L Het internationale Pooljaar Het water stijgt Een laffe aanval? De buitengewone regenval MARKTEN VRIJDAG 28 OCTOBER Belangrijke order Voor de Nederlandsche industrie Wegen overstroomd G econtingenteerd HOOGE RAAD VAN ARBEID INDISCHE LANDSMIDDELEN Bijna 57 millioen achteruitgegaan Op een auto geschoten Besprekingen te Londen Nood in den landbouw Het peil der loOnen Generaal Duymaer beantwoord Dr. J. INDEM ANS OVERLÉDEN DE STAKING IN WESTLAND Justitie-begrooting POOT AARD APPELEN HET DRAMA TE CAMP ONS HUIS IS KLAAR Reorganisatie politie Een brandje gebluscht BEKNELD GERAAKT THANS ZEKERHEID INVOER VAN BOTER Engelsch toestel verongelukt Protestantsch karakter der natie DE ONBEWAAKTE OVERWEG Een brandje BEZUINIGING SPOORWEGEN Sterk poollicht Het gebeurde by Lotisico INVOER VAN BROOD b Ook in Noord-Holland veel schade De t.b.c.-bestryding was zijn levenswerk ONJUIST FINANCIEEL BEHEER Uitgebreide gebieden staan blank. De gewassen lyden groote schade De zwaargewonde vrouw bezweken ONZE BACON-EXPORT NAAR ENGELAND ZUIDERZEESTEUNBESLUIT EN -WET De Hollandsche onderzoekers op Oost-Groenland bereiden zich op den winter voor Verlaging van het contingent gewenscht Vulkanische uitbarstingen van invloed? De nieuwe secretaris Academische Examen* DE GESTRANDE KOTTER Vrij goed afgeloopen Hat wil mat boteren..., Verroomsching onzer rechtspraak? Opheffing zeilmakerij De afdeeling Rotterdam van den Ned. R.K. Volksbond staat er geheel buiten Klachten over ondeskundigheid Dekknecht levensgevaarlijk gewond T elegrammen Stand van het conflict Het onderzoek nog niet afgeloopen - het wel verstandig is, thans een zoo moeilijk en om vangrijk vraagstuk als de organisatie der po litie In der haast te willen oplossen. het 1 oi op Nadruk verboden). In aansluiting bp het bericht omtrent P' nJ. door dezen overweg te doen bewaken. de vestigden de aandacht van den nog tn onderzoek is en althans voorlooplg de juiste oorzaak van de tekorten nog niet is aan te wijzen. In het voorlooplg verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den uit voer van pootaardappelen klagen enkele leden over de ondeskundigheid van verschillende con troleurs en keurmeesters bij de uitoefening van toezicht op en keuring van de pootaaraappelen. Een lid keurde den voorgestelden maatregel af omdat er juist groote vraag is naar onge keurde pootaardappe'en. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer, Oeneraal Duymaer van Twist inzake uit voering en toepassing van het Zuiderzee steun- beslult en van de Zulderzeestenwet antwoordt de Minister van Waterstaat als volgt: De Minister is zich niet bewust, dat njj de kon men met trekken beginnen. Na eenige pogingen gelukte het om drie uur het schip vlot te brengen. De schade, welke bet schip had gekregen, was nog niet te overzien. Wel was de schroef verloren. voorstel tot royement werd Ingediend door een lid en dit als het meest verstrekkende voorstel het eerst in stemming kwam. De uitslag, bij zitten en opstaan verkregen, voldeed de ver gadering niet, weshalve de beslissing Inzake •royement in handen van het hoofdbestuur werd gesteld. Genoegen werd genomen den betrok kene, den heer A. M. de L, als bestuurslid te royeeren. Ten aanzien van deze geheele kwestie is het oordeel van het bestuur van de afdeeling Rot terdam van den Nederl. R.K. Volksbond- Meldde de laatste brief, dat na i en 2 Sep tember tot 13 September geen belangrijk pool- in October totale hee ls gevallen, Te Maastricht is op 64-Jarigen leeftijd over leden dr. J. W. M. Indemans. Het levenswerk van da. Indemans is geweest de bestrijding van de tuberculose in Limburg, waarmede hij reeds in 1897 is begonnen. Dr Indemans was ook eenige jaren assistent van prof, van Hae- ren In het Binnengasthuis te Amsterdam, tu o.a. lid van het Genootschap voor Natuur- en Geneeskunde te Amsterdam. plaats. De dekknecht A, Norbart raakte be kneld tusschen de klep der drijvende ponton en de aanleggende veerboot. De ongelukkige werd met ernstige kneuzingen naar de maré- chaussee-kazerne vervoerd en daarna in zeer bedenkelUken toestand naar het RK Zieken huis te Breda overgebracht, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Voor het leven van den man wordt gevreesd. landsche veilingen van het eenmalige heteind van de 1 gen, die tot nu t^j kele Vele andere leden xwamen ten sterkste tegen deze oeschouwiHgen op. Zij oetreurden, dat sen zoo ernstige beschul diging door Kamerleden was geult aan het adres van onze rechterlijke macht en zij kwa- men op voor den gateden naam van de rech terlijke macht dien deze terecht verdient. In het bijzonder acntten zij het zeer verkeerd, in schriftelijke vragen te sugg^reeren. dat een rechter een partijdige oeslisslng zou hebben ge nomen. De gemeente Ostende is bezig met den bouw van een groote badinrichting, genaamd Palais des Thennes”, welke inrichting eenlg in Europa belooft te worden. De meest moderne vindingen der electro-me- dteche techniek worden in deze inrichting toe gepast. De N.V. Nederlandsche Röntgen-Apparaten- fabrlek te Delft ontving de opdracht voor de geheele Röntgen-diagnostiek-lnrichtlng, de vol ledige dlathermische installatie, benevens een Installatie voor Finsen-lnrlchtlng. het drama te Camp (Rijnland) seint Wolff thaYis nader, dat de vrouw in het ziekenhuis aan haar zware verwondingen is bezweken. De Juiste namen der slachtoffers konden nog niet worden vastgesteld, daar zij blijkbaar on der valschen naam in het hotel verbleven. Vermoedelijk is de vrouw een Belgische of een Fransche, terwijl de man Hollander is. Dtf politie zet haar onderzoek voort. nming jrgaan over- jjpxrtngsloot wordt dier banne af te Met 22 Oct. is benoemd tot secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, mr. Ir. A. W. Quint te Is-Gravenhage, tijd, ad j.-secretaris van dien Raad. Blijkens net voorlooplg verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van den Invoer var boter werd algemeen de vraag gesteld of er niet gezien het feit, dat men het surplus van boter met verlies tracht uit te voeren, alle redenen zijn het contingent te verlagen. het niet boteren wil. We hebben zulke spreekwoorden in onze staande is er een van. boterenAf aar er In verband met bovenstaand bericht ver neemt het Correspondentie Bureau nog, dat de voorgenomen beperking van den bacon-lnvoer door Engeland voor onze industrie van groot gewicht is. Zooals men weet, ligt het in het voornemen voor leder land een contingent vast te stellen, daarbij rekening houdende met de inrichting der betrokken bacon-lndustrle. De Ottawa-beslulten hebben deze kwestie naar voren gebracht en onderhandelingen over de uitwerking der genomen besluiten noodzakelljk gemaakt, voroal in verband met het van Ca nada toegestane quantum. Het totale verbruik van bacon en ham be droeg in de jaren 19251930 10.870 millioen crots. Van deze hoeveelheid is ongeveer 1/7 in Engeland geproduceerd en 8/7 uit de dominions en verschillende andere landen Ingevoerd. Nu ligt het in de bedoeling de productie in Enge land per 4 maanden, telkens met 10 pet. op te voeren. Dit zal tengevolge hebben, dat in on geveer 2(4 jaar de productie van bacon in En geland verdubbeld is. Voor de contlngenteering is echter nog geen basis vastgesteld en dit vormt bij de besprekin gen een der voornaamste punten. Het valt thans niet meer te betwijfelen, dat de te Egmond en Zandvoort gevonden vlleg- tuigresten van een vliegongeluk op de Noord zee afkomstig zijn, aldus „Het Volk”. De mede- deellng van de afdeeling luchtvaart van het De partement van Waterstaat, dat het oude onder- deelcn zouden zijn, die in Engeland in zee zijn geworpen, is kennelijk onjuist. Onder de Koog op Tessel is Woensdag name lijk het lijk gevonden van een veertlg-jarlgen man. gekleed in hooge rijlaarzen zonder gummi hakken; een kort linnen broekje, een wollen trui, een linnen jasje met zes knoopen, waarop het Engelsche wapen stond. Dit signalement toont aan dat wij hier te doen hebben met het overschot van een Ei.gelsch vliegenier. Zoowel zijn kleedlng als de laarzen laten diudelljk zien, dat hier geen Ujk van een zeeman is aange spoeld. De zaak staat dan thans zoo: op onze kust van Noordwljk tot Tessel zijn de resten aangespoeld van één en het zelfde vliegtuig. Bovendien is op laatstgenoemd eiland nog een Ujk van een vliegenier gevonden. In Londen blijft men echter hardnekkig ont kennen. AMSTERDAM. Cand -ex, Handelswet. heer J. Udlnk ten Cate. Sedert het laatste bericht (1 October IJ.) is geen brief meer van het Hollandsche Pool station in Angmagssalik (Oost-Groenland) ontvangen. De in dat bericht genoemde brief, ;elsen is meegegeven, blijkt niet □J het andere schip overgebracht en maakt dus waarschijnlijk de reis Woensdagmiddag is de vischkotter, die cp de Texelsche kust is gestrand, door de sleep boot weer vlotgebracht. De sleepboot „Utrecht” van het bureau Wijsmuller Is Woensdagmorgen naar de strandlngsplaats vertrokken. Tegen twaalf uur. toen het water begon te wassen. heelemaal van het onderzoek uitslui ten/ Misschienmisschien ligt ook een klein beetje schuld bij ons, dat Op den beruchten cverweg bij Gouda op de UJn van Gouda naar Utrecht, is gisteren weer een ongeluk gebeurd. Een vrachtauto van de kweekerU Steensma te Gouda, bestuurd door den negentienjarige;! Duitschen chauffeur Thiele, passeerde den overweg juist toen uit de richting Utrecht een goederentrein naderde. Een botsing was onvei mjjdelljk. De auto werd van achteren door den trein gegrepen en over eenlgen afstand meegesleurd. Hoe «el de auto vrjj ernstig werd beschadigd bleef de chauffeur öngedeerd. Op 18 October JX werd op dezen overweg een vrouw doodgereden. Het gemeentebestuur van Gouda heeft zich I opnieuw tot de dl-ecde der Nederlandsche Spoorwegen gewend met het dringende verzoek maatregelen te willen beramen opdat bij dezen overweg de zoo dringen noodige wijziging wordt aangebracht waardoor een einde kan worden gemaakt aan deze ernstige verkeersongevallen, Het Kamerlid Loerakker heeft aan den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat ten gevolge van de groote werkloosheid in de landbouwbe drijven, de loonen van de landarbeiders, welke reeds zeer laag waren, steeds lager worder. en op vele plaatsen al beduidend lager zijn dan de laagste steunnormen in de steden en stellig geheel ontoereikend zijn om zelfs op de meest sobere wijze een klein gezin te onderhouden? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de Minister dan niet van oor deel, dat de verdere verlaging van de reeds veel te lage loonen een algeheele inzinking van ons platteland ten gevolge moet hebben en in elk geval in strijd met het algemeen belang moet worden geacht? Indien ook deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, Is de Minister dan bereid zoo danige maatregelen te nemen, dat de loonen van de landarbeiders, althans niet beneden be paalde minima gewestelijk vast te steller kunnen dalen? Naar aanleiding van het antwoord van den minister op vragen van den heer Peereboom omtrent de nlet-vervolglng van een R. K. priester en naar aanleiding van de uitspraak van de Rechtbank te Hertogenbosch d.d. 23 September JX waarbij aan een R. K. moeder, die met een Protestant gehuwd is. opnieuw herstel in de ouderlijke macht te geweigerd spraken enkele leden als hun oordeel uit, dat In deze gevallen Roomsch recht heeft getriom feerd over ons burgerlijk recht. Naar hun mee ting eischt het Protestantsch karakter der na tie krachtig optreden tegen deze verroomsching onzer rechtspraak. Langzamerhand Is de regenval zoo overvloedig geworden, dat de veelheid neerslag, die tot nu toe gelijk komt te staan met de grootste hoeveeï- waargenomen. „We zijn een volk van landbouwers" herhalen we graag, al kunnen we geen koe van een kalf onderscheiden. Hoe dan ook, het onderscheid tus schen boter en margarine kennen we des te beter. Toen de boterprijs terug liep waren er weinigen, die nog mar garine prefereerden. En al haalt nu de margarine het weer op, onze om gangstaal zal de boter niet vergeten. We hebben graag allemaal, dat het onder ons is „botertje tot den bo6m!“ Naarder is ’t, als het niet boteren wil! Aan wie ligt het dan? Natuurlijk aan den (of de) ander Natuurlijk. Maar laten we toch ons zelf niet die met Mikk< in Reykjavik o| te zijn van de Sökbng naar West-Groenland nog mee. Dit schip kan pas half December in Denemar ken terug zijn en als de brief dan ondertus- schen niet zoek geraakt te. kan tegen Kerst mis nog de komst verwacht worden. Verschenen is het Voorlooplg Verslag^ der Tweede Kamer over het vierde Hoofdstuk 'De partement van Justitie) der RJjksbegrootlng voor 1933. Hieraan wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden betuigden hun waardee- ring voor den arbeid van den minister en het vele werk door hem verricht. De zeilmakerij der Ned. Spoorwegen te Utrecht, zal met 1 November as. om bezulni- glngsredenen worden opgeheven. Van dien da tum af zal de zeilmakerij en -reparatie voor rekening van de Ned. Spoorwegen komende, worden opgedragen aan particuliere zeilma kerijen. Dinsdagavond kwam dr. Stijns uit Roermond met zijn auto van Posterholt. Tusschen Mellck en St. Odlliënberg weerklonk plotseling een geweerschot; een kogel vloog door de voorruit rakelings langs het hoofd van den heer 8. Aanvankelijk werd vermoed, dat wellicht kommiezen dit schot gelost konden hebben, doch bij nader onderzoek te gebleken, dat dit is uitgesloten, zoodat men allerwaarschijnlijkst met een laffen aanval te doen heeft. De marechaussee heeft de zaak in onder zoek. In het middelpunt der besprekingen stond de voorgenomen opheffing van 7 rechtbanken en 48 kantongerechten. Bij het aanleggen der veerboot had Donder- 1 win vjrrp i F h Pt x- v gfr va waa dere leden konden zich met dit denkbeeld niet dagmor®m *J^**I* °.n_gelük vereenigen; ook betwijfelden zij of licht was te zien en alleen met de spectroscoop de bekende groene poollichtlljn 5577 AK. kon worden waargenomen; het telegram van 24 October bericht: „Sterk poollicht, veel coro na's." In verband met de andere werkzaam heden, die er te doen zijn, worden deze pool- lichten wel zooveel moge lijk waargenomen, maar wordt de regelmatige waarneming slechts mogelijk op de internationale dagen van de derde orde (d_z. de eerste en derde Woensdag en Donderdag en elke maand). De Internatio nale dagen van de eerste en tweede orde etechen van de vier waarnemers zooveel van hun tijd, dat op die Hagen een regelmatig poolllchtprogramma er niet te bij in te scha kelen. Het huls is nu geheel Ingericht en van elec- trtech licht voorzien, zoodat gemeld kon wor den, dat „aan onze eerste gezelschappelijke plichten te voldaan.” Het heeft er reeds eenige malen flink ge sneeuwd, maar door de foehnwlnden is alles weer verdwenen. Alles gaat zich nu opader. v winter voorbereiden; de zeehondenvangst be-’ gint. Het menu bestaat nu op het oogenbllk hoofd - zakelijk uit sneeuwhoenders, zeehond en ver- sche kabeljauw, waarvan gemeld wordt, dat zij deze laatste gedeeltelijk zelf gevangen heb ben. Er schijnt dus op sómmige dagen nog wel tbd voor deze sport Ook eenige minder prettige berichten bevat het telegram. Er heerscht onder de bewoners van de nederzetting een ernstige influenza- epidemie. Tot nu toe bleven de expeditieleden er vrjj van. Ondertusschen hebben onze Hollan~-che on derzoekers een paar telegrammen gezonden, waaruit het volgende blijkt: Van 27 September af is de regelmatige da- gelljksche dienst van de magnetische reglstree- ringen begonnen. Wel was reeds één set van de magnetische registreeringslnstrumenten langer aan het werk, en waren er reeds een reeks absolute bepalingen gedaan; maar nu zijn de beide andere sets (snelloopende en on gevoelige) ook opgesteld en loopt de reglstree- rlng naar wensch. Alleen blijken de afwijkings bepalingen door een sterk gestoord veld nog bezwaren te geven. De 150 kleine lampjes ko men nu goed te pas (deze worden bU de mag-, netlsche registratie gebruikt). Ook het andere werk loopt regelmatig. Al blijken er nog wel onverwachte moeilijkheden te overwinnen te zijn. Zoo te er bijv, voor het vullen van de pllootballons, die. zooals bekend, dienen voor het onderzoek der hoogere lucht lagen, een waterstoftoestel meegenomen waar in uit ferrosiliclum en etsnatom waterstof ontwikkeld wordt. Nu blijkt dit toestel van het goede te veel te geven en niet geschikt te zijn voor het' leveren van kleinere hoeveelheden waterstof zooals die voor zulke pllootballons noodig zijn. Vandaar dat tot nu toe de opia ting van deze ballons nog niet regelmatig kon gaan. minister op hetgeen by de N. V. Lotisico schijnt te zijn geschied. Blijkens een in de dagbladen gepubliceerd verslag van een vergadering werdeL daar zeer ernstige beschuldigingen geult, betrekking heb bend op een z.g. leegpompen der N. V. Een Haagsch advocaat, die hierbij zijn medewerking heeft verleend zou daarvoor een .salaris” heb ben ontvanger van eer kwart millioen gulden. Men zou gaarne willen weten, of de minister in deze ieiten aanleiding heeft gevonden of vindt tot het instellen van een onderzoek en het uitlokken van een strafve’wolglng. Staatscourant van hedenavond zal Koninklijk besluit bevatten, waarbij de Invoer j van brood wordt gecontingenteerd. Deze contlngenteering geldt voor 12 maan den (1 November 19321 November 1933). Het te gesteld op 100 pct. van de hoe- e^n belangrijk tekort veelheid, die gemiddeld per 12 maanden in het ng en oorzaak waar- tydvak j November 193O_ j November 1932 werd Ingevoerd. Onder contingenteeringsbepallngen vallen I tarwebrood en deeg van tarwebloem of tarwe- i meel. eigenaar dige taal. Boven- Het wil niet moet goede boter zijn. Daarvoor moeten we zor gen. Dus: het moet boteren! Zorgt daarvoor. Omtrent de moeilijkheden, die aan de West- jn ontst»nn over den prijs ust, vernemeri we, dat aan sand de betrokken vellin- het eenmalige fust in en- gevallen tjbtugnamen, daarmede zullen opgehoudez» waarna dan de vastgestelde prijs zal worden gehandhaafd. Een moeilijkheid blijft echter, wanneer an dere veilingen ih den lande, zooals bjjv. te Brielle geschiedt, het fust tegen lager dan den vastgestelden prijs aan de kooplieden ver strekken. Het bestuur van den Bond Westland heeft nog geen beslissing genomen over het laatste voorstel, dat thans van de zijde van den han del te gedaan. De elsch om met Ingang van 1 Januari as. het eenmalige fust inclusief het product te gaan verkoopen, zal naar verwacht wordt, in tuinbouwkringen sterk verzet ontmoeten, ter wijl aan de practlsche uitvoerbaarheid in de regeling wordt getwijfeld. heden, die ooit in ons land zijn --- Deze grootste hoeveelheden zjjn een drietal. nJ. 224 mM. in September 1918 aan het stoom gemaal Cruquius in de Haarlemmermeer, 225 m.M. in September 1915 te Uithuizen en 268 M m. In September 1918 te Gorlnchem. Tot nu toe is in October op 23 regendagen bl) Den Haag Ongeveer 210 mM. regen gevallen hetgeen overkomt met de regenlntenslteit van de drie bovengenoemde gevallen. Voor dezen buitengewonen regenval moet wei een bijzondere oorzaak zijn, die echter moeilijk is aan te wijzen. October te de meest regen rijke maand van het geheele jaar in ons land, vooral in de Westelijke gedeelten waar normaal 93 m.M. regen op 18 dagen valt. Niet alleen de hoeveelheid, maar ook het aantal regen dagen te nu abnormaal groot. In de eerste plaats moet men voor de ver klaring van den buitenge wonen regenval den ken aan de omstandigheid, dat enkele malen diepe stormdepressles een zwaren regenval brachten (9, 14. 20 en 23 Oct.). Overigens was October rijk aan regenbrengende depressies, waardoor het groot aantal regendagen kan wor den verklaard. Verder zou de groote regen lntenslteit verklaard kunnen worden uit een grootere activiteit der depressies. Het is daar namelijk zoo mede gesteld, dat een depressie een stelsel van luchtstroomièn te, waarin de warm-vochtige, uit Zuidelijke breedten komende luchtstroom door den invloed van een kouden, uit het hooge Noorden komenden luchtstroom tot opstijging naar hoogere luchtlagen wordt gedwongen. Als gevolg van deze opstijging en afkoeling wordt een groot gedeelte van den waterdamp, dien de Zuidelijke luchtstroom aanvoert, als regen neergeslagen. Hoe krachtiger nu de Zuidelijke luchtstroom is, hoe meer regen er vallen zal. De buitengewone regenval in October zou dus kunnen worden verklaard uit een ongewoon krachtlgen aanvoer van warm-vochtlge lucht uit het Zuiden en w\j zien dan ook, dat in den laatsten tlid telkens de zwaarste regens voorafgegaan worden en verge zeld waren van hooge temperatuur. Het verschijnsel van den buitengewonen restenrljkdom wordt daarmede eigenlijk terug gedacht tot een versterkte algemeens lucht- Sirtulatle tusschen den Equator en de Noord pool, want de beide bovengenoemde tegenge stelde luchtstroomen maken deel uit van het systeem der algemeene lucht-clrculatle op het Noordelijk Halfrond. Hiermede is de beant woording van de vraag naar de oorzaak van de groote nattigheid veel lastiger geworden. WIJ krijgen daarbij dan namelijk te maken met de waarschijnlijkheid, dat de meteorologische omstandigheden, die deze algemeene lucht circulatie beheerschen, op dit oogenbllk eenlgs- zins abnormaal krachtig aan het werk zhn. Het is echter nu nog niet mogeUjk precies te zeggen, hoe het met die omstandigheden ge steld is. Zou het mogelijk zijn, dat buiten deze fac toren een andere omstandigheid een rol speelt? Ik denk daarbij ean het feit, dat na de uitbarsting van den Krakatau in 1883, waarbij enorme massa's vulkaanasch in den dampkring werden geslingerd, die door de algemeene lucht- clrculatle ook in Europa terecht kwamen, een tijdperk van buitengewonen regenval aanbrak In April 1932 werden eveneens enorme hoeveel heden vulkaanasch bij de uitbarsting van de vulkaan Descabazado in Zuld-Amerlka in der dampkring geslingerd. Deze kunnen door de algemeene lucht-clrculatle op het Noordelijk Halfrond gekomen zijn In Mei werd bjj Den Haag In het regenwater een neerslag gevonden, dat zeer veel geleek op vulkaanasch. Welis waar volgde eerst een droge zomer in bijna geheel Europa maar wjj moeten aannemer, dat een meer algemeene verspreiding van die arch noodig moest zijn om Invloed op den neerslag te kunnen uitoefenen. Om dit uit te maken Is natuurlijk een ultgebretd onderzoek noodig. Een vertlaring voor den buitengewonen regenval, die in September en Ocrober de halve normale jaarsom opleverde, te dan wellicht In verband te brengen met de verspreiding van vulkaan asch in den dampkring. De zware regens van de laatste weken doen thans ook tn Oostelljk Noord-Brabant hun Invloed gelden. Het Peelwater komt geducht opzetten. De groote beek in de Prinsenpeel te bulten haar oevers getreden en heeft een groote oppervlakte onder water gezet. Hier en daar zijn binnenwegen overstroomd, waardoor de bewoners veel ongerief onder vinden. In vergelijking met het najaar van 1930, be richt het Handelsblad”, te de toestand echter tamelijk gunstig. Dit te te danken aan de ont- wateringswerken in het waterschap ,J)e Maas kant." Het gemaal „Basse van Ysselt” bU Grave werkt thans dag en nacht en beheerscht den toestand volkomen. Reikte onder gelijke om standigheden als thans het binnenwater tot vóór enkele jaren tot aan de wallen van Grave thans is in deze omgeving van wateroverlast niets te bespeuren. Ook al zou de regen aan houden, dan zal men tenzij onverhoopt bij sterken was van de Maas de Beersche Over laat gaat werken, hier geen last van het wa ter hebben, daar het gemaal „Sasse" kan blij ven werken tot de overlaat gaat werken. Het draalt thans nog slechts op halve kracht. Ook de verruiming van de Hertogswetering heeft, zooals ‘hans practisch bewezen wordt, zeer tot verbetering van den toestand bijge dragen, zoodat het binnenwater beneden Grave niet buitengewoon hoog is. De Maas te, nadat na den vrij hoogen stand van verleden week aanvankelijk val was Inge treden, weer sterk wassende, zoodat de stuw bij Borgharen gisteren weer geopend te. Ten gevolge van dezen nieuwen was wordt in de omgeving van Gennep veel waterover last ondervonden, daar de Nlers, die tenge volge van de regens sterk gezwollen te, niet, op de Maas kan loozen. Het riviertje is thans buiten de oevers getreden en heeft een uitge strekt gebied blank gezet. Aan de nog niet binnengehaalde landbouw gewassen is daardoor groote schade aangericht terwijl groote voorraden Ingekuilde veldvruch ten verloren zijn gegaan. Talrijke binnenwegen ten oosten van Gen nep zijn overstroomd. Voorts meldt het telegram, dat er op 19 October In het motorhuteje. dat afzonderlijk voor den motor te gebouwd, een brandje is uitgebroken als gevolg van het slecht isolee- ren van de kachelpijp bl) den doorvoer naar bulten. De brand werd gelukkig snel gebluscht, zoodat er slechts geringe materleele schade was veroorzaakt. Het werk heeft er niet on der geleden. Ook kwamen er geen persoonlijke ongeluk ken voor. „Behalve het verbranden van eenige pyjama's.” Daaruit zouden we moeten opma ken, dat de brand 's avonds heeft -plaats ge had en wellicht bij de laatste termljn-waar- neming te geconstateerd. Het telegram eindigt met de vermelding dat de dagen daar al erg kort worden en dat de zon 's middags om 1 uur al achter de bergen verdwijnt. Al te dus wegens de breedte van Angmagssa lik (85 gr. 38 gr. N.B.) daar theoretisch geen dag te verwachten d*t de zon niet opkomt, toch zullen de hooge bergen, waardoor het omgeven te, wel vaak weinig van dit korte verschijnen van de zon doen bemerken. De landsmiddelen bedroegen in Augustus van dit Jaar, aldus bericht Aneta aan de Holl. pers, totaal f 39.400 003 tegenover in Augustus 1931 46.300.000, waardoor het totaal der middelen opbrengst over de eerste acht maanden van 1932 279.200 000 bedroeg tegen f 335.900 000 in het overeenkomstige tijdvak van 1931, zoodat een achteruitgang valt te constateeren van 56.700.000. Deze mindere opbrengst wordt oa. verklaard door den acnteruitgang van de invoerrechten met 6.500.000 de uitvoerrechten met 1.200.000 vergeleken bij 1931 terwijl ook de kohierbelastingen alle in 1932 bij 1931 ten ach ter bleven, behouden/ de Inkomstenbelasting waarvoor echter oetahng in meerdere termijnen te Ingevoerd, we ke een belangrijke versnelling van het oetalingstempi teweeg bracht. De mo nopolies orachten 8.500.00C mindei op dan de eerste acht maanden van 1931. producten f 17.200.000 minder, diverse middelen 7.900.000 minder. Het bestuur der hfdeeling Rotterdam van den Nederl. R.K. Volksbond deelt aan de „Volks krant" mede, dat qe berichten in diverse bladen, omtrent onjuist financieel beheer een korte uit eenzetting zijnerzijds wel gewenscht doen zijn. De kwestie, waarover het in bedoelde bericht geving gaat, heeft zich afgespeeld in de afdee ling Rotterdam van den R.K. Bouwvakarbet- denbond, van welken bond de voorzitter als ge- den (1 No salarieerd bestuurder, tevens de financiën be- percentage hoerde, in dit beheer te ontstaan, naar den omvgng van nog een uitgebreid onderzoek loopende Is. Ten aanzien van deze kwestie zijn in enkele bladen berichten verschenen, In welke publi catie de bedragen ten aanzien van bovenbedoeld onjuist 'inancieel beheer worden overdreven, terwijl diverse functies bijeen zijn genomen en diverse organisaties werden genoemd. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam van den RJC. Volksbond meent goed te doen enkele dezer minder juiste voorstellingen recht te zet ten, zich voorbehoudend later als deze kwestie definitief is geregeld, eventueel de noodige me- dedeeüngen daaromtrent te doen. Het betreft hier den penningmeester (voor zitter' van de afdeeling Rotterdam van den RJC. Bouwvakarbeidersbond. Doch deze had geen enkele functie met flnancleele verantwoor ding en/of dito administratie in de afdeeling Rotterdam van den Nederl. R.K. Volksbond. De Volksbond-afdeeling en haar flnancleele dienst staat geheel bulten deze affaire en haar pen ningmeester moge 'dan ook in dit verband niet genoemd, worden. Bovendien Is het bedrag het tekort dat volgens bedoelde bladen 14.000 zou zijn, veel lager en de mogelijkheid te niet uitgesloten, dat het bedrag, na t bekend worden van het nog ALKMAAR, 28 Oct. Aanvoer 97 stapels weg. 115000 K.G., 43 stapels fabr. kl. 32.—. 13 BROEK OP LANGENDIJK. 28 Oct 3150 Kg. maten A 16.20, ld. B 16.30—17.40, ld. C 11-50. ld CC 5.10: 7500 Kg. Aardappelen: Scbotsche Mulsen 0.400.80. Eigenheimers 1.10; 7000 Kg. Peen LW —2.00, 20.000 Kg. Roode kool 1.10—2.70; 17000 Kg- Gele kool 1.00—2.20; 72000 Kg. Vroege Witte tooi 0*0—1.00; 5000 Kg. Deensche Witte kool 0^— 1.10; 11000 Kg. Uien: Gele Uien 3.40—4*0; Drielingen 3.604*0; 4000 Kg. Bleten 1.102*0: 240 Kg. Allkanters 25 00—25*0. FrankentbalerE 29*0: 3600 st. Bloemkool Le cerfe 4.707*0, Bet’ le 7.00—10.60, 2e 1*0—2.60. WOERDEN. 28 Oct Aanvoer 230 partijen ka» Met RM. le 3235. ld. 2e 28—30, zware 13’ Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Oct. (Noordermarkt- bond): 6500 Kg. Aardappelen: Schotsere 70 groote 6090. Drielingen 50—60. Bl. Figw>- helmers 1*0; 6800 Kg. Uien: Drielingen 4.10— 4.70, Uien 3*04.70, Grove Uien 3.40— 2000 Kg. Peen 1*0—2.10; 800 Kg Kroten LW' 11800 Kg Roode kool 1.60—2 30: 22600 Kg. O»* witte kool 1.00—1.10; 10800 Kg. D witte koo; 1.10—1.70; 1500 Kg. Gele kool 1.70—2*0, alles pe 100 Kg.; 125 stuks Bloemkool 6.60—8*0 P- 100 Ook in Noord-Holland heeft men veel last van het vele water, dat wegens den hoogen stand van het Ijsselmeer niet kan worden weggemalen. Langs het geheele spopr-traject HoonnZaandam staan de meeste velden blank. Voor het vee te geen droge plaats meer te vinden, zoodat het al veel te vroeg on*tal moet worden gezet. De banne Ursem moeet er met toesl van de banne Berkhout reeds toe om een dam door te steken en aldus b tolllge water, dat anders 1 gemalen, nu In het gebli voeren. Het gevolg van dezen waterstand te, dat de bloembollen nog niet in den grond kunnen en de aardappelen en gewassen, die nog te velde staan, In den grond verrotten. Dit is een nieuwe slag voor de toch al zoo zeer getroffen tuinders In Noord-Holland. Naar wjj vernemen, vertoeven drie Regee- ringsvertegenwoordlgers in Londen om bespre kingen te voeren over den Nederlandschen bacon-export naar Engeland. loopend onderzoek, lager zal blijken te zijn. Evenmin te het juist, zooals is beweerd, dat de betrokken organisatie In het .Rerum Nova- rum Huis" zou zijn gevestigd. Het betreft hier een geheel zelfstandige organisatie, die eigen kantoren heeft, zoodat in alle opzichten te con- «tateeren valt, dat de afdeeling Rotterdam van den Ned. R.K. Volksbond bulten deze zaak staat en alleen In zoover er bij betrokken te, dat de aan hem verschuldigde contributie op een be paald tijdstip niet betaald te geworden, waar van echter de leden van den R.K. Bouwvak arbeidersbond geenerlei nadeel hebben onder vonden of zuilen ondervinden, daar hun rech ten, als leden van den Nederl. R K. Volksbond, gewoon doorgang hebben. Tenslotte stelt het bestuur van den Nederl. R.K. Volksbond, afdeeling Rotterdam, er prijs op. de mededeellng recht te zetten, als zou op een vergadering van den R.K. Bouwvakarbei dersbond, de vergadering een voorstel van het bestuur om een commissie van boekennazleners te benoemen, hebben afgestemd, om te beslui- ten den betrokken functionaris te royeeren als I lid. Feit te, dat naast het bestuursvoorstel een I W/W«*a1 éxvfr «VkUArwAne «8^^. I verzekering omtrent de toepassing der wet, In de Tweede Kamer gegeven, niet nakomt. Afwij zing van een aanvrage om geldelijke tegemoet koming geschiedt slechts Indien deze wet of de Ingevolge deze wet bij K. B. vastgestelde rege len zich tegen inwilliging verzetten. Van „groote ontstemming langs de geheele voormalige Zuiderzee” Is niet gebleken. Wel zijn klachten kenbaar gemaakt, doch uit deze klachten alleen te niet een oordeel te vormen terdam van den Nederl. R.K. Volksbond nog over den algemeenen indruk betreffende de uit niet vaststaande, daar, zooals gezegd, de zaak voering der Zulderzeesteunwet, te minder, om- In i. d(U gevoelens van waardeerlng In den regel met tot uiting plegen te komen. Sommige aanvragen zijn van personen, die onbekend blijken met de bedoeling van de wet, andere betreffen verhooglng van steun, weer andere werden gedaan in een tijd, dat ae vis- scherlj nog voldoende loonend was. ook moet worden gerekend met het feit, dat soms te hooge verwachtingen zijn gewekt ten aanzien van de steunregeling. Het verwonderde vele leden, dat de minister ta.v. de politie geen reorganisatieplan schijnt te overwegen. ZIJ achtten een dergelijk plan zoowel uit een oogpunt van bezuiniging als uit dat eener doelmatige organisatie der politie, vooral ten platte'.ande, noodzakelljk. Naar de meenlng van sommige leden zouden mare chaussee en Rljksveldwacht >n elk geval moe ten worden samengevoegd tot één corps. An-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 18