Prikkeldraad D I H I Van de Perstribune M" Om vast contact en het gezinsleven Nuttige reserve Democratie of dictatuur „Auspicato” het ideaal van SINT FRANCISCUS Examenvraag MAANDAG 21 NOVEMBER Mr. C. P. M. Romme Commissie ingesteld Kwalen van onzen tijd Mr. C. P. M. Romme HET ZOMERKAMP BIJ LAREN Nieuwe geldleeningen Een stemmingsvolle avond Winkels blijven open Nederland-express H. H. WIJDINGEN In het Aartsbisdom CREDIET AAN GEMEENTEN Geen verkapte Staatshulp F ascisme in ons land STEMMEN BIJ VOLMACHT Handhaving van het gezag Bs baanbreker voor sociale levens vernieuwing Benoemd tot lid van de Tweede Kamer NA HET GEBEURDE IN DE RIDDERZAAL TEWERKGESTELDEN IN DEN REGEN rr- Tusschen de faculteit der Handels wetenschappen te Amsterdam en het bedrijfsleven Wapens omgewisseld In Amsterdam en Den Haag op Zondag, 4 December en de De Minister over de vrijwillige burgerwachten en den by- zonderen vrywilligen landstorm De „ontschreven” vrye zetels Ten laste van het Ryk Geringere inkomsten J en ADRI OVERMEER-v. BEEK. ROERMOND, 'j O 1 as. te. J I Wordt lid. zoo spoedig moge- te ko- M5 sten men Naar wij vernemen, beeft de Vereeniging van Banketbakkers. Exploitanten van Bestelzaken van B en W. van ’s-Gravenhage bericht ont- et algemeen debat over de Rijksbegroo ting in de Tweede Kamer heeft ver schillende belangrijke momenten op geleverd. W(j stellen ons voor daarop nader terug te komen en uit het verslag der .Handelingen'' eenige der voornaamste gedeelten van de ge houden redevoeringen over te drukken. Voor heden geven wij alvast een citaat uit het slotgedeelte der rede, waarmede de minis ter-president in de zitting van 15 November dfe sprekers beantwoordde. Thans heeft zich, met het doel een meer alge meen contact met het bedrijfsleven te bevorde ren. een Commissie gevormd, waartoe het initia tief te genomen door de Faculteit in samenwer king met de heeren dr. E. Heldring, Gottfr. H. Crone en mr. L. J. A. Trip, die met de Faculteit van oordeel waren dat het belang van het be drijfsleven en van de Universiteit belde gediend te met een regelmatige uitwisseling van gedach ten en van ervaringen met betrekking tot de academische opleiding van den toekomstigen bedrijfsman. Van het oogenbllk barer stichting af heeft de Faculteit der Handelswetenschappen aan de Unl versiteit van Amsterdam er naar gestreefd con tact te scheppen en te onderhouden met het be drijfsleven. Aangezien de organisatie der Unlver siteit, geregeld bij de wet. het academisch statuut en de gemeentelijke verordening, geen gelegen heid biedt tot een formeel verband binnen de universitaire organisatie, bepaalde dit contact zich tot nu toe tot het verkeer, dat de'letten der Faculteit individueel onderhielden, binnen het kader van h< personen uit >rt :r- «- er- de :ht er- nd eit Tot zoover de minister. Tusschen democratie en dictatuur kan voor een Nederlander de keus niet moeilijk zijn. P. 8. iet*hun opgedragen onderwijs, met Handel en nijverheid en vertegen woordigers der overheidsorganen. werkverschaffingen heeft Minister Ruys de Bee- renbrouck geantwoord, dat het in tijden van veel regen voorkomt, dat de weeklnkomsten van sommige te werk gestelden bij de gesub sidieerde werkverschaffingen blijven beneden, althans niet uitgaan boven de uitkeering. die zij ingevolge de steunregeling zouden hebben ontvangen. Hiertegenover staat, dat. wanneer de storing van veel regen zich niet doet gevoe len, de loonen bjj de werkverschaffing, door- eengenomen, niet onaanzienlijk booger zijn dan de gemiddelde uitkeerlngen volgens de steun regeling. De Minister heeft reeds besloten en hiervan aan de betrokken gemeentebesturen, door tus- schenkomst van de inspecteurs voor de werk verschaffing, mededeeling gedaan, dat ook aan de te werk gestelden bij de va Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffingen een brandstof fentoeslag kan worden uitgekeerd. Als leden dier commissie zijn toegetreden de leden der Faculteit de professoren van Eerde, Früda. Gonggrijp, Kleintjes, Limperg. Losecaat Vermeer en Posthumus, en voorts de heeren dr. C. J. K. van Aalst, A. Andrlesse. mr. J. W. Beyen. Ch. E. H. Botesevaln. D. Bolderhey, W. C. Bone- bakker, E. ten Cate. dr. H. Colijn. Gottfr. H. Crone, Ir. M. H. Damme, mr. D. A. Delprat, mr. dr. A. van Doorninck, G. A. Dunlop, F. H. Fen- tener van Vlteslngen. Ed. Gerzon, mr. C. H. Guépin, mr. H. A. Hartogh, J. H. van Heek. dr. E. Heldring, dr. H. M. Hlrschfeld. mr. P. Hofstede de Groot, tr. J. A. Kalff, Ir. G. A. Kessler. P. Klynveld, Harry ter Ktiile. Ir. J. E. F. de Kok, mr. H. F. van Leeuwen. Ir. W. H. vap Leeuwen, L. Limperg. dr. H van Manen. C. E. ter Heulen, mr. L. F. A. M. van Ogtrop. W. F. Plek, dr. Ir. C. F. Stork, mr. L. J. A. Trip, Th. van Voorthuy- sen, dr. ir. Th. van der Waerden, dr. F. M. Wl- baut, C. J. Ph. Zaalberg. Voorzitter der Commissie te dr. E. Heldring, secretaris drs. H. J. vu» der Schroeft. De speciale boottrein met post en passagiers, in aansluiting op bet m.s. „Marnix van St. Al- degonde” zal Dinsdagmorgen 22 November om 1020 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 23 November om 7.06 te Zevenaar; 7.57 Arnhem; 8.48 Utrecht (C. 8); 9.4© Den Haag (BA); 932 Amsterdam (W P.j; #.51 Amsterdam (C.8.) en 10 uur Rotter dam (Maas). Bij de Tweede Kamer te ingediend een wets ontwerp tot het aangaan van een of meer geld leeningen ten laste van het Rijk. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: ZooaLs in de jongste Millioenennota werd uiteengezet, te in den loop van 1938 voor ƒ200 mlllloen nieuw geld geleend en daarnaast voor ƒ300 mlllioen geconverteerd. Een gedeelte van de voornoemde gelden werd, overeenkomstig de bepalingen van de Beleggingswet. tegen een vaste rente van 4 en 4.4 pet. bjj Rijksfondsen opgenomen De hoogte der vlottende schuld aal bet eer lang wenschelijk maken, andermaal nieuw geld op te nemen, terwijl het vertrouwen bestaat, dat daaraan verdere conversie van een aan zienlijk bedrag zal kunnen worden verbonden. Ten einde op het meest geschikte tijdstip zonder verwal tot een en ander te kunnen over gaan. wordt de in het ontwerp vervatte mach tiging gevraagd. vangen, dat overeenkomstig het verzoek van deze vereeniging, winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt vérkocht, geopend mogen zijn op Zondag 4 December tot 8 uur 's avonds. Een soortgelijk verzoek ten aanzien van Zondag 25 December (eersten Kerstdag), werd evenwel afgewezen, ofschoon ook op dezen dag groote drukte verwacht mag worden. In de Amsterdamsche gemeenteverordening te eveneens bepaald dat de banketbakkers op Zondag 4 December geopend mogen zijn tot 8 uur *8 avonds. Voor andere gemeenten, zooals Rotterdam, Utrecht. Bussum, Enschedé en Delft, bestaat deze faciliteit evenwel niet. Vertrouwd wordt dat ook andere gemeente besturen, evenals van Amsterdam en Den Haag, tijdig een vergunning zullen geven aan banket bakkerszaken, om in teder geval op 4 December aj. geopend te mogen zijn. Naar aanleiding van de publicatie der R. K. Staatspartij omtrent de verdeeling van het (verminderde) aantal omschreven zetels over de verschillende kieskringen, schrijft „De Mor gen”: der maatschappelijke herordening en eener daarop geïnspireerde politiek. Het zal nu van het grootste belang wor den. dat allen, die voor een opstuwende. vooruitstrevende politiek voelen, toetreden tot de katholieke kiesvereenigingen. om op den verderen gang der candldaatstelllngen hun rechtmatigen Invloed uit te oefenen. Wie met 1 Jan. as. geen lid te, verspeelt selfs allen invloed; hij mag niet meestem men in de kiesvereenigingen. Daarom: lijk.” Hoewel mag worden aangenomen, dat geen dezer officieren in kennelijken staat van dron kenschap heeft verkeerd, heeft de Minister aan leiding gevonden, het gedrag van een viertal hunner, zoomede de overtreding van de kamp orders door den bovenbedoelden onderofficier, te doen toetsen aan de eizehen, door de krijgs tucht gesteld. *L e bekende Duitsche sociaal-econoom dr. Th. Brauer heeft een werk gepubli- ceerd over het moderne Duitsche socia- geno- Nu ook mevr. A. Steenhoff geb. Smulders voor haar benoeming ate lid van de Tweede Kamer heeft bedankt, heeft de Voorzitter van het Centraal Stembureau thans in de vacature- Gult tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer C. P. M. Romme. te Am sterdam. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op de Algemeene Beschouwingen van Hoofdstuk V der Rijksbegrooting. deelt de Mi nister mede, dat hij het verlangen naar krach tig handhaven van orde en gezag, door een lid ter sprake gebracht, geheel kan volgen. Dat die handhaving niet krachtig genoeg zoude zijn, wordt door den Minister betwist. Met betrek king tot het gebeurde op 20 Sept. JJ_. veroor looft de Minister zich er op te wijzen, dat bet feit plaats vond in een vereenigde vergadering van de Staten Generaal, weshalve de leden uit een oogpunt van strafrecht Immuniteit Ik noemde aldus Z. Exc. de parlemen taire democratie de rijkste van alle Regeerings- vormen; zij te in ons volk verankerd, hecht en sterk; een wel hevige schok zou noodig zijn, om dit anker van ons Staatsschip te kappen. Ons volk neigt niet naar dictatuur. Integen deel. vah het zuiver persoonlijke bewind heeft het als het ware een instinctmatiger! afkeer: „Ons vlakke land houdt niet van hooge hoo rnen.Zoo te onze volkspsyche; ons volk te wars van alles wat zweemt naar het persoon lijk bewind, omdat het om zich ziet, dat aan zulk een bewind ontbreekt het essentieele van een waarachtig gezonden regeeringsvorm. de verantwoordelijkheid voor doen en laten tegen over het gericht van de vertegenwoordiging des volks. Een dictator kan zijn een man in groot formaat in kunnen, maar het te volstrekt niet zeker, dat de krachtige heerschersnatuur ook altijd het goede wil en zelfs, wanneer hjj het goede wil, te er een groote kans, een kans, die men voor het volksgeluk niet mag wagen, dat. gezien de concentratie van alle regeeringsgezag in hem alleen, op den duur uitspattingen niet sullen uitblijven. Het bericht, dat mr. Romme benoemd is tot lid der Tweede Kamer, zal in het bijzonder te Amsterdam met groote voldoening worden ver nomen. Al te mr. Romme niet direct verkozen bij een verkiezing, doch tengevolge van het openvallen van een zetel door het bedanken van den heer Guit, dit neemt niet weg, dat hij een type-voiksvertegenwoordiger is. Hij geniet immers volledig het vertrouwen van zijn kiezers. Wie wel eens een vergadering van katholieken in het Concertgebouw heeft meegemaakt, waar mr. Romme optrad, kreeg daarvan aanstonds het onomstootelijk bewijs: zijn verschijnen alleen pleegt een storm van applaus te ontketenen. De heer Romme te een populaire figuur en deze populariteit heeft alj niet gezocht, hij heeft ze verworven door zijn arbeid op sociaal gebied, vooral op onderwijs-! gebied en door zijn optreden als leider der ka tholieke raadsfractie. En deze populariteit is niet beperkt tot de katholieken: ook in andere kringen wordt de heer Romme ten zeerste ge waardeerd. In Amsterdam te het vraagstuk van het ka tholieke onderwijs zéér geschakeerd: mr. Rom me beheerscht bet echter volkomen en gaarne geeft hij er zijn volle aandacht en zijn volle werkkracht aan. Deze kennis van zaken en deze levendige belangstelling komt vooral uit in den Amsterdamschen gemeenteraad, waar hij met prof.-Woltjer de kampioen te voor het bijzonder onderwijs en waar hij door zijn bijzonderen tact menigmaal de positie van het katholiek ortüer- wjjs in de hoofdstad heeft weten te versterken. In de gemeentelijke politiek te hij een figuur van den eersten rang: hij maakt ernstig studie van de aanhangige vraagstukken, verdedigt zijn meening met geheel eigen welsprekendheid en steeds heeft hjj het oor van den Raad. Wat men noemt: conservatief te de heer Romme in. geenen deele. Als het betreft de autonomie der gemeente, dan staat hU op de bres om haar te verdedigen, hij kent en beseft de nooden der armen en werkloozen: toen er sprake van was. dat de regeertng de steun-normen zou willen wijzigen, was de heer Romme de eerste, die zich hiertegen scherp verzette en eerder zou hij, zjj het noode, de lasten der burgerij willen ver zwaren, dan den steun verlagen. Van de lasten der burgerij gesproken meermalen heeft de Raad zijn leiding inzake belastingen gevolgd: herhaaldelijk te mr. Romme er in geslaagd do Amsterdamsche burgerij te behoeden 'voor zwaarder lasten dan strikt noodig waren. De Amsterdamsche katholieke raadsfractie telt zeven van de vijf en veertig raadsleden. Haar invloed te echter belangrijk grooter dan deze cijfers zouden aandulden, hetgeen ongetwijfeld voor een groot deel te danken te aan het zakelijk en tactisch optreden van haar leider. Dat mr. Romme allerminst tot de conservatieven behoort moge overigens blijken uit het feit, dat inder tijd van hem de gedachte te uitgegaan van een samenwerking met de 8 DA.P, doch op voor waarde, dat een program tot stand zou komen en aan de samenstelling van dat program heeft hij een zeer werkzaam aandeel genomen! Zou mr. Romme den Kamerzetel aanvaarden en den raadszetel verlaten wij zouden het een zeer ernstig verlies voor de Amsterdamsche katholieke politiek vinden. Gelukkig bestaat dat gevaar niet: de heer Romme zal althans voor- loopig moge het zijn voor vele jaren beide functies, het Kamer- en het Raadslidmaatschap, comblneeren. Wjj gelooven, zijn groote werk kracht kennende, dat dit aan zijn werk in Kamer en Raad ten goede zal komen. Trouwens, meerdere leden van den Amsterdamschen Raad zijn tevens Kamerlid, al zijn zij niet tevens fractie-voorzitter. Wij verheugen ons dus over deze benoeming. Voor den benoemde, voor de Katholieke Staats partij en ook voor Amsterdam. Vooral In dezen tijd, nu de gemeenten bet zoo zwaar te verant woorden hebben tegenover het Rijk, te het van belang, dat een kenner van de gemeentepolitiek en het gemeenterecht, zijn Intrede in de Kamer doet. Twee katholieke figuren in de Kamer, mr. Geseling. de voorzitter der R.K. Staatspartij, en mr. Romme, de voorzitter der Amsterdam sche raadsfractie het te voor Amsterdam een goede dagl daarvan staan een paar Dr. Brauer zegt daarin b.v., dat het door al de „overwoekeringen" zoo moeilijk geworden te door te dringen tot het eigenlijke wezen van het hedendaagsebe socia lisme. Met die „overwoekeringen" weten schappelijke. wel te verstaan bedoelt hij dan de overmaat aan klassificaties. aan indeelingen. die de wetenschappelijke bestudeering van hst socialisme gemeend heeft te moeteh opstellen. Om daar eenlg beeld van te geven, stelt hij - de volgende definities tegenover elkaar, defi nities, die nog maar dé voornaamste klasaifi- caties betreffen, en nog maar een sober beeld van de „overwoekering'’ geven. Men denke zich de rest! Brauer dan vond o.a. de,volgende soorten vaa socialisme in de studiewerken. theoretischpractise!» socialisme, idealistischmaterialistisch socialisme, ethischeconomisch socialisme, aesthettechpolitiek socialisme, profetischpositivistisch socialisme, internationaalnationaal socialisme, filosofischpragmatisch socialisme, utopischkritisch iwetensch.i socialisme, religieusa anti religieus socialisme, mythologischprofaan- gesecular.) socialisme, „weltanschaulicher"naturalistisch socialisme, historischmessiaansch socialisme, revolutionnairevolutionnair socialisme. t radikaalreformistisch socialisme, sentimenteelressentlmenteel socialisme, fantastisch—realistisch socialisme, optimistischpessimistisch socialisme. beroepstandschklassenstrijd socialisme, voluntaristischfatalistisch socialisme, doctrinairopportunistisch socialisme. Hiermede kan men het voorloopig wel doen. „Het eenvoudig duidèlUke vaststellen van de lijnen, waar het op aankomt," segt Brauer, „werkt daartegenover als een weldaad.” Inderdaad! Maar wat een pracht van een examenvraag. Mijnheer! „hoeveel soorten van socialisme zijn er?" „Door de verdergaande beperking van het aantal omschreven zetels te het onver mijdelijk, dat bekende figuren als jhr. Ruys de Beerenbrouck, mr. van Wijnbergen, mej Meijer e. a. -aangewezen worden op den run naar de vrije zetels, waarvan er nu 18 be schikbaar komen. Daardoor komt er ongetwijfeld meer spanning in de competitie tusschen de verschillende candidate!». welke straks in de kiesvereenigingen naar voren zullen wor den gebracht. Overigens mag ook niet uit het oog ver loren worden, dat er voor de omschreven zetels ook andere candidaten kunnen wor den gesteld dan die welke in bovenstaand overzicht werden genoemd. Doch voor adviseering komen zij hoogst waarschijnlijk in aanmerking en de kracht van het advies te nog steeds zeer groot- Laten wij hopen, dat de aanwijzing van personen geschiede met fairness en onder ling vertrouwen ondanks de meenings- verschillen. welke natuurlijk en geaonder- wijze tot uiting zullen komen. Met voldoening mag worden geconsta teerd, dat een ernstig struikelblok voor be vredigende kiescampagnes binnen de partij, hetwelk vier jaar geleden door het Cen traal Comité op den weg werd gewenteld, thans te vermeden. Er wordt niet meer gesproken over des kundigen inzake arbeidsvraagstukken, „die uit de practijk der Arbeidersbeweging hun deskundigheid voor de beoordeeling van bedoelde vraagstukken en aangelegenheden zich hebben verworven.” De onverkwikkelijke strijd, welke daaruit vier jaren geleden voortvloeide, zal ons nu in ieder geval bespaard blijven. We willen tenslotte nog bij zonderen na druk leggen op de belangrijkheid van het werk der candldaatstelllngen. Persoonlijke gevoeligheden en overwegingen van tradi tionele sleur dienen hier terug te treden voor de overtuiging, dat onze fractie door drongen moet zijn van de noodzakelijkheid Op de nadere vragen van het Tweede Kamer lid K. ter Laan betreffende het Instellen van een onderzoek ter zake van onbehoorlijkheden, welke in hel zomerkamp in de Legerplaats bij Laren zouden zijn voorgekomen, heeft Minister Deckers geantwoord, dat uit een uitvoerig na der onderzoek te gebleken, dat de omstandig heid. dat gedurende het zomerkamp van de vrijwilligers van de kaderopleidlng van het Vooroefeningslnstltuut gehuwde beroepsmilitai ren in gezelschap van den kaderlandstormers onbekende dames zijn gezien, er in geen enkel opzicht toe kan hebben geleid, dat landstormen, getuigen %Un geweest van eenlg onbehoorlijk of zedenkwetsend voorval. Voorts te komen vast te staan, dat een 14- jarige dochter van een der onderofficieren ge durende de laatste week van het kamp over dag in het kamp heeft vertoefd en enkele malen in de kamer van haar vader beeft overnacht. Bedoelde onderofficier heeft daardoor gehan deld in strijd met de kamporders. Op den laatsten kampavond heeft er in het kamp een eenigszins feestelijke uitreiking van door de kaderlandstormers gewonnen prijzen plaats gehad. De officieren, die hierbij tegen woordig waren, hebben in de vrooljjke stemming der vrijwilligers gedeeld Mede ten gevolge van een voorafgaand overigens matig gebleken gebruik van alcoholhoudende dranken zijn enkele der officieren luidruchtiger geweest dan in het bijzijn van jeugdige militairen ge wei Het denkbeeld om de Bank voor Nederland- sebe Gemeenten in staat te stellen onder ga rantie van het Rijk obligatieleningen te plaat sen en uit de opbrengst daarvan leeningen op langen termijn aan gemeenten te verstrekken, verdient naar de meening van de Regeertng neergelegd In de M. v. A. op hoofdstuk V der' Rijksbegrooting geen aanbeveling, wijl een maatregel van deze strekking het gemeente krediet, in den oorspronkelijken zin van het woord, zou doen verdwijnen, om daarvoor een verkapt Staatskrediet in de plaats te stellen. Niets ware ongeschikter om een gezond ge meentekrediet te herstellen dan zulk een in directe erkenning, dat sommige gemeenten het vertrpuwen van de beleggers verloren hebben. Indien Immers onder Rijksgarantie gemakke- HJk en goedkoop geleend kan worden, kan men zich niet gemakkelijk meer beroepen op een verstijving an de kapitaalmarkt tengevolge van uitwendige factoren, als verklaring van het ver zwakt gemeentekrediet, en blijft dus aUeen het gebrek aan vertrouwen over. Afgezien van het feit, dat men den indruk krijgt, dat dit vertrouwen allengs terugkeert en het ook reeds daarom niet noodig te tot der- gelijke kunstgrepen zijn toevlucht te nemen, zou het volgens de Regeertng onjuist zijn, even- tueele kritiek op het financieel beleid van be paalde gemeenten, die alsdan tot uiting komt in de moeilijkheden die deze zullen ondervin den bij het plaatsen van leeningen. op de door de aan het woord zijnde leden aangegeven wijze onhoorbaar te maken. Iteme. In het „Vorwort” opmerkelijke dingen. laatste wijziging van de Kieswet heeft het mogelijk gemaakt, dat de kiezer, wiens be roep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeel te van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk ’kit. uit zijne woonplaats afwezig te. (schippers, “kodeterelzigers. marktkooplieden enz.) bevoegd om bjj volmacht te stemmen. Ook de vrouw, welke gehuwd te met een kie- ter, die In aanmerking kan komen om bij vol- ““cht te stemmen, kan van deze bevoegdheid Bebrulk maken, wanneer zij met haar man in verband met diens beroep of werkzaamheden •fwezlg pleegt te zijn. Zij. die van deze bevoegdheid kunnen en Willen gebruik maken voor de in 1933 te hou den Tweede Kamerverkiezing, welke wordt ge nouden in de eerste week van de maand Juli van dat jaar, moeten vóór 1 Januari aA. een dtertoe strekkend verzoekschrift Indienen aan het bestuur der gemeente, waar zij op dien ds him woonplaats zullen hebben. Formulieren voor het aan het Gemeentebe- ttuur zijner woonplaats in te dienen verzoek- ■chrtft z|jn tot en met 31 December aA. kos teloos verkrijgbaar ter secretarie van iedere ge- »teente. Uit de Memorie van Antwoord op de Alge meene Beschouwingen van Hoofdstuk V der -Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933 lich ten wij het volgende omtrent de vrijwillige- burgerwachten en den bijzonderen vrijwilligen landstorm. In bepaalde kringen worden In den laat- tijd besprekingen gevoerd, om te ko- tot de oprichting van een nieuw fascis tisch verbond In ons land. Verscheidene personen zijn van oordeel, dat de bestaande organisaties noch wat de bestuursleden, noch wat de wijze van wer ken betreft een ernstig en waardig beeld van de fascistische gedachte geven. Men meent daarom een nieuwe organisatie te moeten oprichten. Als leider van deze beweging zou in aan merking komen een bekende figuur op poli tiek en economisch gebied in ons land, een oud-Mlnister. In dit verband denkt men natuurlijk dad«; HJk aan Dr. Posthuma, meent „De Morgen" en het blad vervolgt: „We gelooven. dat men de mogelijkheid van eenlg welslagen voor een serieus gelelde f«s- cistlsche beweging in ons land niet moet on derschatten. Voor veel intellectueele jongeren staat de onmacht van de parlementaire demo cratie vast. En als uitweg zien ze slechts mln of meer fascistisch gekleurde denkbeelden. Ook dit zal men niet kunnen onderdrukken door doodzwijgen, belachelijk maken of aan kondiging van strenge gezagshandhavlng. Men zal naar de oorzaken moeten speuren en de daadkrachtigheid van de parlementaire democratie ook in dezen tijd dienen te bewij zen.’’ De posten hiervoor uitgetrokken heeft de Regeertng voor het volle bedrag van het dienst jaar 1932 gehandhaafd op grond van de over weging. dat zij beide organisaties nog steeds van groot nut acht en die posten, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, niet voor vermindering in aanmerking komen. Het oordeel van verschelden leden, als zouden de burgerwachten uit een oogpunt van politie niet zijn te verdedigen, kan de Minister niet onder schrijven. zulks te minder nu bedoelde leden daarbij uitgaan van de zijns inziens onjuiste praemtese. als zou bij de jongste ongeregeld heden te 's-Gravenhage, de politie .zenuwach tig” zijn geweest en daaraan gevolgtrekkingen verbinden nopens hetgeen zou kunnen gebeu ren, indien leden van de burgerwachten, die, naar zij meenen, niet of ternauwernood zijn geoefend, in dergelijke omstandigheden zouden moeten optreden. De Minister stelt er prijs op daartegenover als zijn meening uit te spreken, en zulks In aansluiting aan hetgeen van andere zijde werd opgemerkt, dat de burgerwachten, die geregeld oefeningen houden en over het algemeen zelfs uitstekend geoefend zijn, in moei lijke omstandigheden als versterking van de plaatselijke politie en onder leiding van het plaataelijk gezag, belangrijke diensten zullen kunnen bewijzen. Zeer zeker moet de Regee rtng over voldoende politie kunnen beschikken om ongeregeldheden te kunnen voorkomen of daaraan een einde te maken, doch er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin voor het plaatseluk gezag de aanwezigheid van een uit de eigen burgerij gevórmde reserve een niet te onderschatten steun beteekent. Aan de burgerwachten zijn van Rijkswege wapenen en munitie verstrekt van dezelfde soort als bjj het leger in gebruik. Het instituut van den bijzonder vrijwilligen landstorm beschikt als militair korps uiteraard over dezelfde soort wapenen en munitie. Het dagbladbertcht als zouden alle burgerwachten nieuwe wapenen hebben ontvangen, is in zijn algemeenheid niet juist, slechts heeft een ge deeltelijke omwisseling van wapenen plaats gehad. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Keestra betreffende het verleenen van een we- kelüksche brandstoffenbijslag aan de tewerk- gestelden bij de van Rijkswege gesubsidieerde l n het Jubeljaar van de Encycliek over de Derde Orde heeft het in „Auspicato” op nieuw weerklonken als een bazuinstoot en met Franciscaanse!» enthousiasme heeft men de Derde Orde in het middelpunt der katho- jjeke belangstelling geplaatst. WU kennen den rijken inhoud van 's Pausen encycliek. Wij weten dat Leo xm, de groote Paus van .Jterum Novanim", deze encycliek „Auspicato” bedoelde als richtsnoer voor de eoclale hervorming. Het te vooral in de laatste maanden voldoende aangetoond, hoe Pausen. hoppen, vooraanstaande priesters en groo te staatslieden wijzen naar bet Franctecus- kleaal. maar nu Is het de tijd om dat Ideaal te brengen op reéelen grondslag, nu te het de tjjd xoor de tertiarissen om zich meer nog dan voorheen te beijveren door de Derde Orde het heil der menschheid te bevorderen. Voor wie bestemde Paus^Leo zijn encycliek, voor wie gaf St. Franctecus zjjn Derde Orde regel? Voor de gewone menschen van allerlei ouderdom en stand van beider kunne zonder de banden van het huisgezin te verbreken. De Derde Orde-regeL geldt dus voornamelijk voor vaders en moeders, voor leden van het hute- gerin. Vandaar dat het in het streven ligt van de Derde Orde het huisgezin te wijzen op den weldadigen invloed, dien de naleving van den Derde Orde-regel voor het huisgezin heeft. Op vallend te het hoeveel artikelen In den regel wijzen op het gezin, reeds In het eerste hoofd stuk wordt gewezen op de verhouding tusschen man en vrouw en in het tweede hoofdstuk houden de bepalingen onder 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9. 18, 12, 13. 14 direct of indirect verbandt met bet gezins- of familieleven. Ook in de statuten en de encycliek „Auspicato” wordt gewezen op het groote gewicht van de Derde Orde voor bet gezin. De grondslag voor alle sociale her vorming te het herstel van het gezin; dus wan neer wij trachten den Derde Ordegeest te brengen in het gezin, zal het voldoen aan de verwachting van den Paus, wanneer Z.H. zegt: mijn sociale hervorming te de Derde Orde. Leo XIII geeft in de encycliek .Auspicato” een treffend beeld van de zedelijke afdwalin gen van de dertiende eeuw en wjj kunnen de knlen van onzen tijd er best mee verge lijken. Ook thans zijn juist deze kwalen de ooraaak van het verval van het gezins- en familieleven. Het materialisme dat heerscht kweekt egoïsten, en het erotteme maakt genot zoekers; de genotzoekers vluchten het eigen tehuis, de egoïsten zijn harteloos en de nadee- ten van deze mentaliteit beïnvloeden het ge- meenschapsleven en dooden den familiegeest. Ik de moderne geest eenmaal in een gezin doorgedrongen dan kan er geen sprake meer zijn van familledeugden. dan kan er geen gods dienstig leven meer bloeien. St. Franctecus gaf in de dertiende eeuw den weg aan tot ver betering. Ook deze weg is nu te volgen. Brengen wij het Franctecus ideaal in bet gezin, St. Fran- ctecus wist de menschheid te verdiepen, te ver rijken door zich van het uiterlijk los te maken, en terug te keeren tot het innerlijke, tot 4cn Evangellegeest. st. Franctecus met zijn vrijwll- H8é armoede geeft vooral aan het gezin in de zen tijd veel te leeren. De dwingelandij van de behoeften verbreken zou voor menig gezin een weldaad beteekenen. Vrijer staan tegenover den etech des levens, vuriger worden in het geeste lijke, llefdevoller, meer opofferingsgezind zou «uweerstaanbaar gunstig werken op het gezin, maar ook blijvend werken op sociaal gebied Bouwen wjj dan het gezin op de bekoring van den eenvoud, die staalt en sterkt. Volgen wij ta het gezin 8t. Franctecus als Ideaal, want de Derde Orde-regel is in wezen niets anders dan het volgen van St. Franctecus voor zoover zulks mogelljk te. In .Auspicato” geeft Leo XIII het nog zoo zuiver aan: „Hierin nu bestaat de •zarachtige en blijvende vrucht, dat de men- schen zich eenige gelijkenis trachten te ver werven met hem, wiens verheven deugd zij be wonderen en zich beijveren door hem na te wnigen beter te worden. En als zij dit met Gods hulp vol toewijding zullen bereikt heb ben. zal voorzeker het juiste en meest kracht dadige geneesmiddel gevonden zijn voor de tegenwoordige misstanden." ÏAat dan het streven zijn van de Derde Orde. ®iet voornamelijk het oprichten van allerlei sociale en charitatieve instellingen. Daarmede wordt het sociale vraagstuk niet opgelost, deze bunnen alleen bijdragen tot verbetering, maar in dezen tijd te er vooral noodig leiding voor •te «iel, godsdienstige leiding, waaruit de kracht, de wil, de liefde voortspruit en de gees telijke verheffing kan verwacht worden. Die leiding kan de Derde Orde ons geven met 8t. Franctecus als Ideaal. 8t. Franctecus als voor beeld. De Derde-Ordegeest in het gezin „Auspicato” zal zijn de baanbreker voor de sociale levensvernieuwing die uitgaat van het huisgezin. Z. H. Exc de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zaterdag 19 November j.L in zijn huiskapel de Tonsuur en Zondag 20 November j.l. in de kapel van het Seminarie Rijsenburg de Mindere Orden toegediend aan den eerw fr. Malachlas Muller van de Orde der Cisterciéners van de Strenge observantie (Trappisten»; heeft Zondag 20 November j.l. in de kapel van het Seminarie Rijssenburg de Mindere Orden toe gediend aan de navolgende eerw. heeren theolo- ganten van het Groot-Seminarie Rijsenburg: A. A Arlens. W A. van Beek. A. van Bekkum. B S M. Carlier. A. A. Collet. A A H. Glesen, P. H. J. Hoogveld. J. H. R Hunfeld. G. H. H. A. Jansen. F. H P. van der Kroon. H. G. Kwanten. C. Th. J. M. van Leeuwen, G. J. Maureau. A. J. W. Middelweerd. H. J. B. Mulders. B. A. Ooeter- wechel. G. A. H. Oude Hendrikman. G. J. Plat voet. H. P. J. Raken. Th. W. Ribberink. A. J. M. van Rijn. C. P. G. Schaepman. J. N. C. M. Scher mer, F. Scholten. E. G. M. Slagbek. C. E. Snel- der. J. H. Swart. A. C. R. Vehmeijer, P. J. C. Vrinte. A M M Wagemans. J. A. M. Walraven. H. J. WeUJens, J. Th. Welling. A. Th. W. Weijs i en A. van Wteen: en de H. Wijding van bet Diaconaat aan den j navolgende eerw. heeren theologanten van voor- noemd Groot-Seminarie: J. J. Andriesaen. H. G. J Bless. C. C. M. Breu- kel, J. F. M. A. Driessen. W. H C. M. Gerritsen. H. A. J. Groothuis, B. C. M. Kloppenborg, C. O. Th. Meurs. A. J. E. van den Muysenbergh. J. C. J. M. PoeU. P. J. Róling. Th. C. A- A. M. van Rljckeversel. G. A. van Schaik. Th. Scholten. F. E. M Stemeberg. P. F. A. Tillemans. A. E. F. G. Wolfs en H. Th. A. Wouters. 1 Feestdag der 8. Elisabeth. Patrones der Derde Orde, Met het Nederlandsche fascisme schijnt het wel een hopelooze boel te zijn. Voortdurend breken er ruzies uit en afscheidingen zijn aan de orde van den dag. Doch ook verneemt men telkens van pogin gen, om nu eens iets beters, iets hechters tot stand te brengen. Zoo schrijft men thans aan de .Avondpost"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5