ONS BLAD Engeland nadert Duitschland Mislukte aanslag op Herriot H 3 0 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS heden Kardinaal Hlond Het nieuws van FRANKRIJK ONTSTEMD ,Amy” te Kaapstad Wat doet Trotski in Denemarken? HITLER BIJ DEN RIJKS- PRESIDENT Het luchtvaart- DE BAROMETER schandaal •EN EEN GEHEIM C0MH0T TEGEN DEN PREMIER? HOOVER WEER AAN HET BEZUINIGEN JOH. LAÜWERS ALKMAAR MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 44 Herriot Maar haar zin heeft ze Centrum een Ri jksdaglid meer Ook naar Zweden of Noorwegen? Arreatatiea Amy?a vliegtuig en ?ic Talryke gelukwenachen N- SN Bolivia roept te wapen Bretonsche autonomiaten Trotski Toch een nationale concentratie Dichter en staatshoofd an (United Press). Kabinet zegt steun toe Harriot te loslippig Interpellatie in de Franache Kamer Een homo regiua? Een dooden-statistiek De tocht heeft haar ontzettende inapanning gekost Geheime communiatiache aecte? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN I! i dy zal zich niet met actueele poli tieke kweatiea bezighouden M) LU ht. n K I ras ►ans- ✓den leren anw. Het massa-ontslag in de Sovjet-Unie p. m. El. en De .Matin" meent, dat de aanslag op den trein van Herriot gepleegd Is door een Bre tonsche geheime secte van communlstlschen aard en is van oordeel, dat thans wel als vaststaand kan worden aangenomen, dat ook de bomaanslag bij Rennes op 7 Augustus wel degelijk op Herriot was gemunt. Principes en Praktijk ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op peg één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Onderzoek naar de daders PAYGLOP 3 Tooneel- ea Veldkijkers De aanalag door een aein- fout mialukt? Helache machine vernielt de raila een uur vóórdat Herriot*a trein paaaeerde van den Stahl- Von Hindenburg T elegram helm aan Opvolger van wylen Kurd, van Roaaum ala Prefect der Propaganda Fide? Centrum en „De roode maagd** gearresteerd Nazi’a probeeren het eena te worden NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Trotzki's reis naar Denemarken. onder handelingen Mr. C. Romme lid van de Tweede Kamer. Inbraken en overval te Boosendasl. Berooving te Rotterdam. Pijnenburg leiden de en V. etter Aardschokken in ons land. Er tter o n< ir. te O Hitler b(j Von Hindenburg; tusschen Centrum en Nasi's. Mt irs. 585 SU’ ne. ad. >ens t O leert, door taart. L5841 t er zich van overtuigd, dat hij weer naar Turkije ite eh. au at. Br. an der 662 BJjk dln- 5480 Utr.. eeren >nder blad Interpellatie over het z.g. luchtvaartschandaal in de Franache Kamer. Buy- rlem deerd 16677 ’EY een Br. lad. Lln- 15408 vol- *rins 5601 ind O van toe- im. 181 nd, >03 im. 182 nog Za- bl. TEL r^ker. 3UW- bod. 16601 ot bl. PARIJS, 20 Nov. (Reuter). De minister van openbare werken, Dalddler, heeft onmlddellljk een onderzoek doen instellen, waaruit is komen vast te staan, dat er een breuk was in twee lijnen van den spoorweg nabij Ingrannes sur Loire. Een der wakers op de locaallijn hoorde het geluld en deed de treinen stoppen. «ion 1511. Herriot heeft reeds verscheidene telegrammen ontvangen van vooraanstaande persoonlijkheden om hem geluk te wenschen. dat hij aan den aanslag is ontsnapt. Herriot was naar Nantes gegaan om de plech tigheden te presldeeren ter gelegenheid der herdenking van het vierde eeuwfeest der ver- eenlglng van Bretagne met Frankrijk. Het schijnt, dat de aanslag alleen ten doel had. de reis van Herriot te vertragen, opdat hij niet op tijd te Nantes zou kunnen zijn en door een ander zou moeten worden vervangen. Volgens de bladen verklaarde Herriot, dat het een nieuwe kleinzielige manifestatie is van Bretonsche autonomisten. die hun onmacht wil len aanvullen door gewelddadige agitatie. De president herinnerde eraan, dat inzake den aanslag van 7 Aug. te Rennes door de beklaag den werd verklaard, dat zjj geld hadden ont vangen van een zekeren Koerber. een Dultsch nationalist, dien men houdt voor een agent van Hitler in Frahkrijk. Daar men echter tegen Koerber geen enkel bewijs in handen kon krijgen, moest volstaan worden met hem uit het land te zetten. Het verdient vermelding, aldus meldt ..Het Nieuws van den Dag", dat deze uitzetting Van Koerber. die correspondent was van de „Völ- kische Beobachter” te Parijs, juist enkele dagen geleden heeft plaats gehad en door de natio nalistische Duitsche pers met bitteren commen taar is vermeld. Het Is zeker te betreuren, dat de internatio nale politiek juist op dit oogenbllk in het mid den wordt gebracht. De nationalistische avond bladen alhier geven zich alle moeite om op de Duitschers de aansprakelijkheid voor den nieu wen aanslag te doen rusten en de .Llberté" zet zelfs boven het bericht van den aanslag in een kop over de geheele pagina: ..Duitsche aan slag op Herriot". Piet van Kempen Zeadaagache. Het Nedcrlandsche elftal verliest met 5—2 van Rotterdam. Ernstig verkeersongeluk b(j Meppel. Verduistering van effecten e» gelden te Utrecht N*- S: 108 In der ongelukt. Ten deels zijn zij tijdens de vlucht defect geraakt. VI piloten en begeleiders zijn gedood en 80 gewond. 103 passagiers vonden den dood. >nd ch- rd.. 574 Enveland en zijn schulden vraagd of steun van hem te hebben ontvan- gen. Ook heeft Koerber onder eede verklaard. NEW YORK. 19 Nov. (Reuter) Volgens ge maakte ramingen zou Engeland thans in de Ver- eenigde Staten saldi ten bedrage van 120 tnil- lioen dollar beaitten. Worden 95 mlllloen dollar aan oorlogsschulden op 15 December betaald, dan zou er slechts 25 mlllloen dollar voor financiering en betaling van handelsschulden overblijven; hiervoor nu zou tenminste loo mlllloen dollar Doodig zijn. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Jghfoon Administralie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS p«r kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 f/Ut geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem specialist roeken. drag n.l. de aan Duitschland opgelegde ontwa pening te beschouwen als een begin van een algemeene ontwapening, volgens Engeland bin dend Is. De eenige vrees, die remmend op En glands voorstel heeft gewerkt, is, dat het ver leenen van gelijkgerechtigdheid aan Duitsch land zou kunnen lelden tot herbewapening Daarom wenscht het. dat alle Europeesche sta ten zich nog eens uitdrukkelijk zullen verplich ten van alle wapengeweld bij eventueele ge schillen af te zien. De kwestie der bewapenings beperking moet voor alle landen, dus ook voor Duitschland, In één en dezelfde conventie gere geld worden. Het gaat niet langer aan Duitsch land bepaalde wapensoorten te verbieden, welke aan andere mogendheden zijn toegestaan. Sir John zoekt de gelijkgerechtigdheid voor Duitsch land dus vooral op het gebied der qualitative ontwapening. De eenige gelijkheid, welke prac- ttach ook te verwezenlijken la Inzake de quan- tltatieve ontwapening heeft hij. in tegenstelling met de Franschen, eenige reëele voorstellen ge daan, roodat zijn rede In haar geheel een neei wat reëeler en eerlij keren indruk maakt dan bet fc algemeene beschouwingen en veiligheidszon aawvonde gecompliceerde Fransche plan. Tel. van 15546 Naar aanleiding van de verklaring Zondag door den Franschen premier afgelegd aan een vertegenwoordiger van een persagentschap, heeft de daarin genoemde Duitsche journalist Koerber zich met de volgende verklaring tot de pers gewend: „Herriot heeft gezegd, dat de verdacnten bij het onderzoek naar den aan slag op het monument te Rennes zouden hebben verklaard, geld voor hun propaganda te heb ben gekregen van oen bekenden Duitsch natio nalist, die als een vertegenwoordiger van Hitler in Frankrijk wordt beschouwd. De waarheid is, dat de beide door Herriot bedoelde verdachten Jeusset en Cattelllot voor den onderzoeklngs- rechter te Rennes op 22 September des mid dags te een uur in tegenwoordigheid van Koer ber, onder eede verklaarden nimmer aan Koerber eenige ondersteuning te hebben ge- BERLIJN, 19 Nov. (V. D.) Het persbureau van den Stahlhelm deelt mede, dat het pre sidium van den bond den rijkspresident een telegram heeft gezonden, waarin wordt gezegd, dat bij de Rijksdag verkiezingen van 6 Novem ber opnieuw is geconstateerd, dat geen parle mentaire meerderheid kan worden gevormd, en dat de Stahlhelm verzoekt den onafhankelij- ken autoritalren vorm van staatsbestuur te willen handhaven, ten einde eindelijk te kun nen aanvangen met een vreedzamen wederop bouw. LONDEN. 19 Nov. Zooals reeds gemeld werd, is Amy Johnson gisterenmiddag te Kaap stad aangekomen. De Engelsche draadlooze dienst deelt nog eenige bijzonderheden mede in verband met deze kranige prestatie. ZU heeft het traject afgelegd In 4 dagen, 6 uur, 52 mi nuten. De tijd van haar echtgenoot, Mollison, die tot nu toe het record hield, was 4 dagen, 17 uur, 22 minuten. Reeds eenige uren na de landing was zij In telefonische verbinding met Mollison te Londen, die haar verzekerde trotsch te zijn over de kra nige verrichting, welke, naar hU zelde, meer zou beteekenen voor de ontwikkeling van de Brit- sche luchtvaart dan eenige solo-vlucht tot nu toe gedaan had. Toen Mollison ael, dat zij wel erg moe zou zijn na dien tocht van 4 dagen, waarin ze slechts 5 uur slaap had gehad, antwoordde ze. dat ze niet te moe was om nog door te praten. In een toespraak voor de radio te Kaapstad heeft Amy echter gezegd, dat de Inspanning ten gevolge van het niet slapen ontzettend was ge weest. Het moelUJkste deel van den tocht was de vlucht bij nacht van Docala naar Benguela geweest. Uit voorzorg heeft de politie tijdens het ver blijf van Herriot te Nantes zes Bretonsche auto- nomttten niet uit het oog verloren. Verder heeft de politie in verband met den aanslag een aantal personen gearresteerd, waar onder een jeugdige studente, die den bijnaam van „De Roode Maagd" draagt; zij zou ook be trokken geweest zijn bij den aanslag te Rennes. Vier van de arrestanten zijn Ud van een ge heim Bretonsch genootschap. Hoogste stand op Maandag aar VJ». 799 Achteruit Commissie van contact tusschen de faculteit der Handelswetenacbappen aan de Amsterdam- sehe Universitelt en hejj bedrijfsleven. In Amsterdam en Den Haag mogen banket bakkers op Zondag 4 December open djn. BERLIJN. 19 Nov. (V. D). Hedenmorgen werd de Duitsche dichter en tooneelschrijver Gerhart Hauptmann door Rijkspresident Von Hindenburg ontvangen. Hauptmann dankte den Rijkspresident voor de hem bij zijn 70sten ver jaardag bewezen eer. WARSCHAU. 19 Nov. (V.D.l De Poolsche bladen vernemen uit Rome, dat de Primaat van Polen. Kardinaal Hlond. waarschijnlijk als op- volger van wijlen Kardinaal van Rossum zal worden benoemd tot prefect van de Congre gatie der Propaganda Fide. Als opvolger van Kardinaal Hlond wordt o. a. genoemd de aartsbisschop van Krakau. Sapieha, en de aartsbisschop in Oost-Opper-Sllezlë, Adamski. Hetls .bekend, dat Z. H de Paus zeil Nuntius is Polen '-s geweest en dat ook het noold der Jezuïeten-orde Graaf van Ledochowskl een Pool is Het bericht van de benoeming van Kardinaal Hlond is nog niet bevestigd. Van den uitslag der onderhandellngen tus schen Centrum en nat.-socialisten zal wel af hangen. ot Hindenburg den nat.-soc. leider met de kabinetsformatie zal belasten. Ook is het mogelijk, dat Hindenburg een homo reg 1 us aanstelt, een persoonlijkheid die in opdracht van den rijkspresident als eer lijk makelaar tusschen de partijen overeenstem ming zoekt te bereiken. Hiervoor zou dan de nat-soc. Rijksdagvoorzitter Goering in aanmer- kiog komen, dat de beschuldigden hem nooit om een centime hadden verzocht of een centime van hem had den gekregen. De belde beschuldigden, waarmede Koerber geheel buiten zijn wil had kennisgemaakt (en wel zes maanden voor den aanslag, dien Herriot noemde), daar zij hem In zijn woning hadden opgezocht om hem het programma hunner be weging uiteen te zetten .verlieten Koerber klaarblijkelijk geheel ontgoocheld, daar zü in ragen, dat hjj voor hun beweging niet het mln- ste voelde en dat hij ook niet met Hitler in WASHINGTON. 19 Nov. (Per telefoon) De eerste buitengewone kabinetsraad In de ambts periode van president Hoover had heden op het Witte Huls plaats, waaraan de begrootlngsdes- kundige Rooper van het ministerie van Finan ciën deelnam. Na afloop werd medegedeeld, dat het kabinet zich verplicht heeft, den president bij een energieke bezulnlgingscampagne allen steun te verleenen. Blijkbaar is In hoofdzaak ge sproken over het te verwachten begrootingste- kort. De oorlogsschuldenkwestle schijnt niet te zijn aangesneden. Een kabinetslid verklaarde in leder geval na de zitting, dat men over het oor- logsschuldenprobleem niet gesproken heeft. (United Press) uit bleek, dat Weiller geld had betaald aan parlementsleden en journalisten en spr. noem de In dit verband de namen van Brocard. Renaitour. Flandln enz. Er zou hier sprake zijn van wraakneming in verband met corrup tie van een ambtenaar. In deze zaak, aldus Renaudel, heeft Tardleu. door als bemidde laar op te treden, op zijn minst blijk gegeven van onvoorzichtigheid. De radlcaal-aoclalist Gaston Martin betreur de eveneens den langen duur van het onder zoek en verwonderde zich er over, dat de schul dige nog niet Is gearresteerd. Hit achtte het onmogelijk, dat de wil van den rechter moei lijkheden in den weg zou kunnen leggen aan den wil van het uitvoerend en wetgevend ge- z&^. Hij zelde voorts, dat de maatschappij lang zaam maar zeker achteruitgaat, hetgeen ook blijkt uit de ongevallen-statistiek. de afgeloopen acht jaren zUn niet min dan 178 toestellen der Aero Postale ver- PARIJS, 20 Nov. (VJJ.) Op den trein, waar mede de Fransche premier Herriot Zaterdag avond uit Parijs was vertrokken om zich naar Nantes te begeven, is Zondagmorgen vroeg een dynamietaanslag gepleegd. Onbekende daders hadden op ongeveer 50 K M ten Noorden van Nantes onder de rails een sterke explosieve dy- namletpatroon gelegd, die zou moeten ontplof fen op het oogenbllk dat de trein zou pas- seeren. De ontploffing heeft evenwel reeds een uur vóór aankomst van den trein plaats ge had, zoodat een ongeluk is voorkomen, dat on afzienbare gevolgen zou kunnen hebben gehad Zondagochtend tegen half zeven werden <ie bewoners der in de omgeving liggende hulzen opgeschrikt door een vreeselijke ontploffing. Zij constateerden, dat de rails over een afstand van eenige meters waren vemielA Nadat de beamb ten in het naastbijgelegen grokhuis waren ge waarschuwd, kon de machinSt van den trein, waarin de premier had plaats genomen, nog tij dig op de hoogte worden gesteld. LA PAZ, 19 Nov. (Per telefoon) President Salamanca heeft heden in verband met den voor de Bolivlanen ongunstigen toestand In het Chacogebled de vrijgeloten van de lichtingen 19291932, die geen militairen dienst hebben ver richt, onder de wapenen geroepen. De manschap pen hebben zich binnen drie dagen bij de plaat- selijke commandanten te melden. (United Press) •w yergelijkt men Sir Simon's jongste rede te Genève, waarin hij namens de Britsche regeerlng officieel de Engelsche ziens wijze en het Engelsche ontwapenlngsplan ont vouwde, met die, welke hij ruim een week ge. leden in liet Lagerhuis over hetzelfde onder werp hield, en met zijn eerste juridisch spits vondige nota over de Duitsche gelijkgerechtig- beld. dan kan men constateeren, dat de En gelsche opvattingen in drieétappen belangrijk geëvolueerd zijn In de richting van Duitsch land. Zóó belangrijk, dat men In Frankrijk openlijk lucht geeft aan een ontstemming, wel ke heel wat oprechter lijkt dan de toegevend heid, in het Fransche ontwapenlngsplan de we- »eid „vorgeschwindelt." De groote en schoone taak, welke Engeland voor oogen zweeft, is alles in het werk te stel len om Duitschlands deelnemen aan de ont wapeningsconferentie weer mogelijk te maken, omdat zonder Duitschland deze conferentie tot mislukken gedoemd zou zijn, en om den tus- ■chen Frankrijk en Duitschland gapenden af grond te overbruggen. Sir John’s verklaring, dat het verdrag van Versailles een bindend document Is, hetwelk evenals andere verdra gen, niet door eenzijdige onderhandellngen ter zijde kan worden gesteld en slechts met we- derzjjdsche instemming kan worden gewijzigd, miskent wel-is-waar de Duitsche opvatting, volgens welke dit verdrag als een eenzijdig door de oorlogsoverwinnaars aan de overwon nenen opgedwongen dictaat niet de moreele waarde mag worden toegekend, maar zijn plei dooi voor de noodzakelijkheid van een wijzi ging van dit verdrag verguldt deze princi- pieele pil voor Duitschland op practlsche wijze. Bovendien heeft Sir John’s prlncipleele bin- dendverklaring tot logisch gevolg, dat ook dc volmondig toegegeven bedoeling van dit ver- "i, '.Z ZZz~. (Reuter). In de Franache werd heden de minister van Lucht- Painlevé, geïnterpelleerd over de kwes- van de Fransche luchtvaartmaatschappij Sovjet-vertegenwoordigers zouden de oorzaak ijjn der jongste onlusten te Genève. Hoover opent een nieuwe bezoinigingscampagne De vrijgelotenen In Bolivia onder de wapenen geroepen. Ernstige gasontploffing te Rotterdam. MOSKOU, 19 Nov. (Per telefoon). De raad van Volkscommissarissen heeft, zooals wij reeds meldden, een decreet gepubliceerd, waardoor talrijken ambtenaren ontslag wordt gegeven. Terstond moet 10 tot 20 procent van het per soneel In alle Sovjet-Russische organisaties en bureaux worden ontslagen. Tegelijkertijd Is verordend tot sluiting van overtollige bureaux, hetgeen hoofdzakelijk de vertegenwoordigingen In de provincie Moskou betreft. Het toestel van Amy Johnson, Desert Cloud (woestijnwolk) genaamd, is een standaard De- havilland Puss Mothcablne-vllegtulg, uitgerust met een Glpsy-Major-motor van 130 P. K. en speciale benzlne-tenks. Normaal hebben deze toestellen tanks van 35 gallons (pijn. 4.5 L.) maar door de ruimte van de achterste zitplaa^ sen voor tanks In te richten, heeft men de ca paciteit vergroot tot 120 gallons, waardoor 1850 in plaats van 650 mijl ineens kan worden af- gelegd. BERLIJN1, 19 NX>v. (W. B.) De bladen wijden hedenmorgen groote aandacht aan de ont vangst van de partijleiders bij president Hin denburg en met name aan het bezoek, dat Hitler vanmorgen bij den rijkspresident zal brengen. Verscheidene bladen wijzen er op. dat direct na afloop van de ontvangst van Hitler tusschen het Centrum en de N. S. D. A. P. onderhande llngen zullen plaats hebben, welke niet alleen het vormen van een rijksregeering ten doel hebben, doch ook van een regeerlng in Pruisen Als de Natlonaal-soclallsten en het Centrum tot overeenstemming zijn gekomen, zal men aan de Dultsch-Natlonalen en de kleinere recht- sche groepen vragen of zij het program der nationale concentratie kunnen goedkeuren en aan de regeerlng deelnemen. relatie stond, of de verdachten. zooals zij wenschten. met Hitler in relatie kon brengen. De door Herriot afgelegdc verklaring Is der halve in strijd met de gerechte.ijk vastgelegde feiten. Een verder duidelijk bewijs voor de on nauwkeurige voortteling, welke de premier 'n zijn verklaring heeft gegeven, bestaat daarin, dat de beide verdachten enkele dagen na hun confrontatie met Koerber, te Rennes uit de hechtenis ontslagen zijn." v -wet kablnet-von Papen moge in de btn- I nenlandsche politiek vrijwel over de J- 4- geheele linie gefaald hebben, ten op zichte van Duitschlands verhouding tot de an dere groote mogendheden heeft het wel een en ander weten te bereiken. De overeenkomst van Lausanne, waarbij de Duitsche herstelbe talingen onder het noodige voorbehoud tot drie milliard goudmark werden geschrapt, is objectief gezien een succes voor von Papen ge weest. Dr. Brtlnlng had met zijn kordate .jion po6sumus"-verklaring dit succes wel zoo goed als klaar gestoofd, maar von Papen haalde het triomphantelijk uit de pan. In nationalistische kringen In Duitschland was men echter met dit succes allerminst tevreden. Het aanvaarden van een slotbetaling van drie milliard werd door hen beschouwd als een laffe concessie, waartoe zelfs de door hen ge hate en bestreden Brünlng zich niet zou heb ben laten overhalen. Dit laatste is natuurlijk •en bloote veronderstelling, want van den tac- tischen Brünlng mag men veel eerder dan van den weinig tactischen von Papen aannamen dat hij tenslotte met het onder de gegeven omstandigheden eenlg bereikbare genoegen zou hebben genomen. En het resultaat van Lau- sanne was op dat oogenbllk het eenlg bereik bare. Het is dan ook niet billijk von Papen zijn onvermijdelijke concessie al te zwaar aan te rekenen. Bovendien heeft hij daarna een on wrikbare vasthoudendheid betoond inzake de gerechtvaardigde elsch van gelijkgerechtigd heid voor Duitschland. Het kablnet-von Papen heeft, sterk in t bewustzijn, dat het vrijwel ge heel het Duitsche volk ten minste In deze en kele aangelegenheid achter zich had. zich niet laten verleiden aan de vergadering van het bureau der ontwapeningsconferentie deel te nemen, zoolang deze elsch niet la ingewll- Ügd- f Aan deze houding te t te danken, dat Frank rijk het noodlg geoordeeld heeft om althans den schijn te wekken alsof het aan deze elsch in grtere mate tegemoet wenschte te komen, ter wijl Engeland door deze intransigente houding van de thane afgetreden Rijksregeering er toe gebracht te officieel en principieel de billijk heid van het Duitsche standpunt in deze te erkennen. gellng gekomen. De ex-volkscommissaris heeft nu zijn huls in de voorstad Buyukada bij Con- stantlnopel verlaten en, zoo als we reeds meld den, de reis naar Denemarken aanvaard. De voorzitter van de ultnoodigende organi satie deelt mee, dat Trotski zijn Deensche gast- neeren nog niet heeft verwittigd van zun vertrek uit Turkije. Men verwacht hem echter In de Deensche hoofdstad tegen het einde der maand. Hij zal een lezing houden in het Sport paleis of In de Groote Stadszaal over: „Het ontstaan van den sowjet-staat.” Hij zal zich dus niet bezighouden met actueele politieke vraagstukken. Trotski heeft toestemming gekregen om een week In Denemarken te blijven en het Deen sche gezantschap te Constantinopel heeft iMVIl wsols O—» ---M---- c Zal kunnen terugkeeren. Overigens meldt men, dat Trotski de hoop koestert, dat hij zijn ver- blljfvergunning van een week verlengd kan krijgen en daarna aan de toestemming zal we ten te komen voor een reis naar Noorwegen of Zweden. Waneer hij gedwongen zal zijn naar Turkije terug te keeren, zal hij over Duitschland, Wee den en Triest reizen. Mevrouw Trotski zal tijdens haar verblijf te Kopenhagen medische hulp bij een Deenschen In verband met het feit, dat de aanslag twee uur voor het passi eren van Herriot's -trein werd gepleegd, wordt de meenlng geopperd, dat de mislukking van den aanslag wellicht grooten- deels aan eensclnfout te danken is. De ta Nantes verschijnende .Phare de la Loire” pu bliceerde gisteravond in ha^r laatste editie een telegram uit Parijs, waaruit bleek, dat de trein van Herriot twee uur vroeger zou arriveeren. dan aangegeven is. Het uur. dat in het telegram was vermeld, berustte op een vergissing van een telegraafbeambte. Het is zeer waar&hijnlijk. dat de daders door de foutieve mededeeling op een dwaalspoor zijn gebracht. Was het uur juist geweest, dan ware de aanslag gepleegd juist een paar minuten voor de trein de bewuste plek was gepasseerd. Het Deensche blad ,JBoctal-Demokraten’' deelt nog het volgende mede over Trotgki’s reis naar Kopenhagen: Sinds Juni heeft de soclaal-democratlsche studentenorganisatie met Trotski gecorrespon deerd over het houden van lezingen in Ko penhagen en thana te man eindelijk tot een re- Nederlandsch hockyteam wint met 4van België. PARIJS, 18 Nov. Kamer vaart, tie Aéropostale. De socialistische afgevaardigde Renaudel Interpelleerde over de vertraging In het ge rechtelijk onderzoek naar de beschuldigingen van BoulUoux-Lafont Hij zelde. dat deze niet alleen de valsche documenten tn handen had, waarover zooveel Is gesproken. Hij had wupni Renaudel ook andere stukken, waar- et is dan ook geen wonder, dat Frankrijk zich opnieuw bedreigd ziet door een iso lement op de ontwapeningsconferentie. De1 suggestie, welke het op Engeland telkens tracht uit te oefenen, blijkt gelukkig nooit lang stand te kunnen houden. Het is te hopen, dat Frankrijk nu eindelijk eens zijn rol van politiek hypnotiseur zal laten varen, want het mist daartoe de noodige eigenschappen. Het Fran sche plan bevat elementen, welke zich volkomen aanpassen aan de Engelsche denkbeelden, en een basis kunnen vormen voor het voortzetten der besprekingen, maar deze elementen moeten eerst ontdaan worden van alle onzuivere politieke bijmengsels om bruikbaar te worden. Duitschland, dat na Simons rede te Geijève weer heel wat sterker staat, zal blijven volhar den In zijn afwijzende houding, zoolang Frank rijk niet aan den elementalren elsch Duitschland volledig en zonder chicanes geeft. Zelfs de kabinetswisseling zal het niet van zijn stuk brengen. Aan dit feit, hoe on aangenaam Frankrijk het ook moge vinden, valt nu eenmaal niets te veranderen. Het zou daarom verstandiger hebben gedaan, indien het wat minder ontstemming over en wat meer In stemming met Sir John’s rede had betoond. BERLIJN, 19 Nov. (WJB.) Heden is door d< verkiezlngscommissle de uitslag der jongste Rijksdagverklezingen definitief vastgesteld. zijn In totaal 584 afgevaardigden gekozen, een meer dan men aanvankelijk aannam, daar het Centrum een zetel meer heeft toegewezen ge kregen. De 4 .groote partijen tellen dus: nat.- sociallaten 19t>. soc.-democraten 121, communis ten 100 en Centrum 71 leden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1