PROVINCIAAL NIEUWS r I het wassende water Groote zorg om HARENKARSPEL KATHOLIEKE LANDDAG GOORN in Holland* Noorderkwartier GROOTEBROEK HE1LOO AVENHORN BEEMSTER CASTRICUM Al i HOORN DEN HELDER ABNORMALE REGENVAL Onvoldoende spuiing OUDE NIEDORP 1 SPANBROEK EGMOND-BINNEN ST. PANCRAS VRIJDAG 28 OCTOBER Zelf a de hooger gelegen landen ataan blank ENKHUIZEN a K f 5 By her ver- De van Aanleg nieuwe weg. zal de Landdag In Augustus spreken» alsmede definitief worden besloten. Melk verkoop. gevoerd wordt een vereenigen verklaarde In- l Schoen en J. o pii i la in stand te winnen, 1 voor voldaan hoogst «e- wij 1 en let) Raadsvergadering De Raad dezer gemeente komt Maandag 31 October dec n.m. 730 uur in vergadering bijeen. Overeenstemming bereikt Naar wij verne men is tusschen B. en W. en het bestuur van den W. O. L -polder overeenstemming bereikt voor tewerkstelling van werkloozen en tuinders b(j het z.g. .Alooten” in den polder. van verklaard de heer werk- eenlge ouders verzoek van het comité tot oprichting een gedenkteeken op den afsluitdijk der autohouders in de gemeente was ingekomen om de straat bij de •M ia k« ter DU Marine-concerten. Evenals vorige jaren, gullen de Marine-concerten ook dezen winter weer worden gegeven, en we] vermoedelijk op 3 November, 33 November. 21 December 1932 en 18 Januari. 15 Februari en 22 Maart 1933 in het lokaal „Casino". Pauselijk telegram In antwoord op bet aan den H. Vader gezonden hulde-telegram ontving Z. H Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent het volgen de telegram: Bedankt. de gemengde De den Zaï V« bel 1 •n Kn ■si pu ma etu tas vu Boog water Met toestemming van het be stuur der Westerkogge heeft het Polderbestuur van den Ursemmer Poldek een dam door laten breken ten einde het overtollig water kwijt te raken. Ka Ws Do bel bel nu at O Hel wa O 37 A'< Br Me Pis vat op L hgt groote eigen om- Schotrw. Wegens den hoogen waterstand is de schouw In den Vennewaterspolder uitgé- steld tot Maandag 31 October. de noodzakelijkheid niet Inziet. Er is dan ook vanwege het bestuur van de Uitwaterende Slul- aen een telegram aan den minister van Defensie gezonden met het verzoek het peil van het Ijsselmeer momenteel wat te verlagen; dat is al eenigen tyd geleden. Van Den Haag, waar men van dit overvloedige water geen last heeft, is echter nog geen antwoord ontvangen. Toch lijkt het ons noodig, dat aan het verzoek wordt voldaan; want houdt de regenval aan, dan zal het niet lang duren, of er wordt van een nood toestand gesproken. Dat de regenval abnor- Cita del Vaticano 25-10 Eveque Harlem Hoorn Nord-Holland. Trés sensible hommages paroissiens Saint Cyriaque. réunls féte clnquantenalre leur égllse, la Saintelé remercie en formant voeux que fide- les y pulsent fruits de salut toujours plus nom- breux. envoie vetre Excellence doyen et présents bénédiction apostollque implorée. CARDINAL PACELLI de trouwplannen te beoordeelen. Ook de J. Vahl gaat hierin mede. De heer Mflhs Geesteranus merkt op. dat een advies niet altijd iedereen voldoening geeft. De heer dr. Barnhoorn zegt, dat het zijn be doeling niet is dat de welstandsgrens ver hoogd wordt of dat grooter gebouwen geplaatst worden. Spr. wenscht hulzen, welke in overeen stemming zijn met de omgeving. De heer Joh. Vahl stelt voor, deze verzoeken alsnog te stellen in handen van een commissie van deskundigen. De heer Schuift ondersteunt het voorsteel vin de heeren dr. Barnhoorn en Kostelijk; daardoor komen we van een vervelende discussie af De heer Maas Geesteranus zegt hier niet mee accoord te gaan, wel met het advies van een der deskundigen, doch in laatste Instantie heeft de Raad indezen toch ook nog wat te zeggen. De heer Kostelijk Is voor aanhouding en een architect aan te zoeken welke smaak bezit De heer Keesman zegt, dat de eenlge oplos sing is, dat de teekenlngen aan één architect VER het algemeen schrijft men dezen f 1 hoogen waterstand toe enkel en alleen aan het feit, dat het Ijsselmeer niet 'puien kan; er hadden, zegt men, op den af sluitdijk inplaats van sluizen, gemalen moeten zijn, Dat la gauw gezegd, maar geheel juist is het niet. Zeker, het is een feit, dat het peil van het IJseelmeer wat hoog is, doch dit is niet alleen oorzaak, dat het polderwater zoo hoog staat Er zijn meer oorzaken Raadsvergadering De raad dezer meente vergaderde Woensdagmiddag. Van de ingekomen stukken vermelden een missive van Ged. staten betreffende de nieuwe salarissen van Burgemeester, secreta ris en ontvanger, welke met 6 pet. zullen wor- Verkooping. Donderdag werd door Notaris Btuijt alhier geveild een timmerfabriek met annex woonhuis en inventaris van dat bedrijf, behoorende tot de nalatenschap van den heer O. Kabel. De verschillende machinerieën werden geveild en konden door den kooper van het bedrijf ge naast worden. Deze brachten 749 op. De timmerfabriek werd geveild en In bod ge bracht door G F Res alhier op f 2575 en ge mijnd door denzelfden op f 2.Het huis werd in bod gebracht door C. de Groot op 4525 en niet gemijnd. Terwijl de combinatie vap huls en bedrijf werd gemijnd door G. F. Res op f 30.— Een en ander bracht 7851 op. Sociale Zondag 6 November zal alhier een Katholieke Sociale Zondag worden gehouden. Daarop zullen het woord voeren rector J. P. J. Kok en Dr. A. de Boer, directeur van het R. K Meisjeslyceum te Den Haag. e Voetbalprogramma 8. D. O. Voor 30 Oct.: S D. O I—De Bloker I; St. Bavo II—S. D. O. II; S. D. O. aDe Blokkers a. Aan de orde komt een adres van de Melkslij- tersvereenlglng „Aller Belang" Inzake den ver koop van melk en melkproducten langs de hui zen op Zondag. Omtrent hetgeen adressante opmerkt over art 9 der Winkelsluitingswet verwijzen B. en W. naar hun advies over het vorig verzoek van adressante. De omstandigheid, dat één persoon, daartoe dcor de Inrichting van zijn bedrijf gedwongen, op Zondag een gedeelte van zijn klanten,be dient, komt ons niet van dien aard voor, dat daarvoor de gevraagde maatregel genomen zou moeten worden. B en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Kostelijk bepleit om wel aan het adres te voldoen. De voorzitter zegt, dat hij bij zijn klanten de melk bezorgt, wat de wet niet verbiedt. Het voorstel van B en wordt aangenomen met 7 tegen vier stemmen. bouwterrein, en wel aan den heer C. Zeeman en aan den heer J. Glas. De heer Kostelijk merkt op. dat het eerste ter rein te klein is. De heer dr. Barnhoorn zegt verheugd te zijn dat de heer Kostelijk er op wijst, dat het nuttig is dat drang uitgeoefend wordt om geen smake- looze gebouwen te plaatsen. De heer Kostelijk zegt, dat het aspect van den weg grootendeels verloren zal gaan wan neer de twee gebouwen van den heer Glas ge bouwd worden als wordt gevraagd. Breedvoerig wordt een en ander besproken. De heer Barnhoorn zegt dat het wenschelijk is dat een deskundige geraadpleegd wordt om de trouwplannen te beoordeelen. Ook de heer Br «ie nei kl» Ort OU: Hierna komen voorstellen, In verband met het aanleggen van een weg vanaf den Rijksstraat- weg naar het Noord-Hollandsch Kanaal aan de orde. Door Gedeputeerde Staten is het aanleggen van bovenbedoelden weg goedgekeurd. Het komt de Commissie voor de Wegen wen- scheltfk voor om het tracé eenigszins te wijzigen, met welke meening wij ons kunnen vereenigen. De wijziging betrefj het vermijden van een bocht. Het werk is opgezet en ter hand genomep met de bedoeling om productieven arbeid te ver krijgen voor een flink aantal werkloozen. Om daartoe te-geraken is het noodig, dat het werk 4» l-An_ 14- ..14.1 Raadsvergadering. Donderdagmiddag werd alhier een Raadsvergaderinggehouden, welke votallig was. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom. De notulen werden vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van ingekomen stuk ken. houdende verschillende goedkeuringen van genomen besluiten. Op het adres van C. J. Bijl e.a„ om plaatsing van een lantaarn, werd afwijzend beschikt. Aan de orde komt nu een adres van K. de Baker en G. Jonker inzake overname van een' terrein aan den Burenweg. Zooals de commissie doet uitkomen, is het be doelde terrein bij het uitbreidingsplan bestemd voor den aanleg van een weg; het mag dus in derdaad niet worden bebouwd. Er bestaat voor de gemeente geen aanleiding om reeds thans tot aankoop van dien grond over te gaan, omdat de tyd voor het aanleggen van den weg nog niet gekomen is. Conform besloten. Op het adres van Th. B. Brand om hem ver gunning te verleenen tot verkoop van sterken drank, werd afwijzend beschikt. De automaten-kweaUe Wij vernemen, dat de heer L. Visser van „de Bonte Hond" hooger beroep heeft aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter inzake de bekende auto matenkwestie. -j-'. E uitwaterende sluizen van Het IJ doen nog I I steeds werk; ook andere sluizen, zooals de l—' Horn-sluis bij Lutje-Schardam, en die bij Monnikendam functioneeren goed, vooral als bij Westenwind het peil van het IJsselmeer daar laag is. Bij mlnder-gunstigen wind komt het echter voor, dat het peil 19 boven AP is; en dan is het moeilijk spuien. Voorts mag volgens wettelijk voprschrlft van Defensie het peil van het IJssel meer niet lager zijn dan 13 c.M. minus A.P., gemeten bij Urk, zulks met het oog op even- tueele inundatie van de verdedigingslinie Dit is een voorschrift, waarvan de practische Noord- Hollandache boer, die met hoog-water-last zit. Waterstaat te 's-Oravenhage: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier Alkmaar van oordeel zijnde dat de aanhoudende hooge waterstand in de ringvaarten in haar District de dijken verzwakt en kans op doorbraak schept hetgeen een ware ramp aou zijn voor de in de polders gelegen industrie- en tuinbouwbedrijven ge paard gaande met werkloosheid verzoekt Uwe Excellentie spoedig die maatregelen te willen treffen welke ertoe zullen leiden, dat verder on heil door den hoogen waterstand In het IJasel- meer zal worden voorkomen. in eigen beheer wordt uitgevoerd. De technische leiding blijft in ha*den van Ir. B. A. Verhey. Voor de uitvoering in zijn vollen omvang, de leiding van de te werk gestelde arbeiders en de administratie wordt een daartoe geschikt per soon aangesteld. Sommige technische onderdeden bruggen en duikers zouden wellicht aanbesteed moeten worden. De tewerkstelling van arbeiders geschiedt door de commissie voor werkverruiming, wat het aan tal betreft in overleg met den uitvoerder. Omtrent de loonen en de uitvoering heeft een der leden een andere meening. n.l. om aan arbeiders die door werkprestatie daarvoor in aanmerking komen een hooger loon als boven bedoeld uit te betalen en de uitvoering op te dragen aan de Commissie voor de Wegen, c.q. den Voorzitter en één der leden, zoo noodig bij gestaan door een uitvoerder. De Voorzitter zou daarvoor geen extra beta ling mogen ontvangen; de leden c_q. het Ud van de Commissie zou den) betaling voor hun arbeid dienen te worden toegelegd. De technische werken als bruggen ca. aan te besteden en onder leiding van Ir. Verhey uit te Aan de okte kom? verkoop van twee perceelen "tTT Kemeentenaren. De heer Kostelijk stelt den uitvoerder tegen over de gemeente, daar de gemeente zooveel mogelijk menschen te werk wil stellen, terwijl de uitvoerder juist andersom wil. De heer Greund kan zich niet met het voorstel om dit werk door de wegen- commissie te doen uitvoeren. De heer Opdam licht een en ander nader toe en zegt dat het de bedoeling is zooveel mogelijk menschen te werk te stellen. Wanneer brug gen enz. worden uitgevoerd door een aanne mer dan blijft er niet veel over dan slooten graven en dergelijk werk. Wanneer de com missie het toezicht heeft dan is het misschien mogelijk dat meerdere werklieden kunnen wor den aangenomen, wat bij één uitvoerder vaak moeilijk Is. We moeten al het werk in onze handen hebben of we moeten er ons zoo min mogelijk mee bemoeien, zegt spr. De heer Greund zegt dat de uitvoering bij B en W. behoort, terwijl het toezicht behoort bij de wegencommissie. De heer Kostelijk zegt dat B. en W de con sequentie van het werk moeten aanvaarden. De gemeente moet verantwoordelijk kunnen worden gesteld. De heer Mas Geesteranus zegt te behooren tot de meerderheid In het college van B. en W. en zegt verder dat het oppertoezicht berust by het technisch bureau Verkey. Bij conflicten zou de raad in hoogste stantie uitspraak kunnen doen. De heer Opdam heeft gezegd dat hij het werk zou kunnen uitvoeren en dat de heer Kostelijk het toezicht heeft De heer Opdam zou het zonder salaris willen doen, terwijl de heer Kostelijk salaris zou moeten genieten. St. Josephgezellenvereeniging. Ter gele genheid van het eerste lustrum van bovenge noemde vereenlging zal door de tooneelclub een uitvoering worden gegeven in het Brunoge- bouw op Zondag 30 October. Opgevoerd wordt ..De Hellas" tooneelspel In drie bedrijven door Louis Haver. worden opgedragen, dan komt er eenheid, verschillende architecten krijgen we diverse smaken. Het verzoek wordt aangehouden. Voorgesteld wordt het aangaan van een kas geld, groot niet hooger dan 100.000, voor aan leg van een nieuwen weg. Wordt aangenomen. Tot Udvan het bestuur van de stichting Badhuis van het Witte Kruis" wordt benoemd de heer J. Schuyt. Zonder stemming wordt vastgesteld de zlening no. 1 van hét uitbreidingsplan. Aan de orde komt het voorstel tot wijziging der bouw- en wonlngverordening en tot vast stelling van verordeningen op de heffing en Invordering van een rioolbelasting. Om een gedeelte der kosten van aanleg en onderhoud van rioleerlngen ten laste der Inge zetenen te brengen, is het noodig. dat dit plaats heeft In den vorm van een belasting. 1 Komt B. en W gewenscht voor, dat de belast bare huurwaarde der gebouwde perceelen zooals die In de kadastrale leggers is opgenomen, den grondslag dier belasting vormt. Van dien grond slag kan dan een percentage geheven worden, dat B. en W. voorstellen te bepalen op vijf. Wordt goedgevonden. Hierna wordt de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933 aangeboden. Raadslid Tot Ud van den Raad In de va cature D. Krlller is door den Voorzitter het Centraal Stembureau benoemd de heer E. Stip. Daar de benoemde niet meer ingezetene der gemeente la, kon hij de benoe ming niet aannemen. Opvolger op de lijst is de heer Jb. Rootjer Crisis-Comité. Nu het plaatselijk Crisls- Comlté in deze gemeente in den loop der vol gende week met een lijst langs de huizen komt is het dienstig bekend te maken, wat er in totaal bij de vorige inzamelingen in deze "gemeente is bijeengebracht en wat er van het Nat. Crisis Comité Is ontvangen. Ingezameld is in onze ge meente een totaal van 516.62, waarvan Is af gedragen aan het N.C.C. f 51.86. zijnde 10 pCt Van het N.C.C. Is ontvangen 100.Dit geld is In den vorm van bonnen voor levensmidde len. kleeren en ook kleine geldbedragen deeM. Verder is van het N. C. C. nog ontvan gen en door het Plaatselljk Crisis Comité ver deeld 70 dekens. 90 [>antalons en 240 paar kou sen. Wij hopen, dat velen het werk van het P.C.C. blijven steunen, want veel zal er noo dig zijn in den komenden winter. de gem. fondsbelasting te verhoogen van 20 op 60 voor 1933 hetwelk meer Inkomsten zal be- teekenen van f 1680. Het z.g. koppengeld was verminderd m«* f 200, zoodat de inkomsten thans werden k”' raamd op f 9117.60. Verschillende posten der begroeting werden onderzocht. Nadat de heer M. Duif had te kennsn ge geven dat hij de begroeting In haar geheel hoog vond werd zy voorlonplg vastgesteld m* de stem van den heer M. Duif tegen. Na nog eerlge discussie werden de begroetingen van het Burgerlijk Armbestuur en Gemeentelijke llchtbedrijven vastgesteld. Den heer C. Duif was voor loonsverlegto* bij de llchtbedrijven, welk voorstel alleen door den heer M Duif werd ondersteund. Daarna sluiting. maal Is. blijkt wel uit het feit, dat het water in de Schermeer gisternacht weer vijf duim gerezen is; en dat wil, met de hooge wijde sloo ten momenteel, heel wat zeggen. Dinsdag heeft men weer kunnen malen, doch gisteren moest men wegens het peil, dit werk weer staken. Met Raaksmaatboezem, waartoe West-Fries- land grootendeels behoort en dat bij de Zeswie- len en bij Aartswoud uitwatert, is het niet zoo treurig gesteld als met Schermerboezem, dat uitwatert via het Noordzee-kanaal op het IJssel- 1 meer en via de sluizen te Den Helder in de Noordzee. Raaksmaatboezem, watert echter ook gedeel telijk uit op Schermerboezem, waardoor dit be- grijpelijkerwljze overbelast wordt. i Krooaschouw Naar wij vernemen zal voor den polder Westerveer op 7 November en voor de Banne Spanbroek op 3 November kroos schouw worden gehouden. K.R.O.-Sextet Woensdagavond trad i een talrl'k publiek het K RO.-Sextet op in kolfbaan van den heer Jb. Rocken. Met den K-R.O.-marsch werd de feestavond Ingezet, waarna verschillende muzieknummers op schitterende wijze werden ultge»oerd. Hierna werd een oogenblik gepauzeerd, waar na de heer P. '’e Waard een propagaedarede uitsprak. Spreker wees vooral op I nut van de radio. Wij éiebben een el roep, waar wij trotach op kunnen zijn, maar helpt gij ons dan ook om dezen omroep in Nederland in stand te houden en te ver beteren. Steunt den K. R. O„ tracht vrienden en kennissen voor den K. R. O. waardoor gij medewerkt den K. K. O sterk te maken. Nadat nog eenlge muzieknummers- ten ge- hoore waren gebracht, dankte de heer Kluit man den hejr de Waard voor zijn nropa’anda- reed en den heer P. Lustenhouwer voor de muzikale medewerking. Hierna gingen de leden bulewaarta. Benoeming Zooals reeds door ons gemeld, is door den Raad der gemeente Harenkarspel tot gemeentesecretaris, ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer O. H. Esslng, tot heden le ambtenaar dezer gemeente. De heer Essing, die 1 Januari 1933 zijn nieuwe functie zal aanvaarden, heeft hier een mooien staat van dienst achter den rug. In Mei 1920 werd hij alhier als 3e ambtenaar aangesteld, werd achtereenvolgens tot 2en ambtenaar en tot len ambtenaar bevorderd en nadien benoemd tot 3en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Hy staat by ieder die hem kent hoog aange schreven. Vriendeiyk en voorkomend in den omgang en daarby steeds tot hulp en steun bereid. Naastizyn ambtelyke functies was hy jaren lang secretaris van de R.K. Patronaatscommlssie en hy heeft in die functie veel gedaan voor de schoolvrije Jeugd. Ook het werk van de 8t. Jo- sephsgezellen had zyn volle belangstelling en steun Den laatsten tyd trad hy mede op als secre taris van het plaatseiyk crisiscomité. Op de hem eigen wyze wist hy de vrygevlgheid van het Castricumsche publiek aan te wakkeren niet alleen, maar ook in Den Haag veil voor het pl. crisis comité te bereiken. Op 15 November zal hy 12 Jaar in dienst xyn der gemeente Castriteum Moge de heer Essing ook veel voor zyn nieuwe gemeente doen. Op de eerste plaats de buitengewoon zware regenval; niet dat er nu meer water valt dan vorige jaren. maar het regenwater komt nu in zoon kort tijdsbestek; het is de laatste dagen onophoudeiyk zwaar regenachtig weer. Het ge wone jaariyksche kwantum regen krijgen we nu als het ware in gecomprimeerden vorm. Daar zyn de uitwateringen niet op berekend. Maar er zyn nog meer factoren. die een woordje meespreken Het schynt dat de uitwateringssluizen in den afsluitdyk te Komwerderzand niet op volle kracht werken in verband met de herstel-werk- zaamheden aan den Noordkant ervan, waar in het voorjaar een gedeelte van den zeebodem is weggespoeld. Voorts is de Marine-sluis te Den Helder In reparatie, hetgeen een groote handicap is voor de waterloozing. Er worden nieuwe deuren in deze sluis gemaakt, in verband met den ver wachten hoogeren waterstand na de afsluiting van de Zuiderzee; oorspronkelyk zou dit werk 1 October gereed gekomen zyn, doch naar wy thans vernemen, zal dit wel 1 November worden. Het was Juist deze Marine-sluis. die a-^ers ver bazend vee] water verzet. Wel werken de z.g. Sluis aan de Nieuwe werken, de koopvaardy- sluls en de Marine-doksluls in Den Helder, doch die werking bestaat slechts hierin, dat in de deuren dezer sluizen een luikje openstaat; de loosing hierdoor is dus niet van groot belang. Dit goedgekeurd. Zoo mogelijk worden gehouden. Omtrent onderwerp en L feestelijkheden zal in een volgende vergadering Geslaagd. De heer O. M. de Jager, leer ling van den radlocursus, verbonden aan de Zeevaartschool, slaagde te 's Gravenhage voor radio-telegraflst 2de klasse Vaticaan, 25 October Aan den Bisschop van Haarlem te Hoorn Noord-Holland. Zeer gevoelig voor de eerbetuigingen van de parochianen van Sint Cyrlacus, vereenlgd op het vyftigjarig feest hunner kerk, zegt Zyne Heilig heid dank, en spreekt den wensch uit. dat de geloovigen daar dagelijks nog talrijker vruchten van zaligheid uit mogen putten en zendt aan Uwe Excellentie, aan den Deken en aanwezigen den gevraagder! ApostoILschen zegen. KARDINAAL PACELLI. E arme boeren hebben weer een reden te- 1 meer om te klagen; de zorg van hooge lasten en onverkoopbare producten is nog verzwaard met de groeiende zorg om het steeds wassende water in de polders; de' koelen, die anders nog een maandje in de wel hadden kun nen biyven, moeten nu al op stal gehaald wor den. Het boeren-spreekwoord: „Je kan ze er beter uit houwen dan uitdouwen" gaat van *t v«>r ^8ar nJet °P Van de koude hebben de koetjes n |e met zoo gauw last, maar van water des te eer der. Pootje baden is, voor de koebeesten zelfs, in den herfst geen begeerenswaardlge bezigheid. Daarby komt, dat de malsche wel, doordat groote gedeelten blank staan, danig ingekrom- pen is; er is niet veel gras te vinden en op het gedeelte. dat nog groen, althans niet blank staat, eten de beesten „met vyf bekken" zooals de boer zegt, wanneer het drassige land door de logge koepooten wordt vertreden. Noord-Holland te meer dan ooit een water land momenteel. Niet alleen de lage landen als de Bergermeer (vooral de z.g. Loterylanden), de Ursemmerpolder. de Beemster en andere laag gelegen polders hebben van het water te lyden; ook hooger gelegen landen als die tusschen Alk maar en Helloo staan grootendeels blank. Het middelste gedeelte van de Bergermeer te inder daad een meer geworden en. aou „Rust Wat" niet aan den Bergerweg liggen, het zou geheel geïsoleerd >yn, temidden van den steeds-wyder- wordenden plas, die maar niet drogen wil. Woensdagavond vergaderde te Behagen het Comité voor den Katholieken Zondag in Hol lands Noorderkwartier onder voorzitterschap van den heer Nolet en in tegenwoordigheid van den Hoogeerwaarden heer Deken Guillonard van Behagen en vele comité-leden uit het gewest. Na goedkeuring der rekening en verantwoor ding vaa den penningmeester, hield de voor zitter een inleiding over den landdag voor het volgende Jaar. Dat reeds zoo vroeg hierover vergaderd werd. was. omdat, volgend jaar de tiende Landdag In Hollands Noorder-Kwartier zal worden gehouden. Het bestuur stelde voor, die gelegenheid meer De heer Maas Geesteranus zegt dat de ge meentewet dit verbiedt. -We hebben pas de on dervinding gehad met de Regullerslaan waar wettelijk niets tegen te zeggen was, doch hier zou men zeker in conflict met de wet komen. De heer Opdam zegt dat de billijkheid van salaris besproken is. De leiding over het werk en het te werk stel len van menschen moet berusten by het ge meentebestuur. Door het werk door derden te doen uitvoeren zou het’ arbeidersvraagstuk niet gediend worden. De heer Kostelijk zegt - dat .zijn naam her- hcaldeiyk genoemd wordt. Spr. voelt het aan dat B. en W In de knel geraken en dat nu gemeend wordt dat spr. dit voor niets zo orsn. De heer Schuyt zegt dat spr. het niet goed vind* dat een raadslid gesalarieerd wordt. Dit is voor spr. een bezwaar het sorteert een min der goed effect. De heer Keesman zegt dat er iets anders op gevonden moet worden want het is niét goed dat iemand al zyn werk doet zonder er salaris voor te genieten. voorzitter zegt dat het een byna bo- venmenscheiyke taak voor de leden van de wegencommissie is om al dit werk gratis te doen. Daarom heeft het college van B. en W. ge meend dat het wenschelyk te dat t Verhey het werk uitvoert terwyi de loozen te werk gesteld worden. Spr. gelooft dat het het beste te om het werk te doen uitvoeren zooals B. en W. heb ben voorgesteld om allen schyn te vermyden. De heer Opdam stelt voor aanbesteding. De voorzitter zegt dat by aanbesteding de aannemer kan zeggen wie hy wil hebben. De hr. Barnhoorn zegt, dat de leden van de wegencommissie voor het reeds gedane werk een woord van lof verdienen. De groote be zwaren zyn het sal&sleeren. Spr. is het eens met den voorzitter en het rapport van B. en W Spr. zou aan den heer Verhey het werk willen opdragen, terwyi de wegencommissie het toezicht heeft. Dan zou later, wanneer biykt dat de heeren buitengewoon veel werk hebben gedaan, een gratificatie kunnen wor den gegeven. Een zeer drukke discussie over dit onderwerp. De voorzitter zegt met den heer Dr. Bam- hoom. dat de heeren er nooit over gedacht hebben dezen winter salarjs te ontvangen voor te verrichten werkzaamheden. Wanneer iemand lid van den raad wordt, dan moet hy weten dat hy werk voor de gemeente moet doen. Door het geven van gratificaties be geven we ons op verkeerd terrein. Wanneer het werk door den heer Verhey wordt uitge voerd. dan weten zij die door den heer Ver hey worden belast met de uitvoering, dat zij met werkloozen van diverse pluimage moe ten werken. Zoo nu en dan vinden er heftige discussies plaats. De discussie wordt bitter. Op verzoek van den heer Keesman zegt de voorzitter dat het voorstel van B. en W. is om het werk op te dragen aan het bureau van den heer Verhey en die zendt iemand die het toezicht heeft. Spr. vreest dét dezen winter ook met wacht- weken gewerkt zal moeten worden. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. (Wordt vervolgd). Voetbal Zondag te een drukke dag voor onze voetballers. Dan spelen de vier elftallen: K. B. V. 1—V. V. B. 1, O. V. O. 2—E. 8 V. 3, E. 8. V. dZeevogels d om 13 uur; E. 8. V. a— A. R. C. a om 1 uur. De Jaarvergadering biyft bepaald op henen. Vrijdag, in café Swart. „De Tuinbouw”. Woensdag hield de Vei- llngsvereenlglng „De Tuinbouw” een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Th. Roosje, heet de vele aanwezigen welkom, byzonder burgemees ter J. Schrynder. die zoon groot aandeel heeft in het moellyke werk, voor de tuinders ver richt. Daarna komt aan de orde een voorstel om extra marktgeld te heffen tot vorming van een fonds. Toelichting: deze fondsvorming te noodig om te kunnen deelnemen aan het In- en Verkoopbureau van Tuinbouwproducten, het welk door Ged. Staten van N.-Holland zal wor den opgericht en door welk bureau die tuln- fiiouwproducten, welke de minlmum-pryzen niet kunnen opbrengen, zullen worden afgenomen, tegen de gestelde minimumprijzen. De datum -der inwerkingtreding zal nader worden bekend gemaakt. De voorzitter geeft een kort overzicht van de vooraf gevoerde acties. Nu het ontwerp Tuiijbouwsteunwet by de afdeellngen der 2e Kamer in onderzoek te gegeven, stelt de Pro vincie 100.000 beschikbaar voor die produc ten, welke beneden minimumprijzen vallen, mits het in te stellen In- en Verkoopbureau die producten niet moet laten vernietigen, doch deze kan plaatsen hetzy voor consumptie of veevoeder. Het bestuur adviseert de leden het voorstel aan te nemen, ondanks de vele teleurstellingen welke zy haast dageiyks ondervinden, o.a. door den door de Regeering genomen maatregel, dat de nfet aan de veiling verkoopbare producten ook niet in aanmerking komen voor de in uit zicht gestelde toeslagen. Ook biyft de groote vraag open: hoe hoog is de mlnimumprys door de Regeering gesteld. Dit is nog onbekend. De heer Kl. Slagter, Lutjebroek, noemt den laatstgenoemden maatregel een schandelyke daad. De noodtoestand In het Tulnbouwbedryf is rampzalig. De voorzitter merkte nog op, dat voorloopig ..De Tuinbouw" haar eigen gestorte gelden be heert. De heer N. de Wit, Grootebroek, te noodge dwongen voor het voorstel, daar anders nog minder bereikt wordt. Hy Met echter in het In- en Verkoopbureau een belemmering der normale handelspryzen, doordat de aangekoch te producten voor te lage, althans abnormale, pryzen afzetgebied zullen vinden. Spr. wil ster ken aandrang tot verhooglng van minimum prijzen. Het nadeel van deze bewering toont de voorz. duidelijk aan. Immers: hóé1 hooger de minimumprUzen, des te meer zullen producten, onder die pryzen vallende, niet voor toeslag in aanmerking komen. Op een vraag van den heer A. Koomen, Grootebroek, deelt de voorz. uitdrukkelyk me de. dat het Tuinbouwbestuur baas der gelden blyft, totdat In een vergadering van de Prov. Veilingen anders beslist zou worden. Het bestuur zal een schrijven aan Ged Sta ten richten met verzoek ook nog een vertegen woordiger uit De Tuinbouw te benoemen in de Commissie van Advies. Het voorstel wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Zeer waarschyniyk zal het Bureau Maandag a^. in werking treden. Dan komt in bespreking het ontwerp Tuln- bouwsteunwet. De voorzitter acht het ontwerp in zijn ge heel niet ongunstig; echter 5 mlllioen is abso luut onvoldoende. De productlepryzen, gesteld door ter zake deskundigen, zyn door de Regee ring niet aangevochten, de consequentie etecht dan ook dit bedrag te verhoogen, beter nog geen bedrag te noemen. Dat de uit te keeren gelden per tuinder niet meer dan 20% van de opbrengst van zyn ge middelden omzet op de veilingen In de Jaren 1928-*29-30 zyn, acht spr. onjuist. Dan nog blyft verontrustend, dat over 1933 in *t geheel niet wordt gesproken. De burgemeester spreekt nog eenlge bemoe digende woorden tot de vergadering. Geeft de- zerzekering, dat de Commissie van vyf steeds op de bres zal biyven staan om zoo mogelijk de nooden te lenjgen. Spr. huldigt de activiteit van het Tuinbouwbestuur, in *t byzonder den voorzitter. (Applaus.) -a r EER dan ooit spreekt by deze waterge- IV'l de noodzaak, dat het toe- A zicht op de uitwaterende sluizen van Kaaksmaat- en van Schermerboezem in één hand komt. Zooajs bekend, hebben de Staten daartoe al het besluit genomen, doch de Ko ninklijke Goedkeuring is nog niet afgekomen, in verband met het feit, dat het Dyksbestuur van het Geestmerambacht appél heeft aange teekend. Het te hier weer de oude kwestie, als zich ook by de bannen-ophefflngS-voorstellen voordeed men verzet zich ertegen, als men zich een of andere beheerstaak ontnomen ziet. Toch zou het zeker den algemeenen toestand in de polders van Noord-Holland..wat het wa terpeil en de waterloozing betreft, ten goede komen, wanneer het algeheele toezicht over alle sluizen in handen kwam van de Uitwaterende Sluizen van Kennemerland en West-Friesland, waarvan het bestuur dan steeds een beter over zicht heeft van de verschillende plaatseiyke toe standen en waardoor gemakkeiyk voorkomen wordt dat het eene waterschapscollege maat regelen neemt, die het andere waterschap tot nadeel strekken. Laten we hopen, dat de Koninklyke goedkeu ring op bedoeld Statenbesluit niet lang op zich zal laten wachten; laten we ook hopen, dat Defensie zyn op de wet gebaseerde bezwaren tegen verlaging van het IJsselmeerpell voor eenigen tyd late varen en Nrd-Holland spoedig van het overtollige binnenwater bevryd moge zyn. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier werd het volgen de telegram verzonden aan den minister van Borg. Stand. Getrouwd: 8. Dekker. Bevallen: O. A. HollanderKorsten, d. C D. van wyk—Thysen, z. A. Renden— Karssen, z. M. J. Visser—v. Halen, z. K. KultHogewonlng, d. G. P. F. Dunselman van Koningsbruggen. z. M Lookman— Bechthold, d. A. Verwey—Senf. d. P Do vesMettes, d. J. NuytenSchoolderman, d. O. BrouwerHeilberg. d. Overleden: D. Blauw—Jongkind, 41 Jaar. P. J. Smit. wed. van H. A. Veltkamp. 76 Jaar. W. F. Selderbeek. 56 jaar. De heer J. Rus. voorzitter van zangvereeniging „Harinohie”, heeft als zoodanig bedankt. Toeslag Aan werkloozen, vallende onder de steunregeling, zal ingaande 31 October een brandstoffenbyrlag van per week worden verleend. Margarine-distributie Voor de distributie van onvermengde margarine, beschikbaar voor werkloozen en andere steuntrekkenden, voor zoover zy drie maanden of langer steun ont vangen en een gezin van xljf of meer kinderen hebben, te angewezen de winkelier Bywaard te t Veld. den verlaagd, aanvangende by de tweede dui zend gulden salaris. Voorts dat overdracht was geschied vaa den Bovenweg aan het Hoogheemraadschap. De hoornen verkoop had opgebracht f 248.66. Van den minister was bericht ingekomen^ dat de steunregeling nader verlengd te tot 8 November 1932. Aangaande de werkverschaf fing (baggeren) werd bericht ontvangen, dat deze verlengd werd tot 26 November. De ver goeding, die het rijk zal geven aan deze ge meente was vastgesteld op 25 pct. van den uit te betalen steun en betreffende de steunverlee- ning aan de bouwers. Voor het baggeren werd meegedeeld, dat de werkgevers moeten bij dragen 40 pet. der uit te geven loonen. Zoo doende zal de gemeente 35 pet. en het ryk 25 pet. bydragen. Dit baggeren geschiedt echter niet zoo maar zonder beperking. Kostgangers hebben om de andere week een wachtweek. andere arbeiden by tusschenpoozen. Van den minister was bericht ingekomen dat er voor de armlastigen en steuntrekken de arbeiders, die drie maanden als zoodanig bekend zijn een vierde K.G margarine be schikbaar kan worden gesteld, mits de gezin nen dan 4 kinderen te hunnen laste hebben. De werklooze gezinshoofden zullen na 30 October voor f 1 brandstof ontvangen. Daarna kwam aan de orde de overneming van den Twyverweg. Het Hoogheemraadschap had daarover voorstellen Ingediend. Dit voorstel kwam in het kort hierop neer, dat het geheele onderhoud kwam op kosten van deze gemeente van f 225 per Jaar. De voorzitter had met de Langendyker gemeen ten overleg gepleegd. Na eenlge discussie werd besloten op de voorstellen van het Hoogheem raadschap JA te gaan. Op voorstel van B. en W. werd besloten de Van de vysellaan te vernieuwen. De Benedenweg was reeds onderhanden ge nomen. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. Op een verzoek van M. Grijs om een v«& goedlng van f 12 per maand, werd op vooraf van B. en W. afwijzend beschikt. De heeren Lek, Snel en Koelemey stemden tegen. Voor den legwedstryd te de Beemster werd een subsidie verleend van f 5 en voor de ma- lariabestryding een van een cent per inwo ner. Het van Zuiderzee om een bydrage werd afgewezen. De heer D. Mlnnema vroeg een tegemoet koming voor geleden bedrijfsschade door het afsluiten van den Bovenweg. B. en W. stelden voor om een schadevergoeding te geven van f 40. De heer Lek was hier tegen omdat hierdoor een precedent zou worden geschapen. De voorzitter verdedigde het voorstel van van B. en W. De heer M. Duif achtte het standpunt van den heer Lek Juist. Hierby sloten zich aan de heeren Koelemey en C. Duif. Het voorstel van B. en W. werd na verdedi ging door wethouder Muullng met 4 stemmen tegen 3 stemmen aangenomen. De heeren Lek, M. Duif en C. Duif waren tegen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de vrouwenclub om verlaging van de huur van een lokaal der O. L. school. De oudercommissle vroeg verlaging van de schoolgelden. De voorzitter verklaarde dat zyn indruk was. dat de oudercommissle op het verkeerde pad isi daar met dergeiyke voorstellen te ko men. Nu echter dit voorstel er was meende spr. hef te moeten afwijzen en dit aan den raad luister by te zetten, alsmede om dezen dag te doen houden te Behagen, als zynde de zetel voor de Landdagen en het centrum van het gewest. Dit voorstel werd met algemeene stemmen te moeten voorstellen, omdat de inkomsten toch al too achteruit zijn gegaan. g De heer Lek zou de schoolgelden willen ver minderen. desnoods Tnet een bedrag van f 400 en dit uit den post onvoorzien dekken. De'-« regelingen van Koedijk en Zuid-Scharwoude zyn veel beter volgens spr. De voorzitter achtte het onjuist om den post onvoorzien nu al aan te spreken, omdat deze jx>st toch al veel zal hebben te lyden. Wethouder Muurling was principieel tegen verlaging en achtte het juist, als de Indien zy financieel daartoe in staat zyn, de geheele kosten van hei onderwijs der kinderen betalen. Wethouder van Kampen achtte het voorstel Lek een nadsel voor de groote gezinnen en daarom was hij er tegen. Het voorstel van B. en W werd daarna aan genomen. Het voorstel van den heer ^ek werd niet on dersteund. Van de een verzoek Herv. kerk te verbreeden. Dit verzoek werd voor kennisgeving aange nomen, omdat het thuis behoort by Kerkbe stuur en Hoogheemraadsschap. oudercommissle vroeg om subsidie voor cursus voor de rijpere jeugd. Het vorig Jaar was een subsidie toegestaan van f 5 per leerling. Thans hadden zich opgegeven 54 cur sisten. B. en W stelden voor onder dezelfde voor waarden eenzelfde subsidie toe te staan. De heer Lek was voor een andere regeling en wel voor de voorstellen der oudercommissle. Vervallen der teldagencontróle en het betalen der leermiddelen. Dit achtte spr. ook een voordeel voor de gemeente. Wethouder van Kampen achtte het onjuist een andere regeling te treffen dan f 5 per leerling omdat aan een andere regeling geva ren verbonden zyn. Ook anderen zouden een cursus kunnen op richten en daarvoor subsidie vragen. Na eenlge besprekingen werd daarna beslo ten volgens het voorstel van B. en W. het lokaal ter beschikking te stellen en f 5 pet leerling te subsldieeren. De arbelders-organisaties verzochten om in stelling van maatschappeUjk hulpbetoon. B. en W. stonden hier afwyzend tegenover, omdat de gemeente te klein is voor een derge- Hjke instelling. De heer Lek was voorstander van een dar- gelijke Instelling, omdat de gang naar *t Bur gerlijk Armbestuur voor de arbeiders een moeilijke gang is. De Arm-VoogdU achtte spr. uit den tyd. De heer C. Duif was het eens met den voor zitter. Deze gemeente is te klein: de Arm voogden kennen ieder gezin voldoende en het is steeds goed gegaan. Wethouder van Kampen zei dat de arm voogden de zaken zoo klesch mogelijk behan delen. Daarom achtte spr. een instelling van maatschappelijk hulpbetoon niet noodig. Nadat de heer Snel nog in het midden ge bracht had dat de armvoogden altyd bereid zyn hulp te verleehen, werd besloten maat schappelijk hulpbetoon niet in te voeren. B. en W. stelden voor de opcenten op gem. fondsbelasting te verhoogen van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2