Pleidooi voor verdeeldheid Prikkeldraad D V H Van de Perstribune Nuttige reserve Democratie of dictatuur Jammerlijke misverstanden Examenvraag MAANDAG 21 NOVEMBER Wapens* omgewisseld TARWEVERBOUW Beperking heeft geen instemming HET ONZALIGE BOSCH Schenkingen voor zijn behoud BOEK EN BLAD DE H.O.V.-BRIEFJES DOODEN ALS KAMERLID Cassatie aangeteekend NOORSCHE LEENINGEN St. Martinuskerk te Maastricht INBRAAK IN R. K. KERK DEKEN M. v. d. VEN t F ascisme in ons land EEN GOEDE VANGST MGR; DIEPEN NAAR ROME Hü had nog meer op zijn geweten Luchtpost uit Indië JAARVERGADERING ST. JORIS In de pastorie ook alles overhoop gehaald En de Ver. vpor den Effectenhandel De Minister over de vrywillige burgerwachten en den by- zonderen vrywilligen landstorm R. K. Bond van Arbeiders in het Slagersbedrjjf en de De „omschreven” vrye zetels H. H. WIJDINGEN De posten hiervoor niet of ternauwernood zün S. J. R. »l dit zooveel jam- Wordt lid. zoo spoedig moge- O Tot zoover de minister. Tusschen democratie en dictatuur kan voor een Nederlander de keus niet moeilijk zijn. Z. H. Exc. Mgr. A F. Diepen, blsschop van •s Hertogenbosch, zal dezer dagen naar Rome vertrekken voor het afleggen van het bezoek .ad Imlna”. In de eerste week van December zal Z. -I Exc. te 's Hertogenbosch terugkeeren katholieke wij blijven goeden zin katholieke ten wij het vqlgende burgerwachten en den landstorm. De ,,Oer-agressiviteit" van den - Mensch, door dr. T. S. van der Bij; J. B. Wolters, Groningen, Den Haag, Batavia. et algemeen debat over de Rijksbegroo- ting in de Tweede Kamer heeft ver schillende belangrijke momenten op geleverd. Wij stellen ons voor daarop nader terug te komen en uit het verslag der ..Handelingen” eenlge der voornaamste gedeelten van de ge houden redevoeringen over te drukken. Voor heden geven wij alvast een citaat uit het slotgedeelte der rede, waarmede de minis ter-president in de zitting van 15 November de sprekers beantwoordde. loten het kerkgebouw uit te dier voege, dat aan de beide Het groote conservatieve blad .Aforgenbla- det" heeft den Noorschen minister van finan ciën Sundby geïnterviewd, teneinde eenige me dedelingen te krijgen over de redenen welke het Bestuur der Amsterdamsche Effectenbeurs Blijkens mededeeling van de Indische Post administratie heeft hel retourvliegtuig ..Snip' van den Holland-Indië-dienst 313 KG 790 O post aan boord, bestemd voor Nederland, bene vens 3 postpakketten met een bruto gewicht van 5 KG. 700 O. l'egenover zijn leermeester prof. Steinmetz, ae volhoudt met vele anderen, dat in den gees telijken aanleg van den mensch vanaf den prl- miuefsten aanvang een vechtlnstlnct aanwezig is. verdedigt dr. T. 8. van der Bü in deze bro chure een ander Irdcht. Hü is geneigd bevesti gend te antwoorden op de vraag, of, die aange boren instincten niet min of meer ttjdeiyke psychische complexen zün. door de omstandig heden geboren, die weer zullen verdwijnen, zoo- dra die omstandigheden het toelaten. Een ge leerde penneetryd. waarin aanval en verweer elkaar misschien nog wel eenlge malen zulle* af wisselen. te »rt tr ig' voet, H. P. J. Raken. Th. W. Rlbberlnk. A. J. M van Rijn, O. P. O. Schaepman. J. N. C. M. Scher mer. F. Scholten, E. O. M. Slagbek. O. E. Snel- der. J. H. Swart. A. C. R. Vehmeüer. P. J. C. Vrinte, A. M. M. Wagemans. J. A. M. Walraven. H. J. Weltjens, J. Th. Welling, A. Th. W. Wells en A. van Wissen; en de H. Wijding van het Diaconaat aan de navolgende eerw. heeren theologanten'van voor- noemd Groot-Seminarie: J. J. Andriessen. H. O. J. Bless. C. C. M Breu- kel, J. F. M. A. Driessen. W. H. C. M. Gerritsen, H. A J. Groothuis. B. O. M. Kloppenborg, C. G. Th. Meurs. A. J. E. van den Muysenbergh. J. C. J. M Poell; P. J. Röllng. Th. C. A. A. M. van Rückevorsel. G. A: van Schalk. Th. Scholten. F E. M Stemeberg. P. P. A. Tlllemans. A. E. F. G. Wolfs en H. Th. A. Wouters. T- er- nd eft er- de At Ik noemde aldus Z. Exc. de parlemen taire democratie de rükste van alle Regeerings- vormen; zü is in ons volk verankerd, hecht en sterk; een wel hevige schok zou noodig zün. om dit anker van ons Staatsschip te kappen. Ons volk neigt niet naar dictatuur. Integen deel. van het zuiver persoonlüke bewind heeft het als het ware een instinctmatigen afkeer: „Ons vlakke land houdt niet van hooge hoo rnen. Zoo is onze volkspsyche; ons volk Is wars van alles wat zweemt naar het persoon- lük bewind, omdat het om zich ziet, dat aan zulk een bewind ontbreekt het essentieele van een waarachtig gezonden regeeringsvorm. de verantwoordelükheid voor doen en laten tegen over het gericht van de vertegenwoordiging des volks. Een dictator kan zün een man in groot formaat in kunnen, maar het is volstrekt niet zeker, dat de krachtige heerschersnatuur ook altijd het goede wil en zelfs, wanneer hü het goede wil. is er een groote kans, een kans, die men voor het volksgeluk niet mag wagen, dat. gezien de concentratie van alle regeenngsgezag in hem alleen, op den duur uitspattingen niet zullen ultblüven. Nader bericht men ons. dat de man die te Calmpthout (België) werd gearresteerd als ver dacht van de diefstallen in hotel .Jfeerlandla” te Roosendaal en den roofoverval ten huize van de familie B. aan den Nlspenschen Weg te Roosendaal, een 19-jarige Spanjaard biykt te zün. die Vrüdagavond met den trein uit Bel gië in Roosendaal was aangekomen De man. die in het bezit werd bevonden van een klokje ontvreemd uit hotel „Neerland!*” en een revol ver. geladen met zeven scherpe patronen, heeft bekend ook de dader te zün van een diefstal, dl onlangs te Esschen werd gepleegd. Zün ui' levering is gevraagd. Naar aanleiding van de publicatie der R. K Staatsparty omtrent de verdeellng van het (verminderde) aantal omschreven netels over de verschillende kieskringen, schrijft ..De Mor gen'; RAD1O-JAARBOBK 1932. Samen gesteld door K. P. Weber. secre taris van den Radioraad. met medewerking van alle Radio- Autoriteiten, alle Omroepvereeni- gingen en vele medewerkers en belangstellenden bij den Radio- omroep. 445 bte. 190. A. J. G. Strengholt, Uitgever, A’dam. der maatschappelijke herordening en eener daarop geïnspireerde politiek. Het zal nu van het grootste belang wor den. dat allen, die voor een opstuwende, vooruitstrevende politiek voelen, toetreden tot de katholieke klesvereenigingen. om op den verderen gang der candldaatetelllngen hun rechtmatlgen Invloed uit te oefenen. Wie met 1 Jan. as. geen lid is. verspeelt selfs allen invloed; hü mag niet meestem men In de klesvereenigingen. Daarom: lük.” Naar wü vernemen, heeft de verdediger mr Mout cassatie aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbü met be vestiging van de uitspraak van den kantonrech ter aldaar de directeur van de N V. Haagsche Ongevallen Verzekering Maatschappü is ver oordeeld tot een geldboete van 75. wegens het in strijd met de Loterüwet ten verkoop in voor raad hebben van aandeelen in een lot er waarvoor niet de door de Loterüwet verelschte vergunning was verleend. Henriette Roland HolstVan der Schalk: „Grondslagen en Pro blemen der Nieuwe Cultuur in Sowjet-Rusland. 1932. N.V. Km. Quertdo’s Uitg.-Mi}., Amsterdam. Uit de Memorie van Antwoord op de Alge- meene Beschouwingen van Hoofdstuk V der Rüksbegrootlng voor het dienstjaar 1933 lich- omtrent de vrijwillige büzonderen vrüwilligen Nog steeds ontvangt de vereeniglng tot Be houd van Natuurmonumenten In Nederland dagelüks vele bluken van instemming met de plannen tot aankoop van het Onzalige Bosch In een week tyds zyn de bedragen aan giften en rentelooze voorschotten toegezegd, gestegen van ongeveer 42 000 lol ruim 52.000. Belangstellende vrienden der vereeniglng hebben collectes voor dit doel georganiseerd en de vele büdragen van ƒ0.50. ƒ1.0 25 en zelfs van ƒ0.10 beteekenen een niet te onder schatten steun. Met dankbaarheid wordt gewag gemaakt van een schenking door H. K. H. Prinses Juliana loegezegd. Het nog ontbrekende gedeelte van den koop som Is reeds geslonken tot ruim ƒ40.000; het bestuur vertrouwt, dat. Indien nog van vele zyden blüken van belangstelling Inkomen, de aankoop verzekerd kan worden. Het adres der vereeniglng is Heerengracht 540, Amsterdam, postgiro 3239L De fraaie 8t. Martinuskerk te Wijk-Maas tricht, een der eerstemonumenten van wülen dr. Cuypers. bleek^sëïert' om de steeds tpe vlgen te bevatten. Derhalve is bes bouwen en wel igi beuken van het middenschip wederzüds nieuwe zybeuken worden toegevoegd. Met de ontwerpen is belast de heer Schoen- maeckers, architect te Sittard. Onlangs werd in enkele bladen als Kamer lid opgevoerd de heer Trienekens, die reeds een paar jaar In het land der zaligen vertoeft. Dat voorbeeld smaakt blükbaar naar meer! In een paar Kalholieke bladen werden achter de opgave van de kwaliteitszetels reeds de namen ingevoegd, die daarop vermoedelük zul len plaats nemen. Daarbü stond de volgende opgave: .Maastricht: landbouw (Ament); arbeider deskundig algemeens positie der arbeiders (Hen ri Hermans).” We vermoeden, zegt de „Residentiebode”, dat Ament hierboven wel „met een lodderoog" gettoe zal uitlachen. In den afgeloopen nacht is in de Maria Stichting te Haarlem, waar hü reeds eenlge weken werd verpleegd, overleden de Zeer eer waarde heer M. v. d. Ven, Deken en Pastoor van Waalre bü Eindhoven. De lijder was nu een week geleden van de laatste H H Sacramenten voorzien, waarna een beduidende beterschap intrad. Toch is hü echter, juist op zün verjaardag, overleden. Op de vergadering van de dageiykache bestu ren van den Chrlsteuüken Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, den Kath. Ned Boeren- en Tulndersbond en het Kon. Ned. Landbouw- Comitë werd o.m. besloten den Minister van Economische Zaken en Arbeid er op te wyzen. dat tengevolge van de waardevermindering van de tarwe op de wereldmarkt en de waardever mindering van hel stroo de tarweverbouwer thans slechts 8 68 per 100 KG. ontvangt, omdat een verbetering van den tarweprüs drin gend noodig wordt geacht en mogelük Is bü een verhooging van het mengpercentage. Voort werd besloten den Minister op te mer ken. dat een beperking in het algemeen van den tarweverbouw geen instemming heeft, aange zien het aks een nationaal belang van de (*rste orde moet worden beschouwd, mede met het oog op onze handelsbalans. dat zooveel mogelük landbouwproducten, waaraan Nederland be hoefte heeft, hier te lande worden voortge bracht, Inplaats van producten, welke door ex- portbelemmeringen onverkoopbaar zün. In bepaalde kringen worden In den laat- sten tQd besprekingen gevoerd, om te ko men tot de oprichting van een nieuw fascis tisch verbond In ons land. Verscheidene personen zün van oordeel, dat de bestaande organisaties noch wat de bestuursleden, noch wat de wil ze van wer ken betreft een ernstig en waardig beeld van de fascistische gedachte geven. Men meent daarom een nieuwe organisatie te moeten oprichten. Als leider vap deze beweging zou In aan merking komen een bekende figuur op poli tiek en economisch gebied In ons land, een oud-Minister. aar nu de vraag gesteld wordt: wit moet het zwaarst wegen; de inwilliging van enkele büzondere politieke wen- schen, of de politieke eenheid der katholieken, In dit verband denkt men natuurlek dade- lük aan Dr. Posthum*, méént JJe Morgen" en het blad vervolgt: .We gelooven. dat men de mogelükheld van eenlg welslagen vooi een serieus geleide fas cistische beweging in ons land niet moet on derschatten. Voor veel intellectueels jongeren staat de onmacht van de parlementaire demo cratie vast. En als uitwee zien ze slechts mln of meer fascistisch gekleurde denkbeelden. Ook dit zaï men niet runnen onderdrukken door doodzwügen. oelachelük maken of hsn- kondlging van strenge gezagshandhavmg?- Men zal naar de oorraken moeten speuren en de daadkrachtigheid van de parlementaire democratie ook m dezen tüd dienen te bewü* zen.’* n ons artikel ,.Ern pauselük maanwoord” I hebben wü er den nadruk op gelegd, dat A de waarde van de katholieke politieke genheid in Nederland door velen nog te weinig rOrdt beseft, dat velen nog maar al te weinig begrüpen en waardeeren, wat hun in en door de politieke eenheid der Nederlandse!» katho lieken tot vrede strekt; wü schreven, dat de katholieken van Nederland alom in het buitenland hun politieke eenheid waardoor zü zoo sterk staan benüd wordt en wü noemden terloops de namen van enkele landen om aan te toonen, hoe de hoogste, de voor naamste belangen der katholieken er onder lijden, als zü politiek niet of zwak georgani seerd of verdeeld zün; de gevallen, waarin de katholieken niet bü machte blüken een volko men zelfstandige politieke partü te vormen en Waarui zü in één party samengaan met chris- telüke. protestantse he groepen, noemden wü tn vergelüking met niet-georganiseerdheid of verdeeldheid nog lang niet de ongunstigste. Dit artikel heeft ons een uitvoerig ingezon den stuk bezorgd van de afdeeling Amsterdam der R K. Volkspartü. een Ingezonden stuk, waarin na een min of meer positieve poli tieke geloofsbelüdenls betoogd wordt, dat beel het gevaar voor den godsdienst (als ge volg van verbreking der politieke eenheid) „nuchter beschouwd" slechts hierop neerkomt, (wü clteeren nu den woordvoerder der R.K V.P.) jdat onze partü een extra-overschot bü de katholieken veroorzaakt, 1 welk, zoolang onte party nog niet groot Is. den katholieken hoog stens één zetel kan kosten; tegenover welk risico de kans staat, dat een overschot der RK VP-lÜst een katholieken zetel winst zou kunnen leveren. En nu reken Ik de menschen” zoo gaat de Inzender voort „die door ons van de 8 D-A.P. worden afgehouden, gelük in Tilburg en op vele andere plaatsen Is gebleken, nog niet eens mee. Wil men nu onze actie een gevaar voor God en Kerk noemen, men ga zün gang. Maar dan doet het toch wel eigenaardig aan. dat onze partü in de 10 jaren van haar bestaan nog niet door de Kerkelüke Overheid ia verboden, ja zelfs, dat de geestelükheld over t algemeen beslist weigert, ons minderwaardig katholiek te noemen." Onder bovenstaanden titel heeft mevrouw Roland Holst haar voordrachten over Rusland gebundeld en geboekt. Is bü dese hoogstaande en begaafde dichte res in t algemeen het vers te cerebraal en te zwaar, haar socialistisch betoogproaa zweeft,,u te veel en is te ül- Ook m deze nieuwe bespie gelingen. Een voorbeeld: welk houvast heeft de leaer - aan een bladzy literatuur als die begint op pag 157? Vier alinea's, waarvan de eerste een wél vage vraag Is over „een nieuwe hoogere menschelyke typus tn wording", de tweede kond doet, wat er allenwal „sou”, als die Rus sische typus wordend ware, de derde weet te zeggen, wat die .nieuwe menschen” zeker „zullen moeten" en de vierde het vermoeden uitspreekt, dat die nieuwe mensch (nu aonder aanhalingsteekens en reeds erg reëel gedacht) misschien een „elndelooe-langen weg-terug zal moeten afleggen.” Aan wat er „aou" (de tweede gedachte!) zün de volgende regels ontleend: ..Dan rouden die zich ongeloovige materialisten en atheïsten noemende menschen, de wegbereiders zün tot het koninkrijk Gods. Dan zouden zü blük ge ven, de boodschap van het Evangelie te heb ben begrepen en het gebod van den Christus te willen vervullen. Wat komt het er op aan. hoe zü zich noemen? Wü weten immers, dat het voor Christus niet op woorden aankomt, maar op daden.” Inderdaad Is deze laatste zin op zich zelf juist, maar onzin in dit verwarde denkverband. Als de „nieuwe hoogere menschelüke typus” van Henriette Roland Holst uitkomt, zullen we weer zien; die zal zeker zóó „bü" zün. ver wachten we. dat hü zich niet anders noemt dan hü is. Maar voorlooplg zullen we ons lie ver houden aan de Russische daden, waarop wü met Pius XI een anderen kyk hebben dan dp sodalMe—van dit boek. a Toen de koster Zaterdagmorgen in de R. K. kerk te Wyk bü Duurstede kwam, zag hü tot zün bevreemding, dat de Godslamp niet brand de en het antlpendlum voor het tabernakel was weggeschoven. Dacht hü eerst nog aan een mogelüke nachtelüke bediening, spoedig bleek hem echter, dat de offerblokken in de kerk waren opengebroken en geledigd, en dat de verbindlngsdeur tusschen kerk en pastorie open stond. Hü waarschuwde .«Jlrect den pastoor, die ontdekte, dat de Inbrekers ook hier hun slag geslagen hadden Alles was door elkaar ge haald en opengebroken. Naar verluidt, te een tamelük bedrag aan geld en tafelzilver ont vreemd. Dat de dieven zich nog al op hun ge mak gevoeld hebben, blükt wel uit het feit, dat ze in de keuken nog een en ander gebruikt hebben. Uit de beschadiging bleek, dat ook nog getracht te het tabernakel open te breken Dit te gelukkig niet mogelük gebleken. Aanstonds werd de politie gewaarschuwd en een onder zoek ingesteld, waarby gebruik werd gemaakt van een politiehond uit Amersfoort. Het bleek, dat de dieven zich toegang hebben verschaft over de speelplaats van de jongensschool en zoo door de serre In de pastorie zün gekomen Blükbaar hebben ze langs denzelfden weg hun operatleterreln weer verlaten. De waakhond heeft zich in het geheel niet doen hooren en wérd aangetroffen met een jas van den Deken over den kop. Waarschyniyk hebben de dieven van een auto gebruik gemaakt om zich vlug te kunnen verplaatsen. Tot heden Is nog geen spoor van de daders ontdekt. daar kan gezien de pauselüke en de bis- schoppelüke uitspraken, gezien ook de positie der katholieken In het buitenland, waar zü öf niet, óf zwak georganiseerd zün, óf verdeeld het antwoord niet moeliyk zün. Wü erkennen volkomen, dat de R.K. Volks partü In Nederland, omdat zü aldaar nog zeer onbeteekenend is. aan de katholieke zaak door verzwakking der R.K. Staatsparty maar weinig afbreuk kan doen. Het is echter niet voornamelük de vraag, of een dissident-partytje in bepaalde omstandig heden grooter of kleiner onheil kan stichten. het gaat hier om het princiep: eenheid of verdeeldheid. Was de RKVP. of eenlge andere dis sidentparty in Nederland wél groot en sterk, dan was het met onze eenheid en met onze kracht, waardoor zooveel goeds bereikt en zoo veel kwaads geweerd kan worden, gedéAn. Dan eerst zouden wy ervaren, wat ons In onze eenheid en in onze kracht tot vrede had gestrekt, dAn eerst zouden wü beseffen waarom het buitenland ons onze politieke een heid benüdde..... Want wy blüven erbü. en wy kunnen uit eigen ondervinding en aanschouwing In het buitenland spreken, wü kunnen getuigenissen aAnvoeren van bisschoppen en staatslieden in het buitenland erbü. dat men Nederland (in deu van het woord, natuuriyk) zün politieke eenheid benüdt. De misverstanden van onzen opponent de- monstreeren zich intusschen vooral in zün op- iperklngen betreffende de positie der katho lieken In Engeland, in Tsjecho-Slowakye. In México. Frankrük en Spanje. In Ooetenryk en Duitschland. Wat hü b.v. als een bewijs voor zyn stelling de katholieken mogen gerust verdeeld zün! aanvoert, n.l. den toestand In Tsjecho- Slowaküe. dat te voor ons juist het allerdulde- lykste teeken. dat de politieke verdeeldheid der katholieken onheil sticht en ten verderve voert. In een volgend artikel zullen wy nóg dulde- lyker trachten aan te toonen, waarom uit al de door ons genoemde landen tot de katho lieken van Nederland de vermaning klinkt: Bewaart toch Uwe politieke eenheid! Het eenige bezwaar, dat we tegen dit veel om vattende en veel bevattende boek hebben. Is zoowaar z'n titel. Immers: het te niet een Jaarboek dat zich in z'n doei en beteekenls uit sluitend tot het jaar 1933 sou beperken, want, dón kwam men er vrij laat mee, maar het te een K*dio-boek in den uitgebretdsten sin van het woord. Interessant niet alleen voor den rwdlo- bezitter, die er alles in vinden kan wat hü maar eemgszlns kan verlangen te weten, maar aelfs voor den niet-luisteraar van belang. Een schat van wetenswaardigheden over het vele wat er aan deze nieuwste uitvinding der XVe eeuw vastzit, ligt in deze 445 dichtbedrukte bladzijden, die bovendien aardig zün ge ïllustreerd. besloten. Van een nuttig Sinterklaaspresentje gespro ken. dit ia er een. dat we hartelyk kunnen aan bevelen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zaterdag 19 November JJ. In zün huiskapel de Tonsuur en Zondag 30 November JJ. in de kapel van het Seminarie Rüsenburg de Mindere Orden toegediend aan den eerw. fr. Malachlas Muller van de Orde der Clsterclënsers van de Srenge observantie (Trappisten) heeft Zondag 20 November jl in de kapel van het Seminarie Rüsenburg de Mindere Orden toe gediend aan de navolgende eerw. heeren theolo ganten van het Groot-Seminarie Rüwnburg: A. A. Ariëns. W. A. van Beek. A van Bekkum, B 8. M. Carlier, A. A. Collet. A A. H. Giesen. P. H. J. Hoogveld. J. H. R. Hunfeld. G. H. H. A. Jansen. F. H. P. van der Kroon. H. G. Kwanten. C. Th. J. M. van Leeuwen. G. J. Maureau. A. J. W Mlddelweerd, H. J. B. Mulders, B. A. Ooster- wechel, G. A. H. Oude Hendrikman. G. J. Plat- e bekende Duitsche soclaal-econoom Th. Brauer heeft een werk gepubli ceerd over het moderne Duitsche socia- f-w ooveel tegenwerpingen. merlüke misverstanden! De In 'den aanvang van dit artikel ge doelde politieke geloofsbelüdenls kunnen wü laten voor wat zü te: zü bevat geen nieuws; de RKVP. meent een eigen bestaan te moe ten voeren, omdat de R.K. Staatsparty tn haar politiek .kapitalistisch" enjnllltalris- tlsch zou zün; deze kent twee hoofdstroomin- gen, de demokratische en de conservatieve, en in t gunstigste geval kan zü met compromissen werken Alsof in compromissen, waarin recht vaardigheid en naastenliefde de overheerschen- de factoren zün. niet de Schoonste en de meest reëele solidariteit gevonden szou kunnen en moeten worden Omwille van haar apart politiek geloof haar aparte denkrichting behoeft de R. K- V P. dus zeker niet los van de Staatsparty te blyven staanIntegendeel1 n die party zou zü juist het best-mogelyke kunnen bereiken. Maar gesteld al (en dAAr gaat het om!) dat de RK V P zou meenen. door aparte actie méér „demokratische” verlangens Ingewilligd te kunnen krügen, dan nóg behoort zü zich vóór alles de vraag te stellen: Wit moet in het waarachtig algemeen katho liek belang het zwaarst wegen. de inwilliging Van onze büzondere verlan gens of de politieke eenheid der katholieken van Nederland? Deze politieke eenheid de huldiging en de beleving van het door Z. H. den Paus aange- beginsel; „Eenheid ouder de Katholie ken. vóór alles, na alles, boven alles en ten koste van alles’” schynt ons van grooter be lang en van hoogere waarde dan een ehkele katholieke zetel méér of de weerhouding van een aantal Katholieken, die neiging gevoelen, rood te stemmen. De RK V P geeft voorts blük van weinig kieskeurigheid, wanneer zü het feit, dat de Kerkelüke Overheid de R.K.VJ». niet officieel verbood en dat de geestehjken over het alge meen de R K V P -ers niet als minderwaardig katholiek willen beschouwen, uitspeelt om haar bestaan te rechtvaardigen, om te bewüzen, dat haar actie géén .gevaar voor God en Kerk" genoemd zou mogen worden. De RK VP. moest de Kerkelyke Overheid dankbaar zün, dat deze in groote lankmoedig heid de' katholieke menschelüke waardigheid van degenen, die bü de R K V P. zün aangeslo ten, zoo lang mogelü spaart, maar daarnaast moest zü begrüpen, dat In het pauselük maan woord de scherpst mogelüke veroordeellng van haar bestaan en van haar actie gelegen te. Dat de R.K.V.P. het pauselük maanwoord óók Aldus begrepen heeft, blükt trouwens duidelijk genoeg uit haar.... verweer! hebben gebracht tot het besluit tydeiyk eenige Noorsche staats- en gemeentelüke leenlngen niet meer officiéél te doen noteeren en te ta gebreke te stellen, daar de rente van deze stuk ken beta ild te In ponden sterling of kronen en niet in goud. Minister Sundby verklaarde, dat naar zün meening van deze zaak veel te veel ophef ge maakt te. De noteeringen der Noorsche leeningen ter Amsterdamsche effectenbeurze toonen aan. dat de handel daarin te Amsterdam van weinig of geen belang te. De bewuste leeningen zün niet betaalbaar in Nederland en er zou du* voor de Amsterdamsche beurs geen enkele speciale re den bestaan om zich meer met deze aangele genheid bezig te houden, dan de beurzen In andere landen De Noorsche staat, aldus de minister weigert geenszins de rente op zün leeningen te betalen In de buitenlandse!» valuta waarin zü geno- teer dzün. doch in dit geval heeft de goud- clausule betrekking op de Noorsche kroon en daar de goudstandaard ttjdelük In Noorwegen te afgeschaft, hebben wü redenen om onze mee ning te handhaven, dat wü niet verplicht zün tn goud te betalen. De aangelegenheid te echter In overweging, aldus besloot de minister zün interview met het blad, en zal zoo spoedig mogelük worden afgehandeld. In het restaurant .Brinkman" aan de Groote Markt vond gisterenmorgen de 21ste jaarver gadering plaats van den R. K. Bond van ar beiders in het slagersbedrüf. De voorzitter, de heer Scharff, opende de büeenkomst en heette allen welkom, in het by- zonder den geesteiyken adviseur Rector Brink en den eerwaarden Pater Alexander O C Met groote vreugde constateerde spreker den groe ten vooruitgang van den bond. In het afgeloo- pen jaar werd een vyftal nieuwe afdeellngen gesticht. Ook het slagersbedrüf ondervindt de moel- lykheden en slagen van de crisis wel is in den export een kleine opleving waar te nemen, doch in het particulier bedrüf heerscht groote slapte. Hierna werden eenige algemeene beschou wingen gehouden over taktiek en de leiding van den bond. De begroeting voor 1933 werd goedgekeurd en sloot na een post van 532 25 onvoorzien, met een bedrag van 66.427.60. De aftredende bestuursleden, de heeren O. v. d. Post. P. Smelter, A. van Rüswük en S. P. Velzeboer. werden herkozen. Voor de contróle-commtesie voor 1933 werd benoemd de Afdeeling den Bosch. Op voorstel van het Bondsbestuur besloot de vergadering, na een aanmoedigend woord van den geestelüken adviseur, een bedrag van 500 beschikbaar te stellen voor het nieuwe sana torium ..Herwonnen Levenskracht" te BUtho- ven. De heer J. Nykamp, bestuurslid van het RK. Werkliedenverbond en voorzitter van „Herwon nen Levenskracht”, sprak woorden van dank voor deze sympathieke daad. Na behandeling van verschillende voorstellen der afdeellngen. sloot de voorzitter met een dankwoord de büeenkomst. ervolgens wordt door den R K V P -schen schrijver stelling genomen tegen onze bewering, d^t ons in andere landen onze politieke eenheid benüd wordt, waarbü de In zender aanvoert. a) „dat Kardinaal Bourne God dankte, dat er in Engeland geen R.K. Staatsparty is.” b) dat „In Tsjecho-Slowakye. naast de R.K. Staatsparty onder Mgr. Skramek. een RK. Volkspartü bestaat onder Pastoor Hllnka.” c) dat het „wat Mexico. Frankrijk en Spanje betreft, toch bekend te. dat de katholieken zich daar weinig of niet georganiseerd hebben en hun politiek vaak geheel los staat van den godsdienst.' d) dat de christeiyk-sociale party la Ooaten- fijk het aan zichzelf te wyten heeft, wanneer zü velen van zich vervreemdde, zü had óók maar een R K. Volkspartü moeten toelaten! e) dat naast het Interconfessloneele Centrum in Duitschland. toch de Beierse!» Volkspartü staat, zoodat men ook in Duitschland ons onze politieke eenheid niet al te zeer benijden zal. „Door de verdergaande beperking van het aantal omschreven zetels Is het onver- müdeiyk. dat bekende figuren als jhr. Ruys de Beerenbrouck. mr. van Wünbergen. mej Meüer e. a. aangewezen worden op den run naar de vrye zetels, waarvan er nu 18 be schikbaar komen. Daardoor komt er ongetwüfeld meer spanning In de competitie tusschen de verschillende candldaten, welke straks in de klesvereenigingen naar voren zullen wor den gebracht. Overigens mag ook niet uit het oog ver loren worden, dat er voor de omschreven zetels ook andere candldaten kunnen wor den gesteld dan die welke in bovenstaand overzicht werden genoemd. Doch voor advlseerlng komen zü hoogst- waarschünlük in aanmerking en de kracht van het advies is nog steeds zeer groot. Laten wü hopen, dat de aanwyzing van personen geschiede met fairness en onder ling vertrouwen ondanks de meenlngs- verschlllen. welke natuuriyk en gezonder- wüze tot uiting zullen komen. Met voldoening mag worden geconsta teerd. dat een ernstig struikelb'ok voor be vredigende kiescampagnes binnen de party hetwelk vier jaar geleden door het Cen traal Comité op den weg werd gewenteld, thans te vermeden. Er wordt niet meer gesproken over des kundigen inzake arbeidsvraagstukken, „die uit de practük der Arbeidersbeweging hun deskundigheid voor de beoordeellng van bedoelde vraagstukken en aangelegenheden zich nebben verworven.” De onverkwlkkeiyke strüd. welke daaruit vier jaren geleden voortvloeide, zal ons nu in leder geval bespaard blüven. We wülen tenslotte nog büzonderen na druk leggen op de belangrijkheid van het werk der candldaatetelllngen. Persoonlüke gevoeligheden en overwegingen van tradi- tlonee'.e sleur dienen hier terug te treden voor de overtuiging, dat onze fractie door drongen moet zün van de noodzakeiykheld Iteme. In het „Vorwort” daarvan staan een paar opmerkelüke dingen. Dr. Brauer zegt daarin b.v.. dat het door al de „overwoekerlngbn" zoo moeliyk geworden te door te dringen tot het eigen lyke wezen van het hedendaagse!» socia lisme. Met die „overwoekeringen” weten schappelijke. wel te verstaan bedoelt hy dan de overmaat aan klasslficaties. aan indeelingen, die de wetenschappelüke bestudeering van het socialisme gemeend heeft te moeten opstellen. Om daar eenlg beeld van te geven, stelt hü de volgende definities tegenover elkaar, defi nities. die nog maar de voornaamste klassifl- caties betreffen, en nog maar een sober beeld van de „overwoekering" geven. Men denke zich de rest! Brauer dan vond o.a. de volgende soorten van socialisme In de studiewerken. theoretischpractise!) socialisme, idealistischmaterialistisch socialisme, ethischeconomisch socialisme. aesthettechpolitiek socialisme, profetischpositivistisch socialisme, internationaalnationaal socialisme, filosofischpragmatisch socialisme. utopischkritisch (wetensch socialisme, religieusa(anti)religieus socialisme, mythologischprofaan igesecular.) socialisme, „weltanschaulicher"naturalistisch socialisme, historischmessiaansch socialisme. revolutionnalrevolutionnair socialisme, radlkaalreformistisch socialisme, sentimenteelressentimenteel socialisme fantastischrealistisch socialisme. optimistischpessimistisch socialisme, beroepstandschklassenstrijd socialisme, voluntaristischfatalistisch socialisme, doctrinairopportunistisch socialisme. Hiermede kan men het voorlooplg wel doen. „Het eenvoudig duldelüke vaststellen van de lynen. waar het op aankomt.” zegt Brauer, „werkt daartegenover als een weldaad." Inderdaad Maar wat een pracht van een examenvraag. Münheer! „hoeveel soorten van socialisme zyn er?” pruimen tyd te klein, 'nemende^achare van geloo- uitgetrokken heeft de Regeering voor het volle bedrag van het dienst jaar 1932 gehandhaafd op grond van de over weging. dat zü beide organisaties nog steeds van groot nut acht en die posten, met het oog op de tegenwoordige tüdsomstandlgheden. niet voor vermindering in aanmerking komen. Het oordeel van verscheiden leden, als zouden de burgerwachten uit een oogpunt van politie niet zün te verdedigen, kan de Minister niet onder-’ schrüven, zulks te minder nu bedoelde leden daarbü uitgaan van de züns Inziens onjuiste praemisse. als zou bü de jongste ongeregeld heden té 's-Gravenhage, de politie ..zenuwach tig" zün geweest en daaraan gevolgtrekkingen verbinden nopens hetgeen zou kunnen gebeu ren. Indien leden van de burgerwachten, die. naar zy meenen. geoefend. In dergeiyke omstandigheden zouden moeten optreden. De Minister stelt er prüs op daartegenover als zün meening uit te spreken en zulks In aansluiting aan hetgeen van andere zyde werd opgemerkt, dat de burgerwachten, die geregeld oefeningen houden en over het algemeen zelfs uitstekend geoefend zyn. In moei- lüke omstandigheden als versterking van de plaatselyke politie en onder leiding van het plaatselük gezag, belangrijke diensten zullen kunnen bewüzen. Zeer zeker moet de Regee ring over voldoende politie kunnen beschikken om ongeregeldheden te kunnen voorkomen of daaraan een einde te maken, doch er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin voor het plaatselük gezag de aanwezigheid van een uit de eigen burgery gevormde reserve een niet te onderschatten steun beteekent. Aan de burgerwachten zün van Rykswege wapenen en munitie verstrekt van dezelfde soort als by het leger in gebruik. Het instituut van den büzonder vrüwilligen landstorm beschikt als militair korps uiteraard over dezelfde soort wapenen en munitie. Het dagbladbericht als zouden alle burgerwachten nieuwe wapenen hebben ontvangen, is In zyn algemeenheid niet juist, slechts heeft een ge- deeltelyke omwisseling van wapenen plaats gehad. Met het Nederlandse!» fascisme schynt het wel een hopelooze boel te zün. Voortdurend breken er ruzies uit en afscheidingen ryn aan de orde van den dag. Doch ook verneemt men telkens van pogin gen. om nu eens iet* beters, iets hechtere tot stand te brengen. Zoo schrüft men thans aan de .Avondpost”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16