Op den rooden Hoogtij-dag” Prikkeldraad Door tram gedood Op langen termijn Vreeselijk drama Ontvluchting uit de gevangenis Witte schim gezien PROTECTIONISTISCH? Het gevaar bezworen DE BEGROOTING 1934 Schema bij regeering in Indië VROUW VERDRONKEN ONGEVAL OP SCHEEPSWERF STAKING IN DE RESIDENTIE Electricien neergestort DE CRISISVARKENSWET R.K. MIDDENSTAND Bezwaren ontwikkeld Centrale Raadsvergadering van In vlaag van waanzin 99 Zeshonderdduizend AUTO TEGEN EEN BOOM geven gehoor WIELRIJDER OVERLEDEN Het ongeluk te Roosendaal DE REDDENDE BOOMTAK VAN EÉN DAK GEVALLEN Een geheime branderij ontdekt Na vyf jaren weer voor den rechter Twee bejaarde dames onder Velp slachtoffer van den plaat- seljjken toestand DE DIJKVERZAKKING BIJ RAVEN STEIN SMOKKELEN VAN MARGARINE aaM eflOta INDISCHE POSTVLUCHTEN In den regenzwaren morgen trek ken de rooden door de resi dentie naar Houtrust Het liep in de gaten T T“ een onzer lezers, die zich blijkbaar \f zeer bezorgd maakt over de laatstelijk aan den da^ gelegde handelspolitieke neigingen van onze Kamerfractie, ontvin gen wij déze ontboezeming; Het muziekkorps der Royal Horse Guards, dat een kort bezoek aan ons land brengt, is gisteren in de hoofdstad aangekomen By Van Gend en Loos Het lijk drijvende gezien Auto met varken* van den dijk De Prins naar Mecklenburg Tijden* herfsttocht K. N. A. C. van de In een haag gedrukt Duitscher met groene oogen aan de cel ontsnapt Zware straf en boete R. K.ST AT EN FRACTIE IN NOORD-HOLLAND Vrouw berooft zichzelf en haar drie kinderen het leven DINSDAG 8 NOVEMBER DE HOY AL HORSE GUARDS IN ONS LAND poot gebroken. ten volgende ont- deze wandeling door de buitenwij- had ge- van van ae wet ae oe den ondervangen. De Bond telt thana zes i zeven duizend leden. De acht-en-twintig-jarige slagerszoon. welke Zaterdag op de Bredaschebaan. onder Roosen daal. zich bü het fietsen aan een auto vast klemde. de macht over zijn stuur verloor en en tegen den grond viel, is. naar wij vernemen, aan de gevolgen van hersenschudding, eenige uren na het ongeval overleden. van Am- wlt- Het vliegtuig de ..Pelikaan” is Zondagmiddag om 15.18 uur op Schiphol geland. De bemanning bestond uit de heeren: Hon- dong. eerste bestuurder. Abspoel, tweede be stuurder. Naber, mecanicien, en v. d. Smacht; marconist. Gisterenochtend is de 32-jarige werkman J. P. bü het verrichten van werkzaamheden op het dak van de „Witte Socióteit" aan het Plein te ’s-Gravenhage daarvan afgevallen. De onge lukkige bezweek vrijwel onmiddellijk bekomen verwondingen. Zaterdagnacht zagen de Kon. Marechaussees van Hengelo (O.) om ongeveer één uur. op de Bleek, vier mannen, voorzien van fietsen, be laden met eenige cementzakken. die hun ver dacht voorkwamen. In den Kanaalweg werden zij door de marechaussees Ingehaald, waar bij onderzoek blaek dat zjj gesmokkelde margarine bjj zich hadden Eenige weggeworpen pakken werden later teruggevonden. De margarine is in beslag genomen, terwijl proces verbaal werd op gemaakt. Bij het Bergsloepsche Veer onder Bergam bacht passeerde Zaterdagmorgen een groote vrachtarfto van de Vereeniging van Varkens houders te Bergambacht en Lekkerkerk. beladen met een vijftigtal varkens. In een bocht van den weg stond een melk- auto van de N. V. Amllko. waarvan de chauf feur bezig was melkbussen te laden. Teneinde den man, die Juist overstak, niet Het Bestuur van den Bond va" Varkenshou ders. gevestigd te Gouda en opgericht 17 Oc tober IJ. ter bescherming van de varkenshou ders, heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gezonden, waarin ernstige bezwaren ontwikkeld worden tegen de Crisls- varkenswet, ofschoon in het algemeen de Bond en zijn leden waardeeren de pogingen -van den In Rusland waren gisteren alle bedrijven stil gezet ter gelegenheid van den vijftienden jaar dag der October-revolutie. Over het Roode Plein te'Moskou brandde het roode vuur van vaan dels, vlaggen en leuzen, die millioenen proleta riërs in ontzagwekkenden verheerlijkenden om megang ronddroegep. De uiterst-linksche bladen trompetterden in de avondbladen den schrikaanjagenden vooruit gang van het communisme bjj onze Oostelijke buren. Een week geleden daverde het plaveisel van de Eeuwige Stad onder de voeten der feest vierende fascisten die evenzeer op een overwin ning kunnen groot gaan. In dezen tijd, waarin de opgekropte gemoede ren op straat een uitweg zoeken voor hun haat of liefde in hongeroptochten en jubelstoeten, besloot het Nederlandsch Vervond van Vakver- eenigingen in samenwerking met de S.DA.P. in de luxe residentie van ons vaderland met .maximale krachtsinspanning" te protesteerer. tegen regeering en reactie en te demonstreeren voor ontwapening, socialisatie, uitvoering var groote werken, 40-urige werkweek alsmede voor extra-belasttngheffing van vermogens en hooge inkomens. Zeshonderd-duizend arbeiders beslo ten zich op dezen rooden .Jioogtij-dag" dienst baar te maken aan de propaganda voor wat de leiding noemde: „onze positieve elschen". Op gedreven door de zich steeds verscherpende con currenten van CPH. en OS.P. op geraffineerde wijze partij trekkend van een door-en-door verziekte economie, waarin werkloosheid we lig tiert en contrasten zich tergender afteeke- nen, ontwierp het demagogische bestuur der Te Rotterdam viel Zaterdagmiddag de 30- jarige electricien T. v. D. van een ijzeren lad der met zijn hoofd op een dekschuit die nabij de scheepswerk Nlehuis en van den Berg lag. Arbeiders, die het ongeluk zagen gebeuren, mochten het geluk smaken, den man. die na zijn val in het water was gevallen, weer bo ven te brengen. Met ernstige hoofdwonden werd hij naar het ziekenhuis asm den Coolslngel overgebracht. ‘^fe-dagmlddag is op de Waal tusschen Mil- lingen en Nijmegen verdronken de 57-jarige A. van Wyler. Toen de kapitein van de sleepboot ..Nanny- Pr., de ronde deed over het schip, bemerkte hij, dat zijn vrouw niet meer aan boord was. De schipper van de sleepboot Maarbor ver klaarde kort te voren iets op het water te heb ben zien drjjven, dat oppervlakkig leek op een stroozak. De man had er verder geen aandacht aan geschonken. Er is geen twijfel aan, of de schipper heeft de vrouw zien drijven, maar geen moeite gedaan om de vrouw op te visschen. De vrouw was gedomicilieerd in Dordrecht. De kapitein heeft 50 gulden belooning uitgeloofd voor het vinden van het Hjk. Inleiding over: „Het Economisch Instituut van den Middenstanddoor den heer J. J. R Schmal. secretaris van het Instituut en hoofd van de onderafdeeling voor Middenstandsaan- gelegenheden van het Departement van Eco nomische Zaken en Arbeid. Inleiding over: „De goederenrull met Dultsch- land’ door dr. P G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel te Geiden. Inleiding over: ..De Winkelsluitingswet, haar praktijk en uitvoering”, door mr. J. A. G. M. van Heilenberg Hubar. directeur van het Na tionaal Hanzebureau en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Om 9 uur wordt in de St. Theresiakerk aan het Westeinde een H. Mis opgedragen door den zeereerw. Rector G. Brink, geestelijk adviseur der Haagsche afdeellng. In verband met haar onlangs herdacht 25- jarig bestaan, biedt de Haagsche afdeellng aan de afgevaardigden een feestavond aan. roode partij en vakbeweging de plannen voor dezen dag. «Jie het volk moet verblinden met averechtsche en onuitvoerbare leuzen en waar boven de bliksemafleider uitsteekt, waarlangs de leugen en het bedrog moeten verzinken, waarop met schijnbare verontwaardiging verzet aangeteekend' tegen de voorgenomen en Onder het chauffeurs- en bestellerspersoneel van de firma Van Gend en Doos te 's-Oraven- hage is een staking uitgebroken, die nagenoeg 150 man tot dat personeel behoorende omvat. Het is een z.g. „wilde” staking; zjj wordt n.l. niet geleid door de transportarbeldersorganlsa- ties. waarbij de meeste betrokkenen zjjn aan gesloten. doch door een voor deze gelegenheid door laatstgenoemden in het leven geroepen stakingscomltë. Aanleiding tot de staking is. naar wU van werknemerszüde vernemen, het ontslag, gege ven aan drie chauffeurs omdat zjj een paar on gevallen hadden gehad. Voorts wordt naar hun meenlng aan het col lectief contract (dat 1 Juli as afloopt) door de directie niet voldoende de hand gehouden. De werktijden van 110 uur per 14 dagen, in dat contract genoemd, zouden n.l. herhaalde- HJk worden overschreden. Ook zijn er eenige andere grieven. daartoe dwingen, willen en wjj van den gulden regel wel af- BATAVIA. 7 Nov. (Aneta) De begrootlngs- commlssle diende een schema In voor den grond slag der begroeting voor het dienstjaar 1934. waarbij een sluitende begroeting op 40 tnillloen na wordt verkregen De raming der inkomsten bedraagt ƒ275.300 0Ó0 bovendien f 25.000.000 uft nieuwe of gewijzigde belasting. Hel tekort ad 40 000.000 is verantwoord, aan gezien dit bedrag gelijk slaat aan de aflossing der vaste schuld. De rest van 't bestaande tekort ad f 50.000 000 tot 60 000 000 moet worden gevonden door een verdergaande verlaging van de uitgaven over de gehecle Unie. De Regeering nam het schema aanstonds in studie. uitren, iwre er van nanoen een poot gebroken. Slechts met behulp van velen gelukte het de verschrikte dieren bijeen te drijven en onder te brengen In de schuur van den landbouwer Ooms. Indien de auto niet aan een tak was blijven hangen, zou bet kind ongetwijfeld verpletterd zjjn. De auto die betrekkelijk weinig schade had leden, werd met een kraan opgetakeld. Tevergeefs hebben wij in dit citaat naar het bewijs van onze laaghartige oneerlijk heid gezocht; onnoozel, als we zijn, kunnen wij hierin niets anders lezen dan een her haling van Dr. Wibaut’s meenlng, dat socialisatie werkloosheid veroorzaken zal. Uit het verdere in het artikel blijkt ons echter, wat de heer Wibaut on» eigenlijk verwijt: wij hebben in ons stukje „Prikkel draad". naar den bekenden weg ge vraagd: Onze redactie zoo schrijft Dr. Wibaut weet zéér wel, dat in geen enkele publi catie over zulke socialisatie, van het ver voerbedrijf, of van gemeentelijke melkvoor ziening of broodvoorziening ooit een andere voorstelling is gegeven dan in zijn prae- advies werd gegeven. Onze redactie weet ook zoo vervolgt hij dat in hetzelfde prae-advies, waaruit wij een stukje knipten, wordt betoogd, dat uitsluitend door „ordening der wereldpro ductie” de opheffing der werkloosheid kan worden bereikt. Ziet u: daar zit de kneep! Wij hadden 's heeren Wibauts conclusie niet zoo suggestief mogen overnemen, en zéker hadden wij daaraan onze inslnuee- rende vragen niet mogen toevoegen; t was immers allemaal oud nieuws, wat de heer Wibaut verkondigd had Het ontgaat ons ten eenenmale, waarom wij oneerlijke bestrijders gescholden moe ten worden, als.wij oud nieuws, door den heer Wibaut weer eens verkondigd, verder colporteeren en daaraan enkele logisch - onvermijdelijke vragen toevoegen. Of zit onze oneerlijkheid in de weinige aandacht, welke wij besteed hebben aan de socialistische wijsheid, „dat uitsluitend door ordening der wereldproductie de op heffing der werkloosheid kan worden be reikt”? Ons dunkt echter, dat de heer Wibaut zich daarover allerminst beklagen mag, ons, integendeel, daarvoor heel dankbaar moet zijn! Wanneer wij den heer Wibaut nu Immers weer eens met nadruk hooren verzekeren, dat gedeeltelijke verbetering van een be drijf door socialisatie de werkloosheid niet kan opheffen, en dat daartoe noodig is algeheele socialisatie van het geheele be drijfsleven natuurlijk over de heele wereld! wanneer wij het slagen van het socialisme dus afhankelijk gesteld zien van een volledige en tot in alle finesses functionneerende .Planwlrtschaft", dan wordt ons en ieder ander heel het socialisme tot een.... hersenschim! Hoe minder op die consequentie gewezen wordt, des te méér kans heeft het socia lisme o.l. nog om een niet verder dóórden kende massa geestdriftig te stemmen voor „het heilig Ideaal”.... Wie zich echter de consequentie realiseert en dus concludeeren moet tot volslagen onmogelijkheid van het socialisme In de praktijk, hij zal er feestelijk voor bedan- ken, zich bjj de S. D. A. p. aan te sluiten. Eigenlijk had de heer Wibaut ons dus dankbaar behooren te zijn voor onze on eerlijkheid”! De herfsttocht van de K N A. C. Is niet zon der ongelukken verlocpen. Te Heln’OUv Zondagochtend een ernstig ongeluk plaats, toen een auto van twee deelnemers aan den tocht, de heer J. de Jong en zjjn zoon op den Kanaal dijk met groote vaart tegen een boom botste. Belde heeren werden door de voorruit geslin gerd en moesten in het St. Anthonluszlexen- huis worden opgenomen, terwijl de auto heel werd vernield. Doctor F. M. Wibaut, de e kon oom van de S. D. A. P„ heeft zich aan een onnoozel stukje „Prikkeldraad" blijkbaar pijnlijk geprikt. Hoezoo? ’t Klinkt ongelooflijk, maar 't Is niette min de simpele waarheid: omdat wij een conclusie van ïiem zij het In eenlgszins andere Jennen tot onze conclusie maakten. omdat wij hem uit zjjn prae-advies. uitgebracht voor de „Ver eeniging tot Bestrijding van de Werkloos heid" na-zegden, dat socialisatie „op zich zelve” werkloosheid zou veroorzaken, en omdat wij, quasi verbaasd, daarbij de vraag stelden, of socialisatie derhalve de werk loosheid krlsis of geen krlsls nog ver ergeren zou. of het socialisme ons dus. wat de werkloosheid betreft, van den wal in de sloot zou helpen. Dat noemt Dr. Wibaut niet minder dan „oneerlijke bestrijding", „een staaltje van oneerlijkheid in politieke voorlichting". Om te demonstreeren, hoe oneerlijk wij wel zijn, schrijft de heer Wibaut In zijn ..Economische Kroniek” (8e Reeks, no. 45) in „Het Volk”: Op de Najaars-Centrale Raadsvergadering van den Dlosesanen Middenstandsbond „De Hanze" in het bisdom Haarlem, welke op Woensdag 16 November te 's Gravenhage zal worden gehouden, zullen de volgende voor drachten worden gehouden: Zondag heeft op den Rjjksstraatweg te De Steeg, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee bejaarde dames het leven-heelt ge kost. Van de richting Velp kwam een motorwagen van de Geldersche tram, terwijl de beide dames gaande in de richting Velp; zich op de tram rails bevonden. Door een bocht in den weg bemerkten de dames de tram niet. Op ongeveer 50 M af stand zag de bestuurder plotseling de belde dames. HU remde uit alle macht, doch kon door de gladheid der rails den wagen niet zoo spoedig tot stilstand brengen. De belde dames bemerkten plotseling het gevaar, waar in zU verkeerden en sprongen belden naar links, waar zich een haag bevindt. De ruimte tusschen de haag en de tram was zoo gering, dat zü belden door de vooruitstekende deeïen van de tram werden gegrepen. Zeer ernstig gewond werden zU per autobran- card naar het Gemeentelük Ziekenhuis te Velp overgebracht waar zü Maandagnacht aan de bekomen verwondingen zUn overleden. De politie stelde onmlddelUJk een onderzoek in. waarbij bleek, dat de remmen van de team in orde waren. Maandagmorgen heeft de commissaris van politie der gemeente Rheden. In gezelschap van den officier van Justitie, mr. baron SpeUaart van Woerden, den toestand ter plaat se opgenomen. Hierbij is komen vast te staan, dat het on geluk te wUten Is aan den plaatseUjken toe stand en het ongelukkige telt, dat de belde dames in plaats van op den vrijen weg te sprin gen, zich tegen de haag hebben gedrukt. „Uit de verschillende persverslagen heb Ik het gevoelen geput dat de R. K Kamer fractie „en bloc” den Minister van Finan ciën zoude gesteund hebben, zoo het op een stemming over de heffing van opcenten op ens Invoertarief ware aangekomen. Het consigne moet den heeren vertegenwoordi gers van boven af verstrekt zijn, m a w. de gemanifesteerde gevoelens vertolken den partijgeest, die, blijkens dit geval, op pro tectie gespitst is, doch dan zekerlijk niet door alle kiezers gedeeld wordt. Voor de laatste verkiezingen is de vraag „vrijhan del of protectie” menigmaaf onderwerp van gesprek geweest, doch het hoofdbestuur heeft toen niet recht voor zijn houding wil len uitkomen. Th#ns heeft het kleur bekend en. naar ik verwacht, zal dit niet nalaten invloed te oefenen, wanneer bij tijd en wijle weder des kiezers stem gevraagd wordt.” Maandagnacht heeft zich te Wassenaar ten huize van Ir W Buigplein 22, een verschrik kelijk drama afgespeeld. De echtgenoote van Ir. W.. die sinds ge- ruimen tijd in een zenuwlüdersgesticht was verpleegd, was Vrijdag jl. als zeer verbeterd daaruit ontslagen. Hedennacht nu heeft zij in een vlaag van waanzin, zonder dat haar echtgenoot dit be merkte, haar drie kinderen, een tweeling van vier jaren en een kindje van één jaar uit hun bedjes gehaald, naar de keuken gebracht, waar zU ze op stoelen neerzette. Zelf ging zij daar ook zitten, maar niet dan nadat zij 5 gaskranen in de keuken had open gesteld. Toen de heer des huizes hedenmorgen waakte, miste hij zün vrouw. HU ging haar zoeken en vond haar Hjk In de keuken met de lükjes van zijn drie kinderen. De verslagenheid in het dorp is zeer groot. wordt 1 ten deele reeds uitgevoerde loon- en salariskortingen en tegen het „weltereneen werkwoord door een handig sociaal-democratisch journalist ont dekt. Een werkelijk bewonderenswaardige actie ont plooide zich over alle deelen van het land, aan- gewakkerd door de wekenlang aan den kop van de bladen der Arbeiderspers herhaalde plei dooien. en geholpen door bondige manifesten en vlammende toespraken voor de V A R.A.- microfoon. Toen kwamen de tegenvallers, en met zeldzaamshandig politiek inzicht wist de leiding partU te trekken van de besluiten der ministers Ruys de Beerenbrouck en Reymer; de eerste die weigerde stempelfacillteiten voor de werkloozen te verleenen en de tweede, die on danks het volgens de bladen gunstig lui dende advies van den Radioraad de uitzending der demonstratie door de V,A:R.A verhinderde. Op vragen van het Kamerlid Keestra en in de Memorie van Antwoord over de RUksbegrooting verklaarde de regeering ..betoogingen en demon straties, in beginsel geenszins ónmogelijk te ma ken. doch zierf evenzeer te onthouden van alle maatregelen, die haar zouden kunnen bevorde ren”. en hardnekkig heeft zü vastgehouden aan dit standpunt, toen haar verzoeken om het te gendeel bereikten. ZU liet het. terwijl zijzelf waakzaam bleef, aan het plaatseluk gezag over toestemming te ver leenen. wyl zU het niet oirbaar achtte het ver antwoordelijkheidsgevoel dier organen te ver zwakken. De burgemeester van 's-Gravenhage stond de betooging toe. maar. onder be paalde voorwaarden, waarin deze blUk gaf door de ervaring van Prinsjesdag veel te hebben ge leerd. en waarvan wel de voornaamste was het voorschrift omtrent de te volgen route, die de Arbeiderspers zonder één kik te geven aan vaardde. Vandaag brengen 33 extra-treinen en tien tallen autobussen zeshonderd-duizend menschen naar Den Haag, die na afloop der redevoerin gen op Houtrust aan een der buitenkanten van de stad gelegen voorafgegaan door de sociaal-democratische Kamerfractie, welke door een absenteïsme van honderd procent" bij den aanvang der behandeling van de RUksbegroo ting hedenmiddag op het Binnenhof zal „schit teren”. in de deftige wyken zoo vér mogeluk van het centrum verwUderd met hun vlaggen en hun beschilderde doeken zullen demonstreeren In welk een armoe wordt nu deze tot geestdrift opgezweepte massa gedrenkt, hoe tragisch eigen- Voor de groote strafkamer te Aken had zich Vrijdag te verantwoorden een 4-tal personen, onder wie de koopman 8. uit Kerkrade, die allen betrokken waren in de exploitatie van een geheime brander op Duitsch gebied aan de Gimburgsche grens. De alcohol werd groo- tendeels in Gimburg verkocht. Einde 1927 had den ziêh de 4 personen reeds voor den rechter in Aken moeten verantwoorden; allen werden vrUgesproken, doch het O. M. kwam in appél en nu. na 5 jaren. werd de zaak opnieuw be handeld. In Stralz, grenzende aan Kerkrade. werden door de politie drie van de verdachten aange houden. 8. droeg in een aktetasch een flesch jenever, in een koffer zat naar alcohol rieken de sleeding Oqk de andere personen hadden kruiken met alcohol bU zich. Uit het uitgebrei de onderzoek der politie kwam vast te staan, dat de 4 personen alom groote bestellingen hadden gedaan, benoodlgd voor de bereiding en de expeditie van de jenever, terwijl ook de geheime branderU kon worden ontdekt in een tuinhuis in het grensdorpje Tlscheln. Alle verdachten werden tot 17500 mark boe te veroordeeld. Benevens tot gevangenisstraffen van 1 tot 3 maanden. De groote hoeveelheden in beslag genomen alcohol werd verbeurd verklaard. terwUl ook nog 3850 mark boete moesten worden betaald voor ontdoken accUns. De proces-kosten kwamen eveneens laste van de geheime branders. Naar wü vernemen is het nieuwe bestuur van de R. K. Statenfractie in Noordholland als volgt samengesteld: J. M. J. H. Gambooy. voorzitter; Dr. E. A. M Droog, vice-voorzitter; G. Th. G. C. Hoon, se- cretaris-pennlngmeester. Gisternacht om 3 uur werd in de gevange nis geconstateerd, dat een gevangene, genaamd Fritz Bahlke. wegens diefstal tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, waarvan hU thans reeds 18 maanden had „gezeten", was ont vlucht. De man heeft kans gezien, de tralies van een ventilatlekoker. uitkomende in zUn cel. te verbuigen en daardoof naar buiten te vluch ten. Over een muur van de gevang,.’TG aan de Papetorenvest is hU daarna, slechts gekleed in een hemd en met een dunne deken, in vrij heid gekomen. De politie stelde onmiddellUk met een groot aantal rechercheurs en agenten en een politie hond een uitgebreid onderzoek in. dat echter zonder resultaat bleef. Een der agenten zag op de basculehrug den Haarlemmermeerspoorweg over de sterdamsche trekvaart te Haarlem een achtige gedaante, die zich verwUderde toen de agent hem aanriep, waarop de agënt een schot uit zijn revolver loste. HU zag hem daarna langs de spoorbaan HaarlemAmsterdam weg- vluchten, waarop de agent nog een keer in die richting geschoten heeft. In den omtrek is daarna nog een nauwkeurig onderzoek Ingesteld. echter zonder resultaat Het signalement van den vluchteling luidt: Fritz Bahlke. geboren te München. 19 Maart 1907. van beroep bankwerker. HU geeft ook op genaamd le zyn Fritz Eister, geboren te Berhjn. HU is lang 1.765 M„ mager. middelblond haar, oogen met groenachtige tint, glad ge zicht. hoog voorhoofd met rimpels, litteeken op het eerste lid van den middelvinger en den duim van de linkerhand, op de polsgewrichten en aan de rechterzUde van het gelaat. HU spreekt met Duitsch accent. De commissaris van politie te Haarlem ver zoekt zUne aanhouding en voorgeleiding. lUk verloopt nu de opgezwollen grootsch-opge- zette actie, hoeveel geld wordt hier verknoeid door een belangrUk volksdeel, dat volgens d.’ artikels in zUn pers tusschen leven en dood hangt. Voor dezen tocht langs de gevels der „kapitalisten"-woningen zUn zij dan allen op- geroepen: de leden der roode vakbonden en or ganisaties, de muziekcorpsen, het Instituut der Arbeidersontwikkeling, de V.A.R.A.. de ambte naren. de handelsrelzlgers en de kantoorbedien den en allen, die tusschen Roodeschool en Slm- pelveld rood aangestreken zUn, tot de werk loozen toe. aan wie het N.V.V. met breed ge baar de gederfde ultkeering vergoedt. Daarvoor is de nauwelijks herstelde A. B Kleerekoopcr tusschen een liedje van Davids dn een ongeval van Vaz Dias voor de microfoon van de V A.R.A. gerezen om met zUn bezielend en bezonnen woord dezen .JioogtU-dag” vuur in te blazen. Vér van de arbeidersbuurten en de volkswüken zonder ook maar één moment te raken aan het hart der stad en zUn nooddruftige bevolking, voor twee redevoeringen elk van één kwartier, voor wat muziek en wat verzet en een fictie zijn duizenden opgekomen om reclame te maken voor de politiek der totaal verburgerlUkte S.D. A.P.. en om deze wandeling door de buitenwu- ken. die geen enkel resultaat kan opleveren. zUn door de arbeiders nog daden van offervaardig heid en kameraadschap gesteld, zonder dat do leiding hierbu het schaamrood naar de kaken steeg; integendeel ging zü er trotsch op en stelde zü dezen ten voorbeeld. De sociaal-democratlsche pers kweekt eerst illusies met haar zoogenaamde elschen zonder -dat zij bevrediging kan schenken Achter haar leuze staat klaarlicht de werkelükheid. zooals Wü deze herhaaldelük moesten signaleer-n In den zomer van dit jaar wü meenen hierop thans de diepe aandacht te mqeten vestigen zag Utrecht een Kruis'tocht van nel- pende naastenliefde trekken, waarvan geschre ven staat, dat het geen demonstratie, maar een bedevaart, geen betooging maar een stille om gang Was: vüftien legioenen, die uit liefde trok ken en die het Hart van Jesus aanriepen om troost, vrede en verzoening, met den Aartsbis schop. die het Gam hief en zegende En daar werd uit honderden monden met een aangrij pende innigheid geroepen: Heer, ontferm U on zer, en daar hebben wü de vlam voelen branden, die ons allen verbindt. En hier, in de voorname bultenwüken van de residentie, vinden wü onder de scharen, die rondtrekken, niets dan de blükbaar alleenzalig makende verbondenheid met een vermoeide we reld. niets dan den strüd voor een leuze, welker beteekenis zü nauwelüks verstaan.-en een door muziek en de stem van een leider onderhouden geestdrift, die spoedig moet dooven. Politiek schijnt niet alleen een moeilijk te beoefenen, maar niet minder ook een moeilijk te begrijpen kunst te zijn. De geachte Inzender blijkt zich in de be teekenis van het votum onzer Tweede Kamerfractie bij gelegenheid van de be handeling der opfcentenverhooging ten minste volkomen vergist te hebben: Het Is ons een raadsel, hoe men kan be weren, dat de gemanifesteerde gevoelens den partijgeest vertolken, die, blijkens dit geval, „op protectie gespitst” zou zijn; inderdaad hebben enkele katholieke spre*- kers in de Kamer zich vóór de door minis ter De Geer noodig geachte opcentenver- hooging verklaard, maar niemand weet, hoe de fractie als zoodanig gehandeld zou heb ben; van een' „consigne van boven af” kan in ieder geval geen sprake zUn. Wel moet het ook o.l. als zeer waarschijn lijk beschouwd worden, dat de katholieke Kamerleden minister De Geer gesteund zouden hebben. Maarom welke motieven? Omdat men op protectie uit was? Geenszins! Enkel en alleen, omdat men De Geer aan de millioenen meende te moe ten helpen, welke hü op andere wijze jvel- licht niet krijgen kon, en voorzoover men zou willen instemmen met protectie-maat regelen. zou dit alweer niet geschieden, om dat men protectie zoo fraai vindt, maar enkel en alleen, omdat het buitenland ons tot zekere afwerende maatregelen dwingt Bij „vrijhandel of protectie” is geen ka tholiek beginsel betrokken; in normale om standigheden zün we allemaal vóór den vrijhandel. alleen wanneer elschen van zelfbehoud daartoe dwingen, willen moeten wijken. Dat onze Kamerfractie thans kleur be kend zou hebben vóór protectie is dan ook een gratuite bewering, welke kant noch wal raakt; volkomen gerust mag zij het oordeel der kiezers afwachten; de houding onzer fractie in deze aangelegenheid verdient niets dan lof. „WU hebben in genoemd prae-advies vastgesteld dat vermindering der werkloos heid niet te verwachten is van socialisatie van een bepaald bedrijf, door een bepaald land of door een bepaalde gemeente. Als voorbeelden hebben wü genoemd de socialisatie van het vervoerwezen door een staat. Of de socialisatie van de broodvoor ziening of de melkvoorziening door een gemeente Er Is ook In ons land in het vervoerwezen ontzaglijke verwarring en onverantwoordelüke verspilling van geld en van arbeidskrachten door gemis aan aan passing tusschen de verschillende vervoer middelen: spoorweg, autobus, tram, vervoer te water. ..Socialisatie” zou In die verwar ring ordening brengen en in die verspilling groote besparing. Besparing ook door uit schakeling van bU ordening overtollig ge worden personeel. Zulke socialisatie zou dus zeker de werkloosheid niet verminderen. Precies zoo staat het met gemeentelijke socialisatie van de melkvoorziening en de broodvoorziening. Ook daarin heerscht groote verwarring en groote verspilling. En ook hier zou socialisatie, die ordening is, niet leiden tot vermindering der werkloos heid Ieder, die het .jSocialisatierapport” der Partü kent, weet, dat daar van zulke ge deeltelijke socialisatie geen andere voorstel ling wordt gegeven als in ons genoemd, prae-advies. En ieder weet ook. dat door voorstanders van zulke socialisatie, voor de werkzamen in het bedrijf wier bestaan tljdelük wordt getroffen, overgangsmaat regelen als eisch worden gesteld.” Zondagavond vernamen wü omtrent de ern stige dUkvenchulvlng te Overlangel bü Rave- stein. dat men den toestand vrUwel meester was. Er dreigde tenminste geen oogenbllk gevaar meer voor verdere verschuiving van den dük. Men heeft voor het bedreigde punt twee schui ten met zand aangevoerd, waarvan de inhoud is uitgestort tegen deh dUk. Het Is een geluk kig verschünsel. dat de -Maas vallende blüft. zoodat de druk tegen den dük niet verzwaard is. Naar wü van bevoegde zijde vernemen, acht men dezen büzonderen drug yan 1 water tegen den Maasdük te Overlangel een gevolg van de verhooglng van den Beerschen Overlaat. Z. K H. de Prins Is gisterochtend voor eeni- gen tüd naar Mecklenburg vertrokken. aan te rijden, week de bestuurder van den varkenswagen wat te ver uit, met het gevolg dat deze van den dük liep. Het zware vehikel sloeg om en bleef hangen tegen een tak van een boom, waaronder een klein kind zat te spelen. De chauffeur viel uit de cabine en ont wrichtte een pols; de varkens vielen eveneens op den grond en stoven luid schreeuwend naar wetgever om aan de varkenshouders steun te verleenen. Adressanten verzoeken de Kamer de Crisis- varkenswet zoodanig te wijzigen, dat de thans I theoretisch op den consument, maar practlach op de houders van zware varkens drukkende heffing uit de wet wordt gelicht en verder bü I de regeering aan te dringen op het nemen van I die maatregelen, waardoor bü de uitvoering

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3