Mislukte aanslag op Herriot T 3 Adolf Hitler krijgt de kans weer gedekt 3 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van VERMETEL OPTIMISME? Ontaarde moeder HOOVER WEER AAN HET BEZUINIGEN Kabinet zegt steun toe GOERING KANSELIER? Japan over JOH. LAUWERS Het luchtvaart- schandaal DE BAROMETER DE OORLOGSSCHULDEN EN 1 I EEN GEHEIM COMPLOT TEGEN DEN PREMIER? MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 Belangrijke wegblijver* Herriot Vloer van een kerk ingestort Roosevelt heeft een Arrestaties «n Talrijke gelukwenschen EN Arrestaties te Genève Bretonsche autonomisten Engeland en zyn schalden in beraad gehouden Intern, controle afge- PAYGLOP 3 Herriot te loslippig Toekomstig Rijkskanselier Interpellatie in de Fransche Kamer Een dooden-statistiek Geheime communistische secte? „Het onderzoek is te opper vlakkig geweest" Poogt haar kindje te dooden bedrag der verzekering machtig te worden Hitler weer bij Von Hindenburg DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Fie :n- BUS K 503 IU n Roosevelt krijgt een sluitende begrooting Von Hindenburg vraagt of de Nazi- leider een kabinet met par lementaire meerder heid kan vormen Twaalf zwaar gewonden eigen plan ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 <a Onderzoek naar de daders De aanslag door een sein fout mislukt? Tooneel- en Veldkijkers Hoover verwacht betaling op 15 December Helse he machine vernielt de rails een uur vóórdat Herriot’s trein passeerde wezen In verband met de onlusten van 9 November „De roode maagd” gearresteerd Hitler blyft achter de coulissen N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD A ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 44 Mislukte aanslag op Herriot. orlogschiildi Japansche nota over het Lython-rapport. Hitler krijgt de kans. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom. Drama in Waroe (W.-IJ/ Deken M. v. d. Ven Pijnenburg leiden de en t WASHINGTON, etter hockyteam wint met 40 vat de O om L doel tter (United Press) lad. bl. of ALKMAAR i Hitler met hen 481 482 wilde dit blijkbaar niet centime van hem had- i kabinet te vormen met meerderheid en een vast Piet van Kempen Zesdaagaehe. Dultsch-Natlonalen. Vnlkspart.il en de Het en tlng 1933 1934 ten worden bezuinigd. 1st. Br. ran Ruy- rlem. deerd 15577 bod. 15601 BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar I 2.85 ^Aet geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Hoogste stand: 7S5.9 te La Coruna. Laagste stand: 735.1 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen. Zuide lijke tot Westelijken wind, betrokken lot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen, iets kouder. Zon op 7.33. onder 3.59 Kwartier v.m. 8.18. Laatste Licht op 4.29 Aardschokken in ons land. Inbraak in R. K. kerk en pastorie te WQk-b(j- Duurstede. Hoogste stand op Maandag 1 uur n-m.: 760 Achteruit der «62 tEY oo Bijk. •dln- 5480 leert door laarl. L5641 der ver- Nederlandscb België. lans- i den leren anw. p. m. 1. en Tel. van 15548 Utr_ eeren jnder blad. islon geen ster- 5511. :hL S vol- ^rlns 5601 TEL reker, DUW- '155911 Ute cb. *u tste me. Lad. pens, ïr O Lln- 15498 :ng Br. nog Za- s l S Het Nederlandsche elftal verliest met 5t van Rotterdam. PARIJS, 20 Nov. (Reujer). De minister "«van openbare ..erken. Daladler heeft onmlddellijk een onderzoek doen instellen, waaruit is Komen vast te staan, dat er een breuk was in twee lijnen van den spoorweg naby Ingrannes sur Loire. Een der wakers op de locaalljjn hoorde het geluid en deed de treinen stoppen. Staten en tegelijkertijd de Internationale handel wordt bevorderd. De grootste debiteur van Amerika is Engeland met 95 mlllioen Er wordt op gewezen, dat Engeland voldoende deviezen bezit om den Deceinbertermyn aan Amenka te betalen. Het Witte Huls deelt mede, dat op de begroo- minste 700 millioen zullen Oude man te Sliedrecht aan vergiftiging over leden. pl- en. rel. 500 and ch- rd 574 bourparty, welke zien niet wenscht te dompromlt- teeren. Zy verwacht niet ’t geringste succes van deze conferentie, omdat de Congrespartij er niet vertegenwoordigd is en wenscht zelfs niet den schijn te wekken, als zou zij met de harde or- donnantie-polltiek van lord Wllllngdon instem men. Deze afzijdige houding der Labours levert natuurlijk koren op den molen der Britsch-In-" cische nationalisten en versterkt hen in hun wantrouwen tegenover de bedoelingen der En gelsche regeering Het spreekt vanzelf, dat men vanuit Engelsche regeerlngskringen scherpe cri- tiek heeft geoefend op dit lijdelijk verzet der Labours, te meer daar de bedoelingen van Ram say MacDonald in deze kringen volkomen zuiver worden geacht. Het lijdt geen twijfel, of ze zjjn ook zuiver, maar de atmosfeer lijkt op het oogenblik allerminst geschikt om ze te verwe zenlijken. Hoover verwacht betaling der op 15 December. GENèVE,-20 Nov. (Reuter). In verband met de ongeregeldheden op 9 November, hebber, wederom drie arrestaties plaats gehad. Het zijn de leider der „Roode Gardo" Ui Genève. een redacteur van de Geneeischc ..Rcte Fahne” en een chauffeur. BERN. 21 Nov. (Reuter). Te Brugg Is een groote betooging van verschillende patriottische, politieke en militaire vereenlgingen gehouden, waarop een motie werd aangenomen, waarin toe te laten, dat In verband met het feit, dat de aanslag twee uur voor het passceren van Herriofs trein were gepleegd, wordt de meenmg geopperd, dat de mislukking van den aanslag wellicht grooten- deels aan eenseinfout te danken is. De te Nantes verschonende ..Phare de la Loire” pu bliceerde gisteravond in haar laatste editie een telegram uit Parijs, waaruit bleek, dat de trein van Herriot twee uur vroeger zou arriveeren. dar. aangegeven Is. Het uur. dat in het telegram was vermeld, berustte op een vergissing van een telegraafbeambte. Het Is zeer waarschUniyk, dat de daders door de foutieve mededeellag op een dwaalspoor zyn gebracht. Was het uur juist geweest, dan ware de aanslag gepleegd juist een paar minuten voor de trein de bewuste plek was gepasseerd. NEW YORK, 19 Nov. (Reuter) Volgens ge laakte ramingen zou Engeland thans In de Ver enigde Staten saldi ten bedrage van 120 mil- pen dollar bezitten. ïWorden 95 mlllioen dollar aan oorlogsschulden I 15 December betaald, dan zou er slechts 25 Rllloen dollar voor financiering en betaling van Ldelsschulden overbiyven; hiervoor nu zou Riminste 100 mlllioen dollar noo<^ zijn. Mandsjoerije hebben het bendewezen aldaar in de hand gewerkt en op het oogenblik woedt op ’erschlllende plaatsen van Mandsjoerije een geregelde oorlog. China en Japan bevinden zich hi een verkapten oorlogstoestand. Dr. Yen ’«■klaarde tenslotte te hopen, dat de Volken bond China’s rechten zal weten te handhaven. WASHINGTON. 20 November. (V.D.). Nopens het Amerikaanse he standpunt inzake de kwestie der oorlogsschulden verluidt In politieke kringen te Washington het volgende: Hoover verwacht, dat de Europeesche debl- teurstaten de per 15 December vervallende ter mijnen zullen voldoen en met hel oog op hun cred iet waardigheid niet zullen verklaren niet in staat te zyn te kunnen betalen. De regeling van het schuldprobleem zal wor den overgelaten aan den nieuwen president, en diens regeering. Men verwacht te Washington, dat de Euro peesche debiteurstaten na de te Londen te hou den Economische Wereldconferentie en na de aanvaarding van het bewind door Roosevelt op nieuw zulleh voorstellen de schulden te vermin deren. Voorts verluidt, dat Roosevelt weigert de schulden te verlagen, aangezien hy in samen werking met zijn vriend Raymon Moley, die pro fessor is aan Columbia University, een eigen plan opstelt tot regeling van de kwestie der oor logsschulden, waarbij rekening wordt gehouden met de bultenlandsche politiek der Vereenigde Volger een niei Bretonsche ,gutonomisten die hun onmacht wil len aanvtfflen door gewelddadige agitatie. De president herinnerde eraan, dat inzake deil aanslag van 7 Aug. te Rennes door de beklaag! den werd verklaard, dat zij geld hadden ont-l vangen van een zekeren Koerber. een Duitsch nationalist, dien men houdt voor een agent van Hitler tn Frankrijk. -Daar men echter tegen Koerber geen enkel bewijs In handen kon krijgen, moest volstaan worden met hem uit het land te zetten. Het verdient vermelding, aldus meldt ..Het Nieuws van den Dag’’, dat deze uitzetting van Koerber die correspondent was van de „Völ- klsche Beobachter” te Parijs, juist enkele dagen «releden heeft plaats gehad en door de natio nalistische Duitsche pers met bitteren commen taar is vermeld. Het Is zeker te betreuren, dat de Internatio nale politiek juist op dit oogenblik in het mid den wordt gebracht De nationalistische avond bladen alhier geven zich alle moeite om op de Dultschers de aansprakelijkheid voor den nieu wen aanslag te doen rusten en de .Llberté” zet zelfs boven het bericht van den aanslag tn een kop over de geheele pagina: „Duitsche aan slag op Herriot”. Renaitour. Flandin enz. Er zou hier sprake zyn vim wraakneming in verband met corrup tie van een ambtenaar. In deze zaak, aldus Renaudel. heett Tardleu, door als bemldde- aar op te treden, op mn minst blijk gegeven van onvoorzichtigheid. De radicaal-socialist Gaston Martin betreur de eveneens den langen duur van het onder zoek “n verwonderde zich er over, dat de schul dige nog niet is gearresteerd. Hy achtte het ónmogelijk, dat de wil van den reenter moei lijkheden in den weg zou kunnen leggen aan den wil van het uitvoerend en wetgevend ge zag H« zaam blijkt In der De .Matin” meent, dat ae aanslag op den trein van Herriot gepleegd is door een Bre- tonsche geheime secte van communistiscben aard en is van oordeel, dat thans wel als vaststaand Kan worden aangenomen, dat ook de bomaanslag by Rennes op T Augustus wel degelijk op Herriot was gemunt. PARIJS. 18 Nov. (Reuter). In de Fransche Kamer werd heden de minister van Lucht vaart. Palnleve. geïnterpelleerd over de kwes tie van de Fransche luchtvaartniaatschappy Aeropostale. De socialistische afgevaardigde Renaudel interpelleerde over de vertraging in het ge- rechteiyk onderzoek naar de beschuldigingen van BoulUoux-Lafont Htj zeide. dat deze niet alleen de valsche documenten tn handen had. waarover zooveel is gesproken. HU had volgens Renaudel ook andere stukken, waar uit bleek, dat Welller geld had betaald aan I parlementsleden en journalisten en spr. noem- de In dit verband de namen v4n Brocud, A m« de bladen verklaarde ‘Herriot, dat het ieiïwe kleinzielige manifestatie is van WARSCHAU, 20 Nov. (Reuter). In de Kruis kerk alhier, een van de grootste kerkgebouwen der stad, is tijdens een dienst een gedeelte van den vloer ingezakt. Twaalf personen stortten in het ontstane gat en werden zwaar gewond. On der de kerkgangers ontstond een paniek en slechts het energieke optreden van den geeste lijke. die de aanwezigen vermaande kalm 'te blijven.'heeft erger voorkomen. Uit voorzorg heelt de politie tijdens het ver bluf van Hemot te Nantes zes Bretonsche auto- nomlsten niet, uit het oog verloren. Verder heeft de politie in verband met den aanslag een aantal personen gearresteerd, waar onder een jeugdige studente, die den bijnaam van „De Roode Maagd" draagt; zij zou ook be trokken geweest zijn bij den aanslag te Rennes Vier van de arrestanten zyn lid van een ge- leim Bretonsch genootschap. GENèVE, 21 November (Reuter) Gisteren is de nota gepubliceerd der Japansche regee ring, waarin deze haar standpunt ten opzichte van het Lytton-rapport uiteenzet. In een kort resumé van den Japanschen am bassadeur wordt gezegd, dat de tijd, waarover deze commissie beschikte, veel te kort was voor een meer dan oppervlakkig onderzoek. Als de commissie ook in andere deelen van China een onderzoek had ingesteld, zou zy tot een heel andere conclusie zijn gekomen. De instelling van een internationale contróle ta Mandsjoerije. zooals deze door de Lytton- èommlssie wordt voorgesteld, wyst zoowel de nieuwe Mandsjoerjjsche Staat als de Japansche regeering van de hand. De Chineesche gezant te Genève dr. Yen. ontving gisteren de vertegenwoordigers der Pers om hun het standpunt der Chineesche re- Beering uiteen te zetten. Met groote beslistheid hield hU vast aan het Chineesche karakter van Mandsjoerije en hU verklaarde, dat de rechten, welke Japan wil doen gelden, daarmede volkomen in strijd zUn. De militaire organisaties der Japanners in 21 Nov. (Reuter). Teneinde Roosevelt een sluitende begrooting aan te bie den. heeft de regeering-Hoover besloten de uit gaven te beperken tot 4211 millioen dollar. Dit is echter 200 millioen dollar minder, dan democraten wenschen. aangezien hierdoor z’.iiHende werken, welke de democraten uit gevoerd wenschen. niet kunnen worden gedaan. Herriot heeft reeds verscheidene telegrammen ontvangen van vooraanstaande persoonlijkheden om hem geluk te wenschen, dat hU aan den aanslag is ontsnapt. Herriot was naar Nantes gegaan om de plech tigheden te presideeren ter gelegenheid herdenking van het vierde eeuwfeest der eenlglng van Bretagne met Frankrijk. Het schijnt, dat de aanslag alleen ten had. de reis van Herriot te vertragen, opdat hü niet op tijd te Nantes zou kunnen zijn en door een ander zou moeten worden vervangen. WASHINGTON. 19 Nov. (Per telefoon) De eerste buitengewone kabinetsraad in de ambts periode van president Hoover had heden op het Witte Huls plaats, waaraan de begrootingsdes- kundige Rooper van het ministerie van Finan ciën deelnam. Na afloop werd medegedeeld, dat het kabinet zich verplicht heeft, den president by een energieke bezulniglngscampagne allen steun te verleenen. Blijkbaar is in hoofdzaak ge sproken over het te verwachten begrootlngste- kort. De oorlogsschuldenkwestie schijnt niet te zijn aangesneden. Een kabinetslid verklaarde in leder geval na de zitting, dat men over het oor- logsschuldenprobleem niet gesproken heeft. “Trotski verklaarde het te betreuren, dat de onbescheidenheid van de pers zijn incognito onmogelyk hééft gemaakt. Zijn reis heeft geen politiek doel. Hij weiger de zich uit te laten over Sovjet-Rusland over den algemeenen wereld-toestand. zeide voorts, dat de maatschappij lang- maar zeker achteruitgaat, hetgeen ook uit de ongevallen-statistiek. de afgeloopen acht jaren zijn niet min dan 178 toestellen der Aero Postale ver ongelukt. Ten, deele zyn zy tijdens de vlucht defect geraakt 97 piloten en begeleiders zyn gedood en 80 gewond. 103 passagiers vonden den. dood. PARIJS, 20 Nov. (VB.) Op den trein, waar mede de Fransche premier Herriot Zaterdag avond uit Parijs was vertrokken om zich naar Nantes te begeven, is Zondagmorgen vroeg een dynamietaanslag 'gepleegd. Onbekende daders hadden op ongevee; 50 K M ten Noorden van Nantes onder de rails een sterke explosieve dy- namletpatroon gelegd, die zou moeten ontplof ten op het oogenblik dat de trein zou pas- seeren. De ontploffing heeft evenwel reeds een uur vóór aankomst van den trein plaats ge had, zoodat een ongeluk is voorkomen, dat on afzienbare gevolgen zou kunnen hebben gehad Zondagochtend tegen halt zeven werden .Ie bewoners der in de omgeving liggende buizen opgeschrikt door een vreeseiyke ontploffing. ZU constateerden, dat de rails over een afstand van eenlge meters waren vernield. Nadat de beamb ten in het naastbUgelegen blokhuis waren ge- «aarsenuwd. kon de machinist van den trein waarin-, de premier bad plaats gebomen, nog tij dig op de hoogte worden gesteld. en derden male staat de ronde tafel te Londen met het groene laken gedekt en de Engelsche en Brltsch-Indische gede legeerden, die reeds in het midden der vorige week ztjn gaan aanzitten, om het woord van welkom van den tafelpresident Ramsay Mac Donald te aanhooren en de volgorde van het eonferentie-menu op te maken, zullen thans na deze gebruikelijke prelimlnalren aan het eigenlijke maal beginnen. Zal het hun smaken? Of zullen zU. evenals de twee vorige keeren, met een onbevredigd gevoel opstaan? De exclusieve samenstelling van het conferentie-gezelschap de nog altijd gespannen verhouding in Britsch- Indlé. het geringe animo voor deze door de Engelsche regeering doorgezette bijeenkomst en het advlseerend karakter daarvan, zjjn niet In slaat hooge verwachtingen te wekken. Zooals men weet, bleek op de twee voorafgaande Rnndetafel-conferenties het vraagstuk der ver tegenwoordiging der minderheden een onverteer baar voorgerecht. Men at zich er een geestelijke indigestie aan, zoodat men niet eens aan den hoofdschotel: de bespreking van een eventueel federaal zelfbestuur in Britsch-Indiè. toe kon komen. Ramsay MacDonald, die de onont koombare noodzakelijkheid van het verleenen Wan een zekere mate van autonomie aan Britscb- Indlé in de toekomst voorziet, besloot toen de Britach-Indiërs zelf onder elkaar te laten trach ten tot overeenstemming te geraken. Maar terwijl de fel tegenover elkaar staande Hindoes en Mohammedanen elkander senenen te naderen, verscherpte de verhouding tusschen bet Engelsche gouvernement en de Nationalis tische Brltsch-Indische Congresparty. De na het mislukken der tweede Rondetafelconfe rentie hervatte campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid en de daarmede gepaard gaan de daden van terreur 'tegenover de Bntcche ambtenaren, deden den onderkoning. Lord Wllllngdon. ertoe besluiten, de Congrespartij voor onwettig te verklaren en haar fanatiek vereerden leider Gandhi gevangen te zetten Het Engelsche gezag meende de nationalis tische Britsch-Indlèrs tot orde te kunnen dwingen door hun een dwangbuis van straffe ordonnanties aan te leggen. -w--^ at Ramsay MacDonald desniettegenstaande 1 deze conferentie heeft door laten gaan, en een zeer sterk bezette Engelsche delegatie gesteld heeft tegenover de gematigde Brltsch- Indische elementen, welke slechts aan de ronde tafel hebben plaats genomen, zou men derhalve kunnen beschouwen als een aan vermetelheid grenzend optimisme. Zal dit optimisme beloond worden? Misschien zal de conferentie tot waarde-' volle adviezen kunnen komen, maar of deze d- vlezen eenig effect op de realiteit zullen hebben, blijft vooralsnog een wydopenstaande vraag, welke meer kans heeft met ..neen?’ dan met ,Ja” te moeten worden beantwoord! BERLIJN, 21 Nov. (W. B.) Hedenochtend half elf is Adolf Hitler wederom door dep Rljkspresident ontvangen. HU werd begeleid door Goering en Frick. Wederom had zich voor het hotel van Hit ler en voor de Rykskanselarjj een groote me nigte opgesteld, die Hitler met gejuich be groette. onderhoud tusschen den Rljkspresident Adolf Hitlei was te 10.45 uur geëindigd en had dus juist eep kwartier geduurd. De Rljkspresident heeft Hitler gevraagd of hjj in staat was een een parlementaire program. Hitler heeft den Rljkspresident verzocht zijn antwoord tot hedenmiddag in beraad te mo gen houden. relatie stond, of de verdachten, zooals zy wenscheen, met Hitler in relatie kon brengen De door Herriot afgelegde verklaring is der halve in strijd met de gerechfe.ljk vastgelegar feiten. Een verder duidelijk bewijs voor de on nauwkeurige voorstellng, welke de premier m zyn verklaring heeft gegeven, bestaat daarin, dat de beide verdachten enkele dagen na hu.: confrontatie met Koerber, te Rennes uit de hechtenis ontslagen zijn.” lllflIllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ BERLIJN, 30 Nov. (W.B). Op 11 dezer werd op de spoorbrug der HJn naar Stettin een zes jarig meisje bewusteloos aangetroffen. Daar de politie een misdaad vermoedde werd een nauwkeurig onderzoek Ingesteld, dat tot het verrassende resultaat heett geleld, dat de 25- jarlge gehuwde moeder van het kind gepoogd heeft de kleine om het leven te brengen, ten einde in het bezit te komen van een bedrag van 4000 Mark, voor welke .som een levensverzeke ring op het kind was gesloten. Op den bewusten avond is zij met het kind naar de spoorbrug gegaan en heeft het opge tild, alsof zy het kind van de brug wilde laten kijken, maar toen het plotseling bij de voeten genomen en op de brug geworpen. Ook de vader van het kind is in hechtenis genomen, daar de polltie hem er van verdenkt, dat hij van het voornemen zyner vrouw op de hoogte was. ogenschijnlijk scheen dit te gelukken, f 1 maar in werkelijkheid vermeerderden deze weinig tactische dwangmethoden de innerlijke opstandigheid en de wantrouwige verbittering der Britsch-Indlèrs tegen het Engelsche regime. De harde hand van Lord Wllllngdon stiet onontbeeriyke medewerkers af. inplaats van ze naar zich toe te trekken Gandhi zit nog steeds in de gevangenis. Hy is niet alleen de biologeerende leider der verbo den Congresparty. maar sinds zijn opzien barende hongerstaking ook de afgod van mil- Uoenen paria's,' voor wier maatschappelijke en politieke vrijmaking hy vrijwillig den doo.i in wilde gaan. Het Engelsche gouvernement wil hem niet vrijlaten zoolang de campagne van burgerlijke angehoorzaamheld blijft voortduren, maar te vens isoleert het den Mahatma zoo sterk, dat bet hem onmogelyk is om met de kopstukken der Congresparty overleg te plegen betreffende een staking dier campagne, gesteld, dat hij daarvoor iets zou gevoelen, hetgeen onder de gegeven omstandigheden allerminst waarschijn lijk is. Gandhi neemt dus aan de derde Ronde tafelconferentie niet deel en dat is een zware handicap voor de uitwerking der eventueel te nemen beslissingen. Nauwelijks minder nadeelig koor den vruchtbaren gang van zaken ter confe rentie is X demonstratief wegblyven van de La- Naar aanleiding van de verklaring Zondag door den Franschen premier afgelegd aan een vertegenwoordiger van een persagentschap, heeft de daarin genoemde Duitsche journalist Koerber zich met de volgende verklaring tot de pers gewend: ..Herriot heeft gezegd dat de verdacnten bij het onderzoek naar den aan slag op het monument te Rennes zouden hebben verklaard, geld voor hun propaganda te heb ben gekregen van een bekenden Duitsch natio nalist. die als een vertegenwoordiger van Hitler in Frankrijk wordt beschouwd. De waarheid Ir dat de belde door Herriot bedoelde verdachten Jeusset en Cattelllot voor den onderzoektngs- rechter te Rennes op 23 September des mid dags te een uur in tegenwoordigheid van Koer ber, onder eede verklaarden nimmer aan Koerber eenlge ondersteuning te hebben ge vraagd of steun van hem te hebben ontvan gen. Ook heeft Koerber onder eede verklaard, dat de beschuldigden hem nooit om een centiare hadden verzocht of een centime van hem had den gekregen. De beide beschuldigden, waarmede Koerber geheel buiten zijn wil had kennisgemaakt (en wel zes maanden voor den aanslag, d en Herriot noemde), daar zij hem in zijn woning hadden opgezocht om hem het programma hunner be weging uiteen te zetten verlieten Koerber klaarblijkelijk geheel ontgoocheld, daar zij in zagen. dat hij voor hun beweging niet het min ste voelde en dat hjj ook niet met Hitler in Dr. Hugenberg liet aan de Nationaal-Socialis- ten mededeelen. dat hjj bereid is met hen te onderhandelen, maar wilde dit blijkbaar niet met Goering doen. Het schijnt, dat hij wil afwachten, hoe de on- derbandelingen tusschen Nationaal-SociahsUn en Centrum verloopen. Na de besprekingen met rijksdagprasldent Goering, hielden de partijen interne besprekin gen. Naar van welingelichte zijde wordt verno men, strekt de ultnoodlging van Goering tot een bespreking zich niet alleen uit tot het Centrum en de Dultsch-Natlonalen. doch ook tot. de Beiersche Volkspartij en de Deutsche Volks- party. Ook met de leiders van deze partijen zal dus onderhandeld worden. De Natlonaal-Socialisten zijn bereid de lei ding van de regeering op zich te nemen. Indien von Hindenburg Hitler opdracht .hiertoe geeft. Men verwacht echter eerder, dat Goering rijkskanselier zal worden, omdat hy als presi dent van den Rijksdag is gekozen, door die par tijen, die de nationale concentratie moeten vor- j men. BERLIJN. 31 Nov. <W. B.) Ook Zondag wer den onderliandelingen gevoerd over de vorming eener regeering. in het bijzonder tusschen Naüonaal-Soclalisten en Centrum, waaraan Hit ler echter persoonlijk niet deelnam. De bespre kingen werden vooral gevoerd door Goering, ter wijl Hitler zelf in hotel „Kaiserhof" onderhan delde met de leiders zijner partij. Goering deed pogingen om in contact te ko men met de Dultsch-Natlonalen. wat echter voorloopig is mislukt, daar deze laatsUn een persoonlijk onderhandelen van ILtlcr „.et hadden verwacht. est irs. 565 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13