ONS BLAD Naar een grooten verzoendag Heden verkiezing Amerika I Uw MANTIN W KAMER EN TUIN VRAGEN JUIST DAT, WAT ONS FUNTENVOEDSa ii hÊDÈAIwmi VHUIHJGBMR tulULWINKEUEB cn FAW.ZAADNOORDUK WAAGPUIN 'ALKMMRlMaMmti H —O O VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS GOEDE WOORDEN VOOR ITALIË H00V$R OF ROOSEVEL TI I giers per radio op de hoogte zullen houden met 1 I hei resultaat van de verkiezingen. Else Müller vermist Herriot stroomt over van mildheid Autobotsing bij Valencia De laatste proefstemming Wie volgt Wie worden gekozen? Frankrijk bijzonder geïnteresseerd Overval op een geld transport Na de verkiezingen in Duitschland Communisten verliezen in Bulgarije Minister Benesj over ontwapening I By de laatste proef stemming werd president Hoover ver pletterend verslagen Het Weer,ll,,l,l,llll,llllll,IMIII,,,l,l,,,l,lllllll,IHI,l FINANCIEEL SCHANDAAL IN ALBANIË Ze zou VROUWEN IN DEN RIJKSDAG Ook Frankryk wacht in spanning af NOORD-HOLLANDSGH D Kanaal oversteken Een moedig chauffeur at RUCUA*** 'jACKSOU AMMS MTMüt CtSWlAM» HARJUSOt* Lloyd George HCKMklY ■OOWVtLT MAMIHS HOWtt r>i*i Lloyd George over d< werkloosheid ït Fransche ontwapeningsplan heeft een heel wat betere pers gehad dan het indertijd door Tardieu ontwor- Von Papen’ s onderhoud met Hindenburg VALENCIA, 8 Nov. (Reuter.) In de nabij heid der stad heeft een ernstig autorongeluk plaats gehad, doordat een vrachtauto met een personenauto In botsing kwam. Niet minder dan vier personen werden daar bij gedood en drie ernstig gewond. En toen deze gewonden in een andere auto naar het ziekenhuis zouden worden gebracht, overreed deze wagen een fietsrijder, die eveneens ge dood werd. 1 WUUUSON wwu» Heden worden in de Vereenlgde Staten geko men: De president, de vice-president, de senato ren in 33 en de afgevaardigden in 47 staten voorts de gouverneurs in 34 en verschillende hooge functionarissen in 39 staten, terwijl in 11 bondsstaten bovendien zal worden gestemd over de prohibitie d Z4 <1. <>1 m BUREAUX.- HÓF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433. Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voer buiten Alkmaar I 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spearnestad Haarlem den. Vier personen werden aan hoofd, armen en beenen gewond. Ook de chauffeur kreeg een schot in den onderarm. Hij verloor echter'niet sljn tegenwoordigheid van geest en gaf vol gas. Nadat hij het geld naar een zich in de nabij heid bevindenden politiepost had gebracht, be gaven de gewonden zich naar het ziekenhuis, om daar geholpen te worden. Een der gewon den moest worden opgenomen. De roovers hebben voor den aanslag gebruik gemaakt van een personenauto, die zij tusschen zeven en negen uur voor een café’hadden ge stolen. sentleelëracto^rn dustrieën van Groot-Brittannië. doch de land-l bouw moest tot zijn eigen redding bijdragen.' PARIJS, 8 Nov. (V. D.) Te Calais maakt men zich zeer ongerust over het lot van de Jonge Dultsche vrouw Else Müller, die in een kano het Nauw van Calais zou oversteken. Else Mül ler is Zaterdag langs de kust van Hamburg vla Nederlahd en België te Calais aangekomen. Zondag is zij weer vertrokken om naar Dover over te steken. Sindsdien heeft men niets meer van haar vernomen. voor Amerlkaansche te- Men van een Verwachting: Zwakke, ulteenloopende wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk zachter. Hoogste barometerstand: 773,9 te Sarna. Laagste bar.stand: 7443 te Isafjord. Zon op 7.10, onder 4.17. Volle Maan Zandag vjn. 7.48 Licht op 4.47. BELGRADO, 7 Nov. (Reuter) Het blad ..Politlka'’ bevat berichten uit Tirana over verl duisteringen aan Het Albaneesche ministerie van Financiën, ten bedrage van vier mlllloen goud francs. De Albaneesche minister van Financiën Karezzo, zou hierbij betrokken zijn. NEW-TORK, 8 Nov. (Reuter). De laatste proefstemming. welke georganiseerd is door de Hearst-bladen, heeft aangetoond, dat Hoover waarschijnlijk in 12 staten 181 klesmanstemmen en Roosevelt in 36 staten 350 klesman-stemmen zal veroveren. in een kano het pen voorstel, en terecht. Aangemoeaigd door dit moreele succes is Herriot naar Madrid gegaan, om aan de Jonge Spaan- sche republiek de hulde en vriendschap over te brengen van de oude Fransche. Behou dens enkele weinig beteekenende inciden tjes Is dit „beleefdheidsbezoek” feestelijk Verloopen. Herriot is befuifd en gefêteerd op een zoo hartelljke wijze, dat de slecht sluitende sluizen van zijn gemoed onmM- dellljk wagenwijd openflapten om de drin gende stroomen van zijn welsprekendheid te spuien. Men weet, dat de internationale achterdocht den verzoeningsgezinden Her riot op zijn Spaansche reis heeft achter volgd en hem geheime politieke bedoelin gen heeft aangewreven, als zou hij een militair accoord tusschen Spanje en Frank rijk hebben willen voorbereiden, om daar door de verbinding tusschen Frankrijk en Marokko vla Spanje te verzekeren en in de Mlddellandsche Zee een tegenwicht te vormen tegen Italië. Met verontwaardiging heeft de Fransche minister-president deze „verdachtmakingen” voor leugens ver klaard en zijn Spaansche collega viel hem daarin krachtig bij. Erg overtuigend zijn dergelijke offlcieele tegenspraken zelden en daarom heeft Herriot er thans nog een merkwaardig vol schepje opgedaan door buitengewoon welwillende woorden te rich ten aan het adres van het feestvierend fas cistische Italië. Op de partij-conferentie der radicaal-soclalisten te Toulouse heeft hij gezegd, dat het nu maar eens uit moest zijn met de wederkeerige speldenprik-poll- tiek tusschen de Latljnsche zusters. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirö DUSSELDORF, 8 Nov. (V. D.) Maandag avond omstreeks half tien zou een geldtrans port tot een bedrag van 48.000 Mark van het abattoir naar het hoofdpostkantoor worden gebracht. Het vervoer geschiedde in een taxi door vijf personen. Toen de auto het abattoir verliet kwam plotseling een tweede auto aan rijden, waaruit ongeveer 10 schoten op de in zittenden van den eersten wagen gelost wer. Italië heeft zijn grootheid in den oorlog bewezen (een zonderling argument voor n ▼redes- en velligheldsapostel als Herriot). en Frankrijk had het fiere Italië wel eens verkeerd beoordeeld. Vooral deze nederige laatste erkenning heeft diepen Indruk ge maakt in diplomatieke kringen te Londen Volgens de „Daily Telegraph” zien de En- gelschen in deze woorden zelfs de aanwij zing voor een nieuwen koers in de Fran sche politiek ten opzichte van Italië. Zij komen tot de conclusie, dat Frankrijk schijnbaar heeft ingezien door zijn voort- BERLIJN, 7 Nov. (W.B.) De vrouwen zijn onder de afgevaardigden van den nieuwer Rijksdag ongeveer even sterk als tot nu toe ver tegenwoordigd. De sociaal-democraten. die tot nu toe steeds de meeste vrouwen afvaardigden, zullen thans 13 vrouwelijke leden tegen 14 in het oude parlement tellen. Ook de communis tische fractie telt 13 vrouwen, één meer d^n tot dusver. Het Centrum zendt 5 vrouwen In den Rijksdag, de Dultsch-nationale partij 3 en de Beiersche Volkspartij en de Dultsche Volkspartij elk één. Het totale aantal yrbuwelljke afgevaar dlgden bedraagt 36. De nat. socialisten vaardi gen principieel geen vrouwen af. LONDEN. 8 Nov. (Reuter.) Tijdens het gis. teren in het Lagerhuis gehouden debat ove de werkloosheid, zeide Lloyd George, dat Engeland nooit van die voortdu rende werkloosheid bevrijd zou wor den, als niet min stens een millioen arbeiders op het land te werk wer den gesteld. Aan de hand van statistieken toonde Lloyd George aan. dat Nederland, België en Duitsch land de belde eersten vrijhan- dels-staten. de laat ste protectionistisch naar verhouding dn< maal zooveel menschen op het land werk zaam hadden en een veel grooter aantal ge huurde boerderijen hadden dan Engeland. Lloyd George sprak zich daarna uit voor eei groot plan inzake klein gehuurde boerderijei in Oroot-Brittannië. SOFIA, 7 Nov. (Reuter.) In Bulgarije werden gisteren in ongeveer 300 landelijke en 7 sterfe lijke gemeenten gemeenteraadsverkiezingen ge houden. De partijen van het regeeringsbloc verwierven samen 60 procent der uitgebrachte stemmen. De communisten liepen sterk ach teruit. BERLIJN. 8 Nov. (V. D.) Betreffende de be spreking van Hindenburg met den rijkskanse- Uer verneemt de „Lokalanzelger". dat de rjjks- kanselier ook rapport heeft uitgebracht over het verloop van de werkzaamheden van het rijkskabinet op economisch en grondweta-ge- bied. Het kabinet zal waarschijnlijk een be spreking houden, waarbij allereerst zal worden vastgesteld, inwelken vorm de onderhandelin- gen moeten gevoerd worden, die thans op grond van de verkiezingsresultaten noodig zijn. Hier bij zal tevens worden vastgesteld of de rijks- kanseller de onderhandelingen met de partijen zal openen, dan wel of hij het begin der rijks- dagonderhandellngen in begin December zal af wachten. Volgens de DAZ zal de kabinetszlttlng vooral gewijd zijn aan den flnancleelen toestand. De kaspositie is bevredigend. Natuurlijk is 4e fi nancieels toestand gespannen, maar men ge looft de moeilijkheden te kunnen overwinnen met gebruikmaking van de eigenlijk voor schulddelging bestemde 400 mlllloen Mark uit het Schacht-fonds en door het uitgeven van rijksschatkistbiljetten. u verkiezingen het Presidentschap gemoet gezien, is algemeen meening. dat regeerlngswisseling in Amerika ook een verandering met zich mee zal bren gen in de houding der Vereenlgde Sta ten tot het vraag stuk der interna tionale schuldenre geling. De „Petit Jour nal” plaatst zich op het standpunt, dat Amerika, Indien het op 15 December as. de betalingen zou opeischen, de geheels poli tiek van Lausanne weer op een zwak voetstuk zou plaatsen. rvwican *3 ASAM4 NEW-YORK. 8 November (VB.) De Ameri- rikaansche verkiezingsstrijd, welke met onge kende verbittering wordt gevoerd, heeft tot nu toe nog geen dooden of gewonden geëlscht. Men neemt aan, dat heden ongeveer 41 millioen Amerlkaan sche kiezers naar de stembus zullen trekken. De vooruitzich ten voor Roosevelt zijn nog gunstiger geworden, aangezien de meeste progressieve republi keinen en een groot aantal in- dustrieelen en bankiers zich z thans aan zijn zijde hebben geschaard. Senator Borah heeft zich er tot nu toe nog niet over uitgelaten, op wlen hij zijn stem zal uitbrengen, doch men neemt aan dat hij op Hoover zal stemmen. In Wall-street wordt 7:1 gewed ten gunste van Roosevelt. President Hoover heeft Maandagavond op weg naar zijn geboortestad Palo Alto uit den salonwagen, welke was gerangeerd op een een zaam spoorwegstation in de Rocky Mountains een laatste beroep gedaan op de kiezers door middel van de radio. De vroegere presidenten Coolidge, Roosevelt, Smith en Gamer zijn eveneens vóór de micro foon geweest en hebben de voor Amerika belang rijke kwesties van prohibitie, beschermende rechten en het herstel van het bedrijfsleven be sproken. Men verwacht overigens algemeen dat ook op den sociallstischen candidaat een groot aantal stemmen zal worden uitgebracht. De democraten hebben in de „underground" reclameblljetten laten aanbrengen, waarop staat: Verheugt U er over dat het ergste ach ter den rug 1b. Nog slechts enkele maanden een regeering-Hoover!” Groot opzien heeft het gebaard, dat blanke t studenten voor de eerste maal In de negerwük van New-York, Harlem, een grooten propagan- da-optocht ten gunste van den „zwarten" so- clallstischen candidaat voor het Huls van Afge vaardigden, Crosswayth hebben gehouden. Het Hearst-concem zal te New York het re sultaat der verkiezingen met veelkleurige schijn werpers op den nachtelijken hemel projecteeren. Amerikanen gaan niet slapen De bevolking van het geneele land zal tot in len ochtend wakkeer blijven om den uitslag te vernemen. i De danslokalen en cabarets te New York bli)- ven tot 5 uur in den ochtend geopend. De spoorwegen en de lucht vaar unaatschap- PARIJS, 8 Nov. (Reuter). In de pers wordt met groote spanning het resultaat der UhcouitGRi I0MMR0M V TMT W J Vleeschinvoer beperkt? LONDEN, 7 Nov. (Reuter). De Brltsche minister van Landbouw. Elliott, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat buitengewone voorstellen zijn gedaan ten einde in het be lang van den Britschen landbouw den Invoer van vleesch te beperken. De Importeurs aan de Plata-rlvler zijn bereid, den Invoer van scha pen en lammeren terstond met 20 pet. te ver minderen, en dien van bevroren vleesch on- mlddelUJk met 10 pet. en later nogmaals met 10 pet. Met betrekking tot den invoer van bacon en ham uit Scandinavië, zélde minister Elliott, dat heden besprekingen zijn gevoerd met vertegen woordigers van Denemarken, Nederland, Zweden en Letland, terwijl morgen met andere vertegenwoordigers zal worden onderhandeld. Van Brltsche zijde werd hierbij de hoop ge- uit. dat de desbetreffende regeeringen haar medewerking zouden verleenen aan een vrij willige overeenkomst. Het is haar duidelijk ge maakt. en dit zal ook morgen geschieden, dat, als gevolg van het verband tusschen alle soor ten vleesch, soortgelijke beperkingen als voor de andere vleeschsoorten tegelijkertijd ook zul len moeten worden aangebracht In den Invoer! van bacon en ham. Volgens de Press Association zou de Brit- sche regeerlng een onmiddeljijke beperking wll-l len verkrijgen van 20 pet. voor den invoer vaiJ bacon en ham. Ook de Invoer van vleesch uil Australië en Nleuw-Zeeland zal beperkt moeterl worden. Deze Dominions zouden eveneens be-l reid zijn haar medewerking te verleenen aail een spoedige beperking van den vleeschinvoerl Accoord tusschen Frankryk Duitschland en Italië noodzakelyk PRAAG, 8 Nov. (Reuter) De Tsjecho-Slo- waaksche minister van Bultenlsndsche Zaken Benesj heeft gisteren voor de commissies voor bultenlandsche aangelegenheden van béide Ka mers van het Tsjecho-Slowaaksché parlement een rede gehouden, waarin hij oojt het ontwa- penlngsvraagstuk en de Dultsche eischen in zake toekenning van gelijke rechten behandelde. Benesj drong aan op het sluiten van een vei- llgheldspact door de mogendheden van het vas teland van Europa, zooals dit in het Fransche plan is ontworpen. Hij noemde het bereiken van overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland In zake het veiligheidsvraagstuk niet alleen mogelijk, doch ook absoluut nood zakelijk voor het handhaven van den vrede In Europa. De vrede op het continent, aldus Benesj hangt in hoofdzaak er van af, of Duitschland. Frankrijk en Italië het er over eens worden, een oorlog In Europa tot eiken prijs te zullen ver hinderen. Hiervoor is een speciaal accoord tus schen deze drie gröotë mogendheden, met mede werking van alle andere Europeesche staten verelschL Er moet geleidelijk worden ontwapend, zeide Benesj ten slotte, en het veiligheidsvraagstuk voor alle landen moet worden onderzocht n»e' toekenning van gelijke rechten aan allen. durend verzet tegen de wenschen van Italië een samengaan van dit land met Duitsch land tegen Frankrijk eerder te bevorderen dan te verijdelen. Door Herrlot’s welwillen de woorden achten zij de kansen voor een overeenstemming tusschen Italië en Frank rijk op het gebied van de bewapening ter zee aanzienlijk gestegen. Alleen vreezen zij, dat thans weer een vler-mogendheden- overeenkomst voor de Mlddellandsche Zee tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Spanje op de proppen zal komen. Engeland en Amerika hebben zich indertijd op de vlootconferentie te Londen reeds tegen zulk een overeenkomst verzet, omdat zij zulk een overeenkomst overbodig achten, wan neer de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië worden verbeterd. Of het juist is zulk een gewichtige be- teekenis te hechten aan enkele „Itallen- freundllche” uitlatingen van Herriot, die misschien alleen maar de politieke verden kingen. naar aanleiding van zijn Spaansche reis gerezen, heeft willen wegwerken, zal de toekomst moeten leeren. Maar zeker is, dat Herriot op het oogenblik met veel gevoel de rol van voorzanger voor den grooten ver zoendag zingt. y y Yat men ook van den radicaal-so- yy cialistlschen Franschen premier Herriot kan zeggen, niet, dat hij gebrek heeft aan sentiment. Integendeel. HU Ujdt aan een abundantie van gevoel, welke zich op commando lijkt uit te storten in een milden regen van ontroerend en ontroerd klinkende schoone woorden over vrede', vriendschap en veiligheid, een regen, die de verstokt anti-Fransche politieke harten moet doorweeken tot vloeibaar wor- dens toe. Hij is de meest sentimenteele staatsman, dien Frankrijk sinds lang heeft gehad. Dat bleek reeds te Lausanne, toen hij na de moeizame, maar ten langen leste toch geslaagde besprekingen over de ver mindering der herstelbetalingen van louter opluchting een Fransch en een Duitach meisje tegelijk omhelsde als een theatrale vingerwijzing voor de volkeren der aarde, hoe zU zich dienden te verzoenen, hellicht heeft Herriot bij die gelegenheid de melodie van zijn lievelingscomponist Ludwig von Beethoven in zUn binnenste geneuried: .jSeid umschlungen Millionen". Of heeft hij dezen tekst misschien voor zichzelf gewij zigd In: ..Beid verschlungen Millionen?” Sinds Lausanne zijn vele maanden verloo- pen, maar nog altUd stroomt Herriot over van een larmoyante mildheid, welke lijn recht lijkt te willen aansturen op een groo ten Internationalen verzoendag Het groote doel, dat hem blijkbaar voor oogen zweeft, is: Frankrijk te bevrijden uit zijn politiek isolement, dat zijn zwakheid In plaats van zijn kracht dreigde te worden. Het Fransche ontwapeningsplan, over welks noblesse en voortreffelijkheid hij maar niet uitgespro ken kan komen, kan tot dit doel bijdragen, indien bet aanvaard wordt. Maar deae aan vaarding is nog allerminst-verzekerd. Enge land is op het oogenblik bezig zelf óók een ontwapeningsplan op te stellen, en naar verluidt, zou er ernstige oüeenigheid in bet Brltsche kabinet heerschan over de beper king der militaire luchtvaart. Het is jammer, dat het eene internatio nale plan het andere ultlokt. en dat de groote mogendheden het aan hun prestige verplicht meenen te zijn elk met een eigen initiatief voor den dag te komen. Al die plannen-makerij roept nieuwe tegenstellin gen in het leven. Het ware wellicht beter, indien zij één plan pasklaar trachtten" te maken aan hun soms dlvergeerende ver hingen, Inplaats van het eene plan op het andere te stapelen tot een internationale spraakverwarring verwekfcenden toren van BabeL COOUOM

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1