9 ONS BLAD De Ronde Tafel weer gedekt T Fa VAN DER HORST 3 Het nieuws van heden - VERMETEL OPTIMISME? DE OORLOGSSCHULDEN :n n Ontaarde moeder DE BAROMETER Iets aparts Hitler krijgt de kans VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Kunsthandel JOH. LAUWERS DINSDAG 22 NOVEMlstK 1932 HITLER BIJ HINDENBURG Belangrijke wegblijvers Schacht bij de Nazi’s st Vrachtauto door trein OM MANDSJOERIJE gegrepen By de Mandsjoerysche kwestie Elf fascisten gedood Wat doen de socialisten? Roosevelt en Hoover Vandaag het onderhoud Loebe en ’t communisme Anti-Katholiek Mexico Lappoleiders gevonnist Kosola 3/4 jaar gevangenis Garner op weg 1 PAYGLOP 3 Scheerdoozen Victor brengt dit jaar het allernieuwste Hoover en het bier TELEFOON 475 LANCESTRAAT 21 A (Bestellingen wórden desgewenscht St. Nic. avond op tijd bezorgd) (United Press) Wallenius V E Doodende hagelsteenen in Transvaal Trotski’s’reis naar het Noorden Hoover verwacht- betaling op IS December De opdracht waarschynlyk niet onvoorwaard elyk aanvaard Amy vliegt niet terug naar Londen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Amerika laat Genève de leiding t. Arrestaties te Genève Roosevelt krygt een sluitende begrooting China eischt terugtrekking der Japansche troepen en schadevergoed ing Poogt haar kindje te dooden om bedrag der verzekering machtig te worden Roosevelt heeft een eigen plan Haar toestel afgestaan om Smith te zoeken Bij ft verlaten van Hindenburg*s huis wordt Hitler door de enthousiaste menigte begroet ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Een verklaring in het orgaan van den H. Stoel Hy betreurt de onbescheidenheid der pers BERLIJN, 31 Nov. (WA). Naar vernomen- MorgCIl TlieUWe zitting wordt heeft rykspresldent Von Hindenburg Hitler de vyf volgende voorwaarden gesteld, de kabinets-formatie aanneemt: j—gèwooniyk moet de rykspresldent inlsteriyst goedkeuren; Ikspresldent behoudt zich het recht het ministerie van bultenlandsche Saken en ryksweer te bezetten; ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 46 woveel js niet hten” Doodende hagelsieenen in Transvaal. rsc hil ls het Productie der Llmburgsche Steenkolenmijnen. ur als het 4? 2. 4. S. olg). Ze Kaar rt?" nog nu? 1 Igd) Oude man te SUedrecht aan vergiftiging ever- leden. de oofd ding ten." zeer ver- t haar haar maar Hy tropen Om Mandsjoerfje. Hoever verwacht betaling der oorlegvchulden De Zesdaagsche te Amsterdam, voetbalelftal tegen Duitaehland lem. och zit Ujke mee loon toch als mca A. •4 •14 - WASHINGTON, 31 Nov. (Per telefoon). Na een onderhoud met Hoover verklaarde afgev. Britten, dat Hoover bereid 13 tot onderteeke- nlng van een wetsontwerp, dat een verhooging van het alcoholgehalte van bier tot 3.7 procent zal toelaten. Nederlandsen samengesteld. Vergadering van „St. Raphael'* te Alkmaar. De botsingen te Krommenie. NABOOMSPRUIT (Transvaal), 31 Nov. (Reu ter.) Na een hevig onweer vond men de hagef- steenen hier tot op 13 duim in den grond. 400 runderen, tweeduizend schapen en een dertigtal geiten werden gedood. a Ik sren dan :lsje als igt," a te het ill aan. hef- n van t goed uit te Hitler krijgt de kans. Vrachtauto door trein gegrepen; 11 fascisten gedood. Drama in Waroe (N.-L) nu je brief ir. Er de de vdc ng?" uit" iwy- ele- lang i hy een lond over orden r toe. den?" t'-een Maar ;aan." e dan ALKMAAR ioon- ngste 5 zijn an, In !t zou i’. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ST. LOUIS, 31 Nov. (Reuter). De nieuw ge kozen vice-president van de V. 8. John Gar ner, heeft verklaard een tegenstander te zyn van schrapping of wyzlglng van de oorlogs- schulden. Garner is momenteel op weg naaf Washing ton, waar hy de conferentie van Hoover en Roo sevelt inzake de schulden zal byjronen. BERLIJN, 31 Nov. Naar het persbureau der N. 8. D. A. P. mededeelt, is hedenavond om 8 uur, na uitvoerige besprekingen met leidende figuren uit de Nationaal-Socialistische beweging en vooraanstaande persoonlykheden uit het openbare leven, het antwoord van Adolf Hitler in den vorm van e enbrief aan den heer staats secretaris dr. Meissner overhandigd en wel door Ryksdagvoorzitter Goering. De brief behelst een aantal kwesties, welke waarschynlyk morgen In den loop van den dag zullen worden opgehelderd. Wisa leder tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Handelsraad Haarlos kreeg zes maanden gevangenisstraf. Van de In het geheel 102 verdachten werden 24 vrijgesproken en 20 begenadigd. By 52 werd de voorlooplge hechte nis als straf beschouwd. In eerste Instantie waren Wallenius en Kosola vrijgesproken. Toen de Lappoleiders niettemin niet op vrye voeten waren gesteld, doch op grond van de ÓTet tot Bescherming der Republiek in arrest werden gehouden, waren zy in voedselstaking gegaan. Nov. (W. B.) Hedenochtend Hitler wederom door den Hoogste stand op Dinsdag 9 uur,VJU. 741 Vooruit indlen hy 1. zooal WA81 gens van sche op den morgen te houden conferentie tusschen president Hoover en zyn opvolger Roosevelt. Het onderhoud zal "n zuiver informatorisch en persoonlijk karakter dragen, hetgeen ook sou biyken uit het feit, dat men geen stenogra fisch verslag wil opnemen. De conferentie wordt gehouden in de histori sche werkkamer van den vermoorden president Lincoln en niet in de vertrekken van Hoover. (United Press). KAAPSTAD, 31 Nov. (Reuter) Mevrouw Amy Mollison-Johnson heeft haar plan om naar Londen terug te vliegen, opgegeven. Zy heeft haar toestel afgestaan voor het zoe ken naar den 19-jarigen Zuld-Affikaanschen vlieger Victor Smith, die poogde van Kaapstad naar Londen te vliegen, doch van wien niets meer is vernomen sinds hij. .uit Duala naar Gao vertrok. Het schryven zal waarschynlyk niet worden gepubliceerd. Omtrent den Inhoud verluidt, dat Hitler de opdracht van den Rykspresldent in den gewenschten vorm niet heeft aanvaaard. waartegenover jtaat dat de deur voor verdere besprekingen openbiyft. Ook dr. Schacht, de vroegere president van de Ryksbank, heeft deelgenomen aan de bespre kingen van het party-bestuur van de N. 8. D. A. P. KEULEN, 31 Nov. (VX>.) De sociaal-democra- tlsche „Rhelnlsche Zeltung” waarschuwt het Centrum tegen samenwerking met de nationaal- socialisten. Een Centrum dat met Hitler, den aanhanger van geweld en terreur, met de ver tegenwoordigers der zware Industrie en de pioniers der sociale reactie een politiek-pkrle- mentair verbond heeft, moet rekenen op de scherpste bestrijding door de sociaal-democratie. BERLIJN, 30 Nov. (WR). Op 11 dezer werd op de spoorbrug der iyn naar Stettin een zes jarig meisje bewusteloos aangetroffen. Daar de politie een misdaad vermoedde, werd ten nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat tot het verrassende resultaat heeft geleid, dat de 25- jarige gehuwde moeder van het kind gepoogd heeft de kleine om het leven te brengen, ten einde in het bezit te komen van een bedrag van 4000 Mark, voor welke som een levensverzeke ring op het kind was gesloten. Op den bewusten avond is st) met het kind naar de spoorbrug gegaan en heeft het opge tild, alsof zy het kind van de brug wilde laten kyken. maar toen het plotseling by de voeten genomen en op de brug geworpen. Ook de vader van het kind is in hechtenis genomen, daar de politie hem er van verdenkt, dat hy van het voornemen zyner vrouw op de hoogte was. en derden male staat de ronde tafel te Londen met het groene laken gedekt en de Engelsche en Britsch-Indlsche gede legeerden, die reeds in het midden der vorige week zyn gaan aanzitten, om het woord van welkom van den tafelpresident Ramsay Mac Donald te aanhooren en de volgorde van het conferentie-menu op te maken, zullen thans na deze gebrulkeiyke prelimlnairen aan het eigenlijke maal beginnen. Zal het hun smaken? Of rullen zy, evenals de twee vorige keeren. met een onbevredigd gevoel opstaan? De exclusieve samenstelling van het conferentie-gezelschap de nog altyd gespannen verhouding in Britsch- Indlë, het geringe animo voor deze door de Engelsche regeering doorgezette byeenkomst en bet adviseerend karakter daarvan, zyn niet in staat hooge verwachtingen te wekken. Zooals men weet, bleek op de twee voorafgaande Rbndetafel-conferentles het vraagstuk der ver tegenwoordiging der minderheden een onverteer baar voorgerecht. Men at zich er een geesteiyke indigestie aan, zoodat men niet eens aan den hoofdschotel: de bespreking van een eventueel federaal zelfbestuur In Britsch-Indië, toe kon komen. Ramsay MacDonald, die de onont koombare noodzakeiykheid van het verleenen van een zekere mate van autonomie aan BrUscb- Indlë in de toekomst voorziet, besloot toen de Britsch-Indiërs zelf onder elkaar te laten trach ten tot overeenstemming te geraken. Maar terwyi, de fel tegenover elkaar staande Hindoes en Mohammedanen elkander schenen te naderen, verscherpte de verhouding tusschen ngelsche gouvernement en de Natlonalis- .Brftsch-Indische Congresparty. De na het mislukken der tweede Rondetafelconfc- jentle hervatte campagne van burgeriyke on gehoorzaamheid en de daarmede gepaard gaan de daden van terreur tegenover de Briteche ambtenaren, deden den onderkoning. Lore Wllllngdon. ertoe besluiten, de Congresparty voor onwettig te verklaren en baar fanatiek vereerden leider Gandhi gevangen te zetter. Het Engelsche gezag meende de nationalis tische Britsch-Indiërs tot orde te kunnen dwingen door hun een dwangbuis van straffe ordonnanties aan te leggen. Scheerspiegels en MEXIO-CITY. 31 Nov. (Per telefoon). Volgens berichten uit Guadalajara is daaP e$n vry groot aantal personen gearresteerd, omdat zy de veiligheid in gevaar zouden hebben ge-- bracht, daar zich een stoet had opgesteld voor een kerk, welke genationaliseerd zou worden. (United Press» WASHINGTON, 30 November. (VX> Nopens het Amerikaansche standpunt inzake de kwestie der oorlogsscbulden verluidt In politieke kringen te Washington het volgende: Hoover verwacht, dat de Europeesche debi- teurstaten de per 15 December vervallende ter- mynen zullen voldoen en met het oog op hun credletwaardlgheid niet zullen verklaren niet in staat te zyn te kunnen betalen. De regeling van het schuldprobleem zal wor den overgelaten aan den nieuwen president, en diens regeering. Men verwacht te Washington, dat de Euro peesche deblteurstaten na de te Londen te hou den Economische Wereldconferentie en na de aanvaarding van het bewind door Roosevelt op nieuw zullen voorstellen de schulden te vermin deren. Voorts verluidt, dat Roosevelt weigert de schulden ,te verlagen, aangezien hy in samen werking met zyn vriend Raymon Moley, die-pro- fessor is aan Columbia University, een eigen plan opstelt tot regeling van de kwestie logsschulden, waarby rekening wordt HELSINGFORS. 31 Nov. (V.D.). In het op zienbarende proces tegen de Lappoleiders in verband met de gebeurtenissen by Maentsaelae is Maandag door het gerechtshof vonnis ge wezen. De vroegere chef van den generalen staf van het Finsche leger, generaal Wallenius en de Lappoleider Kosola, werden evenals Sarlo en men. Deze afzijdige houding der Labours levert natuurlyk koren op deif molen der Britsch-In- Óische nationalisten en versterkt hen*in hun wantrouwen tegenover de bedoelingen der En gelsche regeering. Het spreekt vanzelf, dat men vanuit Engelsche regeeringskringen scherptf crl- tiek heeft geoefend op dit lydeiyk verzet der Labours, te meer daar de bedoelingen van Ram say MacDonald In deze kringen volkomen zuiver worden geacht. Het lijdt geen twyfel, of ze zyn ook zuiver, maar de atmosfeer lykt op het oogenblik allerminst geschikt om ze te verwe- zeniyken. ogenschymyk scheen dit te gelukken. I I maar In werkeiykheid vermeerderden deze “weinig tactische dwangmethoden de inneriyke opstandigheid en de wantrouwige verbittering der Britsch-Indiërs tegen het Engelsche regime. De harde hand van Lord Wllllngdon stiet onontbeeriyke medewerkers af. inplaats van ze naar zich toe te trekken Gandhi zit nog steeds in de gevangenis. Hy is niet alleen de biologeerende leider der verbo den Congrespartij, maar sinds zyn opzien barende hongerstaking ook de afgod van mil- lioenen paria's, voor wier maatschappelyke en politieke vrijmaking hij vrijwillig den dood in wilde gaan. Het Engelsche gouvernement wil hem niet vrijlaten zoolang de campagne van burgeriyke engehnontaamheid biyft voortduren, maar te vens isoleert het den Mahatma zoo sterk, dat bet hem ónmogelijk !s om met de kopstukken der Congresparty overleg te plegen betreffende een staking dier campagne, gesteld, dat hij daarvoor iets zou gevoelen, hetgeen onder de gegeven omstandigheden allerminst waarschyn lyk is. Gandhi neemt dus aan de derde Ronde tafelconferentie niet deel en dat is een zware handicap voor de uitwerking der eventueel te temen beslissingen. Nauweiyks minder nadeelig voor den vruchtbaren gang van zaken ter coufe- rentte Is 't demonstratief wegbiyven van de La bourparty, welke zich niet wenscht te compromlt- teeren. Zy verwacht niet t geringste succes van deze conferentie, omdat de Congresparty er niet vertegenwoordigd is en wenscht zelfs niet den schyn te wekken, als zou zy met de harde or-, donnantie-politlek van lord Wllllngdon instem- PARIJS, 31 Nov (Reuter). Een medewerker van de ..Petit Parislen" heeft Trotski. die zich aan boord van het stoomschip Praga bevindt, dat vandaag te Tdarsellle aankomt, te Napels geïnterviewd. Trotskl verklaarde het te betreuren, dat de onbescheidenheid van de pers zijn incognito ónmogelijk heeft gemaakt. zyn reis heeft geen politiek doel. Hij weiger de zich uit te laten over Sovjet-Rusland of over den algemeenen wereid-toestand. IGTON. 21 Nov. (Per telefoon). Vol- een officieele verklaring zal de kwestie Amerika’s deelneming aan de economl- wereldconferentle ook besproken worden De „Osservatore Romano" geeft In den laat- sten tyd by gewichtige gebeurtenissen van den dag deractioneele commentaren onder het op schrift „Acte dlurna." In het nummer van 18 Nov. wyst het Vatl- caansebe blad er op, dat de vroegere Ryksdag- president, de soclaal-democraat Paul Loebe, op het sociallstencongres te Weenen is opgekomen voor het samengaan der s^iallsten met °de communisten. De „Osservaéwe" noemt dit een zeer gevaariyk samengaan en knoopt daaraan de treffende opmerking vast, dat, nadat ver zachtende. matigende invloed van het centrum op de sociaal-democratie is uitgeschakeld, het revolutlonnalre element weer zyn natuuriyke ontwikkelingswet volgt. WASHINGTON. 21 Nov. (Reuter). Teneinde Roosevelt een sluitende begrooting aan te bie den. heeft de regeerlng-Hoover besloten de uit gaven te beperken tot 4211 mihoen dollar. Dit is echter 200 mlllloen dollar minder, dan de democraten wenschen. aangezien hierdoor "ende werken, welke efe democraten uit gevoerd wenschen. niet kunnen worden gedaan. ROME. 21 Nov. (Reuter.) Een vrachtauto, waarop zich 52 jeugdige fascisten bevonden, die van de tentoonstelling over de Fascistische revolutie naar Tarquinia terugkeerden, is 1 gis teravond door een trein gegrepen op een spoor wegovergang. Elf personen werden gedood en alle overigen gewond, waarvan eenigen ernstla. GENèVE. 30 Nov. (Reuter). In verband met de ongeregeldheden op 9 November, hebben wederom diie arrestaties plaats gehad. Het zijn de leider der „Roode Gardo” ui lenève, een redacteur van de Geneefsche J^ote ?ahne” en een chauffeur. BERN. 21 Nov. (Reuter). Te Brugg is een jröbte betooging van verschillende patriottische, xuitleke en militaire vereenlglngen gehouden, waarop een motie werd aangenomen, waann de overheid wordt verzocht niet toe te laten, dat de nationale verdediging afbreuk wordt ge- laan. BERLIJN. 21 half elf is Adolf Rykspresldent ontvangen. De Rykspresldent heeft Hitler gevraagd of hy In staat was een kabinet te vormen met een parlementaire meerderheid en een vast program. Hitler beeft den Rykspresldent verzocht zyn antwoord tot hedenmiddag in beraad te mo gen houden. at Ramsay MacDonald desniettegenstaande I J deze conferentie heeft door laten gaan, en een zeer sterk bezette Engelsche delegatie gesteld heeft tegenover de gematigde Britsch- Indische elementen, welke slechts aan de ronde tafel hebben plaats genomen, zou men derhalve kunnen beschouwen als een aan vermetelheid grenzend optimisme. Zal dit optimisme beloond worden? Misschien zal de conferentie tot waarde volle adviezen kunnen komen, maar of deze 1- vlezen eenig effect op de realiteit zullen hebben, biyft vooralsnog een wydopenstaande vraag, welke meer kans heeft met ..neen” dan met .Ja’ te moeten worden beantwoord! e der oor- gehouden met de bultenlandsche'politiek der Vereenlgde Staten en tegeiykertyd de internationale handel wordt bevorderd. De grootste debiteur van Amerika is Engeland, dat 15 Dec. aa. 95 mlllloen zou moeten betalen. Er wordt op gewezen, dat Engeland voldoende deviezen bezit om den Deceinbertermyn aan Amerika te betalen. Het Witte Huis deelt mede, dat op de begroo ting 1933 1934 ten minste 700 mlllloen zullen worden bezuinigd- LONDEN, 21 Noy. (Reuter) De bladen be reiden het publiek voor,' dat een uitstel van de betalingen, welke 15 Dee. vervallen, vermoedeiyk niet zal worden toegestaa^. Het. op het oogenblilute New-York vertoe vende Lagerhulslld Boothby, verklaarde in een artikel in de „Daily Mail”, dat Indien Hoover het niet mogelyk acht een kort uitstel van be taling toe te staan, Engeland moet betalen, en al zyn hoop moet stellen op de Economische Wereld-Conferentie. Amerika is bereid behandeling van het vraag stuk van de schulden en het standaardpro bleem op de tbnferentle toe te laten. WASHINGTON. 21 Nov. (Per telefoon) In officieele kringen weigert men een oordeel te geven over de Japansche verklaring aangaan de het Lytton-rapport. In Washington is men overigens van mee- nlng. dat de leiding in de Mandsjoeryscbc kwestie op de eerste? plaats by den Volken bond ligt. Zelfs meent men te kunnen zeggen, dat de Amerikaansche regeering met den Vol kenbond zal samenwerken, welke beslissing deze ook moge nemen. Er wordt hier wel op gewezen, dat de ondeel baarheid van China in het negen-mogendheden- pact gewaarborgd is en dat deze tengevolge van Japan’s optreden verbroken is. Men erkent wel de juistheid van Japan’s be wering, dat het China aan stabiliteit ontbreekt. Jspan heeft dit fpit echter tezamen met de an dere onderteekenaars van het negenmogendhe denverdrag erkend en zich in genoèmd verdrag tot niet inmenging verplicht gedurende den tyd. dat China pogingen in het werk stelt zyn een heid te vestigen. In officieele kringen te Tokio wyst men erop, dat men geen Japansche Monroeleer wil op stellen. Japan’s houding wordt aldus uitgelegd, dat Japan bereid is in het Verre Oosten voor rust en orde een waarborg te geven. (United Press). i a GENEVE, 31 Nov. In de Maandagmiddag ge houden Raadszitting heeft de vroegere Chl- neesche minister van Bultenlandsche Zaken, Wellington Koo, een redevoering gehouden, welke eenige uren duurde. Hy verklaarde ojn. dat Japan zich voordoet als een lammetje, dat .zich moet verdedigen tegen het wilde Chlnee- vebe beest. De Japansche regeering geeft thans «oe. dat de militaire bezetting van Mandsjoe- rye heeft plaats gehad volgens een tot in by- SOnderheden voorbereid plan. Zelfs wanneer alle klachten, welke de Ja pansche vertegenwoordiger ten beste had ge geven. overeenkomstig de waarheid waren, dan nog is het de vraag of deze interventie ge rechtvaardigd was. Met beslistheid wees Wel- Ungton Koo het verwyt van de hand, als zou China een ongeorganiseerde staat zyn. De om vorming van een 4000 jaren oud feodaal ryk in een moderne democratie is zeker niet ge- makkelyk. De modemlseering van China zou echter reeds verder ontwikkeld zyn. wanneer zy niet voortdurend gestoord was door Japan. dat het reeds sedert de 16e eeuw op de onder- werping van China en de verovering van Azië voorzien heeft. Spreker prees vervolgens het Lytton-rapport. De boycottbeweglng tegen Japan is gericht te gen de voortdurende gewelddaden en ongerech tigheden der Japansche politiek. De Volkenbond heeft, hetgeen te'betreuren is, tot nu toe geen offensief middel gevonden om de tenuitvoerlegging zyner besluiten te be reiken. Het Kelloggpact heeft geen zin meer. Indien de schending van het verbod van oorlog wordt toegelaten onder het mom van wettige verdediging. De Japansche aanval op het vreed zame China is zonder weerga in de moderne geschiedenis. Wellington Koo besloot met den eisch. dat de Japansche troepen troepen onmlddeliyk moeten worden terüggetrokken als onverbldde- 1 iyke voorwaarde voor een regeling van het i Jspansch-Chlneesche conflict en een algeheele vergoeding van alle China berokkende schade L De oplossing der Mandsjoerysche kwestie kan slechts worden gevonden op de basis der be- 1 palingen van het Volkenbondsstatuut, het Kelloggpact en van het Negenmogendheden verdrag van Washington. De zitting werd vervolgens tot Woensdag verdaagd, waaruit biykt. dat alle delegaties een groote terughoudendheid in“ deze zeer moeiiyke kwestie voor aangebracht houden. Nog geen enkele delegatie ziet een duldeiyke oplossing van het conflict: ook is de erkenning van Mandsjoekwo door de groote mogendhe den nog een volkomen open vraag. I voor de St. Nicolaas BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Jglgfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 fgtt geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem de rykspresldent eischt de opstelling van een economisch programma; het dualisme tusschen Pruisen en het Rijk mag niet terugkeeren; art. 48 van de grondwet mag niet verzwakt worden. Hitler heeft naar Wolff meent te weten deze voorwaarden geenszins van de hand ge wezen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1