I i 1 I w Putbroek-drama H. Mis in de lucht HAAR DOCHTER GEDOOD A MARKTEN Ernstige brand te Venlo DINSDAG 25 OCTOBER Bewijs niet geleverd? Bedrijfsradenwet J Het recht van enquête DE DOORBRAAK TE SMILDE Nachtelijk gevecht tegen het water l De moeder veroordeeld DUBLIN—BERLIJN Weerbericht i ERNSTIG VERKEERSONGELUK Steun aan de industrie onmisbaar NERGENS MEER VEILIG Aanvaring op de Maas FRANSCH VLIEGTUIG ZOEK Te Zandvoort aangespoeld? De film Ernstige aanrijding te Brunssum VERKORTING ARBEIDSDUUR BRAND TE EINDHOVEN Boerderij totaal verwoest HOOIBERG IN VLAMMEN De roode haan kraait Boerderij behouden gebleven Brandstichtingen op boerderyen ONDERSCHEIDING Tot eere-burger benoemd DE MUIDERSTRAATWEG INBRAAK TE HUIZEN Het stuur kwijtgeraakt In de gereformeerde pastorie Voorzichtig met vuurwapens HET VEE WERD BEVRIJD Boerderij door brand vernield ERNSTIGE BOTSING HOOG WATER Rauwe reuzel Motorrijder bekneld geraakt Tot aan den rand Contingenteering van schoeisel Overwegingen van den president Duitsch stoomschip xwaar gehavend Tydens een rede van oud-minister Van Dyk Oude man op een trottoir doodgereden Vier kinderen door dienstmeisje Aan boord van de „Pelikaan” r <k r Monteur zwaar gewond Communisten maken herrie Eischers niet ontvankelijk „Du musz kaput und krepieren heute noch unter meine Knochen” Een voorstel aan den Hoogen Raad van Arbeid Gevoelige klap De vlucht van de K. L. M. Botsing op den grasberm „Mata-Hari” Kinderen De cassatiemiddelen van mr. Tripels Motorryder vliegt tegen een bakfiets worden. I de tydelüke wellicht waarschyniyk bewezen van zal Toen 3500 K.G. ■03 i de Ki Maandagavond heeft op de rivier de Maas te Rotterdam, ter hoogte van de Lloydkade, een aanvaring plaats gevonden tusschen het Engel- sche sa. „Harilda" en het binnenkomende Duit- sche sa. „Friesland". De .Friesland" kwam uit de Schlehaven op hetzelfde oogenbllk, dat de „Harilda” uit de Parkhaven kwam, die vlak bij het Schlehaven ligt. De schepen moesten elkaar passeeren en hierbij heeft men zich aan boord in den afstand vergist, waardoor de aanvaring werd veroorzaakt. De „Harilda" ramde de .Friesland” aan stuur boordzijde, waardoor dit laatste schip een gat kreeg boven de waterlijn van 2 bij IK M. Het schip kon op eigen kracht doorvaren naar de Prins Hendrikkade, en zal heden In een dok ter reparatie worden opgenomen. Het Engelsche s.s. kreeg lichte schade aan den voorsteven, maar kon de reis voortzetten. Een motorrijder, die Zaterdagmiddag op den. rijksweg tusschen de Hakkelaar en de nieuwe ba tl) bc va V F ba Zondagnacht la In de buurtschap „Twaalf Morgen" onder Reeuwyk een groote hooiberg, staande tegen de boerderij „de Vrije Hoeve" van den landbouwer Burger, door brand geheel ver nield. De boerderij kon, dank zij ’t actieve optreden van de Goudsche brandweer, behouden worden. Op den terugweg is een der brandspuiten door den slechten toestand van den weg verzakt en scheef gevallen, waardoor twee brandweerman nen in een sloot terecht kwamen. Ze waren spoedig weer op het droge. De spuit kon slechts met behulp van uit Gouda gezonden materiaal op de „been" worden gebracht. Men vermoedt, dat de brand in kwaadwillig heid zijn oorzaak vindt. Verzekering dekt echter de schade. Zondagavond is de kapitale boerderij van den landbouwer R. Coppelmans te Eindhoven tot den grond toe afgebrand. De brand is ontstaan in de aan de boerderij gebouwde schuur, vanwaar het vuur zich snel over het geheele pand verspreidde. Ook de hooi schuur werd aangetast, zoodat aan blusschen niet meer viel te denken. De brandweer stond vrijwel machteloos tegenover deze vuurzee, te meer omdat in deze buurt geen waterleiding aanwezig is. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Buren wis ten met groote moeite het vee uit de stallen te bevrijden. De bewoners zelf waren niet thuis. Zon op onder 4.43. Nieuwe Maan Za terdag njn. 3.10. Licht op 5.13. Elk kil indien hi niet aan vo vei be de K Af en toe, als de wind Zuid-West U, staat het Usselmeer-water bulten de Oranjesluizen laag, zoodat aan die zijde kan worden gespuid, maar dat gebeurt toch meestal maar kort, want het gemiddelde pell van het Ijsselmeer eenlge centimeters boven AJ". is nog verlaagd. De ManeoscbeepvaMt had. w> scljfijft het don reeds te 13.30 op Waalhaven. Nadat de lersche luchtvaart-geïnteresseerden en zakenlieden 14 in getal op Waalhaven de lunch hadden gebruikt, vertrok men te 14.00 naar Berlijn, waar drie uur later werd geland. De terugkeer had Zondag plaats en verliep volgens programma. Men verwachtte het toestel om 1530 te Dublin terug en inderdaad op de minuut af landde de „Duif" op Baldonnel aero drome te Dublin. De totale afstand heen en terug bedraagt 3000 K.M. ba ne eei ho 1 tol VS W I ma ons kei wei «ei ger wy wei nis eer sfs ger ble I mu B hy mo var geh of de *y< bev daa hy z All. Por W*i ma *>u Ml ges Co we da zie als sla in, vui ooi gei noi ver los I bai Kb eer ho< del l» I Tegen vijf uur namiddag brak Maandag te Venlo plotseling brand uit in de garage en auto-reparatie-werkplaats van den heer J. Theu- hissen aan den Zuid-Singel. De speciale vlucht van Dublin naar Beriyn en terug, waarvan reeds melding is gemaakt, heeft een zeer vlot verloop gehad. De Fokker F XII, onder commando van den eersten piloot J. B. Schatte, vertrok Zaterdagochtend om 8.00 van In aansluiting op hetgeen reeds gemeld is over de te Zandvoort en Egmond aan Zee aan gespoelde deelen van een vliegtuig, verneemt de „Telegraaf” nog, dat op 14 dezer, des na middags, door een Fransch radiostation aan alle schepen draadloos een verzoek geseind is, uit te kijken naar een Fransch vliegtuig, dat dien dag om 13.45 naar Engeland was vertrok ken en vermist werd. De veronderstelling is derhalve gewettigd, dat de gevonden wrakstukken van dit Fran- sche toestel afkomstig zijn. Inzake de doorbraak aan de Meesterswljk te Smllde kan nog worden gemeld, dat Zater dagavond te ongeveer 11 uur een dam klaar was, welke echter ten gevolge van den zwaren druk bezweek. Onder leiding van den architect Hubregtse en den aannemer de Jong werd om 1 uur des naphts aangevangen met het maken van een nieuwen dam. Door het Inheien van zware palen en het leggen van 260 zakken wil men trachten het water te stuiten, en zoo den toestand meester worden. De Kamerleden Van den Bergh en Rupees hebben him amendement Inzake den bedryfsraad als orgaan van onderzoek, thans zoodanig ge- wyzlgd. dat het geheel is opgetrokken op de zelfde grondslagen als het in de wet opgenomen amendement Hermans-Gosellng betreffende de verordenende bevoegdheid. o Volgens het gewyzigde amendement zal om trent geen enkel punt door eenigen bedryfsraad het recht van enquête kunnen worden uitge oefend, alvorens een byzondere wet daartoe na der heOTt gemachtigd. De President vSn de Rotterdamsche Recht bank heeft Maandag uitspraak gedaan in kort geding in de zaak tusschen de gebroeders Zelle contra de N.V. Tusschinski. De President con cludeert dat eischers, die de vertoonlngen van de film „Mata Hart" gestaakt wilden zien of er een scène uitgelicht, omdat de nagedachtenis van Mata Hart beleedlgd zou zijn, niet ontvan- keiyk sUn in hun vorderingen en veroordeelt hen in de kosten. Tijdens de morgen godsdienstoefening, terwijl alle leden van het huisgezin van ds. Den Hou- teng naar de kerk waren, is ingebroken in de Geref. Pastorie te Hulzen. Thuis gekomen, ont dekte men, dat een ongewenschte gast aan de achterzijde der woning was binnengedrongen. Alle kasten waren overhoop gehaald en uit de spaarbusjes der kinderen en de kas van de kna- penvereenlglng was een bedrag van 230 ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. d. B. te Elnighausen zijn geweer door de heg van zijn weide wilde trekken, ging het geweer plotseling af en trof hem een schot hagel in de borst. De ongelukkige overleed spoedig hierop. zyn lijk werd later door kennissen gevon den. Onder de passagiers van het K. L. M. Indië- vliegtulg de „Pelikaan", welke te HaUe-Lelpzlg aan boord kwamen, bevonden zich de Aartsbis schop van Madras en zyn secretaris. Z. H. Exc. had nog nooit gevlogen en betuig de zyn groote tevredenheid over de geriefelijk heid en de smaakvolle inrichting van het vlieg tuig, een Fokker-type F. XVII-J. Z. H. Exc. vroeg aan commandant Hondong of hy eiken dag zijn plicht mocht waarnemen en zoo werd lederen morgen direct na den start de H. Mis opgedragen, waarbij de kaartentafel als altaar dienst deed. Op alle stopplaatsen waren bekenden van den hooggeplaatsten geestelijke aanwezig om hem te verwelkomen. De gemeenteraad van Albefeuille-Lagarde (FrankrUk) heeft den heer M. P. Fischer lid van het bankiershuis Menno en Co„ te Den Haag, benoemd tot eere-burger dier gemeente. Deze onderscheiding houdt verband met zijn werkzaamheden, verricht by het organiseeren van een weldadigheidscnncert te 's Gravenhage, waarvan de opbrengst geheel ten bate dier ge meente is gekomen, welke onlangs door een zware overstroomingsramp is geteisterd. Door het groote succes van dezen avond kon een aanzieniyk bedrag ter beschikking van de noodiydende burgerij worden gesteld. Maandagavond omstreeks kwamt over zes is op den Amersfoortschen straatweg ie Bus- sum op ongeveer 500 M. afstand van de „Goolsche Boer" een ernstig verkeersongeiuz gebeurd. Een motorryder. komende uit de richting Laren, vloog met volle vaan tegen een voor hem rijdende bakfiets op, welk voer tuig hij niet had bemerkt. Een persoon, die op de duo zat en die afkomstig is uit Amster dam, werd hierby deeriyk gewond* en diet een zware hersenschudding naar de Majena- stichting overgebracht. De bestuurder van de motorfiets en de berijder van de bakfiets kwamen er gelukkig goed af. Het motorrijwiel Is vrtiwel geheel vernield, ook de bakfiets werd in elkaar gereden. Zondagnacht heeft op het Bodemplein te Brunssum een ernstige aanrijding plaats ge had. A. K„ die per rtjwlel huiswaarts keerde, werd door een auto aangereden en tegen den grond geslingerd. De auto reeds door zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. De aangere- dene werd in zorgwekkenden toestand in een woning binnengedragen, waar geestelyke en geneeskundige hulp werd verleend. A. K. was gistermorgen nog niet tot bewustzyn terugge keerd. Zyn toestand is zeer ernstig. Zondagmiddag is de motorrijder 8. uit Kam- >en op den weg Kampen-Wezep in volle vaart in botsing gekomen met een luxe auto. 8. ge raakte hierbij tusschen motor en auto be kneld, tengevolge waarvan zyn llnker-onder- been werd verbrijzeld. Hij is naar het SKKen- te Kampen vervoerd. De 62-jarige F. de G. uit Gouda, die Zondag morgen wilde gaan visschen in de vaart aan den Goudse hen weg naar Stolwyk. langs de spoorlijn GoudaSchoonhoven, liep, teneinde langs den kortsten weg het vlschwater te be reiken, langs de spoorbaan. Daarby droeg hu zijn hengel zoodanig, dat het achtereinde over de rails stak. Toen een trein hem passeerde raakte de lo comotief dezen hengel met t gevolg, dat de g man met dit vlschtuig zulk een klap kreeg, dat hij met een hoofdwonde en een ontvelden neus, bewusteloos neerviel. De machinist van den trein, die na deze „aanrijding” stopte, vertrouwde den man aan de zorgen van een persoon toe, die hem naar huis bracht. De Regeerlngscommissaris voor de hulpver lening aan de melkveehouderij, deelt mede, dat, in overleg met de Crisis-Varkens-Centrale, met ingang van heden, alle bladreuzel. die de baconbedrijven uit de slachtingen van varkens verkrijgen, te koop is voor maximaal 19 cents per pond af fabriek, b« afname in partijen van 50 K.G. of grooter. Het is de bedoeling, dat deze reuzel wordt afgeleverd aan slagers of cotnbi- Het euvel der brandstichtingen in boerde rijen neemt In Noord-Brabants Oosten de laatste tyden zulke afmetingen aan, dat een steeds wassende ongerustheid dan hier dan daar onder de boerenbevolking valt te con- ■tateeren. Nog dezer dagen deed de Bossche rechtbank uitspraak in een zaak tegen twee verdachten, die beschuldigd waren in de omgeving van Eindhoven niet minder dan dertien boerderyen te hebben in brand gestoken. Keer na keer kraaide de roode haan dan op deze dan op gene boerderij. Eindelijk kim arrestatie van verdachten volgen en thans zijn deze perso nen, die gedetineerd en respectleveiyk 23 en 27 jaren oud zijn en te Eindhoven hun domi cilie hebben, tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het O.M. by genoemde recht bank, dat zee jaren had gevorderd en destyds ttjdens bet requisitoir op den ernst van dit zware misdrijf had gewezen, heeft booger beroep aangeteekend. Nauwelijks is In deze zaak uitspraak gedaan, of een andere Brabantsche streek, die van Oisterwyk en Haaren, wordt door talrijke boer- dertjbranden in onrust gebracht. In genoem de omgeving zyn de laatste weken verschei dene boerderijen afgebrand, waarvan verleden week twee boerderijen kort na elkaar in vlam men opgingen. Ook een poging tot brandstich ting werd ontdekt. Er is geen twyfel aan. dat, evenals In de streek van Eindhoven, ook hier opzet in het spel is. Tal van boeren zyn dag en nacht wakende, teneinde te voorkomen dat hun bedrijf een prooi van het vuur wordt. Tusschen Muiden en de Papelaan heeft Za terdagmiddag een autobotslng plaats gehad, welke veroorzaakt werd door een motorrijder, die onverwachts zijn machine naar links wendde, blijkbaar om weer terug te rydan. De autobestuurder G. B.. die uit de richting Mui den kwam, week naar links uit, om een ootsing te voorkomen en kwam op den grasberm te recht. Op hetzelfde oogenbllk naderde van de richting Amsterdam een auto, bestuurd door den heer G. H. G. B„ die ook op den grasberm aanstuurde. Met een Hinken schok botsten de beide auto’s op den grasberm tegen el kaar. Persooniyke ongevallen kwamen daarby niet voor, doch de auto’s werden zwaar be- schadigd- Tegen den motorryder werd proces-verbaal opgemaakt, alsook tegen den heer G. B., die de verkeerde richting hield. Vechtbrug op een gegeven oogenbllk in snel tempo een auto wilde passeeren, raakte by die manoeuvre het stuur kwijt, zoodat zijn mo torrijwiel omsloeg. De man werd met een ern stige hoofdwonde opgenomen en naar de Ma- jella-Stichtlng te Bussum vervoerd. De motor was zwaar beschadigd. Tngedlend is een wetsontwerp houdende rege ling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk. Dit ontwerp dient ter bekrachtiging van het K. B. van 28 September 1932, waarbij, in ver band met het per 1 October aHoopen van de bestaande contingenteerlngsregellng voor schoeisel, opnieuw een termijn van invoerbeper king is vastgesteld voor een tijdvak van zes maanden. In het advies, dat vanwege de commissie, in gesteld krachtens art. 3 der Crisls-lnvoerwet, ter zake van de vaststelling van dezen nieuwen ter- myn is uitgebracht, wordt er op gewezen, dat geen der belanghebbenden, door deze commissie gehoord, een opheffing van de contingenteering van schoeisel op dit tijdstip wenscheiyk achtte. Ook van de zijde van den handel, die zich al- j lengs aan den gewUzlgden toestand heeft’’ kun nen aanpassen, werd een stem in die richting niet vernomen. Onverdeeld heerschte de overtuiging, dat de toestand in de schoenindustrie nog van dien aard is, dat voorshands een steun in den vorm van invoerbeperking voor de instandhouding van dezen bedrijfstak als onmisbaar moet wor den beschouwd. Deze opvatting stemt overeen met de resul taten van een onderzoek dat onlangs vanwege het departement in de geheele schoenindustrie werd ingesteld en waarby een inzicht 'werd ver kregen in de bedrljfszettlng, loonen, prijzen en omzetten bij een belangryk aantal ondernemin gen. Als samenvattende Indruk van dit onder zoek kan gelden, dat, ofschoon in het algemeen ten gevolge van de contingenteeringsmaatrege- len een zekere verlichting In den toestand der schoenindustrie valt waar te nemen, de situatie bij het meerendeel der bedrijven nog ongunstig is. Dat er derhalve gegronde aanleiding bestond deze contingenteering na 1 October te bestendi gen acht de Minister moeliyk voor twijfel vat baar. Te Haarlem reed Maandagavond omstreeks halfacht een vrachtauto van de Heerenvest de Anthoniestraat in. Door nog onriewffiF oorzaak reed hy het trottoir op. waar de 73- jartge R. uit de Byzantiusstraat'*kwam. Dese werd gegrepen en een eind meegesleurd. De achterwielen van den auto gingen over zyn lichaam. ds De man werd naar het gasthuis vervoerd, waar bleek dat hy reeds was overleden. De vrachtauto reed door en wordt door de politie opgespoord. Kinderenze zijn een vreugde en leed. Wy weten het reeds bij hun ge boorte. Onze zorg groeit met hen mee Kinderen zijn een geluk.... een le vensdoel. Ze geven inhoud en vorm aan ons bestaan. De moeder ziet in den volwassen mensch nog het kind de vader ziet in het kind rééds den volwassen mensch. luid zal eens mensch worden gezegde der oude Grieken -hem wordt voltrokken„dien de Goden liefhebben nemen zij vroeg tot zich". Elk kind zal eens mensch worden rget eigen meening, met eigen bestaan. Toen wij onzen vader en moeder verlieten beseften we niet wat dit voor hen beteekende. We’zullen ‘t eerst beseffen wanneer onze kinderen ons verlaten. En toch: dit moet! Kinderen aan vaders knie: ik zie je al groot. In peel zal je meening de mijne niet meer zijn en over veel van' ml) zul je glimlachen, zooals ik doe over de ouderwetsche begrippen van een vorig geslacht. Ik moet je daartoe opvoeden. Niets is voor ’t leven ver derfelijker dan schablonen-arbeid. Kinderen aan vaders kniede kléine kibbelpartljtjes onderling mogen geen groote meeningsverschillen geven toch valt jullie samenzijn straks uit een; ieder zal een eigen weg gaan. In de geboorte van het kind ligt reeds de scheiding van de moeder. De ouders weten het. Waarom zorgen we voor je? Waarom staan we zooveel angsten uit? Het is toch ten slotte immers om je groot te weten met een zelfstandig karakter, een eigen levens wil voor de eeuwigheid. De ouder zal eens weer alleen staan.Dit is nu eenmaal het leven. Moge 't zijn zonder bitterheid, met dé avondzon van het doel: kinderen voor God! De Arrondissements-Rechtbank te Maastricht veroordeelde Maandag de Joego-Slavische vrouw M. K- te Kerkrade. thans gedetineerd, tot acht jarek gevangenisstraf. De elsch was 12 jaren. De ontaarde moeder had haar 15-jarige dochter Aloysla den 20 Juli jl. tydens een mis handeling geworgd. De Rechtbank achtte bewezen dat het meisje is overleden tengevolge van door adem- halingsbetemmering ingetreden verlamming der ademhaling, veroorzaakt door een geweld dadig ingrijpen met een hand aan den hals, uiteriyk waarneembaar door de op den hals aanwezige krabvormige huiddefecten. In den voormiddag van 20 Juli 1932 was verdachte al leen met haar dochter thuis, heeft met deze ruzie gehad en haar bedreigd, vastgegrepen en beneden in de keuken en in de waschl geslagen, waarbij door getuigen van de Nadat door een der monteurs een knetterend geluid was waargenomen en het overige per soneel in allerijl was gewaarschuwd, stond de garage reeds in vlammen. In het boven de garage gelegen woonhuis van den heer Th. be vonden zich op dat oogenbllk slechts het dienst meisje. mej. A. Leder, met haar zuster, be nevens vier kleine kinderen. Nadat de negentienjarige monteur J. Leenen nit Venlo den brand had ontdekt, sprong hy dwars door de vlammen naar het trappenhuis om de meisjes te waarschuwen. Het jongste kind, een van vier jaar, werd door een der meisjes opgenomen, die ermede de trappen afstormde, gevolgd door den monteur, wiens hoofdhaar en kleeren ihmiddels vlam hadden gevat. Dr. v. d. Werff, die toevallig naar den brand kwam kijken, bracht het slachtoffer, dat ern stig gewond was, naar zyn woning. Het dienstmeisje, dat zich nog met de drie andere kinderen boven bevond, had inmiddels een venster1-*geopend en nadat zjj omstanders had toggwoepen de kinderen op te vangen, wierp zy deze achtereenvolgens door het raam naar bulten, waarna zij zich zelf, door uit het raam te springen, van een wissen deed wist te bevrijden. Allen kwamen behouden beneden; alleen een der kinderen had een kleine hoofd wonde opgeloopen. De inmiddels gealarmeerde brandweer be streed het vuur met zeven stralen. De politie zorgde voor de orde en afzetting op het terrein van den brand. Een paar zuurstofcylinders, die by een auto geen laschapparaat in de garage waren opge steld, sprongen met een ontzettenden knal uit elkaar. Na een uur stonden nog slechts de buiten muren van het pand overeind. De oorzaak moet gezocht worden in onvoorzichtigheid, waarnaar de politie een nader onderzoek instelt. Een en ander was verzekerd. naties van slagers; vetverwerkende Industrieën komen bygevolg voor het betrekken dezer rau we reuzel niet in aanmerking. Buitendien kunnen de slagers van dezelfde bedryven krans- en netvet tegen den prijs van 13 cents per pond betrekken. Voorzoover een slager niet bij een dezer be drijven de noodlge hoeveelheid rauwe reuzel kan verkrygen, gelieve hy zich ter zake tot de Crlsis-Varkens-Oentralè te wenden. Uitspraak doende in kort geding in de zaak tusschen de gebroeders Zelle contra de N. V Tuschlnskl, overwoog de president van de Rotterdamsche rechtbank, ten eerste, dat hy zich bevoegd acht tot het nemen van een be slissing, daar de centrale filmkeuring slecnts heeft te waken voor de goede orde en zeden. De goedkeuring door de filmkeuring kan ge daagde dus niet beveiligen tegen een vorde ring, hierop berustende, dat door die film ae nagedachtenis van Margaretha Zelle wordt beleedlgd. De president overweegt verder, dat er in deze zaak sprake was van spoedelschendheia, omdat de eischers reeds getracht hebben een tnlnneiyke schikking stand te brengen door een scène uit de film te doen schrappen. De president heeft zich de vraag gesteld, of eischers kunnetf beweren, dat de nagedachte nis van hun ongelukkige zuster Mata Hari is beleedlgd. Na bezichtiging van de film is de president van oordeel, dat het schrappen van de scène, waarin de vrouw een generaal doodt, de film zou ontwrichten. De film kan allesbehalve aanspraak maken op historische juistheid, maar de vrouw wordt in deze film zoodanig geteekend, dat zij door baar onbaatzuchtige liefde voor een vliegenier moreel hoog wordt opgeheven boven de gewone voorstelling, die het publiek zich heeft gemaakt van deze spionne en courtisane, die den dood van dui zenden geallieerde soldaten heeft bewerkt. Haar nagedachtenis heeft door de scène, waar, in zij een generaal doodt, by het publiek dan ook niet geleden, daar het publiek spontaan partij bleek te trekken voor een handeling als deze, die beoogt de redding van een ge liefde. Maandagavond werd door het Nationaal Jongeren Verbond te Leeuwarden een propa- gandavergadering belegd, die door ongeveer 800 personen werd bezocht, onder wie een hon derdtal communisten, anarchisten en leden van de 0.8 P. De leiding van de vergadering be rustte by mr. J. Vis. Reeds vóór den aanvang der vergadering hadden de communisten en anarchisten ge- eischt, dat hun zou worden toegestaan aan het einde der vergadering debat te voeren, hetgeen hun werd geweigerd. De eerste spreker reeds kon zich door de talrijke interrupties zeer slecht verstaanbaar maken. Na de pauze trad Z Exc. J. J. O. van Dyk, oud-minister van Oorlog, als spreker op. Deze spreker was reeds by zyn aankomst aan het station door een groep compiunisten lastig ge vallen. Halverwege zyn redevoering werden de interrupties zóó hevig, dat spr. den voorzitter verzocht, de herriemakers uit de zaal te doen verwyderen. Een vierta politie-agenten en vier recher cheurs in burgerkleeding grepen hierop in. Aanvankelijk verliep alles kalm en werd de zaal onder het zingen van de Internationale en het „Wilhelmus” gedeelteiyk ontruimd. Nau welijks waren de agenten van politie echter bulten de zaal, of een der N. J. V.-ers kreeg van een achtergebleven communist een vuist slag. In een oogwenk ontstond een heftige vechtparty, die door de achtergebleven recher cheurs met behulp van den gummiknuppel uit een werd geslagen. De vergadering had verder een rustig ver loop. In den schoorsteen van de boerderij van T. Rooyakker op het gehucht Genoenhute onder Geldrop ontstond Zondagmiddag omstreeks half drie brand, die, aangewakkerd door den hevlgen wind, zoo snel om zich heen greep, dat in een minimum van tijd het woonhuis met de boer derij, stallen en schuren een "lammenzee was. Men slaagde erin het vee te bevrijden, uitge zonderd twee kalveren, die in de vlammen om kwamen. De geheele hoeve met alle voorraden en alle landbouwwerktuigen werd vernield, daar de brandweer bjj gebrek aan water niet kon op treden. Verzekering dekt de schade slechts ge- deeltelljk. Hoogste stand: 768.3, te La Coruna. Laagste stond 738.3 te Haparsnda. Verwachting: Matige, -- toenemende Westeiyke tot züldeïyken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regen, zachter. „Handelsblad”. gehoopt van het hooge water te zullen af zijn, als de dyk Wieringen--Zurig dicht zou zijn. Nu is de dyk gesloten, maar de periode van hoog water om Amsterdam, en ook in het Vechtgebied, houdt langer aan, dan in tyden te voorgekomen. Waar ook voor een deel het weer schuldig aan is. Maandagmiddag, omstreeks half vier, was het water nog verder gestegen; de Amstel stond 2 cM. A.P., het Noordzeekanaal 1 cM. AP. Op het Ijsselmeer kon niet worden gespuid, daar het meer 12 cM. A.P. stond. IJmuiden poogde te spuien, maar er ging, daar de Noordzee nog hoog was, niets van het water af. Hoewel er nog geen direct gevaar te, begint toch de toekomst er voor de polders bedenke lijk uit te zien. In enkele polders stroomt het Amstelwater reeds over den dyk. De gemalen slaan het water uit, maar het vloeit over den dyk even hard weer terug. By Ouderkerk wordt het water met zand zakken op den dyk gekeerd. Voor zoover valt na te gaan, zullen de dyken de massa's water wel kunnen houden. In de kringen der polderbesturen heerscht Intusschen groote ontstemming. Eenige jaren geleden is reeds geklaagd Toen was het ant woord „Heb geduld tot de Zuiderzee is afge sloten." Nu is het zoover en de toestand te erger ge- :euken ishan- Dublin en was na een tusschenlanding te Croy- delde een angstig en benauwd geschreeuw en - geroep is waargenomen, en deze aldaar in el kaar is gezakt, waarna alles opmerkelijk stil in het huis van de verdachte is geworden. Het opzet van de verdachte om haar dochter te dooden werd door de Rechtbank bewezen geacht daar naar het oordeel der deskundigen de greep aan den hals met groote kracht heeft plaats gehad, terwijl vlak te voren de verdach te nog tegen haar dochter bedreigende woor den bezigde als: „du musz kaput und krepieren heute noch unter meine Knochen." Na eerst den dood der dochter te hebben willen toeschrijven aan buikkrampen, wilde verdachte daarna den schijn wekken alsof het meisje zelfmoord had gepleegd met behulp van een sjaal. De huiddefecten links en rechts van den hals van het meisje duldden echter op een gewelddadig ingrUpen met de hand, terwijl niets werd bevonden hetgeen kon wijzen op verstikking door een strop. Het dichtspelden der blouse van het doode meisje door de verdachte zoo hoog aan den hals dat de huiddefecten niet meer zichtbaar waren wees er op dat verdachte iets verbergen wilde. De Rechtbank kwalificeerde het verklaarde feit als doodslag. Naar de „Volkskrant” verneemt is door de leden van den Hoogen Raad van Arbeid, de heeren De Bruyn, Loerakker. Van der Meys en Schutte tot den voorzitter van dit college schrlfteiyk de vraag gericht op de agenda van een binnen niet te langen tyd te houden ver gadering van den Raad het volgende voorstel te willen plaatsen: ^ROEK OP LANGENDIJK 25 Oct Aanvoer 12.000 K.G. Aardappelen 0.60—0.90, 3700 K. O. Peen 1.708.—, 33.000 K.G. Roode kool 180— 3.70. 12 500 K.G. Gele kool 1.80—2.60. 41000 KG. vroege Witte kool 0.60—1 20, 9000 K. G. Deen- ache Witte kool 0.70—1.— 3000 K. O. Uien Ge- le uien 4.004.80, Gele Drielingen 3.40—4 J0. Gele Nep 6.707.10, 165 .K.G. Slaboonen 18.—» 3600 K.G. Bieten 0.90—2.10. NOORD-SCHARWOUDE 36 Oct. Noorder- marktbond. Aanvoer 33600 K.G. Aardappelen. Schotsche muizen 0.400.50, Goedgekeurde 1.40, Groote 0.500.80, BI. Eigenheimers 1.00—110, 30 K.G. Spercleboonen 17.7400 K. G. Ui*o Oele Nep 6.106.80. Drielingen 4.104.60, Uien 3.904.40, Grove Uien 3.004.10. 5300 K. g- Peen 1.803.30. Kleine Peen 0.90. 6300 K. G. Kroten 0.60—1.70. 38800 K. G. Roode Kooi 1-40— 3.50, 39000 K G gew. witte kool 0 60—0.90. 3800 K.G. D. witte kool 1.00, 6500 K. G. Gele Kool 1.40250, 275 K. G. Rammenas 1.20. 270 stuk» 1 Bloemkool 8 308 90 per 100 stuks. PURMEREND. 25 Oct. 1933. Aanvoer 3500 K.O. Kleine Boerenkaas of 13 stapels 27— per w K.G., 1858 K.G. Boter (melkboter( 1-40—155 P 50 K.O., (welboter) 1.30—140 per 50 K. Handel vlug. 465 Runderen waaronder 330 vn te 0.63—0.66 per K.G 130 melk- en gelde) so-- 230 per stuk, handel stug 35 Stieren 0 44-0-®“ per K.G., handel stug. 17 Paarden 60—ISOF stuk, handel matig. 106 Vette kalveren OW- 0A0 per Kilo, handel stug. 303 veren (slacht) 6—19 per stuk, (tok) 14—16 R stuk, handel stug, 408 Vette varkens 0.33— per Kilo, 27 Magere Varkens 4—13 per«"j handel stug. 281 Biggen 4—7 per stuk, band stug. 1421 Schapen 7—18 per stuk, hmidel srjw 45 Bokken 350—10— per stuk, handel mW Klpeleren 6.50—7.35 per 100 stuks. Eendeier» 3.35 per 100 st. Piepkuikens 0.55—0-65 P«r Duiven 0.40 p. paar. Oude Kippen en 051—0 40 per K. O., Konijnen 0.253.—. den 0501.10. PURMEREND. 25 October KaMbeura Aanvoer 18 partijen. 35000 K.G. Hoogste Handel vlug. „De raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en verzoeke den voorzitter een commissie te benoemen, welke a. den Raad binnen den kortst mogeiyken tyd zal adviseeren omtrent de vraag of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter be perking van de crisiswerkloosheid, tijdelijke wettelljke maatregelen te nemen, welke kun nen lelden tot verkorting van den arbeids duur, geregeld by de Arbeidswet 1919 en de daarop gebaseerde besluiten en eventueel daartoe strekkende voorstellen zal doen; b. onder het oog zal hebben te zien de vraag of de tyd reeds gekomen is voor het nemen van wetteiyke maatregelen tot definitieve verkorting van den arbeldstyd, In welken vorm dan ook en eventueel voorstellen, welke daartoe kunnen leiden, aan den raad voorleggen." Zooals reeds gemeld diende Maandagmorgen voor den Hoogen Raad het cassatieberoep van vader en zoon v. d. E„ uit Putbroek. tegen het arrest van het gerechtshof te ’s Hertogenbosch. De rapporteur, mr. Meckman, gaf een uit voerige en gedocumenteerde uiteenzetting, waarna de verdediger mr. Tripels, vier cassa- tiemlddelen toelichtte. Het eerste cassatlemlddel te hierop gegrond dat het Hof vader v. d E. heeft schuldig ver klaard aan het voortgezette misdrijf van dood slag, terwyi hem niet doodslag, maar moord is ten laste gelegd. Het tweede cassatlemlddel te gegrond op het feit, dat de veroordeellng van de belde ver dachten o.a. berust op feiten en omstandighe den, verklaard door de deskundigen Koenen en Hulst. Gebleken te, dat de verklaringen van dr. Hulst omtrent de afstanden waarop de eerste ver dachte zou hebben geschoten en wat den twee den verdachte betreft, omtrent de grootte der ingangsopeningen van de op het hjk van Willem Kersten gevonden kogelwonden, niet afgelegd zyn alleen op grond van hetgeen zijn eigen wetenschap dien deskundige leerde. Het derde cassatlemlddel te hierop gegrond, dat het arrest geen redegevende feiten of om standigheden bevkt. voor het bewezen aange nomen opzet vap den tweeden verdachte, om Willem Kersten /an het leven te berooven. De daarvoor aangevoerde feiten en omstan digheden komen hierop neer, dat de tweede verdachte geschoten heeft.uit een wapen, waar mede een mensch kon worden gedood. Dat twee schoten Willem Kersten geraakt hebben in ge deelten van zyn lichaam waardoor zyn leven gevaar had kunnen loopen, Is niet voldoende, om hieruit het opzet om te dooden te kunnen aflelden, in het byzonder nu niets vaststaat omtrent de wyze en den afstand, waarop scho ten zyn gelost. Het vierde en laatste cassatlemlddel is ge grond op de omstandigheid, dat het arrest niet steunt op redegevende feitèn of omstandighe den, waardoor als bewezen kan worden aange nomen, dat de verdachten de feiten, waarvoor zy zyn veroordeeld, hebben gepleegd. De conclusie van den procureur-generaal volgt over veertien dagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 18