D Meisje verbrand HET WEER OP ZONDAG K De relletje» te Delft P d ZATERDAG 29 OCTOBER Rijksbegrooting 1933 Binnenland ache Zaken Binnenachippery Kans op lichte vorst? De vader zwaar gewond Dumpingprak tijken Burgerwachten Agent mishandeld DE OVERVAL TE DE PUNT Lyk van verdachte gevonden Massa-ontslag „HELDERZIENDE” Samenvoeging gemeenten Dreigend conflict Militant communist Teven» kwakzalver Werkverschaffing Dr. VAN DER HOOP TWEE JONGENS VERMIST Tegen steunverlaging INBRAKEN TE OUDENBOSCH Dievenbende ingerekend WATERGEMAAL DEFECT Tweede slachtoffer overleden HOOG WATER IN HET LAND De Koningin naar Holten BOTSING TUSSCHEN AUTO’S Huisbrand naar België HET RESIDENTIE-ORKEST COMPROMIS BOUWVAKKEN Meisje overreden en gedood f DE WERKVERSCHAFFINGEN Het hooge water in den Schermerboezem De verruimde cpntingenteering geen bijzondere meevaller Hooge waterstand langs de Schelde In het Friesche schildersbedrijf Het seinstelsel geeft aanleiding tot vergissingen Twee verdachten schuldig be vonden door den Haagschen Politierechter LONGLIJDER DOODGESTOKEN HET ONGELUK OP DE heemskerck or Ook by de stucadoors grooten- deels overeenstemming Stagnatie bouwbedrijf Door onvoorzichtigheid met vuur ontplofte een vat met benzine Autobusdienst Vooruitzichten nog heel onzeker. Koud weer schynt te naderen DE KRUISVAARDERS VAN ST. JAN DOOR UW GIFTEN „Schoft” en „bloedhond” Dader voor de rechtbank Goed afgeloopen Tegen stemplicht Minister Ruys en de aannemer* Eerste HollandIndië vlieger gepromoveerd Pensioenraad De contracten met de musici opgezegd M Brand!!! In de Wieringermeer Hoogheei De hope des vaderlands? werden - o Naar de „Tel." verneemt, zal H. M. de Konin gin binnenkort een bezoek brengen aan het overstroomde gebied In de omgeving van Holten en Bathmen. Naar aanleiding van de dezer dagen gemelde inbraak in de Basiliek te Oudenbocch, waar enkele offerbussen werden geledigd en vruch teloos waa getracht nog andere te forceeren. heeft de marechaussee aldaar een mooien slag geslagen met de aanhouding der daders. 1*3 bln het Op 26 October is een voorlooplge autobus dienst Ingesteld voor de Wieringermeer. Voor loopig rijdt slechts een van de lijnen, die in het definitieve plan zijn opgenomen. De thans Ingestelde dienst geeft een rechtstreeksche ver binding met den polder, aansluitende op de treinen uit Behagen. Te Behagen aan het sta tion staat een bus naar Kolhom, die de polder- bezoekers aldaar tot aan den rand van de Meer brengt. Onmiddellijk aansluitend vertrekt van daar een tweede bus die over Mlddenmeer en Blootdorp naar Wlerlngerwerf (De Terp) rijdt. Wanneer men b.v. om 8.50 uit Alkmaar ver trekt bereikt men Mlddenmeer reeds om 9.45 dus binnen het uur. De bus vervoert dagelijks als vaste klanten de schoolkinderen van Wle rlngerwerf en voorzooveel noodig Mldden meer naar de school te Blootdorp. Vrijdagmorgen om half twaalf is onder De Punt uit het Noord-Wlllemskanaal, op ongeveer 3 K.M. afstand van de plek, waar ta> den nacht van 15 op 16 October j.1. de overval plaats had op -het jeugdige echtpaar J. Lamlnga. aldaar, het lijk opgehaald van den. 20-jarigen bakkers knecht W. W„ die van desen overval werd verdacht. De veldwachter heeft het lijk herkend. Zaken, de mogelijkheid Is geschapen, werken, welke in zoogenaamde werkverschaffing worden uitgevoerd, aan aannemers op te dragen. Het verwondert mij in hooge mate, dat u. waar u kennis droeg van de wijze, waarop deze aangelegenheid is behandeld, zonder overleg met mij tot verzending van de circulaire is overgegaan. Ik gevoel mij dan ook verplicht, met nadruk te verklaren, dat ik rfijj in geen enkele wijze gebonden acht en hetgeen door u is openbaar gemaakt, geheel voor uwe verantwoordelijkheid laat.” Naar wij vernemen, is ook het tweede slacht offer van het ongeluk, dat dezer dagen te Den Helder op de „Heemskerck” gebeurde, de matroos 3e klasse H. Surig, aan de bekomen verwondin gen overleden. 80 cent en 75 cent. 1921 BiUS. hel pei Ui< ter Vele leden, waaronder een aantal die in het algemeen niet tot warme voorstander* van de vereenlglng van gemeenten gerekend konden worden, vroegen of niet thans meer dan tot dusverre moet worden aangedrongen op zulk een samenvoeging. ZjJ meenden, dat vereenlglng van kleine gemeenten zou kunnen leiden tot aanzienlijke besparingen; de bestaande gebieds- indeeling beantwoordt dikwijls niet meer aan de behoeften van dezen tijd en staat aan aller lei noodzakelijke voorzieningen in den weg. Eenige leden drongen aan op spoedige inlij ving van verschillende gemeenten bij Rotter dam; zij hadden daarbij oa. Overschle op het oog. door Plus dina seen dei gre B« Ni V< sl< h< In Al Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over Hoofdstuk V ontleenen wij het vol gend» Hl Pa He va de: ovi Ec Gr De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den Ned Aannemersbond. den Patroons bond voor de Bouwbedrijven In Nederland en den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons om. het volgende medegedeeld „In het begin van dit jaar verzochten ver tegenwoordigers van uwe organisatie een be spreking met de betrokken afdeeling van mijn Departement, ovar de wijze van uitvoering van Wanneer ter elfder ure geen bevredigende oplossing gevonden wordt, zou er een conflict in de Friesche schildersbondën uitbreken, al dus bericht de „Telegraaf". De patroons heb ben namelijk In laatste Instantie voorgesteld het uurloon van de gezellen in alle klassen te verlagen. Het uurloon in klasse I van 60 op 56 cent, klasse n van 58 op 54. klasse m van 56 op 52. klasse IV van 54 op 49, klasse V van 52 op 47. klasse VI van 50 op 45. klasse VII van 48 op 43. Over deze voorstellen voeren de bonden drukke besprekingen. Heden aal defi nitief over dit voorstel worden beslist. Deze beslissing wordt met spanning tegemoet ge zien, zulks mede In verband met het feit, dat de minister aan het hoofdbestuur van den Ned. SchUdersgezellenboud een missive heeft gericht, inhoudende dat de maatregelen, die een reglementaire uitkeerlng vorderen, voor loopig niet voor Friesland van toepassing zul len zijn. De minister zal zijn houding nader bepalen in verband met de heden te nemen beslissingen. Van verschillende zijden werd erop aange drongen meer dan tot nu toe te trachten door het ondernemen van groote werken de arbei ders door productlevan arbeid den kost te la ten verdienen. droeg, wordt het ook 80 cent Tegen aanstaanden Maandag hebben de be- Voor den Haagschen politierechter had zich Vrijdag te verantwoorden de 31-]arige fabrieks arbeider B. #^van D„ te Delft. Deze had- op 15 Sept. jj. den agent van po litie D. H., aldaar, die hem gelastte zich uit een volksoploop te verwijderen, geslagen en gestoo- ten. De mishandelde agent verklaarde, dat D aanvankelijk aan het bevel tot doorloopen vol deed, doch zich toen plotseling omkeerde er hem met de vuist op het linkeroog sloeg. Bei den rolden daarna op den grond waarbij D. den hals van getuige tegen den kraag van diens uniform drukte, zoodat de agent geen adem kon halen. Daarop trok de agent de gummistok en geholpen door een collega wisten zfj D. te overmannen. De agent F. bevestigde de verklaringen van zijn collega, hij heeft evenwel v. D. niet zien slaan. Toen hij verdachte in gebogen houding over den agent H. zag staan, heeft getuige hem een paar slagen met den knuppel gegeven. Tijdens de kermis te Haren, gemeente Megen, waren een aantal Berchemsche jongens op be zoek in café Wijnmalen. Daar was veel gedron ken en toen kwam het tot messen trekken. De 68-jarige J. Wijnakker, een longlijder, werd zoodanig met een mes In de borst getroffen, dat hij spoedig overleed. Door het O. M. bij de Bossche Rechtbank werd een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëlscht. Mr o. Kolfschoten pleitte ontslag van rechts vervolging subs, lichtere straf. Vr|j algemeen was men van oordeel dat ver laging van den steun niet gewenscht is. Voor wat den practischen kant der steun verlening in nature betreft, werd verwezen naar een drietal artikelen in „De Nederland- sche Werkgever*’ van 1» 6 en 15 September jl„ welke een résumé geven van hetgeen in’ Dultschland op dit gebied wordt voorgestaan door dr. A. Slegerwald. Een deel der leden verklaarde met het denk beeld van eteun In nature niet te kun nen instemmen, daar men zoodoende den ar beiders hun onafhankelijkheid zou benemen. Andere leden achtten, hoezeer zij de bezwa ren van een dergelijke regeling inzagen, in de zen tijd het treffen van onaangename maatre gelen, die erger kunnen voorkomen, noodzake lijk en zü zagen in vervanging van een deel der uitkeerlng in geld door en In natura een dergelUken noodzake'ijken maatregel. Zij waar schuwden echter tegen een bonnensysteem, dat tot groote misbruiken aanleiding zou ge ven. Vele leden vroegen naar de voornemens der Regeering met betrekking tot den door haar aan de werkloocenkassen te verleenen steun. Gepleit werd voor het stichten van een af zonderlijk crisisfonds ten behoeve der werk loosheidsverzekering. Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat het zeer de aandacht had getrokken, dat de Regeering de twee voor de Vrijwillige Burger wachten en de Bijzondere Vrijwillige Land storm organisaties uitgetrokken posten voor het volle bedrag van het vorige jaar heeft gehand haafd, terwijl zoovele posten voor huns inziens nuttige uitgaven moeten worden verlaagd. Ver scheidene leden betreurden dat te meer, omdat zij uit een oogpunt der politie de burgerwach ten niet te verdedigen achtten. Bij de jongste ongeregeldheden te 's-Gravenhage werd in de pers de opmerking gemaakt, dat de politie ze- nuwachtlg was, hetgeen niet werd toegegeven Wat zou men dan beleven, zoo vroegen de hier aan het woord zijnde leden. Indien leden van de burgerwachten, die niet of ternauwernood zijn geoefend in dergelijke omstandigheden zouden moeten optreden? Deze leden meenden dan ook de handhaving der burgerwachten ten sterkste te moeten afkeuren. Op de vroeger reeds her haaldelijk te berde gebrachte gronden verklaar den zij zich weder tegen dezen post voor den Bijzonderen Vrijwllllgen Landstorm. Van andere zijde werd daartegen opgemerkt, dat de burgerwachten onder moeilijke omstan digheden belangrijke diensten zouden kunnen bewijzen. De leden, hier aan het woord, konden de handhaving van deze posten goedkeuren. Ook bij de behandeling van dit hoofdstuk der begroeting werd aangedrongen op afschaffing van den stemplicht. Men vroeg den Minister een opgave van het aantal personen, dat bij de laatste verkiezingen voor Provinciale Staten en Gemeenteraden was weggebleven; hoeveel daar van zijn vervolgd, hoeveel veroordeeld? Hoeveel vrouwen waren daarbij en hoeveel daarvan hadden gewetensbezwaren? In de nu bijna afgeloopen week is het weer stormachtig en buitengewoon regenachtig ge bleven’en, wel beschouwd, veel ongestadlger ge worden dan in de voorafgaande twee weken. In bet algemeen Is de sterke actie in den damp kring boven West-Europa dan ook geenszins belangrijk afgenomen, al kwam na den laatsten storm In ons land iet* meer kalmte in de atmosfeer. In de tweede helft der week verzamelde zich boven de noordelijke helft van ons werelddeel veel koude lucht, die een uitweg naar het Zuiden zocht, zoodat gedurende een paar dagen de kans toenam, dat deze koude lucht naar Midden-Europa zou doordringen, waarvan dan in ons land vrij wat koeler weer sou kunnen worden verwacht dan wij tel den laatsten tijd gehad hebben. Het gelukte deze koude lucht Donderdag in het gebied tusschen Ijsland en Schotland door te breken naar het Zuidwesten en Westelijk om de Britache eilanden heen naar den Ingang van het Engelsche Kanaal te vloeien, waardoor in het Westen een vrij sterke afkoeling Intrad. De weerstoestand, dien wij tegen en op Zon dag zullen hebben, hangt geheel ervan af of deze koude luchtstroom tot dien ttJd zal aan houden of vervangen zal worden door den toe voer van warme lucht uit het Zuidwesten. Hiervan Is thans niets met zekerheid te zeg gen. zoodat de vooruitzichten voor Zondag nog heel onzeker zijn. Bij een nieuwe barometer- dallng kunnen wij een omslag naar zoel, regen achtig en stormachtig weer verwachten, bij stijgenden barometer verdere, en dan waar schijnlijk vrij sterke afkoeling met de eerste lichte vorst. De kans op deze laatste wending schijnt wel de grootste te tejn. (Nadruk verboden). Vrijdagmiddag om 12 uur 1» op den hoek van de Noordpolderkade en Elboogstraat te Den Haag een droevig ongeluk gebeurd. Een achtjarig meisje, J. 8. genaamd en wo nende in de Molenaarstraat, stak onverwachts den rijweg over en werd door een passeerenden auto gegrepen. Het meisje werd zoo ernstig ge wond, dat zij enkele oogenblikken later over leed. Een voorloopig polltle-onderzoek zou aange toond hebben, dat de autobestuurder geen schuld aan het ongeval droeg. In bet begin van de volgende week zullen, wegens het vergevorderd seizoen en beëindi ging der ontginningswerken, ongeveer zeshon derd ontginnings-arbelders in dienst van de Grondmij en de Nederlandsche Heidemaat schappij worden ontslagen. In enkele der grootste plaatsen van het Oosten van Noord-Brabant, alsmede op het platte land, deed de laatste maanden een „helderzien de" van zich spreken, die tevens In geneesmid delen handelde. Hij verkocht tegen meer dan schappelijken prijs zijn „geneesmiddelen” en kruiden. De man ontbrak het klaarblijkelijk niet aan „klanten", weshalve hij het dienstig oor deelde. dezer dagen in een der hoofddorpen „zit dagen" te arrangeeren. De politie, die zich met deze aesculaap-allures van een onbevoegde niet kon vereenlgen, heeft den helderziende gever baliseerd. waarbij een aantal geneesmiddelen in beslag werd genomen. De marechaussee had eenlg vermoeden te gen een drietal jongens van om de 20 jaar, dat het met hen geen zuivere koffie was en toen nu deze week de inbraak in de kerk had plaats gehad, werd het drietal gearresteerd om hen aan den tancf te voelen. - Er waren vingerafdrukken op de offerblok ken gevonden en du* werden ook vingerafdruk ken van de drie gearresteerden genomen, doch het resultaat van dit onderzoek was nog niet vastgesteld kunnen worden, zoodat men het drietal weer moest vrijlaten, wijl dit de eenige aanwijzing tegen hen zou moeten bevatten. Een dezer nachten nu ontmoette de mare chaussee deze personen weer op straat en toen haar later bleek, dat bij Massar op den Wa- genhoek een ruit was Ingedrukt en eenige wa- terflesschen waren ontvreemd en dat boven dien ook van de Harmoniezaal een kelderluik was gelicht en eenige flesschen cognac wer den ontvreemd, ging men opnieuw tot arresta tie over en werden Donderdag vier en Vrijdag nog een vijfde persoon in arrest gesteld. Bij de gevolgde huiszoekingen werden verschillende voorwerpen van diefstallen afkomstig opge spoord en nu was er voor drie der gearresteer den geen ontkennen meer aan. Bij het Vrijdag opnieuw ingesteld verhoor hebben J. A. M., M. W. R. en A. D„ allen van Oudenboech, een volledige bekentenis afgelegd van verschillen de inbraken en diefstallen, alsook van de in braak in de kerk. zij zullen heden naar Breda worden over gebracht. en ter beschikking van de justitie worden gesteld. De twee overige aangehoudenen Vrijdag weer vrijgelaten. STEUNT: ONS GIRONUMMER IS 23653 U helpt one hierdoor jonoens- zielen redden voor Christus 'Daarna stond terecht de 21-jarige dienst bode H. G. S., die bij dezelfde gelegenheid een agent had uitgescholden voor „schoften „bloedhond”. Tegen haar vorderde het O. M. wegens be- leedlging ƒ20 subs. 20 dagen. Mr. de Jong achtte deze straf veel te boog, te meer daar verdachte deze woorden, althans het woord „schoft” heeft gebruikt nadat het meisje haar verloofde bedreigd zag. De politierechter veroordeelde haar tot de gevangenisstraf. spreklng werd uwerzijds de wensch geuit, dat ook aannemers in de gelegenheid zouden worden gesteld, gesubsidieerde werkverschaffingen uit te voeren. Vanwege de afdeeling werd er op gewezen, hoe. door de ervaring geleerd, de regee ring had moeten besluiten, aannemers bij de uitvoering van werkverschafingen uit te schake len. Door uwe v ertegenwoordigers werd verzocht, kennis te mogen nemen van de voorwaarden, waaronder subsidie voor werkverschaffing werd verleend. Aan alt verzoek werd voldaan. Eenige maanden later werd opnieuw door u een conferentie verzocht, waarbij door uwe ver tegenwoordigers werd gevraagd, of niet een proef met „Aanneming" kon worden genomen. Hierop werd van de zijde der afdeeling geantwoord dat, wanneer een zeer betrouwbare aanneme kon worden gevonden, door u aan te wijzen, dl waarborgen kor. geven voor een goede nalevir van de door de regeering noodzakelijk geacht voorwaarden, mij. zou worden voorgesteld een proef te nemen Uwe organisatie* zouden zich bij een dergelijken proef garant stellen. Uwe vertegenwoordigers konden zich met de ziens wijze vereenlgen en zegden toe te zullen trach ten met een voorstel te komen. Tot nu toe heeft mij een dergelijk voorstel niet bereikt. o De hierboven bedoelde conferenties droegen een seer vertrouwelijk karakter terwijl van den kant van de betrokken afdeeling eenige malen met nadruk er op werd gewezen, dat de ge voerde besprekingen tri] In geen enkel opzicht bonden en ook de afdeeling zich bij het uit brengen van tdviee, wanneer u een bepaald voorstel had gedaan, alle vrijheid moest voor behouden. Ik bemerk than* tot mijn leedwezen, dat door u op ruime schaa’ door geheel Nederland een circulaire is verspreid, waarbij u er op wijst, dat, na overleg met het Dep- van Binnenlandsche 10 pet. besloten. Voor Amsterdam daalt bet J^rlo°” aldus voor de vaklieden van 88 tot voor de opperlieden van 83 tot ïh Rotterdam, waar het uurloon 86 cent be- Tengevolge van een defect asm de zuiginrich- ting van het watergemaal van het Waterschap „de Vereenigde Polders van Ossenlsse”, langs de Westerachelde in Oostelijk Zeeuwach-Vlaan- deren, is stagnatie in den waterafvoer Inge treden. In verscheidene deelen der streek is de waterstand thans tqt zeer aanzienlijke hoogte gestegen. Oi plee we van plee: naai van vers: «ven van D< den In Unb ui tb opg« mell Psw van toon notn Ure bisse een mini sljn Op den straatweg LeeuwardenHarlingen nabij Marsum vond Vrijdagmorgen een aanrij ding plaats, die vrij g°cd afliep. Een personenauto reed met een tamelijke snel heid op den hoofdweg, toen uit een zijweg links een andere personenauto kwam aangereden, welke eerstgenoemden wagen in de flank aan reed. De aangereden auto slingerde over den weg en kwam aan den linkerkant in botsing met een boom. De wagen werd totaal vernield. De chauffeur, de heer G. uit Menaldum bekwam eenige niet ernstige verwondingen. De andere auto kreeg zoo goed als geen schade. De stagnatie in het bouwbedrijf werd ern stig bedralgd. Vele Meden meenden, dat de Re geering hier niet vrijuit gaat. Waarom, zoo vragen zij, verdient het Rijk op de voor wo ningbouw verleende voorschotten? Zij meen den te weten, dat van 30 mlllioen voorschot ten 6 pet. rente betaald moet worden, terwijl het Rijk geen enkele levering met hooger ren tevoet dan 5 pet. meer heeft loopen. Op ver laging van den rentevoet werd dan ook sterk aangedrongen. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de blnnenschipperij gerangschikt worden on der de crisisvakken, zoodat de gemeenten door het Rijk zouden kunnen worden geholpen; daarbij zou dan de Regeering een steunrege ling kunnen ontwerpen en de gemeenten, die scheepvaartcentra vormen, ultgenoodlgd een dergelijke regeling In het leven te roepen. o Het Kamerlid L H. J. Vos heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de Japansche Regeering dumping van katoenen textielstoffen mogelijk maakt door het verlies, op den export daarvan geleden, voor haar rekening te nemen? Is het den Minister bekend, dat de toeslag, door de Duitsche Regeering ook aan fabrikan ten van katoenen textielstoffen verleend, wan neer zij nieuwe arbeiders in hun dienst nemen, het dien fabrikanten mogelijk maakt, hun voortbrengselen tegen een abnormaal lagen prijs aan te bieden? Kan de Minister mededeeïen, of het vermoe den Juist is, dat de Poolache, Itaüaansche, Spaansche en Tsjecho-Slowaaksche Regeringen exportpremles verstrekken bij den uitvoer van katoenen textielstoffen? Is de Minister bereid, spoedig maatregelen te overwegen tegen de genoemde dumplngprac- tjjken? De medewerker van bet „Handelsblad", G Nypels schrijft: Het was in onze kolenkringen reeds eenigen tijd bekend, dat men in België met plannen rondliep mn het quantum hulsbrandkolen, dat aldaar Ingevoerd mocht worden, te vergrooten. Er is namelijk een overproductie van of onder- consumptle aan kolen In de wereld, maar eigenlijk slechts van industrie-kolen; nergens an zeker niet in België, van huisbrand. Tusschen de Belgische regeering en de be langhebbende vertegenwoordigers van kolen mijnen en mijnwerkers-organlsaties werd dan ook reeds eenigen t|J4 over deze verruiming OKiderlMUDdeld Het telt, dat men een blijkbaar voorlooplge of principieels beslissing van den Belgischen men noemde immers nog geen cijfer* nog gauw publiceerde, juist thans nu men in Den Haag voor de beslissing stond inzake een tijdelijke verhooging van Invoer rechten, en dat In het communiqué van Reu ter vermeld werd, dat de ministerraad zich tot deze verruiming van het contingent .genood zaakt zag ingevolge de conclusie van bepaalde Internationale overeenkomsten” (blijkbaar 1* die van Oudqr bedoeld) wee* klaarblijkelijk op den wensch van Brwel om des* verhooging van bet invoerrecht Mj om te helpen voor- kocncan. In kolenkrtngen MJ oo* wa* men op verrul- Vrijdagavond ongeveer half ze* heeft te Hansweert een ernstig ongeval plaats gehad. Omstreeks dat uur was de caféhouder F. Schouwenaar bezig met benzine aftappen, waarin hij werd bijgestaan door zjjn 15-jarige dochter Marie. Waarschijnlijk heeft het meisje haar vader bijgelicht met een kaars of lampje, althans de benzine in het vat vatte vlam en een ontploffing volgde. Het vat was geplaatst in een klein gebouwtje achter het café, een voormalige bakkerij. De vlammen van de bran, dende benzine deelden zich direct aan de om geving mede en in een oogenwenk stond bet gebouwtje in lichter laaie. Het was onmogelijk voor beide personen om door de deur een heenkomen te zoeken. Door het wegslaan van een paar dakpannen wlst B. zich uit het brandende gebouwtje te redden. De 15-jarige Marie Schouwenaar kwam in de vlammen om. Haar vader werd met hevige brandwonden overdekt opgenomen. Dr. Nieuwenhuizen uit Kruiningen verleende de eerste geneeskundige hulp. De toestand van den man is ernstig. Zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Goes was noodzakelijk. De motorspult van Hansweert, die spoedig ter plaatse verscheen, slaagde er in na een half uur den brand te bedwingen. Alles brandde totaal af. warmte en licht zijn noodig.... De roep klinkt weer meer door de straten onzer stedenbrand! Dg krantenman moet er overdag of bit nacht en ontijden op uit.... in de seinzaal van de brandwachts komt de altijd verwachte waarschuwing Inmiddels brandt het nu hier dan daar... - By menschen, die er absoluut niet aan dachten, dat hen zoo’n ramp zou treffen.... x Een drogist reikt te ver naar een stellage.wat hij in z"n hand heeft valt op een petroleumstel.... alles slaat in lichterlaaie Een dienstbode is bezig het petro leumstel by te vullen, terwyi dit dom genoeg nog brandt! Lichter laaie! s Moeder is even boodschappen gaan Lichterlaaie/ Verzekering dekt de schade," luidt lakoniek het laatste regeltje in het Krantenverslag. Verzekering dekt de schadet is noa een troost. Hoe troosteloos is het bii velen, die niet tydig gezorgd hebben die zich niet veilig gesteld hebben tegen hetgeen ze nooit verwachtten maar dat toch ieder oogenblik komen kan. En toch: ook waar de „verzeke ring de schade dekt" gaat er nog zoo veel liefs verloren, dat niet is terua te koopen. Bovendien krijgt men de getaxeerde waarde en nooit de volle waarde terug en moet men zooveel meer uitgeven om alles terua te be komen.... Elk krantenberichtje betreffende een brand is ons een waarschuwing Het onverwachte treft ons juist zoo foak. Laten we waakzaam zyn tegen elk gevaar. Vlammen laaien snel op --- ook in het geesteiyk leven. Een onbedacht woord kan een ver wijdering van jaren inhouden. Elk krantennieuwtje van een brand zij ons een waarschuwing voor elk terrein tot voorzichtigheid. Aan de Universltelt te Utrecht is Vrijdag bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte de heer A. N. 3. Thomassen Thues- sink van der Hoop, op het proefschrift ,Mega- litische Oudheden in Zuld-Sumatra”. Naar men zich zal herinneren was dr. Van der Hoop in 1926 de leider van de eerste Hol landIndlëvlucht. Na de 'verkregen overeenstemming in het hoofdbedrijf der bouwvakken zijn ook achter eenvolgens in het schildersbedrijf en bij de steenhouwers de nieuwe arbeidsvoorwaarden tot stand gekomen en wel eveneens op de ba sis van ongeveer 10 pet. verlaging. Het slechts vorderden de onderhandeltngen in het stucadoorsbedrijf. Aanvankelijk stelde de meerderheid der ge zellen zich op het standpunt, dat zij hun plicht reeds gedaan hadden door in het begin des jaars bij den afloop van het collectieve con tract een tariefsverlaging van 6.6 pet. te aan vaarden. deels vrijwillig, gedeeltelijk na *ta- fel ngen. Toen de regeering van een ander oordeel bleek, waren de arbeiders tenslotte genegen de tariefsverlaging van 6.6 pet. te stellen op 10 De heeren G. J. de Goede en D. Koster, rem voorzitter en secretaris van het college van d^r gelijksch bestuur van den Karnemelkpoldert heeft het volgende schrijven gezonden aan Dijk-, nemerland en West-Friesland „In verband met het hooge water in den Schermerboezem is het ons opgevallen, dat het seinstelsel, zoöals het nu geregeld is, tot ver gissingen aanleiding geeft. Wij stellen U voor, om, indien t boezemwater op peil is zulks aan te geven op de seinpalen met een blauwe vlag en bij avond met het witte licht, doch dit sein te laten hangen, zoolang er niet gemalen mag worden, dus: sein op be- teekent: bemalingen stoppen: het sein weg be- teekent vrijheid voor malen; op deze manier kunnen er geen vergissingen ontstaan. Wat het afvloelen van het overtollige boe zemwater aangaat geven wij U in overweging om het daarheen te lelden, dat er een gemaal op het boezem wordt geplaatst, b.v. bij Schaar- dam. Dan kan het meer direct daarop worden uitgemalen en zijn zij in de toekomst bevrijd van de nadeelen, die wjj nu ondervinden. Hoog stens zouden onze poldergemalen bij aonor- maal weer soms eenige uren moeten wachten, totdat het Hoofdgemaal den boezem voldoena* zou hebben uitgemalen. Zoover wü ons herinne ren, is een dusdanig plan ook in vroeger jaren in bespreking geweest, doch voor het bezwaar wat we nu ondervinden, ontstaan door de af sluiting der Zuiderzee, zou het naar onze mee- ning rechtvaardig en billijk zijn, als het Rijk de stlchtingskosten op zich zou nemen van het gemaal. Wij achten het zelfs dringend noodzakelijk om direct met Rijkssteun een noodbemaung <e plaatsen op een of meer der uitwateringsslui zen van den Schermerboezem, om zoodoende alreeds te voorkomen de toestanden, die wi; nu ondervinden. Wij verzoeken U beleefd, ten spoedigste maat regelen te nemen, om aan onze gedachtengang tegemoet te komen.” percent, doch de uurloonen wenschte men bul ten de verlaging te laten. Thans is ook, naar het „Handalsblad” 1»- richt, tot een uurloonverlaging van omstreek? De commissaris van het politiebureau Witte de Withstraat te Rotterdam verzoekt namens de ouders opsporing en aanhouding van de jon gens Eduard Schiphorst en Abraham Schot te. Het signalement van Eduard Schiphorst luidt: lengte plm. 1A0 M, bol gezicht, bruinachtige gelaatskleur, donkerbruin haar, blauwe oogen en gekleed in zwarte broek, grijze jas en bruine schoenen en kousen. Hij is blootshoofd*. Het signalement van Abraham Schot te luidt: plm. 1.50 M. lang, bol aangezicht, donkerbruin haar en bruine oogen gave tanden. Utteekens op zijn achterhoofd, gekleed in donkerblauwe jas met groene blouse met fluweelen kraag, man chester broek, zwarte schoenen en kousen, jaeger ondergond. Met 1 Jan. 1933 is aan den ad.. - den Pensioenraad 3. Spaans Dzn„ op lgr' vol ontslag verleend. Blijkens gegeven van de statistiek van het hooger onderwijs in Nederland over 1930—1931 waren niet minder dan 503 hoogleeraren in dien tijd in actleven dienst, terwijl aan de Neder- andsche Universiteiten en hoogescholen niet Under dan ruim 12.000 studenten stonden Inge- 'hreven. Het getal dergenen, die zich op aca- ?mische examens voorbereiden, is daarmee 5g geenszins uitgeput, want vele zoogenaamde udenten zijn niet ingeschreven. Berekend per mlllioen inwoners is het aantal afgestudeerden sinds 1910 meer dan tweemaal zoo groot geworden. ming van het huisbrand-contlngent In België niet zoo bijzonder gesteld. Dat lijkt wel vreemd, maar men moet bedenken, dat hulsbrandko- Icn de eenige kolensoort zijn, waarmee men geen groote afzetmoellijkheden heeft en waar voor dan ook nog vrij go*de prijzen te bedin gen zjjn. zoodat ook datgene wat men thans naar België mag uitvoeren, daar goede prijzen maakt. Het is dan ook juist, dat deze beslissing van den Belgischen ministerraad, zooals in dit Reuter-bericht ook vermeld werd, „mede van wege economische noodzakelijkheid” genomen moest worden, n.l. om in dezen harden winter de prijzen van hulsbrandkolen wat lager te krijgen door giooter aanbod in het buitenland. langhebbende organisaties In het stucadoors bedrijf een bespreking aangevraagd met de Interdepartementale Commissie, om haar hx compromis voor te leggen. Of de regeering zonder meer tot verleenmg van crislssteun aan de werkloozenkassen ad overgaan is onzeker. In Den Haag en Dordrecht hebben bij meer gemelde tarlefverlaging van 6.6 pet. de stuca- doorspatroons en de modern georganiseerd* gezellen besloten de oude voorwaarden te hand haven, zoodat de plaatselijke patroons door den landeljjken stucadoorspatroonsbond zQn geroyeerd Deze plaatsen hebben zich thus ook bulten de nieuwe regeling gehouden. De waarschijnlijkheid bestaat, dat d* ra- geering met name van den -.Alg. Ned. Stuca- doorsbond zal vorderen ook voor gemelde ge- meentep de verlaging van 10 pet. door te voe ren op straffe van onthouding van den extra- steun. Dit standpunt zal temeer grond hebben, omdat de stucadoors de hoogst bezoldigde groep vormen onder de bouwvakarbeiders, ondanks het feit, dat zU veelal geen 48 uren per week werken. De verdediger, mr. S. de Jong uit Amsterdam, had eenige getuigen décharge gedagvaard, die verklaarden, dat de polltle-agenten, zon der reden op v. D„ hebben geslagen, en dat deze als militant-communist bekend staat. Het O. M„ waargenomen door mr. van Aseb van Wijck, zeide, dat de verklaringen van de verbalisanten lijnrecht stonden tegenover die van de getuigen décharge, zoodat de politie rechter een keus moet doen. Verdachte ontkent den agent geslagen te hebben, doch spr. meen de, dat waar de verklaringen van de politie agenten overeenstemden, daaraan niet te twij felen viel. Derhalve achtte hij verdachte schul dig aan de ten laste gelegde ernstige mishan deling en elschte hij tegen hem 6 maanden gevangenisstraf. Mr. de Jong betoogde, dat door 6 getuigen is verklaard, dat er zonder aanleiding een char- ge is uitgevoerd, tot groote verontwaardiging van de Delf tenaren; zoo de getuigen charge dit ontkennen zijn hun verklaringen onbetrouw baar. Hier wordt wederom niet degene die slaat, doch degene die geslagen wordt, vervolgd. PI. constateerde, dat de arbeiders-beweglng 1 in Delft, mede door de gebeurtenissen op den 1 rooden Dinsdag grooten voortgang maakt. 8pr. zeide voorts, dat hij tegenover 2 politio- neele verklaringen er 6 van burgers had ge- steld. Zoo zelfs de politierechter het O. M. mocht volgen in zijn redeneering, hoopte pleiter dat hij dit niet in de strafmaat zou doen. Vonnis wijzend, verklaarde de politierechter j daarop het feit bewezen en veroordeelde v. D. tot 1 maand gevangenisstraf. Het bestuui van het Residentie-Orkest h«B de contracten met de orkestleden tege”J. as. opgezegd welke cpzegging is geschied w een schrijven van den volgenden Inhoud: „Het bestuur van de Vereenlglng ,.Het dentie-Orkest” ziet zich tot zijn leedwezen gr plaatst voor de noodzaak u bij dezen het me* u bestaande contract tegen 1 Mei 1933 op reggen- Deze noodzaak spruit niet alleen voort w den zeer slechten financieelen toestand on vereenlglng, maar ook uit het feit, dat het stuur van de Maatschappij Zeebad Scheve gen bericht heeft attvangen. dat- genoem<w Maatschappij althans voor het oogenblik In staat Is opnieuw een contract met het w sidentle-Orkest aan te gaan. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur niets on beproefd zal izten bij zijn pogingen om de mo» lijkheden, voor welke net zich geplaatst ziei «v te lossen. v» Het zal u vervolgens zoo spoedig mogelijx richten of en onder velke voorwaarden uw® derom eer contract kan worden aangeboae vai LA 1 sta me I vai 1 rei Brand!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8