vereenigde katholieke PERS ONS BLAD Mussolini's rede te Turijn Pruisens commissaris blijft 1 Het nieuws van heden Rusland Japan en Layton trekt zich terug GEEN WOORD FRANSCH ONTWAPENING TER ZEE 4 Dat valt tegen! DELEIPZ1GER UITSPRAAK DE BAROMETER JOH. LAUWERS WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 23 Roosevelt is favoriet tegen 1 Verkiezingen op 27 November o o Romeinsche villawijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Om denOosterspoorweg 4 Ottawa-overeenkomst in het Lagerhuis Financieele wetsontwerpen k aangenomen Wat er gedacht wordt De kri jg inMandsjoekwo Rijk en Beieren tevreden Dr. Bracht den Pruisische ministerie bijeengeroepen Toch heeft Frankrijk goed verstaan Door hasjiesj-bende overvallen „Een tijd van ernstige verstoring” Het Belgische kabinet beëedigd Motie van wantrouwen tegen de regeering Honderden Chineezen door bommen gedood Tengevolge van de overmatige belasting der voorraadzolders stortte het dak van een hal te St. Margarethen in Zwitserland in, tvaarbij tien persojien werden gedood en ruim veertig gewond f 2 f 2 85 PAYGLOP 3 Zeiss-Puktal-glazew Uit de voorbereidende commissie voor de economische f wereldconferentie „De af gezette Pruisische ministers waren niet in gebreke” Italiaanse he consul aan dood ontsnapt advertentieprijzen'- Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Opgravingen bij Boedapest 9 Japan verwerpt de voorstellen van Engeland en Amerika Verklarend schrijven Voorbesprekingen tot sluiting van een nonagressiepact De rijkdommen” der Spaansche Jezuïeten een onbeduidend bedrag INSTORTING TE ST. MARGARETHEN f O B inzake In het Museum te Edam ingebroken. (United Press). (United Press). sa i o. ia ar Eerst moest nu aldus bet WoUI-verslag Sir Walter Layton uit de voorbereidingscom missie der int. crisis-conterentie. Brand in een kuiken-boerderij te Leiden. 4 Pastoor Donders’ uitvaar*. MADRID. 25 Oct. (Per telefoon). Groot op zien baarde heden de in het Staatsblad gepu- Commissie benoemd voor den uitvoer van ver- ache groenten naar Frankrijk. Oude man vermoord te Putten. Het „veld" der a.a Zesdaagsche te Amsterdam compleet. Prijsverlaging bij de K. L. M. De uitvoering der sociale verzekeringswetten. Honderden Chineezen door Japansche bommen in Mandsjoekwo gedood. Radicale eiachen van prof. Veraart op sociaal- economisch gebied. LEIPZIG. 25 waarop het St uitspraak in dl RÜk heeft geb BERLIJN, 25 Oct. CW. B.) Naar de „Tempo” verneemt, heeft minister-president Braun bet oude Pruisische staatsmlnisterie tegen Woens dagmorgen 10 uur bijeengeroepen. Men zal in deze zitting de houding van het ministerie te genover de uitspraak van het staatsgerechtsbof te Leipzig bepalen en de consequenties bespre ken. die voor bet kabinet hieruit voortvloeien. ALEXANDRIA. 24 Oct. (Reuter). De Italiaan- sche consul en het hoofd van de recherche al daar zijn Zondag op wonderbaarlijke wijae aan dood of verwonding ontsnapt, toen nj bij een Inval van de politie in een hasjiesj-gelegenheid in de openlucht, die door lieden uit den eersten stand bezocht placht te worden, door een troep hasjiesj-smokkelaars onder vuur genomen wer den. Zij bleven ongedeerd, doch twee politie agenten werden gewond. De aanvoerder van de bende ontsnapte, maar twee van zijn medeplich tigen en dertien van hun cliënten zijn gearres teerd. De Tweede Kamer begon met de behandeling van het wetsontwerp tot lijdelijke heffing van 30 opcenten op invoerrechten en bieraccijns. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp be treffende de leeftijdsgrens van rechters goed gekeurd. Wespenplaag te Delft; drie nesten uitgeroeid. De afsluitdijk dit jaar nog niet open voor het verkeer. Mevr. A. SteenhoffSmulders benoemd ver klaard in de Kamervacature-GuiL Deken J. Jansen te Zoeterwoude plotseling on gesteld geworden. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar /Vlet geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem bliceerde lijst van gelden en waardepapieren welke op Spaansche banken op naam van dc Jezuïeten gedeponeerd en thans in beslag ge nomen waren. Allé gelden bijeen beloopen een bedrag van 143.429 peseta, terwijl de waarde papieren in het geheel geen noemenswaardig bedrag vertegenwoordigen. In republikeinse!» kringen acht men de on beduidendheid der in beslag genomen waarden als een bewijs van de juistheid van de voor zegging, welke de voormalige minister Maura destijds deed, dat n.l. de leden van de Sociëteit van Jezus bijtijds de rijkdommen van hun orde in veiligheid zouden stellen. LONDEN, 25 Oct. (Reuter). In de heden houden zitting van het Lagerhuis zal Oppositioneels Arbeiderspartij een motie v wantrouwen tegen de regeering indienen, zich zoowel zal richten tegen de economise regeeringspolltiek. als tegen de naar de m< ning der partij ontoereikende maatregelen bestrijding van de werkloosheid. de bestrijding der communistische beweging niet de vereischte energie heeft getoond. De verkla ringen ter motiveering van dit verwijt hebben niet voldoenden steun voor dit verwijt opge leverd. Op par. 1 van art. 48 kan dus de ver ordening van 20 Juli niet gebaseerd worden. Het is echter algemeen bekend, zoo wordt verder in de motiveering gezegd, dat de ver ordening van 20 Juli is uitgevaardigd in een tijd van ernstige verstoring en bedreiging van de openbare orde en veiligheid. De voorwaarden voor ingrijpen op grond van par. 2 van art. 48 waren dus zonder meer aanwezig. De Inhoud der aangevochten verordening is op zichzelf toelaatbaar, voor zoover zjj kan wor den opgevat als een zuivere verschuiving van bevoegdheden, als een overdracht van zakelijke bevoegdheden der landsregeering op een rijks- orgaan. De tekst der verordening sluit niet uit, dat zij wordt opgevat in den zin van zulk een be- voegdheidsverschuiving. De rjjkspresident kon, gezien de bestaande omstandigheden overeenkomstig zyr. plicht tot de conclusie komen, dat alle machtsmiddelen van Rijk en Pruisen in één hand moesten wor den gelegd. niet heeft vervuld, bestaan voor een deel uit handelingen, die niet door de verantwoordelijke dragers van het staatsbewind in Pruisen zijn verricht, maar door ondergeschikte persoonlijk heden. In dit opzicht kon geen plichtsverzuim geconstateerd worden. Ook uit het onderzoek van de uitlatingen van minister Severing blijkt, dat die niet kunnen worden beschouwd als plichtsverzaking van Pruisen tegenover het rijk Blijft dus over, dat de Pruisische regeering bij Uit de kringen van de Ryksregeering wordt naar aanleiding van deze uitspraak opgemerkt, dat de uitspraak geheel overeenkomt met de opvatting van de Riksregeering en dat de noodverordening van 20 Juli er in haar vollen omvang door wordt oevestigd. Naar het zich laat aanzien, zal vóór den ver kiezingsdag. 6 November, geen wijziging meer worden gebracht in de situatie. Ook in Beieren verklaart "men zich tevreden, omdat uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de zelf standigheid van een land niet door een nood verordening kan worden aangetast. LONDEN. 25 Oct. (V.D.). Met 269 tegen 69 stemmen nam het Lagerhuis de financieele wetsontwerpen betreffende de overeenkomsten van Ottawa gisterenavond aan. Naar aanleiding van een voorstel van de zijde van de Labour Party om de clausules Inzake de contingenteering van den invoer van 'gekoeld en bevroren vleesch te schrappen, werd namens BRUSSEL. 25 Oct. (V. D.) Hedenmiddag om vier uur is onder voorzitterschap van den ko- ning de ministerraad voor het eerst bijeen ge komen. De leden van het ministerie zijn door den ko- ning beëedigd. De bijeenkomst duurde tot sas uur. Besloten werd dat de wetgevende verkiezin gen op 27 November zullen plaats vinden en de provinciale verkiezingen den daarop volgenden Zondag 4 December. Het decreet van ontbinding van het i»rle- ment zal Vrijdag of Zaterdag worden uitge vaardigd. MOEKDEN. 25 Oct (Per telefoon.) Japan sche vliegtuigen hebben een aanval onderno men tegen nabij Tungping geconcentreerde vrUscharen van generaal Feng-hanai en tal rijke bommen boven de Chineezen uitgewor pen. De aanval was zeer succesvol. De Chinee zen vluchtten naar alle richtingen met ach terlating van verscheidene honderden dooden. 'United Press) De „rijkdommen" der Spaansche Jezuïeten. Tegenvaller voor de Spaansche republiek. TOKIO. 25 Oct. (Per telefoon). Het Japan sche kabinet heeft besloten, de Engelsch-Ame- rikaansche vlootontwapenlngs-voorstellen te verwerpen.* omdat Japan zijn veiligheid in ge vaar zou brengen, wanneer het zijn vloot zou verminderen in de mate, als de overige mogend heden voor hun vloten het beste achtten. In een voorafgaande uiteenzetting m den ministerraad van den minister van Manne Okada, protesteerde deze tegen de Engelscn- Amenkaansche voorstellen, omdat hjj de ver- dedigingskracht van een oorlogsvloot van groo ter belang achtte dan naar aanvalckracnt. Japan zou overigens aan de conferentie te Genève een eigen vlootontwapeningsplan oor- leggen. dat met de behoeften van een eilan- denstrook als Japan rekening hield. (United Press). Japan verwerpt de Engelsch-Amerikaaneehe vloo (ontwapeningsvoorstellen. Viachkotter in het Molengat gestrand; manning gered. BOEDAPEST, 24 October. (Reuter). In het naburige Budakesz zijn bij opgravingen de muren blootgelegd van een uit den Romelnschen tijd dateerend huis. Verdere opgravingen toonden aan, dat hier een geheele Romeinsche villawijk gestaan had. Aardewerk en ook munten uit den tijd van keizer Gallienus werden gevonden. De opgra vingen worden ijverig voortgezet. NEW YORK. 25 Oct. (Per telefoon). De vooruitzichten voor de verkiezing van Roosevelt wordt hier met den dag gunstiger beoordeeld Er wordt druk gewed, en wel 2’4 tegen 1 ten gunste van Roosevelt. Zelfs gaan er wedden schappen. dat Hoover in de staten Louisiana. Ohio en Illinois verliezen zal. die toch steeds als steunpunten der republikeinen werden be schouwd. de regeering •’verklaard, dat zij onder bepaa omstandigheden Integendeel tot verdere bep king van den Invoer van bevroren vleesch i overgaan, wanneer de tariefcommissie dit i aanbevelen. Op het verwijt van een der Laboi afgevaardigden, dat de kleinhandelprjjzen d< de contingenteeringspolitiek omhoog werti gedreven, antwoordde de regeering dat deze i heele politiek een experiment was. dat bij m lukking weer ongedaan gemaakt zou kunr worden. .Vannacht te riiim kwart over» twee diende te slotte de kanselier van de schatkist. Nevi Chamberlain, onder applaus en gejuich van 1 Lagerhuis het wetsontwerp inzake de overer komsten van Ottawa in. Na de behandeling eerste lezing werd de zitting verdaagd. nagegaan warden of de verordening van 30 Juli den vereischten steun vindt in par. 1 van art. 48. Deze vraag heeft het hof ontkennend be antwoord. De beweringen, waarop het rijk het Het ontwerp-Verschuur tot instelling van de bedrjjfsraden in de Tweede Kamer met 8719 stemmen aangenomen. Het Belgische kabinet beëedigd. Uitspraak van het staatsgereehtshof inzake Duitsche Staten tegen hel Rijk. LONDEN. 25 Oct Sir Walter Layton, de bekende Engelsche econoom en uitgever van de „Economist heeft zich uit de voorberei dende commissie voor de Economische Wereld conferentie teruggetrokken. In een schrijven aan MacDonald verklaart Layton evenals de Engelsche regeering van meenlng te zijn, dat de regeling der oorloga- schulden en de snelle afschaffing van de den wereldhandel verlammende maatregelen hoofd voorwaarden vormen voor een goed functio- neeren van elk nieuw Internationaal finan cieel accoord. Niet eens is hij het met de regeering aan gaande de door haar genomen maatregelen, om bewegingsvrijheid in den internationalen handel terug te krijgen. Zjj wil dit verkrijgen door tweezijdige onderhandelingen met buiten- landsche regeeringen binnen de perken van de Ottawa-overeenkomsten en met strikte hand having van de meestbegunstiglngsrechten. Layton is van oordeel, dat Engeland thans eer. unieke gelegenheid heeft om in samenwerking met de landen met lage tarieven en met dege nen. voor wie het herstel van den handel een levensnoodzakelijkheid is. grootschere plannen door te voeren. Ongelukkigerwijze worden de landen met lage tarieven gehinderd door ze kere Engelsche verdragen, met name de in voering van een contlngenteertngsstelsel voor vleesch. alsmede door de weinig hulpzame hou ding. welke Engeland aanneemt inzake regionale Europeesche overeenkomst. zooals de Engeiach- Nederlandsche. Elke poging om de geldsituatie te verbeteren zonder een bevredigende oplossing van het han- delsvraagstuk moet mislukken. In de richtlijnen der regeering heb Ik geen vertrouwen. Komt er geen radicale verandering in de internationale handelspolitiek, dan acht ik een bevredigend re sultaat der economische wereldconferentie uit gesloten. In het Lagerhuis verklaarde MacDonald Lay- ton s besluit te betreuren. Japansch-Russiache voorbesprekingen een niet-aanvalsverdrag. sp-w e tienjarige herdenking van den op- I 1 marsch der fascistische zwarthemden naar Rome houdt reeds wekenlang gansch Italië in een zeer ernstige, zeer of ficieels en zeer zelfbewuste feeststemming vast. De Ducale ceremoniemeester Musso lini, die zelf ook eigenlijk de voornaamste feesteling is, heeft telkens gelegenheid ge vonden zijn van nationalen trots groot ge zwollen hart In vloeden van Zuidelijke dithyrambische welsprekendheid te ontla den. Van al de vele door hem met sterk pathos uitgeschalde woorden hebben er géén zoo’n geweldigen resonans gewekt In de massa zijner hoorigen en In de wereld ver buiten de Italiaansche grenzen als die, welke hij in de „grensstad” Turijn vanaf een balcon de menigte heeft toegeslingerd. Geen wonder. De internationale politieke sfeer is als een oververzadigde oplossing, waarin leder woord tot een harde concrete substantie kristalliseert en Mussolini’s woorden zijn op zichzelf reeds zwaar als steenen, zoodat zij onder de huidige om standigheden onmiddellijk het aspect van dreigende rotsblokken aannemen. Het land, dat zich door de oratorische lawine, welke de feestende Mussolini ontketende, het meest bedreigd voelt, Is Frankrijk. Ofschoon er geen woord Fransch bij was. heeft Pa rijs de Turljnsche rede van den Duce letter lijk verstaan, getuige de i*8bmmentaren. welke de Frarische pers thans levért. Parijs is soms epn goed verstaander, die nog min der dan een half woord noodig heeft, en Mussolini spreekt niet met halve, maar met dubbele wgorden. TTTanneer de dictator, die, het moet yy erkend, Italië in tien Aar tijd van aanschijn heeft doen veranderen en zijn land omhoog heeft gestooten tot in de voorste rij der groote Europeesche mo gendheden, Turijn prijst als een „grensstad, die nooit den oorlog vreesde”, bfteekent dat een direct dreigement aan Frankrijk, daar Turijn het dichtst bij de Fransche grens gelegen is. Bovendien houdt deze quallfica- tie in, dat ook de Duce zelf en dus heel het huidige Italië, dat in Mussolini’s persoon is geïncarneerd, den oorlog niet vreest. De oorlog toch is, volgens vroegere uitlatingen van dienzelfden Duce, een pracht-gelegen- heid tot het toonen van energie en kracht en moed. Hoe verontrustend het koesteren en in het openbaar uitspreken van deze op vatting op dit moment van ontwapenlngs- malaise ook moge schijnen, toch moet men Mussolini’s woord met méér dan een kor reltje zout opnemen. Italië, dat ontegen zeggelijk een sterken aandrang tot expansie voelt, is economisch niet in staat en ook niet bereid een oorlog te voeren. Mussolini ziet dat zeer goed in en daarom predikt hij den vrede. Hij is geen pacifist tort et a travers" Hij wil den vrede niet rot eiken prijs, maar hij wil den vrede; omdat hij daarin voor- loopig de eenige kans ziet om. Italië groot te maken. De grootheid en de macht van Italië zijn de eenige doeleinden van zijn binnen- en buitenlandsche politiek. Hij is een „rücksichtslos” voorstander van ont wapening, omdat de reeds zeer hoog opge voerde bewapening van Italië om econo mische redenen niet hooger opgevoerd kan worden. Ontwapening van Frankrijk ver sterkt Italië’s positie. Het afzwakken van Frankrijks militaire en politieke hegemonie in Europa zal uiteraard Italië’s beteekenis in Europa doen groeien. Vandaar dat Mus solini zich lijnrecht tegenover Frankrijk stelt, en. Duitschland volmondig gelijk geeft inzake den gelijkgerechtigdheidseisch Van daar ook dat hij zich tegen een herbewa pening van het ontwapende Duitschland verklaart, want hij wil aan Frankrijk elk redelijk schijnend motief ontnemen om zijn enorme bewapening in stand te hou den. Vandaar ook tenslotte dat Italië, vol gens de uitdrukkelijke verklaring van den Duce, niet uit den Volkenbond zal treden. Immers in een uittreden van Italië uit den Volkenbond zou Frankrijk weer gereede aanleiding vinden te volharden in zijn hegemonisiische politiek. Meer vertrouwen dan in den te zwak gebleken Volkenbond, wiens bemoeiingen ten opzichte van de conflicten in Zuid-Amerika en in het Verre Oosten tot nog toe niet het minste resul taat hebben opgeleverd, heeft Mussolini echter In een samenwerking der vier groote Westelijke mogendheden: Engeland, Frank rijk. Duitschland en Italië. Dat hij deze samenwerking uitsluitend als die van ge lijken en gelijkwaardigen denkt, .is duide- UJK want eerst als de i^pgemonistische ^ongelijkmatigheid van Frankrijk is geslecht. kan Italië er aan gaan denken zelf een overwegende politieke machtspositie op te gaan bouwen. Italië’s deugd, ook al komt deze voort uit zijn nood, een momenteel gewenscht tegen wicht vormt tegen Frankrijk. Alleen is het te betreuren, dat de Italiaansche minister president zoo weinig van de kunst der diplomatie verstaat, waarin de Franschen helaas al te zeer bedreven zijn. Zoolang hij het niet kan nalaten Frankrijk te pro- voceeren en te intimldeeren, zal hij juist het tegenovergestelde bereiken van wat hij beoogt. Zoo moet zijn Turljnsche rede den chef van den Franschen generalen staf generaal Weygand een zeer bruikbaar argument bieden om zich te blijven verzetten tegen het ontwapeningsvoorstel der Fransche re geering, dat in de maak is, en waarin Paul Boncour ook een vermindering van de landmacht opgenomen wenschte te zien. Het is wel merkwaardig, dat thans onver wacht bekend wordt, dat de meeningsvér- schillen tusschen Weygand en het Fran sche Kabinet plotseling overwonnen zijn. Als deze overwinning nu maar geen neder laag voor Boncour beteekent. Enfin, dat zai 3 November wel blijken, wanneer het nieuwe Fransche ontwapeningsvoorstel aan het bureau der conferentie te Genève zal worden voorgelegd. Ook zal de rede van Mussolini Herriot versterken in zijn voor nemen om bij zijn aanstaand bezoek aar Madrid te pogen tot een Fransch-Spaansch verdrag te komen ter verzekering van den transportweg naar en van Marokko vla Spanje en ter bevestiging van de Fransche veiligheid in het Westelijk Mlddellandsche zee-gebied. Frankrijk en Spanje, die tot voor kort weinig op elkaar gesteld waren, vértoonen sinds eenigen tijd een onbe- dyingbaren lust om elkander In de armen te vallen. Na de uitlatingen van Mussolini zal deze lust wel tot een verzoeningspassie groeien, waardoor de Fransche hegemonie in Europa dus weer inplaats van verzwakt versterkt zal worden. land ten einde „Rusland te steunen bij de ten uitvoerlegging van het Vijfjarenplan". De Japansche vertegenwoordiger bij den Volkenbond. Matsoeoka. die thans op weg Is naar Genève, zal eenige dagen te Moskou ver blijven. ten einde met den Volkscommissaris ♦oor Buitenlandsche Zaken. Lltwlnov, en Ka- rachan te onderhandelen over de bijzonderhe den van het te sluiten verdrag. Voorwaarde voor het aanvaarden van een dergelijk verdrag zal natuurlijk zijn, dat Mandsjoerije door Sovjet- Rusland wordterkend. Dat Sovjet-Rusland tot nu toe Mandsjoerije nog niet heeft erkend, volgens Japansche opvatting, omdat de Russen vreezen. dat het Japansch/Mandsjoerijsche protocol een. bepaling InhóprttZ ,%élke nadeellg zou zijn voor de belangen van Sovjet-Rusland zoowel in politiek als in economisch opzicht. Matsoeoka is, naar verluidt, belast te wijzen op de beteekenis van een hechte Japansch- Russische samenwerking in het belang van den vrede in het Verre Oosten en dezen arg waan te doen verdwijnen. Matsoeoka zou te Moskou ook moeten trachten te bewerken, dat een vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland naar Genève zal worden gezonden, om deel te nemen aan de onderhandelingen van den Vol kenbond inzake het rapport-Lytton. TOKIO, 25 Oct. (V.D.) De Japansche am bassadeur te Moskou en de Sovjet-Russische ambassadeur te Tokio zijn in opdracht hunner regeeringen overeengekomen voorbesprekingen te openen, ten einde te kunnen komerytot ten Russlsch-Japansch non-agressiepact. Het ligt allereerst in het voornemen een vóórverdrag te sluiten op economisch- en han delspolitiek gebied. Volgens de wenschen der Japansche regeering moeten de eigenlijke on derhandelingen midden December een aanvang nemen. Het vóórverdrag zal de garantie in houden voor Russische olie-, visscherij- en boschrechten. De Japanners zijn van plan Mos kou voor de Sovjet-Russische aandeelen in den Chineeschen Oosterspoorweg een aanbieding te doen. Het beoogde verdrag zal bovendien de Russisch-Mandsjoerijsche grens nauwkeurig vaststellen Voorts zal het verdrag een bepa ling bevatten betreffende de levering van Ja pansche machines en andere waren aan Rus- Oct. (V. D.) Aan de gronden, atsgerechtshof te Leipzig zijn zaak tusschen Pruisen en het seerd, wordt ontleend, dat de ingediende bezwaren verdeeld konden worden in drie groepen. De eerste groep richtte zich djjo^ tegen de verordening van 20 Juli, de ïweede groep elschte, dat bepaalde maatregelen op g/ond van art. 48 onder geen enkele om standigheid toelaatbaar werden verklaard, ter wijl de derde groep de bezwaren omvatte, die door een bijzondere uitspraak vastgesteld wil den zien, dat de bewering van het Rijk, dat Pruisen zijn plicht tegenover het Rijk niet had gedaan, ongegrond en onbewijsbaar was. De twee laatste groepen zijn niet ontvanke- kelijk geacht. De bezwaren van de eerste groep, die zich direct tegen de verordening van 20 Juli en haar uitvoering richten, zijn door het land Pruisen, door twee fracties in den Pruisischen Land dag door de op 20 Juli jJ. in Pruisen in func- tie zijnde ministers en voor zoover het de ver- |-*er^t grondt, dat Pruisen zijn verplichtingen tegenwoordiging in den Rijksraad of elders tegenover bet Rijk gaat, ook door Beleren en Baden aanhangig gemaakt. Zij richten zich tegen het Rijk, vertegenwoordigd door de Rijks- regeering. a Pruisische ministers niet in gebreke Tk r aar al zijn de nationalistische mo - I y I tieven van den Duce voor zijn luid uitgebazuinde vredespolitiek min stens even bedenkelijk als die van Frank rijk voor de zijne, dit neemt niet weg, dat iUIIIIMl/i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1