Pleidooi voor verdeeldheid Prikkeldraad D I Nederland D z uur - Aardbevingen in DINSDAG 22 NOVEMBER Steenkolenmijnen in Limburg Blijde tijding Jammerlijke misverstanden HERINNERING AAN 1755 Weer minder arbeiders TARWEVERBOUW Beperking heeft geen instemming Aanslag uit j al o u zie? Een drama op de heide by Putte EEN GOEDE VANGST Hü had nog meer op z<jn geweten HET ONZALIGE BOSCH Schenkingen voor zijn behoud DE H.O.V.-BRIEFJES VERGIFTIGING DRAMA IN WAROE Cassatie aangeteekend Inlander» in stukken gehakt ST. JORIS DE ROTTERDAMSCHE HAVEN DOODEN ALS KAMERLID Een critieke positie INBRAAK IN R. K. KERK Geen onnoodige angst Twaalf soorten Kenmerken Student overreden en. aan de gevolgen overleden BIJ HET FUIF-RIJDEN Machiniaten-examen In de pastorie ook alles overhoop gehaald - --- R. K. Bond van Arbeiden in het Slagenbedrüf Oude m«tn overleden De productie over October en de eerste tien maanden des jaars Per jaar worden ongeveer tien duizend aardbeveingen geregistreerd 1932 Maand 1931 10.4^.606 310.783 10 743 368 bU betaamt! Vergeleken dus f zooveel jam- zooverre het oog kon zien, „ft. de een te bewijzen, dat God en Kerk” die vooral in Limburg werd gevoeld, ook nog op enkele plaatsen in Groningen. van met minder of meer De totale netto-productle der gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurenoc de maand October 1932 1 103.322368 ton. ton. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October 1067 656 938 295 1.077.486 1.060314 996.952 1.105 558 1 166.871 1.067 663 1.121.485 1.155.788 1 025 491 1.011.122 1 072.071 1 068 629 997 476 1.006 950 1 035 002 1.043 477 1.069.066 1.108322 het steeg correspondent te ten voorultganff-van den bond. In het afgeloo- pen jaar werd een vijftal nieuwe afdeellngen gesticht Ook het slagersbedrtff ondervindt de moei lijkheden en slagen van de crisis wel is In den export een kleine opleving waar te nemen, doch in het particulier bedrijf heerscht groote slapte. Hierna werden eenlge algemeene beschou wingen gehouden over taktiek en de leiding van den bond. De begroeting voor 1933 werd goedgekeurd en sloot na een post van 53235 onvoorzien, met een bedrag van 66.427.60. De aftredende bestuursleden, de heeren C. v. d. Post, P. Smelter. A. van Rijswijk en 3. P. Velaeboer. werden herkozen. Voor de contróle-commtesle voor 1933 werd benoemd de Afdeellng den Bosch. Op voorstel van het Bondsbestuur besloot de vergadering, na een aanmoedigend woord van den geestelijken adviseur, een bedrag van 500 beschikbaar te stellen voor het nieuwe sana torium ..Herwonnen Levenskracht" te Biltho- ven. De heer J Njjkamp, bestuurslid van het RK Werkliedenverbond en voorzitter van ..Herwon nen Levenskracht”, sprak woorden van dank voor deze sympathieke daad. Na behandeling van verschillende voorstellen der afdeellngen. sloot de voorzitter met een dankwoord de bijeenkomst. helft linnen choco flink H. De hands schiet lyven. an val, i club b den komt >er op i ver laken het e was at bet g. die istrjjd 98 608 —131.800 24 215 54.418 47 466 Dr. Hulst uit Leiden heeft de sectie verricht op het Hjk van den ruim 70-jarigen heer J. Mosterd, die Zondagmorgen dood in zijn bed te Slledrecht werd gevonden en wiens lijk men naar Dordrecht had vervoerd, om een nader on derzoek naar de doodsoorzaak in te stellen. Het is komen vast te staan dat de dood niet het gevolg is geweest van het eten van vergil- tlgde spijzen, doch dat deze moet worden toe geschreven aan kolendampvergiftiging. Nader bericht men ons. dat de man die te Calmpthout (België) werd gearresteerd als ver dacht van de diefstallen in hotel .Jieerlandia' te Roosendaal en den roofoverval ten huize van de familie B. aan den Ntepenachen Weg te Roosendaal, een 19-jarige Spanjaard blijkt te zijn, die Vrijdagavond met den train uit Bel gië in Roosendaal was aangekomen. De man, die in het bezit werd bevonden van een klokje, ontvreemd uit hotel „Neerlandla" en een revol ver, geladen met zeven scherpe patronen, heeft bekend ook de dader te zijn van een diefstal, die onlangs te Esschen werd gepleegd. Zijn uit levering is gevraagd. 32.165 72 827 5415 8315 524 Zondagochtend werd de ruim 70-jarige heer J. Mosterd te Slledrecht dood in zijn bed ge vonden. Zjjn echtgenoote verkeerde in bewus teloosen toestand. Bovendien deden zich bij een 33-jarige dochter en een kleinzoon, die belden bij de oude menschen in huis woonden, vergiftigingsverschijnselen voor. De arts G. B. van Leeuwen heeft tot dusver nog niet met zekerheid de oorzaak van de ver giftigingsverschijnselen kunnen vaststellen. Ook de politie, die. hoewel niets erop wtjst, dat hier misdaad in het spel is, de justitie heeft gewaar schuwd, kon tot Maandagmorgen omtrent de oorzaak van de vergiftiging geen opheldering geven. De mogelijkheid bestaat dat de vergiftiging het gevolg is van het eten van vergiftigde spij zen, doch het is niet uitgesloten, dat kolen dampvergiftiging de schuld is. De toestand van de vrouw, die Zondagmid dag weer tot bewustzijn is gekomen, is' redelijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn weer her steld. nagenoeg tn een en dezelfde maniere van wenteling* en heeft zich doorgaans op de meeste plaatsen in groote en kleine wateren, zoo vlietende als stilstaande van zeeën, grachten, vijvers, slooten en modderpoelen voorgedaan. Men heeft het bespeurd in het IJ, in de Haar lemmermeer. langs de Zaan, tn den Amstel, op de Vecht, op de Rotte en de Maas, in Frieslands binnenwateren, aan de Lemmer, in de Gronin ger Stroobosservaart en in ontelbare peelen en moerassen. 't Aldus in beroering gekomen water rees op de eene plaats sneller dan op de andere, tot een twee en meer voeten in de •hoogte, en dreef het geweld der wateren, of wederzijds, of slechts aan den eenen kant, tot tien en twaalf voeten verboven den oevers, slaande van den eenen wal met gelijk geweld tot de andere wallen over. De getuigenis daarvan is niet alleen te vinden in de menigvuldige vuiligheden van hooi en stroo die ter zijde vag.de landen of t>aden afgesieept waren, maar ook ifi t opzetten en driftig wor den van zoodanig schuiten en vaartuigen, die aan de kanten van wallen op het droge waren vastgezet. Ja zelfs werd tot verbazing van ieder een groot turfschip, hetwelk op de helling op klossen wel vier voet boven het vlak van het water stond, door de rijzing van het water op gelicht en in de vaart gezet, welke boven ge wone deiningen des waters, zelfs in blnnenland- sche poelen van die natuur geweest zijn, dat een paard in Franeker in het land daardoor aan het hollen geraakte. Op het IJ zag men tamelijk groote fregatten op hun ankers rijden, zelfs kabel- en ankertouwen breken Ongemeen zware ringen en houten werden uit paal- en muurwerk van de daaraaan vastliggende sche pen met «geweldige rukkingen gescheurd. Het water in de Maas bruiste als een zee. de vaar tuigen, die onder zeil waren, konden nóch over den eenen. nóch over den anderen boeg wor den gestuurd. Opmerkelijk is „de algemeene op- delvingskracht", die deze waterschuddlng ver gezelde. Schepen, die op het droge als in het zand en slijk zaten Ingezogen, ja zelfs palen, die in den grond geheid waren, werden te Rot terdam uitgerukt en vlot gemaakt. Verscheidene zware balken, al lang bU de houtkoopers ver mist. werden te Dokkum en de Lemmer onver wachts uit den grond voor den dag gebracht. .Doorgaans werden de wateren bij gestadige erheffingen zeer getroebleerd, zoodanig, dat men kennelijk het op werpen van modder ontdekte". Gedurende al deze bewegingen heeft jnen geen den minsten wind of koelte vernomen. Verder werd er bij opgemerkt, dat deze beving op het land en in de gebouwen minder merkbaar was dan tn het water. De roering duurde een groot half kwartier en was begonnen om 10 uur 40 min. en eindigde om 10 uur 61 mln. kunnen en "l- |-van ongeveer 42.000 tot ruim 52.000. Naar wij vernemen, heeft de verdediger mr. Mout cassatie aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbij met be vestiging van de uitspraak van den kantonrech ter aldaar de directeur van de N.V. Haagsche Ongevallen Verzekering Maatschappij is ver oordeeld tot een geldboete van 75. wegens het in strijd met de Loterljwet ten verkoop in voor raad hebben van aandeelen in een loterij, waarvoor niet de door de Loterljwet vereischte vergunning was verleend. Nog steeds ontvangt de vereenlging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland dagelijks vele blijken van Instemming met de plannen tot aankoop van bet Onzalige Bosch. In een week Hjds zijn de bedragen aan giften en rentelooze voorschotten toegezegd, gestegen Onlangs werd in enkele bladen als Kamer lid opgevoerd de heer Trienekens, die reeds een paar jaar in het land der zaligen vertoeft. Dat voorbeeld smaakt blijkbaar naar meer! In een paar Katholieke bladen werden achter de opgave van de kwaliteitszetels reeds de namen ingevoegd, die daarop vermoedelijk zul len plaats nemen. Daarbij stond de volgende opgave .Maastricht: landbouw (Ament); arbeider deskundig algemeene positie der arbeiders (Hen ri Hermans)." J We vermoeden, zegt de „Residentiebode” dat Ament hierboven wel „met een lodderoog" dit gedoe zal uitlachen. Toen de koster Zaterdagmorgen in de R K. kerk te Wjjk bjj Duurstede kwam, zag hjj tot zijn bevreemding, dat de Godslamp niet brand de en het antlpendlum voor bet tabernakel was weggeschoven. Dacht hjj eerst nog aan een mogelijke nachtelijke bediening, spoedig bleek hem echter, dat de offerblokken in de kerk waren opengebroken en geledigd, en dat de verblndingsdeur tusschen kerk en pastorie open stond. Hjj waarschuwde direct den pastoor, die ontdekte, dat de Inbrekers ook hier bun slag geslagen hadden. Alles was door elkaar ge haald en opengebroken. Naar verluidt, is een tamelijk bedrag aan geld en tafelzilver ont vreemd. Dat de dieven zich nog al op hun ge mak gevoeld hebben, blijkt wel uit het feit, dat ze in de keuken nog een en ander gebruikt hebben. Uit de beschadiging bleek, dat ook nog getracht is bet tabernakel open te breken Dit is gelukkig nl$t mogelijk gebleken. Aanstonds werd de politik gewaarschuwd en een onder zoek Ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van een politiehond uit Amersfoort. Het bleek, dat de dieven zich toegang hebben verschaft over de speelplaats van de jongensschool en zoo door de serre in de pastorie zijn gekomen. Blijkbaar hebben ze langs denzelfden weg hun operatieterreln weer verlaten. De waakhond heeft zich in het geheel niet doen hooren en werd aangetroffen met een jas van den Deken over den kop. Waarschijnlijk hebben de dieven van een auto gebruik gemaakt om zich vlug te Nu ons ken door T"T 7 aar nu de vraag gesteld wordt: wit yy moet het zwaarst wegen: de inwilliging van enkele bijzondere politieke wen- ichen, of de politieke eenheid der katholieken. SOERABAJA, 19 Nov. (Aneta.) Een inlandsch marinematroos en diens echtgenoote doodden in Waroe met kapmessen een hadji en een anderen inlander, die op rellgieuse gronden een ketoprak-voorstelllng beletten. De slacht offers werden letterlijk In stukken gehakt, waarna de matroos hen nog met een revolver schot afmaakte. Volgens de heden uitgekomen statistiek van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel over de eerste négen maanden van 1932 zet zich de ernstige achteruitgang van de Rotter damsche haven gestadig voort. Om slechts enkele cijfers te noemen: Het aantal der Rotterdam bezoekende zee schepen daalde van 8.482 in de overeenkomstige periode van 1931 nu tot 7.473. De tonnenmaat liep terug van 13.666 058 op 11.099.567. Het aantal der Rotterdam bezoekende bin nenschepen liep terug van ruim 155.000 op B ons artikel .Ben pauselijk maanwoord" hebben wij er den nadruk op gelegd, dat de waarde van de katholieke politieke eenheid in Nederland door velen nog te weinig vordt beseft, dat velen nog maar al te weinig i^rriipsn en waardeeren. wat hun in en door de politieke eenheid der Nederlandsche katho- Heten tot vrede strekt; wjj schreven, dat de katholieken van Nederland alom in het buitenland hun politieke eenheid waardoor eU too sterk staan benijd wordt en wij noemden terloops de namen van enkele landen om aan te toonen. hoe de hoogste, de voor- na.mrte belangen der katholieken er onder jijden, als zij politiek niet of zwak georganl- oeerd at verdeeld zijn; de gevallen, waarin de katholieken niet bij machte blijken een volko men zelfstandige politieke partij te vormen en daarin zij In één partij samengaan met chris telijke, protestantsche groepen, noemden wjj in vergelijking met niet-georganlseerdheld of verdeeldheid nog lang niet de ongunstigste Dit artikel heeft ons een uitvoerig ingezon den stuk bezorgd van de afdeellng Amaterdam *r E K. volkspartij, een ingezonden stuk, waarin na een min of meer positieve poli tieke geloofsbelijdenis betoogd wordt, dat beel bet gevaar voor den godsdienst (als ge volg van verbreking der politieke eenheid) „nuchter beschouwd" slechts hierop neerkomt, (wij clteeren nu den woordvoerder der RK.VZ) jiat onze partij een extra-overschot bjj de katholieken veroorzaakt, t welk, zoolang onze partij nog niet groot te. den katholieken hoog stens één zetel kan kosten; tegenover welk ritlco de kans staat, dat een overschot der BJLVP.-lijst een katholieken zetel winst zou kunnen leveren. En nu reken ik de menschen” zoo gaat de inzender voort „die door ons van de 8DAB. worden afgehouden, gelijk in Tilburg en op vele andere plaatsen is gebleken, nog niet eens mee. Wil men nu onze actie een gevaar voor God en Kerk noemen, men ga zijn gang. Maar dan doet het toch wel eigenaardig aan. dat onze partij in de 10 jaren van haar bestaan nog niet door de Kerkelijke Overheid is verboden, ja zelfs, dat de geestelijkheid over *t algemeen beslist weigert, ons minderwaardig katholiek te noemen.” 27 Mei 1918; 20 Febr .1921; 7 Dec. 1924; 23 Febr. 1925 6 Jan. 1926 en 14 Jan. 1928. Van deze was die van 6 Jan. 1926 wel de krachtigste. De oor sprong daarvan lag in den Eifel, zoodat Zuid- Llmburg, wat ons land betreft, het eerst aan bod was, hoewel het verschijnsel zelfs tot Wll- dervank toe zwak werd waargenomen. Een lichte aardbeving, waarvah het epi-cen- trum in Nederland zelf lag (epicentrum is de plek, waaronder in de aardkorst het eigenlijke centrum der trilling ligt) werd waargenomen op 2 Met 1928 te Den Bosch. Utrecht. Lunteren. Dit was het eerste geval, waarbij een aardbeving wel te De Bilt, doch niet door buitenlandsche seismografen werd geregistreerd. Intuschen make men zich niet noodeloos ang stig. Immers, een tectonische verschuiving van aardlagen in een deugdelijke bodemgesteltente is nog heel iets anders dan een echte aard beving. In ons land, dat kleine plekje slib en diluvium, is een aardbeving zoo goed als uit gesloten te achten, ofschoon zooveel ontsteltenis teweeg werd gebracht bjj hen, die zich gisteren nacht niet realiseerden wat er geschiedde. Het zal den lezer misschien verwonderen te vernemen, dat er per jaar ongeveer een tien duizend aardbevingen worden geregistreerd, dus ongeveer ieder uur één. Maar natuurlijk zijn dit geen sterke aardbevingen, verreweg het grootste deel ervan wordt door niemand waar genomen dan door hst uiterst gevoelige toestel, dat geconstrueerd is om aardbevingen te regi- s tree ren. de seismograaf. Van dit' groote aantal bevingen zjjn er ongeveer vijfduizend waarneem baar voor gevoelige personen en honderd heb ben een vernielende werking, maar zonder dat er steeds menschenlevens mee gemoeid behoe ven te zijn; tn sommige gebieden, waar de aardkorst reeds breuken van Vroegere aardbe vingen vertoont, zijn deze chronisch geworden. Men zag’ eene onregelmatige, golfachtige kab- beling op het water, meest lijkende op de be- evenals de glazen in de kast; slapende personen I roeringen van een onstuimige zee, in welke de ontwaken soms. Vijfde soort: nogal sterk; men baren zwieren en draaien. Het verschijnsel ver- yrwüharè' bevingen tn Zuld-LUnburg: wordt in bed. op zijn stoel, been en weer ge- toonde zich, voor 1-- - - - -- Er zijn twaalf soorten aardbevingen. Eerste soortde aardbevingen zjjn onmerkbaar, en wor den slechts door de seismograaf waargenomen. Tweede soort: enkel heel gevoelige personen bemerken de beving. Derde soort: de bevingen zijn nog licht; enkel een deel der bevolking neemt ze waar. Vierde soort: matige beving; de meubels bewegen even, de ruiten rinkelen land Zondagnacht is opgeschrok- een tectonische aardtiilllng, komt van-zelf de vraag op, of wij dan ook al in Nederland op een zoo onsoliden bodem le ven als Zuidelijke en Oostersche landen, waar de grond-gesteltente meer vulcanlsch schijnt. Ook het vorig jaar in den nacht van 6—7 Juni 1931 werd over ons geheele land een lichte aardschudding waargenomen, het sterkst nabij de Noordzeekust. In den nacht van 5 op 6 Januarir 1926. werd een aardbeving waargenomen, afkomstig uit den Eifel, die vooral in Limburg werd gevoeld, maar ook nog op enkele plaatsen in Groningen. Friesland en Zuld-Holland. Uit denzelfden hoek n.l. uit de omgeving van Bonn ook die van den huldigen nacht kwam uit het Rijndal was de beving van 14 Januari 1926 afkomstig. Van het w yervolgens wordt door den RK.VP.-achen schrijver stelling genomen tegen onze bewering, dat ons in andere landen onze politieke eenheid benijd wordt, waarbij de in zender aanvoert. a) ,d*t Kardinaal Bourne God dankte, dat er in Engeland geen R.K. Staatspartij is." b) dat „in Tsjecho-Slowakije. naast de RK Staatspartij onder Mgr. Skramek, een RB Volkspartij bestaat onder Pastoor HUnka.” e) dat het „wat Mexico, Frankrijk en Spanje betreft, toch bekend is. dat de katholieken zich daar weinig',^? niet georganiseerd hebbed en hun politiek vaak geheel los staat van - den godsdienst,'* d) dat de chrlstelijk-sociale partij In Oosten rijk bet aan zichzelf te wijten heeft, wanneer zij velen van zich vervreemdde, zjj had óók maar een R K. Volkspartij moeten toelaten I e) dat naast het interconfessloneele Centrum in Dultschland. toch de Beierscbe Volkspartij staat, zoodat men ook in Dultschland ons onze politieke eenheid niet al te zeer benijden zal. kunnen verplaatsen. Tot heden is spoor van de daders ontdekt. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag). 's-GRAVENHAGE. Gesl. voor dipt. A: P. D. v. Zwet, Schiedam; E. W. H. Meppelink, Noord- j wijk. Midden November zijn de eerjte jaars-studen- ten van het Leidsch Studentencorps telken jare druk aan het rulf-rljden. De groentijd is dan een maand voorbij en de heeren rijden riiet een ouderwetache karos, volgeladen door de stad, ter wijl 's avonds naar buiten wordt getrokken. Wanneer de heeren dan terugkomen worden zij aan den Ingang der stad afgewacht door de oudere jaars. die dan trachten den jongeren de papieren mutsen en petten van het hoofd te veroveren. Dit spel werd ook Vrijdagavond gespeeld, toen de eerste jaars met een autobus uit Noordwljk op den Stationsweg te Lelden arriveerden. Bij het bespringen van de autobus is toen de 20-jarige A. K. uit Bussum uitgegleden en onder de autobus terecht gekomen, waarna hem een wiel over het lichaam reed. Zwaar Inwendig gekneusd werd de jongeman in zorgelljken toestand naar het Dlaconess- huls vervoerd, waar hij in den loop van den volgenden dag aan de bekomen verwondingen is overleden. Ergerlijk is, dat het fuiven der studenten Vrijdagnacht, ondanks het treurig ongeluk, on verminderd werd doorgezet in de soos! Belangstellende vrienden der vereenlging hebben collectes voor dit doel georganiseerd en de vele bijdragen van 030, 1.035 en zelfs van 0.10 beteekenen een niet te onder schatten steun. Met dankbaarheid wordt gewag gemaakt van een schenking doer H. K. H. Prinses Juliana toegezegd. Het nog ontbrekende gedeelte van den koop som Is reeds geslonken tot ruim 40 000; het bestuur vertrouwt, dat. Indien nog van vele zijden bljjken van belangstelling inkomen, de aankoop verzekerd kan worden. Het adres der vereenlging is Heerengracht 540, Amsterdam, postgiro 32391. j ^-wooveel tegenwerpingen, merlljke misverstanden! De in den aanvang van dit artikel be- I doelde politieke geloofsbelijdenis kunnen wij I laten voor wat zij is: zij bevat geen nieuws; I de RK.VJ*. meent een eigen bestaan te moe- I ten voeren, omdat de R.K. Staatspartij in haar I politiek „kapitalistisch” en„militalris- I tisch zou zijn; deze kent twee hoofdstroomln- I gen, de demokratische en de conservatieve, en I in t gunstigste geval kan zij met compromissen I werken. Alsof in compromissen, waarin recht- I vaardigheid en naastenliefde de overheerschen- I de factoren zijn, niet de schoonste en de meest I reëele solidariteit gevonden zou Boeten worden! I Omwille van haar apart politiek geloof I haar aparte denkrichting behoeft de R. K. V.P. dus zeker niet los van de Staatspartij te I blijven staan; integendeel: in die partij zou zij juist het best-mogelljke kunnen bereiken. Maar gesteld al (en déér gaat het om!) dat de RJLV.P. zou meenen. door aparte actie méér „demokratische” verlangens ingewilligd te kunnen krijgen, dan nóg behoort zij zich vóór alles de vraag te stellen: Wkt móet In het waarachtig algemeen katho liek belang het zwaarst wegen. de inwilliging van onze bijzondere verlan gens Of de politieke eenheid der katholieken I van Nederland? Deze politieke eenheid de huldiging en de beleving van bet door Z. H. den Paus aange- prezen beginsel: „Eenheid onder de Katholie ken, vóór alles, na alles, boven alles en ten koste van alles'" schijnt ons van grooter be lang en van hoogere waarde dan een enkels katholieke zetel méér of de weerhouding van een aantal Katholieken, die neiging gevoelen, rood te stemmen. - De -RJCV B. geeft voorts blijk van weinig kieskeurigheid, wanneer zjj het feit, dat de Kerkelijke Overheid de RK V.P. niet officieel verbood en dat de geestelijken over bet alge meen de R.K.VJ’.-ers niet als minderwaardig katholiek willen beschouwen, uitspeelt om haar bestaan te rechtvaardigen, om baar actie géén „gevaar voor genoemd zou mogen worden. De RJC.VJ». moest de Kerkelijke Overheid dankbaar zijn, dat deze In groote lankmoedig heid de katholieke menschelljke waardigheid van degenen, die by de R.K.V.P. zijn aangeslo ten, zoo lang mogelU spaart, maar daarnaast moest zjj begrijpen, dat in het pauselijk maan woord de scherpst mogelijke veroordeellng van haar bestaan en van haar actie gelegen Is. Dat de RK.V_P. het pauselijk maanwoord óók Aldus begrepen heeft, blijkt trouwens duldelijf genoeg uit haar.... verweer! de 61 berichten kwamen 52 uit Limburg, verst verwijderde punt van waarneming was Haarlem. Verder verdient de beving van 1 op 2 Mei 1928 vermelding, die haar epicentrum in ons land had. vermbedelijk in de streek Utrecht- Den Bosch-Nijmegen-Arnhem. Van deze zeer zwakke beving kwamen Slechts een zestal berichten binnen. Een dergelijk geval van een aardbeving van Nederlandschen oor sprong kwam voor op 17 Maart 1883 en werd waargenomen binnen den driehoek Den Haag- Alkmaar-Utrecht. Ongetwijfeld is een aandtrilllng voor onze zeeprovlnclën een zeldzaamheid, in Limburg daarentegen komen lichte aardschokken vaker V°ln de mededeelingen van dr. G. van Dijk in .Hemel en Dampkring'vonden we de data van t—-- - - daar kan gezien de pauaelljke en de bis schoppelijke uitspraken, gezien ook de positie der katholieken in het buitenland, waar zjj óf niet, óf zwak georganiseerd zijn, óf verdeeld het antwoord niet moeilijk zijn. WU erkennen volkomen, dat de R.K. Volks partij in Nederland, omdat zij aldaar nog zeer onbeteekenend te. aan de katholieke zaak door verzwakking der R.K. Staatspartij maar weinig afbreuk kan doen. Het te echter niet voornamelijk de vraag, of een dissident-partijtje in bepaalde pmstandig- heden grooter of kleiner onheil kan stichten. het gaat hier om het princiep: eenheid of verdeeldheid. Was de R.K.VB. of eetilge andere dis- sldentpartjj in Nederland wél groot en sterk, dan was het met onze eenheid en met onze kracht, waardoor zooveel goeds bereikt en zoo veel kwaads geweerd kan worden. gedéAn. Dén eerst zouden wjj ervaren, wat ons in onze eenheid en in onze kracht tot vrede had gestrekt, dén eerst zouden wjj beseffen waarom het buitenland ons onze politieke een heid benijdde Want wjj blijven erbij. en wij kunnen uit eigen ondervinding en aanschouwing in het buitenland spreken, wij kunnen getuigenissen aanvoeren van bisschoppen en katholieke staatslieden in het buitenland wij blijven erbij, dat men Nederland (In den goeden zin van het woord, natuurlijk) zjjn katholieke politieke eenheid benijdt. De misverstanden van onzen opponent de- monstreeren zich intusschen vooral in zijn op merkingen betreffende de positie der katho lieken in Engeland, In Tsjecho-Slowakije, in Mexico. Frankrijk en Spanje, in Oostenrijk en Dultschland. Wat hl) b.v. als een bewijs voor zijn stelling de katholieken mogen gerust verdeeld zijn! aanvoert, n.l. den toestand tn Tsjecho- Slowakije. dat te voor ons juist het allerduide lijkste teeken, dat de politieke verdeeldheid der katholieken onheil sticht en ten verderve voert. In een volgend artikel zullen wij nóg duide lijker trachten aan te toonen. waarom uit al de door ons genoemde landen tot de katho lieken van Nederland de vermaning klinkt: Bewaart toch Uwe politieke eenheid! Op de vergadering van de dagelljksche bestu ren van den Chrlsteuljken Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, den Kath. Ned. Boeren- en Tulndersbond en het Kon. Ned. Landbouw- Cornlté werd om. besloten den Minister van Economische Zaken en Arbeid er op te wijzen, dat tengevolge van de waardevermindering van de tarwe op de wereldmarkt en de waardever mindering van het stroo de tarweverbouwer thans slechts 8.68 per 100 KG. ontvangt, omdat een verbetering van den tarweprljs drin gend noodlg wordt geacht en mogelijk te bU een verhooglng van het mengpercentage. Voort werd besloten den Minister op te mer ken. dat een beperking in het algemeen van den tarweverbouw geen instemming heeft, aange zien het als een nationaal belang van de eerste orde moet worden beschouwd, mede met het oog op onze handelsbalans, .at zooveel mogelijk landbouwproducten, waaraan Nederland be hoefte heeft, hier te lande worden voortge bracht. Inplaats van producten, welke door ex- portbelemmeringen onverkoopbaar zijn. Het totaal aantal arbeiders der gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg bedroeg 1 No vember 1932 ondergronds 24.438. bovengronds 10 972. totaal 35 410 Het aantal dagen waarop het bedrijf geregeld werd uitgeoefend bedroeg gedurende de maand October 1932: Stm. Wilhelmina en Domimale MM. 26 dagen; overige Staatsmijnen en O. N. Mijnen 1 en II alsmede de mijn Julia en dr mijnen Wlllem-Sophla 25 dagen; Mijn Laura 23 dagen; Mijn O. N. III 21 dagen en Mijn O N IV 20 dagen De totale productie bedroeg over October 1931 1.155.788.742 ton, zoodat er ten aanzien van ver leden jaar een vermindering van 47.466374 ton vajt te constateeren. Het verloop der productie over de eerste 10 maanden des jaars. vergeleken met hetzelfde tijdvak over 1931 wordt dan: met 1 October was het aantal ondergronders per 1 Nov. opnieuw met 101 man verlaagd, het aantal bovengronders met 68 man. in totaal 169 man. De totale vermindering vergeleken met 1 Nov. 1931 bedraagt 2730 man. Het gemiddeld aantal werkdagen, dat over de maand September 1932 bedroeg 23.68 dag. bedroeg over den afgeloopen maand 24.62, een vermeerdering derhalve van 0.94 dag. Er werd opnieuw minder „gefelerd". e Londensche „Nieuwe Rotterdammer” blijde tijding gekomen: In de „Daily Herald" heeft hij gelezen, dat op 8 December aa. het Instituut voor Inter nationale Zaken de uitkomsten van een on derzoek naar sekere wereld-landbouw-toestan- den (het onderzoek heeft anderhalf jaar ge duurd en 60 deskundigen hebben eraan mee gewerkt!! zal publlceeren en dat er volgens dit onderzoek een wereldtekort aan vleesch en andere levensmiddelen op komst te, een we reldtekort. dat een groote en snelle stijging van de prijzen zal veroorzaken. Door Zijn onderzoek zou het Instituut tot de conclusie gekomen zjjn. dat .als gevolg van de prijsdaling, vergezeld van tarieven, quota's en andere internationale vriendelijkhe den de veeteelt overal in de wereld gedaald te beneden het punt, noodig voor de levering van de normaal-noodlge voorraden Is het niet om t uit te jubelen?! Aan overvloed, overproductie en abnormale voorraden gaat de menschheld ten onder.. heel de krteis bestaat eigenlijk slechts uit een teveel van het goede Hoera!! dus. dat er nu eindelijk eens eenlg licht doorbreekt in de duisternis! Gelukkig, dat er althans aan vleesch en eenlge andere levensmiddelen een tekort gaat ontstaan! DAAr zal t toch héén moeten; dat er aan alles en nog wat behoorlijke tekorten komen; we zullen eerst eens goed honger en gebrek moeten lijdendAArna zal mtesehlenz het ge zond verstand weer gaan zegevieren. dAArna zullen we mekaar Internationaal misschien een beetje minder dwars gaan zitten! Laten wij de conclusie van het geleerde In- In het restaurant .Brinkmann” te Haar lem vond Zondagmorgen de 21ste jaarver gadering plaats van den R. K. Bond van ar beiders in het slagersbedrljf. De voorzitter, de heer Scharff, opende de bijeenkomst en heette allen welkom, in het bij zonder den geestelijken adviseur Rector Brink en den eerwaarden Pater Alexander O. O. Met groote vreugde constateerde spreker den groo- 146.000, het draagvermogen van 30 op 22 mil- lloen. Het aantal voor Rotterdam bestemde Rijnschepen, dat Lobith passeerde, bedroeg 10 407 tegen 13.696 het vorig jaar. In veel ernstiger mate dan het scheepsver keer te het goederenverkeer over Rotterdam achteruitgegaan. Het vervoer ter zee daalde van 21346.605 tons op 15306378 tons. Het aan deel van Rotterdam in het geheele goederen vervoer van Antwerpen. Groot-Hamburg en den Nieuwen Waterweg te zamen bedroeg 34.3 pet., tegen het vorig jaar 36.98 pet. Het internationale vervoer langs rivieren en kanalen heeft in de eerste drie kwartalen van 1932 bedragen 10 373.073 tons (V. j. 16.046.352 tons). Het totale goederenvervoer ter zee over alle havens in de RUn-Maas-delta heeft bedragen 17 700 486 tons (V. j. 25 609 329 tons) Terwijl Antwerpens aandeel in het Rljn- goederenvervoer langs Lobith steeg van 11.4 op 13.02 pet., daalde dat van Rotterdam van 51.16 op 46.04 pet. Terwijl het vorig jaar om dezen tijd waren opgelegd 77 zeeschepen, bedraagt dit aantal thans 118. Door het aanwervingsbureau voor Rotter damsche reeders zijn in de eerste drie kwar talen van 1932 aangeworven 8336 schepelingen (V. J. nog 10 483). De aanvoer van erts liep te Rotterdam terug van 3.127.oél tons op 1317112. in de uitsluiten de ertshaven Vlaardlngen van 1348.236 op 455.026 tons. Er te in de eerste negen maanden van 1932 op al de Rotterdamsche werven geen enkel nieuw zeeschip op stapel gezet. Het gemeentelijk havengeld voor zeeschepen heeft in de eerste drie kwartalen van 1932 op gebracht ƒ2.864.348 47 (V j. 3 422.161.83). Het aantal der bl) de Art-'dsbeurs inge schreven werklooze werkzoekenden bedroeg op 30 Sept. jl. 44.730 personen (op 30 Sept v. j. 25.174). Zondagavond omstreeks elf uur te te Putte op de Veluwe een moordaanslag gepleegd op den 20-jarlgen arbeider Bouw, wonende te Ter- schuur, bericht ,X>e Courant". Het slachtoffer, stituut begroeten met de vreugde, welke daar- dat op de heide, even bulten Putte met zijn meisje liep te wandelen, werd onverhoeds aan gevallen en ontving van den nog onbekenden dader eenlge messteken in den rug. waardoor hjj zwaar gewond werd. Na zijn laffe daad ge pleegd te hebben, te de aanrander de bosschen Ingevlucht. Men vermoedt dat Jaloezie de drijf veer te geweest. De getroffene te naar het zie kenhuis te Salem bjj Ermelo overgebracht. Er bestaat ernstig gevaar voor zjjn leven De poli tie stelt een onderzoek in. doch men heeft tot dusver nog geen spoor van den dader ontdekt. schud; boomen bewegen, de klókken staan stil en de schilderijen wiegelen. Zesde soort: sterk; door iedereen met schrik bemerkt; de schilde rijen vallen, de torenklokken beginnen te lui den door de beweging, sommige huizen zijn licht beschadigd. Zevende soort: zeer sterk; lichtere meubels vallen om. schoorsteenen van oude huizen vliegen .af. de woningen worden van binnen beschadigd. Achtste soort: vernie lend; boomen breken af. ook zware meubels vallen om, alleenstaande muren breken, in mu ren van hulzen en in den grond komen groote spleten; de schoorsteenen breken van de hulzen. Negende soort: verwoestend; hierbij worden verschillende zwakke huizen verwoest. Tiende soort: vernietigend; vele huizen liggen vernield, rotsen breken uiteen en vallen neer, de spoor rails liggen verbogen, de grond is openge scheurd. Elfde soort: catastrophaal; slechts enkele huizen blijven staan, bruggen worden weggesleurd, dammen vernield, groote gapingen in den grond. Twaalfde soort: groote catastrofe; geen menschenwerk houdt meer stand. In het aardoppervlak hebben groote veranderingen plaats. Men ziet dus, dat er tusschen een aardbeving en een aardbeving ontzaglijke verschillen be staan; de eene wordt niet bemerkt, en de andere is een natuurramp. De vreeselijke aardbeving van 1 Nov. 1755. die vooral te Lissabon haar verwoesting aan richtte en daar aan 60 000 menschen het leven kostte, is een van de weinige aardbevingen, welke zich ook in Nederland door verschillende ver schijnselen deed gevoelen, vooral als waterbevlng in de binnenwateren, 't Is in verband met de lichte trilling, welke gisternacht werd gevoerd interessant te weten wat zich bij de aardbeving van 1755 in Nederland afspeelde, ontleend aan „Historische en natuurkundige aanmerkingen over de zeldzame aard- en waterschuddingen. die in de Nederlanden, en in t bijzonder in Friesland, op 1 Nov. 1755 's morgens omtrent 11 uur voorgevallen zijn” een werkje zonder jaartal, maar dat blijkbaar kort daarna te Leeuwarden het licht zag. Op den len November 1755, des voormlddags omtrent 11 uur bU fraai, stil weer, de wind West ten Zuiden, bespeurde men in Nederland een zeer onverwachte aard- en waterschuddlng, die door volgende kenmerken zich opbaarde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5