De .Tuinbouw*Steunwet Prikkeldraad 4 Zuivering Critiek op het wetsontwerp r INSTELLING BEDRIJFSRADEN Ontwerp Verschuur aanvaard 1 WOENSDAG 26 OCTOBER WELVAARTSPOLITIEK prof. Veraart (Ingezonden) L WINTERDIENST K.L.M. SALARISKORTING Belangrijke prijsverlaging ZUIDERZEESTEUNWET gaande DEKEN J. JANSEN UITVOER GROENTEN HET ZIEKENFONDS- Plotseling ongesteld geworden WEZEN En het R.K.Werkliedenverbond DE AFSLUITDIJK KAMERVACATURE-GUIT REEDS VROEG TE OUD I Afvloeiing bij de N.S. TWEEDE KAMER ONZE NATIONALE VLAG Andere voorstellen afgewezen Leeftijdsgrens rechters voegdheid Geen recht van enquete DE V.A.R.A. ZENDT UIT Heffing op radio-toestellen De betooging van 8 November Bezwaren Wereldsche vroolijkheid Opcenten invoerrechten Aan principieele beteekenis nog gewonnen door de verordenende be- Misbrukt voor reclame doeleinden Gelijkstelling kostwinners met gehuwden bezwaarlijk Mevr. A. Steenhoff - Smulders benoemd verklaard OPCENTEN INVOERRECHTEN EN BIERACCIJNS Omzet Inkomen ƒ2000 1000 nihil d. tuinder ƒ4000.— „3000 2000 jhaN NMlti. rj H irdU- De spoorlijn Commissie voor den export naaf Frankrijk Dit jaar nog niet open voor het verkeer Bestrijding werkloosheid Radicale eischen van Tegemoetkoming aan grieven tolks- 4 l I hem MINISTER VERSCHUUR een «e- Naar wjj vernemen, is de zeereerw. heer J. Jansen, deken van Zoeterwoude, plotseling on gesteld geworden. Zjjneerw. is in het zieken huis te Schiedam opgenomen om rust te 'ne men. 1928 1929 1930 Hjk-Historlsche zijde de heeren Weitkamp en Lansman. derde vroeg moest krachtige fondsen noodlg zjjn en alle katholieke gelegenheid moeten hebben toe te :n kei* i veer id VM Tegen het ontwerp heeft de Vrijheidsbonder Dr. Blerema zich verklaard. Zijn bezwaren zijn drieledig. Primus wordt door deze verhooging ons tarief beschermend, secundo is er niets, dat de tijdelijkheid der verhooging waarborgt, en tertio houdt de verhooging de gewenschje da ling der productiekosten tegen. Het werd reeds allemaal in het Voorloopig Verslag te berde gebracht en door Minister de Geer nuchter en pertinent bestreden. Derde spreker was De. Kersten. Hjj wacht af. wat de Minister nog in de Kamer antwoor den zal. doch vindt een groot bezwaar, dat de eerste levensbehoeften door de heffing duurder zullen worden Wat de paus der Staatkundig- Oereformeerden belasten wil. is de Daaronder telt hij ook de radio-toestellen. Kersten hand in hand met den katholieken woordvoerder! Het is treffend! En door der gelijke eenstemmigheid geroerd, komt de Mi nister er misschien alsnog toe. zulk een heffing te overwegen. Over dit ontwerp, waarbij het ongetwijfeld zéér zal spannen, is het laatste woord nog niet gesproken Productie kosten ƒ2000— 2000— „2000— I :ten een enquête bjj is het in ons staats- iven. Zelfs provincie, ge- missen dit recht lorst en de heer Amelink ichuwden dan ook ernstig ig van het* amendement, tuur vond deze principieele uit- bevoegdheld van de bedrjjfsra- r de gunstige ontwikkeling van Een belasting, die de heer Fleskens wél aan nemelijk vindt, is een heffing op radio-toe stel lën. waarvan de opbrengst in zijn geheel aan den fiscus ten goede zou moeten komen. Het stelsel van vrijwillige bijdragen aan de Omroepvereenigingen wil de Katholieke afge vaardigde dus handhaven. MINISTER DONNER leeftijd en dat is een belang van de eerste orde voor goede rechtspraak aangesteld. e Dr. Kortenhorst legde vóór de stemming de verklaring af. dat hij zijn stem aan de wet onthouden zou. omdat, naar zijn inzicht de Mi nister niet voldoende aannemelijk had ge maakt. om welke redenen van practischen aard het ook door den bewindsman zelf principieel hooger gestelde systeem van erkenning van vrijelijk opgekomen organen niet gekozen was Vrij laat in den middag is de Kamer nog be gonnen aan het ontwerp tot tijdelijke heffing van 30 opcenten op alle invoerrechten en op den bieraccijns. Het merkwaardige feit, dat dit deel uit Mi nister de Geer's flnancieele plannen behandeld moet worden, voordat het algemeen begroo- Ungsdebat plaats had, leidt bij de debatten tot De heer Fleskens. die zich met het ontwerp wel kon vereenigen en di? de voorstelling, dat deze tijdelijke heffing van 30 opcenten op de invoerrechten onze handelspolitiek in protec tionistische richting buigen zou. naïef noemde, wijdde het grootste gedeelte van zijn betoog aan een bestrijding van de denkbeelden, ter ver vanging van Minister de Geer's voorstellen aan de hand gedaan. Zijns inziens kleven aan die andere heffingen couponbelasting. verhoo ging van de tabaksbelasting, belasting op goe deren in de doode hand enz. stuk voor stuk grootere bezwaren dan aan het voorstel, dat de Minister doet. Uitvoerig werkte de katho lieke afgevaardigde die bezwaren uit. zoodat voorzitter Van Schalk bedenkelijke gezichten trok. De heffingen waren echter in het Voor loopig Verslag door andere leden aan de hand gedaan, zoodat men door daarover uit te wei den niet bulten de orde ging. tingzwegen bij Wierlngen ca. en in Friesland nog niet klaar zijn om het te verwachten drykke autoverkeer over den dijk op te van gen. Tegen het aanstaande voorjaar zal men echter in alle gevallen op deze openstelling kunnen rekenen. Wat de concessies voor autobusdiensten be treft. er is een aantal aanvragen, waaronder een van de A. T. O. en diverse van particu liere ondernemers, bij de colleges van Oedep. Staten van Noord-Holland en Friesland in be handeling. Totnutoe is nog geen enkele con cessie aan eenige transportonderneming voor een autobusdienst over den dijk verleend. Wat den voorgenomen aanleg van een spoor lijn over den afsluitdijk betreft, deze aanleg waarop met de constructie van den dijk is gerekend zal stellig t i 10 mlllioen gulden koeten en bet is niet te verwachten, dat de Ned. Spoorwegen in de tegenwoordige tijds omstandigheden dergelijke sommen zullen be schikbaar hebben voor dit doel. Voordat de spoorwegaansluiting tot stand komt, zullen er stellig nog wel eenige jaren mee heengaan. Intusschen wordt voortgegaan met den aan leg van gronden in de gedeelten van Noord- Holland en Friesland, voor de aansluiting van den toekomstlgen spoorweg over den dijk be- noodigd. Op de vragen van mejuffrouw Westerman betreffende gelijkstelling van ongehuwde amb tenaren. die kostwinner zijn, met gehuwde amb tenaren bjj de toepassing van de korting op de salarissen en de i heeft Minister de Geer het volgende geant- woord: Dat de ongehuwde ambtenaren onredeljjk ge troffen worden door den pensicenaftrek voor weduwen- en weezenpensloen. is minder juist. Het premieverhaal immers is, naar de gedachte van de Pensioenwet, een solidaire last, welke gedragen wordt onafhankelijk van de indivi- dueele bate, welke genoten kan worden. Dat ongehuwde ambtenaren als kostwinners zware verplichtingen kunnen hebben ten aan zien van familieleden, is den Minister bekend. Wat in het verleden weerhouden heeft, in het Bezoldigingsbesluit kostwinners met ge huwden gelijk te stellen, was vooral de moei lijkheid. een doeltreffende begrenzing te ge ven van het in zich zelf zeer elastische begrip kostwinnerschap, een moeilijkheid, die zich waarschijnlijk ook in de toekomst zal doen gelden. Afgewezen heeft de Kamer een cratisch amendement, om den bed recht van enquête toe te kenneji van punten, waaromtrent zulks 1 tens de wet is bepaald." Bjj de hadden de heeren Kupers ery va dus weer de noodige voorzi Ten aanzien van het enqw voorstel niets meer in het mr. Goseling ten aanzien bereid zijn met die fondsen con- •sloten diocesane in vertegenwoor- ine bestüren op arbeiders treden; dat daarom met kracht moet worden ge streefd naar gecentraliseerde diocesane fond sen; dat deze fondsen, met handhaving van eigen zelfstandigheid, waar mogelijk, ook met an der fondsen ten aanzien van bepaalde punten kunnen samenwerken; dat de Bond van R.K. Ziekenfondsen streeft naar goede samenwerking met de deelnemers, waarmee de belangen der leden zoowel als die van de deelnemers gebaat zijn. dat de Bond. Indien de organisaties der deel nemers het recht tot het stichten en Instand houden van katholieke arbelderszlekenfondsen erkennen en tracten af te sluiten, de aan ziekenfondsen zal adviseeren diging der deelnemers in hi te nemen; dat de zeggenschap der deelnemers in de be sturen zich evenwel slechts kan uitstrekken tot technische en flnancieele aangelegenheden, niet echter tot die kwesties, waarbij °°k de katho lieke moraal in het geding komt, in welke kwes ties slechts adviseerende bevoegdheid kan wor den toegestaan. aan de bedrvfsraden verordenende bevoegdheid verleend, eeqe bepaling, welke voor het geval de feitelijke ontwikkeling daartoe voldoende rijpt, de taak van den bedrijfsraad geleidelijk kan uitdijen.- Zonder hoofdelijke stemming is heden nog een amendement-Kuiper aangenomen, dat ne bevoegdheid van den Minister, om het advies van den Bedrijfsraad in te winnen, wanneer men bij hem in beroep komt van beslissingen van met de uitvoering van Arbeidswet, Caisson wet, Steenhouwerswet. Stuwadoorswet en Vei ligheidswet belaste ambtelijke instanties, in een verplichting omzet. De Minister zal voortaan in zulk een geval het advies van den betrokken bedrijfsraad moe ten vragen, tenzij het geval spoedeischend is of degene, die het beroep instelt, zelf daartegen bezwaar maakt. i'- De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat voor den uitvoer van versche groenten naar Frankrijk met ingang van 26 October a s. certificaten zullen worden af gegeven en met het uitgeven daarvan belast mr L. Niemöller te 's-Gravenhage. Verder is het in het K B. tot regeling van den uitvoer naar Frankrijk bedoelde tijdvak voor versche groenten bepaald op dat van 15 Ocober 1931 tot 15 Maart 1932. In de commissie voor den uitvoer van versche groenten naar Frankrijk heeft de minister be noemd tot voorzitter Ir. J. M. Riemens te 's-Gravenhage en tot leden C. Minnaar te Krui- nlngen. mr. L. Niemöller te 's-Gravenhage. P. Slot APzn te Broek op Langendjjk. F. V. Val-" star te Den Haag, C. Minnaar Kzn. te Broek op Langend ijk en C. Zwaan te Rotterdam. Tenslotte is bepaald, dat het bedrag ter be strijding van de kosten, aan het afgeven der certificaten verbonden, zal bedragen 5 cent per 100 K G met een minimum van 0.50 per cer tificaat. Naar „Het Volk meldt, is het zeker, dat het verwek van de V A_R_A. om de betooging op 8 November uit te senden. wordt ingewilligd. De tekst van het advies moet nog worden vastgesteld, doch principieel heeft de Radio - raad besloten op het verzoek van de V A R A gunstig te adviseeren. moeilijkheden. Die vroege behandeling wordt blijkbaar doorgezet met het oog op de belangen van den handel, die zoo spoedig mogelijk over de al of niet aanvaarding zekerheid moet heb ben in verband met zijn prijsberekeningen. Voorzitter van Schalk herinnerde er tevoren aan. dat de leden het ontwerp en niets dan het ontwerp te behandelen hadden. Doch hoe be zwaarlijk dit is, bleek bij de knappe rede van den katholieken ftnancieeien deskundige, den heer Fleskens. die wijlen den heer Van Vuuren in deze functie is opgevolgd. Men verwijt de S. D. A. P. vaak en niet ten onrechte, dat zij zoo'n beetje achter de revolutionnaire broeders aanhobbelt om niet al te veel vat te verliezen op de massa, die zij nu eenmaal in klassenstrijdtaal op voedde. Den laatsten tijd toont zij wat meer ruggegraat. De wetenschap, dat er een slordige twintig mlllioen in de kas zit, geeft ook een anti-kapitalist nog wel eenig zelf bewustzijn, en wat eigendunk. In de jong ste vergadering van het Partijbestuur werd tenminste (zooa.ls we reeds signaleerden) besloten, dat het voortaan aan partijgenoo- ten, op straffe van uitsluiting, verboden zal zijn lid te wezen van den Soc. Kunst kring, omdat die kunstkring op goede gron den er van wordt verdacht een communis tische brug-organisatie te zijn. Er is echter meer gebeurd: Ook de A. J. C. (de socialistische jeugdorganisatie) 1 heeft haar gelederen gezuiverd van ver- I dachte elementen; aan alle jongelui, die besmet blijken met den bacil van de O. S. P. (Onafh. Soc. Partij» wordt de deur ge wezen. Op het jongste congres van de A. J. C. zei voorzitter Vorrink. dat iemand al is hij overigens een nog zoo goed kameraad die lid is van een tegenover de 8. D. A. P. vijandig staande organisatie, in de A. J. C. niet thuis hoort. „Wij eischen van onze leden, dat zij vertrouwen schenken ..in de socialistische arbeidersbeweging, efuy dit vertrouwen loyaal en met warmte op an deren overbrengen.” En ^ls ware dit nog niet voldoende, nam het congres zonder discussie nog de volgen de motie aan: „Het congres is van oordeel, dat uit de verbondenheid van de A. J. C. met de moderne arbeidersbeweging, zooals die belichaamd is in de S. D. A. P. en het N. V. V., logisch volgt, dat ten eerste het lidmaatschap van een andere politieke partij dan de 8. D. A. P., ten tweede het lidmaatschap van een andere vakorganisa tie dan een bij het N. V. V. aangesloten vakbond, onvereenigbaar zijn met het lid maatschap van de A. 3. C.” De groote zuivering in de 8. D. A. P. is dus in vollen gang Zeer toe te juichen; wanneer leden, die krachtens hun ideeën vijandig staan tegen over hun. organisatie, zelf niet zoo eerlijk zijn om het veld te rulman, laat dan de leiding hun gerust een duwtje in de goede richting geven. Alleen laten we nog maar eens met dit hamertje timmeren verwachten wij nu van de 8. D. A. P. geen geschimp meer op onze Bisschoppen, wanneer deze maat regelen nemen tegen Katholieken, die heu len mét de vijanden van de Kerk. En in de religie luistert het toch altijd nog een beetje nauwer dan in de politiek. ibciaal-demo- 'Ijfsraden het „ten aanzien b(j of krach- i lonnuleering van den Bergb itigheid betracht juêterecht legde hun oritwerp dan dat van Van de verordenende bevoegdheid gedaan had Maar het enquête recht is nu eenmaal, naar Buys het in zijn werk over Staatsrecht uitdrukte, „een geducht recht”, dat totnogtoe alleen aan de Staten-Ge- neraal toekomt. Krachtens art 45 van de Ar beidsgeschillenwet kan de Minister ook ten aan zien van bepaalde instellen. Doch d recht dan ook g meente en watersc Zoowel dr. Kon< als de Minister W tegen de aanv/iai Minister Ven brelding van den funest y de wet. Ter opfrissching van zijn memorie op het stuk van eventueele uitbreiding van de be- dnjfsraadSbemoeilngen had zijns inziens de wetgever aan één knoop in zijn zakdoek meer dan geqöeg. En voor dien knoop hadden reeds de heeren Goseling en Hermans gezorgd. Met 56 tegen 23 stemmen werd het amendement dan ook verworpen. Hét ontwerp zelf werd, zooals reeds vermeld, met 67 tegen 19 stemmen aanvaard. Naast de volledige fracties van den Vrijheidsbond, de Communisten de Hervormd-Gereformeerden <den heer Peereboom». den Plattelandersbond (den heer Braat) en de Staatkundig-Oerefor- meerden stemden tegen de wet-Verschuur van Katholieke zijde dr. Kortenhorst, van anti-re- volutionnaire zijde prof. Visacber, van Christe- Het R.K Werkliedenverbond in Nederland en de Bond van R.K. Ziekenfondsen in Neder land hebben naar aanleiding van bemidde lingspogingen en voorstellen van den Directeur- Generaal voor de Volksgezondheid tot bevor dering eener betere samenwerking op het ge bied van het Ziekenfondswezen de situatie' op dit terrein besproken en stellen vast: dat de Katholieke Arbeidersbeweging, die, krachtens haar beginselprogram overal, waar arbeidersbelangen te behartigen zijn, het recht opvordert zelf te beoordeelen of z(j de belan genbehartiging rechtstreeks ter hand zal nemen dan wel deze aan andere organisaties zal over laten, op het terrein van het Ziekenfondswe zen eigen fondsen behoort te hebben; dat deze fondsen, gezien de eischen der mo raal met betrekking tot de uitoefening van de geneeskunde, katholiek moeten zijn; dat voor een behoorlijke functlonneerlng In de jongste vergadering van den gemeen teraad van Den Bosch werd het praeadvies van B. en W. aanvaard, aan koopers van ge meentelijken bouwgrond 5 pCt. van den koop prijs terug te betalen Indien minstens 80 pCt. van de bij den bouw betrokken werklooaen Bosschenaren zouden zijn. T Is een maatregel bedoeld ter bestrijding van de werkloosheid doch waarbij in de praktijk wel niet veel van terecht zal komen. Indien de voorspellingen in het debat geuit in vervulling zouden gaan Besloten werd voorts om. het opkoopen van gemeenteterreinen langs den prov. weg van Den Bosch naar Vlijmen en den Parallelweg to werkverschaffing uit te voeren. Gedurende veertig weken sou daar werk zijn voor honderd werklooaen. De kosten bedragen 125.000. waaronder ƒ83.000 aan arbeidsloon. Gerekend wordt op 75 pCt. subsidie van het Rijk. Een subsidie werd verleend waardoor commissie uit de burgerij in staat wordt steld de jeugd-werklooaenaorg door te voeren door de -stichting van een schooi waar de jon gens zich verder in hun vak zouden kunnen bekwamen en overigena beMg worden gehou dea. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft na het bedanken voor zijn benoeming door den heer W. Steinmetz, thans in de vaca ture-Guit tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard mevr. A. Steenhoff—Smulders te Baam. hans is bij de Tweede Kamer inge- I diend het Ontwerp-Steunwet voor den Tuinbouw. Naar dit ontwerp, waarvan verluidde dat bet zelfs gedurende het Kamerreces iou behandeld worden, waarvan weer later jjerhaalde malen werd gezegd dat het elk oogenblik kon verschijnen, waarvan ten- glotte (nu al weer vijf weken geleden) officieel werd medegedeeld, dat er de laat ste hand aan gelegd was, is met méér dan gewone spanning uigezien. De nood in den tuinbouw, hoe nijpend deze ook al was, is in dien tijd nog steeds verergerd. Men zeide dat in vele streken de tuinbouw op Instorten stond, maar er was nog ééne hoop: de steun aan het bedrijf vanwege den Staat! Daaraan heeft men zich vastgeklampt. Maar met het iteeds uitblijven van de al zoo lang be loofde staatshulp is de spanning ook voort durend grooter geworden. Voor de tuinbouworganisatie is dit lange Uitblijven een martelie geweest. In vertwijfelde, zenuwachtige stemming verkeerden er, die zelfs aan de activiteit van de organisaties twijfelden, terwijl deze toch noodzakelijkerwijze in verdere actie was gehandicapt door de herhaalde toezeg gingen en door het absoluut onkundig zijn van de wijze waarop de Regeering dacht deze zaak te regelen. Wij willen hierop nu niet verder ingaan: het ontwerp is er en de spanning is thans gebroken. Er zal een poging tot helpen Van de K. L. M. ontvingen we de nieuwe wlnterdienstregeling voor de Amsterdam-Bata via Lijn, welke geldig is voor de maanden No vember en December 1932, Januari, Februari, Maart en April 1933. Een zeer belangrijk punt in deze dienstrege ling is de verlaging der tarieven. De passage- prjjs Amsterdam—Batavia, welke tot nog toe 2200.bedroeg, zal met ingang van 1 No vember verlaagd worden tot f 1750.Oök de vrachtprijs is dienovereenkomstig verminderd en bedraagt thans f 12.50 per KG. Met de machine, die 3 November a..s van Amsterdam vertrekt, zal weder de winterroute worden gevolgd via Marsellle-Rome-Brlndisl. De mogelijkheid om met dezen dienst passa giers en goederen van Amsterdam naar Mar seille in 6 uur te vervoeren, is hiermede geopend. Het vliegtuig komt tijdig genoeg in Marseille aan om een goede doorverbinding naar de Fransche en Ituliaansche Rivléra te verzekeren. In de Italiaansche havens zijn slechts tech nische landingen toegestaan, zoodat van en naar Rome en Brindisi geen goederen noch passa giers mogen worden vervoerd. Naar het Leldsch Dagblad vernemt. zal bin nenkort bij de Ned. Spoorwegen al het perso neel. dat den leeftijd van 60 ja ar bereikt heeft, gepensionneerd worden. Tengevolge van de zen maatregel zal een groote afvloeiing van (ouder) personeel plaats hebben. Van de 800 hoofdgeleidess en arbeider-remmers. die over compleet z(jn. zullen 200 man bij den trein dienst ingedeeld worden, terwijl de andere 400 man bjj weg en werken te werk gesteld zullen worden. In dit laatste jaar teerde deze tuinder een deel van zjjn bezit in; 1931 bracht het bedrijf op 0 of zelfs in zeer vele gevallen onder 0. Dezelfde tuinder maakt het in 1932 nog slechter dan in 1931. Maar laten we maar zeggen dat hjj in 1932 óók voor ƒ1000.— zal omzetten. Zijn productiekosten zullen iets minder zijn dan in de vorige jaren, maar toch niet zoo heel veel. Als we nu nog aannemen, dat al zijn geveilde producten voor steun in aanmer king komen, dan zou hij eigenlijk als steun moeten ontvangen het verschil tusschen zijn gemiddelden omzet in bovengenoemde drie jaren. zijnde 3000 en de in 1932 om gezette 1000, dus f 2000. Dat zou werkelijk al te moot zijn, al geraakte hij hiermede nog volstrekt niet uit de zorgen. Maar het „mits” in de wet, de 20% van de drie paren, beteekent dat hij in geen geval meer dan 600 zal mogen ontvangen. Dit ge voegd bij zijn 1000 omzet, is samen 1600 ofwel.... niet eens zjjn productiekosten, om van het levensonderhoud maar niet eens te spreken. Ik wil hier verder op doorgaan. Een tuinder, die in zoo uiterst moeilijke omstandigheden verkeert (en dat is de toe stand in doorsnee» zal met die 600 in zijn handen, vandaag kinderlijk blij zijn en zelfs dankbaar gestemd, dat dit toch in zijn onmiddellijke moeilijkheden voorziet. Maar de tuinder in doorsnee zal da'c niet ontvangen. De omzet aan b.v. alle Noord-Hollandsche veilingen (én in meerdere streken buiten deze provincie, b.v. de Venen, zal het niet anders zijn) is in 1932 zeker niet de helft van den gemiddelden omzet in de jaren 1928, 1929 en 1930. Stellen we hem zeer ruw op 20 mlllioen gulden, dan zou de maxi- mum-steun hoogstens vier millioen mogen bedragen. Voor Noord-Holland zou dit zeker noodlg zijn, om bedoelden tuinder zijn 600 te doen toekomen, maar de Regeering wenscht voor het geheele land niet meer beschikbaar te stellen dan vijf millioen7 en we zouden de Noord-Holland- sche tuinders niet graag met de hoop wil len vleien dat 80% van den steun aan hunne bedrijven ten goede zal komen. JAC. GROEN Az In de Leo-Stichting te Maastricht sprak Maandagavond, op uitnoodigtog van de R. K. Democratische Studieclub, Prof. Dr. J. Veraart uit Den Haag, voor een enthousiaste, druk be zochte vergadering, over „een democratisch" program van de R. K. Staatspartij. Een uitge lezen aantal toehoorders, onder wie polltiek- geïnteresseerden, leden van Provinciale Staten en Gemeenteraad, bestuurders van sociale ver- eenigingen. Prof. Dr. Ir. Gellssen. dlr. der 3VM. Mr. B. Gielen, dlr. van het Economisch Insti tuut, Mr. W. Korn. secretaris der K. v. K„ woonden deze bijeenkomst bij. Met radicale conclusies, kort en bondig, be handelde Prof. Dr. J. Veraart de soclaal-econo- mische zijde van het program der R. K. Staats partij. welk program volgens hem geheel staat in het tgeken der ouderwetsche. ordinaire, li berale economische politiek, welke de volks welvaart in haar rechten aantast. In tegenstelling met de politiek van minister De Geer, die. aldus spr., welvaartspolitlcus is. doch als cijfer-goochelaar op liberale wijze van de kleinen haalt, wat hjj de groeten spaart, moet de in den lande groeiende kath democra tische beweging in het program der Katholieke Staatspartij eischen eene actieve welvaartspo- litiek. welke ook het gewenschte sluitend ma ken der begroeting betracht met andere dan de thans voorgestelde middelen. Indien eene radicale wijziging der inzichten van den Partijraad niet mogelijk blijkt, dan zullen de democratische elementen, wie het ernst is met eene sociaal-economische actieve welvaartspolitiek. zich in hunne groeiende be weging van Maastricht tot Den Helder weten te vinden, zoo besloot spr. onder stormachtige verhooging der pensioenpremie toejuichingen. Naar ,J)e Standaard" meldt, heeft een de putatie uit de anti-revolutionnaire Kamerclub een onderhoud gehad met den minister van Waterstaat, mr. P. J. Reumer. om met hem te spreken over enkele bezwaren, die zich voor doen bij de uitvoering van de Zuiderzee-Stcun- wet. De minister bleek nipt ongevoelig voor de opmerkingen die in verband hiermede ge maakt werden. De indruk werd verkregen, dat hjj genegen was. aan bepaalde grieven zooveel mogelijk tegemoet te komen. Laten wij voorop (de eerlijkheid gebiedt dit) met voldoening getuigen, dat de Regeering aan den steun den vorm heeft gegeven welke door de vakorganisaties als de beste en de meest-doeltreffende is aan gegeven. Er zal worden uitgegaan van een toeslag op het product, het verschil vor mende tusschen den gemaakten veillngs- prijs en een te bepalen richtprijs. De te steunen producten noch de richtprijs wor den in de wet genoemd, maar wij willen voorloopig vertrouwen dat deze op billijke wijze geregeld zullen worden en de richt prijzen de werkelijke productie-prijzen eenigszins zullen benaderen. Zou dit niet eens het geval zijn, dan zou de wet haar hééle waarde verliezen. Een tweede groote verdienste van het ontwerp is, dat het steun beoogt voor het bedrijfsjaar 1932, dus van terugwerkende kracht is. Intusschen is dit wel noodzake lijk, want zonder steun over 1932 zou het voor de massa der bedrijven in groote stre ken zelfs niet mogelijk zijn om met de teelt 1933 te beginnen. De grondslag van het ontwerp, dat we natuurlijk nooit mogen zien als een object *t welk met één slag de groote zorgen van onze tuinders zal wegnemen, maar slechts als een steunwet, is o.i. dus goed. Dat is het dus niet waartegen onze be swaren gaan. Maar wat te zeggen van een ontwerp, waarin het „mits” en „indlen" toó scherp is gesteld, dat noodwendig maar •en bitter klein stukje van den steun, zoo- *ls die volgens het ontwerp zou kunnen legeven worden, ook werkelijk kan worden tenoten? Althans, zoo zie ik het. De tuinder ontvangt het verschil tus- 8ehen den gemaakten vellingsprijs en den richtprijs voor een bepaald product. Ja, maar de totaalsteun, welke hij zal mogen ontvangen, zal niet méér mogen zijn dan k0% van zijn gemiddelden omzet in de Jaren 1928, 1080 en 1930. Wij willen voor bijgaan de onjuistheid hierin, dap daarbij «een onderscheid gemaakt wordt tusschen <*e streken, waar het in 1960 nog vrij gun- •ri* was en die, waar de crisis reeds in 1929 «aande was en in 1930 zelfs reeds in hevige bate. De figuur in sommige streken is, dat de omzet van 1932 nog slechts een schim is Var» dien in de genoemde drie jaren; er *tjn Veilingen, waar deze reeds in 1931 met is teruggeloopen, en in 1932 is het nog ■•echter. ^at beteekent deze bepaling? N*men we eens een voorbeeld van een vPe-bedrijf in het tuinbouw-kleinbedrijf en tot steunen worden gedaan. De Regeering ver hoopt althans met dezen steun het tuin- bouw-bedrijfsleven gaande te kunnen houden. Zal zulks met dit wetje bereikt worden? Zal de steun werkelijk voldoende zijn om een in zich gezond bedrijf op de been te houden? Zullen de tuinders werkelijk aan dezen steun iets hebben? Ziedaar de groote vragen die gesteld, die terstond 'J gesteld moeten worden, want zouden deze vragen geen bevestigende beantwoording krijgen, dan is de ineenstorting van hon derden, misschien wel duizenden bedrijven, niet meer een quaestie van jaren, maar van maanden en weken. Om nu die vragen te kunnen beant woorden, hebben wij het ontwerp bestu deerd, er lang over nagedacht. Maar toch ook weer niet te lang, want als de vragen niet bevestigend kunnen beantwoord wor den, dan moet men op zeer korten termijn een poging tot verbetering wagen; immers: over de zaak tuinbouwnood kan en mag nu niet langer gestudeerd worden! Welnu, wij zijn bij die korte maar ern stige studie tot een conclusie gekomen: Indlen de wet wordt aangenomen, zooals rij er ligt, luidt onze conclusie ontken nend. En daarom moet, vóór de wet in behan deling komt (naar verluidt zal dit spoedig zijn) beproefd worden door middel van de Volksvertegenwoordiging de verbeteringen te verkrijgen, die het ontwerp behoeft om er werkelijk den tuinbouw mede te steunen. Van verschillende kanten is in de laatste dagen belangstelling aan den dag gelegd voor de Ingebruikneming van den afsluitdijk Noord-HollandFriesland. Wij vernemen daaromtrent, dat, hoewel de weg over den dijk zelf voor het verkeer vrij wel gereed is, het nog wel eenige maanden zal duren, alvorens de algeheele openstelling zal kunnen geschieden, en wel omdat de aanslui- Van de drie kleine wetsontwerpen, die op het gebied der Justitie naar zuinigheid en efficien cy willen streven, lokte alleen dat tot vaststel ling van een leeftijdsgrens voor aan rechterlijke ambtenaren te verleencn ontslag noemenswaard dig debat uit. Het ontwerp, dat het verplicht optreden van het Openb. Ministerie in ci viele procedures inperkt, en het ontwerp, dat de mogelijkheid van behandeling van eenvoudi ge civiele zakeh door een enkelvoudige kamer van de rechtbank uitbreidt, werden zonder hoofdelijke^stemming aanvaard. De leeftijdsgrens voor rechters, door het ontwerp ingevoerd en op 70 jaar gesteld, evenmin een hoofdelijke stemming. Wel m de namen worden opgeroepen voor een an>éhdement. daarop door den heer Tilanus in- gediend. dat den leeftijdsgrens voor ontslag op .65 jaar wilde stellen. De heer Tilanus had daar voor verschillende motieven. Vooral gold voor zwaar, dat daardoor de promotiekansen voor jongere rechters grooter werden, wat Mr. Duys de opmerking bracht, dat de continuï teit in de rechtspraak op het eerste plan moet staan en niet de uitbreiding van de kans op spoedig omhoog komen van jongere krachten. Ook in strafzaken ziet de sociaal-democratische advocaat veel liever oudere rechters fuwgeeren. Hun oordeel is door de jaren milder geworden. Minister Donner, als altijd uiterst lastig te verstaan, bestreed vooral het argument, dat ook voor de andere ambtenaren de grens van 65 jaar geldt. Waflt op de eerste plaats moe ten zij op dien leeftijd den dienst niet uit, terwijl voor de rechters de be paling imperatief zou gelden, en op de'- tweede plaats worden de tech- ters op veel later Den Haag. 25 October 1932 Met 67 tegen 19 stemmen heeft Minister Ver schuur zijn principieel zeer belangrijke Be- drljfsradenwet door de Tweede Kamer aange nomen gezien De uitvoering zal nog in het licht moeten stellen, hoe groot ook haar prac- tisch nut zal zjjn veel hangt daarbij af van de mentaliteit, waarmede in het bedrijfsleven de werkgevers- en de arbeidersorganisaties de wet zullen tegemoettreden doch in ieder ge val is door het ini tiatief en het on danks veel crisis beslommering doorzetten van de zen bewindsman thans door de Volksvertegenwoor diging eene rege ling aan de Eerste Kamer ter beoor- deeling doorgege ven, welke bjj goe den wil der be trokkenen een ze- genrjjke metsmor- phose brengen kan in tal van door het individualisme in geheel verkeerde richting gegroeide bedrljfsverhoudin- gen. Aan principieele beteekenis heeft het ont werp nog gewonnen door de aanvaarding van de amendementen-Goeeling-Hermans. Want daardoor wordt ook al weer principieel Op initiatief van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot” heeft een dertigtal nationale vereenigln- gen in een schrijven aan den Minister van Bln- nenlandsche Zaketi. voorzitter van den Minis terraad. gewezen op het feit, dat onze natio nale vlag op velerlei wijzen wordt misbruikt voor reclame-doeletnden. In dat schrijven wordt de verwachting uitgesproken, dat de regeering middelen zal weten te vinden om aan dat mis bruiken onzer nationale vlag een einde te maken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5