Onze Alkmaarsche vereenigingen STADSNIEUWS Alkmaar, 21 Nov. Gasontploffing Agenda A Kardinaal Hlond 1 BRILLEN BRANDSTOFFEH? V B’ s N.V. JAN DE VRIES AFDEELING OPTIEK MAANDAG 21 NOVEMBER ir HOLL. MIJ. LANDBOUW Afd. Alkmaar Een prijsvraag i BIJLAGEN TOT DEN RAAD Oorzaak onbekend Kasgeldleeningen Dinsdag 22 November <r Een rectificatie Woensdag 23 Nov. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Schei-V eemarkt R. K. Onderwyzersdag Een Jubileum GEMEENTERAAD V erkeersonge vallen V zd Een kantoormeubelhandel in een ruïne herschapen. Een doode, verscheidene gewonden De wedstryd F.D.O.Alcmaria gestaakt Alkmaar verliest op eigen veld A.R.C., Alkmaar sche Boys en Alcm. lil winnen. Litteraire lezing van mevr. Annie Salomons Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité HET UITBREIDINGSPLAN WEST „MADEMOISELLE” Een bekroning Alkmaarsche Boys 1Z.F.C. V Adres an den Raad Alkm* Boys Nieuws Opvolger van wylen Kard. van Rossum als Prefect der Propaganda Fide? ALCMARIA—V.V.V. door Centraal Tooneel voor den Berger Kunstkring Johan Boezer in het R.K. Lyceum willen dienst ZAABMARKT 58 ALKMAAR TELEFOON 324 ZIEKENFONDSLEVERANCIER voor R K. de r leven J. HAAKMAN, secr. anderen I dat Al gevierd. minder van slaap kwijt. I begroeting van I -2-overwinning op Purmer- I Al 1 een van Onder voorzitterschap van den heer Gevers hield bovengenoemde afdeeling ter omdat factoren. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag. ken kwamen niet voor. De schade werd onder ling geregeld. Het ongeval was te wijten aan een samenloop van omstandigheden. Victoria-Theater: „Felix weet alles” en Tho- len en Van Lier, 7.30 uur. Harmonie: .Quick de Clown”, 7.30 uur. Cinema Americain: „Tarzan”, 730 uur. Victoria-Theater: „Felix weet alles” en Tho- len en Van Lier. 7.30 uur. Cinema Americain: „Tarzan”. 7.30 uur. Harmonie: ..Quick de Clown”. 730 uur. Harmonie: 2e Katholieke Onderwyzersdag, 10 uur en 230 uur. Victoria-Theater: .Felix weet alles" en Tho- len en Van Lier, 730 uur. Harmonie: „Quick de Clown”, 730 uur. Cinema Americain: „Tarzan”. 730 uur. Harmonie: 8 uur Ledenvergadering Vrouwenbond. Lezing Annie Salomons. Alk- ter ke ris 2S ve een een promessen-disconto Bank b. T ki B et 1 Bil all ee m B V 8j aan aan be- pa- Zfi heer maa In gelu gese Oc Ml gen. BI buit had te 1 plas den voei elfti den lust afge schl gein pret leidl een 5‘ G nelü cus Aug Oen d. v O Zaterdagavond om circa negen uur reed bij het achteruitraden een luxe-auto, bestuurd door K. L. S„ te Helloo op de Laat, tegen een tenzine-ponip van de garage Kossen, waardoor De eerste afdeellng vergaderde onder leiding van den voorzitter, den heer J. L. Nijslngh. In de plaats van den heer D. de Boef Dzn., te Stompetoren, die wegens gezondheidsredenen heeft moeten bedanken, werd tot onder-voor- zitter gekozen Ir. W .Oosterbaan. te Tjumma- rum. vertegenwoordiger der Friesche Mij. van Landbouw. Besloten werd alsnog nader te onderzoeken, of het niet mogelijk zal .zijn, dat ook in de toekomst de invoer van landbouwtrekkers vrij van rechten zal kunnen plaats hebben. Medededeeling werd gedaan van het afwij zend antwoord van den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid op het telegram van de drie Centrale Landbouw-Organisaties, waar bij deze aandrongen op maatregelen, opdat ae in uitzicht gestelde tarwerichtprijs van twaalf gulden per 100 K.O. doorsnee kwaliteit wordt bereikt en geen beperking van de tarweteelt voor te schrijven. Goedgekeurd werd, dat in samenwerking met de confessioneele centrale landbouworganisa ties, een nadere uiteenzetting aan den betrok ken Minister zal worden gezonden. Na breedvoerige besprekingen in aanwezig heid van den hoofdinspecteur der Rljkswerk- verschafflng werd besloten over te gaan tot het adresseeren aan den Minister van Blnnen- landsche Zaken met betrekking tot de bestrij ding der werkloosheid. Zaterdagochtend om half 4 heeft een hevlgen gasontploffing het pand nr. 67 aan den Schie- damschen Singel te Rotterdam zeer zwaar be schadigd. In het benedenhuis is een kantoor meubelhandel gevestigd, welke in een ruïne is hers-hapen. In het bovenhuis is een pension, waar ook schade werd aangericht. Van verschil lende huizen en winkels in den omtrek werden dfe ruiten vernield. De ontploffing gebeurde, toen er reeds een on derzoek werd Ingesteld, in verband met het waarnemen van een gas- en brandlucht. Aan de voor- en achterzijde van het pand bevonden zich dan ook cenige politiemannen. Een van hen, een majoor, werd zoo zwaar gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht, waar hij korten tijd later is overleden Het slachtoffer Is de majoor B. Hagoort. Ern stig gekwetst werd de majoor J. Boelhouwer. Bovendien werden nog een 7-tal menscher. door glasscherven gekwetst. De oorzaak van het on geval kon nog niet worden opgespoord. -door een Alcmaria s trouwste en meest de pomp vernield werd; de schade werd onder- 1 ling geregeld. nKDRi 19en November j.l. herdacht de heer P. WuSSer, Heemstedestraat 7 te Amsterdam den dag; waarop hij vóór 50 jaren In dienst trad bij de Alkmaar Packet. Als stoker In dienst ge treden heeft de heer Roemer zich door eigen Studie de BBtWMnnheden van het machlnisten- vak eigen gemaakt, zoodat hij reeds verschei dene jaren de betrekking bekleedt van chef- machinist. ’s Morgens om 10 uur werd de jubilaris geluk- gewenscht door den directeur, waarbij het ge bruikelijk couvertmet Inhoud werd overhandigd. In zijp toespraak deelde de directeur daarop namens Z. E. den Minister van Waterstaat mede, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd den jubilaris de eere-medaille in zilver te verleenen.» Van het personeel der Alkmaar Packet werd een cadeau aangeboden, terwijl verschillende telegrammqp van gelukwenschen Inkwamen, o.a. vah den havenmeester van Amsterdam. jeugdherberg meest geëigende en tieke van sen van feto's van onze varkensmarkt. Het bestuur zal dezen wensch ter harte ne men. Hierna sluiting. Om circa half zes had op den hoek Lange - straat-Choorstraat een botsing plaats tusschen twee luxe-auto's bestuurd door C. S. te Aven- liom, en door P. 8. K.. alhier. Deze laatste gaf het verkeer van rechts geen voorrang, waar door het ongeval ontstond. Tegen K. is proces verbaal opgemaakt. meisje, ver- Dezelfde onfortuinlijke chauffeur van het vo rige bericht genoemd, reed Zondagnacht op den hoek Klein Nleuwland-Kweerepad tegen een aldaar staande lantaarnpaal, die daardoor vernield werd. Meerdere verkeersongevallen vermeldt het po litierapport van heden niet. Men schrijft ons: Er is tegenwoordig veel belangstelling voor jeugdherbergen. Nieuw gebouwde jeugdherber- gerf zijn er echter nog weinig, meestal wordt onderdak gezocht irf ongeschikte en toevallig aanwezig zijnde bouwsels. Het genootschap A. et A. (Architecture et Amicltla) schreef een studie-prijsvraag uit voor een jeugdherberg. Dat de belangstelling zeer groot is voor dit vraagstuk, bewijzen de 105 in zendingen. waarvan er 6 bekroond werden. Het best geslaagde ontwerp, waarin zoowel op de meest economische als op de voor de karakterls- wijze het programma is verwezenlijkt, is Arthur Staal en Piet Worm, architecten. in^en wacht hut Stations- Door den Nederlandschen Bond van Paarden - slagers wordt een prijsvraag uitgeschreven, waarvoor mooie prijzen beschikbaar gesteld zijn. Deze prijsvraag heeft vanzelfsprekend tot doel propaganda te voeren voor het verbruik van paardenvleesch. Wij ontvingen heden een prijsvraag die ook Wü wenschen den Alkm. paardenslagers die lid van den Nederlandschen Bond van Paardenslagers zijn, gratis onder het publiek verspreid wordt. Wij wenschen de Alkmaarsche paardenslagers hiermee veel succes en wjj zjjn van meening dat er‘binnenkort zeer veel oplossingen uit alle deelen van het land bij den algemeene secre taris der Nederlandsche Bond van Paarden slagers. den heer Chr. Vennik te Alkmaar, zullen binnenkomen. met en zonder voorschrift van H.H. Medici tegen de blllljkste prijzen. - Op /reparaties kan gewacht worden. - Ook overal te ontbieden. Zaterdagmorgen om 8.10 uur had op de Laat, hoek Hofstraat, een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, mej. E M. en den heer A. P„ alhier. Het voorwiel van de fiets van laatst genoemde werd vernield; persoonlijke ongeluk- De Alkmaarsche Boys hebben met het vijfde elftal van Z. F. C. nog heel wat moeite gehad, want ofschoon deze Zaandammers op de rang lijst niet zulk een mooie plaats innemen, speel de het elftal, dat hier uitkwam, niet slecht. Het spel der Boys viel ons, eerlijk jezegd. nog niet mee en we gelooven zeker dat zij beter kunnen. Het plaatsen is over het algemeen voor verbetering vatbaar. De voorhoede is goed, voor al de beide vleugelspelers. Het veld was glad en zwaar te bespelen, hetgeen voor‘de Boys de grootste handicap bleek te zijn. De rust ging in met 32 voor de Boys. Na de hervatting weder om een spannende strijd met mooie kansen aan beide zijden. Tenslotte maakte Nol aan de on zekerheid een einde door met een mooi doel punt den stand op 42 te brengen. .Fater, u schrijft den laats ten tijd alsmaar hetzelfde cijfer boven uw stukjes?” „Ja,, dat is mijn schuld niet. Als er geen stichters bijkomen, gaat het cijfer niet omhoog.” „Ik zou het wel weten. Ik zou zeggen: ik niets, jullie ook niets. Jullie, lieve lezers en lezeressen, laten mij met hetzelfde cijfer zitten, dan krijgen jullie hetzelfde stukje te lezen. Niks voor niks.” „Ik kan wel zien dat ge nooit bedelaar ge weest zijt, anders zoudt ge wel anders praten. Het kindermeisje zeide vroeger, dat, als we zoet gingen slapen, ze een mooi vertelseltje zou doen. Begrijpt u? De kinderen kregen een ver haaltje en als belooning voor het dienstmeisje gingen zij „lief" slapen. Dus allebei wat. Maar hier gaat het anders. Ik heb mijn lezers -n lezeressen wel noodig, maar zij hebben mij niet noodig en gaan ook zonder het praatje van Pa ter Liefhebber wel zoet en lief slapen. Was het maar waar, dat ze zonder mijn stuk jes niet konden slapen. Dat zou even een zaakje worden. Ik zou gewoonweg zeggen: Geen stich ter, geen slaap, als het maar even bij je lijden kan. Maar die ooiykerds weten het weL krijgen hun stukje, krijgen hun slaap en die tobber van een Pater Liefhebber is zonder be looning zijn stukjes en straks ook nog zl)Q slaap kwijt. Toe, schrijf m(J nu eens spoedig: Patertje Liefhebber, kom eens aan. We willen (bijv.) stichter worden; we willen geld geven tegen rente zoolang wij leven; we willen bet Missie huis in ons testament zetten; we willen eens over een priester-studiebeurs praten. Zoo u ziet, ik maak het u zoo gemakkeliflc mogelijk. Ik geef het u met den paplepel in. U behoeft slechts te happen. FATHER LEFEBER. St. CpnTfacius-Misslehuls Hoorn, postrek. 120937 Men kan zich hier aanmelden voor priester n broeder- en zuster-missionaris. -- l Van de voor afgeloopen Zondag vastgestel de wedstrijden eindigden er drie met een over winning, terwijl er even zooveel nederlagen wer den genoteerd. Het eerste behaalde een 42- overwlnnlng op Z. F. C. 5 en blijft daardoor in de running. Het tweede elftal, op bezoek by D. O. 8. 2 zette zijn overwinningsredes voort; na met de rust met 60 vóór gestaan te hebben, voerde het den stand op tot 110. waarmede het einde kwam. Met het 4e vlot het niet al te best; nu heeft het weer verloren van Akersloot, dat op bezoek was; 31 gaf hier den uitslag aan. Daar de A-adsplranten Uitgeest A in eigen huis wisten te kloppen met 31, staan Zij on geslagen aan den kop met velligen voorsprong op de concurrente»* De B-adsplranten. op be zoek bij D. O. 8., verloren met 90. Het 8ste. of wel C-adspiranten-elftal verloor zijn eersten wedstrijd van Alkm. Vlctr. C met 31, een re sultaat wat zeer meevalt, daar deze jongens voor het eerst een wedstrijd speelden. usng netj heffen van schoolgelden voor het lager onder J wijs (bijlage Nr. 159). 6. Idem inzake salarleering van het persone J bjj het gemeentelijk Radiodistributiebedrijf (bij lage Nr. 160). 7. Aanbieding gemeente-begrooting voor luH (bijlage Nr. 163). 8. Voorstel tot vaststelling der suppleto® begroetingen van het Plantsoenbedrjjf en dW Armen read. resp. cienst 1331 en 1932 cn dot goedkeuring van de rekening van den Armen raad, dienst 1931 (bijlage Nr. 165) 9. Voorstel to het aanbrengen van rolluiWen en windschermen aan de tribune op hef ge meentelijk Sportpark (bijlage Nr. 169>. 10. Idem tot wijziging van het ambtenaren reglement en vaststelling van een Hjst van ne venbetrekkingen (bijlage Nr. 170). 11. I<|em inzake de vijfjaarlljksche schatting van de in nes gemeentelijk grondbedrijf aan wezige eigendommen der gemeente (bijlage Nr. 171). 12. Idem tot het doen bouwen van lokaal voor autobuspassiglers op U plein (bijlage 173). Om 12 uur liep Zaterdagmorgen de 4-jarige 8. L„ bij het oversteken van de Laat tegen een vrachtauto van de firma 8. Krom op. Het ventje kreeg een kleine wond aan het rechter oog en werd ter observatie naar het 8t. Elisa- bethzlekenhuls gebracht, waar bleek, dat de wond van weinig beteekenls was. Het ongeval is te wijten aan onvoorzichtig heid van het ventje. Den chauffeur treft geen schuld. Aangaande het voorstel van het Ned. Rund vee Stamboek om te komen tot een algemeen- verplichte keuring van dekstieren van Rijks wege, waaromtrent door den waamemenden Dlrecteur-Generaal van den landbouw het oor deel was gevraagd, werden voorloopige bespre kingen gevoerd. In verband met het feit, dat verschillende aangèloten organisaties, welke deze belangrijke aangelegenheid in studie hebben genomen, daarmede nog niet gereed zijn, werd besloten de beslissing tot een volgende ver gadering aan te houden. Medegedeeld werd ten slotte, dat de heer J. van der Koogh te Rijswijk zich bereid heeft verklaard op te treden als bestuurslid van de bedrijfsvereeniging voor ziekengeldverzeke- ring voor het landbouwbedrijf en aanverwante bedrijven; „De Centrale Landbouw-Onder- linge H". In ons verslag over deze kwestie in ons num mer van Zaterdag is een storende zetfout ge slopen. Mr. De Lange betoogde, dat een terreinopper- vlakte van 3600 M2, geëischt werd. Dan zou voor één villa 18000 grond gekocht moeten ■worden. In ons verslag stond abusievelijk, dat voor een villa dan 618000 M2, grond gekocht nioet worden. Ingewijden zullen hier wel begrepen hebben, dat dit een drukfout geweest is. Op het door het secretariaat van den Onder- wijzersdag gedaan verzoek aan H.H. Inspec teurs van het L. O. in de Inspecties Alkmaar en Den Helder, is bericht ontvangen, dat ge noemde Inspecteurs (feenerlel bedenking hebben tegen een roosterafwjjking, waardoor hoofden en personeel van R. K. scholen in genoemde Inspecties aan den Onderwijzersdag kunnen deelnemen. Voor de scholen, waar op de roosters 26 Nov. vrfj zou worden gegeven voor de gewone D. V.- vergadering, vervalt mèt de vergadering ook deze datum. De directeur van het marktwezen te maar brengt ter algemeene kennis, dat gelegenheid van de Schei-veemarkt op Woens dag 23 November as. het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aan gevoerd mag worden langs den Helderschen weg. over de Heilooërbrug. de Schermervlotbrug of over de Frieschebrug. „Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Emmabrug. de Nieuwlandersingelbrug of de beide rustieke voetbruggen is verboden. Het vee vanaf den Schermerweg naar de markt gebracht, moet over de Schermervlot brug en den ‘Achterweg worden vervoerd. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen gelost worden aan de Handelskade, de Havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. In verband jpiermede zullen, voorzooveel noodig. de schepen, 'welke een ligplaats aan de Handels kade hebben, op aanwijzing van den, haven meester tijdelijk worden verlegd. Het vee langs den Helderschenweg en per vaartuig aangevoerd aan de Handelskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwesloot van de Handelskade af. Bij de Schermervlotbrug, de Frieschebrug. de Heilooërbrug en aan de Korte Nieuwesloot zal het aan te voeren vee deskundig worden onder zocht. en zal het verschuldigde marktgeld moe ten worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskundig onder zoek en betaling van het marktgeld. Vóór des morgens zeven uur wordt geen vee ter markt toegelaten. De directeur voomoemd: D. SCHENK. Dinsdagavond komt mevr. A. van Wagenin- gen-Salmons in de kleine zaal der „Harmo nie” de leden v. d. R. K. Vrouwenbond spre ken over: „De invloed van lectuur op ons leven.” Deze bekende Hollandsche schrijfster aan u voor te stellen zal wel overbodig zijn. Want wie haar boeken niet gelezen heeft, kent meyr Annie Salomons toch zeker door haar wekelijks hoofdartikel in de „Kath. Vrouw", waardoor deze zoo aantrekkelijk is geworden. Bovendien gaf deze schrijfster het vorig jaar een litteraire cursus voor de Volksuniversiteit, waaraan door velen met groota animo is deel genomen. Daarom richten wij het verzoek In het bij zonder tot die leden v. d. R. K. Vrouwenbond, die zoo dikwijls afwezig blijven en Juist door haar meerdere litteraire kennis, het meest van deze lezing kunnen genieten Dinsdag avond as. door haar komst, waardeering te toonen voor de gaven van deze Hollandsche schrijfster. WARSCHAU, 19 Nov. (V D.) De Poolsche bladen vernemen uit Rome, dat de Primaat van Polen. Kardinaal Hlond. waarschijnlijk als op volger van wijlen Kardinaal van Rossum. zal worden benoemd tot prefect van de Congre gatie der Propaganda Fide. Als opvolger van Kardinaal Hlond wordt o.a genoemd de aartsbisschop van Krakau. Sapleha. en de aartsbisschop in Oost-Opper-Silezlë, Adamski. Het is bekdhd, dat Z. H. de Paus zelf Nuntius Is Polen is geweest en dat ook het hoofd der Jezuïeten-orde Graaf van Ledochowskl Pool Is Het bericht van de benoeming Kardinaal Hlond is, nog niet bevestigd. De- Burgemeester roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwoning eener vergade- ring op Donderdag 24 November a.s„ nam. 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Mededeellngen. Ingekomeri stukken. 2. Benoeming van een lid der commissie tot wering van scholverzuim (bijlage Nr. 161). 3. Idem van onderwijzend personeel aan de gemeentelijke Avondschool voor lager nljver- helds-onderwijs (bijlage Nr. 162>. 4. Voorstel tot instelling van een gemeente lijke Pachtcommissie en benoeming van de le den dier commissie (bijlage Nr. 172>. 5. Idem cm Burgemeester en Wethouders te machtigen opnieuw de koninklijke goedkei te vragen op de Verordening, regelende geducht in beweging te brengen. Daarna volgde eén 1ste en een 2e en een 3e slot enkelen. niet te verzadigen biykbaar, solliciteerden zelfs nog om een 4e en de heer drs. v. d. Weyst kon spr. van harte danken voor hetgeen hij geboden had. Vooral was hij erkentelijk voor de vroolljkheld, die de declamator gaande gemaakt had. Met een „tot weerziens” sloot spreker. Resumeerende mogen we zeggen, dat er volop genoten is. De heer Boezer verstaat de kunst. Hjn hoorders te boelen. Aan een dankbaar en heel royaal applaus heeft ’t dan ook met ontbroken. Gisteravond hield Alcmaria V. V. V. een al- gemeene ledenvergadering In „Het Wapen van Munster” aan het Verdronkenoo»d. Aanwezig waren met het bestuur een achttal leden. Na opening door den voorzitter, mr. J. P. Bos man. werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Aan de mededeellngen van den voorzitter ont- leenen we, dat V. V. V. het komende jaar voor f 1500 zal deelnemen In het garantiefonds voor de motorraces. Er zal 20*/« der baten dezer races In het reservefonds gestort worden. De bedoeling Is volgend Jaar 2 races te hou-, den. zoo het mogelijk Is op Tweeden Paaschdag en eersten Kermls-Zondag. De heer Mooy vreeg, waarom er slechts twee races gehouden worden. De voorzitter antwoordt, dat de oorzaak hier van is de houding der gemeente. Vorig jaar had men 4 dagen gereserveerd op het Sportpark met de bedoeling 3 races te geven en een dag reserve te hebben voor eventueel verregende races. Dank zij de welwillende medewerking van Alcmaria Victrix, heeft men toen een Zondag In September van die club kunnen ovememen. Voor den vierden dag. toen het bestuur geen races meer wilde houden, eischte het gemeente bestuur toen 250 schadevergoeding. Men meende hiertoe niet verplicht te zijn, en adres seerde aan B. en W. Er Is daarop afwijzend be schikt. Om nu voor dergelijke onaangenaam heden gevrijwaard te zijn, besloot het bestuur aan de vergadering voor te stelleh, slechts twee races te houden. De vergadering keurde dit goed. De begroeting voor 1933 gaf een ontvangpost van 2850 en aan uitgaven f 340. Het nadeelig slot van 550 zal gedekt worden uit de reserve, gekweekt van de motorraces, welke op dit moment bedraagt 1209,08. De begroeting werd goedgekeurd. Tot leden der commissie, welke de rekening zal nazien, werden benoemd de heeren J. Jacobse. E. Mak en W. Moot De aftredende bestuursleden, de heeren mr. J. P. Broman, B. H. J. Schouten en J. J. Swets werden bij acclamatie herkozem. Bjj de rondvraag drong de heer K. Govers er op aan, ook eens reclame te maken voor het bezoek aan onze veemarkten, b.v. door het plaat- B. en W. stellen voor: a indien in den loop van 1933 de stand der geldmiddelen zulks naar het inzicht van Bur gemeester en Wethouders noodig maakt, op nader door dat College te bepalen data geld- leeningen aan te gaan ter voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den dienst 1933. tot bedrag van ten hoogste f 1.000.000, tegen rente van ten hoogste 1 y, pet. boven het van de Nederlandsche Dit tooneelstuk van den jongen Franschen tooneelschrUver Jacques Deval verplaatst ons in een mondain huishouden van een advocaat, waar vader, moeder hebben zulke lichtzin nige ouders nog recht op dien titel zoon en dochter een scherp contrast vormen met de edele „Mademolselle”-figuur. die in dit modem milieu heel-maai niet past, dit ook spoedig genoeg bemerkt, maar uit een edel, een heilig motief in dit milieu blijft, tot zij haar doel be reikt heeft. Mademoiselle Is een van die vele ongetrouwd gebleven meisjes, die niet huwden omdat ze schoonheid noch geld bezitten, twee waarme de w-ereld helaas maar al te vaak alleen rekening hofldt. Maar wat zij wél bezit is een vrouwenhart een moederhart, dat hunkert naar het heilig bezit van een kind. En als zi) aan dat heilig verlangen niet op natuurlijke wijze kan voldoen aanvaardt zij met grage handen de gelegenheid, dat zij het kind van een ander tot het hare kan maken, waanoor zjj een moeder zal wezen, zooals de moeder naar het vleesch hei niet voor dit kind zijn kon noch wilde. Om dit kind te bezitten, doet zij afstand van al haar zuurverdiend spaarpenningen, aan vaardt zü smaad qn hoon van die mondaine vrouw, die door de lichtzinnige oovoeding. «el ke zij haar kind geeft, indirect de oorzaak was van den misstap, door haar dochter begaan, en waarvan Mademoiselle vrijwillig de schande op zich neemt. Dit scherpe contrast is de groote Kracht van dit stuk. Men mag het egoïsme noemen van .die schijnbaar liefdelooze vrouw, egoïsme, omdat zi) haar eigen verlangen wil bevredigen, maar een mooi egoïsme een opofferend altruïsme, niet ter wille van de ongehuwde moeder, maar ter- wille van het moederlooze kind. Moederloos, ja, want het 18-jarige een flirt uit de wereld, waarin men zich veelt, die het kind, dat zij niet wenschte. baart, het zonder wroeging afstaat om weer het wufte van flirt en vermaak te kunnen leven, zoo n vrouw heeft geen recht op den naam van „moeder.” Tilly Lus gaf ons een gave mademoiselle; zij beeldde zeer treffend de ongehuwde vrouw van veertig uit. die haar moederlijk verlangen niet kan verbergen. Haar spel was psychologisch weloverwogen en boeiend, als maar door. Mary Dresselhuys kweet zich uitstekend vam haar moeilijke taak de ondankbare rol van Christiane. Louis de Bree en Mien van Kerckhoven-- Kllng gaven meesterlijk samenspel; zij gaven een goede creatie van het mondaine ouderpaar, dat alleen gedachte heeft voor het wereldsche leven van uitgaan en partijtjes, maar de op voeding hunner kinderen aan anderen over laten. Cees Laseur, die ook de regie verzorgde, waarvoor alle hulde, gaf een origineele vertol king van pseudo-dokter; Johan Kaart was als de verraderlijke, schurkachtige huisknecht een waardige pendant van deze figuur. Vermelding verdient nog Joan Remmelts als het verwende rijke-luis-zoontje, dat hij goed typeerde. De voorzitter van den Kunstkring, de heer D A. Klomp, bood Tilly Lus mooie bloemen aan en gaf den overigen octrices en acteurs de gelegenheid een der acht litho's uit te zoeken, die de vereeniging „Moderne Kunst aan het Volk” in de zfeal ter opluistering had opgehan gen. Deze eerste opvoering voor den Berger Kunst kring was een groot succes, zoowel voor het Centraal Tooneel als voor den Kunstkring. Moor de betaling van rente en aflossing van deze leenlngen aan te wijzen respectieve lijk de gewone en buitengewone Inkomsten der gemeente: c. de leenlngen vóór het sluiten van het dienstjaar 1933 af te lossen. verzoeken dit besluit van B. en W. te vernietigen en het werk weder op de oude wijze te laten uitbesteden. Verder verzoeken wjj u beleefd te willen be vorderen. dat de werken, welke door de ver schillende takken van Gemeentediensten patroons worden opgedragen, worden i steed of verdeeld onder georganiseerde troons. Thans komt <et voor, dat een enkele «smid bijna -eheel alleen voor een dienst werkt terwijl de andere smeden hiervan zijn u tge- schakeld. althans In de meest- gevallen. Wanneer alle nieuwe werken publiek werden aanbesteed onder georganiseerde patroons, zou hier een rechtvaardigheid worden geschapen, welke thans heelaas niet bestaat. Wjj «neenen. dat onze verzoeken alleszins gerechtvaardigd zijn en wij hopen, dat u ze zult inwilligen, althans het eerste verzoek en dat u zult bevorderen, dat aan het tweede verzoek zooveel mogelijk zal worden voldaan, opdat de zoo zware last, welke thans op onze bedrijven rust, eenigszins worde verlicht. Het welk doende, enz.. vc >r den Bond van Smedenpatroons in Nederland afdeeling Alkmaar wg. T. WOLZAK den R.-Kath. Smedenbond afdeeling Alkmaar w.g. W. SMORENBERG. 13. Idem tot verkoop van ten N.O. van den Bergerweg gelegen grond (bijlage Nr. 174). 14. Idem tot onbewoonbaarverKlaring een 7-tal woningen (bijlage Nr. 175) 15. Idem tot verkoop van een aan den Ber gerweg gelegen strook grond (bijlage Nr. 176) 16. Idem tot vaststelling eener verordening tot wijziging van de verordening voor de Han- delsavondschooi voor handels- en kantoorbe dienden (bijlage Nr. 177). 17. Idem Inzake kostelooze verstrekking van boeken en leermiddelen aan leerlingen van Gymnasium. Handelsschool en HandeUavond- achool (bijlage Nr. 178>. 18 Idem tot het aangaan van kasgeldleenin- gen in 1933 (bijlage Nr. 179). 19. Idem tot vaststelling der De wedstrijd E. D. O Alcmaria, gisteren te Haarlem gespeeld, heeft na ongeveer 20 minuten spelens een ontijdig einde genomen, door een ongeval een van Alcmaria s trouwste en meest sympathieke spelers overkomen. Zooals men in het verslag van bedoelden wedstrijd kan lezen, heeft Jo Bas bu een bot sing met den E. D. O.-doelman zijn been ge broken. Ongetwijfeld heeft men algemeen deze lijding met leedwezen vernomen, want Bas was een der meest populairste Alcmaria-spelers. Reeds 14 jaar kwam hij voor Alcmaria's eerste uit en het is ons bekend, dat hij reeds voor een tweetal seizoenen terug, na zijn 12 Vj-jarig ju bileum, het plan had als actief lid te bedanken. Op aandringen van zijn vrienden is hij toen op zijn besluit terug gekomen, maar het stond toch wel zoo goed als vast, dat hij het volgend sei zoen niet meer zou uitkomen. Jammer, dat thans op deze wijze een einde aan zijn voetballoopbaan moest komen. Bos was een van de oudste spelers in de twee de klasse en door zijn sportiviteit immer een graag geziene tegenstander op het groene veld. We hopen van harte, dat Bos spoedig geheel hersteld het Ziekenhuis zal kunnen verlaten. Alkmaar I (Go Ahead) kon het tegen E. V. C. van Edam niet bolwerken en verloor met 34. A. R. C. I deed het beter en zorgde thans voor een goede 4—2-overwinning op Purmer- end. De Alkmaarsche Boys zetten hun overwin- ningen-reeks voort met een 42-zege op ZF.C^ Alcmaria 3 won van Q. S. C. II met 3L Het volgende adres is verzonden aan den Raad dezer gemeente: Geven met verschuldigden eerbied te kennen: T. Wolzak te Alkmaar, in kwaliteit van voor- zltteru der afdeeling Alkmaar van den Bond van Smedenpatroons in Nederland, (als rechts persoon erkend bij Kon. Besluit van 8 Dec. 1903. No. 50, Staatscourant No. 305) en W. Smorenberg te Alkmaar, in kwaliteit van voorzitter der afdeeling Alkmaar van den Roomsch-Katholieken Smedenbond, (goedge keurd bij Kon. Besluit van 9 April 1918. Staats courant No. 61). en hierbij hun bonden ver tegenwoordigende. hebben met leedwezen kennis genomen van het besluit van het College van Burgemeester en Wethouders, waarbij zij den Directeur der Publieke Werken, machtigen het kachelwerk der Gemeente Gebouwen in eigen beheer te doen uitvoeren. Waar dit werk reeds voor 40 jaren terug regelmatig leder jaar werd uitbe- ^eed, vragen wij ons af, met welke reden is I. en W. hiertoe overgegaan. Het is toch al reeds ëen moeilijke tijd om de ■midsbedrijven in stand te houden en wij moe ien dan ook ten sterkste protesteeren tegen nit besluit, waarbij de Gemeente het. nog be- Etaande werk uit onze bedrijven 'weghaalt. Wij komen u dan ook beleefd, maar met klem den Keuringsdienst voor Waren, dienst 1933 (bijlage Nr. 183). 20. Idem inzake de voorbereiding eener her ziening van net plan var. uitbreiding der ge meente (le gedeelte) (bijlage Nr. 184). 21. Idem tot aanvulling der arbeidsvoorwaar den voor de werkverschaffing (bijlage Nr. 185). 22. Idem tot vaststelling van nieuwe veror deningen voor levering van gas en electricltelt bijlage Nr. 186). 23. Idem tot wijziging van het minimum-ta- riefsgebled voor de radlo-distributie (bijlage Nr. 187). 24. Idem tot het bouwen van een 24-tal een voudige arbeiderswoningen (bijlage Nr. 188). 25. Idem tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde wo ningen Lindenlaan 56 en Sandersbuurt 9 (bij lage Nr. 189). Woensdag werd door de leerlingen van ons R. K. Lyceum de verjaardag van den rector Als antwoord op alles, wat er op muziek- en zangebied gepresteerd Is. en niet op dat der eloquentia, beloofde de jubilaris, die zich niet In staat achtte, zooals hjj zeide, met gelijke munt terug te betalen, dat aan een ander op te dragen. Zoo kwam de bekende declamator Joh. Boezer Vrijdagmiddag in de aula, waar alle leerlingen en vele leeraren (essen) met hun dames bijeen waren. Van twee tot 5 uur is hl) onvermoeid aan het woord geweest. Voor de pauze-, bewoog de heer* Boezer zich meer op ernstig* terrein, daarna kwam 't humoristische gedeelte aan de beurt. Vol aandacht werd een tooneel gevolgd uit een treurspel van den bekenden Vlaamschen schrijver Pol de Mont: „Het Geding”, waarin 't voorspel van de Calvarlë-tragedle uitgebeeld werd: Christus verraden door Judas en als gedaagde voor 't Sanhedrin. Heel Juist wist spr. van intrigue en valschheid en zwakheid te schilderen tegenover de serene majesteit van den Godmensch. Niet in 't minst kwam oor zijn Intonatie en geste en mimiek t con trast uit tusschen b.v. een geslepen Jurist als Samuel en een haatdragenden Rubens. Ook met de 2e schets, ontleend aan de geschiedenis van den bekenden koning van Babylon Belsazer. oogstte spr. veel succes. Maar t wachten was op de humor. En toen is er gelachen, dat T daverende. In een schets van Henri t Sas. lp >-4> pare die op de 110 geneesmiddelen, die alle goede vrienden en familieleden tegen een hardnekkige Hollandsche verkoudheid weten, en de aan alle radlo- bezitter zeker bekende: Poppenkastvoorstel ling, sleed» wist de heer Boezer de lachspieren D. J. -haar vrij goed bezochte ledenvergadering ter be spreking der punten voor de alg-meene verga dering dier Mü„ waarvoor de heer C. v. d. Pol te Bergen, als afgevaardigde en j. Borst te Alk maar, als zijn plaatsvervanger werd aangestëld. Als resumé van de besprekingen over de ver schalende punten, door het Hoofdbestuurslid. E. D. Govers, voorgelicht, kunnen wij mede- deelen, dat: de afd de Tarwewet verbeterd hoopte door verhooging van het mengpercentage, al zou dan ook de beperking tot één derde van het bouw land worden gehandhaafd. de Crisiszuivelwet te laat ingevoerd geacht werd, waarvan de te weinig gunstige resultaten het gevolg waren. Verondersteld werd, dat uitelndelijk toch het oorspronkelijk plan-Louwes geheel tot uitvoe ring zou komen. Door meerdere heeren werd de Crislsvarkens- wet. niettegenstaande haar Jeugdfouten om ‘haar voorloopige resultaten toegejuicht. Hoewel de resultaten der maatregelen voor de ■chaoenhouderij vrij poover waren, werden zii goedgekeurd en de hoop uitgesproken, dat de regeering alsnog de steunverleening via de wol zou bewerkstelligen. Bejammerd werd dat de steun voor de Tuin bouwproducten vooralsnog niet voor de aard appelen gold. Veel zou dan nog als veevoer dienst/ kunnen doen voor zi) waardeloos wer den. Na nog enkele vragen over de Crisispacht wet'werd de vergadering gesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14