Prikkeldraad en w Tienduizend mannen bidden van Vreeselijke dood Crisiogeruchten Treffende stoet te Nijmegen STAND DER NEDERLANDSCHE STAATSLEENINGEN Hoeveel er „uitgespaard” zou kunnen worden Al te mooi er Lijk later gevonden 13.000 K.M. op één dag DE CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE Staking op de veilingen? ERNSTIGE VECHTPARTIJ Een half aartje in de keuken ANTH. VAN LEEUWENHOEK. Te Delft herdacht AUTO OVER DEN KOP R.K. KAPPERSPATROONS R.K. MIDDENSTAND Drie inzittenden gedood Een stille audiëntie Rondom het monument Plechtig Lof WESTLANDSCHE KOOPLIEDEN ONTEVREDEN baar aanvaard dienen* te worden, indien het.... te grijpen waal Maar t is juist dAAraan, dat wij althans vooreerst niet weinig twijfelen, wij zien Immers, dat er feitelijk maar twee leenlngen tegen 5 pet. loopende zijn, en dat zijn juist de conversieleenlngen van April en Juli 1932 (de 5 pet. leenlng 1919 schrompelde al Inéén tot 30 mlllioen). Baron De Vos van Steenwyk Onder Houten viel Zondagavond een man uit een trein en werd totaal verbrijzeld Chriatua Koning monument door Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen onthuld UITZENDING GEADVISEERD Maar niettemin: ieder voordeel zou dank- m poru„ m ziobz.ui WZ£UH,£ COMMANDANT VAN Toeapraak Mgr. Diepen De najaara-Centrale Raad De landelijke organisatie Naar een vernieuwd werkprogram D'Arcy Thompson Society BMmW. rw>«« Wrq 1.10. 32 IMgaloot k> 1931 1.600.000 I I vier den 1916 1929 1931 1929 1931 1916 1917 1928 1919 1932 1932 37.240.000 84.620.500 1.810.000 403.009.100 5.831.000 1.760.000 bestuur van den auto, Nelllnk, een sleutel been gebroken heeft. De andere twee inzitten den bleven ongedeerd. Jmt ..r Naar men ons bericht, zal de kapitein ter zee F. J. Heerls met 1 Dec. as. na zijn bevordering tot schout bij nacht den zeedienst verlaten en tevens zijn functie van commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord heerleggen. Als zijn opvolger te Wil lemsoord is aangewezen de kapitein ter zee O. J. baron de Vos van Steenwyk, adjudant In de Royal - v. d. Hoeven 5 5 5 2K 3 3K Staats- of Gemeentel. 5-jar. Breda 5-jar. Arnhem 5- Jar. Dordrecht Prov. Groningen den Haag Vlaardlngen Haarlem 6- jar. Almelo Assen Delft Hengelo 10-jar. Beverwijk Middelburg Tilburg Amsterdam *33 Enschede Indië 32 Nederland 33 I Nederland 32 II Koers van uitgifte 99% 99% 98% 98 99% 100 99 100 98% 99% 100 >nd, waar- tpgedragen - De cbag- con- Om 13.105.732.50 11.774.475.75 1.375.687.25 4.788.800. - 827.200. - 5.552.000 - 827.200 387.706. - 4.680.900. - 19.050.952.50 3.712.725 3.885.575 - 9.300.000. 12.500.000. - 91.768.954.- C 521895.100 40^374.050 39.305.350 125.000.000 22.000.000 277.600.000 20.000.000 J 7.623.000 125.000.000 500.000.000 84.000.000 433.072.200 186.000.000 250 000.000 3.010.869.700 Van Leeuwenhoekcomlté, woor sprak. Hierna hield dr. Schlerbeek Datum v. Inschryv. Rente 14/3 32 31/3 33 30/3 33 39/7 3/8 36/8 30/8 13/9 16/9 19/9 19/9 30/9 23/9 23/9 38/9 4/10 31/10 1/4 1/7 at zou er nu door middel van versie te bereiken vallen? daarop een antwoord te kunnen geven, moeten wij zien naar de teekenen des tljds op de publieke geldmarkt; niet ten onrechte heeft de Minister van Finan ciën er In de millloenennota op gewezen, dat de door den Staat te betalen rente niet van den Staat zelf afhangt, maar dat de overheid, evenals leder particulier, moet zien te leenen tegen de laagst mogelijke rente, waartegen zij geld krijgen kan. Welnu: hieronder hebben wij eenige van de door ons bedoelde „teekenen des tijds" I tot uiting gekomen In een aantal emissies verzameld. 8OERABAJA, 24 Oct. (ANETA). Een auto, welke terugkeerde van de races. Is met groote snelheid, naar schatting eene van 100 KM. in een bocht van den weg omgeslagen. De auto maakte een saltomortale, hetgeen geconsta teerd kon worden aan het feit dat alle vier wieldoppen waren vernield. De inzittende tuin architect Payens werd op slag gedood, de op zichter van de racebaan Muller en de chauf- De debatten over het wetsontwerp tot tijdelljke leur Isak z(jn even later overleden, terwijl de heffing van 30 opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief welke morgen een aanvang zul len nemen, vormen Inderdaad het begin van de eigenlijke geoachtenwissellng met de Regeering over haar beleid, in het bijzonder ten aanzien van de middelen ter bestrijding van de crisis. Ze vormen, ook al worden ze alleen met den Minister van Financiën gevoerd, het voorspel van hetgeen eerst op 8 November komen moet; maar het Is niet uitgesloten. Ja zelfs heel waar schijnlijk, dat ze belangrljker zullen zijn dan de officieels Algemeene Beschouwingen over het regeerlngsbeletd De geruchten over een ophan den zijnde mmlsterieele crisis doordat Minister De Geer de portefeullle-kwestle zou stellen, om zijn wetsontwerp aangenomen te krijgen, met daarbij de onderstelling dat het geheele kabinet zich met hem homogeen- zou verklaren, zijn niet geheel zonder grond, al is er te voren over deze zaken nooit iets met zekerheid te zeggen. Dat het wetsontwerp ongewijzigd zal worden aangenomen, gelooven we niet. De herziening van het tarief zal wel geamendeerd worden, maar daartegen kan de Regeering na overleg met de Kamer, geen al te groote bezwaren in brengen. Nemen wij aan. dat de hier gegeven cij fers juist zijn, dan zal een ieder niet al leen de sociaal-demokraat, die zich In dit opzicht maar al te vaak een monopolie toe kent oprecht deernis gevoelen met de arme stakkers, en méér en sterker deer nis zou er wel eens kunnen schuilen in het hart van menigen „kapitalist” dan In dat van den socialist, die met fanfares zoo’n ge val rondbazuint en er politieke munt uit wil slaan. Hoe ver dit laatste streven gaat, blijkt uit de verlakkerij, waarvan deze gevoelige Leidsche correspondent de lezers van zijn lijfblad met *n gerust geweten de dupe laat worden. Wit Immers blijkt? Dat het gezin niet van 0.24 per week leven moet zooals de kop letterlijk aan geeft maar dat per persoon en per dag 0.24 (buiten de huur) beschikbaar 18. *t Is natuurlijk weinig, heel weinig, te weinig, maar 0.24 per week In een gezin, of 0.24 per persoon en per dag, X lijkt ons nogal ’n verschilletje! De gevoelige Leidsche correspondent heeft het in zjjn polltieken ijver al te mooi willen maken! Als toch zóó de menschen tegen 8 Novem ber bij elkaar getrommeld moeten worden!! In de Vrijdag gehouden spoedvergadering van den Radloraad is ter sprake gebracht het verzoek van den minister van Waterstaat om advies omtrent de aanvrage van de VARA., die op 8 November beschikking wilde hebben over zendtijd, zulks in Verband met de Hout- rust-demonstratie te ‘s Gravenhage. De Radloraad besloot den minister te advl- seeren op het verzoek van de VAR A. In gun- stigen zin te beslissen. De „Tel." verneemt In tegenstelling met dit bericht, dat wy aan het „Volk" ontleenen. dat de Radloraad voor deze aangelegenheid nog een vergadering moet beleggen. 523.895.100 407.374.050 39.305.350 119.169.000 20.240.000 277.600.000 18 400.000 17.623.000 87.760.000 415.379.500 82.190.000 30.063.100 186,000.000 A 250.000.000 A 535.870.6001 2.474.999.100 B| cus der R. K. Universlteit, Prof. Dr. Titus Brandsma, Mgr. C. A. van Son, Mgr. Teurllngs (U.S.A.) verschillende Pastoors der stad en Oversten van verschillende geeste lijke Orden, burgerlijke autoriteiten van Nij megen en omliggende plaatsen en verder de Bestuurderen van talrijke katholieke sociale en geestelijke organisaties. De Ned R. K Middenstandsbond, die slechts eens In de twee Jaar pleegt de congresseeren, besloot in 1930 om in de Jaren. waarin geen congres wordt belegd, studiedagen te organi- seeren van besloten karakter, bestemd voor al degenen, die leiding hebben te geven In stands- of vakorganisatie de> R. K. Mlddenstandsbewe- glng. Deze studiedagen hebben In deze dagen plaats gevonden, wederom te Amersfoort In het gast vrije St. Alfonsus Retraitenhuls, daartoe wel willend door den hoogeerwaarden pater provin ciaal der Redemptoristen beschikbaar gesteld. Evenals den vorigen keer waren de studieda gen wederom door een groot aantal landelijke, diocesane en plaatselljke bestuurderen bezocht. Aan de orde werd gesteld een nieuw ontwerp- werkprogram voor den Ned. R. K. Midden standsbond. Nu het ongeveer vijftien jaar geleden Is dat de Ned. R. K. Middenstandsbond zijn eerste breede werkprogram vaststelde, achtte het hoofdbestuur den tijd gekomen om dit aan een herziening en aanvulling te onderwerpen en men achtte de studiedagen de aangewezen ge legenheid om over het nieuw ontwerp-program een eerste algemeene gedachtenwisseling te houden. Het ontwerp-werkprogram werd In gedeelten behandeld, terwijl de belangrijkste punten spe ciaal door Inleiders werden toegelicht. Allereerst werd ingeleid het ontwerp-ge- meenteprogram van den Ned. R. K. Midden standsbond, door den heer H. E. van den Brule, te Rotterdam, lid van het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond In het Bisdom Haar lem en lid van den gemeenteraad van Rotter dam. Verder het vraagstuk van de concentratie der Bureaux van de R. K. Middenstandsorganisatie door mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, te Rijswijk, directeur van het Nationaal Hanze bureau. De samenwerking van den middenstand op economisch terrein werd behandeld door den heer J. P. de Brabander, te Utrecht, directeur van het Centraal Hanzebureau in bet Aarts bisdom. Mr. F. J. H. Bach, te Den Haag, directeur van het Centraal Hanzebureau in het Bisdom Haarlem, besprak het programpunt inzajte pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en inzake wettelijke bescherming van het kleinbedrijf. De accountant J. G. van Neerven te Eindho ven. voorzitter van de R. K. Middenstandsver- eeniglng aldaar, nam de rijksvoorllchting ten behoeve van den middenstand onder de loupe Tenslotte werd behandeld de zedelijk-gods- dlenstlge taak dër organisatie, door rector J. F. M. Bots te Amsterdam, geestelijk adviseur van den R K. Middenstandsbond in bet Bisdom Haarlem. Op alle inleidingen volgde breedvoerige en geanimeerde gedachtenwisseling. Het concept-werkprogram zal thans in de be treffende bestuurslnstantles aan de orde wor den gesteld, waarna bet in den loop van het volgend jaar zal worden gepubliceerd. De laatste personentrein in de richting Den Bosch moest Zondagavond omdat aan de nood rem was getrokken, eenige kilometers vóór het station Houten tot stilstand worden gebracht. In een der achterste wagons bleek een reiziger uit den trein te zijn gevallen. Door het personeel van den trein werd met behulp van eenige reizigers In de diepste duis ternis de omgeving afgezocht, doch men kon den man nergens ontdekken. De trein reed daarop verder naar het station Houten, waar een en ander werd gerapporteerd. De stationschef ging met den ploegbaas en eenige leden van het baanpersoneel wederom naar de plaats, waar de man uit den trein zou zijn gevallen. Men vond tenslotte het slacht offer dood en geheel verminkt langs den spoor weg liggen. De ongelukkige was bij het uit den trein vallen waarschijnlijk tusschen de treeplank terecht gekomen en daardoor een eindweegs medegesleurd en geheel verbrijzeld. Verschillende llchaamsdeelen lagen hier en daar langs de baan verspreid. Per lorrie werd het stoffelijk overschot naar het station Houten en later naar de alg. begraafplaats aldaar ver voerd. Het slachtoffer bleek te zijn de 33-jarige H. P. de K. uit Tilburg. Hij had In gezelschap van zijn vader en broer gereisd. Hoe deze tragische gebeurtenis zich precies heeft afgespeeld Is nog niet bekend, daar de vader en de broer van het slachtoffer zoodanig „onder den Invloed” waren dat hun Zondag avond geen verhoor kon worden afgenomen. opcenten op de Invoerrechten voor één jaar. Een I maatregel, die 23.5 mlllioen moet opbrengen. I Men kan wel een aantal belastingen opnoemen, die ook in aanmerking aouden kunnen komen. I maar daaronder is er niet een welke dit bedrag ook zal opleveren binnen een Jaar. Men mag In I het algemeen bezwaren hebben tegen verhoo- glng van het tarief, maar als er geen andere I weg wordt aangewezen, zal men het voorstel I van de Regeering wel moeten aanvaarden. Het I geld moet er zijn; er is nu eenmaal een groot tekort en dus ligt het voor de hand, dat een I minister, aan wien men het gevraagde weigert, I niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen. I evenmin als het Kabinet, dat zich na ampel I overleg, want tot dezen maatregel was reeds lang besloten, met de tijdelijke heffing vereenlgd I heeft. Uit de millloenennota blijkt dit ten duidelijkste waar de minister schrijft dat de voorgestelde belastingen en be zuinigingen noodig zijn er. dat het bij alle onzekerheid, die de toekomst biedt, muurvast staat, dat met minder dan thans in het voor nemen ligt niet kan worden volstaan. We ernst blijkt ook uit de snelheid waarmede dit ontwerp behandeld wordt. Minister de Geer kat. hier nooit toegeven, zoo- dat we de kwestie gerust zóó mogen stellen, dat de Kamer In dezen te kiezen heeft tusschen de tijdelijke heffing en het aftreden van minister De Geer met alle gevolgen daarvah. We durven gerust te zeggen, dat dit bekend was van het oogenbiik af. dat de mlllioenen- nota verscheen en het ontwerp werd Ingediend en daarom was het. politiek gesproken, zeer ge vaarlijk zich als Kamerlid te binden, zooals door enkele Kamerleden uit andere partijen dan de katholieke, is gedaan. Het zal voor sommigen een zeer moeilijke beslissing worden, maar deze hebben zij dan meer aan zichzelf, dan aan het voorstel van de Regeering te wijten. Het valt echter niet te ontkennen, dat er crisisgevaar in de lucht zit en dat door de be- 9914 I slissing die in deze dagen valt over het ontwerp, 99% I feitelijk beslist wordt over bet geheele crisis- 99% beleid van het Kabinet in de zomende maanden. 97% 99% 97% 100 100 Onlangs bevatte „Het Volk” een onbetaal baar stukje levensellende, één van die annoe-gevallen, welke Indien ze niet be stonden geschapen moesten worden om de lezers der roode arbeiderspers te doen gruwen van zóóveel kapitalistische wreed heid, één van die feiten, welke onom- stootelljk bewijzen, dat de wereld zich A la minute eensgezind scharen moet achter de roode vaan. Een Leidsche partijgenoot heeft ontdekt. ..waarvan een werklooze leeft” in de Aad zijner inwoning: ,4*er week.... 24 cent in een ge zin, zoo schrijft hij boven de ontdekking in z’n lijfblad, en dan geeft hij ons ver der te lezen: liturgische gezangen tijdens het plechtig Lof werden uitgevoerd door de duizenden mannen en vrouwen, terwijl de Harmonie „Edelweiss" kerkelijke hymnen speelde. De feestrede werd tijdens het Lof uitgespro ken door Dr. Feron uit Roermond, die zijn bewondering uitsprak over de grootsche hul diging welke hij hier mocht bijwonen en hij nog zelden had aanschouwd. Spreker hield in een schitterende perroratle een treffende be schouwing over het Koningschap van Chris tus, die alleen In deze zorgvolle tijden en door lasten gedrukte samenleving uitkomst kan geven. Spreker schetste Christus als den Koning van hemel en aarde en als den Verlosser van het gevallen menschdom, die ter wille van den mensch geleden heeft en gestorven Is en thans als de gekroonde Koning door zijn waarachtige dienaren geëerd wordt, maar ook door velen wordt verworpen. WIJ Katholieken hebben eerbied voor Christus Koning en wil len In woord en daad toonen goede volgers te zjjn van den Heerscher over de Volkeren. Spreker noodlgde de duizenden uit neer te knielen en In een vijf-minuten stilte een ge bed te storten voor den Troon des Konlngs en een stille audiëntie te houden met Hem, die over alles heerscht en allen regeert tot bestwil van het geheele menschdom. Maandag heeft te Delft de plechtige herden king plaats gehad van den drlehonderdsten geboortedag van Anthonie van Leeuwenhoek. In de aula van de Technische Hoogeschool had een bijeenkomst plaats, die bUgewoona werd door tal van hoogleeraren In den lande en waarin allereerst de rector-magnlflcus oer Technische Hoogeschool, professor J. A. Grut- terlnk, een inleidend woord sprak, waarop prof. v. d. Hoeven uit Lelden, voorzitter van het Van Leeuwenhoekcomlté, een welkomst- een /’“Na deze rede werd door de duizenden een sacramentslied gezongen en werd aan het openluchtaltaar een plechtig Lof gecelebreerd door mgr. A. Diepen met assistentie van den Z. E. Heer van Aaken, Pastoor te Ubbergen- Beek en den ZE. Heer Ockhuyzen, Overste van het Missiehuis "der Eerwaarde Paters Mis sionarisen der H.H. Harten op Berg en Dal De Na deze stille audiëntie werd het Tantum Ergo gezongen en werd aan de duizenden de zegen met het Allerheiligste gegeven. Toen het Allerheiligste met een eere-escorte van priesters, koorknapen, soldaten en verkenners van het rustaltaar langs de knielende schare was gedragen naar de Kapel van Konings- gaard. werd het slotlied van deze plechtigheid gezongen, het „Aan U, o Koning der Eeu wen.” De ontelbaren, die bet laatste uur der plechtigheid den guren regen hadden getrot seerd. verdrongen zich om het monument, waarvoor bloemen gelegd waren. Het monu ment, vervaardigd door den beeldhouwer Eve- raerts, staat op een driesprong van wegen op een hoog voetstuk van Waakteen en Is zelf uitgevoerd In witte zandsteen. Het monu ment is omsloten door een decoratief hek en beheerscht den hoofdweg van Nijmegen naar Berg en Dal. Het initiatief tot deze grootsche hulde is voornamelijk uitgegaan van de leiders der ver- eeniglng de Heilige Stede, welke Jaarlijks den nachteiyken bedetocht voor Nijmegen en om geving organiseert ter stillen Omgang In Am sterdam. 5 pet 5 pet. 5'pet. 4% 5 5% 5 pet. 5% 5 5 5% 5% 5 5 5 pet. 5 pet 5 pet. 5 pet. 5 pet We teekenen hierbij aan, dat verschillende dezer leenlngen ruim, enkele zelfs zéér ruim. A Daze leenlngen zijn in 1932 voor de 6»/, Nederland in do plaat. gekom.n. 8 Bedrag geconsolideerde schuld per heden, behoudens uitlotingen in 1932. C Deze rente bij benadering genomen, aangezien er inmiddels uitlotingen hebben plaatsgehad 6*/. Nederland is aigplos». Hedgri. *32 te gesloten, inschrijving N.W.S. is vermeerderd. Men meldt aan het „Vad.” dat op de West- landsche veilingen een staking dreigt uit te breken. Reeds eenlgen tijd voerden n.l. de blnnen- landsche kooplieden een actie om te komen tot het z.g. inclusief fust verkoopen. Tot nu toe Immers werd doe de veilingen voor de ge bruikte groote en kleine bakken Tesp. 15 en 10 cent berekend. De centrale voor den handel in aardappelen, groente en fruit alhier heeft den Bond Westland verzocht, tot verkoopen inclusief fust te willen overgaan, op welk ver zoek echter afwijzend is beschikt. Toen nadien een drietal veilingen de bakken van de binnenlandsche kooplieden terugnamen, begonnen de moeilijkheden eerst goed, daar de exporteurs zich nu gedupeerd achtten. De vei ling te Brielle heeft bovendien den kostprijs van het fust verlaagd tot 10 en 5 cent, zoodat de Rotterdamsche kooplieden tegen sterker concurreerende prijzen konden verkoopen, dan hun Westlandsche bedrijfsgenooten. Bü dezen stand van zaken hebben de West landsche kooplieden nu besloten, om heden en zoo noodig ook volgende dagen niet op de vei lingen te koopen en waarschijnlijk zullen zioh de exporteurs met hen solidair verklaren. De organisaties der kooplied- zouden intusschen nog vóór vandaag contact hebben met de vel- llngbesturen. Twee broers aangehouden Zaterdagavond heeft by het z<., Llnzebosch te Doetlnchem een ernstige vechtparty plaats gehad. Aanleiding was een woordentwist tusschen de arbeiders L. en P. v. H., die ontaardde in een messenstekery. Een broer van P. v. H. begon eveneens met een mes te vechten. Vervolgens verscheen de vrouw van P. v. H„ die de vech tenden trachtte te scheiden, hetgeen haar na eenige moeite gelukte. Alle deelnemers aan deze ruzie bekwamen meer of minder ernstige wonden. L. heeft, behalve steekwonden, eenige trappen tegen het hoofd gekregen, ten gevolge waarvan hy een hersenschudding bekwam. De marechaussee te Doetlnchem heeft een onderzoek Ingesteld en de belde broeders v H aangehouden. m te komen tot dekking van het tekort 1 op de staatsbegrooting (wat nog lang L/ niet hetzelfde beteekent als een sa- neerlng der rijksfinanciën) kan men drie- griei taktlek volgen: 1. bezuinigen, X nieuwe inkomsten forceeren, X manoeuvreeren met de financiën. Onder taktlek 3. verstaan wij o.a. rente verlaging van staatsschulden, conversie van ftaatsleenlngen, gedwongen leeu'ng. ge dwongen conversie, nieuwe leenlng heffing van vermogens, het geheel of gedeeltelijk (topzetten van aflossingen, het sluiten van een premieleening. Natuurlijk zou men taktlek 3. alnaar- gelang daarvan een bezuiniging of een nieu- ge inkomstenbron verwacht wordt ge voeglijk bij taktlek 1. of 2. kunnen onder brengen, maar gezien het heel bijzonder ka rakter van de door ons bedoelde „manoeu vres" en de heel bijzondere mogelijke ge volgen daarvan, meenen wij taktlek 3. wel apart te mogen rubriceeren. Van al de onder 3. bedoelde „manoeuvres” is den laatsten tijd het meest en het harts tochtelijkst gesproken en geschreven over conversie van staatsleenlngen; veel heil werd en wordt er van deze flnancleele ma nipulatie verwacht: de heeren Oudegeest en Albarda bliezen lulde fanfares en prof. Veraart is mee gaan blazen, zooals trou wens In latere dagen hier en daar méér (en dan minder-impulsieve) personen en organen duidelijk een sterkere neiging tot conversie zijn gaan toonen. Het vraagstuk is ook werkelijk van groot belang, en wij zeggen het den minister van financiën in zijn millloenennota nA: „Indien de regeering een leenlng van booger rentetype kan aflossen door een leenlng van lager rentetype aan te gaan, volteekend zoo b v Beverwiik Am- hetzij dan bü dezelfde, hetzij bij nieuwe weraen voiteeitena. zoo b.v. Beverwijk, Am- geldgevers m.a.w. wanneer zij conver- teeren kan mag zij zulks geen dag ult- gtellen. Aldus is het ook te allen tijde verstaan, zoowel door het rijk als door de andere publlekrechtelljke lichamen. Iedere conversie, die mogelijk is, is teveps geboden.” y ie zou niet wenschen, dat thans, in \A/ onze flnanciëel-benarde omstan- digheden, een conversie van (taatsleeningen op groote schaal een flinke portie bezuiniging op de rljksultgaven kon opleveren en velerlei pijnlijke Weltersche bezuinigingen overbodig maken kon? Wij laten ofschoon dit eigenlijk niet netjes is nu eens *n oogenbiik alle mede lijden met houders van staatspapieren va ren, we willen nu alleen maar eens zuiver lakelijk de vraag stellen, hoeveel mlllioen- tjes er door middel van conversie „uitge- qjaard" zouden kunnen worden. En wél. omdat wij meenen dat deze kwes tie (en dat niet alleen door roode agitators!) over het algemeen veel te abstract, veel te idealistisch, veel te.cljferloos beschouwd wordt. Bekijken wij op bijgaand staatje eens rustig den stand der Nederlandsche Staats leenlngen. Natuurlijk kon in dat staatje geen rekening gehouden worden met de vlottende schuld, aangezien deze lederen dag aan wijziging onderhevig is, maar on danks alle nog méér onvermijdelijke tekortkomingen daarin (zoo zijn b.v. ook de uitlotingen in 1932 verwaarloosd) geeft een en ander toch een genoegzaam duidelijk beeld van den stand van zaken. /F-woo zien wij dus, dat het hier wél om fgroote bedragen gaat! Neérlands ge- consolideerde schuld beloopt maar eventjes 2.474.999.100, en daarvoor moet (moest) per jaar bijna 92 mlllioen rente betaald worden. Zou op zulk een enorm be drag nu in 1 nette niet te bezuinigen zijn? Kon men heel onze geconsolideerde staatsschuld (voorzoover dit voordeel zou kunnen bieden) converteeren tot 3 pct.-lee- ningen, dan zou dit *n rente-besparing ople veren van (we slaan er een slag In) 20.5 mlllioen; cijferaars mogen narekenen, welke bezuinigingen renteveglagingen tot respectievelijk 3%, 4 en 4% pet. zouden meebrengen. Het zal den cijferaars dan echter opval len, dat hoezeer ook een (onmogelijke!) verlaging tot 3 pCt. een bedrag-om-van-te- likkebaarden zou doen bezuinigen de hoo- kere rentetypen met rassche schreden tot teleurstellend-geringere resultaten lel den.... Gezien een begrootlngstekort van .150 mlllioen. Zondagmiddag werd de jaariyksche bedetocht van de mannen van Katholiek Nymegen ge houden naar het Klooster Koningsgaard op Berg en Dal by Nymegen voor de jaariyk sche audiëntie by den Christus Eucharlstl- cus. Deze bedetocht droeg ditmaal een byzon- der karakter, door de onthulling van het mo nument van den Eucharistlschen Koning, welke plechtigheid geschiedde door Z. H. Exe. Mgr. A. Diepen. Bisschop van Den Bosch. Om half twee kwamen de duizenden deelnemers byeen in de St. Augustinuskerk vanwaar zy na een korte begeesterende toe spraak van 'den ZeerEerwaarden Pater Schel- straete 8 8. 8. in ryen van vier door het hart der oude stad en langs den Berg-en- Dalschen weg naar Koningsgaard trokken. In dezen zwygenden biddenden stoet van dul- I zenden mannen, allen boven de achttien jaar, l.werd geen enkel vaandel of symbool medege- I dragen. Niettemin maakte deze zwygende tocht een overweldigenden Indruk op de hon derden. die langs den langen weg stonden opgesteld. Omstreeks half drie waren de eer- I ste groepen op Koningsgaard aangekomen, I waar onmiddeliyk het Christus-monument I door Mgr. A. Diepen werd onthuld en gewyd. By deze plechtigheid waren wel 10 A 15000 I menschjn tegenwoordig en onder de aanwe- 1 zigen werden opgemerkt de Rector Magnifi- sterdam en de beide Nederlandsche 1932, Woensdag, 26 dezer, van 66.30 mm. zal over maar.... men zie dan ook eens naar de den Huizer-zender de regeeringscommlssans rente-typen en hier en daar ook naar den I voor de Hulpverieenlng aan de Melkveehoudery. uitgiftekoers! I de heer L. Bückmann, een radio-voordracht En dan kan men nog niet achter de scher- houden over het onderwerp: „Uit de Keuken men zien, hoe af en toe een leenlng ,^e- der Crlsls-Zuivel-Centrale”. lukte”, doordat b.v. een gemeente de groot- -- -j—v eze nuchtere feiten moeten wij voor WILLEMSOORD J oogen houden, als wij ons afvragen, of conversie van staatsleenlngen in dit tijdsgewricht voordeel zou kunnen ople veren. Uit het bovenstaande blijkt o.i. genoeg zaam, dat de staat in de huidige omstan digheden na conversie hoegenaamd niet voordeeliger uit zou komen. WAt kan er geconverteerd worden? en tegen een hóéveel lager rentetype? Een blik op den „stand der Nederlandsche I buitengewonen dienst van de Koningin, die on- Staatsleeningen”, een blik op onze „tee- langs uit Ned.-Indië is gerepatrieerd. kenen des tijds” en.... het oordeel is gevormd: conversie schijnt voorloopig nog geen baat te brengen. Tenzü men zijn toevlucht zou willen en durven nemen tot gedwongen conversie, tot gedwongen renteverlaging. Maar dat is een heel andere kwestie, met heel andere perspectieven. „Een lid onzer afdeeling heeft een gezin van man, vrouw en zeven kinderen. Deze man „loopt” in de tweede norm, waardoor zijn uitkeering voor man en vrouw 12 bedraagt plus 1.35 voor elk kind; dit wordt dus 21.45. Aan inkomsten van één kind komt nog 5.in, waarvan echter aan het gezin slechts 1.65 ten goede komt, in totaal een gezinsinkomen van 23 10.** Door verschillende bepalingen in verband met de procentsgewijze uitkeering in de tweede norm mag deze man niet meer ont vangen, zijn gezinsinkomsten meegerekend, dan 21.15. Hiervan gaat eerst aan huur 6.15 af. Huurtoeslag mag niet worden ge* geven, omdat zijn steun niet meer mag be dragen dan 19.50. wil hij hiervoor in aan merking komen (65 pCt. van 30.het loon, dat deze man verdiende, toen hij nog werkte). Wanneer wij alles netjes uitrekenen, blijkt, dat dit gezin van groot tot klein van 24 cent moet leven! Ik aarzel niet, dit een schande te noemen. Aan menigen hond zal meer zorg besteed worden belangstellenden uit Haarlem, Helmond. Purtnerend en Tilburg. Na uitvoerige besprekingen werd tot oprich ting besloten en werden als bestuurderen geko- aen de heeren Henskens (Amsterdam), Tleman (Rotterdam) en Lammers (Den Haag). De verdere vaststelling van het bestuur werd aangehouden in verband met de te verwachten toetreding van meer R.K Kappersvereenlglngen. speciaal uit het Zuiden des lands Na een inleiding van den heer Besters, ad ministrateur van de Middenstandsonderlinge, Bedryfsvereenigtng voor den R.K. Middenstand tot uitvoering der Ziektewet, werd besloten tot oprichting van een onderlinge patroonszlekte- veraekering als instelling van den van de administratie zal worden aan de Middenstands Onderlinge. Belangstellenden in de landeiyke organisatie der R.K. Kapperspatroons kunnen zich voors hands wenden tot het Bureau van den Nederl. RK Middenstandsbond. Hoogewal 10, Den Haag. herdenkingsrede. Vervolgens werd in de Oude Kerk door prof. DArcy Thompson namens C; een krans gelegd en door prof. namens de Kon. Ned. Academie van Weten schappen en het Leeuwenhoekcomlté, terwyi voor de Vereenlglng voor Natuurwetenschap pen te Jena prof, de Haas een krans legde. Op het stadhuis had een ontvangst plaats door het gemeentebestuur. De vliegtuigen van de K. L. M legden Zater- dag 22 dezer een afstand af van byna 13 000 K M. De specificatie is als volgt: Op de luchtiyn AmsterdamBatavia v v ^'ne—Amsterdam 2300 K M -' Athene-Caïrö 1300 K.M.; MedanBandoeng 1600 KM - Me dan—Rangoon 1900 K M op de Europêesche Wnen 5000 K.M.; extra-vlucht Dublin— Berlyn 1400 KM De totale lengte van de Indië-Uln bedraagt 14.500 K M. Na de onthulling van het monument hield Mgr. A. Diepen een treffende toespraak, waar- by hy allereerst hulde bracht aan de duizen den Katholieken van Nymegen, die op zoo spontane en vrymoedige wyze een treffende hulde brachten aan den Koning Eucharisti- cus. De onthulling van het monument was een heeriyk biyk van diepe vereering voor den Koning der Konlngen, die als zoodanig moet heerschen in de gewetens der Katho lieken, in de kerk, in de gezinnen en ook in Staat en Maatschappy, wanneer Geloof en zeden gemoeid zyn met het Staatsbestuur en de Staatsregeling, wy Katholieken erkennen, het Goddelyk Gezag en alle gezag, dat door God op de menschen is overgedragen. De Christus-Koning Is hier afgebeeld met den wereldbol en den scepter In de hand, waar door hy hier geëerd wordt als de Christus Koning, waarom wy Katholieken ons scha ren als paladynen en dien wy dienen met edelmoedige liefde en zelfverloochenende of fervaardigheid in leven en dood. De heeriyke daad van Katholiek Nymegen is ook doorge drongen tot in het Vaticaan, zoodat Mgr. heden een telegram mocht ontvangen uit Ro me, waarin zyne Heiligheid de Paus ter ge legenheid van de onthulling van dit Christus Konlng-monument zyn apóstollschen zegen schonk aan allen, die by deze plechtigheid tegenwoordig waren en als weldoeners dit monument hadden helpen oprichten. Dezer dagen had een vergadering plaats te Den Haag, In Gebouw Amlcltla, Westelnde, om te komen tot oprichting eencr landeiyke orga nisatie der RK. Kapperspatroons binnen het verband der RK. Middenstandsorganisatie. De vergadering stond onder leiding van mr. P. Bach als plaatsvervangend directeur van het Bureau van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de RK. Kappersvereenlglngen In Rotterdam. Den Haag, Amsterdam en Tegelen, alsmede afge- Naar wij vernemen is als definitieve datum voor den Najaars Centrale» Raad van den R. K. Middenstandsbond in hst Bisdom Haarletp iv- thans bepaald Woensdag 16 November De vergadering vindt plaats In den Haar, gebouw Amicitia, Westelnde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 17