ONS BLAD H I HERVORMINGEN IN PRUISEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Komt de ontwapeningsmotor los Het nieuws van heden NIEUWS VAN HET WESTFRONT HERRIOT NAAR I SPANJE Politie-troepen Dwangarbeid voor communisten OPHEFFING MINISTERIE JVAN VOLKSWELVAART DE BAROMETER Duitsch vliegtuig omgekomen JOH. I AUWERS MAANDAG 31 OCTOBER 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 27 f 2 r Wat doet Californië? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Regeering-Malypetr Het doel Therese Neumann Protest uit München Bolivia niet verslagen DE MONTEURS AAN HET WERK Treinramp bij Moskou bevestigd In verband met het Hoogfeest van Allerheiligen zal ons blad op 1 November a.s. niet verschynen. DE DIRECTIE ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op p9g. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Veiligheid niet los gelaten Twee inzittenden Weinig hoop op succes La ^4 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I i 1 1 Hervormingen in Pruisen. l Goudvondst in Sumatra. De loonk westie te Nüverdai. Het unrrecord van Oscar Ecg gebroken. Vier verschillende ernstige één StompwVk; O O iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiniiiim (United Press.) kousenpryzen over Rede te Poitiers; 4 milliard bezui niging op militaire uitgaven IIIHHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIllIlIllllliiiltlIHIllllllllllllllllHIIIIIIIIIHI Geneefsche rapport gereed (United Press.) Toch tot stand gekomen Paul Boncour over het ontwapeningsplan O Beiersch protest In Komt Kundt? te l l X 1 t s Republikeinen, die Roosevelt aanhangen Hoover Duitsch postvliegtuig omgekomen? Dwangarbeid voor Japansche communisten. De treinramp bij Moskou bevestigd Brandstichting in Den Haag; twee verdachten gehoord. De Economische toestand in Nederland. dit tot NUERNBERG, 29 Oct. (VD). De „Oberpfaei- ilsche Kurier” verneemt van welingelichte zijde, dat nog niets bekend is van een zich ter on derzoek beschikbaar stellen van Therese Neu mann. Het bericht daaromtrent is in leder ge val zeer voorbarig. In het bijzonder steunt oe vermelding van de kliniek te Wuerzburg geen betrouwbare gronden. Hoogste stand op Maar t' SUlaU f i Dievenbende van 16 man te Amsterdam ont maskerd. VUI arrestaties. l 1 ’ooruit- emeene BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR TsUfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaer f 2 85 M«* geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem LA PAZ, 29 Oct. (Per telefoon). De minister van oorlog Espada deelde mede, dat de Duit- 'che generaal Kundt thans zoo goed als zeker het opperbevel over de Bolivlaansche strijd- --chten zou aanvaarden. Voor het regeeringspaleis kwam het heden ot groote demonstraties, omdat de Kamer zich verdaagd had. Een geweldige menigte riep om president Salamanca, die tenslotte op bet bal kon verscheen. H(j vermaande de betoogers het vertrouwen op een gelukkigen afloop van den oorlog met Paraguay niet te verliezen. (United Press). dingswezen Braun zal worden belast met de waarneming van het Pruisische ministerie van Landbouw. Officieele mededeeling i MOSKOU. 29 Oct. (V.D.) Van officieele zijde wordt het ongeluk met den D-treln. dat op 16 October bij Lioebino in de buurt van Moskou is gebeurd, bevestigd. Toegegeven wordt, dat het ongeluk verscheidene slachtoffers heeft ge- eischt. De Ge poe heeft vijf spoorwegbeambten gearresteerd, die reeds Vrijdag voor een spe ciale rechtbank hebben terecht gestaan. We gens nalatigheid werd tegen hen de doodstraf geëischt. Terwijl officieel nog geen mededeeling over het aantal slachtoffers is gedaan, wordt elders van 44 dooden gesproken. Ook het aantal ge wonden staat nog niet vast. De hervormingen hebben het doel: le. Centralisatie door het onderbrengen van bijeen hoorende zaken in een ressort. De voor naamste maatregelen hiertoe zijn: uniformee- ring van School- en Credietwezen. centralisa tie van de onteigeningswerkzaamheden in het ministerie van Handel. Bouwtechnische aange legenheden zullen in de toekomst worden on dergebracht bij de bouwtechnische afdeellng van het ministerie van Financiën. 2e. Vereenvoudiging van den gang van zaken door het afschaffen van overbodige correfe- raten tusschen de verschillende ministeries en door het toevertrouwen van verschillende werk zaamheden aan lagere ambtenaren. Dit zal o. a. geschieden door opheffing van het ministerie van Volkswelvaart. 3e. De afschaffing van den dubbelen arbeid, die thans nog veelvuldig tegelijkertijd in het Rijk en in Pruisen wordt verricht, vooral in de ministeries van Handel en Landbouw. In het geheel wordt door deze verordening een vergaande bezuiniging op den Prulsischen regeeringsarbeld bereikt. GENEVE, 29 Oct. (V.D.) De ondercommissie der ontwapeningsconferentie, die tot taak had te onderzoeken In hoeverre de politletroepen van de verschillende landen onder de effectieve troepen gerekend en derhalve verminderd moe ten worden, of in hoeverre zij slechts dienen tot handhaving van de binnenlandsche orde, heeft haar werk verrassend snel met een rap port afgesloten. Het werk berust op de ant woorden op een vragenlijst, die door twaalf staten zijn ingezonden, o.w. Frankrijk, Enge land. Italië en Japan. Het rapport komt tot de conclusie, dat die politletroepen vallen onder de effectieve troe- :jen, derhalve volgens het Hoover-plan onder de te verminderen militaire organisaties, die beschikken over „collectieve wapenen", zooals machinegeweren, die een militaire opleiding hebben genoten, die behalve dat ze zijn onder richt in het gebruik van handwapenen, in ka zernes hebben geleefd, militair georganiseerd zijn of voor hun opneming in den politiedienst militair zijn gevormd. Het Pruisische Kabinet is onder voorzitterschap van Minister-President Braun bijeengekomen om te beraadslagen over de te nemen houding inzake de staatsuitspraak in het proces tusschen Pruisen, Beieren en Baden eenerzijds en het Rijk anderzijds. veel meer dan een luchtledige. Noch ikrijk wilde het aan- lent voor de besprekin- MUENCHEN, 29 Oct Het Belersche mi nisterie heeft fisch verzocht, Pruisen geen beslissing te nemen, vóórdat be sprekingen met de landen hebben plaats gehad. Volgens het inzicht van het ministerie be vatten de'plannen der Rijksregeering ernstige aanvallen op de grondwettelijke positie van alle Duitsche landen tegenover het Rijk. De hou ding van de Rijksregeering is een ontgooche ling voor hen. die vertrouwend op haar ver klaringen hebben verwacht, dat een Rjjksher- vorming slechts langs wettelijken weg en na onderhandelingen met de landen zou zijn in geleld. De Rijkspresident heeft den Rijkskanselier opgedragen, in antwoord op het protesttelegram aan de Belersche regeering mede te deelen. dat zij van onjuiste veronderstellingen uitgaat De maatregelen, die de Regeering in den zin heeft, blijven binnen den kring van bevoegdheden, die het Staatsgerechtshof aan den Staatscom- missaris heeft toegewezen. Justitie: dr. Meissner (Tsj. soc.-dem.). Onderwijs: dr. Derer (Slow, soc.-dem.). Handel: dr. Natousjek (Tsj. nat.-dem.). Landbouw: dr. Hodsjac (Tsj. agrariër - Slow, vleugel). Sociale voorzorg: dr. Czech (Duitsche s.-d.). Gezondheid dr. Spina (Landbouwbond). De overeenstemming met de Tsjechische en Duitsche sociaal-democraten is tot stand ge komen op de volgende basis: De salariskortingen bij de staatsambtenaren beloopen jaarlijks 600 millioen kronen. Hier door worden getroffen maandelijksche inkom sten van meer dan 9000 kr. De verlaging geldt ook voor de pensioenen. De ultkeeringen aan oorlogsinvaliden blijven onaangetast. De partüen hebben zich ook verplicht zorg te dragen voor een geordende staatshuishouding. Het „Verpfle- gungs’’-ministerie zal worden opgeheven. Over verdere bezuingingsmaatregelen wordt nog or> derhandeld. De geschorste penningmeester van den R. K. Bouwvakarbeidersbond te Rotterdam aange houden. Het kabinet-Braun protesteert wegens niet plegen van overleg BERLIJN. 29 Oct (W. B.) De Pruisische re- geeflng-Braun heeft een verklaring gepubli ceerd. .waarin het uitvaardigen van een Prui sische bestuurshervormlng, zonder dat tevoren met haar is overlegd, een schending wordt ge noemd van haar souvereinlteit. De opheffing van het ministerie van Volkswelvaart was geenszins noodig voor de handhaving van orde en rjjst en stond den Rijkscommissaris dus niet vrij. Bovendien is de hervorming gebaseerd op de verordening van Dietramszell, welke aan de Pruisische regeering en niet aan het Rijk het recht verleent tot het uitvaardigen van nood verordeningen. Te Berlijn acht men een nieuw proces Leipzig lang niet uitgesloten. ALKMAAR PAYGLOP 3 Ontwikkelen en afdrukken Weer naar Leipzig? a PARIJS. 31 Oct. (Reuter). Op zijn reis naai >anje heeft Herriot op een radicale vergade- ing in Poitiers het woord gevoerd over den fl ■lancieelen en economischen toestand van Frank rijk. Hjj verdedigde de financieele ontwerpen van de regeering, die hoofdzakelijk door een oezui- niging op de militaire uitgaven het tekort op de begrooting van 12 tot 8 milliard zullen terug brengen. Door de indiening van haar jongste plan had de regeering bewezen tot de ontwapenlpg krachtig te willen bijdragen, doch Frankrijk zou vasthouden aan zijn veiligheid, totdat de bewapening was vervangen door wederkeeri- gen bijstand. Frankrijk was ernstig bezorgd den kritieken toestand in de ontwapenings conferentie niet te doen voortduren en een nieuwen wedloop in wapening te vermijden Hjj sprak de hoop uit. dat allen, die in de '»ntwa- pening moedig wilden optreden, zich om het Fransche plan zouden scharen. De vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje moesten een voorbeeld zijn voor alle volken van de wereld. gang te brengen. Het heeft heel wat moeite gekost, voor Paul Boncour, de Fransche minister van Oorlog, met den Franschen Oppersten Oorlogsraad tot overeenstem ming kwam over dit plan, dat heel gecom pliceerd moet zijn, maar verder schijnt te gaan dan Frankrijk tot nu toe wilde. Met de definitieve beoordeeling van waarde van dit plan zal men ten wachten tot het volledig BERLIJN, 29 Oct. In den afgeloopen nacht zijn de besprekingen over de in Pruisen te nemen bestuursmaatregelen beëindigd en na het bezoek van den Pruisischen Minister Pre sident Otto Braun bij den Rijkspresident is de betreffende verordening vanmiddag gepu bliceerd. De verordening geeft den Pruisischen Rijks commissaris Von Papen machtiging tot het treffen van verschillende bezuinigingsmaatre gelen. Het Pruisische Ministerie voor Volkswel vaart wordt opgeheven en de werkzaamheden van dit departement over de verschillende mi nisteries verdeeld. De medische afdeellng zal worden ondergebracht bij Onderwijs, de afdee llng Volkshuisvesting bij Financiën en Sociale Zaken bij het Ministerie van Handel en Nijver heid. Dit laatste zal den naam krijgen van Ministerie van Economische Zaken en Arbeid. Tegelijkertijd zal de veterinaire afdeellng van het Pruisische Ministerie van Landbouw wor den ondergebracht bij het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken. Als commissaris wordt met het beheer der Pruisische Financiën de ^vroegere staatssecre taris dr. Popitz belast. De commissariale Prui sische minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Bracht, en staatssecretaris Popitz worden door den Rijkspresident tevens tot Rijksminister zonder portefeuille benoemd. Naar de „Lokalanzeiger” verder mededeelt, zal prof. Kehler belast worden met de waar neming als commissaris van de zaken van den Minister van Kunsten en Wetenschappen in Pruisen. Een direct verband tusschen Rijksministerle en Pruisisch ministerie wordt niet geschapen. Slechts in één geval is er s^pike van een per- soneele unie: de Rijksminister voor het Voe- SAN FRANCISCO. 29 Oct. (Per telefoon.) Na de senatoren La Follette en Norris heeft thans ook de derde leider van den progres- sieven vleugel der republikeinse!» partij. Hi ram Johnson (Californië) zich in een open bare verkiezlngsrede voor de candidatuur van den democratischen candidaat Roosevelt uit gesproken. Hun grief tegen Hoover richt zich vooral tegen diens verklaring, dat de gouden standaard der V. S. in den zomer van dit jaar in gevaar is geweest.’ Johnson is de verbit terde tegenstander van Wallstreet. Zijns in ziens waren de zakenlieden tijdens Hoover’s bewind de eigenlijke gezeggers vai^ het land geweest. Onder Roosevelt zou het volk weer baas in huls worden. De houding van Johnson is van beteekenis. omdat hij in het Noorden van Californië over een zeer groeten aanhang beschikt en omdat het zeer goed mogelijk is, dat die 22 kiesman nen vap Californië bij de presidentsverkiezing den doorslag zullen geven. PARIJS. 30 Oct. (Reuter). De Fransche mi nister van Oorlog. Paul-Boncour, heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van Ha vas o.m. het volgende verklaard: Het constructieve plan der Fransche regee ring gaat uit van de gedachte, te komen tot een krachtige en billijk verdeelde vermindering der bewapening. Het plan streeft er naar aan de legers, welke zich in de moederlanden van het Europeesche continent bevinden, een zui ver defensief karakter te geven, waarbij reke ning dient te worden gehouden met de geo grafische positie van elk land. Dit defensieve karakter dient zoo sterk mogelijk tot uitdruk king te komen. Daar het hier een interratio^ nale kwestie betreft, is de duur van den dienst tijd. welke door een land ,zal worden vast gesteld, afhankelijk van de bewapeningsvermin- dering. welke in het algemeen in het vc zicht wordt gesteld. Eerst nadat dit algel plan is aanvaard, mag tot verkorting van den diensttijd worden overgegaan. De berekening van den duur van het dienstverband en de aanpassing aan de nieuwe situatie dienen ’na tuurlijk aan de technische medewerkers van den generalen staf te worden overgelaten. Het constructieve plan, zoo verklaarde Paul Boncour vervolgens, gaat vergezeld van een reeks veiligheidspactenIn de eerste plaats het algemeene consultatieve pact, waarbij ook de Vereenigde Staten kunnen aansluiten, voorts het Volkenbondspact en de daaruit voortge vloeide verdragen, zooals het verdrag van Lo carno. alsmede het bovenomschreven militair^ pact, dat slechts de mogendheden van het con tinent zou omvatten. Krachtens de beloften I.Z. wederzijdse!» hulpverfeening zouden de legers dan op uniformen grondslag georganiseerd en beperkt kunnen worden. De beginselen van dit plan, aldus Paul-Bon cour. zjjn te Genève in overeenstemming met de militaire deskundigen der Fransche delegatie, alsook met Benesj, de Grieksche gedelegeerden en andere gedelegeerden ter Ontwapening? conferentie opgesteld. BERLIJN, 29 Oct. (W. B.) Omtrent het on derhoud tusschen Rijkspresident Von Hinden burg en den Pruisischen Premier Otto Braun, hetwelk een uur duurde en waaraan ook Rijks kanselier Von Papen deelnam, wordt het vol gende medegedeeld. Beide partijen verklaarden de uitspraak van Leipzig als grondslag van verdere handelingen te beschouwen. Braun verlangde, dat de bevoegdheden van den Rijkscommissaris, wanneer ze tenminste nog noodig waren, zouden worden beperkt tot het handhaven van orde en rust. Er diende verder gestaakt te worden met de persoons verwisselingen. Von Papen verklaarde, dat de Rljkscomnpssaris ook de geheele uitvoerende macht in Pruisen in handen diende te houden. Verder moest de' als noodzakelijk erkende hervorming van het Pruisische bestuur worden doorgevoerd, ter voorbereiding van een latere definitieve regeling door de wetgevende licha men. Persoonsverwisselingen waren slechts ge schied om zakelijke redenen. De Rijkscommis saris zou de Pruisische regeering in de gele genheid stellen, de haar toegekende rechten uit te oefenen, doch zou inbreuken op zijn ambtsbevoegdheid niet dulden. Braun handhaafde zijn standpunt en pro testeerde tegen de doorvoering der bestuurs- hervorming zonder overleg met de Pruisische regeering. Overeenstemming hieromtrent werd niet be reikt. Von Hindenburg vestigde er de aandacht op, dat de machtsmiddelen van Pruisen in het Rijk npodzakèlijk in één hand moeten worden gehouAn. om weer degelijke toestanden te krjjgenT Ook moest de politiek van Pruisen en het Rijk langs evenwijdige banen loopen Hij hoopte, dat omtrent de na de uitspraak van Leipzig ontstane situatie overeenstemming zou worden bereikt. Men kwam overeen, hierover verder in con tact te treden. den Rijkspresident telegra- omtrent de hervorming de moe- is ge- Auto in het kanaal b(j Purmerend dooden. Door de gladde wegen auto-ongelukken. Auto ‘tegen een D-trein bjj LONDEN, 31 Oct. (Reuter) Van net Duir- -he vliegtuig van den geregelden nachtdienst LondenKeulenBerlijn, dat Zaterdagavond om 8.55 uur van Croydon vertrok, werden reeds om 9.40 S.O.S.-seinen ontvangen, waaruit viel af te leiden, dat de machine in moeilijkhe den verkeerde en op zee was gedaald. Een plaats bepaling werd echter niet gegeven. Daar men vermoedde, dat zij niet ver van Dover voor de kust moest drijven, is een red dingsboot van Dover uitgevaren om net vlieg tuig op te sporen. Aan boord van het vliegtuig,dat met vracht goederen is geladen, bevinden zich alleen de pi loot en de marconist. In het Kanaal woedt een krachtige Zuldwes- terstorm, die bijwijlen een snelheid van zestig mijlen bereikt. Den geheeien nacht en op Zondag werd door de kustwacht-dlensten van het Kanaal gezocht, maar het gelukte niet eenlg spoor van het vlieg tuig te ontdekken. Bij het aanbreken van den dag. Zondag, werd door Keulen een vliegtuig, de D. 2009, uit gezonden naar Londen, om naar de vermiste machine te zoeken, maar ook deze pogingen bleven vruchteloos, zoodat men omtrent het lot van den piloot en den marconist in de grootste ongerustheid bleef verkeeren. Zondagmorgen werd echter een telegram ont vangen uit Brussel, volgens hetwelk een onbe kend stoomschip de beide aviateurs had gered Elk nauwkeurig bericht omtrent hun lot ont breekt echter nog. Volgens een bericht uit Ostende, zouden dee len der machine aan de Engelsche kust zijn ge signaleerd. Men gelooft, dat het ongeluk veroorzaakt is door brand, daar schepen, welke gisterenavond in het Kanaal waren, vlammen in de lucht '.ebben waargenomen. De vermiste vliegers hebben lange ervaring. De piloot Wilhelm Cuno heeft reeds 300.000 ki lometer in de lucht afgelegd, waarvan 120.000 in het nacht verkeer met Londen, en de marco nist Wemer Drebes vliegt reeds twee jaar m*'* Cuno op deze Hjn. Japan vonnist er 182 tegelyk TOKIO, 29 Oct. (Reuter) Een langdurig proces tegen communisten, die in den loop der laatste drie jaren gearresteerd zijn, is ge ëindigd met de veroordeeling van 97 commu nisten tot straffen, welke varleeren van levens lang tot twee jaren dwangarbeid. Vier communisten kregen levenslang, tien 15 jaar er? de overige 2 tot 9 jaar Bij zijn uit spraak wees de rechter ei op, dat de Japan sche communistische partij een onderdeel is van de Derde Internationale. De verdachten hebben tot revolutionnairen strijd aangezet en gestreefd naar de vestiging van een proletari sche dictatuur. Verder zijn nog 85 andere communisten ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 2 tot 12 jaar. oen president Hoover den sterk calee- renden ontwapeningsmotor weer op een hoog en trekkrachtig toerental wilde brengen door een waarlijk drastisch ontwapeningsplan, juichte de wereld in de hoop, dat de zoo lang in het vooruitzicht gestelde pleizierreis naar het vacantieoord des werkelijken vredes eindelijk zou aan vangen. Als een verlokkelijk fata morgana rees het beeld van de vroegere economische welvaart boven de kim van Genêve. Indien Hoover’s voorstel zou worden aanvaard, zou x de verpletterende druk van den steen der monstrueuse bewapeningen met een derde worden verminderd, zoodat het daaronder verdorrend economisch leven zich allengs weer zou kunnen gaan oprichten. Helaas, deze hoop bleek ijdel. Hoover’s initiatief werd van verschillende zijden met te veel waardeering besproken, dan dat men nog mocht verwachten, dat deze waardeering behalve schoone woorden ook schoone da den tengevolge zou hebben. Hoe sterker iets in deze verbijsterde wereld wordt aanbevo len, hoe minder men geneigd schijnt het aanbevolene in practijk te brengen. Deze paradox kenmerkt het internationale leven van onzen tijd. Op allerlei conferenties en congressen wordt de stelling verkondigd en verdedigd, dat slechts een wegnemen van de protectionistische belemmeringen van ’t internationale handelsverkeer tot verbete ring van den economischen toestand kan lelden, en recht tegen deze stelling in be ijveren de groote mogendheden zich om zich als weeke slakken terug te trekken in hun kalken autarkische huisjes, zoodat ook de kleinere uit noodweer verplicht zijn het zelfde te doen. De wereldopinie heeft zich sinds Jaar en dag op de meest ondubbel zinnige wijze uitgesproken voor een alge meen doorgevoerde, geleidelijke, maar we zenlijke bewapeningsvermindering, maar de hooge politici, de diplomaten en de des kundigen hebben op de meest dubbelzin nige wijze getracht aan deze bewapenings vermindering te ontkomen. Zelfs het prestige van Amerika bleek niet^root genoeg om hen te bewegen hun mollenwerk te staken. Het Hoover-lnitiatief werd practisch niet schoon gebaar in l^t Engeland, noch bKi! vaarden als fundflner gen te Genève. Slechts Duitschland, Italië en Sovjet-Rusland waren bereid het met meer dan platonische liefde tegemoet te treden. Duitschland had niets te verliezen, maar alles te winnen. Italië zag in Hoover's voorstel een prachtkans om de Fransche militaire hegemonie in Europa te kortwie ken, en Sovjet-Rusland voelt a priori voor elk plan, dat de agressieve bewapening der kapitalistische landen afbreuk doet. Hoover-voorstel voor een goed deel zal laten varen.Welken invloed zal een eenheidsfront van Amerika en Engeland inzake de ont wapening op Frankrijk, dat na Japan de a meest radicale tegenstander van Hoover s denkbeelden is, hebben? Frankrijk heeft zelf een plan uitgebroed om den defect geraakten ontwapenings motor, waarin de tureluursch geworden Duitsche zuiger is vastgeloopen, weer op PRAAG, 29 Oct. (V.D.) De regeeringscrisis neeft eeq verrassende wending genomen» De vrees dat< een ambtenarenregeering de salaris sen nog 4>eer zou verlagen dan nu in het voor- nehen ligt, heeft de Tsjechische en Duitsch<= sociaal-democraten tot toegeven bewogen. De Tsjechisch-agrarlsche afgevaardigde Malypetr is daarop door president Masaryk tot minister president benoemd. Verder zijn de volgende ministers benoemd: Binnenl. Zaken: Johann Cerny (Tsj. agrariër) Buitenl. Zaken: Dr. Benesj (Tsj. nat.-soc.?. Financiën: Dr. Trapl. Defensie: Bradatj (Tsj. agrariër). publiceetd. Herriot zelf, die als monteur des vredes volgens de in dit plan aange geven methode den ontwapeningsmotor onder handen zal moeten nemen, heeft blijkbaar weinig fiducie in het te verwach ten effect. Zijn rede in de Fransche Kamer over dit onderwerp klonk buitengewoon mat. Het spook van Duitschlands even- tueele herbewapening jaagt de Fransche achterdocht op tot een welhaast panischen, verlammenden schrik, welke zelfs de socia listen schijnt te hebben aangetast, getuige de rede van Léon Blum. Frankrijk heeft het echter uitsluitend aan zijn internationaal recalcitrante poli tiek te wijten, dat dit spookbeeld zoo’n dreigende vormen heeft aangenomen. Of het nieuwe plan van Frankrijk, dat In zijn veiligheidseischen verdacht veel op het indertijd algemeen verworpen plan-Tardieu Hjkt en zich in zijn consessfès slechts heet te bepalen tot een verkorting van den militairen diensttijd, in staat zal werk te maken, zal na de volledige publi catie ervan wel spoedig genoeg blijken. NEW-YORK, 29 Oct. (Per telefoon.) Presi dent Hoover bevindt zich op het.oogenbUk met zijn bijzonderen trein tusschen Ipdianapolls en Washington. Op de verschillendëhtations houdt hij telkens korte verktezingsredevoerlngen. wel ke hij zoover mogelijk aan de plaatselijke om standigheden aanpast. Zoo wees hij er in zjjn rede te Clarksburg (West-Virginia), waar een groote industrie van gebreide goederen beslaat, op, dat in dagblad-advertenties thans kousen worden aangeboden voor een prijs, welke 40 pet. beneden de productiekosten van de Clarks- -burgsche industrie is gelegen. Deze situatie is te wijten aan den toestand der buitenlandse!» valuta's en kan alleen door prohibitieve tarie ven worden weggenomen. oover’s ontwapeningsvoorstel bleef fladderen boven het meer van Ge nève zonder èen veilige rustplaats te vinden. Zal het eindelijk van uitputting terugkeeren bij zijn meester, evenals de duif, die Vader Noë de eerste maal over de desolaat verwaterde wereld uitzond? Ner gens Is op het oogenblik een groen takje zichtbaar, dat het als een teeken des vredes en der veiligheid zou kunnen meebrengen. Integendeel. Japan heeft met scherp op het arme voorstel geschoten en officieel verklaard, dat het ontwapeningsplan van den Amerikaanschen president niet In overeenstemming te brengen is met Jaoans recht op zelfverdediging. Zooals men weet, beschouwt Japan zijn veldtocht in Mand- sjoerlje en zijn aanval'en op China als ge- lechtvaardigde zelfverdediging, een opvat ting, welke door het onderzoek der com missie-Lytton als een leugen is gedisquaxi- ficeerd. Toch schijnen de Amerikanen den moed nog niet op te geven. De besprekin gen, welke Norman Davis, ^e gedelegeerde van de Vereenigde Staten oplde ontwape ningsconferentie, te Londen hefft gevoerd, schijnen een aanmerkelijke toenadering tusschen Amerika en Engeland te hebben bewerkstelligd, zoodat het niet ónmogelijk schijnt, dat Engeland zijn verzet tegen het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1