Uitvaart pastoor Donders De „Zesdaagsche r Wespen plaag te Delft Oude man ver- moord MARKTEN geëngageerd Het „veld” nu compleet Centrale Besturenbond Doodgevallen 3500 KUIKENS OMGEKOMEN vervliedt dan tn Weerbericht Jongen doodgereden INBRAAK IN MUSEUM UIT EEN SENSATIEROMAN Schreeuw niet of ik schiet! VISCHKOTTER GESTRAND VERBLINDEND AUTOLICHT VEILINGS CONFLICT Bemanning gered In het Westland Amendement-v. Hellenberg Hubar DOODELIJKE AANRIJDING Meisje aangerand Militair veroordeeld VENLO IN ROUW De onbewaakte overweg Treffende plechtigheid Auto door den trein gegrepen Steun binnenvaart BRANDSTICHTINGEN Weer kraait de roode haan RUKS VERZEKERINGSBANK De Uitvaart De begrafenis f OPCENTEN INVOERRECHTEN Voor de twee laattte koppelt uitfluitend Hollandert Na een twitt door een mede-kost ganger met een met gestoken Imker alt deskundige 'op onder zoek uit Door den Kantonrechter ii gelijk gesteld Geweldige belangttelling van de zyde der „Raphaël”-mannen ZUIVELHANDEL- ORGANISATIES HET PROTEST DER ERFGOOIERS - Drie nesten uitgeroeid Amendementen der Kamerleden Kortenhortt en Feber Onschuldig bevonden in het Brand in een boerderij Gouden en zilveren voorwerpen gestolen Belutt op kruideniertwaren Fatsoen ook langs den weg v t t In een 4 nog geen Uk machtiging niet tuinders in meermalig fust die. 4 f het 8t. Toen de plechtige requlem-mls geëindigd was werd een lange «toet opgesteld. Voorafgegaan door bet muziekgezelschap de Harmonie uit Venlo volgde achter de bondsvlag het hoofdbe- een drietal producten, waarvan Ned.-Indlë als exporteur optreedt, nl alcohol, suiker en thee. ZU stellen voor om ten aanzien van het in voerrecht op de eerste twee artikelen alleen dat deel van de opcentenhefftng vrij te stellen, dat boven den accijns wordt geheven, dusge naamd compenseerend deel van het recht. Dinsdagavond Is de tien-jarige jongen C. d. Zalm uit De Abcoudestraat in de Putschelaan te Rotterdam onder een uit de richting Charlols komende stoomtram, die met snelle vaart na derde. geraakt, toen hij op onvoorzichtige wijze de rails over wilde steken. Deerlijk verminkt werd hij opgvnomen. De dood was onmiddelluk ingetreden. Bond We deeld, dal en het van Toen Dinsdagmorgen de landbouwerszoon H. met zjjn wagen naar de markt te Tubbergen reed is hij van den wagen gevallen en zoodanig met zjjn hoofd op de straat terecht gekomen, dat een diepe wonde het hoofd doorkliefde. De terstond aanwezige geneeskundige hulp kon niet meer baten, wijl de dood reeds was inge treden. De pastoor der parochie diende het H. Oliesel toe. aaln mon Meij d< De heeren Feber en Kortenhorst hebben amendementen Ingediend, waarvan de strek king is om van de te heffen opcenten op de invoerrechten geheel of ten deele vrij te stellen stuur van ,,St. Raphael” en voor de herstellings- oord-vereeniging, en vervolgens een kilometer lange stoet van Roomsche spoormannen achter hunne met rouwfloers omgeven vlaggen en vaandels, een kleine honderd in getal Nadat de kist door leden der afd. Blerik in den lijkwagen was gedragen zette zich de HJk-> statie in beweging. Naast den lijkwagen liepen hoofdbestuurders van „8t. Raphael” als slip pendragers De familie en genoodigden volgden in een 16-tal auto’s. Onder het spelen van treurmuziek en ten aan- schouwe van ontelbare belangstellenden bereik te de droeve stoet langs den Herunger weg en den Schaapsduk de poort van t terrein van het Herstellingsoord op de groote heide. Dinsdagnamiddag beeft op den onbewaakten overweg op het baanvak Bergen op ZoomRoo sendaal, nabij wachtpost V. onder de gemeente Wouw, een ernstig ongeval plaats gehad, dat niettemin wonder boven wonder! nog goed is afgeloopen i De personentrein, welke te 2.24 uit Bergen op Zoom was vertrokken en te 238 te Roosendaal moest aankomen heeft n.l. ter plaatse bij wacht post V op den onbewaakten overweg nabij Wouw een uit den zandweg aldaar aankomenden personenauto aangereden. De inzittende was de beer P. de Nijs Siebellnk, zaadhandelaar, wo nende aan de Bloemstraat te Roosendaal. De auto was de spoorlijn bijna gepasseerd en werd door de locomotief van achteren gegrepen en enkele meters terzijde gesmakt, waardoor de auto danig averij opliep en van achteren vrijwel geheel vernield werd. De heer de Nijs bleek ongedeerd, doch was wel hevig geschrokken. De machinist van den trein deed deze onmid- Aeiiijk stoppen. De trein had ongeveer vijf mi nuten vertraging. De bestuurder van de Goolsahe Tram, die in botsing is geweest met de Dultsche autobus op 26 Sept. JJ* heeft bericht van den rechter commissaris gekregen, dat hij onschuldig is be vonden. Inmiddels heeft deze bestuurder zijn dienst op de tram weder hervat Des morgens heerschte er te Venlo reeds vroegtijdig een lang niet gekende drukte aan bet station. Versterkte treinen brachten alsmaar spoormannen aan uit alle deelen van het land die gekomen waren om hun geliefden bonds- adviseur de laatste eer te'be wijzen. De op voorstel van het Bestuur der RJjksver- veraekerlngsbank uit de centrale organisaties van werkgevers en werknemers Ingestelde per manente oommtasie van overleg, welke met en onder leiding vim voomoemd bestuur periodiek aal bijeenkomen ter behandeling van zaten, be- Dinsdagmiddag heeft te Putten een gruwe lijke moord plaats gehad op een tachtigjarigen gepensionneerden oud-Indischen militair J. Sneeman. De man zat in zjjn kosthuis te eten, toen hij werd aangevallen door zijn ongeveer veertigjarigen mede-kostganger J. van R.. met wiens hij des morgens ruzie had gehad. De aanvaller trof den ouden man met een mes in het hart. Het slachtoffer was onmiddeiljjk dood. De kostbaas, die kwam toesnellen, heeft den aanvaller vastgegrepen en een zoo hevlgen slag toegebracht, dat deze bewusteloos ineenzakte. Toen de man weer bijkwam is hij door de in middels gearriveerde politie naar het gemeen tehuis overgebracht. Het Hjk van den vermoor de is naar het lijkenhuisje vervoerd. Thans zjjn alle renners voor de as. Zes daagsche te Amsterdam definitief geëngageerd. Als laatste twee koppels heeft de directie, ten einde ook den aankomenden Holl. renners gelegenheid tot starten te geven, de Hollanders Klaas van Nek Jr.Van der Heijden en Van der Horstvan Hout gecontracteerd. Ook deze rijders bezitten ongetwijfeld kwaliteiten, die bij voldoende training een waarborg zijn voor feilen strijd. Het zesdagen-veld is dus nu door de volgende koppels bezet: Piet van KempenPijnenburg Holland; Klaas van Nek Jr.Van Hout, Hol land; Van der HeydenVan der Horst. Holland; Jan van KempenBogaert, Holland; BraspenningWals, Holland; RauschHürt gen, Duitschland; GöbelSchorn, Duitschland; WambstBroccardo, Frankrijk; Ouimbretrëre Peix, Frankrijk; Di PacoDinale. Italië; Char lierDeneef, België; RietensVan Buggenhout. België. Het is zeker niet te veel gezegd, dat in Nov. te Amsterdam van de in aanmerking komende Europeesche landen de beste renners, de favo rieten ongetwijfeld, zullen starten. Holland staat daarbij met onze sterke bezet ting aan de spit. Daarna volgt Frankrijk met de vier beste Fransche renners. Dan Duitsch land met Rausch-Hürtgen als .internationale extra klasse” en met het koppel GöbelSchorn. hetwelk door den snelrjjdenden Göbel een ge vaarlijke concurrent zal blijken. Als Italië's sterkste afgevaardigden komen Di Paco en Dinale, terwijl België door het koppel CharlierDeneef waardig vertegenwoordigd is. .Het staat Inmiddels wel vast, dat een sterkere internationale Zesdaagsche in Europa tot nog toe niet heeft plaats gevonden. Er ontbreekt hier vrijwel niemand. Dinsdagnacht omstreeks vier uur is door tot heden onbekend; oorzaak brand uitgebroken in de electrische kuiken-broedcentrale van den heer Groeneveld aan de Hooglandsche Kerk- gracht te Leiden. Deze broederfj was gevestigd in een gebouw achter de eigenlijke huizenrij, terwijl een gedeelte daarvan nog was gebruikt als meubelmakerswerkplaats. De brandweer, die met zes stralen water gaf, wist het vuur na twee uur te bedwingen. Omstreeks 3500 kui kens zijn verbrand. De schade is vrij groot, daar het geheele gebouw is uitgebrand. Verze kering dekt de schade. kalveren kwaliteit 5 cent boven Dinsdagavond ongeveer 7 uur is in het Mo lengat op de Texelsche kust de Hollandsche vlschkotter H. D. 108 gestrand. De bemanning, bestaande uit vier personen, werd door de ..Dorus Rijkers” gered. De sleep boot „Utrecht" van het bureau Wijsmuller, mocht ei/ niet in slagen verbinding met de boot te krijgen. Het is twijfelachtig, of de kotter nog behou den kan worden. Hedenochtend zullen door het bureau Wijsmuller opnieuw pogingen worden gedaan het schip vlot te sleepen. Toen een juffrouw te Katwijk in den nacht van Zaterdag op Zondag naar bed wou gaan, vond Zij dat op haar slaapkamer een benauw de lucht was, aldus de ,Ji. Rott. Crt." Zij stelde een onderzoek in en bemerkte, dat zich onder haar ledikant een man verborgen had. Deze greep haar bij een been en voegde haar toe: ..Schreeuw niet of ik schiet." Op haar vraag wat de man wilde, zeide hij, dat hij geld moest hebben. De juffrouw begon daarop hard te gillen en de man ging op de vlucht. Bij on derzoek is gebleken, dat de Inbreker na over- kllmming van een muur door de keuken was binnengekomen. Een medebewoonster verklaar de eenigen tijd geleden geld te hebben gemist en zij had ook een man op verdachte wijze rond het huis zich zien ophouden. Spoedig daarna heeft de politie aangehouden een 19-jarigen be woner van De Duinstraat te Katwijk, die door de juffrouw dadelijk werd herkend en ook al les bekend heeft. Hij zal voor den officier van justitie in Den Haag worden geleid. De Krijgsraad te Den Bosch deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den cadet-sergeant bjj de Kon. Mil. Academie te Breda P. F. D. M. die op 14 Juli op den Leidschevaartweg te Haarlem een Dultsche dienstbode heeft aange reden. tengevolge waarvan zij is overleden en veroordeelde den cadet-sergeant tot drie maan den hechtenis, met ontzegging gedurende een jaar een motorrijwiel te besturen. De eisch was vijf maanden. treffende de aan de Rijksverzekerlngsbank op gedragen uitvoering der sociale verzekerings wetten, zal 3 November as. haar werkzaamheden aanvangen. De commissie, welke uit zes landen bestaat. nJ. drie uit dte centrale organisaties van werk gevers en drie uit de centrale organisaties van werknemers. vertegenwoordigt de volgende centrale organisaties: Verbond van Nederland sche Werkgevers; R.K. Verbond van Werkgë- versvakvereenlgingen en Algemeene R.K Werk- geversvereenlging; Christelijke Werkgevers Ver- eenlglng (Vereenlglng van Christelijke Werk gevers en Groothandelaren in Nederland)Cen traal overleg in Arbeidszaken voor Werkge- versbonden; Nederlandsch Verbond van Vakver- eenlglngen; R.K Werkliedenverbond in Ne derland; Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland; Nederlandsche Vakcentrale; de Ko ninklijke Nederlandsche Middenstandsbond; De Nederlandsche R.K. Middenstandsbond en de Christelijke Middenstandsbond. Leden der commissie zijn: namens de centrale organisaties van werkgevers de heeren Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden; H. J. L. Kleln- Schiphorst en Mr. H. H. Steneker, het als plaatsvervangende leden de heeren Mr. H. A. J. H Franses en A. W. Hoette; namens de centrale organisaties van werknemers de heeren A. C. de Bruyn: K. Kruithof en F. S. Noord - hoff, met als plaatsvervangende leden de hee ren S. de la Bella, H. B. Berghuis en Jos. Veldman. Toen de meeste wespen verdwenen waren, stak de heer Klauï zorgvuldig het nest los. Het was door de wespen geheel bekleed met een mantel van schorskleurige stof. Deze man tel heeft een breedte van 8 c.M. en vormt een bescherming van de raten. De bekleeding is 30 c.M. lang. 30 c.M. breed en 15 c.M. hoog eb beeft een dikte vitn 8 c.M. De heer van Hellenberg Hubar heeft een amendement ingediend op artikel 7 van het wetsontwerp tljdeltjke heffing van opcenten op alle Invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief. Dit artikel luidt: „Deze wet blijft bulten toe passing ten aanzien van vóór 1 Januari 1933 Ingevoerde en aangegeven goederen, waarvoor ten genoegen van onzen Minister van Financiën wordt aangetoond, dat zij door dengene. voor wiens rekening de heffing zou komen, vóór 29 September 1932 zijn verkocht. In het amendement wordt voorgesteld „ver kocht” te vervangen door „gekocht”. Voor het hoofdgebouw, alwaar de verpleegden en de zusters zich hadden opgesteld, voegde de dienstdoende geestelijkheid zich in de Ifjkstatie. Na om het kinderhuis te zijn getrokken werd de pastoor Donderslaan bereikt. 9 Hier werd de lijkkist op een baar geplaatst en vervolgens door leden der afd. Venlo in uni form grafwaarts gedragen tusschen de en hale opgestelde vaandels, die bij het passeeren van het lijk een laatsten groet brachten. De aanwezige talrijke geestelijken zongen de liturgische gezangen. Gekomen aan den grafheuvel, bekroond met een groot houten kruis, verrichtte deken van Oppen de laatste beaardlngsplechtigheden waarna voor de zielerust van pastoor Donders gezamenlijk werd gebeden. De heer J. Hellemons. voorzitter van, ,.8t. Ra phael”, schetste in uit het hart 'gegrepen woorden de beteekenls van pastoor Donders voor den Bond. Wat hij in de moeilijke be ginjaren^ geweest is alsmede de persoonlijke vriendschap welke hij gedurende bijna 30 jaren heeft mogen ondervinden. Wij kunnen niet oordeelen over de raadsbe sluiten van den Eeuwigen Rechter over dezen priester, die hier al zijn waardigheden moest achterlaten en voor het aanschijn van den Al- lerhoogsten is verschenen. Op ons echter rust de taak der dankbaarheid welke wij kunnen verrichten door „8t. Raphaël” In zjjn geest ver der te voeren en vooral voor hem te bidden, opdat hij spoedig een eeuwig geluk moge be komen. Volgens de .Maasb' la het wetsvoorstel tot regeling van de bevrachting in de binnenvaart in handen van den Raad van State. gereed zijn om te gaan of is het niet: om op te Zon op 6.46 onder 4.41. Nieuwe Maan Za terdag njn. 3.16. Licht op 5.11. De heer Kortenhorst heeft bij amendement voorgesteld, om in artikel 1 In den tweeden regel het leesteeken te vervangen door de woorden: op alle Invoerrechten” en om de rest van dit artikel, benevens het eerste lid van art. 3 te doen vervallen. De strekking van dit amendement is om de voorgestelde heffing van opcenten op den ac cijns op bier uit het ontwerp te lichten. Hoogste stand: 7673 te La Coruna. Laagste stand: 746.1 te Blaavandshuk. Verwachting: Afnemende, later weer toenemende Noord- Westelijke tot Znid-Westelijken wind, tijdelijk opklarend. later weer regen. Weinig verandering in temperatuur. in den as. winter het heffen nader te bezien. De moeilijkheid werd nog grooter, doordat aan enkele veilingen in het Westland (clan destien) de bakken werden terug genomen, waardoor de kooplieden aan die veilingen in een gunstiger positie kwamen dan die het fust moesten behouden. In een vergadering van kooplieden was on langs reeds het middel: staking, ter sprake ge bracht, om de wenschen van den handel door te zetten. In leidende kringen gevoelde, en gevoelt men nog niet veel voot dit middel, dat slechts in uiterste noodzaak zal worden toe gepast. Vrijdagavond werd aan het bestuur van den land vanwege den handel medege- men zoolang de besprekingen nog niet verder hadden plaats gehad, voor den as. winter, thans reeds als overgang de fusthuur wilde verlagen van 15 op 10 cent en van 10 op 5 cent voor de groote en kleine bakken. Hieraan wenschte het Bondsbestuur echter geen gevolg te geven, zoodat Maandag verschil lende kooplieden weigerden de producten in eenmalig fust, in hoofdzaak druiven dus, te koopen. Tengevolge hiervan liepen de prijzen aan de Poeldjjksche veiling zoo omlaag, dat de voor zitter, de heer J. Barendse, voorzitter van den Bond Westland, de veiling lie stopzetten. Een gedeelte van de druiven werd toen door eenige overgepakt, en daarna verkocht. Een groot gedeelte van de druiven werd echter door de tuinders mee te rug genomen naar huis. Ook aan de veiling Westerlee gebeurde zulks, en bleven verschil lende partijen druiven onverkocht. De toch reeds te lage prijzen van de druiven daalden dien dag aan enkele veilingen met 5 cent per K.G. en kwamen dus voor de eerste soort in sommige gevallen op 30 cent per K.G. Dat der gelijke gebeurtenissen, den toch reeds onprettigen toestand in het tulndersbedrijf nog moellijker maken, laat zich begrijpen. Intusschen staat nog niet vast wat gebeuren zal. Het is mogelijk dat het Dinsdag aan de Westlandsche veilingen tot een algemeene sta king van de kooplieden kan komen. Naar we vernemen zouden de Kooplieden organisaties vergaderen, om hun houding te bespreken. Voorts vernemen we nog dat ook aan de veilingen te Maasland en Woutersweg 's Gravezandeverschillende kooplieden staak ten met het koopen van .druiven. Dinsdagnacht is Ingebroken in Edam’s mu seum. Men heeft zich toegang weten te ver schaffen door het forceeren van eep deur aan de achterzijde van het gebouw. Gouden en zil veren voorwerpen worden vermist tot een ge schatte waarde van 800 a 1000. Van de dader(s) tot dusverre spoor. Te Heerlen werd Zondagavond een 24-jarige dienstbode mej. E. O. op den Valkenburger- weg aangerand. Een tot nu toe onbekend per soon greep het meisje vast en wierp haar in de greppel naast den weg. terwijl hij haar ge- schreuw trachtte te smoren door haar de keel dicht te knijpen. Het meisje verweerde zich dapper en op haar hulpgeroep maakte de onverlaat zich uit de voeten. De man was omstreeks dertig jaar ongeveer 1.80 M lang en droeg een donkere overjas en zwarten bolhoed. Die dankbaarheid zal ook op andere wijze worden getoond. Aan het monument, hier op den berg, ons herstellingsoord hebben wij den naam van Mgr. Mutsaers gegeven. Hier op deze plaats op den Calvarieberg, onder de schaduw van ’t kruis zullen wij 'n monument stichten, dat zijner waardig is en dat in lengte van dagen zal getuigen van de groote erkentelijkheid en liefde die „Sint Raphaël" aan zijn tweeden bonds-advlseur verbond. Met een ontroerend woord nam de heer Don ders tenslotte voor goed afscheid van zijn vriend pastoor Donders. Met enkele welgekozen bewoordingen dankte de heer Donders, een broeder van den overle dene, voor de eer zijn heerbroer bewezen. Ht orgasm van ,Bt. Raphaël” verscheen he den in extra nummer geheel gewijd aan den dierbaren overledene. dezer dagen7 te Utrecht gehouden bijeenkomst werden de statuten van den Cen- tralen Besturenbond van Zuivelhandelorgani- saties in Nederland vastgesteld. Het dagelijksch bestuur van den ’s-Gra- venhaagschen Melkslijtersbond. de heeren W. Nfjmeyer; W. C. van Bommel (secretaris); J. C. Doelman, penningmeester, treden als voor- loopfg bondsbestuur op. Het correspondentie adres van den Bond is te 's-Gravenhage, Prinses Mariestraat 21. Aanvankelijk traden een vijftiental bonden toe, w.o. de voornaamste centra van het land behooren. De vergadering nam met leedwezen kennis van een schrijven van den regeerings- commissaris der Crisis-Zul vel wet. over de winstmarge op boter. Het waarnemend be stuur zal zich ter zake verder met het Crisis bureau verstaan. Aangedrongen werd op de inschakeling van den detailhandel in de verstrekking der onge mengde margarine, overeenkomstig de aan schrijving van den minister van Binnenland- sche Zaken Alle organisaties werden geraden hiertoe diligent te zijn en soepele medewer king te verleenen. Uitvoerig werden de overige bedrij f smoel- lijkheden en de melkprijsdegeling besproken. De heer Nijmeyer heeft, met dank aan alle aanwezigen, de vorming van den Bond als een verblijdende gebeurtenis begroet. Aan voer3 Denemarken. Markt verloop: Vette aanvoer, vooral eerste prima exemplaar was - handel, mindere aan voer. lag werden ook heden zware va K.G. levend gewicht opgekoch^ Ook in de Cellebroerstraat 3 klaagden de be woners van een woning over wespen. Maandagmorgen begaf de imker Klauï zich ook naar dit perceel. BU den winkelier D. op no. 5 had men sinds Juni voortdurend last van wespen. Bij groote zwermen deden zij aanvallen op de kruideniers waren en suiker, kaas en andere levensmidde len waren niet veilig voor de op zoetigheid be luste wespen. Het werd den kruidenier, diens vrouw en personeel tot een nachtmerrie en toen men ontdekte, dat de wespen in den muur van perceel no. 3 door een opening verdwenen en even verder door een soortgelijke opening weer op rooftocht gingen, stond spoedig het besluit van den winkelier vast. Met zjjn personeel klom hij op een plat en sloeg honderden wespen bij de muuropeningen dood. Doch het aantal groei de voortdurend. Ten einde raak stak de ge plaagde man doeken met petroleum tegen den muur in brand, men rookte de gaten uit met zwavel, doch niets hielp, tot hij op zekeren avond duchtig werd gestoken. Nu was het ge duld uitgeput. De gaten in den muur werden met latjes dicht gemaakt en inderdaad gaf dat eenige verademing. Doch op no. 3 openden de wespen nu binnenshuis het offensief. De bewo ners hebben toen eenige weken aan een zoo danige plaag blootgestaan, dat zij hun huis wil den verlaten om aan de plaag te ontkomen. Toen zij hoorden van de opruiming van een groot wespennest in de J. de Wlttstraat, be stelden zij den imker Klauï. Deze ontdekte spoedig het nest, verdoofde de wespen en ruim de het op. Het had dezelfde grootte van het eerstgevonden nest. Nog een derde Delftenaar werd geteisterd door wespen, nJ. de heer Klumperman wonen de in de Raam. Ook deze werd sinds zes weken op een verschrikkelijke wijze door wespen ge plaagd. In de buurt is een groot frultpakhuis en daar komen de wespen op af. Klauï begaf zich, nadat de timmerman den vloer -van den zolder had losgemaakt op de plaats waar mën een wespennest vermoedde, naar die plaats en legde zich met het oor op den vloer. Direct deelde hij mede, dat er een wespennest tusschen het plafond en den zol dervloer zat en hij ontstak zijn „pijp”. Na deze geruimen tijd te hebben gerookt en den rook tusschen de openingen van den vloer te hebben geblazen, werd een gedeelte van dep, vloer ge opend en zag men in den hoek van den zolder een respectabel nest. Een groote rook-aa*ival werd nu op de wes pen ondernomen. De took was zoo bedwelmend, dat de wespen direct machteloos werden. De driehoek onder het lage zolderdak gaf veel moeilijkheden om dicht bjj het nest te komen. Een veilingkistje werd op den zolder neer- gezeU en piel een forzehen greep, na eerst het nest te hebben losgemaakt, plaatste de imker dit merkwaardige bouwwerk van de wes pen in de vellingkist. Een lamp met een licht van duizend kaarsen en het doorrooken van het nest, deed de wespen bjj tientallen uit de groote toegangsgaten te voorschijn komen. Het waren meest heel dikke wespen die aangetrok ken door het verblindende licht, sneuvelden voor het glas van de lamp En zoo raakte men van deze lastige ,jMiis- genooten” bevrijd. Om 10*'Uur ving in de St. Martinuskerk de plechtige Requlem-mls aan. welke werd opge dragen door den deken van Venlo, den noog- eerw. heer J. Oppen, met assistentie van de kapelaans Lucassen en Delslng. waaronder het parochiale zangkoor, ondep leiding van den heer De Rooy. de liturgische gezangen zong. Langs het middenpad en de zijpaden schaar den zich de vele vaandeldragers, terwijl de overgebleven ruimte werd aangevuld door de spoormannen. die in het ruime gebouw schou der aan schouder stonden. In het priesterkoor hadden de familieleden van den overledene plaats genomen, alsmede tal van reguliere en seculaire geestelijken uit het bisdom Den Bosch. Wjj merkten om. op Dr. H. Poels, boofd- jezenier van den Arbeid te Heerlen; de >ezenier van den Arbeid Hoen uit Roer- Linssen uit Weert en Stegeman; deken uit Asten; een vertegenwoordiger van i/kbdfj van Heeswyk; pastoor Mutsaers uit ilburg alsmede den aalmoezenier van den Arbeid kap. Roncken uit Venlo, die tijdens de plechtigheden een H. Mis opdroeg. Verder waaren aanwezig mr. H. Berger, bur- gemeeste en de heer Uouwens, gemeente secretaris van Venlo: de burgemeester van SchUnde! en enkele raadsleden; de commissaris van politie uit Venlo; de hegr Versteeg, direc teur der Llmb. Tramweg Maatschappij; de heer Barend Mutsaers uit Capelle, bescherm heer van het Mgr. Mutsaersoord Voor den aanvang der plechtigheden hield de hoogeerw. heer deken v. Oppen een lijkrede, waarin spr. de bijzondere dankbaarheid van Pastoor Donders op den voorgrond stelde. Na het ontvangen van de H. Teerspijze, aldus spr., enkele dagen geleden, toonde pastoor Don der zijne dankbaarheid jegens den goeden God. Dankbaar was hij voor zjjn H. Geloof: ster vend schreef hij den tekst voor zijn bidprentje dat eindigde met d enuitroep: Vivat Christus! Dankbaar was hjj dat htj den standaard van Christus en bet Kruis steeds heeft mogen ver dedigen alsmede het wapen van St. Raphaël hoog houden. „Geloofd zij Jezus Christus” waren de slot woorden die hij op zijn bidprentje schreef. Wij zullen zijn begeesterend woord niet meer hooren, zijn vriendelijken omgang niet meer ondervinden, zijn vriendschappelijken handdruk missen. Omdat hü zoo dankbaar is geweest zullen Wij ook wederkeerlg dankbaarheid verschuldigd zijn, welke wij niet beter kunnen toonen door hem in onze gebeden te herdenken. Dinsdag heeft de kantonrechter te Hilversum schriftelijk uitspraak gedaan Inzake de erf- gooierskwesties betreffende ultkeering. Het betreft de protesten der Huizer erfgoolers J. Klei en C. Snel, die beiden protesteerden tegen het feit, dat het Burgerlijk Armbestuur van Huizen, respectievelijk f 900 en f 256 vsn hun erfgoolersuitkeering wenschte. Ter Kantonrechters zitting verdedigde het Burgerlijk Armbestuur zijn standpunt, terwijl voor de requestranten mr. De Kort, uit Bus- suen, pleitt-. De uitspraak van den Kantonrechter houdt in, dat de twee erfgoolers, die In verzet lijn, gekomen, in het geluk zijn gesteld. De Kantonrechter vernietigde het bevel tot tenuitvoerlegging, d.d. 25 Augustus wees tevens het inleidend verzoek van Burgerlijk Armbestuur, tot inning bf. De erfg :ers zjjn hier dus in het gelijk ge steld Wij wijzen er echter uitdrukkelijk op, dat deze zaak door den Kantonrechter J-‘ principieel is behandeld, doch dat htj b^de gevallen op zich aelf beschouwd. De pricipieele kwestie zal dezer dagen nog aan de orde worden gesteld. AMSTERDAM. 36 October 379 vette kalve ren: le kw. 6470. Idem 2e kw. 58«2, Idem kw. 4056. per K.O. levendgewlcht. 32 nuchte re kalveren 37 per stuk. 531 varkens "egena van 90110 K G. 32*3. zware .varken» *!ƒ-•* gêSlachtë"ninderen ui» v Een dezer dagen werden in de woning van de familie v. Djjk in de Jan de Wlttstraat te Delft, die den ganschen zomer over wespen in de kamers had geklaagd, pogingen aangewend om het buis van dezen overlast te bevrijden. Waar het hier bewonen betrof, die hun woning huurden van de Gemeentelijke Wonlngstich- l^.tlng, droeg de administrateur van deze stich ting het onderzoek naar de plaats van het nest van de wespen op aan den Imker, den heer Klauï'. Deze ontdekte spoedig, aldus vertelt het „Volk”, tusschen plafond en slaapkamer een wespennest van respectabele grootte. Om dit nest weg te nemen, moest de vloer worden opengebroken en om de wespen te ver jagen blies de imker bedwelmenden rook in het nest. Hierdoor kwamen de Insecten bu massa’s te voorschijn en vlogen naar buiten. -a— a— -7 per stuk, vzaxa <rv—nu KX-O. 32-43. cwcmw ▼ette varkens 2830 per K G alachtgewicht- Aan voer: 3 wagens geslachte runderen met mind«r®n hand»! vlug, prima exemplaar was 5 cent boven noteertdil varkens stille handel, mindere aan voer. als Maandag werden ook heden zware var*® boven 200 K.G. levend gewicht opgekocht de Varkenscentrale voor prijzen van ct. per pond levend gewicht. «-into Nuchtere kalveren handel zeer stil en weina aan voer. NOORD-SCHARWOUDK. 26 October dennarktbond 7100 K.G. Aardappel*»: sche Muizen 0 500.70. Groote OM030. Eigenheimers 1.10—1.20. Bl. Asrdappelen 4300 K.G. Uien Drielingen 3.90—4 5ö, Uien —4.60 Grove Uien 3.804.20. 1450 K.G. 230—250. 4800 K.G. Kroten 060—1.80. K.G. Roode kool 1.80—2.50. 31500 K G Witte 0.60—1.00„ 2350 K.G. D Witte kool 100. K.G. Gele kool 1 40—2.30. 40 stuk» bloem*»- 8.40 per 100 stuks. Nog even Het is ochtend.'De wekker rammelt. De slaper zucht- nog event Het wordt avond.... bedtijd het kind vleit: „nog even". Juist als ze moeten uitscheiden lijkt het spel, waarmede ze bezig den kinders zoo buitengewoon aan-t' trekkelijkHet prentenboek, waar naar ze den geheelen 3ag niet hebben rondgekeken, is juist tegen bedtijd vol interesse voor hen. Voor hen alléén? Het leven noemen we zoo gaarne een tranendal, maar als de avond naakt, dan hunkeren de meesten on zer: „nog even!” Nog even Het leven biedt weinig, vraagt veel Het leven is geen geluksperiode in den tocht naar een beteren toekomst staat. Het leven is een tijd van be proevingen. En waarlijk geen mensch worden hier beproevingen bespaard. x Voor hoevelen, voor.hoevelen zou niet de dood waarlijk zijn: een verlos sing! En toch Wanneer ziekte genaakt, wanneer de ouderdom komt, wanneer de Por tier van Hemel en Hel, de Dood, met de sleutels rammelt, dan vleien we allemaal„nog even". Mdar eens komt de seconde, dat geen verzuchten meer iets geeft Dan moeten we -J -*• slapen. staan! Ons „nog even" de eeuwigheid. Maandagavond had op een Indrukwekkende wijze de overbrenging plaats van het stoffelijk, overschot van pastoor Donders vanuit Mgr. Mutsaersoord op den Berg naar de Martinuskerk te Venlo. Een der zalen was tot chapelle-ardente in gericht. alwaar de overledene stond opgebaard. In tegenwoordigheid van familieleden van dan heer Bolsius, de heeren J. Hellemons en F. •fr Timmermans, leden van het hoofdbestuur van ,J3t. Raphael”, de heeren J. H. Wigman en O. Priist, bestuursleden der Herstelllngsoord-Ver- eeniging. de eerwaarde zusters, verscheidene •verpleegden, werd om ongeveer acht uur door den dienstdoenden geestelijke pater v. Oyen M. B. C de psalm: SI inlquitate gebeden, waar na de lijkkist gesloten werd en bedekt met bet oude bondsvaandel. Door enkele leden der afd. Venlo/Blerik werd de lijkkist vervolgens in de lijkkoets ge dragen en voorafgegaan door een aantal leden van evengenoemde afd., die brandende kaar- sen-lampen droegen, ging het bergafwaarts naar de 8t. Martinuskerk. In dezen stoet, eer biedig gadegeslagen door ontelbare belangstel lenden langs de straten, volgden de familie leden en de eerw. zusters In auto's, terwijl de 'hoofdbestuursleden biddend medeschreden. - Onder het monotoon gebeier der kerkklok ken haalde de geestelijkheid van bovengenoem de parochie ter hoogte van de Moerdjjkstraat de Ijjkstatie af en onder het zingen van de „Miserere” werd de'lijkkist de kerk binnenge dragen en in het middenschip geplaatst tus- achen tal van kaarsen, gedekt met de vlag van ,JBt. Raphaël” en waarop de kelk en de stola zijn geplaatst. Nadat door deken v. Oppen vijfmaal het Onze Vader was gebeden In de met geloovlgen gevulde kerk, werd de nachtwake door de J8t. Raphaël”-mannen betrokken. De derde zuster bleef ongedeerd In zorgwSk- kenden toestand werden de beide gewonden naar Marsum overgebracht, waar medische hulp werd verleend. De chauffeur meldde zich later bij de politie aan. De onfatsoenlijke autobestuurder, die h*d nagelaten zijn groote lichten te dempen, wordt door de politie gezocht. l Hoe ernstige gevolgen het niet tijdig dem pen van het groote licht kan hebben. Is weer Zondagavond gebleken. De drie gezusters v. d. H. wandelden van Leeuwarden naar Marsum en werden van ach teren ingehaald door een personenauto Uit de tegenovergestelde richting naderden In voDe vaart drie auto's achter elkaar. De auto achter de meisjes dempte ztfh lichten, doch de voor- ste van de drie anderen liet zulks na. Hierdoor werden de dames door den autobestuurder achter hen te laat opgemerkt, zoodat. ondanks krachtig remmen, een botsing onvermijdelijk w“- Een der dames geraakte onder den auto en werd er ernstig gekneusd onder vandaan gehaald. De tweede werd aangereden en Sg ernstig aan het hoofd gewond, naast den nmo. Na de verschillende boerderljbranden, zooals wij reeds meldden, de laatste weken In de streek van Oisterwijk (N.-B.) voorkwamen, in in dezelfde omgeving opnieuw een boerderij afgebrand. In de wijk Heikant der gemeente Berkel, is de boerderij van den landbouwer H. een prooi der vlammen geworden. De groote schuur ging geheel In vlammen op. Algemeen heerscht de meaning, dat kwaadwillige brand stichting in het spel is. De politie onderzoekt Ijverig, teneinde een spoor te vinden van de(n) dader(s), die door een sinister misdrijf de gan- sche streek verontrusten. Aan de veilingen in het Westland is, zooals wij reeds in het kort berichtten. Maandag een conflict uitgebroken, welke tot gevolg heeft ge had. dat o m. aan de veiling Westerlee "*De Lier) en te Poeldijk een groot deel van de druiven niet verkocht werd. De. aanleiding tot dit conflict Is gelegen In het feit, dat reeds geruimen tijd door koop- lieden-organisaties werd aangedrongen om den z-8- eenmaligen bak, die dus bestemd is om met het product te worden verzonden, inclusief te verkoopen met het product. Momenteel wordt n.l. voor het groote fust 15 cent en voor het kleine 10 cent aan de vei lingen berekend. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven, had de Bond Westland dezer dagen aan het bestuur van de Centrale voor den Han del In Aardappelen, Groenten en Fruit In Ne derland bericht 'momenteel zulk een wijziging op heden niet te kunnen invoeren, omdat de regeling van het statiegeld landelijk wordt ge troffen door het Centraal Bureau voor Veilin gen in Nederland, en daarom werd voorgesteld In den a.s winter het heffen van statiegeld c e I «1 si y s n li Z1 d e<

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6