van de per sonen, die de ‘aanrijding veroorzaakten, ont breekt elk spoor. De politie stelt hiernaar een onderzoek in. BROEK OP LANGENDIJK 18 Oct. Aanvoer SM# stuks Bloemkool Le Cerf 6.3013.10. Reus 820— 13.30. idem 2e soort 1.604.50. 275 K.G. Tomaten A 16.15000 K.G. Aardappelen: Bchotsche mui zen 0.60—0.80. Eigenheimers 0.500.90, Blauwe Eigenheimers 0.701.70, Due of York 0.70, Drle- llngen 0.50—0.80, 4000 K.G. Peen 1.70—2.10. 7000 K.G. Roode Kool 2.103.80, 26000 K.G. Gele kool 1.50—2.90. 33000 K.G. Vroege witte kool 0 60—1.—. 4000 K.G. Deensche Witte kool 1.20—1 40. 19000 K.G. Uien: Gele Idem 3.704.10, Geie drielingen 4.304.60, Gele nep 6.507.12000 K.G. Bleten 0.602.40, 750 K.G. Rammenas 1.20. zelven een dienst, want voorkomen Is beter dan genezen. Het politle-optreden Is juist geweest en dat er onschuldigen getroffen zji, verandert spr.'s oordeel niet. De meesten van die menschen had den niet op straat moeten komen. (Tegen spraak). Spr. brengt dank en eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den politle-agent Baas, die is gevallen bij de vervuiling van zijn taak Kan de Burgemeester verzekeren, dat van gemeente wege de vrouw en het kind van agent Baas zoodanig van het noodige worden voorzien, dat zij In dezelfde mogelijkheden blijven als zü wa ren, toen hjj nog leefde? Zondagmorgen om half zes is In de Slotlaan te Zeist een brutale Inbraak gepleegd door een twlntlgjartgen Duitscher, die een uur later reeds achter slot en grendel zat. Iemand had met een steen een groote win kelruit van het Citymagazijn van den heer Koetsveld stukgeslagen en door het groote gat, dat was ontstaan, een aantal horloges, enz. bijeengegraaid. Op zjjn vlucht was hij echter gezien door een matineus Slotlaanbewoner aan de overzijde die de politie kon waarschuwen. Een tweetal agen ten trok er per flets op uit en wist den man In het Kerckeboechkwartler aan te houden, nog In het bezit van een horloge met prijskaartje, dat hij voorgaf te hebben gevonden. Bij zijn verhoor bleef de dader ontkennen, doch later werd ook een pet met een aanvul horloges gevonden, waarvan hjj zich op zijn vlucht blijkbaar heeft ontlast. het Inlatlef van Uw vereenlging toe om door het verspreiden van dit populair apologetisch werkje een waardige tegenactie te vormen tegen de beleedlgingen, de H. Kerk en hare bediena ren aangedaan door de beruchte schandaalcol- portage, waarvan In den laatsten tijd de hoofd stad des lands op zoo onbillijke en onpassende wijze getuige Is.” En Mgr. Aengenent, Haarlems vereerde Bls- schop legde niet minder sympathie aan den dag. toen Mgr. schreef: „Gaarne verleenen Wij allen, die aan de ver spreiding daarvan zullen medewerken onzen Blsschoppelijken Zegen, terwijl wjj tevens U een groot succes toewenschen. Ook de overige Nederlandsche Bisschoppen gaven van hunne hooge belangstelling blijk en Dr. Verhoeven, Directeur van het R. K. Centraal Bureau van Onderwijs en Opvoeding te 's-Ora- venhage, aan wiens oordeel men zeker waarde mag hechten schreef: „Met belangstelling na men wü kennis van den inhoud van het boek werk en meenen U een woord van gelukwensch niet te mogen onthouden voor de keurige sa menstelling.’* En dan dat veelzeggend schrüven van een der Amsterdamsche Pastoors, 'die zün sympathiek woord terstond liet volgen door een niet minder sympathieke daad: .jStille Werkers” is een kostelijk mooi boekje, zend mü s.v.pl. 100 ex. ter verspreiding. Het geld ligt ge reed. Zegt dat niet genoeg? Kan men mooier aanbeveling denken? Een tweede oplage van Stille Werkers is In middels verschenen. De eerste 5000 ex. waren binnen enkele weken geplaatst, büna uitsluitend te Amsterdam. Nu gaat het *t geheele land door. Allerwege dient men kennis te nemen van dit interessante en mooie boekje, dat In 144 pagi na’s met 40 Illustraties niet alleen gelezen maar ook herlezen zal worden. Belangstellenden verwijzen wü naar de adver tentie, voorkomend in dit nummer. De heer VLIEGEN (8.D.) keurt af, dat de heer Groenlnx van Soelen twee maal op een politie bureau met de politie gesprekken heeft gevoerd. Zulke betrekkingen zün niet In den haak. Tegenover den heer Feber betoogt spr. de noodzakelükheid van demonstraties ook in dezen tüd. Tüdens de laatste verkiezingen was er nog geen crisis, In verband waarmee de kiezers een oordeel konden uitspreken. 8pr. twijfelt, of de leiding der Haagsche politie heelemaal brandschoon is ten aanzien van ver schillende dingen, o.a. ten 'aanzien van fascis tische smetten. Uit de gevoerde correspondentie blijkt, dat het koek en el Is tusschen die twee. Een demonstratie mag alleen worden gewei gerd, als er een ernstige reden voor is. Spr. uit zün voldoening over de vergunning voor 8 No vember. Wü zullen bü de demonstratie dien dag de orde handhaven. De VOORZITTER zegt, dat *s heeren Vllegen’s betoog niet geschikt Is om de verhoudingen met de politie beter te maken. Als spr. de circulaire van den heer Groenlnx van Soelen wel tüdig onder de oogen had gehad. Is het toch de vraag, of hü er wat aan gedaan zou hebben, omdat men den heeren niet meer eer moet geven, dan hun toekomt. Spr.’s bezwaar tegen den heer Vliegen Is, dat zün partü evenzeer gesteld Is op de orde als spr. maar in haar pers eet van twee wallen. Een ernstige partü zal moeten kiezen. De Interpellatie wordt hierna gesloten. Tengevolge van den buitengewonen regenval, die groote fassa's water uit de hoogere gelegen gebieden naar de Brabantsche rivieren deed toestroomen Is het waterpeil zeer gestegen. Hier en daar trad het water, dat op sommige punten büna volledige wlnterhoogte bereikte, bulten de oevers. De Dommel zette in zün stroomgebied meerdere wellanden onder wa ter, zoodat het vee ijlings naar de stallen moest worden overgebracht. De Maas steeg zeer snel. Te Grave wees de peilschaal acthereenvolgens van Zaterdag tot Maandag verhoogingen aan van 7.32 M. tot 8 60 M. en 9.50 M. De stuw werd in werking gesteld. Te St. Andries op de Maas was de was” Maandag 80 c.M. De Dieze bü Engelen en Crè- veeoeur steeg dien dag 22 c.M. Ook In de binnenlanden en heidevelden heeft het water een aanzienlüke hoogte bereikt. Ver scheidene binnenwegen zün onbegaanbaar ge worden en in de Wlertngsche „broeklanden” staan reeds complexen blank. De Ned. R.K. Middenstandsbond heeft het volgende adres gezonden aan de Twepde Kamer der Staten-Generaal Nu uw college een aanvang heeft gemaakt met de openbare behandeling van het ontwerp- Bedrüfsradenwet, wenscht de Ned. R.K. Mid denstandsbond u mede te deelen, dat zünerzüds op de totstandkoming dezer wet naar zün oordeel èn om haar inhoud in om het door haar geopende perspectief een der belangrükste wettelüke regelingen, die in reeksen van Jaren aan u zün voorgelegd hooge prüs wordt ge steld. In den kring van onze organisatie ofttmoeten de bedrüfsraden, zooals in deze wetsvoordracht geconcipieerd, waardeering, wül zü worden be schouwd als nuttige instituten ter bevordering van den socialen vrede. De Ned. R.K. Midden standsbond ziet in den arbeid der in te stellen bedrijfsraden de voortzetting, in meerdoeltref- fenden vorm, van wat tot dusver in diverse takken van mlddenstandsbedrüf door de be drüfsraden, samengesteld uit de Katholieke or ganisaties van patroons en werknemers, werd verricht. Het onderhavige wetsontwerp heeft voorts in onzen kring groote waardeering ontmoet, om dat het in zün stelsel een goeden grondslag biedt voor verdere ontwikkeling der bedrüfs- organlsatie op publlekrechtelüken grondslag. De Ned. R.K. Middenstandsbond immers, staat op het standpunt, dat het bedrüfsleven in het al gemeen en het middenstandsbedrüfsleven in het büzonder behoefte vertoont aan de mogelük- heid van meerdere ordening der bedrüfs- en concurrentieverhoudingen door daartoe bevoeg de bedrüfsorganen. Om deze redenen mogen wü den wensch uit spreken, dat de beslissing, door uw college te nemen op het ontwerp-Bedrüfsradenwet van positieve beteekenls zü voor de bevordering der bedrüfsorganisatie hier te lande. NOORD-SCHARWOUDE. 18 October 1932 Noordermarktbond 43000 K.G. Aardappelen- Bchotsche Muizen 0.400.70, idem groote 0 7»— 0.90, Duken 0.50. BI. Eigenheimers 1.30. Bi. Aard' appelen 0.70120. 13200 K.G.: Gele Nep 650— 6 80. Drielingen 4.104.70, Uien 3.70—4.10, GroJ» Uien 3.804.20. 3400 K.G. Peen 1.90—2.40, Peen 0.70—0.90. 3700 K.G. Kroten 0.60—1-80. 174W K.G. Roode kool 1.30—3.60, 60600 K.G. witte kool 0.60—1, 16000 K.G. Gele kool 1.40- 2.70, 300 stuks Bloemkool 10.30 per 100 stuk». FORMEREND, 18 October 3000 K.G. kleine boerenkaas 14 stapels I 26,per 50 K.G„ nanae goed. Goudsche kaas t 28 per 50 KG. 1464 K.Vj Boter: weiboter 1.401.45 per kilo, meUctx>,Jfr_2«e 1.65 per kUo. 699 runderen, waaronder 464 ww 3438. en 200 melk- en gelde 80—220 per «u*. stug. 35 stieren 0.44^—0.50 per kilo, matig, 17 P*“ den 85130 per stuk stug. 120 vette Kalveren 0.70020 per Kilo, stug, 169 Nuchtere kalveren 6.0020.P*r Bokkalveren 1416 per stuk, handel stug. Vette varkens 0.24^0.29 per Kilo, handel nMW 37 Magere varkens 35—14 per stuk, handel »w 243 Biggen 4—7 per stuk, handel stug. 1369 Sc»’ pen 818 per stuk, handel vlug. 35 Bokken 3 per stuk. 380 Ganzen 3.75—3.per stuk. eieren 5.50IT25 per 100 stuks. Eendeleren per 100 stuks. Piepkuikens 0.250.70 per Oude Kippen en Hanen 0.35—020 per K.G.. ven 0 40 per paar, Eenden 020—1.10 oer w Konijnen 0253.per stuk. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Utrecht (H. Domlnl- cus) den eerw. pater Y. Hoekstra. Z. H. Exc. de Bisschop van Den Bosch heeft benoemd tot assistent te Nümegen (H. Domini- cus) den zeereerw. pater J. Oonk. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Schiedam (H. Joannes Bapt.) den zeereerw. pater G. Binkhorst, tot kapelaan te Amsterdam (H. Thomas v. Aq.) den eerw. pater H. Determeüer en den eerw. pater G. v. d. Burg, tot kapelaan te Schiedam (H. Joannes Bapt.) den eerw. pater J. v. d. Broek, tot assistent te Schiedam (O. L Vr. v. d, H. Rozenkrans) den eerw. pater A. Keüser. tot kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. v. d. H. Ro zenkrans) den eerw. pater W. Schuurman en tot assistent te Alkmaar (H. Jozef) den eerw. pater G. Tünnlssen. die LEIDEN, 18 October 1932. Varkensmarkt. Aan». 570 zware varkens 0.260.28, 14 lichte varkes» 0.25<^27. Handel matig. Anderzüds verdient het. vooral na wat de voorzitter straks heeft meegedeeld, wellicht aan- beveling om ter kennis van het geheele politie corps te brengen, dat de burgemeester tegen samenwerking met fascistische organisaties is. De heer FEBER (RK.) vraagt, welke hou ding de heer Vliegen zou hebben aange nomen als politiechef op den- 20sten. De heer VLIEGEN (S.D.)Probeer het eens! (O e 1 a c h). De heer FEBER (RJC.) zegt, dat men volgens den heer Vliegen den mond wüd kan open zetten, maar de handen moet thuis houden. Maar de heer Albarda schreef in -43e Sociaal democraat.” dat men voorzichtig moet zün met demon stratie», die den kapita listen geen kwaad aoen en de arbei ders niet ba ten. In het blaadje ,J>e Honger- zweep" stond, dat de geslagen en in een sloot gekanteld, die tenge volge van den zwaren regenval, geheel met wa ter was gevuld. De passagiers bleken niet ge wond, behalve twee dames, die lichte arm- kwetsuren hadden opgeloopen. In verband met dezen waterstand moesten de buspassagiers zich per ladder uit de omgekantelde bus In vrüheid stellen. Allen konden de reis vervolgen. Maandagmiddag vergaderde de Haagsche Ge meenteraad onder voorzitterschap van Jhr. mr. dr. L. H. M. Bosch ridder van Rosenthal. Aan de orde kwam de voortzetting der interpellatle- Vllegen over het gewraakte politle-optreden op den 20sten September, den zgn. „rooden Dinsdag”. straten op den 20sten met bloed gekleurd zouden worden en dat de arbeiders hun gereedschappen moesten meenemen. Is dit het „handen thuis” van den heer Vliegen? En ondanks de waarschuwing van den heer Albarda gaat de 8DAP. nu zelf op 8 Nov. een betooglng houden, onder den druk van communisten en OST En dezen gaan nu nevenbetoogingen houden. De voorbereidende politiemaatregelen In ver band met den 20sten waren juist getroffen. De heer Vliegen is in zün hart blü met die maat regelen. voor zün partü zou er geen grooter ramp zijn dan een verwerkelüklng der commu nistische revolutie. Zn onze steden bevordert men in ■jnze dagen krachtig het veilig verkeer Politie en particulier initiatief zyn zoowel in kleinere als grootere steden bezig het verkeer zóó te leiden, dat dit het minste gevaar voor den voetgan- yer oplevert. In onze hoofdstad heeft men zelfs deze week een „voetgangersweek” ge organiseerd ten einde politie, vervoer en publiek alle aandacht te doen ves tigen op de regels van het verkeer. Loopt veilig' De remmen der auto’s moeten nage zien en de leuze klinkt: „het voor naamste is niet, hoe snel ge kunt Maandagmiddag was in de aula der R. Universiteit te Nümegen ongekend groote be langstelling bü de herdenking van de negende Dies Natalis, waarvan wü reeds verslag uit brachten. Aanwezig waren de commissaris der Konin gin in Gelderland, mr. 8. baron van Heemstra, lid van Gedep. Staten vkn Gelderland, jhr. mr. H. van .Nispen tft. Pannerden, het lid van Ge dep. Staten van Noord-Brabant A. Th. van Rüen. de leden van het curatorium, dr. W. Boe- kelman, mr. W. van Lanschot, dr. 8. Banning en de secretaris mr. C. Prinzen, verder de deken van Nümegen, de paters provincialen van de Dominicanen, Carmelieten, Franciscanen en Capucünen van Nederland, de burgemeesters van Nümegen en omliggende plaatsen, de plaatsvervangende garnizoenscommandant, de commandant der koloniale reserve, majoor Wla sernarectoren van gymnasia te Venray, Breda, Oldenzaal, Den Haag en Nümegen, drie katho lieke wethouders van Nümegen, Mgr. A. F. Sweeps, president van het groot-seminarie te Haren, de overste van de verschillende huizen van orden en congregaties tq Nümegen en ver der vertegenwoordigers van de diocesane comi- té's der St. Radboudstichting, zoowel uit het Zuiden, uit het Noorden als uit Westen des lands, de Senaat van het Nümeègsch Studen tencorps met den moderator pater C. Hooge- weegen 8. J. Naar wü vernemen hebben thans de meeste organisaties aan arbeiders, betrokken bü het bouwbedrüf de verlaging van de coutactloonen aanvaard. De opbrengst der Rüksmiddelen over Sep tember bedroeg ƒ29.932 869 tegen ƒ34 690.642 In September van het vorige jaar Zü brachten dus In de afgelocpen periode büna 5 millioen min der op. Vergeleken bü 1/12 van de raming, groot 634.85 millioen, valt er een achterstand van büna 5 millioen waar te nemen. De opbrengst van de afgeloopen negen maan den van 1932 bedroeg ƒ295.867.366 tegen ƒ334.082.521 over hetzelfde tüdvak van 1931, dus omtrent 5.9 millioen minder. De Inkomsten ten bate van het Leeningfonds 1914 bedroegen over September 3 956.848 tegen 4.932.983 In Augus tus; en de Inkomsten ten bate van het gemeente fonds beliepen f 4.540.540 tegen 3.417.465 in Augustus, terwül de Inkomsten van het wegen fonds 762 032 bedroegen. Hedenmorgen in de vroegte is de twintig jarige W W, bakkersknecht, verdacht van de inbraak bü en poging tot doodslag op het echtpaar J. Laninga te de Punt In Donderen, op ongeveer een half uur afstand van de Punt, gevonden. Hü had zich tusschen eenige hool- bulten verborgen. De aanhouding geschiedde door den veldwachter, die den Jongeman naar Vries overbracht waar hü door den Burge meester zal werden gehoord. Ook de landelüke Federatie van Bouwvak arbeiders, die niet bü het contract betrokken is, heeft zich met de loonsverlaging yereenigd. Zooals bekend, bestaat er bü de Regeering. indien uit anderer hoofde daartegen geen be denkingen bestaan, geen bezwaar de beschik baarstelling van bouwcredieten te bevorderen. Van Regeeringswege zal er contróle worden uitgeoefend op de werkelük mbetaalde loonen. In de bestekken voor den bouw van woningen met Rükssteur zal de bepaling moeten worden opgenomen, dat de aannemer op verzoek op gave moet verstrekken van de werkelük uit betaalde loonen. Omstreeks kwart vóór 7 Zondagavond ver voegde zich aan een perceel in de Balistraat te Den Haag de 31-jarige chauffeur W„ gewe zen minnaar van de daar wonende 22-Jarige Dultsche dienstbode E. 8. Er ontwikkelde zich een gesprek, waarbü bleek, dat het meisje den chauffeur op een gegeven oogenblik niet meei te woord wenschte te staan. Deze laatste werd toen woedend en trok een mes, waarmede hü het meisje een steekwond in de borst toebracht, waarop de dader de vlucht nam. Later op den avond werd hü in de buurt van zün woning aangehouden. Het slachtoffer werd aan den Centralen Post van den Geneesk. Dienst verbonden. De wond bleek niet ernstig te zün, zoodat zü naar huis kon worden vervoerd. De heer 8CHADDELEE (CF.) zegt dat ver schillende polltie-inspecteurs op straat hebben goedgekeurd, dat fascisten en politie gezamenlük tegen de arbeidersklasse zouden optreden Was op 20 September de demonstratie toegestaan, dan was er niets gebeurd. De grootste verantwoordelükheid van de ge vallen slachtoffers dien dag berust bü den bur gemeester. Spr. betreurt den dood van den agent Baas, maar die dood is waarschünlük het gevolg geweest niet van den steek, maar van het feit, dat de man in ülkoortsen uit bed is gesprongen door de slechte contróle in het ziekenhuis, zoo dat de wond weer is opengegaan. De voorzitter heeft voorts bewust gewild, dat dien dag slachtoffer* zouden vallen aan onze züde van de barricade. De VOORZITTER zegt, dat hü rustig naast zich neerlegt de beschuldiging, hem door den heer Schaddelee toegevoegd, kennende de richting waaruit die beschuldiging Is gekomen. Ander züds voelt spr. zwaar zün verantwoordelükheid. welke hem drukt als hü denkt aan den 20sten September. Spr. betreurt, dat er slachtoffers ge vallen zün. Als zoo iets plaats vindt, vraagt hü zich steeds af, welke richtlünen gevolgd moeten worden om zoo iets te voorkomen. Spr. zal In een nota aan den raad meedeelen. wat is gedaan voor de weduwe Baas en haar kind. De agent Baas is 22 September te 17.15 in het Ziekenhuis, terwül hü drie minuten alleen gelaten werd hü was anders rustig uit bed gekomen. Zün vrouw, die in de gang bü de deur zat, zag hem plotseling naast zich. De dokter constateerde een uur later, dat hü alleen een’schram aan de kin had gekregen en dat zün algemeene toestand dezelfde was. Een nieuwe bloeding had niet plaats gevonden. Den vol genden morgen Is de agent Baas overleden. De dokter heeft tegenover spr. het verband tus schen het een en het ander ontkend. Onlangs verscheen als uitgave van de Alge meene R. K. Propagandaclub te Amsterdam een werkje getiteld „Stille Werkers”, dat zün ont staan dankt aan de schandaalcolportage in de hoofdstad tegen de priesters en kloosterlingen in hun arbeid voor de opvoeding der jeugd. Het boekje werd samengesteld door den voor zitter der club, den heer Jan Bakker, die zich met een züner medebestuursleden persoonlijk op de hoogte stelde van den arbeid der kloos terlingen in diverse stichtingen in den lande en zün bevindingen op pittige en onderhoudende wijze heeft weergegeven. Bü zün verschünen viel het werkje een bui tengewoon gunstige ontvangst ten deel en uit alle deelen des lands bereikten het clubbestuur gelukwenschen met de uitgave ervan, waarbü een woord van lof aan den samensteller niet werd onthouden. Kerkelüke en burgerlüke autoriteiten, zelfs de hoogsten In den lande, uitten zich in hun waar deering op de meest sympathieke wjjze. En dit zal niemand verwonderen. Menige bladzüde leest men niet zonder ontroering en niemand zal het werkje ter züde lft£gen, zonder gesterkt te zün in bün meening en eerbied voor de duizenden JStllle Werkers”; onze Priesters, Broeders en Zusters In hun nooit genoeg te waardeeren ar beid, waarvan dit werkje op zoo geestdriftige wijze getuigt. In een van veel sympathie getuigend schrü ven, verklaarde Dr. R. Lydsman Css.R., Se cretaris van Kardinaal van Rossum z.g. os. het volgende: „Züne Eminentie, die met zooveel be- langstelling van uit de Pers de actie van Uw hete den wwmw-'hén, die wtivm demrwMrtjvwreef, propagandoriuh gevolgd heeft, juicht van harte De stoomtreller „En Avant” IJM 8. welke Maandagmorgen aan öe Rüksvischha! te IJmui den heeft gelost, had aan boord een ongeveer 2 Meter lang voorwerp waarvan men vermoed de, dat het een contact-mün was. Dit voorwerp (een lange metalen cylinder) heeft men ver om de Noord al visschende in het treilernet gekregen. Doordat het zwaar begroeid was met doornen en zeewier, wist men niet wat het was, waarom men het mede nam. Bü aankomst te IJmuiden heelt men aan gifte gedaan van de vondst, waarop Maandag middag bü het onderzoek bleek dat het een gevaarlüke contactmün was, die tüdens den oorlog bü den zeeslag bü Jutland daar is voor anker gelegd. Aangezien deze mün slechts één koperen schroefdop bevat, is het hoogst gevaarlük haar te demonteeren. Daarom heeft men de contact mün aan boord van den treiler gelaten. De schipper heeft opdracht gekregen, de mün op een diepe plaats in zee over boord te zetten. in het gewone leven? Veilig verkeer! Goed! Maar als we zoo angstig zijn voor de gevaren die het stoffelijk lichaam bedreigen, die nen we ook eens na te gaan of we wel even angstig zijn voor de moreele ge varen welke overal loeren. Neemt de overheid wel genoegzame maatregelen om de burgerij daartegen te beschermen? We denken aan de schandaalcolportage welke niet alleen den goeden naam van geestelijken doch ook de onschuld der kinderziel bespringt. Nemen we zelf wel ons genoegzaam in acht? Veilig verkeer in éen groote stad prachtig! Maar niet alleen voor *t lichaam, ook voor de ziel. In de nabüheid van de grensplaats Hommer- sum heeft Zaterdagmiddag een zeer ernstig verkeersongeval plaats gehad. De heer J. Hendriks vervoerde met zün vrachtwagen een lading aardappelen Bü den overweg bü Hommersum werd hü plotseling in de flank aangereden door een goederentrein, die uit de richting Gennep kwam. De wagen werd door den trein ongeveer dertig meter meege sleurd en bleef grootendeels versplinterd langs den weg liggen. De bestuurder was uit den wagen geslingerd en lag in bewusteloozen toestand langs den spoorweg. Hü was levensgevaarlük gewond. Twee andere Inzittenden waren eveneens uit den auto geslingerd, doch hadden geen letsel gekregen. Uit de brokstukken van den wagen haalde men echter nog twee inzittenden te voorschün, n.l. den tienjarigen P. Willemsen, die ernstige arm- en beenbreuken bleek te hebben opgeloo pen en zün zusje Gertrud. Het meisje, dat om streeks vüftien jaar oud was. bleek deerlük verminkt. Zonder tot bewustzün te zün geko men, is het kind enkele oogenbllkken overleden. Het lükje werd in beslag genomen. De gewonden werden onmiddelUjk naar het ziekenhuis overgebracht. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, nog niet bekend. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor: te Kwadendamme: den wel eerw. heer H. A. C. M. Wennen, thans Rector van St. Jacob te Amsterdam. Haarlem-Noord (H. Bavo): den weleerw. heer A. P. van Eeden. Te Nieuwerkerk a. d. IJsel: den weleerw. heer O. D. van Eknmerik, thans rector van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Te ’s-Gravenhage(H. Agnes) den weleerw. heer I. M. P. A. Wils. Te Akersloot: den weleerw. heer F. P. J. Huf. Te Hoofddorp: (H. Joannes de Dooper) B. F. Kosters. Te Oud-Vossemeer: den weleerw. heer B. H. C. Hosman, die kapelaan was te ’s-Gravenhage (H. Hart van Jezus). Alsmede tot Rector te Amsterdam (St. Ja cob): den weleerw. heer 6. A. de Boer; te Rotterdam (De Weeshuizen)den weleerw. heer J. M Halkes. Te Vlisslngen (8t. jozefziekenhuis) den Wel eerw. heer F. J. W. Hansen, die Rector aan het St. JosephshulS te Poeldük. Te Amsterdam (O. L. Vr. Gasthuis) den Weleerw. heer J, Th. M. A. Gussenhoven, die kapelaan was te Scheveningen (O. L. Vr. van Lourdes). naamste is niet, 1 rijden, maar hoe snel ge kunt stop pen." Bedenken we dit ook wel voldoende

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14