den boerenstand Crediet aan Uit de schatkist Brand te Zaandam Regeeringscrisis Auto tegen tram Onze kaas naar Frankrijk KEELPIJN VERMISSING ONTKEND Het gewonhin sar VICKS Nader overleg volgt BESPREKING UITGESTELD De toestand Kaas-export Nog lang niet zeker! KONINKLIJKE OLIE Geen interim-dividend W eerbericht Land van Smilde overstroomd M elkproducten Kindermoord Grondgedachte VULCANISCHE ERUPTIES De Lobetobi Lelaki werkt TWEE JONGENS AANGEREDEN Een dood, de ander gewond 80.000 schade AUTO TEGEN EEN BOOM Twee zwaar, vier licht gewonHen Richtprijs ZIJN ORGANISATIE Zwaard van Damocles De feiten spreken! Commissie van Advies Motie UK. OVERHEIDSPERSONEEL Twee stelsels 5 STUWKADE DOORGEBROKEN Plotseling naar links gezwenkt De motor, die 35 jaar werkte, moet op gang worden gehouden De loonsverlaging bij de Ned. Spoorwegen i Je heer C. P. van Ginkel benoemd tot secretaris-generaal Gescheiden vrouw te Groningen aangehouden ‘T I DEP. VAN DEFENSIE ■i - a Voorloopige overeenstemming te Parijs bereikt F J Geen stagnatie tAAfr Suppletoirs begroeting ingediend MR rechtstreeks de tuinbouw te steunen Eén doode en drie gewonden bij botsing op den Amstel dijk te Amsterdam Een Ryks-hypotheekbank x* Toch is het vliegtuig-wrak op de kust een Engelsche legermachine Kabinetskwestie gesteld in verband met het wetsontwerp tot verhooging der in voerrechten Om ineenstorting te voorkomen De hulpelooien Hoe bet ook zij, er bestaat thans een zonder- Compromis-voorstel aanvaard Ontzettende vuurzee Schakelaars vermeld Slypery van een fabriek ter ver werking van hout ujvul vernield MAANDAG 24 OCTOBER •7 W V»»oAu» der STOBMWAARSCHUWING8DIENST De slachtoffers I I Oeaeind van De Bilt hedenmorgen 9 uur aan alle posten: Stormseln neer.” d««e «alt op da tong •n Blik bet iang- Baam smeltend door. Het is en blijft een uitermate geheimzinnige geschiedenis met het op onze kust verongelukte vliegtuig, waarvan te Zandvoort en te Egmond aan Zee stukken zijn aangespoeld. Naar wij vei'nemen is tot secretaris-generaal van het Departement van Defensie met ingang van 1 Januari 1933 benoemd de beer C. P. van Ginkel, administrateur, hoofd der 3e afdeellng B (personeel landmacht). ihoort tot mogelijkheden, (joch seker is bet daarvan dezelfde koopkracht heeft als in den tijd, waarin de hypotheek werd afgesloten. erop, dat vooral de binnenscheepvaart en :lrecht profiteeren van nd. De stedelijke be- linge tegenspraak tusschen de feiten en de offl- cleele Engelsche mededeellngen. Welk is het geheimzinnige vliegtuig geweest dat op onze kust is verongelukt Waarom vloog het daar? Hoe komt het dat het geen lichtseinen gaf. terwijl een doos vuur pijlen (zij zijn onder Bloemendaal op de kust gevonden) aan boord was? Allemaal vragen waarop men slechts in Lon den antwoord kan geven. BANDOENG, 33 Oct. (Aneta). Volgens een door den Vulcanoiogischen Dienst ontvangen telegram zijn de uitvloeiingen van den vulkaan Lobetobi Lelaki nog niet tot rust gekomen. Pastoor Plint meldde uit Riang-Woeloe dat In September vele erupties van dezen vulkaan op Flores plaats vonden, waarvan twee tot een hoogte van 700 M. De lava vloeide in twee tongen in Noordelijke richting uit. Beide tongen zijn sinds 33 Septem ber veel vooruit geschreden. De lavakoepel is gestegen. De nieuwe lava stroomt boven de oude uit. In het landbouwcrediet worden twee stelsels waargenomen, n.l. centralisatie en decentrali satie. Beide stelsels warden verbonden door de Utrechtsche Centrale, die een ringvergadering stichtte van hoofden van ringen. Ook van het crediet van vereeniglngen zou niet veel terecht gekomen zijn zonder de boeren leenbanken. Deze banken kennen de land_ Zaterdagmiddag is aan den jachtdijk te Per- nis een auto van de verhuurinrichtlng van den I de uit «ester ten»* Op het terrein van het vaste hypothecate crediet hebben de boerenleenbanken zich nóóit bewogen. De gewone hypotheekbanken trekken het geld van het platteland weg. Die posten mogen de centrale organisaties niet opvangen De staat dient den boer dat zwaard van Damo cles weg te nemen. Steun aan de bedrijven en credietverleening vormen één geheel. In andere landen heeft de staat zich veelal garant gesteld Spr. noemde eenlge voorbeelden uit het buiten land. Hier moeten onmiddellijk maatregelen worden genomen. Een stroom van geld gaat van het platteland naar R.VB. en pensioenfondsen. De staat moet dien stroom terugleiden. Spr. dacht aan de oprichting van een Rijkshypotheekbank. welke tijdelijk zou moeten bestaan, zoo lang de abnormale tijden duren. Moge de regeering de roeping verstaan. Het geheele land zal daarvan de vruchten plukken. Na deze rede volgde debat. Opgemerkt werd, dat den laatsten tijd de toestanden van vroeger weer terugkomen en de boeren weer afhankelijk worden van particu liere handelaren. Vele boeren hebben schulden aangegaan in jaren, dat de prijzen tweemaal hooger waren dannu. Laat de regeering de hypotheekrente verlagen, zoodat de waarde De tegen a.s. Dinsdag uitgeschreven confe rentie tusschen de directie en den personeelraad van de Nederlandsche Spoorwegen, waar de quaestie van de door de directie Ingediende loonsverlagingsvoorstellen zeer waarschijnlijk aan de orde zou worden gesteld hoewel zulks niet uit de agenda blijkt is uitgesteld tot Woensdag 9 November as. ®ond van *»am Dondei Jan” onder Nader vernemen wij omtrent de botsing van auto en tram op den Amsteldijk. dat daarbij om het leven is gekomen de vjjf-en-dertig- jarige A. Verkerk, uit Nessersluis. Gewond werden de vier-en-dertig-jarige Burgers, uit de Buurt, in Ouderkerk aan den Amstel, die een gecompliceerde onderbeenfrac- tuur bekwam: de acht-en-twintig-jarige W. Nieuwendijk. uit Nes aan den Amstel, die een groote wond in het onderlijf kreeg, en de zes- en-twlntig-jarige H. Meijer, uit Nieuwer-Am- stel, die met een neusfractuur nog betrekkelijk gunstig aan dit ongeluk ontkwam. De gewonden zi)n alle drie in bewustekxnen toestand in het ziekenhuis gebracht. De twee laatstgenoemden zijn weer spoedig bijgekomen. De laatste kon vermoedelijk hedenmorgen het ziekenhuis wel weer verlaten. De Chevrolet was bestuurd door W. van Nieuwendijk. Over den eigenlijken toedracht van het ongeluk konden de gewonden nog geen nadere Inlichtingen ver strekken. drag te verleenen. uiterste moet beperkt blijven, eiacht tijden geen nadere verantwoording. Intusschen hoopt en verwacht de Minister, dat met het voorgenomen steunplan de aller dringendste nood kan worden bezworen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur Koninklijke Nederl. Petroleum-maatschapplj be sloten, evenals het vortge jaar ook ten aanzien van het jaar 1933 geen interim-dividend uit te keeren. De kasmiddelen van de groep en van de maat schappijen. bij welke zij is geïnteresseerd, blij ven toenemen. Iweer heb- Op de Meesterswijk te Smilde is Zaterdag een stuwkade doorgebroken. Het water stroomde met donderend geweld naar de lager gelegen landen, waarop de aardappels nog in de kullen staan, evenals een massa turf. Een twintigtal arbeiders Is bezig het gat te stoppen. De schade beloopt duizenden guldens. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het Xe hoofdstuk (oud jxxrfdstuk V) van de Rijksbegrootlng voor 1933. Aan de Memorie van Toelichting wordt bet volgende ontleend: De „Avondpost" van Zaterdag deelt mede, .jnet zekerheid” vernomen te hebben, dat het geheele kabinet zijn lot zal verbinden aan het wetsontwerp tot -het heffen van 30 opcenten op de Invoerrechten. Dit bericht is in dien vorm in elk geval voorbarig. Van zeer bevoegde zijde vernam het „Handelsblad", dat de regeering hieromtrent nog geen enkel besluit genomen heeft. Iets anders is, dat in parlementairen kring naarmate het oogenblik nadert, waarop het betrokken wetsontwerp aan de orde zal komen (dit zal de volgende week zijn) het gerucht dat minister De Geer de portefeullle-quaestie zou stellen, aan kracht toeneemt, terwijl velen het vermoeden uiten, dat het daarbij niet zal blijven, doch dat tenslotte zal bljjtasn. dat de geheele regeering met hem zou w<ischen te staan of te vallen. Een en ander de nog geenszins. Te Obdam vond Zaterdag een ernstige aan rijding plaats. Twee jongens reden op een flets door het dorp en gleden door de gladheid van den weg uit. De kinderen geraakten daar bij onder een vrachtauto en werden ernstig verwond. Een passeerend geneesheer bracht de jongens, zoontjes van de wed. H en L. v d. B., over naar het ziekenhuis te Alkmaar. B. was het zwaarst gewond en bulten bewustzijn. La ter is hij overleden. Zijn ouders vierden Juist huln koperen bruiloft. heer van M te Poortugaal met een vaart van ongeveer 40 KM. tegen een boom aangereden. De auto vervoerde zes personen van Rotter dam naar Poortugaal. Twee der inzittenden werden ernstig gewond aan hoofd, armen en beenen. Zij moesten naar hun woningen te Rotterdam en Poortugaal. na dat dr. Veenenbos van Rotterdam de eerste hulp had verleend, worden overgebracht. De overige Inzittenden werden licht gewond De auto, die zwaar beschadigd werd, werd door de politie In beslag genomen voor een onderzoek. Het ongeluk moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan een defect aan de stuurinrichting. Voor een zeer groot aantal boeren is de toe stand reeds hopeloos. Hoe langer hoe meer komen er, die niet meer te helpen zijn. Het geven van loonende prijzen is het eenlge, wat de boeren uit den nood kan helpen. Op groote schaal worde uitstel van betaling verleend om zooveel mogelijk faillissementen en executies te voorkomen. De heer Zaalberg merkte op, dat de landbouw de crisis niet eenzijdig moet zien. De scheep vaart staat er minstens zoo slecht voor. Het platteland wordt met 120 millioen gesteund. De groote fout is, dat de steden op een veel te hoog peil leven. Spr. vreesde, dat meer crediet verleening aan het platteland een hoog levens peil In de steden zou bevorderen. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de scheepvaart veel meer dan de landbouw afhan kelijk Is van het buitenland. Zooveel te meer reden is er te maken, dat zooveel mogelijk men schen hun bestaan vinden op het platteland Werkverschaffing naar de ontginningen be- teekent propaganda voor het communisme. Tegenover den heer Zaalberg werd opgemerkt, dat de loonen in scheepvaart en Industrie bijga 3 maal zoo hoog zijn als vóór den oorlog. Dege loonen kunnen omlaag ondanks regeenngssteun. De Inleider beantwoordde de sprekers. Hij wees een aantal fabrieken steun aan den boen volking profiteert van het land en zuigt het land uit. Uit een door het „Volk" ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat men hier te doen heeft met de i teti n van een Engelsch vliegtuig. Zondag heeft een vliegmachine, waarvan men omdat het een landvllegtuig was, vermoedde dat zij tot de Royal Air Force (Engelsche lucht macht) behoorde, den geheeten dag boven de Noordzee rondgezwalkt. Hét vliegtuig gaf voortdurend noodseinen. Men is er echter niet in geslaagd assistentie te bieden en sinds verdween de machine spoorloos. Het ligt voor de hand, dat de thans gevonden resten van dit vliegtuig afkomstig zijn. Een andere machine is niet vermist. .Doch nu komt het verrassende”, vervolgt het blad. Het Engelsche luchtvaart-ministerie, zoowel als de Royal Air Force ontkennen pertinent dat één hunner vliegtuigen zoek is. Zjj geven evenmin toe. dat de Zondag gehoorde nood seinen van een Engelsche legermachine af komstig zijn. Toch staat het vast, dat de op onze kust gevonden overblijfselen de schamele resten zijn van eén Engelsche machine, die kort geleden is vergaan. Nu is de vloot van de Royal Air Force zeer groot. Maar het is toch moeilijk aan te nemen, dat er een vliegmachine vermist wordt, zonder dat de leiding dit bespeurt. De mogelijkheid bestaat, dat de verongelukte machine met een geheime opdracht is vertrok ken en dat men daarom niet wil vertellen dat zij is uitgev logen. In het gebouw der Eerste Kamer te ’s-Gra- venhage is Zaterdag de 23ste algemeene ver gadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité voortgezet. Mr. O. Gezelle Meerburg uit Utrecht, hield een voordracht over „Credietverleening aan den boerenstand in normale en abnormale tijden”. Spr. beschouwde de jaren van vóór 1914 als mln of meer normale, die na 1914, welke zich eerst kenmerkten door een hausseperiode, daar na door een baisse_periode, als abnormaal. Een tijdperk van buitengewonen opbloei is gevolgd door één van buitengewonen neerslag. Vóór het ontstaan der boerenleenbanken werd het ter rein van de credietverleening voor den land bouw nog niet ontgonnen. Het bedrijfscredlet moesten de boeren verkrijgen van handelaren in veevoeder, kunstmest enz. en een rente van 10 A 13pCt. was in die jaren niet zeldzaam. De comme: cleele banken bewogen zich vrijwel niet op het terrein van den landbouw. De landbouw heeft behoefte aan credleten op langeren ter mijn dan dien welke de commercieele banken wilden toestaan. Met gejuich zou dan ook de oprichting van boerenleenbanken begroet moe ten zijn. Maar dat was niet zoo. De boerenleen banken werden tegengewerkt, maar gelukkig heeft men later Ingezien, dat die boerenleen banken een zegen waren. Zonder deze banken ware de landbouw nimmer op het peil gekomen waarop hij gekomen is. Veel fouten zijn ten onrechte de boerenleenbanken aangewreven. in welke in elk geval zijn vertegenwoordigd de bij deze garantie-regeling betrokken dadelijk belanghebbenden, waarbij rekening wordt ge houden met de beteekenis van de onderschei- den teelten in verschillende streken. In door den Minister te stellen voorschriften kan mede worden gesteld: dat alle hoeveelheden van tuinbouwpro ducten. welke ter veiling een door den voor- noemden Minister vastgestelden minimum-prljs niet opbrengen, zullen worden geacht niet aan de veiling te zijn afgezet; b. dat de gezamenlijke bij een veiling aan gesloten tuinders naar een door voornoemden J^bis^r vast te stellen maatstaf verplicht zijn aanvoer ter veiling te beperken. in den zin van deze regeling wordt aangemerkt de prjjs, welken voornoemde Minister op grond der feitelijke productle-kosten voor een daarbij te bepalen tijdvak voor de verschillende kwali teiten van een garantie-product en. zoo noodlg, verschillend voor verschillende deelen des lands vaststelt, met dien verstande, dat bij de be rekening van dien richtprijs de loonfactor en de huurfactor zoodanig zullen worden berekend als in overeenstemming met de plaatselijke om standigheden en de belangen van de betrokken teelt billijk en wenscheljjk wordt geacht. De werkelijke opbrengst wordt berekend door voor nader door voornoemden Minister aan te wijzen tijdvakken het bedrag van de geheele geldelijke opbrengst der totale op de gezamen lijke veilingen verkochte hoeveelheid van iedere kwaliteit van elk garantieproduct te deelen door het bedrag van die totale hoeveelheid. Voor de uitvoering van deze regeling wordt de voornoemde Minister bijgestaan door een Regeeringscommissaris. Er wordt ingesteld een bouwers en werken met hen samen. Dat de boerenleenbanken zich aan over-kapitallsatie zouden schuldig maken, is een verkeerde mee- ning. hetgeen spr. nader uiteenzette. Hebben ze dan in de 35 jaren van haar bestaan niets overgelegd? Zeker, vele hebben juist groote reserves. Het bedrijf is in goede en degelijke handen. Spr. zette vervolgens uiteen de 3 soorten cre diet, die de boerenleenbanken geven, n.L het bedrijfscredlet, inventaris-crediet en grond- kapltaal. De landbouwcredletorganlsatie heeft steeds in eigen behoefte voorzien. Van onder af heeft zij zich opgewerkt in Nederland, in tegenstelling met hetgeen in andere landen gebeurde. Spr. kwam nu tot de credietverleening in ab normale tijden. De methode van credietver- strekking is niet de hoofdzaak. Wel is hoofd zaak een goede en juiste credietverleening, die er toe bijdraagt de 350.000 landbouwbedrijven in het land in stand te houden. Gelukkig het land, welks regeering dit inziet. De motor, die gedurende 35 jaar gewerkt heeft, moet op gang gehouden worden. Het betreft hier niet het be lang der banken, maar van den boerenstand Spr. dacht aan hulp van de Rjjkspostspaarbank en de pensioenfondsen. deellng. waar een hoogspanning stond 10.000 verft. Door den geweldigen vuurzee het onmogelijk den stroom af te sluiten, na een half uur slaagde de heer Schouten tenslotte In de schakelaars stuk te slaan In den atgeloopen nacht heeft op den Am steldijk te Amsterdam een zeer ernstig onge luk plaats gehad. Het was omstreeks half één, dat een tram van lyn 6 zich naar de remise aan den Amsteldijk begaf. Van den tegenover- gestelden kant naderde een auto aan den goe den kant van den weg Even vóór de Lutma- straat zwenkte de auto plotseling naar link;. Een botsing was onvermijdelijk, ondanks het electrisch remmen van den bestuurder en met een vreesélfjken slag reden de beide voertuigen tegen elkaar. De schok was zóó hevig, dat de Chevrolet als het ware wde tram oplichtte en gedeeltelijk onder het voorbalcon van den motorwagen verdween. Door trampersoneel, jxrftie en toegeschoten publiek werd dadelijk hulp verleend en ge tracht de inzittenden uit den auto te bevrijden. Het bleek, dat er vier mannen In den wagen zaten. Eén van hen werd reeds dood uit de resten van den Chevrolet te voorschijn ge haald. De drie anderen waren zwaar gewond. Met ambulancewagens van den Geneeskun digen Dienst zijn de doode en de drie zwaarge wonden. die in bewusteloozen toestand verkeer den, naar het Wilhelmina-gasthuis vervoert. Het zijn mannen naar schatting tusschen der tig en veertig jaar oud. Hun naam en woon plaats zijn nog onbekend. Vermoedelijk heeft de eigenaar van den Chevrolet achter het stuur gezeten. De bestuurder van de tram bleef ongedeerd. Het voorbalcon van den motorwagen is gedeel telijk vernield. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Zon op 6 43. onder 4.46. Nieuwe Maan Zaterdag n.m 3.16. Licht op 5.16. centrale groep rijkspersoneel van den Ned. van Overheidspersoneel ,St. Paulus” Utrecht in het gebouw ..St. v van haar voorzitter den L Guit bijeen. uitvoerig werd besproken de positie waarin ”st- Paulus” kwam te verkeeren door de be- ^^teen in de Centrale Commissie en de Regeering. TOrd vastgesteld, dat de voorge- «eide salarisverlaging in strijd moét worden Wacht met een juiste en billijke salarispolitiek. Térgadering was overtuigd dat de reeds 'Wiegde offers reeds ver uitgaan boven wat in Te Groningen is in verzekerde beivarlng ge steld vrouw K.. die gescheiden van haar man leeft, in verband met het onder verdachte om standigheden overlijden van haar drie maanden oud kindje. Toen de politie, die door buren gewaarschuwd was. kwam, was de vrouw sterk onder den in vloed van sterken drank en was daardoor niet in staat een behoorlijke verklaring af te leggen. De andere twee kinderen tusschen anderhalf en vier jaar zijn voorloopig door de politie in betere omgexing gebracht, daar zij in geheel vervuilden toestand verkeerden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Zaterdag was den geheelen dag nog tot 5 uur gewerkt, terwijl de heer Schouten om 7 uur nog de ronde gedaan had. kon De van dit plan is: door een toeslag op de geveilde producten in de op die producten geleden ver liezen tegemoet te komen met dien verstande, dat deze verliezen, indien zij in totaal 5 mill, of minder bedragen, geheel voor rekening van het Rijk komen, terwijl ingeval zij dit bedrag overschrijden, de garantie zich slechts tot een zoodanig percentage van de geleden verliezen zal uitstrekken als voortvloeit uit de verhouding van het totaal der geleden verliezen tot het beschikbaar gestelde bedrag van 5 mlllioen. Aan het plan van uitvoering wordt nog het volgende ontleend: Voor het jaar 1933 wordt van Rijkswege aan daartoe erkende veilingen van groenten en fruit garantie verleend tot een bedrag overeenko mende met het verschil tusschen een opbrengst, berekend naar een richtprijs, en het totaal eener berekende werkelijke opbrengst van garantie-producten, met dien verstande, dat het totaal van de aan lederen tuinder op grond hiervan uit te keeren gelden niet meer mag bedragen dan 30% van de opbrengst van zjjn gemiddelden omzet ter veiling in de jaren 1938, 1929 en 1930. Als garantieproducten in den zin van deze regeling worden aangemerkt de door den met de zaken van den Landbouw belasten Minister als zoodanig aan te wijzen tuinbouwproducten, welke over de veilingen zijn of zullen worden afgezet en aan door dien Minister gestelde mlnlmum-elschen voldaan hebben of zullen vol doen. Als De schade, welke nog niet vastgesteld worden, wordt door verzekering gedekt, heer Schouten wgs evenwel niet tegen bedrUfs- Wat hebben we er mee gedaan? Een uur langer in 't café gezeten? Dat kon gelukkig niet, daar had de overheid voor gezorgd: de cafi’s wer den volgens den zomertijd gesloten. Wat hebben we er mee gedaan? Het uur besteed aan studie, aan een nut tige taak, aan een ochtendwandeling, aan een doel, dat baten afwerpt voor de eeuwigheid? Het tras immers nog wel een Zondagmorgen, toen het sur gewon nen werd Laten de meesten onzer het eerlijk bekennenwe hebben het uur ver slapen.' Het herinnert ons aan de legende ran een gestorvene, die de gunst be kwam van nog étn uur levens om nog iets te kunnen ..overdoen’’, nog iets van zijn leven te kunnen beteren. De man kwam weer op aarde en vond thuis alles anders. Het hem ge geven uur verdeed hij aan ruzie met zijn vrouw We hebben "t uur denkelijk welis waar rustiger doorgebracht door ’t te verslapen. Maar overigens: wat voor winst heeft ons dit gewonnen uur gebracht? Ifoeet de Minister bij gelegenheid van de schriftelijke behandeling van het tweede steun- vooratel ten behoeve van den groven tuinbouw meds getuigen, dat de algemeene toestand in den tuinbouw over de geheele lijn sedert de behandeling van het eerste voorstel tot steun aan West-Friesland nog aanmerkelijk slechter was geworden, thans, nu de aanvankelijke resultaten van het hoogseizoen in den tuin bouw een minimale geldelijke opbrengst der producten ons bekend zijn, heeft de Regee ring gemeend, gezien de dreigende ineensto* ting en het steeds zich duidelijker uitend stre ven der bedrjjfshouders om zich van zooveel mogelijk personeelslasten te ontdoen, naast eenlge gewestelijke steunverleening, den tuin- bouw in het algemeen de helpende hand te moeten toesteken. Naar de meening van den Minister recht vaardigt de ongunstige toestand in de Memo rie met een groot aantal cijfers nader toege- bcht voldoende de inwilliging van den uit de tuinbouwstreken zoo sterk klinkenden roep «n hulp in den nood. Ernstige bezwaren moes ten den Minister tot nu toe weerhouden een voorstel als het onderhavige in te dienen. Immers de nood van 's Lands financiën heeft zich gaandeweg al scherper afgeteekend, zoodat het doen van uitkeerlngen van Rijkswege niet dan nadat geen andere middelen te baat zijn te nemen, in overweging kon wórden genomen. Nadat grondig en langdurig is gespeurd naar middelen, waarbij de schatkist niet betrokken behoeft te worden, is ten slotte uit den drang der omstandigheden het besluit geboren om, heenstappende over de bovenbedoelde bezwaren, rechtstreeks uit de Rijksmlddelen een steunbe- Dat dit bedrag tot het in deze redelijkheid als crisisoffer van het rijksperso neel mag worden verlangd. meer waar door allerlei regeertagsmaat- regelen ongetwijfeld het leven duurder wordt. Geleid eenmaal door het uitsluitend belang van het Rijkspersoneel, besloot de vergadering accoord te gaan met het compromls-voorstel door de samenwerkende centrales aanvaard. Alhoewel de vorm meer pensioen-premlehef- flng van het compromis in principe werd afge wezen, meende de vergadering op grond van organisatorische overwegingen zich er bij te moeten neerleggen, onder voorbehoud, dat in- dlen op het thans Ingediende voorstel geen over eenstemming wordt bereikt, „St. Paulus” vol ledig vrijheid herneemt voor de verdere actie een standpunt te bepalen. De heer T. Hulsman, secretaris van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, stelde na de discussie de volgende motie voor, die onder applaus werd aangenomen: „De alg. vergadering van het K NL.C. enz. spreekt als haar overtuiging uit, dat de Jinan- cieele toestand ten plattelande en inzonderheid van de boerenbevolking zoodanig is geworden dat een débAcle alleen nog is af te wenden door de prijzen der landbouwproducten zoodanig te maken, dat ook het boerengezin eenig loon van zijn arbeid geniet; is voorts van oordeel, dat voor het handhaven der boerengezinnen op de bedrijven en het be drijf te kunnen blijven voeren, dringend nood- zakelijk is, dat maatregelen worden getroffen; le. om zooveel mogelijk executies en faillis sementen te voorkomen; 3e. om crediet te verschaffen en spreekt als haar overtuiging uit, dat het noodzakelijk is, dat de regeering met den meesten spoed overgaat tot ingrijpende maatregelen ter zake het'crediet-vraagstuk in den landbouw, draagt aan het bureau op, de regeering te veraoeken deze motte te mogen toelichten”. Nader bericht men ons: Toen om halfeen de brandweer wBde Inpak ken, laaide het vuur plotseling weer op en wel in het voorbereldingsgebouw. waar eenlge kost bare machines zijn opgesteld. Ook hier slaagde de brandweer het vuur meester te worden. Behalve de verwoesting, welke door het vuur is aangericht, wordt de grootste schade gele den door het bluschwater. waardoor verschil lende machines en motoren ernstig zijn bescha digd. De fabriek is voor 6% ton verzekerd, doch de schade wordt niet hooger geschat dan 80.000. Het aangrenzende pakhuis, waarin zich 450 ton grondstoffen bevinden en dat door een steenen muur met brandvrij glas van de fa briek gescheiden is, heeft niets geleden. Opnieuw heeft Vrijdag dr. F. E. Posthuma in zijn kwaliteit als voorzitter van het Crlsiszul- velbureau. te Parijs besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van den Franschen bond van vereeniglngen van zuivelproducenten in verband met ernstige moeilijkheden die den laatsten tjjd ten aanzien van onzen zulvelultvoer naar Frankrijk zjjn gerezen bericht ..De Tele graaf. De ultnoodigtng daartoe was van Fran- sche zijde gekomen. De besprekingen liepen over kwesties betreffende de kaas en melk producten. Moeiljjker was het. tot overeenstemming te komen betreffende de melkproducten. Het be staan van verschillende contingenten voor ge suikerde en ongesuikerde melkproducten brengt mede, dat uit ons land bepaalde onge suikerde producten in, naar Fransch oordeel, te groote hoeveelheden worden ingevoerd, het geen de Fransche prijzen sterk drukt, doch ook niet in het belang ia van onzen uitvoer. Om te voorkomen, dat men straks op dit punt wellicht voor verhoogde invoerrechten en misschien een invoerverbod zou komen te staan, werd onzerzijds de wensch geult. dat er een algemeen melkproductencontingent komt, dat wjj dan kunnen verdeelen over gesuikerde en ongesuikerde producten, m.a.w. een Inwendig verschuifbaar totaalcontingent. Het is gebleken, dat de belangen op dit punt samengaan. Over de wijze, waarop deze aangelegenheid te behandelen is, blijkt men het eens. doch over da- zakelijke regeling is nog beraad noodlg. De Fransche onderhandelaars behielden zich na zes uur overleg een bedenktijd voor. Over eenigen tijd zal over deze kwestie opnieuw beraadslaagd worden In den loop der besprekingen is niet over de grootte der contingenten gesproken. Op de vraag, of onze onderhandelaars den indruk hadden, dat aan Franschen kant getracht wordt, tot veranderingen in het contingenten stelsel als zoodanig te komen, ten einde de protectie meer in den zin van hooge rechten te zoeken, een kwestie, die den laatsten tijd nogal eens is opgeworpen, luidde t antwoord ontkennend. De brandweer werd onmlddelljk gealarmeerd welke spoedig met veel materiaal verscheen. Zij kon aanvankelijk niets tegen den brand uitrichten, daar het vUur woedde in een af- van was doch er en kon de brandweer haar taak beginnen. Hoofd zakelijk heeft de brand gewoed in de slijperij, waar talrijke' machines verloren zijn gegaan. Het is echter gelukt de grootste machines te behouden Door de ongunstige ligging van de fabriek kon slechts door een tiental spuiten, waaronder een drijvende, tezamen werkende met tien stralen gewerkt worden. De brand weer mocht er echter in slagen het grootste gedeelte van de fabriek benevens het kantoor en de woning van den directeur te behouden. Naast het brandende gebouw bevond zich een opslagruimte van 45 x 16 Meter waarin wintervoorraad, hoofdzakeljjk bestaande krullen, wordt bewaard Indien het vuur zoo verklaarde de directeur ons zich aan de pijn. 450 ton krullen welke daar was gen. had medegedeeld dan zou de bi zeer zeker nog eenlge dagen werk gel ben. schade verzekerd. Het bedrijf zal echter door den brand geen stagnatie ondervinden en gewoon doorgang kunnen vinden. Op het terrein van den brand waren zeer vele autoriteiten, waaronder enkele wethouders aanwezig, terwijl ook ondanks het slechte weer een groote menigte belangstellenden het blus- schfngswerk gadesloeg. Eenige weken geleden hebben tee weer de klok verzet. Zomertijd ging in gewonen tijd over. In den nacht werd het uur ver vroegd. De wijzers van klok en hor loge werden er door terug gezet. En we maakten ons allemaal wijs, dat we een uur gewonnen hadden. Waan is zoet. We zijn er geen van allen een uur jonger door geworden; de afstand tot den dood is voor niemand een uur verlengd. Intusschen hadden we toch maar reëel een uur méér tusschen avond en dag' Zondagavond heeft te Zaandam een groote brand gewoed In de fabriek ter verwerking van houtafval van de N. V. Fibra. gelegen in het Westzijderveld. ten Noorden van den West- sanerdijk. Om ongeveer tien uur kwam een der om wonenden den directeur, den heer Schouten waarschuwen, dat brand was uitgebroken in het fabriekscomplex. Reeds even tevoren meende mevr. Schouten reeds onraad bemerkt te hebben, doch haar man en ook de visite dachten aan een grap en hadden veAder geen aandacht meer hieraan geschonken. Omtrent de kaas waren van Fransche zijde grieven ingekomen, dat wij het door onze prij zen den Franschen producenten onmogelijk maakten behoorlijke prijzen te maken. Van wege het Crisiszuivelbureau is daarop meer malen geantwoord, dat de fout ligt aan de wijze van contlngenteerlng, n.l. dat een jaar- contlngent is vastgesteld, dat in vier gelijke kwartaalquantums is verdeeld. Te Parijs is er daarom bl) de Franschen krachtig op aange drongen, ervoor te zorgen dat de kwartaal- contingenten proportioneel worden gemaakt aan onzen export, dat m.a w vier verschillen de driemaandelijksche contingenten worden ingesteld. In dit geval kunnen wij wat de prij zen betreft zorgen voor zekere stabiliteit op de Fransche markt. Dit denkbeeld viel in zeer goede aarde. Uit de statistieken blijkt, dat de import van kaas uit Italië, den tweeden groo- ten leverancier, bijzonder laag is juist in de perioden, dat uit ons land meer zou moeten worden ingevoerd. Zoodoende was men het spoedig eens. De Franschen hebben zich bereid verklaard, om. wanneer vanwege den handel bil de Fransche regeering op een zoodanige nieuwe regeling wordt aangedrongen, daaraan hun steun te geven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5