ONS BLAD r Hodza contra pastoor Hlinka I s I antwoord op altfohl ooi 7 i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Tien jaar Fascistische politiek ES F' 7 I I 1 EXPOSE VAN GRAND! DE BAROMETER 'N- IOFF ES JOH. LAUWERS VRIJDAG 28 Ov TOBER 1832 WERKLOOZEN OP MARSCH Geen klemmend betoog Tóch een conferentie van vier? h te. 1OO soldaten van dorst OR omgekomen By den stryd in den Gran Chaco D NE 'ER- HET ÏR DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De kabinetscrisis in Tsjecho-Slowakije n Het Rijkskabinet bijeen Mislukte brandstichting Botsing in de lucht In de kathedraal van Cadiz 50 gewonden, 30.000 menschen in Hydepark te Londen Relletjes te Warschau Traangas-aanval op studenten Grand» f - Fascistiscïye revolutie te Rome herdacht De toekomstige taak van het fascisme De hongermarsch der werkloozen Ontwapeningskwestie voor de radio Debat tusschen Lord Cecil en Lord Lloyd Werkloozen-betoogingen in heel Engeland „Italië liet geen gelegenheid voorbijgaan Duitschland te helpen" Malypetr geeft zyn opdracht terug Duitschland mag algemeenen dienstplicht invoeren FR >S ELF M1LLIOEN WERKLOOZEN IN AMERIKA HET ONTWAPENINGSPLAN VAN FRANKRIJK BISSCHOPSWIJDING PRELAAT LEGGE MGR. HEYLEN NAAR IERLAND hoef den i 2 egen jzen: 4 |L SSEI w R ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 25 -- ADVERTENTIÉPf&lZI Per lossen regel 20c., ingez Belangrijke Kamerdebatten 3 De Schotsche werkloozen op weg naar Londen om protesteeren. Foto, genomen tijden» het passeeren van een dorp, waarhun geldelijke hulp werd verleend Dr. Popitz en dr. Bracht ministers zonder portefeuille? EN: j,_.iz. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Amerika bereid er aan deel te nemen NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De hongermarsch der werkloozen te Londen. van dorst omgekomen in Toch een conferentie van viert Grandl over Italië'» buiienL polities. c Ikrnaaa ont- -=z_» MO 4 ij M v U dBW I cnrr LONDEN, 27 Oct. (Reuter.) In Birmingham Manchester, Glasgow en andere Britsche pro vinciesteden hielden de werkloozen heden be- toogingen tegen de bepaling, dat zU om steun te ontvangen eventueele inkomsten moeten op geven. Ernstige incidenten hadden niet plaats WASHINGTON, 28 Oct. (Reuter) Volgens het arbeidsbureau is het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten met ongeveer een half mlllioen af genomen; het totaal aantal werk loozen bedraagt echter nog ruim elf mlllioen DRE8 LONDEN, 28 Oct. (V. D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph” vat het resultaat van de besprekingen te Londen tus schen Norman Davis en MacDonald samen in de drie volgende dun ten: WARSCHAU, 28 Oct. (Reuter.) Glstermld dag is het hier tot studentenrelletjes gekomen De studenten demonstreerden tegen de hoogte van de collegegelden en tegen de voorgenomen beperking van de autonomie der hoogescholen Eenlge duizenden studenten trokken op optocht door de stad. De politie maakte gebruik van brandslangen en traangashommen om de be- toogers te verspreiden anten VEkLKN I HRO- oreiM, gbaar en t. De kabinetscrisis In Tsjecho-Slowakije. Machine EEN Hei Internationale Pooljaar; berichten van hel Hollandsche Poolstation. Hoog water in Noord-Brabant en Noord-Hol- land. erbonden, I telt een er gesitu- aatsen te ten vrage aan het I ALKMAAR PAYGLOP 3 Brillen en pince-nez U L" LM I rijn IA AR >rten: etten dutt en 4 f 84.. t ZBO- iraau taf eb LONDEN, 28 Oct. (Reuter.) Tusschen Lord Cecil en Lord Lloyd, resp. voormalig vertegen woordigervan Engeland in den Volkenbond en voormalig Hooge Commissaris van Egypte, heeft PARIJS. 28 Oct. (V. D.) De debatten over d? buitenlandsche politiek, die vanmiddag in e Kamer beginnen, worden in parlementaire en politieke kringen met groote belangstelling t gemoet gezien. In de eerste plaats hoopt men dat in den loop der discussies minister-presi dent Herriot nadere bijzonderheden zal mede- deelen over het Fransche veiligheids- en ont- wapeningsplan. waarover in de pers de meest tegenstrijdige berichten de ronde doen. De de batten zullen waarschijnlijk pas in den loop van den nacht beëindigd worden, zoodat men de stemming over de moties van vertrouwen niet voor Zaterdagmorgen verwacht. Hoogste stand op Vrijdag 1 aar njn.; 74» Vooruit Frankrijk zon volgens de „Paris Solr" Duitsch land algemeenen dienstplicht toestaan in zijn nieuw ontwapeningsplan. PARIJS, 28 Oct. (Reuter). De ..Paris Solr” verneemt, dat het Fransche ontwapenlngsplaa voor Dultsch'and voorziet In het recht een aige- meenen a lenst plicht ven negen maanden in te voeren. Voorts zouden volgens het plan aan Duitschland kwa.itatlef gelijke bewapeninga- rechten worden toegestaan, doch geen kwantita tieve gelijkheid CADIZ. 27 Oct. (Reuter). Eenlge misdadigers hebben getracht de beroemde kathedraal in brand te steken, waar de eerste Spaansche Cor tes indertijd bijeenkwam en die een monument van groote kunstwaarde is. De poging mislukte echter, drie personen werden gearresteerd. Op de scheepswerf te Vlgo Is een bom ont ploft, die groote schade heeft aangericht. Naar wij van welingelichte zijde vernemen la Mgr. Heylen. bisschop van Namen. In opdracht van den H. Stoel naar Ierland vertrokken om daar de verschillende stroomlngen en geestes richtingen te bestudeeren. Van het resultaat van dit onderzoek zal het afhangen welke houding het Vaticaan sou aannemen voor het geval de lersche Republiek zou worden uitgeroepen. Jaar gewerkt voor de geleidelijke herziening der vredesverdragen, voor vermindering der bewa pening en voor billijke verdeellng der koloniale mandaten, omdat hierin de organische elemen ten van Europa's herstel worden gezien. Vervolgens richt Grand! zich tegen elk plan eener politieke en militaire overheersching, waardoor de vrijheid en veiligheid In Europa in gevaar worden gebracht. Italië heeft veiligheid noodig, doch deze wordt uitsluitend gewaarborgd door het evenwicht der Eüropeesche mogendheden. Vooropgesteld dient echter, dat de technische en juridische wanverhoudingen in de ontwape ningskwestie worden weggenomen. Er kunnen rechtens niet twee soorten landen bestaan, een vrij om zich te bewapenen, de ander door ver dragen aan voorschriften Inzake de ontwape ning gebonden. De bewapeningen moeten op denzelfden Juri- dlschen grondslag berusten en billijk verdeeld worden. Italië heeft nooit geweigerd, het goede recht der andere landen te erkennen. Vanaf den dag van het verdrag van Versailles heeft Italië ge wezen op het vraagstuk der veiligheid. Duitschland eischt nog steeds zijn vrijheid en Italië heeft geen gelegenheid laten voorbij gaan het te helpen. Doch ook Italië heeft de wereld een vraagstuk voor te leggen, van niet minder belang dan dat der veiligheid, nX van de economische betrekkingen met de nabuur- staten. Dat zrl de toekomstige taak der Fas cistische politiek zijn. werden geloopen. De menigte trachtte nog eenlge malen naar de binnenstad en de parle- mentswijk door te dringen, doch steeds werd zjj door de bereden politie teruggeslagen. Het parlementsgebouw werd door een groot aanta: politieagenten bewaakt. Ook op de publieke tribune van het Lagerhuis had een groot aan tal agenten plaats genomen. In totaal zijn 14 personen gearresteerd. FARNBOROUGH (Hampshire), 27 October (V.D.) Twee militaire vliegers zijn hier In de omgeving gedood, toen de vliegmachine waarin zij zich bevonden op 3000 voet hoogt in botsing kwam met een ander toestel, dat hoewel het schade opliep, veilig landde. len worden ingetrokken: voor ambtenaren de vermindering van salaris, boeten door recht banken opgelegd en ontheffing van rang zon der behoud van salaris; voor werklieden boe ten. het niet meer te werk stellen en het niet verleenen van pensioen. den R K. bekend Her steun elzoen op eren. Op beer paj. ogen ma- gend ver- ing, maar rden. uitvoering argen van en avond at zwaar, doet men met écht *n avond met an- i de grol, oneelspei, gezichten sgeljjksch rs, die nisb luid? «ren naar verdien. m onaan- tUtett En nlsmaking I BERLIJN, 28 Oct. (W. B.). Hedenochtend elf uur is het Rijkskabinet bijeengekomen ter behandeling van het vraagstuk van de regeering van Pruisen. Het staat vrijwel vast, dat heden dr. Popitz en dr. Bracht tot Rljksmlnlsters zonder porte feuille zullen worden benoemd, en dat staats secretaris dr. Popitz zal worden belast met de leiding van het Pruisische ministerie van Financiën. Verder is echter nog niets met zekerheid bekend. ROME. 28 Oct. (Reuter.) Naar aanleiding van de tien Jaar geleden ultgebrokeh fascisti sche revolutie heeft Mussotinl de aan de fas cistische dooden gewijde kapel In het Lictoren paleis ingewijd en den nieuwen weg van zee naar het Capitool voor het verkeer openge steld. Verder heeft hij twee gedenkplaten ont huld voor de 45 in het buitenland gedoode fas cisten. Daarna woonde hij de receptie bij. die te zijner eere was georganiseerd door Kamer en Senaat. Verder heeft Mussolini bepaald, dat de. vol gende straffen, opgelegd aan staatspersoneel in den tijd van 29 Oct. 1927 tot 28 Oct. 1932 zul- 1 1 I ooals men zich wellicht zal herlnne- ren, hebben wij eenlge dagen geleden naar aanleiding van de autonomisti sche demonstratie te Altfohl een beschou wing gewijd aan het Slowaaksche vraagstuk in Tsjecho-Slowakije. Het opzienbarende feit, dat op deze demonstratie de katho lieke Slowaaksche volkspartij tezamen ging met de protestantsche Slowaaksche natio nale partij ter bereiking van een en het zelfde doel, n.L autonomie voor Slowakije, deed ons concludeeren, dat de afkeer van de Tsjechische suprematie den Slowaken wel hoog naar de keel moest zijn geste gen. Immers deze beide Slowaaksche par tijen hebben elkander vroeger te fel be stookt dan dat hun samengaan thans niet hd een bijzonder ernstige beteekenis zou zVn voor de centraliseerende regeering te Praha, welke vóór alles de staatkundige eenheid van Tsjecho-Slowakije wenscht te behouden en te versterken. Vandaar, dat wij van de demonstratie van Altfohl, waar aan meer dan 20.000 mannen en vrouwen aft Slowakije deelnamen, spraken als van een „Mene tekel", dat door Praha verstaan diende te worden, vóór het te laat is. Op het oogenblik zouden de ontevreden Slo waken nog met een mate van autonomie tevreden gesteld kunnen worden, welke de staatkundige eenheid van de Tsjecho-Slo- waaksche republiek niet aantast. Wanneer de Tsjechen echter halsstarrig wenschen vast te houden aan hun regeeringssysteem, waarbij de Slowaken zoowel op cultureel als materieel gebied ietwat stiefmoederlijk door de Praagsche regeering behandeld wor den, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de Slowaken op den duur maar liever alle staatkundige banden met haar zouden wil len verbreken. MAAGDENBURG, ft Oct. (W.B Heden is m de St. Sebastlaan-Keik Prelaat Petrus Legge, Kamerheer var Z H. den Paus door den Aarts bisschop van Paderborn met assistentie van de Bisschoppen van Hildesheim en Münster tot bisschop gewijd. gisteren door de radio een discussie plaats ge vonden over de ontwapeningskwestie. Lord Cecil herhaalde de verklaring, dat Duitschland. vertrouwend op de andere mo gendheden, het verdrag van Versailles had ge- teekend en dat deze landen thans verplicht waren hun belofte na te komen. Van den anderen kant is Frankrljk’s be zorgdheid. zoo zelde Cecll, begrijpelijk. Ik ben echter van meenlng, dat bij een algemeene ont wapening, er een verandering zal komen in de houding van Duitschland, waardoor Frank rijks bezorgdheid wordt weggenomen. Lord Lloyd baseerde zijn pleidooi voor wapening uitsluitend op bezuiniging. De diplomatieke medewerker van de ,Jdor- nlngpost” schrijft in een artikel over de voor uitzichten der vier-mogendheden-conferentle dat de Engelsche regeering voorstandster is van het denkbeeld, dat de ontwapeningsconferentie zoo spoedig mogelijk in groote trekken .e me thode en den omvang van de voorgenomen ontwapening ontwerpt, om dan af te wachten of Duitschland bereid is om op den nieuwen grondslag weer mee te werken. Zoo Ja, dan zal Duitschland zelf meewerken aan de voltooiing van het plan. Waarschijnlijk zal Engeland nog wachten om te constateeren hoever het nieuwe Fransche plan in overeenstemming kan worden gebracht met de pogingen om Duitschland aan de conferentietafel terug te brengen. De „Times” schrijft, dat, men zich niet kan voorstellen dat het plan! om een conferentie van da leiders der vier betrokken mogendheden te houden, al’een is opgegeven om een onbe duidend meeningsverschil over de plaats van samenkomst. De onderhandelingen om tot over eenstemming Ae- komen tusschei Amerika en Engeland over de vlootkwestie. hebben goeden voortgang gemaakt. De moeilijkheid is rlechts overeenstemming te bereiken over een onmld- dellijk uit te voeren vermindering van de vloot, die voor de ontwapeningsconferentie als bewijs kan dienen van de vermindering der bewape ning der belde zeemogendheden. Het blad meent te weten, dat de mogelijkheid bestaat, dat Sir John 8imon en MacDonald de komende week naar Genève zullen gaan. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiÉ Verwachting: Meest matige Noord- Westeljjke tot Westeltike wind, «waar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk nog regenbuien, iets Kouder. Hoogste stand: 760.0 te Thorshaven Laagste stand: 742.6 te Vlisslngen Zon op 6.50, onder 4.37. Nieuwe Maan Zaterdag n.m. 3.16. Licht op 5.07. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 3. Amerika heeft zich tot deelneming aan een vier-mogendheden-conferentle of daarmee overeenstemmende bespreking bereid ver klaard. Het kan echter geen verplichtingen ten aanzien van de Eüropeesche veiligheid op zich nemen. at het op he^'uogenbük nog lang zoo I 1 ver niet is, bewoê's de demonstratie van Altfohl zelf. Noch pastoor Hlinka, noch de leider der christelijke Slowaaksche nationale partij hebben daar voor een alge- heele afscheiding van Slowakije gepleit. Zij vroegen slechts een mate van autonomie, overeenkomstig de indertijd bij de overeen komst van Pittsburg gedane toezeggingen. Blijkens een verslag in de „Prager Presse” heeft de vroegere minister van Landbouw, dr. Hodza, die reeds vóór den oorlog een vooraanstaande plaats onder de politieke en cultureele leiders der Slowaken innam, in een rede op de algemeene vergadering van de Slowaaksche afdeeling van land- bouw-academici stelling genomen tegen over pastoor Hlinka. Dr. Hodza verklaarde, dat men de overeenkornst van Pittsburg, waarop de autonomisten zich beroepen niet moet onderschatten, ofschoon deze overeenkomst volgens hem geen staatkun dige beteekenis bezit. De Slowaken, die dit verdrag onderteekenden, konden niet op een formeele legitimatie wijzen, welke hun het recht gegeven zou hebben uit naam van geheel het Slowaaksche volk te spreken. Niettemin heeft dit in Amerika gesloten verdrag zijn moreele waarde, omdat de Amerlkaansche Slowaken actief déél heb ben genomen aan den strijd, die met de bevrüding der natie werd bekroond. Maar ook het verdrag van Pittsburg richt zich niet tegen de staatkundige eenheid van Tsjecho-Slowakije. Wanneer de Slowaak- »che Volkspartij en de Slowaaksche nationale partij dit verdrag thans als argu ment wenschen uit te spelen voor hun auto nomistisch streven, moet men, aldus meen de dr. Hodza, haar voor oogen houden dat alle afgevaardigden dezer partijen inder tijd voor de Tsjecho-Slowaaksche grond wet hebben gestemd. Zoowel de Tsjechen als de Slowaken heb ben het grootste belang bij de huidige staatkundige eenheid. Het is, volgens Dr. Hodza, eenvoudig ondenkbaar, dat een Slo waaksche staat met drie mlllioen inwo ners zelfstandig zou kunnen bestaan. Van den anderen kant zouden de Boheemsche landen zonder Slowakije een zwakken bin nenstaat vormen, welke alleen reeds van uit verkeersoogpunt gezien, geheel van Duitschland afhankelijk zou zijn. Slowakije vormt de noodzakelijke verbinding met het Zuid-Oosten, met den Donau en met Polen Elke politieke autonomie, elk dualisme moet volgens hem beschouwd worden als een aanslag zoowel op de Slowaken als op de Tsjechen gepleegd. De noodzakelijkheid van het behoud der staatkundige eenheid wordt ook bewezen door het feit, dat in de republiek de Tsjechen met de Slowaken te samen 66% der bevolking uitmaken. Bij ëcn splitsing zou deze meerderheid verloren gaan, daar de Tsjechen 49 de Duitschers 23 en de Slowaken 17 van de totale bevolking vormen. De Slowaken willen ech ter geen „minderheid” zijn en moeten dus met de Tsjechen vereenigd blijven. Hel autonomlsme zal derhalve de Slowaken niet redden, hun streven moet volgens Dr. Hodza kaan in de richting van een gezond Slo- waaksch regionalisme, dat den Staat niet schaadt, maar deze door den opbloel van Blowakjje versterkt en bevestigt. it betoog van den noch tot de katho- j lieke Slówaaksche volkspartij, noch tot de christelijke Slowaaksche natio nale partij behoorenden Dr. Hodza, die Slowaaksch afgevaardigde is van de agra rische partij, is op zichzelf niet onjuist. Het snijdt echter op het oogenblik wei nig hout. De demonstratie van Altfohl was, volgens de verslagen in de bladen, geen manifestatie ten gunste van een ver breken der Tsjecho-Slowaaksche staatkun dige eenheid door Slowakije. Reeds het be roep op de overeenkomst van Pittsburg, waarin den Slowaken autonomie werd toe- gezegcL binnen het kader dier eenheid, toont mt duidelijk aan. Dr. Hodza verde digt dus eigenlijk iets, dat in het geheel niet door Pastoor Hlinka is aangevallen. De verlangens der katholieke en christelij ke Slowaken, die elkander thans in den nood schijnen gevonden te hebben, gaan uit naar een beperkte mate van autono mie, te verwezenlijken b.v. in een federa len staatsvorm, om te ontkomen aan de blijkbaar voor hen te drukkend geworden hegemonie der Tsjechen. Zij wenschen niet langer door de regeering te Praha op cultureel en politiek gebied achtergesteld te worden. De Slowaaksche bevolking is hoofdzakelijk een landbouwbevolking en heeft dus het zwaarst onder de huidige economische crisis te lijden. Het agrarisch overschot der Donaustaten drukt ook de prijzen van de Slowaaksche landbouwpro ducten tot een ruïneus niveau. De nood maakt opstandig, vooral wanneer de in nood verkeerenden ook ernstige reden tot klagen hebben. Ten opzichte van de Praag sche regeering heeft Slowakije en vooral het katholieke deel daarvan, dergelijke re denen te over. Dat velen der Slowaken geen genoegen willen nemen met een machteloos regio nalisme, dat hun land tot een soort van folkloristisch openluchtmuseum voor het toerisme en voor de nationale kleur rpaakt, laat zich hooren. Daarom lijkt het ons wenschelljker, dat de Praagsche regeering de innerlijke beteekenis van het groeiend verzet der Slowaken, zooals dit tot uiting is gekomen op de demonstratie te Altfohl, niet onderschat en wijziging brengt in haar politiek ten opzichte van Slowakije. Blijft zjj echter voor de gerechtvaardigde en re delijke eischen der Slowaken blind, dan zal wellicht de dag eens komen, dat Dr. Hod- za’s pleidooi voor de Tsjecho-Slowaaksche staatkundige eenheid wèl hout gaat snij den en dan zou het voor het behoud van die terecht noodzakelijk genoemde eenheid wel eens te laat kunnen zijn. ASUNCION, 28 Oct. (Reuter.) De mlnistei van Oorlog deelt mede, dat ongeveer honderd Bolivl^&nsche soldaten door dorst zijn omge komen in het gebied van Oran Chaco. Een hulp-colonne, die was uitgezonden, na dat een drietal Bollvlanen zich aan de Para- gueesche troepen hadden overgegeven en had den medegedeeld, dat een afdeeling in de bos- schen rondzwierf, heeft de lijken gevonden. De Paragueesche voorposten berichten, dat vier officieren en 170 manschappen van hun regiment in de bosschen verdwaald zyn. De Bollvlanen trekken zich over het geheele front terug, doch zij geven voor de streek Ma nawa te hebben bezet en vele gevangenen te hebben gemaakt. Honderd soldaten den Gran Chaco. 1. Het onderzoek naar de vermindering der vloten heeft getoond dat het niet moeilijk zal zijn, overeenstemming tusschen Engeland en Amerika te bereiken over de samenstelling van hun vloten na verbetering van den toestand in Europa. 2. Een formule, die direct tastbare resultaten geeft, is nog niet voorgesteld. Tot dit doel zal Norman Davis na afloop van zijn werkzaam heden te Genève weer' naar Londen terug- keeren. LONDEN, 28 Oct (V. D.) Bij de relletjes die gisteren naar aanleiding van de werkloo- zendemonstratles in Hydepark plaats vonden zijn meer dan 50 personen, o. w een groot aan tal politieagenten, gewond. Bij de optrekkende betoogera sloten zich on. derweg dluzenden Londensche werkloozen aan, zoodat zich ongeveer 30.000 menschen voor de hekken van Hydepark verdrongen. Onder de werkloozen bevonden zich vele studenten en ook moeders, die haar kinderen op den arm droegen. Na de demonstratie is het op verschillende plaatsen tot zulk een hevig gedrang gekomen, dat velen ia onmacht vielen en onder den voet PRAAG, 28 October (VD.) De voorzitter van het Tsjecho-Slowaaksche parlement. Maly petr, die door president Masaryk was belas! met de kabinetsformatie, heeft na overleg met het bestuur der Tsjechische Agrarische party, met het oog op het ontbreken van resultaten bi) zijn onderhandelingen over den waarborg van een in evenwicht gebrachte begroeting en over de verlaging der ambtenaren-salarisaeu. zijn opdracht teruggegeven. Waarschijnlijk zal thans een ambtenaren-regeering gevormd wor den. Ter gelegenheid van den staats-feestdag zal heden de gebruikelyke receptie op de Burg te 'raag worden gehouden, waarbij de regeenr log vertegenwoordigd zal worden door den dc- mlsslonnalren Minister-President Udrzal eu het Huls van Afgevaardigden door Malypetr. Invoer van brood geeoatingenteerd. De verhooging der invoerrechten in de Tweedo Kamer. Het drama te Camp; de vrouw besweken. Het tekort b(j den R. K. Bonwvakarbeiderobond te Rotterdam. 4 Dr. J. Indemans te Maastricht overleden. Een belangrijke order voor de Nederlandsche industrie. 4 De Indische landsmiddelen bijna 57 mlllioen achteruitgegaan. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over do J ustltie- begroeting. Vinnige verkiezingsstrijd In Amerika. De hongermarsch te Londen. De Deensehe Tweede Kamer ontbonden Nieuwe koers te Berlijn? Zeventien kinderen te Sjanghai gedood. De H. Vader en de moderne kunst. MILAAN, 28 Oct. (Reuter.) De oud-mlnlster van Buitenlandsche Zaken, thans gezant te Londen, Grandl, geeft in de „Popolo dTtalia” een exposé van Itallë’s buitenlandsche politiek over de laatste tien Jaar. Hij schrijft oji.: Wanneer werkelijk aange-_ stuurd moet worden op Internationale samen werking en wanneer werkeiyk in Europa nieu we toestanden geschapen moeten worden, dan dienen de banden, waaraan de volken vast liggen, te worden losgemaakt. De nationale levensbehoeften dienen ver vuld, de rechtsverhoudingen tusschen de volken aan deze behoeften aangepast en de grenzen vrijwillig te worden opengesteld. Hiervan uitgaand, heeft Italië de laatste tien BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tebfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS 1 p,r kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13