R. K. Staatspartij Wordt af gehaald Geen misdrijf Het zaad der bedrijfsorganisatie l G Waar wordt het gestrooid MARKTEN V, f Ui WOENSDAG 19 OCTOBER Bestuursvergadering Smokkelaar in bewaring Zestig mille gestolen In de val Hoog water Het cumulatie-vraagatuk Weerbericht Alweer de ovjerweg Door auto aangereden? demand” uit Mokum BEROOVING TE ROTTERDAM WINDHOOS BOVEN JUBBEGA DE „BOM” OP PRINSJESDAG EEN AUTOBUS TE WATER TWEEDE KAMER Boven Weeterlee Veelheid van organen ZU1DERZEESTEUNWET Beslagen ten ijs A JEUGD EN VREDESWERK 'd 4 r Federatie van plaatselijke commissies Zonnig briefje uit een zonnigen stamt EEN AANVARING EN EEN KLACHT BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN Het geheimzinnig geval te Rotterdam Ki Rivieren buiten hare oevere „Ernst Gröschel” schuldiger dan Um. Ill Het zaad en de akker Van een bedrag van 1800. 4 Wielrydater door trein vermorzeld De onbewaakte van de spoorlijn Tal van boomen ontworteld Twee lichtgewonden Oudheidkundige vondst drin- Poetboot niet uitgevaren „Elkandera concurrenten" Klaeeenetryd-idee HEKMAN' S *1 f l I I Bult Na gehouden rondvraag werd de verga dering om 18 uur gesloten. Nabij St. Oedenrode is een autobus met veer tien passagiers, tengevolge van het slippen, om geslagen en in een sloot gekanteld, die tenge volge van den zwaren regenval geheel met wa ter was gevuld. De passagiers bleken niet ge wond. behalve twee dames, die lichte arm- kwetsuren hadden opgeloopen. In verband met dezen waterstand moesten de buspassagiers zich per ladder uit de omgekantelde bus in vrijheid stellen. Allen konden de reis vervolgen. Wegens storm is de postmotorboot Dinsdsg niet uitgevaren. Post en passagiers voor Vlie land gingen door naar Terschelling. Vergadering van den Op deze vergadering 1933 vastgesteld, der verklezingsproce- 1 I i 1 ▼ert en 2 Dit lasti De het Winschoten idhoos vin Door tusschenkomst van den consul-generaal der Nederlanden te Sydney, ontving de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen den volgenden brief van de leerlingen der Hoogere Technische School te Sydney, geda- Den Haag. 18 October. Op den tweeden dag^van de Algemeene Be schouwingen over Minister Verschuur's Bedryfs- radenwet was ongetwijfeld de rede van dr. Kor tenhorst veruit het belangrijkst. Deze afgevaar digde verschijnt altijd uiterst wel beslagen ten ijs en, wanneer hij, als thans, voornemens koes tert, om door ingrijpende amendementen den .gang van saken bij de behandeling van eeniger- lel wet sterk te beïnvloeden, kan men steeds een zeer gedegen betoog verwachten, al brengt zijn impulsieve aard hem wel eens vooral naar aanleiding van interrupties tot uitspraken die lang niet iedereen deelen zal. Wat hy bij voorbeeld op een interruptie van mr. Beumer opmerkte over het onafhankelijk karakter van de gilden en den zeer geringen Invloed daarop van de overheid, zouden we niet graag onder schrijven. Toen 1^ keerde wTrd hy gearresteerd. bedrijfschappen als overheidsorganen en niet als bedrijfsorganen te beschouwen zijn vanwege de zeer afhankelijke positie, welke zy tegenover de overheid innemen. In die positie verkeeren zij. Dat valt niet te betwisten. En dat betwistte dr. Kortenhorst ook niet Maar hij achtte het verkeerd, daaruit de conclusie: dan zijn zij ook overheidsorganen, te trekken. Als de mate, waarin <Je overheid op zulk een Instituut vat heeft, beslissend is voor de vraag, of het al of niet overheidsorgaan is dan is volgens den heer Kortenhorst juridisch het hek van den dam en kan men ook de vraa- gaan overwegen, of b.v. niet de Naamlooze Ven nootschap orgaan der overheid is. lijk het laatste, gaf desgevraagd zijn naam en adres op en kreeg toen de boodschap: .Je hoort er wel meer van, en misschien krijg je wel een belooning". Dit is echter nooit gebeurd. Over de zaak is blijkbaar diep stilzwijgen bewaard. In verband met het bovenstaande heeft het .X>ev, Dgbl.” de Haagsche politie 'opgebeld. De hoofdcommissaris, de heer Van 1 Sand, ver zekerde met nadruk, dat van ..een bom” of iets dergelijks ten politiebureele hoegenaamd niets bekend was. Er was in elk geval geen voorwerp van dien aard of iets, dat er op leek, aange bracht, noch op den bewusten dag. noch daar na. Hiertegenover stelt het blad, dat zijn zegs man als een hoogst ernstig man bekend staat en het geval ook bij na vraag nog door de fami lie van den jongen werd bevestigd. Bij zijn verhoor Verklaarde hij de wapens van „iemand" uit Amsterdam gekregen te hebben Zijn taak bestond er in. ze naar Duitschland te expedieeren. Als belooning zou hij hiervoor het niet onbelangrijke bedrag van 3 per re volver ontvangen. De man is in bewaring gesteld. Het onder zoek is hiermee natuurlijs nog niet afgeloopen en het gaat er op het oogenblik voornamelijk om den .iemand" uit Amsterdam te pakken te krijgen. _.oZon op 6.33, onder 4 56 Laatste Kwartier de quallflcatles betreft j Zaterdag nm. 5.34. Licht op 5 26. verduistering, diefstal en misdrijf van verduistering veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het vonnis t. a. van den kellner werd be vestigd. Hij werd wegens het voortgezet mis- Dinsdagmiddag heeft boven Jubbega een mdhoos gewoed, die in deze omgeving zeer veel schade heeft aangericht. Bij het tuinbouw bedrijf a’daar sneuvelde een zeer groot aantal ruiten van de broeikassen, terwyl by verschil lende woningen de ruiten eveneens werden in gedrukt en bovendien bij een dezer huiaen de muur van den achterkant geheel werd afge rukt.. Tal van boomen werden ontworteld ter wijl op den weg JubbegaGorredijk van vele boomen de kruinen afknapten, welke tientallen meters verder op den weg en in het .land te recht kwamen. Een brug .voor de woning van den heer Schotanus werd opaenomen en een heel eind verder weer neergesmakt. De heer Stoelwinder, die zich aldaar op den weg be vond, werd met zijn rijwiel opgenomen en gen eind verder weer neergeworpen. Gelukkig be kwam hij slechts zeer gering letsel. De windhoos zette zich In Oostelyke richting voort. komen eerst nu-> Andere jaren zat er meer aan de boomen. De atr aften voor de hoofddaders gelijk gebleven Bij Venlo. in de omgeving van het St. Anna- kapelletje, is een bronzen zwaard gevonden uit de bronsperiode, dat minstens 3000 jaar oud kan zijn. Het is bestemd voor de Oudheidkun dige Kamer te Venlo. Dr. Kortenhorst wenscht wat in de ‘vrije maatschappelijke practyk tusschen werkgevers en arbeiders aan samenwerking groeide, door de regeering erkend te zien. Ontstaat daar door de samenwerking van de wederzydsche organi saties eene vereemging. welke aan bepaalde by Algemeenen Maatregel van Bestuur te stellen eischen voldoet, dan wordt zulk een instituut als bedrijfschap erkend En kan zoon bedrijfschap als eene vertegenwoordiging van gansch het bedrijf worden beschouwd, dan treedt dat be drijfschap in de plaats van den reeds ingestei- den bedryfsraad of houdt de instelling van een bedryfsraad tegen. Het erkende bedrijfschap van dr. Kortenhorst en de ingestelde bedryfsraad van Minister Verschuur zyn dus. als het bedrijf schap zich tot vertegenwoordiging van heel een bedryf heeft opgewerkt, elkanders concurrenten En het bedrijfschap tenminste als dr. Kor tenhorst's ideeën werkelykheid worden preva leert. Er is tusschen hen beiden eene verhouding als tusschen bijzonder onderwijs en openbaar onderwijs of als tusschen de bedryfsvereenl- gingen van de Ziektewet en de Raden van Arbeid. Het bedrijfschap is primair, de bedryfs- raad subsidiair. Zeer in den breeeft heeft dr. Kortenhorst het groote verschil, dat tusschen zyn bedrijfschap pen en 's Ministers bedryfsraden bestaat en aal' in het Verslag door den Minister aas ontkend 'jachten aan te toonen. De Minister had betoogd, dat ook de erkende teerd 27 Augustus en gericht aan hun school vrienden in Nederland: „Beste Jongens en meisjes. Vandaag vieren wy in Nleuw-Zuld-Wales den Volkenbondsdag en een oeel van het program ma Is het uitzenden door onze openbare scho len van brieven van vriendschap aan de meis jes en jongens van ieder der vijfentwintig landen, die met ons lid zijn van den Volken bond. Jongens en meisjes vinden het zeer moeilijk te begrijpen waarom er in deze verlichte tijden zelfs een mogelijkheid van oorlog zou bestaan dievërschrikkeiyke. onbeschaafde en Kost bare oorlog en wij zijn vastberaden altijd voor den vrede te spreken en te werken. Wij twijfelen er niet aan of u en uw volk wil zich met ons vereenlgen In onze poging om de schoone doelstellingen van den Volkenbond te helpen verwezenlijken. Onze school is lid van de Volkenbonds-unle en wij ondersteunen met trots de idealen van den bond en zijn doel „Internationale samen werking te bevorderen en internationalen vrede en veiligheid te bereiken.” Wij zenden u de beste groeten van de jongens en meisjes van deze school en van de driehon derd en zestig duizend leerlingen van de open bare scholen van onzen zonnigen staat Nieuw- Zuld-Wales en vertrouwen, dat de harteiykste verstandhouding steeds zal bestaan tusschen uw land en bet onze.” Werden eveneens door den voorzitter besproken. z- dat hij wist, dat zich een schip in de nabijheid beaond en hij niet, op den enkelen grond, dat hl het andere schip zag afzakken, de overtalglru kon hebben, dat zich geen gevaar voor aan vallig ter zake van dat schip zoude kunnen I voordoen. Een straf van schorsing acht de Raad hier geboden. Mi’sdoen straft de Raad den beklaag de. door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld by artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. reeds tientallen jaren. Dr. Kortenhorst her innerde aan uitspraken van Groen van Prin- sterer in 1859 en gewaagde van de groote rol. die op dit gebied in binnen- en buitenland ook door Katholieke geleerden gespeeld is. Er is dus met Minister Verschuur's ontwerp een begin gemaakt, om te komen tot practl- sche verwezenlijking van de denkbeelden, waar over totnogtoe slechts getheoretiseerd werd. En nu is volgens dr. Kortenhorst niet zoozeer de vraag, welk zaad men strooien zal, doch die. op.welken akker men zal zalen het punt, waarom alles draait. En op dit punt loopen de opvattingen van den Minister en den secretaris der Katholieke werkgevers uiteen in een mate, die prof, van der Grinten en ook anderen tot de vraag bracht, of beide opvat tingen zooals dr. Kortenhorst door middel van zijn amendementen nastreeft naast el kander in één en dezelfde wet kunnen worden belichaamd. De sectie op het lijk van de 64-jarige mej. R„ die, zooals geme'd. Zondagavond dood in haar woning aan het Helman Dullaertspleln te Rot terdam werd gevonden heeft aangetoond, dat er «een misdaad ifl 1 spel Is. De vrouw, die ge woon was medicijnen uit haar eigen keuken te gebruiken, is vermoedelyk plotseling onwel ge worden. Bij gebrek aan hulp is zij overleden De sociaal-democraat Kupers vulde in een meer politiek getint betoog de rede van zijn1 juridlschen helper Mr. van den Bergh aan. Ook hij verklaarde zich tegen de ideeën van Mr Kortenhorst vanwege de versnippering, die er het gevolg van zijn zou. Verder verdedigde de voorzitter van het N.V.V. alvast de denkbeel den. In voorzichtigen vorm In amendementen belichaamd, die den bedrijfsraad op den duur veel verder strekkende verordenende be voegdheden geven zullen, ook op het gebied van produetie en consumptie. Men geeft ook van soctallstischen kant wel toe, dat de eco nomische bedryfsorganisatie eigenlijk alleen goed kan worden doorgevoerd, als het inter nationaal en overal gebeurt, doch niettemin wil men nu al In de Nederlandsche wet de kiem daarvoor leggen. De arbeidsvoorwaarden moeten bij collectief contract geregeld blijven. Dat komt volgens den heer Kupers ten goede aan de rustige sfeer In den bedryfsraad! In werke lijkheid reserveert men hier voor de toekomst een terrein voor den klassenstryd. Want er kon eens teveel vrede door regelingen als het onder havig ontwerp gesticht worden! De heer Her mans daarentegen zou ook de loonen gaarne door den bedryfsraad geregeld willen zien, om dat er dan meer kans bestaat, dat het recht en niet de maéht zegeviert. Zyn betoog was In solldarisUschen geest wel zeer gericht op be vordering van den klassenvrede. Maandagavond is „en buitenlander die eqp bezoek bracht aan een pand aan de Kruiskade te Rotterdam, beroofd van 1800. De police arresteerde den 31-Jarigen man F. P. K. en 23-jarige vrouw B. C. Het geld is nog niet teruggevonden. Het dorpje Westerlee bij Winschoten is Dinsdagavond door een windhoos geteisterd. Eenlge daken, onder meer dat vin de boerderij van den heer Horlings en dat van ae woxunï van mevr. Lieftingh, werden op den weg ge slingerd. Langs den weg naar Medurn zyn een aantel palen van bet eiectrlsche net uit den grond gerukt. Persoonlyke ongelukken kwamen met voor. Tengevolge van den buitengewonen regenval die groote fassa’s water uit de hoogere gelegen gebieden naar de Brabantsche rivieren deed toestroomen is het waterpeil zeer gestegen Hier en daar trad het water, dat op sommige punten bijna volledige wlnterhoogte bereikte, buiten de oevers. De Dommel zette in zyn stroomgebied meerdere weilanden onder wa ter, zoodat het vee ylings naar de stallen moest worden overgebracht. De Maas steeg ieer snel. Te Grave wees de peilschaal acthereenvolgens van Zaterdag tot Maandag verhoogingen aan van 7.32 M tot 8.60 M. en 9.50 M. De stuw werd in werking gesteld. Te St. Andries op de Maas was de was Maandag 80 c.M. De Dleze by Enge'.en en Cré- veeoeur steeg dien dag 22 c.M. Ook in de binnenlanden en heidevelden heeft het water een aanzienlyke hoogte bereikt. Ver scheidene binnenwegen zyn onbegaanbaar ge worden en in de Wieringsche „broeklanden" staan reeds complexen blank. Het „Dev. Dgbl.” meldt, naar aanleiding van het vertaieend vinden van een bom op den dag der opening van den Staten-Generaal. dat zich alstoen een aantal jongens op den Kneuterdyk bevond, eenlge oogenbllkken voor de Konink lijke stoet daar zou passeeren. Plotseling zag een hunner, de 14-jarige C„ onder een stoep een vreemd voorwerp, voorzien van wijzers enz., dat hem verdacht voorkwam. *Hy bracht het naar een surveilleerenden politie-agent. die hem hoogst verbaasd vroeg: „hoe kom jy aan dien tijdbom”, en daarop de eenigszins vreemde vraag liet volgen: „wil je 'm terug hebben of zal Ik hem houden". De jongen verkoos natuur- transportondememing, gevestigd aan de wyn- straat te Rotterdam, een kist,-die by het uit lade* eenigszins hard op den grond terecht kwam. Het gevolg was dat een plank van de kist brak en uit de daardoor ontstane opening rolden enkele doosjes, die by nader onderzoek revolverpatronen bleken te bevatten. Dr. Kortenharst men weet het verschilt op principleele punten met Minister Verschuur. Hy heeft zich elders dan in de Kamer over ■j Ministers ontwerp In krasse bewoordingen uitgelaten, doch niettemin was hy en hv gaf daaraan uiting dankbaar, dat deze be windsman het vraagstuk van de bedryfsorgani satie eindelijk in de sfeer van de practlsche politiek gebracht heeft. Erover gesproken is Krachtens de gewijzigde Zuiderzéesteunwet zijn In zeventien plaatsen rond de Zuiderzee plaatse lijke commissies Ingesteld, die tot teak hebben gevraagd en ongevraagd advies alt te twngen over de uitvoering der wel. Daar over deze uitvoering over het algemeen veel klach ten worden vernomen en men In de plaatseiyke commissies van oordeel was, dat de belangen der vlsschers het best gemeenschappelijk kun nen worden behartigd. is men thans overgegaan tot de oprichting van een federatie van commis sies. De voorbereiding Is geschied door een com missie bestaande uit de heeren Blokhuis i Bun schoten). Kofman (Enkhuizen) en Mulder «Sta voren). Deze heeren hebben in de oprichtings vergadering, JX Zaterdag gehouden te Amster dam, tevens zitting gekregen in het federatie bestuur. dat zal worden aangevuld met verte genwoordigers van Volendam en Vollenhove au», zeventien commissies *yn toegetreden. Dat. wil het ontwerp, wet geworden, goede vruchten afwerpen, de geest aan weerszyden goed moet zyn, het werd nog eens nadrukke.yk door den Christelljk-Historicus Bakker en ook door Prof. Slotemaker en den heer Hermans vastgesteld. Het spreekt vanzelf. En zonder twijfel juju op het gebied van de bedryfsorgani satie al Weel eerder veel meer bereikt zyn. als niet steeds by een der partyen de klassenstrijd - idee de gedachten had doorkruist. Aan het eind van de sprekerslijst zijn wy nog niet toe. Van vryzinnig-democraUsche en communistische zyde sprak nog niemand En ook in de rechtache fracties zyn nog gegadig den. Hoe de loop van zaken zal zijn, valt nog met geen mogelykheld te voorzeggen. *s Minis ters antwoord zal hier meer licht moeten ont steken. In ieder geval staan by de behandeling van de amendemenlen-Kortenhorst en die van de soclaal-democraten nog interessante debat ten te wachten, debatten, die zich op een meer afgebakend terrein zullen bewegen en daarom meer dan de algemeene beschouwingen „over- richtelyk" zullen zyn Zal de Minister in laatste Instantie tege moetkomend zijn, als Dr. Kortenhorst den Staat „het geüsurpeerde deel van zjjn teak" aan het maatschappelijk orgaan wil doen over dragen en als Dr. van den Bergh het ontwerp wil leiden op paden, waar nog veel onzekerheid is? We hebben er een hard hoofd in. Op dr. Kortenhorst‘s standpunt zich stellend en dus het verschil in karakter van bedryfs raden en bedrijfschappen aannemend, komt men tot de kwestie, of het naast elkander stellen van die principieel verschillende instituten wen- schelyk en practisch Is. Een staatsrechtexpert als prof, van der Grinten beantwoordde In ..De Tijd” deze vraag reeds ontkennend. En heden in de Kamer schaarden zich verschillende leden aan zijn zyde. Zoo prof. Slotemaker de Bruine die een beroep op de Ziektewet, bij welker uit voering óók Raden van Arbeid en bedrjjfsver- eenigmgen naast elkaar staan, ongegrond achtte omdat op het moment, dat men de uitvoering dezer wet in handen van bedryfsvereenigingen legde, de Raden van Arbeid als uitvoerings instituten reeds aanwezig waren. Hier echter bouwt men iets geheel nieuws op. Ook de Katholieke afgevaardigde HERMANS wees de denkbeelden van zijn fractiegenoot, hoe •ympatliiek hem ook de grondgedachte waf af. omdat zij tot vei snippering zouden lei den ener een veel held van organen zou ontstaan, waardoor d< verantwoordelyke lei ders der organisatie* tensiotte hun werk door den geweldigen omvang niet meer zouden kunnen over zien. Bovendien be streed de heer Her mans den naam ..be dryf schap dien Dr. Kortenhorst geven wil aan instituten, welke, wat den aard en den omvang van hun taak betreft, geweldig zouden uiteenloopen, terwyl toch deze naam elgenlyk alleen past op een orgaan, dat zich in den breedst mogelyken zin de belangen «an het be drijf aantrekt. het was keeren. Er zat niets ander op dan te wachten. De woning van K. werd door de politie oezet en na twee dagen geduld oefenen kreeg men ein delijk den man. om wien het ging, te pakken. 1^. van zyn reis naar Limburg terug- drie wegens De onbewaakte overweg van. van misdryf afkomstige. Utrecht—Gouda aan den Zwarteweg te Goud» heeft wederom een slachtoffer geëischt. Toen Dinsdagmiddag te circa half twee Pt 31-jarige ongehuwde mejuffrouw A. van Evck. wonende aan den Wethouder Venteweg te Reeu- wijk. dien overweg per rijwiel passeerde, werd -z_, - i w. had eenigen tijd vóór het gebeurde oen hulp- grepen, een eind medegesleurd en dood laags kassier hooren zeggen, dat hy de bank een hak h zou zetten. Voorts stond hy in briefwisseling met de verdachten en bestond tusschen hen een bepaalde code. De Rotterdamsche politie heeft dezer dagen een goeden slag geslagen door .de hand te leg- "en op honderd revolvers én 2500 patronen, dté bestemd waren om naar Duitschland gesmok keld te worden. In verband met deze jjnokkel- affaire is aangehouden zekere G. Kffië een volledige bekentenis heeft afgelegd. Het’toeval heeft de politie In deze zaak wel een handje geholpen. Op een dag In het einde van de vorige week a’dus de ..Maasbode" arriveerde uit Amsterdam met een vrachtauto van de firma_V. G. B„ een Hoogste barometerstand 770.1 te Rochefort. Laagste barometerstand 742.0 te Memel Verwachting. Matige, later weer toenemend» Noprd-Westelyke tot Zuid-Westelyken wlna. tydelljk opklarend, later waarschynlyk weer regen, aanvankelyk kouder, later zachter. Maandagavond is op den Ryksweg tusschen t Zand en Stolpervlotbrug. ter hoogte van het z.g. Schllderswggje, waarschyniyk dóór een auto aangereden de heer H. Manneveld, van t Zand. De man werd te omstreeks negen uur door eenige personen, die per auto passeerden, in hewusteloozen toestand op eenige meters van den wegberm aan den rechterkant van den rij weg gevonden. Op den weg lag zijn "°t. terwijl zijn rywiel eveneens op den weg ■■g. Doktershulp werd ingeroepen, te,ook de Ryksveldwachter werd gewaarschuwd. Het slachtoffer is met een hersenschudding en een hoofdwonde in emstlgen toestand naar een zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. Van de per sonen. die de aanryding veroorzaakten, ont breekt elk spoor. De politie stelt hiernaar een onderzoek in. AMSTERDAM 1» October 1933 Vee vatte kalveren ie kw. 8488. 3e kw. 58al kw. 4556 per K G. levendgew 34 nuchtere W- veren per stuk 48 436 varken»: van 90—1** K G. 32- 33. zware varkens 31—33, vette varken* 28--30 per K G. slachtgewlcht. Marktvertrxjp: Vette kalveren, mal ruimen aw- voer. handel zeer «til. dalende prijzen, eeniy vette kalveren boven noteenmi. varken» met ww rug aanvoer, stille handel, pryzen lete lager oa“ Maandag, nuchtere kalveren minder aanvoer, we* nlg handel. BROEK OP LANOENDIJK. 19 October 193Z-- 3300 at uk» bloemkool Le eerie 890*5 00 te soort 1190—13.00. idem 2e soort 1 70—re 13000 K.G Aardappelen: Schoteche muizen OJWT 0.70. Eigenheimers 0 90, Bl. Eigenheimer» Drielingen 0 50—0 70. 3600 KG. Peen I SO—l^' 34 000 K. G Roode kooi 1.803 50, 30 000 Gele kool 120—2 40. 13 000 KG Vroege Win» Kool 0.70—1.00. 16000 K G. Deensche witte 0.90—150 11000 K G. Uien: Gele uien 3 70—4-W. Gele Drielingen 4 104 80. Gele Nep 30—4»! 75 K.G. Slaboonen 20. 8000 K G. Bieten 0.90-*»“ NOORD-SCHARWOUDE 19 Noordermarktbond 18 500 K.G. Schoteche Muizen 0 600 70. Groote J Du ken 0 70, Bl Eigenheimer» 0.90. Bl. peten 1—1.60. 4500 KG Uien Gele N< 6 Tb. Drielingen 4 30—480 Uien 3 90—4 1 Uien 44 10 1800 K C. Kroten 0.60—1 K.G. Roode kool 2 10—3 90. 23000 K witte kool 0 00—1 00 2300 K G D. witte 1 20. 4100 KiO Gele kool 1 803.80. WOERDEN. 19 October Ka*» paruien Met AM. le soort 3033. idem 3» 3729. zwaardere 35. Handel vlug. Dr. Kortenhorat ontwikkelt tegen over het regeeringaatelael een atelael van bedrijf- achappen De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdfci heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het stoomvisschersvaartuig „Olympia" IJm. Ijl met de Duitsche .Ernst Gröschel” op «ie Noordzee en voorts betreffende de klacht van den Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart tegen den schipper van de .Olympia" IJm. 111, ter zake het overlaten van den Wachtdienst aan dek aan minder dan twee personen. De Raad is. wat het ongeval betreft, van oor deel. dat de schuld aan deze aanvaring aan beide zyden is gelegen, doch dat de schuld van het Duitsche schip grooter Is dan die van de „Olympia” IJm. 111. Dit oordeel berust niet hierop, dat het.regle ment ter voorkoming van aanvaringen op zee, een recht van den weg voor het visschende ..stoomvaartuig’’ zoude erkennen. Zulks is in derdaad niet het geval. Maar dit wil nog niet zeggen, dat, by de ter voorkoming van aan varing te nemen maatregelen, de omstandigheid, dat een der beide schepen visschende is, buiten beschouwing moet worden gelaten. De vraag van den wetteiyken uitwjjkplicht, volgens artikel 19 van het Zeeaanvaringsregle-' ment, is ten deze voor verschillende tydstippen verschillend te beantwoorden. Wanneer juist is, wat van de rijde van de „Olympia” is ver klaard. dat net Duitsche schip met een koers van ongeveer N.W. werd gezien, op een afstand van ongeveer 3 4 myi dwars aan stuurboord van de „Olympia terwijl dft schip N O. voor lag en voorts, dat het Duitsche schip, voordat men dit stuurboord uit zag gaan, achterlyker dan dwars afzakte, dan zou in het geheel geen gevaar voor aanvaring hebben bestaan, zoodat daarmede ook vanzelf de .pitwykpllcht van de ..Olympia" zou vervallen. Daarby komt nog. dan wanneer - moet worden aangenomen, dat later inderdaad -crW VAn heling veroordeeld tot een jaar ge- voor de „Olympia” een plicht tot uitwyken be stond. dan moet niet worden vergeten, dat de „Ernst Gröschel", welke op de S B-zyde van de „Olympia’ aanvoer, de aanvaring had kun nen voorkomen door tydig één of wellicht slechts een halve streek van koers te veranderen, zulks terwyl het schip, wel 90 vail koers had moeten veranderen. Daarmede mag wel dege- iyk. ook zonder erkenning van het recht van den weg van het visschende vaartuig rekening worden gehouden. Van dit alles kon echter hier geen sprake zyn. omdat de ..Olympia” door grove onoplettendheid door de „Ernst Gröschel" niet tydig is gezien. Ook op de „Olympia" zyn fouten gemaakt. De schipper was niet aanwezig. De machinist heeft echter voor den Raad verklaard, dat hij, zich aan dek bevindende, met den matroos van de wacht, die zich op de brug bevond, heeft ge praat. onder luidere ook toen het Dmtsche schip op een halve myl afstand stuurboord uit en daarna weer bakboord uitging De matroos van de wacht stond, gelijk de getuige verklaarde, naar het Dui.sche schip te kyken HIJ had tydig den schipper moeten waarschuwen en de atten tie van het Duitsche schip moeten trekken, ook toen het den»schyn had alsof dit schip voor de „Olympia" over zou gaan. Hy deed echter niets totdat de schepen elkaar zóó dicht genadenl waren, dat de aanvaring onvermydelyk was. Wat de klacht betreft, is de Raad van oor deel, dat deze gegrond is. De Raad acht het verzuim van den schipper des te ernstiger, om- Verleden jaar tefcen Kerstmis kwam men bjj 1 de Nederlandsche Landbouwbank te Amsterdam tot de onaangename ontdekking, dat een hulp- kassier verdwenen was met f 60 000 Inmiddels j bleek ook. dat de man in den loop van de jaren 1927—1931 Incassogelden verduisterd had, tot een bedrag van f 16 500. Bovendien ha<I de bediende nog een aantal kantoorboeken weggenomen. Spoedig bleek, dat de man samen met een vriend, een kellner. naar het buitenland was uitgeweken. Na een maand van Ijverig speu ren werden de vrienden te Marseille gearres teerd. Een derde arrestatie had intusschen nog plaats gehad. Een banklooper werd gear resteerd, wien het verbergen van een deel van de f 60 000 was ten laste gelegd; hjj zou de hem in bewaring gegeven f 5000 aan het meisje van den kassier geven. In Juni stond het drietal voor de rechtbank te Amsterdam terecht. De bankbediende werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf we- gens diefstal en verduistering, den kellner leg de zij wegens heling en medeplichtigheid één jaar gevangenisstraf op. De kantoorlooper werd vrygesproken. Het O. M. ging in hooger beroep van de vonnissen. Het Amsterdamsche Hof. gister arrest wij zend, bevestigde het vonnis tegen den bank bediende. behalve wat Hy werd wegens voortgezet 3. Onder de Ingekotnen stukken, welke daar na behandeling vonden, was een verzoek van den Kiesl^ing Utrecht, om 1. z. het cumulatie- vraagstuWeen onderzoek In te stellen van de zyde van het Partijbestuur en daaromtrent een goed gefundeerde Inlichting te verkrijgen. Naar aanleiding van dit verzoek zal getracht worden op korten Uermyn een nota daarover samen te stellen. 4. Vastgesteld werd het werkplan 19321933 29 October, aa.: le Vergadering van den Ver- kiezlngs»aad. 12 November as.: eventueele 2e Vergadering Van dien Raad. 2526 November a. s.: Partijraad, te Haarlem, wordt het Partyprogram 15 December, aanvang dure in de afdeehngen der Partij. Daar, In verband met de hangende Kieswet- wyzlging de datum der candidaatstelling voor de Tweede Kamer zeer vermoedelyk op 9 Me. zal vallen, zal de stemming in de Party dan op 23 April moeten gesteld worden. Deze datum valt op Beloken Paschen, den tradltioneelen dag voor de Amersfooetsche Politieke byeenkomst. Daarom zal worden getracht deze byeenkomst in 1933 te combineeren met de voorjaars- Partyraadsvergadering in den loop van ^de maand Mei 1933 té houden. Echter zal de Politieke Byeenkomst ditmaal het karakter dragen van een samenkomst in vertrOuweiyke sfeer van de kern der plaatse- lyke leiders met de centrale Partyleiding. en de leiders der actie, ter bespreking dier actie. Omtrent de plaats dezer byeenkomst werd het D. B gemachtigd een beslissing te nemen. 5. De bespreking vond plaats over de sa menvoeging van RUkskieskringen voor het in dienen van de officieele candidatenljjst. Inge volge artikel 6 van het Kiesreglement. De voor- loopige ulkomst van dit beraad zal den Kring- besturen worden medegedeeld. Deze kunnen dan binnen 10 dagen advies uitbrengen voor zoover de voorstellen hun eigen kieskring raken. 6. Aan de Fractie der Tweede Kamer zal worden medegedeeld, dat naar het algemeen ge voelen van het P. B. de aanhangige wyziging der Kieswet wat aangaat de wyze Van candi daatstelling (het onderteekenen der candlda- tenlijsten ten gemeentehulze ter plaatse van het hoofdstembureau) geenszins wensehelljk is. 7. Vastgcsteld werd een afzonderlijk regle ment op de Kiescomités, bedoeld in art. 24 lid 4 van het Kiesreglement. Hierin worden rtge-- ten gesteld, waardoor, naar mag worden ver trouwd. de activiteit door Kiescomlté s te ont wikkelen. zooveel mogelyk in goede banen wordt geleid; in de practyk gebleken excessen worden verboden en met bepaalde omschreven sancties worden getroffen. 8. Aangenomen werd een voorstel van het Dagelyksoh Bestuur, om den Party raad een ontwerp-besluit voor te leggen de afdracht van contributie aan de centrale Partijkas te bren gen van 3 ets. of 5 ets. per Ud. Dé groote uit breiding «Ier werkzaamheden van de centrale party-Instantie maakt deze verhoogmg drin gend noodig. 9 Op voorstel van het Dagelbksch Bestuur werd besloten over te gaan tot aanwyzlng van een Begrootings-Commissie Uit den Party- raad. Het Party reglement ken' deze instelling niet. In verband met den geulten wensch van den Partijraad acht het Partijbestuur het nut tig, dat In die richting wordt gegaan en dat eene commissie kennis neemt van de Begroe ting en daarover mondeling rapporteert aan den Partijraad. 10. In verband met de aanhangige wijziging van de Kieswet zal aan den Partijraad een wij ziging van het Klesregelement 1932 worden orgelegd ten aanzien van de termijnen waar men verschillende werkzaa iheden moeten irden afgewikkeld. De bedoeling Is het tempo na 1 Februari te versnellen zóó dat de partij stemming zonder bezwaar in de tweede helit van April kan worden gehouden. 11. Na gehouden rondvraag werd «ie verga- Op Zaterdag 15 October j.l. kwam om 11 uur het Partijbestuur in Parkzicht te Amsterdam, onder voorzitterschap van mr. C. Gosellng, in vergadering bijeen. Afwezig was de afgevaardigde van Leiden, met kennisgeving, mede met ber cht van verhin dering van diens plaatsvervanger. Verder was het Partijbestuur volledig aanwezig. 1. By de opening der vergadering sprak mr. Coseling den wensch en het vaste vertrouwen uit. dat de werkzaamheden voor de verkiezings procedure. welke met deze vergadering haar aanvang nemen, op vlotte en voor de Partij voorspoedige wijze zullen verloopen. Daarvoor is onderling vertrouwen onontbeeriyk. naast krachtige leiding en goede voorlichting Spr. deed een beroep op de medewerking der Kring- voorzitters en der Kringbesturen om in hei zware verkiezingsjaar met groote toewyding den electoralen en den propaganda-arbe.d le verrichten. ”>e programbehandeling en den zich hiér en daar plotseling uitenden drang cm te gaan studeeren en mitsdien volgens art.10 Paryreglement studieclubs te gaan oprichten. 1 (Aan deze punten zullen ook in het Party- orgaan eenige beschouwingen worden gewyd). 2. De notulen der vergadering van 25 Juni 1932 werd goedgekeurd. vangenlsstraf. De banklooper die door de rechtbank was vrijgesproken werd door het Hof tot maaijden gevangenisstraf veroordeeld het verbergen gelden. De preventieve hechtenis, die geheel in I mindering wordt gebracht, bedraagt ongeveer I zeven maanden. Hoewel verd. geen voordeel uit bet verbergen had getrokken zoo overwoog het Hof, wist hy i Het regent Het regent Dadelijk prutt&n wy: tWat een hondenweer.'” We zijn den moeien zomer, de vele zonnedagen, den langen na-zomer vergeten We pruttelen: „wat 'n weer’f" Was er^ooit 'n zomer waarin het groen, zelfg in onze steden, zóó lang groen bleiff: We naderen al .Allerzielen” en toch gele plekken. r pijna geen blaadje Komt er niet op aan. We zijn voor 't oogenblik ontstemt: het regent. Hoe snel vergeten wij.' Hoe gauw denken we niet meer aan al het .schoons, dat-ons wordt toegereikt. Even een stevige bui die komen moest, wil de grond voor den ko menden tijd vruchtbaar zijn. of we zijn uit ons humeur; we klagen. Eigenaardig menschelijk verschijn sel. En toch: ’t oud-Hollandsche versje- verbindt regen met zegen. Laten we ook voor den regen dank baar zijn. Tegenspoed staalt, tegenspoed komt voor ieder. Niet .Jclagen” maar .dra gen” indien de levensregen ook een enkelen keer komt voor ons, na veel zonnedagen. Het regent en het zegent! Daar by de zending' niet de voor een vervoer van wapenen vereischte papieren waren ge voegd en de kist slechts -het opschrift ..Wqrdt afgehaald” droeg, waarschuwde de transport firma de politie, die de kist opende en er ioo revolvers en 2500 patronen In vond. De Inhoud werd onmiddellyk In beslag geno men. De kist maakte men weer dicht en Het men in het pakhuis staan hl’ afwachting, dat dengene, voor wien ze bestemd was, zich zou melden. In den avond van den dag. waarop dit alles gebeurde, werd de transportonderneming op- gebe’d en informeerde iemand 'of de oewusie zending was aangekomen. Men antwoordde daarop bevestigend en men kreeg de boodschap dat de kist den volgenden ochtend zou woraen afgehaald. t Begrypeiyk was de politie dien ochtend al vroeg present, doch in haar verwachting den smokkelaar meteen te pakken te krygen werd zy teleurgesteld. De kist werd opgevraagd door een bood schapper van Fluks-dienst. die daartoe de ver eischte papieren toonde. Deze boodschapper had opdracht de zending naar het kantoor van zyn firma te brengen. Aldus geschiedde. De politie ging echter mee en installeerde zich op het kantoor van den Fluks-dienst. Lang be: hoefde hy dezen keer niet te wachten, want 's middags kwam er al een man die om de kist vroeg Deze man, die een zekere B. bleek te zyn werd onmiddellyk gearresteerd. Weer bleek mén echter met een tusschenper- soon te doen te hebben. B. verklaarde van zekeren G. K.. die by hem in huis woont, op dracht te hebben gekregen de kist af te halen. K. was echter naar Limburg vertrokken en niet bekend wanneer hy terug zou dat het geld van diefstal afkomstig was. Hy door een uit Utrecht komenden trein aa_ *__ai*inri mpri/nrrslpurrt rtrwi 1 de spoorbaan geslingerd. Het lyk werd naar de woning aan den Weth. Venteweg overgebracht. Het rywiel werd totaal vernield. De trein had eenig oponthoud. De oorzaak van dit doodeiyk ongeval is ver moedelyk te wijten aan het feit, dat de wiel- rydster door den feilen wind den trein nkt gehoord had en door den regen hem niet beeft zien aankomen. Dit is reeds het derde doodeliik ongeval, dat op dezen overweg heeft plaats gehad.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6