Critiek op de Regeering Eoonen spoorweg- Een oude historie personeel Zwart-rood LU DE TARIEFVERHOOGING Hf s De moord in het Oostzanergat de Directie Door revolverschot gedood Op neutraal terrein Verlaging opgeschort Communistisch verzet STAD IN *T DONKER GEZET DOOR SLAAP OVERMAND Autobus met betoogers in een sloot Nieuws uit den aether De Luxemburgsche zender Geen exclusieve contracten Een Nederlandsche belangengroep een depu- EEN GOEDE VANGST Te vroeg gejuicht A vonturierspolitiek H. M. DE KONINGIN De kapitalistische zondebok Van zeer verminkten man - Een zwenking in den anti-revolu- tionnairen hoek te wachten? Ir.Albarda wenscht een vermogensheffing R. K. Middenstander* in de R. K. Staatspartij LUK GEVONDEN Poging tot diefstal van electrischen stroom te Kampen In hooger beroep het vonnis bevestigd Het parade-paardje De bespreking tusschen en den Personeelraad Zeven vonnissen achter den rug De Roode Dinsdag en tatie van katho lieke arbeiders De hoogste Finsche onderschei ding ontvangen Een aanbod Zonderlinge critiek uit een de DEN HAAG, 9 November 1933. Ir. ALBARDA ge- mr. In dit verband deelde de heer Savern mede, dat hy In dezen besprekingen heeft gevoerd met den directeur van het omroepbedrijf der A.V. R. O., den heer W. Vogt, die de volle me dewerking van deze organisatie- heeft toege zegd; echter onder het uitdrukkelijk beding, dat In Madrid het door de O. L. R. verwachte resultaat wordt bereikt. Ook~met de directie van een groot hotel te Amsterdam werden voorloopige besprekingen gevoerd. De heer Savern verklaarde nog, dat by de besprekingen, welke bijv, met de A. V. R- O. zyn gehouden, de kwestie van exclusieve contracten niet in het geding is geweest, alhoewel de ge noemde heeren het afsluiten van dergelijke contracten geenszins wilden buitensluiten, daar dit h.l. zal afhangen van de voorwaarden, wel ke kunnen worden bedongen. Op de vraag of de nieuwe instelling met haar antenne van 1200 K. W. energie niet een hin der zou kunnen zijn voor andere zenders van ongeveer gelijke sterkte, werd ontkennend ge antwoord. Woensdagnacht te ongeveer drie uur had te Zuldwolde een ernstig autobusongeluk plaats. Een autobus, met twintig passagiers, terugkee- rend van de demonstratie te Den Haag en be stemd voor Hoogeveen, reed, vermoedelljk door dat de chauffeur door slaap werd overmand, In een bermsloot langs den weg. Een der inzittenden werd daarbij vrij ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de meeste an dere passagiers lichte kwetsuren opliepen. De ernstig gewonde werd door een passeerenden auto naar het ziekenhuis te Hoogeveen overge bracht. De overigen zijn eveneens met passee- rende auto’s doorgereisd. De bus werd zwaar be schadigd. die des van tot Naar wy vernemen heeft W. V., tyds wegens moord op het knaapje Dirk Leeuwen, gepleegd In het Oostzanergat, twintig jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, revisie van dit vonnis aangevraagd. Zooals men zich wellicht herinnert, werd zijn mededader S. voor oplichting vervolgd en hiervoor ver oordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Reeds bij de behandeling was het niet duide lijk, welke rol de mannen by den moord ge speeld hadden. V. schijnt thans over nieu we feiten te beschikken, die zijn betuiging van onschuld kunnen staven. De beide manner^ zouden eenlge jaren terug het jongetje v. L. in een roeibootje hebben meegenomen en ln de Buiksloterham hebben verdronken. Ook in hooger beroep werden zij veroordeeld. Mr. Ent- hoven, destijds rechter-commlssarls, die deze zaak instrueerde, is inmiddels overleden. Voor het re visie verzoek heeft V. zich wend tot den Amsterdamschen advocaat F. Pauwels, die dit verzoek In beraad heeft genomen. Het was even na vijven Dinsdag, aldus be richt het „Handelsblad”, toen een groot deel van de stad Kanfjjen in duister werd gezet door het plotseling uitgaan van het electrisch licht. De mannen van het electrisch bedrijf von den al spoedig de plaats, waar het kwaad schuil de, namelijk aan de Heilige Steeg en wel in perceel no. 23. Dit huis bleek echter gesloten. Toen de politie den ingang geforceerd had, bleek dat de bewoner zich achter de deur had opge steld en gewapend met een bijl de indringers bedreigde. Voordat hij echter onheil had kunnen aan richten, was hij door een paar rechercheurs overmand en weggevoerd. Bij verder onderzoek bleek toen, dat de gevaarlijke vriend zich had onledig gehouden met het aanbrengen van een aftakeling bulten den meter om, om zich gratis stroom te verschaffen. Men meldt ons uit Utrecht: Afgevaardigden van verschillende R. K. Mid denstandsorganisaties en vooraanstaande R. K Middenstanders uit vele deelen van ons land, dieop Maandag 7 November bijeen waren in Hotel ..Noord-Brabant” te Utrecht, om te be spreken de noodzakelijk te voeren politieke actie, in het belang van den R. K. Midden stand. nebben besloten de reeds begonnen actie met den grdotsten ijver onverminderd voort te zetten en tot bereiking van hun doel over te gaan tot het vormen van kernen in de R. K. Middenstandsorganisaties en studieclubs in de R. K. Klesvereeniglngen en zich in verbinding te stellen met het partijbestuur van de R. K. Staatspartij en de R. K. Middenstandsbonden. Voor het oogenbllk laakt de heer Albarda in de Regeering, dat zij bezuinigt op andere hoofd - stukken dan Defensie. Zoolang de weermacht niet aan kant gaat, weigert de SDAP ha:e medewerking aan bezuiniging op ander ge bied en gelooft het volk het op speciale wijze voorgelichte dan toch zeker niet aan den flnancieelen nood. In plaats van te be snoeien op de uitgaven voor onderwijs, volks gezondheid, sociale verzekering en kinderbe scherming wil de heer Albarda de maatregelen, die het plan-Oudegeest aanbeval waaronder de vermogensheffing ad 1 pCt. het parade-paardje bij uitstek is. In de Memorie van Antwoord heeft Minister de Geer reeds voorgerekend, dat Iemand, die een bedrijfskapitaal In zijn onderneming heeft met een belastbare waarde van 3 mlllloen en daaruit 40.000 Inkomen boekt, van die 40.000 meer dan 70 pCt. aan belasting betaalt, als de voorstellen der Regeering worden aangenomen. Zou daarnaast een vermogensheffing komen, zooals de heer Albarda wenscht, en zou deze belastlngpllcrftige die belasting in drie jaren tljds mogen opbrengen, wat op 10.000 per jaar neerkomt, dan zou hij meer dan 95 pCt. van zijn Inkomen aan belasting zien heen gaan. Een weinig meelijwekkend geval, dorst de heer Albarda dat nog te noemen, want de man kan immers een deel van zijn vermogen daarvoor te gelde maken. Alsof niet, zoo dit op groote schaal geschieden moest, tot een kapi- taal-aantasting lelden zou. die ook voor [iet bedrijfsleven funest zou zijn. sche belangen te verzorgen. Het bestuur van deze organisatie bestaat uit de heeren W. M. van Haaffen, W. P. de Vries en J. Fris, voor- Bond van Exploitanten van de directie wordt gevormd zitter van den Radlocentrales; door de heeren G. H. Knap en D. de Vries. Met betrekking tot deze zaak is Woensdag middag in het Amstel Hotel te Amsterdam een persconferentie gehouden, waarin de heer Marcel Savern, een der directeuren van de C. L. R., omtrent dezen zender verschillende mededeellngen heeft gedaan. van dezen worden Naar men zich zal herinneren is in Luxem burg in het plaatsje Junglister een zender ver rezen, welke is opgericht door de Compagnie Luxembourgeolse de Radiodiffusion, ofwel de C. L. R. genaamd, een zender, die, gelegen op een hoogte van 1362 meter boven den zee spiegel en met antenne-masten, die 185 meter hoog zijn, den veelzeggenden naam van Vre- deszender heeft gekregen. De oprichting is tot stand gekomen, dank zij de samenwerking van bekende figuren uit Frankrijk, België, Duitsch- land en Engeland, waarbij de bedoeling heeft voorgezeten een radiozender te stichten, welke de internationale gedachte zal propageeren. En het mag in dit verband een verheugend feit genoemd worden, dat als gevolg vanbespre kingen, welke dezer dagen te Amsterdam heb ben plaats gehad, ook Nederland in deze zaak een aandeel zal hebben. Het is nJ. de N, V. Internationale Radio Dienst, welke Dinsdag IJ. in onze hoofdstad is gesticht, die zich tot taak heeft gesteld om ten deze de Nederland- EEDE KAMER weidt over wat ln verre toekomst misschien komen gaat. Omtrent het onder Berghem in de nabijheid van Oss in een welde gevonden lijk van den caféhouder J. van der Pas, vernemen wij nog het volgende: Het slachtoffer is 30 jaar oud en laat vrouw en een kind achter. Om twee uur arriveerde Woensdagmiddag het Parket uit Den Bosch, dat ter plaatse een onderzoek instelde. Het lijk werd per auto naar het ziekenhuis te Oss overgebracht, waar sec tie op het lijk werd verricht. Onder leiding van opperwachtmeester Zoet hout, brigade-commandant der Kon. Mare chaussee te Oss. is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van dein) dader(s) is nog geen spoor gevonden. Zeer waarschijnlijk is de man door een revolverschot gedood. Toens Dinsdagavond de heer E. M. in zijn woning aan den Delftweg te Overschie kwam, trof hy daar een man aan. Later bleek, dat deze man de achterdeur opengebroken en een bureau geforceerd had. De man vluchtte de straat op, doch werd in de Schielaan gegre pen Uit Rotterdam ontboden rechercheurs her kenden in hem den inbreker J. B. uit Rotter dam. die reeds zeven vonnissen achter den rug heeft, waarbij een van vijf jaar, wegens in braak met geweldpleging. Erg veel nieuws brengt totnogtoe het begroo- tingsdebat niet. Het zijn vrijwel dezelfde klan ken, thans misschien ietwat anders gerangschikt van verleden jaar, die men in de redevoeringen beluistert. En als men den leider der sociaal democraten, Ir. Albarda, dezen middag gehoord had, zou men zelfs getwijfeld hebben, of hij met zijn vorige begrootingsrede uit de ..Handelingen" weer had opgediept en er eenlge aan recenter feiten gewijde stukjes ingevoegd had, zóó leek het betoog van heden op de rede van een Jaar geleden. Over de bekende tarievenkwestie is nog geen nieuw licht gevaIlen.<*De heeren ALBARDA en KNOTTENBELT handhaafden natuurlijk hun absoluut afwijzend standpunt tegenover de 30 opcenten op het tarief, terwijl de leider dei Christelijk-Historischen eveneens blijk gaf, dat ook van den kant zijner fractie geen verandering in den stand van zaken gekomen is. Men steunt daar Minister de Geer bij al zijn pogingen tot dekking van het tekort; het aan vankelijk bezwaar zijner partijgenooten tegen de tarlefverhooglng heeft de bewindsman door zijne bekende tegemoetkoming, dat de opcenten van de baan zijn, zoodra Ouchy in werking treedt, weggenomen. Hoe de heer ALBARDA kan zeggen, dat de Regeering bewustelijk een conflict uitlokt en in strijd met het gemeen overleg, waarvan Minis ter de Geer zich een voorstander verklaarde hardnekkig iedere tegemoetkoming weigert, is ons dan ook een raadsel. De Chrlsteiyk-Hls- torische tegenstanders zwaaiden tegenvolge van de tegemoetkoming van den heer De Gee* om, terwijl Dr. Colijn, al blijft hij tegenstan der, zich uitdrukkelijk voor ’s Ministers toe naderingspoging erkentelijk toonde. Het Ujkt wel. of de sodaal-democraten in plaats van gis teren op 27 October op Houtrust gezeten bob ben. Met aandrang ken, dat de Regeering alsnog het tot stand komen van zoodanig overleg zal bevorderen £en landbouwer uit de Spaanderstraat ondei Berghem bij Oss vond Woensdagmorgen om «mgeveer 11 uur op zijn welde een zwaar ver- - V''6"' In het verslag dat het Volksblad van den Röoden Dinsdag in Den Haag gaf, kan men een passage treffen waarin met een zekere in genomenheid en niet minder leedvermaak mel ding wgrd gemaakt over de groote deelname uit het Zuiden: „Aan hun groep ging een flink aantal mannen vooraf met een wit transparant, waarop als een mene tekel voor de room- sche politieke partij en vakbeweging geschil derd stond: „Deputatie van roomsch-katholiek georganl- seerden. Eindhoven.” Waar deze dappere kerels langs kwamen, viel eerst een stilte in. Men las met aandacht deze kloeke woorden en dan barstte enthousiaste Instemming los: Woorden^als: „Zóó moet het gaan!” en „Goed zoo, jongens!” klonken uit de rijen^der toe schouwers. Hadden* dezen geweten, dat deze roomsche kameraden mede tot hun flink ge tuigenis in staat zijn gesteld door de solidari teit van hun geloofsgenooten, die niet naar Den Haag konden, dan zou de bijval nóg grooter zjjn geweest.” De overige fracties hebben zich niet gebelgd getoond over de afwezigheid van de sociaal democraten gisteren. Zij hebben met aandacht net betoog van jen rooden aan voerder gevolgd en daarmede blijk gegeven, dat zij aan de beraadslagingen in de Kamer meer waarde hechten dan de democraten, die het parlemen taire stelsel al leen met de lip pen eeren en cr in de practijk heusch niet toe medewerken dat het gezond en ln eere blijft. Want wat te zeggen van het feit, dat de leider van op één na de grootste partij in de Kamer unverfroren de verschijnselen van ontaarding der begrip pen goedkeurde en verdedigde, die de beslis sende macht óók tusschen de verkiezingen inbij de «kiezers brengen, ’s Heeren Albar- da’s betoog kwam erop neer, dat het gebeurde tusschen de Amsterdamsche raadsleden cn de federatie Amsterdam der SDAP en andere der gelijke verwordlngs-symptomen het summum van democratie zijn. Anders worden aldus de heer Albarda tot grenzenlooze verbazing van de Kamer de gekozenen dictators! Staats- rechtspecialist betoonde de leider der roode fractie zich met die uitspraak niet. En men zou haast geneigd zijn te vragen, of hijzelf op dat moment misschien ,Jn opdracht” sprak. Bovendien zou een volgend jaar natuurlijk opnieuw zoo’n heffing geëischt worden. Want dan is de toestand der schatkist allicht nog slechter. Kan men den Minister-President on- gelijk geven, dat hij bij een vorige gelegen heid deze heffing avonturlerspolitiek noemde. Op deze wijze teert het volksvermogen in en houdt men den opbloei tegen. Wel sust de heer ALBARDA ongerustheid te dezer zake met den optlmlstlschen dooddoe ner, dat zoodra er kentering komt, het vermo gen vanzelf weer aanwast, maar als het erop aankomt, de noodzaak van ordening der pro ductie aan te prijzen, vervalt hij weer ln pes simisme en voorspelt hij nog een langen tijd van crisisellende. In dat verband klinkt ook zoo wonderlijk weer zijn pleidooi voor leenen en nog eens leenen desnoods gedwongen om allerlei groote werken te financieren. De salarisverlaging bestreed de sociaal-de mocratische leider even vanzelfsprekend als hij aantasting van de kloosterlingensalarlssen ver dedigde en zijn ten partycongresse beloofde cumulatie-motie vast aankondlgde. En het slot van zijn redevoering, gewijd aan de hou ding der Regeering ten opzichte van demon straties, eindigde met de uitspraak, dat een waarlijk democratische regeering ook be toe gingen tegen zichzelf toestaat! Wtf meenden. Oe Finsche zaakgelastigde, de heer ’U. M. Hellström heeft zich, naar wy vernemen, Dins dag naar het paleis Het Loo begeven om aan H. M. de Koningin de hoogste onderscheiding te overhandigen, waarover zijn land beschikt; het Grootkruis met keten ln de orde van de Witte Roos van Finland. dat gisteren te Den Haag de heer Albarda bij zulk een betooging vooropliep! Namens de Christelijk-Historischen heeft de heer 8NOECK HENKEMAN8 zijn voUedigen steun aan de Regeering beloofd en overigens verklaard, dat de Christelijk-Historische Unie in beginsel bereid is tot samenwerking met iedere groep, die met haar ln het belang van godsdienst, gezin en gezag wil werkzaam zijn. Hoe denkt mr. Marschant over dit aanbod? De financleele expert der Christelijk-Histo rischen JHR. RUTGERS VAN ROZENBURG betuigde later zijn goedkeuring aan de finan cleele gestie der Regeering. Hij heeft er nog eens waarschuwend op gewezen, dat verwer ping van de tarlefverhooglng het deficit op de begroeting tot 44% mlllloen doet stijgen, en toonde zich weinig optimistisch over een spoe dig verdwijnen van het spoorwegtekort. Mr. KNOTTENBELT, voor de laatste maal bij het begroo- tingsdebat fün- geerend als lei der der liberale fractie, wèeteen zeer groot deel van de ellende aan Overheids maatregelen. Als hij daarmee be doelt den inter nationalen pro- tectlewaanzln, accoord! Maar als hij daarme de de sociale wetgeving een Seitenhieb geeft, dan mo gen wij erop wijzen, dat die ook vóór de crisis bestond en toen allerminst fnuikend werkte. Wat natuurlijk niet zeggen wil. dat niet gezocht moet worden naar een zoo weinig kostbaar en zoo soepel mogelijken vorm der sociale wetgeving. Overigens verweet mr. Knottenbelt, zelf al lerminst een krachtfiguur, aan de regeering „gebrek aan zelfstandigheid en kracht op elk gebied." Dat komt dan tot uiting in het feit, dat de Regeering haar weg zoekt midden tus schen de standpunten door der elkaar bekam. pende partijen. Na die klacht klonk ’s heeren Knottenbelt’s critiek op de invoering van de Winkelsluitingswet, waarbij de Regeering juist met groote kracht doorzette, wel eenlgermate vreemd! Morgen moet een anti-revolutlonnair aan het woord komen. Dan gaat het spannen. Wij zagen althans mr. de Wilde, den man, die tij dens het reces in een kiesvereeniging ver klaarde. dat men de Regeering steunen moet in dezen tijd, ook al valt het wel eens zwaar, ijverig aanteekenlngen maken. Zal zijn rede een zwenking ln den antl-revoiuUonnairen hoek beteekenen? Woensdagmorgen had de bespreking ^plaats tusschen de directie der Nederlandsche Spoor wegen en den Personeelraad over de aange- kondlgde 5 pCt. loonsverlaging, welke verlaging zooals wij nog in een gedeelte van onze vorige oplaag konden berichten voorloopig is uitgesteld. Tijdens dit onderhoud verklaarde de Directie, dat zij van de argumenBn, ontwikkeld ln den bekenden brief van den Personeelraad met be langstelling had kennis genomen. Zij handhaaf de haar standpunt ten aanzien van de verge lijking met het rijkspersoneel, medegedeeld ln de besprekingen over de per 1 Juli ingevoerde 5 pCt. loonkorting. In dit verband deelde zjj mede, dat zy haar voorstel niet kon terugnemen, maar zij was wel bereid de verdere voorbereiding van de uitvoe ring van haar voorstel op te schorten totdat bekend zal zijn wat de Regeering ten aanzien van haar eigen personeel zal doen. Zoodra dit bekend is, zal zij haar nieuwe inzicht aan den Personeelraad bekend maken en zullen verdere besprekingen kunnen volgen. De Personeelraad heeft echter gemeend nog verschillende argumenten te moeten aanvoeren om in het geheel geen loonsverlaging toe te passen en heeft ook medegedeeld, dat hjj tegen elk nieuw voorstel tot loonsverlaging, ook al zal 'het nieuwe voorstel minder van het personeel vragen dan 5 pCt., vierkant stelling zal nemen. De behandeling van het voorstel is dus opge schort totdat bekend zal zijn, wat voor het per soneel in ’s Rijksdlenst te gebeuren staat. Is v dit bekend, dan zal de Directie met een nieuw voorstel by den Personeelraad komen. Al is er dus op het moment nog geen tastbaar resultaat bereikt, gezegevierd heeft toch het herhaaldelük met klem van redenen door de spoorwegorganisaties verdedigde standpunt, dat het nu eens elndeiyk uit moet zyn met het spoorwegpersoneel aldoor nadeeliger te behan delen dan het Rijkspersoneel. Het Gerechtshof te ’s-Gravenhage veroor deelde Woensdag de belde jonge communisten A. P. A. v. d. D. en P. N. van E.. die hadden deelgenomen aan een werkloozenoptocht op Dinsdag 12 April te Delft, waarvoor geen ver gunning was verleend, wegens verzet en ge weldpleging by de vordering der politie tot ont binding van den optocht, overeenkomstig het vonnis der Haagsche rechtbank, waarvan zy in hooger beroep waren gekomen, tot drie maanden gevangennisstraf. De procureur-gene- raal had eveneens bevestiging van het vonius gerequireerd. BegrUpeiykerwyze heeft de „Volk"-verslag- gever min of meer zijn enthousiasme den vryen loop gelaten, maar de feiten ten opzichte van de katholiek georganiseerde arbeiders zyn toch wel ietwat anders, meldt onze Eindhoven- sche correspondent. Op onze informatie bleek ons, dat Inderdaad de vorige week een ex-lld der katholieke vak beweging gepoogd heeft door te collecteeren onder de arbeiders, mogeiyk te maken dat enkele zyner geestverwanten zich by de de monstratie ln Den Haag zouden aansluiten. De organisatie, de R. K. W. V., is daarvan niet onkundig gebleven en heeft in Den Haag eens byzondere aandacht geschonken aan het betreffende gedeelte van den stoet, om te zien wat voor succes deze poging by de Eindhoven- sche arbeiders heeft gehad. Het bleek evenwel, dat behalve het gewezen RK.W.V.-Ud onder het doek nog twee andere arbeiders meeliepen, die wegens hun communistische neigingen op het punt staan om geroyeerd te worden. Deze „deputatie van R. K. georganiseerden” was dus samengesteld uit niet al te zeer be trouwbare elementen en zal wel byzonder wei nig gëtuigd hebben van den geest, dien wy onder onze katholiek georganiseerde arbeiders veronderstellen. Het ligt voor de hand, dat de heer Albarda het kapitalisme wederom als den schuldige aan alle ellende aan de kaak stelde en in zijn pe roratie alle heil verwachtte van n socialisme, 'lat hy prees als „het ideaal van menschelykheld’ Een visie op de toekomst, waaraan natuurlyk iedere basis ontbreekt. In de werkelykneid gesteld eens, dat die komt, zou het wel eens deeriyk kunnen tegenvallen. Trouwens het So cialise tie-rapport van SDAP en NW voor spelde zelf, dat het naar het socialisme een lange weg zou zyn. Theoretische debatten ba ten dus momenteel weinig. Het eenigc land, waar Marx’ leer in vervulling ging, biedt bo vendien zóó weinig aanlokkeiyks, dat men, in- dlen men over eenigen zin voor realiteit be schikt en die komt voor het oogenbllk het meest te pas maar beter niet teveel ult- Hy waarschuwde onmlddeliyk de politie en marechaussee te Berghem en Oss. welke zeer spoedig aanwezig waren. Ook de burgemeester van Berghem de heer Baudoln, was spoedig aanwezig. Na lang zoeken kon echter het lyk pas herkend worden als zynde van den heer J. van der Pas, caféhouder aan den Berghem- scheweg te Oss. Omtrent de nadere gegevens kon nog niets worden medegedeeld, daar het parket ’s Hertogenbosoh nog moest arriveeren. Dat deze zender op het grondgebied van Luxemburg is opgetrokken deskundigen uit Frankryk, België, Duitschland, Engeland en Nederland (Philipslampen) zyn by den bouw betrokken geweest vindt zyn oorzaak in het feit, dat in dit land geen „radlotegenstellin- gen”, om ons tot dit woord te bepalen, be staan; het is dus by uitstek „neutraal" gebied, dat ook geografisch zeer geschikt is. De zen der heeft een antenne-energie van 200 kilo watt en is geheel om den Duitschen term te gebruiken op kristal „gelagert” Van groot belang Is, dat deze zender geheel ge reed is om met de uitzendingen een begin te maken; doch dit is om byzondere redenen nog niet geschied. Zelfs heeft nog geen proefuitzendlng plaats gehad. De C. L. R. wil nJ. gaan uitzenden op een golflengte van 1260 meter, doch zoolang de Internationale Radlo-Conferentle de golfleng ten tusschen 1050 en 2000 meter niet heeft prysgegeven, wil zy niet beginnen, zy zal wach ten totdat de internationale conferentie van de „Union", die reeds sinds enkele maanden te Madrid byeen is. een beslissing heeft ge nomen. Gehoopt wtfrdt, dat deze neg aan het einde van deze maand zal vallen en dat de golven tusschen 1050 en 2000 meter dan vry- gegeven zullen zyn. Daar de C. L. R. na Oos- tenryk en Roemenië aan bod is. hoopt zy omstreeks Kerstmis haar uitzendingen te kun nen aanvangen. Begrypeiyk is aldus de heer Savern dat de vraag gesteld zal worden: wat denkt de C. L. R. uit te zenden? Het antwoord op deze vraag is, dat zy, in de beste beteekenls van deze begrippen, de kunst en de cultuur wil dienen. De bedoeling is kunstenaars, die aan het begin van hun loopbaan staan en door hun prestaties ook al zyn deze dobr^allerlei omstandigheden in het eigen land nog Trtét erkend bewezen hebben, dat zy iets hebben te bieden, door middel van degen zender ®p het „podium van Europa” te plaatsen en hun zóó de bekendheid of roem deelachtlg te doen worden, waarop zy door hun kunnen aanspraak mogen maken. Wat overigens de exploitatie Luxemburgschen zender betrefV kan medegedeeld, dat daarby voor oogen heeft ge staan het Amerikaansche systeem, d. w z„ dat naast de zenduren, waarvoor de C. L. R bet programma zelf verzorgt, financiert dusc- ëen deel der zenduren van andere zyde zal worden gefinancierd en wel zoodanig, dat om by wyze van voorbeeld In Nederland te biyven de N. V. Internationale Radio Dienst, of een andere Nederlandsche instelling of onderne ming de kosten daarvan draagt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1