ONS BLAD H De hongermarsch naar Londen De internationale dwarsdrijver FORDNIEUWS W. SCHMIDT f F! I1 - Fi Het nieuws van heden Op menschenroof Congres te Oslo s r» D VINNIGE STRIJD AMERIKA, GROOTMOEDIG SCHULDEISCHER te Berlijn? VINNIGE BOTSINGEN MET DE POLITIE DE BAROMETER 5 1 Een nieuwe koers d JOH. LAUWERS VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 25 Harde noten voor China weer te vinden o o TWAALF BLADZIJDEN Zes vijanden gedood Nieuwe ministers? Opstand in Ecuador? Pinacotheek door den H. Vader geopend r De Deensche Tweede Een petitionnement? nabij I Lamer ontbonden Vrede in den Chaco Ruat keert weer Heiligland 24-38 Official Ford-Dealer 1 Republikeinen hopen DIT NUMMER BESTAAT UIT a Litwinof niet naar Genève Relletjes bij Weenens universiteit ZOETE BROODJES VOOR MOSKOU DE STRIJD TEGEN HET GIFGAS 18 Brillen en pince-nei ADVERTENTIEPRIJZEN .- Per lossen regel 20c, ingez. méd. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Toenadering tot den Rijksdag zou worden beoogd Diplomatieke stap van Amerika De leiders ruien op Europa heeft wel geld om te bewapenen NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD - i Hel drama te Camp; de vrouw bezweken. Dr. J. Indemans te Maastricht overleden. Hoog water rondom het Usselmeer. Auto-botsing b(j Ifarmelen; ze» gewonden. Vinnige verkiezingsstrijd In Amerika. De hongermanch te Londen. De Deensche Tweede Kamer ontbonden. Nieuwe koers ts Berlijn? Zeventien kinderen te Sjanghai gedood. De II. Vader en de moderne kunst. Vrede in den Gran Chace. BERLIJN, 27 Oct. (V.D.) In verband en het Ook in Auatralië MAXTON XZ, TT.'.,1 JTJ- BS* L3—C3 na Echter niet voor achrapping der intern, achulden Kampong overvallen, waarbij der tien bewonera ala alaven werden weggevoerd R uaaiach-Japanache toenadering 25 22 Nederland wordt beachoawdala zich buiten de Conventie te hebben geateld :rmarschdeel- ze hun situa- De Stahlhelm heeft in de Fidicinstrasse te Berlijn een kelder gebouwd, welke dient als schuilplaats tegen gtfgas- aanvallen. Onze' foto laat zien, hoe iemand in t ontsmettingsbassin wordt onder gedompeld, waardoor het gevaar lijke gas zijn kracht verliest. Litwinof sal 3 Nov. niet aan de sitting van het bureau der ontwapeningsconferentie deelnemen. Amerika als schuldeischer. 10 12 13 12 14 10 14 30 12 10 10 r* er» De verhooging der invoerrechten in de Tweede Kamer. Een belangrijke order voor de Nederiandsche industrie. Congres van het Scandinavisch Industrie ver- bond; Nederland buiten de conventie van Oslo. De Indische landsmlddelen bijna 57 milHoen achteruitgegaan. Het tekort b<j den R. K. Bonwvakarbeidersbond te Rotterdam. Hoogste stand op Vrijdag 3 aar VJB.I 243 Achteruit grepen. De t ALKMAAR PAYGLOP 3 GUAYAQUIL. 27 Oct. (Per telefoon) Om de hardnekkige geruchten te onderdrukken, vol gens welke een gewapende opstand in de con servatieve provincies Carchl en Imbabura zou zijn uitgebroken, is de minister van Oorlog in gezelschap van den chef van den generalen staf naar het Noorden vertrokken, om zich persoon lijk van den toestand aldaar te overtuigen. (United Press.' Het veilingscohfllct in het Westland lijdelijk hggelegd. Stelling Ingestort te Den Helder; één doode en één gewonde. Voorlooplg verslag der Tweede Kamer over de Justitie-begroeting. ROME. 27 Oct. (Reuter). In aanwezigheid van 18 kardinalen heeft Z. H. de Paus van daag de nieuwe Pinacotheek geopend en daar bij een rede gehouden over de moderne kunst in verband met geloof en godsdienst. De H. Vader sprak zich zeer beslist uit te gen zekere tendenzen in de moderne kunst en kantte zich bijzonder duidelijk tegen de z.g. ..nieuwe kerkelijke kunst", welke het dikwijls asn waardigheid en zedelijke opvatting liet ontbreken en welke niet in overeenstemming was met het canoniek recht. Tegen de ^nieuwe kerkelijke kunat” Te Oslo wordt momenteel het Congres ge houden van het zgn. Scandinavische Industriee- verbond. waarvan de voornaamste industriee- len van Denemarken. Noorwegen en Zweden deel uitmaken. De Deensche vertegenwoordiger Dr. Munck (niet de minister van Bultenland- sche Zaken) bepleitte in een rede nauwe sa menwerking tusschen de drie Scandinavische staten, temeer nu Nederland zich door de door de Nederlandsche regeering voorgestelde ver hooging der invoerrechten reeds buiten de Con ventie van Oslo had gesteld. v i Wanordelijke tooneelen in en Hydepark Omdat Duitachland niet aan de Ontwapeningaconferentie deelneemt? LONDEN, 27 Oct. (Reuter). De Moskousche correspondent van de ..News Cronicle" bericht, dat 'de volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken. Litwinof de zitting van het bureau van de Ontwapenlngs-Uonterentle op 3 Nov. as. te Oenève niet zal bjjworen. Vermoedelijk Is dit oealult een gevolg van de Duitsche verklaring, dat D’jltschland niet aan de conferentie zal deelnemen. Het is nog niet bekend, of de Sovjet-regeering aan de OntwapenlnEs-Conferentie sal deel nemen. SJANGHAI. 27 OU (Reuter.) De as be sprekingen te Moskou tusschen Litwinof an Mateoeoko. den Japanschen staatsman, wor den hier met belangstelling tegemoet gezien, aangezien men verwacht, dat door deze onder» handellngen Rusland de Ja panache activiteit met minder argwaan zal beschouwen, hetgeen groeten invloed zal hebben op den toestand in het Verre Oosten. In welingelichte kringen gelooft men niet, dat onmlddellljk een non-agresslepact zal wor den gesloten. BUITENZORG. 37 Oct. (Aneta.) De Öou- vernettr der Mol ukken seint dst op 22 October in de Onderafdeling Sorong (Nieuw Guinee een hongitocht plaats vond. Het doel van een dergslljken tocht, welke wordt ondernomen met vaartuigen waarvan de bemanning zwaar be wapend en geheel ten strijde is toegerust, is rooven en moorden, waarbij men ook op men schenroof uit is. Bij dezen tocht werden 13 be woners van een den hongitocht ondernemenden vtjandlgen kampong als slaven weggevoerd, ter wijl zes anderen werden gedood. De gezaghebber van Sorong is met een pa trouille gewapende politie naar het binnenland In de richting van Vogelkop getrokken tot opsporing van de daders, zoo mogelijk bevrti ding van de meegevoerden. WASHINGTON 37 Oct (Reuter). Bolivia heeft het voorstel van de neutrale mogendheden om de vjjandeiljk.ieder, in den Gran Chaco op te schorten en door arbitrage tot een regeling te komen, aangenomen. Ook Paraguay neef, zich hiertoe bereid ver klaard en de vijandelijkheden zijn thans be ëindigd. “"NEW-YORK 27 Oct (VU.) Uit Quito wordt gemeld, dat Peruaanse he troepen opnieuw ge deelten van Ecuador nebben bezet. Een Peruaan- sche compagnie heeft Pocltos bezet en verdedigt het tegen eiken aanva. van de Eeuadoreesche troepen-afdeelingen. De Nationale Raad van Verdediging 's door de regeering van Ecuador heden bijeen geroepen. PARUS. 27 Oct. (V. D.) De correspondent van de „Matln" seint uit New York aan zijn blad, dat de Fransche Kamer zeer wijs sou handelen wanneer zij de debatten over de Fr ansch-Amerika» nsche schuldenkwestie sou uitstellen. Van opderhandellngen over deze kwestie kan op het oogenblik geen sprake zUn Zelfs wanneer Hoover herkozen zou worden, wat de correspondent zeer onwaarschijnlijk acht, zou het Huls van Afgevaardigden nog soo overwegend democratisch blijven, dat elk mora- Soriumvoorste) van Hoover onvoorwaardeitjk afgewezen zou worden. Wanneer een demo cratisch president het Huls een dergelljk voor stel zou doen, sou de zaak er waarschijnlijk iets beter voorstaan. De correspondent gelooft achter niet dat een poging hiertoe vóór Maar' as. eenig succes zou hebben. Rooaevelt nog ateeda favoriet; al te heftige aanvallen tegen Hoover? et is diep te betreuren, dat de natio nale veiligheldsinstincten den toe stand in Europa onveilig maken, dat de uit de rails geloopen ontwapeningscon ferentie ondanks den arbeid van vele dom me krachten nog niet In het rechte spoor wil komen, dat 1 wantrouwen en de naijver der politic! den vredeswil en het ontwape- nlngsverlangen der volkeren verlammen Indien Japan een eensgezinde en kracht dadig samenwerkende wereld tegenover zich had gezien, zou het met de usurpatie van Mandsjoerlje niet zoo’n vaart hebben geloopen. Thans echter zag het zijn impe rialistische kansen zóó schoon, dat het deze met alle Oostersche geslepenheid en fana tisme. waarover het beschikte, heeft benut Het tragisch beeld van inwendige ver- (scheurdheld en practlsche machteloosheid, dat bet huidige China biedt, vertoont een pijnlijke gelijkenis met dat van gansch de overige wereld. De centrale regeering te Nanking bestaat, maar haar bindende In vloed is uiterst gering. In dit opzicht is zij volkomen adaequaat aan den Volkenbond, waarop zij met het welhaast absurde ver trouwen van de wanhopige telkens weder een dringend beroep doet ter bescherming tegen den Japanschen indringer. 1 Centrale instituut van internationalisme en pacifis me, de Volkenbond, bestaat, maar zijn be staan. van verschillende kanten bedreigd, kan weinig of geen Invloed uitoefenen op den gang van zaken in de wereld. Vooral ten aanzien van het Chlneesch-Japansch conflict In het Verre Oosten is zijn practi- sche machteloosheid gebleken, en dat heeft zijn aanzien in het Westen méér kwaad ge daan dan het Westen zelf wel ronduit durft bekennen. met de offlcieele verklaring, dat Rljkskanselier von Papen sooals te voren het volle vertrouwen van den RUkspresldent geniet, komt het blad van oud-minister Stegerwald. leider der Chris telijke Vakvereenlglngen, „Der Deutsche", met het bericht, dat In regeerlngskringen de ge dachte den Rijksdag steeds opnieuw te ont binden, wegens de eventqeele ernstige conse quenties Is opgegeven. tle-beambten en de oereden politie, tn plaats van de gewone hoofdbedekking stalen helmen droegen. De leiders van de communisten, o.a. Saklat- vala en Tom Mann. waren op de hekken ge klommen en hielden opruiende redevoeringen. De relletjes b(j de Weensche Universiteit; Ame- rikaansebe studenten mishandeld. LONDEN. 27 Oct. (Reuter). In het Lagerhuis verzocht de nieuwe leider der Labourpartlj. Lansbury, de debatten over het wetsontwerp aangaande de Ottawa-accoorden te beëindigen, teneinde tijd te krijgen voor een behandeling van het werkloosheidsvraagstuk. Macdonald gaf in zijn antwoord te verstaan dat. wanneer het aldus geregeld kon worden, hij gaarne een re- geerlngsverklarlng daaromtrent zou afleggen. De arbeldersafgev. McGovern wenschte een motie in te dienen tot verdaging van de Otta- wa-debatten teneind’ de werkloosheid te be handelen, doch de speaker weigerde de motie, omdat hij reeds had t- «gezegd een wetsontwerp in te dienerl betreffend? de Inkomsten, waar over de werkloozen beschikken. Ondanks het protest van Maxton handhaafde de speaker zijn 'standpunt. Waarschijnlijk sal Dinsdag as. een petition nement worden aangeboden, waarin aan het Lagerhuis sal worden verzocht om toelating van een deputatie der werklooze hon| nemers in he'. Lagerhuis, opdat d tie kan uiteenzetten. SYDNEY. 27 Oct. (Reuter). Evenals te Lon den hebben ook hier onlusten plaats gehad ter gelegenheid van een demonstratie van werkloo zen, die een zoo dreigende houding aannamen, dat de politie van den gummistok gebruik moest maken en eenige charges uitvoeren, alvorens de menigte was verspreid. Zeven personen wer den gearresteerd. LONDEN. 27 Oct. (Reuter.) Tegen den avond was de rust in de omgeving van Hydepark weergekeerd en hadden de demonstranten zich In de voorsteden teruggetrokken. Toch kwamen hier en daar nog onlusten voor en moest de politie, zoowel bereden als te voet, ingrijpen. Op sommige plaatsen werd het verkeer ge heel gestremd. Een vijftiental personen werd gewond, van wie acht In het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Twee politiemannen werden aan bet hoofd gekwetst. Een groot aantal personen werd gearresteerd. r WEENE’T. 26 Oct (VU.) De botsingen aan de Weensche Universiteit hebben nog onver wachte gevolgen gehad. Er is n.l. gebleken, dat onder de gewonden ook eenige Amerikaansche studenten zlin De Amerikaansche gezant te Weenen heelt daarop een bezoek georacht aan den Bondskanselier die netn genoegdoening be loofd heeft Tusschen den retor en den mi nister van Onderwijs heeft en diepgaande be spreking plaats gevonden, waarin de maatre gelen besproken werden, die genomen moeten worden om een ongestoord itudeeren mogelljk te maken. In een nieuwe bekendmaking verklaart de rector, dat h;j den vertegenwoordiger van den buttenla.idschen staat, welks onderdanen de slachtoffers van mishandelingen zijn gewor den, persoonlijk zijn spijt over bet gebeurde uit naam van de universiteit zal uitspreken. LONDEN. 27 Oct. (Reuter) aan den hoi»germarsch ten getale werkloozen t—- •j-x eeds thans streeft Japan met koorts ig achtlgen Ijver naar de bevestiging van zijn macht in het Mandsjoekwo- gebied, en het moet erkend, dat het behalve met „rücksichtslos" militair geweld, ook met een geraffineerde geslepenheid daarbij te werk gaat.-Het benoemen van den Chl- neeschen ex-kelzer Poe-Yl tot president der Mandsjoekwo-republlek was reeds een han dige aet, welke den schijn moest wekken KOPENHAGEN, 27 Oct. (VU.) Minister-pre sident Steunlng heeft In het Folketing ver klaard, dat den konlng veézocht Is het Folke ting te ontbinden, omdat de regeering bij haar handelspolitieke plannen geen meerderheid ach ter zich heeft. De verkiezingen voor het Folke. ting sullen op 16 November plaats vinden. WASHINGTON 27 Oct. (Per telefoon). Bij de nadering van den verkiezingsdag (8 November) wordt de verkiezlngsst'ljd steeds verbitterder en belde partijen putter, zich uit tn tallooze ver- kiezlngsredevoeriiigen. terwijl wederzijds aan klachten en scherpe aanvallen naar voren wor den gebracht Naar den algemepnen Indruk te oordeelen schijnt het alsof de v<klezlngsveld- tocht der democ-aten niet heelemaal volgens plan verloopen is en zijn hoogtepunt al te vroeg bereikt heeft In leder geval heeft men nier den indruk, dat de kansen voor een overwinning van Roosevelt onveranderd gunstig zijn, zooals bij de wedden schappen tot uiting komt, waarbij steeds hoo- gere tnzetten op den aemocratlschen candidaat worden gewaagd De twaalf dagen, die den dag van heden nog van den verkiezingsdag schelden, kunnen nog verrassingen brengen Inderdaad wordt thans van eenige zijden bericht, dat Hoover In menige plaats de kiezers tot zich heeft weten te be- keeren Van democritlsche iljde wordt hier omtrent verklaar x dat Hoover’s succes te ge ring is. dan dat de te verwachten democratische springvloeo kan worden Ingedama. De republikeinen oaweren daarentegen, dat Hoover Lhans zijn aanvankelljken achterstand heeft Ingehaald. Een zekere verontrusting werd heden tn de democratische kringen veroorzaakt door het feit, dat Roosevelt in zijn laatste redevoeringen steeds weer opnieuw een waar trommelvuur op Hoover richtte en dienr fouten ten sterkste be- critlseerde. Men vreest dat Hoover ala mikpunt van steeds nieuwe deftige aanvallen in de oog en der kiezers tot martelaar zal worden ge maakt. hetgeen een anmekter in de stemming in den lande tengevolge zoü kunnen hebben, In zoover dez^41ch thans tegen Hoover richt. (United Press' BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voer Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaer f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem alsof Japan het bestuur van den nieuwen staat aan autochtone Chineezen overllet. Op het oogenblik «chljnt er sprake van te zijn om dezen strooman van Japan weer met de keizerlijke waardigheid te beklee- den, om zoodoende te trachten vanuit Mandsjoekwo het Chineesche Keizerrijk te herstellen. In sommige noordelijke pro vincies zouden, naar het heet, enkele over de Nanklng-regeering ontevreden Chinee sche machthebbers wel bereid zijn zich bij een keizerlijk Mandsjoekwo aan te sluiten. Zou deze opzet slagen, dan zou Japan door middel van Poe-Yi niet alleen Mandsjoerlje maar op den duur gansch China onder zijn onmiddellijke heerschappij brengen. Om zijn Mandsjoekwo-staat voor het oogenblik zooveel mogelijk te beveiligen, heeft Japan het initiatief genomen tot onderhandel!»- gen met Sovjet-Rusland, om te komen tot een non-agressle-pact, waarvan het tot ^oor kort hooghartig nog niets wilde weten. Om Moskou voor een offlcieele erkenning van Mandsjoekwo te winnen bakt het honingzoete broodjes, welke door de Rus sen, die. gezien hun binnenlandsche moei lijkheden. liever Japan tot vriend dan tot vijand hebben, maar al te graag worden verorberd. Het Is al zoover gekomen, dat dt consulaire betrekkingen tusschen Sovjet Rusland en Mandsjoekwo een meer dan officieus karakter hebben gekregen. De zoete politieke broodjes, die Japan voor Rusland bakt, zijn echter voor China evenzoovele harde noten, die het wel niet bij machte zal zijn te kraken, tenzij dc Vereenlgde Staten, de groote concurren" van Japan In het Verre Oosten, het daarbij een handje zouden willen helpen. Het be sluit om de heele Amerikaansche oorlogs vloot nog een jaar langer In den Stillen Oceaan geconcentreerd te houden, zou op een dergelijken wil kunnen wijzen, en vormt In leder geval een onbehaaglijk makende bedreiging voor Japan. De deelnemers ‘i van 2000 verzamelden zich heden In Hyde Park. Alle beschikbare polltle-agenten waren in dienst. De betoogers n archeerden in rijen van vier, vergezeld door politie te voet en te paard. Juist voor Marble-Arch begonnen de demon- -tranten plot seling met steenen naar de poPtie-auto’s te werpen en wer den eenige rui ten van een postkantoor verbrijzeld. De politie trachtte eenige belhamels te arrestee ren. Een menigte ven eenige dul denden keerde zich echter te len haar. Daarop char geerden een tw'ntigtal be reden politie mannen. die met gummistokken oo de menig», inranselden. Verscheidene personen werden gewond en een aantel winkelruiten werd ingeslagen, terwijl de verschrikte winkelbedienden hun toevlucht zochten op hooger geiegen verdiep'r.gen. Ook op andere plaatsen in Hyde Park werd naar de politie met steenen en straatvull ge worpen en werd door de bereden agenten Inge- demonstranteBi rukten takken van de boomen en verweerder, zich hiermede Verscheidene vrouwen werden bij de charge van de poiltlè omvergereden. De toestand werd ten laatste zoo ernstig, dat de politie groote versterking Het aanrukken. Bijzonder viel het op, dat alle hoogere poll- De nieuwe 8 P.K. wacht U in onie Showroom. Ieder die belang heeft bij goedkoop, comfortabel personenvervoer, verxuime niet dexen constrnctieven en uiterlijk mooien wagen te komen Hen. traks zal de Volkenbond met zijn ult- gemergeld prestige zich weer moeten gaan bezig houden met de Mandsjoe kwo -quaestle en daafbU moeten uitgaan van hét ernstige, bezadigde en verstandige rapport, dat de door hem uitgezonden on- derzoeklngscommissle-Lytton heeft opge steld en wereldkundig gemaakt. Men weet, dat dit rapport toegeeft, dat ^Japan groote belangen In Mandsjoerlje bezat, welke be scherming behoefden. Ook wordt de onmacht der Chineesche regeering om behoorlijk orde te houden tn eigen huls daarin volmondig erkend. Maar daar tegenover staat, dat het de Japansche beweringen als zou zijn militair optreden In Mandsjoerlje als zelfverdediging gerecht vaardigd zijn, als zou de onafhankelijk heidsverklaring van den nieuwen staat Mandsjoekwo niet door Japan zijn gefor ceerd, maar spontaan uit de Mandsjoerlj- sche bevolking zelf zijn opgeweld, als even zoovele perfide leugens aan de Internatio nale kaak stelt. Als richtlijnen voor een eventueele oplossing van het nog steeds groeiende conflict beveelt het het verlee- nen van autonomie voor Mandsjoekwo, maar onder Chineesche souverelnltelt aan. terwijl alle andere kwesties door directé onderhandellngen en verdragen tusschen China en Japan zouden moeten worden ge regeld. Het is niet te verwonderen, dat de Chineesche regeering gaarne de vrijmoedi ge berispingen van tie Lytton-commlssle aanvaardt, want indien de aanbevelingen van het Lytton-rapport In werkelijkheid zouden kunnen worden opgevolgd, zou zij tenminste alles redden, wat er voor haar onder de huidige, moeilijk nog geheel onge daan te maken omstandigheden te redden valt. Haar vertegenwoordiger te Genève «al dan ook zijn volledige instemming met den inhoud van het rapport betuigen aandringen op een gezamenlijke actie der Volkenbondsleden tegen Japan voor geval de daarin vervatte oplossing door Ja pan zou worden verworpen. Dit geval zal alch ongetwijfeld voordoen, want Japan ébnkt er niet aan de wijze van voorstelling der commlssie-Lytton en de daaruit vol gende conclusies te aanvaarden. Indien Ge nève niet naar het pijpen van Tokio wil dansen, zal Japan den Volkenbond verla ten. Mocht de Volkenbond echter zich neer leggen bij de Japansche desiderata, dan zal de speciale vertegenwoordiger uit Tokio voorstellen de zaak drie of vier jaren te laten rusten, alvorens men te Genève een binden de uitspraak over de Mandsjoekwo-tragi- comedle mag doen. In die drie of vier jaren zal Japan zijn heerschappij in Mandsjoerlje dan wel zoodanig hebben bevestigd, dat er door geen macht ter wereld meer aan ge tornd kan worden. WASHINGTON, 27 Oct. (Reuter.) Onder staatssecretaris Castle heeft te Clevéland een rad* gehouden, waarin hij zich tegen de schrap ping van dé schulden van de geallieerden vet- Uaarde, aangezien deze bedragen slechte rlein stfn In verhouding tot de gelden, welke worden besteed voor de bewapening. Indien een Amerikaan geld -schuldig is. zoo zelde hij. dan beperkt hij zich zooveel mogelljk om zijn schulden te kunnen betelen. Amerika wil wel een grootmoedig schuld eischer zijn en Is wel voor een regeling te vin den. doch het Amerikaansche belang moet niet lijden. - Vooral bet plan tot verlaging van de douane tarieven om daardoor de betellngs-mogelUkheld .van het buitenland te vergrooten. is owaas. Een verlaging van de tnvoerechten vermeer dert toch niet de bereidwilligheid om te be telen. Ten slotte wendde Castle zich tegen het plan- Roosevelt om douane-verdragen te sluiten, aangezien deze ontstemming zouden veroor zaken. terwijl het huidige systeem van meest- bcgunstlging bewezen heeft stabillaeerend te werken. Het schijnt dat de Rljksregeering thans een anderen weg wil inslaan. Het verluidt, dat zij een nieuw werkverschaf- flngsplan wil opstellen, zoomede 'nieuwe her vormingsplannen. Bovendien schijnt men zekere wijzigingen in het kabinet te willen aanbrengen. Eenige ministers zouden worden vervangen door man nen, die bij zekere partijen in den Rijksdag een zeer groot vertrouwen hebben. De mis grepen bU de recente noodverordening schij nen hierbij een rol te spelen. Er is dus eèn nieuw program der regeering-von Papen te verwachten. Men gelooft dat het langs dezen weg moge lijk zal zijn een motie van wantrouwen In den Rijksdag te vermijden en de toestemming van een meerderheid te verkrijgen voor een soort prdeftljd. ten einde het nieuwe werkverechaf fingsplan te kunnen ten uit voer leggen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1