ONS BLAD De zure appel uit het Oosten De premie van onze D Hongersnood Chili „Zesdaagsche I I I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden in de volkenbond voor EEN CRISIS Hitler kan niet slagen I SCHEIDEMANN ONTHULT HOOVER EN ROOSEVELT vs een Luxe Doos ter waarde van minstens f 0.75 BRITSCHE PARLEMENT GEOPEND i JOH. LAUWERS I I DE BAROMETER WOENSDAG 23 NOV. 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 47 I I China, Japan en Lytton Adolf naar de opera Proces-Primo de Rivera Te Madrid begonnen van Herriot stelt zyn reis uit Curtius Meening van Om het Duitsche recht Nazi’» weer in Landdag CHOCO LADE-VISITEKAARTJES Werkloozen-onlusten te Cleveland „Heelemaal niets!” Pastoor door bandieten overvallen -r- Frankryk bang voor den eersten stap? Duitsch-nationalen en de Nazi’s Zie voor verdere bijzonderheden de rubriek „Omroepers” (kleine annonces) van dit blad. Door beiden betaling op 15 Dec. geëischt Hongerige Chilenen naar de Chaco Gedwongen distributie levensmiddelen ..lijk tegenover Een „warme” bespreking tusschen de nat.-soc. leiders. Document wordt opgesteld ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine^annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 „Wat geschiedt er by een terug keer van Wilhelm II I I HITLER NAAR DEN RIJKSPRESIDENT De politie stormt naderbij om ruimte te maken ,W<*t de troonrede ook inhoudt, Lansbury is ontevreden” I Hernieuwde activiteit van «ten Krakatan. I Broedermoord te Voorat. O O i 1 i I Woensdag Scheidemann (United Press) IIIIMIHIIIIIIIIIllinilHIIIIIIIMIIIIII» 4 i De Tweede Kamer heeft het Steanwetje veer den tuinbouw h. at. aangenomen. I. 1 i L i i De onbewaakte overweg bij Echt etacht twee slachtoffers. Noodlanding militair vliegtuig op het strand bij Wijk aan Zee. de conferentie. MacDonald tegen den Labourleider. Proces-Primo de Rivera te Madrid. Hitler kan zijn opdracht niet volbrengen. Hoover en Roosevelt confereeren over de oor- logaachulden. Scheidemann onthult. O «website spoorwegontvangsten >1 millioen min der dan verleden jaar. De Zeadaagache te Amsterdam. Voortgezette jaarvergadering van „St. Raphael' te Alkmaar. Uit voer naar Frankrijk; viacheontlngent uitge put. Pater D. Pieters O.F.M. t nd te Ie die- ileulhe niHiuit ALKMAAR PAYGLOP 3 HöNNINGHARDT, 23 Nov. (WB). In den alge loopen nacht Is alhier een roofoverval gepleegd op den katholieken pastoor Sanders. Vier ban dieten drongen de slaapkamer van den pas toor binnen en dwongen dezen met een revol ver de kast, waarin zich het geld be' openen. Al het aanwezige geld namen' ven mee. Ook elschten ze nog de pet van den pastoor. Hierna sloten zij hegi in zijn Slaapkamer op. Een hond, die op de trap naai hen toe kwam, sneden zij den hals af. Een bult van ongeveer 300 RJ4. viel den roovers in handen. Van Engelsche zijde wordt er op gewezen, dat de onderhandelingen pas dan In een beslissend stadium zullen kunnen komen, als directe be sprekingen tusschen Frankrijk en Dultschland worden aangevangen. Men is voorlooplg nog in de eerste etappe. Aan Fransche zijde verklaart men. dat de mi nister van Oorlog, Paul Boncour, niet In staat is den eersten stap te doen voor directe Duitsch- Fransche onderhandelingen. Men verwacht in verband hiermede, dat In de volgende dagen van Amerlkaansche en Engelsche zijde pogingen zullen wordgn gedaan, om ondanks alle moei lijkheden de directe Duitsch-Fransche onderhan- dellngen mogelijk te maken. GENEVE, 21 Nov. (V.D.) Freiherr von Neu- rath en Sir John Simon hebben vanavond op nieuw gedurende een uur geconfereerd over de kwestie der rechtsgelijkheid. Het verluidt, dat Neurath opnieuw met grooten nadruk het prin- clpieele Duitsche standpunt in deze aangelegen heid heeft uiteengezet, terwijl Simon den Dult- schen minister op de hoogte stelde van zijn be spreking met de vertegenwoordigers van Frank rijk en de Ver. Staten. Hoogste stand op Woensdag 8 uur vju. m Achteruit MÜNCHEN. 21 Nov. (TO). De nationaal so- claallsten hebben heden weer deelgenomen aan de zitting van den Landdag, nadat de maatregelen welke genomen waren naar aan leiding van de Incidenten op 17 Juni waren in getrokken. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD langs de Malnlinle oprukken en tot In Beieren doordringen. Volgens ditzelfde Fransche plan zouden dan Beleren en het Rijnland geheel bevrijd worden van het betalen van ooriogs- g schulden. Op grond daarvan besloot de toen malige RUksregeering niettegenstaande alles het verdrag te onderteekenen. Had zij dit niet gedaan dan zou het Dultschland van Bismarck heden wel niet meer bestaan. Het was echter menschelijk al heel begrijpelijk, dat het Duit sche volk direct na de onderteekenlng tegen het verdrag verzet aanteekende.” BERLIJN, 22 Nov. (WB). Zooals bericht werd, heeft Hitler vanmiddag om half twee van staatssecretaris Meissner het schriftelUl'. antwoord ontvangen. De kern van dit antwoord zou zijn, dat een presldieel kabinet in geen ge val door een leider eener politieke partij ge vormd mag worden. Hitler kan dus slechts be proeven een regeerlng op jiarlementalren grond slag samen te stellen. Het zwaartepunt der besprekingen was met dit antwoord weer naar hotel „Kalserhof" ver plant^. waar de leiders der N.8.D.A.P. tegen 4 uur bijeen kwamen. e Genève Is de Raad van den Volkenbond weer bijeengekomen ter bespreking van het door de commissle-Lytton opgestelde rapport betreffende het ontstaan en de ontwik keling van het Chlneesch-Japansch .conflict ir. Mandsjoerije. De Valera, de raadsvoorzitter, die de vorige maal zoo’n krachtig en resoluut geluld liet hooren. dat alle doodvoorzichtige Volken- bondsdlplomaten en compromlsselingen ervan schrokken, zal nu gelegenheid te over krijgen om zijn mondelijke mannelijkheid in een straffe leiding te bevestigen. De Mandsjoerijsche kwes tie is een keiharde, azijn-zure appel, die den Volkenbond al buikpijn bezorgt nog vóór hij zijn lange, aarzelende tanden erin heeft gezet. Bijt hi) niet door, en blijft hij slechts aan de schil Ukken, zooals hij tot nu toe heeft gedaan, dan zal hij als een verachtelijk laf jongetje In den internationalen hoek worden gedrongen. Hapt hij manmoedig toe. dan loopt hl) den kans Japan te kwetsen, zoodat het uit Genève voor goed vertrekt. En ook dan zal zijn beteekeni.- emstlge schade lijden. Kort en goed de Volken bond staat voor een crisis, een crisis, welke te dreigender Is geworden, naarmate men haar langer heeft trachten uit te stellen. Inzake de maatregelen, die noodlg zijn om tot een oplossing te kunnen komen van de hui dige economische en financleele moeilijkheden van de wereld. Mijn ministers en andere leden van de belde hulzen ontmoeten in conferenties de vertegen woordigers der Indische staten en van Britsch- I’idlè. Zij hopen u daarna voorstellen te kun nen doen voor de verdere constitutioneels ont wikkeling van Indiè. Mijn regeerlng is voornemens maatregelen voor te stellen oetreffende de werkloosheids verzekering en degenen die niet tn staat zijn werk te krijgen.” LONDEN. 22 Nov. (Reuter). Tijdens het La gerhuisdebat over de troonrede van konlng George nam minister-president MacDonald het woord om op levendige wijze de door den La bourleider Lansbury uitgebrachte kritiek van antwoord te dienen. Het Is volmaakt zeker aldus MacDonald dat wit de troonrede ook moge inhouden. Lansbury niet tevreden zal zijn. In zijn antwoord zelde MacDonald nog. dat de regeerlng haar voorstellen ter bestrijding van het werkloozen vraagstuk zonder vertraging zou uitvoeren. Verder verklaarde MacDonald, dat de regee- ring ondanks de ontmoeten hinderpalen zal blij ven aandringen op een zoo Rpoedig mogelijke bijeenkomst der economische wereldconferentie. Er bestaan groote moeilijkheden, maar de we reld kan niet eeuwig wachten egi d< Wanneer de regeeringen persoon 11 elkaar geplaatst zijn, zullen zij eerder dan de deskundigen middelen vinden voor een groot- sche, wereldovereenkomst. Nopens de ontwapeningsconferentie verklaar de spreker, dat het Huis volkomen vertrouwen stelt in den minister van Bultenlandsch» Zaken. (De dokter van MacDonald spreekt het ge rucht tegen, als zou MacDonald's gezondheid or dit punt staan Ineen te storten). PARIJS. 21 Nov. (V.D.) De reis van Herriot naar Genève, welke oorspronkelijk was vast gesteld op 23 November, is voor onbepaalden tijd ultgeste'.d. Herriot acht het niet noodlg thans te Genève te zijn, aangezien de werk zaamheden der ontwapeningsconferentie wel niet voor 28 November zullen beginnen. Ook de verhindering van MacDonald sou een zekere rol hebben gespeeld bfj het besluit van Herriot Henderson heeft In de zitting van het bu reau der Ontwapeningsconferentie medege deeld. dat de nootdconunissle waarschijnlijk nog niet In de week van 28 November zal bij eenkomen. aangezien tot nu toe nog geen over eenstemming is bereikt tusschen de groote mogendheden betreffende de hangende belang rijke kwesties. Neurath zal Woensdag onderhandelingen met Henderson en Alois! voeren. Aan Duitsche zijde ziet men geen aanleiding tot optimisme LONDEN, 22 Nov. (Reuter). De ..Daily Tele graph” verneemt uit Washington: In Washing ton is men er klaarblijkelijk van overtuigd' dat vandaag In het onderhoud tusschen Hoover en Rooeevelt een overeenstemming zal tot stand komen, om aan te dringen op betaling van de op 15 December as. vervallende Europeesehe schulden, terwijl men het er over eens zal zijn, dat het tegenwoordige Congres zich niet ten gunste eener herleving der oorlogsschulden- aflossings-commissie zal uitspreken, teneinde aldus een herziening dezer schulden te over wegen. Men ziet daarom, dat alle belangrijke vraag stukken rullen worden ultgesteld tot de bijeen komst van het Congres op 4 Maart, op voor waarde, dat de 15 December vervallende bedra gen betaald worden. De correspondent te Washington van de ..Ti mes” voorziet tevens, dat een uitstel der beta ling van de December-annuïteiten geweigerd zal worden. CLEVELAND, 22 Nov. (V. D.) Bereden poli tie voerde eenlge charges uit tegen communis tische werkloozen te Cleveland in Ohio die toegang verlangden tot het Stadhuis teneinde den burgemeester hun eischen te overhandi gen voor vrjje voeding, vrije brandstof en vrij gas. Verscheidene personen liepen bij de char ges lichte verwondingen op. In deze bijeenkomst, welke tot den avond duurde, schijnen heftige debatten ten gevolge van de ulteenloopende opvattingen te hebben plaats gehad. Het slot van de bespreking was dat een commissie werd benoemd, die een do cument zal opstellen, waarin met betrekking tot de 5 bekende voorwaarden van den Rjjks- president punt voor punt stelling zal worden genomen en waarin de conclusie vervat <s dat onder deze voorwaarden een parlementaire oplossing onmogelijk Is. k Het zal een lijvig document worden, daar het heele vraagstuk ook in staatsrechtelijk en his torisch verband er in zal worden behandeld Het zal echter ook positieve wijzigingsvoorstel len voor de vorming van een presldieel kabi net brengen. Naar het heet hebben Prick Strasser en Goebbels de leiding bij de samen stelling van het document. Practisch schijnt de beslissing echter reeds in de leldersbespre- king gevallen te zijn. Laat in den avond was het werk nog niet gereed. Vermoedelijk %ordt Hitler's definitieve antwoord eerst morgenochtend aan den RUks- president overhandigd. Hitler is vanavond naar de opera gegaan. De omgeving van het ..Kalserhof" biedt geenszins meer den levendlgen Indruk van de laatste dagen. SANTIAGO (Chili), in November. Het te kort aan levensmiddelen in Chili heeft In de laatste weken op vele plaatsen tot complicaties geleld. Politieke aanhangers van den zeer links georiénteerden kolonel Marmaduke Grove heb ben in Santiago. Valparaiso en andere plaatsen hongeroptochten gehouden, terwijl het op an dere plaatsen in verband met de dwangmaat regelen ten behoeve van de voedselvoorziening tot tegenstand tegen het staatsgezag kwam. De regeerlng wilde aanvankelijk geen ge dwongen distributie der levensmiddelen invoe ren. maar In verband met groote tekorten was zj) gedwongen opslagplaatsen, vooral van meel en suiker. In beslag te nemen. Zulke ops'ag- plaatsen suilden ook In de stad Galvarino in beslag worden genomen, maar toen de bevol king vernam, dat de inhoud overgebracht zou worden naar plaatsen, waar uiterste nood heerschte. liet zij de loodsen door gewapende burgers bewaken, om transport te verhinderen De regeerlng zit met een leege schatkist en kan slechts in beperkte mate graan vooral in Argentinië aankoopen. Particuliere maat schappijen. die geldkrachtlg genoeg zijn, in het bijzonder de groote kopermijnen, koopen self levensmiddelen In het buiten’and. om haar ar beiders en ook werkloozen te verzorgen. Zoo laat de Braden Copper Company onder de werkloozen van Rancagua dagelijks 3000 broo- den verdeelen. In Tocopilla konden de aldaar wonende werkloozen. nadat de gemeentekas was uitgeput, alleen nog geholpen worden door ,-ondernemtngen. Overal heerschen lestanden. Naar verluidt overweegt de indust dergelijke de regeerlng Argentijnsche levensmiddelen vrij van tarieven te laten binnenkomen. Suiker is nog moellijker te krijgen dan meel De voorraden zijn vrijwel uitgeput. De groote bonbonfabrleken in Concepcion staan al lang stop bij gebrek aan suiker. Duizenden hongerige en op avontuur be luste Chilenen geven zich thans op voor den militairen dienst in de legers van Bolivia en Paraguay, om deel te nemen aan den strijd om de Chaco. Wilhelm Steenbeeker. een der leiders van de marlne-multerij te Coquimbo. heeft in Asuncion een Chlleensche brigade samenge steld, die aan de zijde van Paraguay zich in den strijd zal werpen. BU het gezantschap van Bolivia hebben zich ongeveer 2000 Chileenen als vrijwilligers aangemeld. Om een Chaco-moeras gaan dus zonen van èèn land elkander bloedige koppen en dood slaan. Het Is fraall NEW-YORK, 22 Nov. (Per telefoon). Oud- minister Curtius gaf hier aan Journalisten als zijn meening te kennen, dat een eventueel coalitie-kablnet onder leiding van Hitler de nat.-soc. beweging geenszins tot verval zou brengen. Ook zou een dergelijk kabinet voor de vroe gere geallieerde mogendheden niet meer ge vaar opleveren, dan toen Hindenburg voor de eerste maal tot rijkspresident werd gekozen. (United Press) ooals men zich wellicht zal herinneren. geeft het Lytton-rapport toe. dat de toe- ^-4 standen In China allerminst orderlijk ge noemd mogen worden en dat Japan werkelijk enorme belangen In Mandsjoerije bezit. Doen tevens komt het tot de conclusie, dat noch die toestanden noch die belangen van dien aaro waren, dat zij Japans militaire optreden kunnen rechtvaardigen als zelfverdediging. In het uitvoerige tegenrapport, dat de Japan- zche regeerlng heeft gepubliceerd, wordt ech ter verklaard dat Japan zelf alleen kan en mag beoordeelen of er reden voor zelfverdediging aanwezig was. Terecht heeft de Chineesche ge delegeerde dr. Yen erop gewezen, dat. Indien de opvatting van Japan Juist Is en elke onder- teekenaar van het Kellogg-pact de in dat ver drag opengelaten mogelijkheid tot zelfverdedi ging uitsluitend naar eigen goeddunken mag misbruiken, dit pact niet de minste waarde meer heeft, aangezien dan elke aanvaller zjjn oorlogsdaden onmiddellijk als noodzakelfjken zelfverdedigingsmaatregel zal quallficeeren. De Japansche interpretatie van het Kellogg-pact is dan ook een onaanvaardbare onbeschaamd heid, evenals de door het onderzoek der Lytton- commissie gelogenstrafte voorstelling van zaken, als zou Mandsjoerije zich spontaan en niet onder pressie van Japan tot een onafhan- keljjken Staat hebben gecreëerd. Alle Japansche drogredenen en officieele rapporten ten spijt, krijgt men den zeer sterken indruk, dat Japan de zwakheid der Chineesche regeerlng. de wan ordelijke toestanden en voortdurende wrijvingen tusschen Japanners en Chlneezen In Mand sjoerije moedwillig heeft uitgebuit om een gewapend conflict te provoceeren en vla de listig geënsceneerde Mandsjoekwo-comedie zijn imperialistische usurpatie-polltiek te dienen. Wanneer riïen de stemmen, uit Japan zelf ko mend, beluistert, dan schrikt men van de men taliteit, welke daar heerscht. Japan droomt zijn Azlatlschen machtsdroom hardop. De met de verovering van Korea Ingezette verwezenlijking van dien machtsdroom werd Voortgezet met het onmiddellijk na het tot standkomen van het Lytton-rapport geforceerde „fait accompli” van Mandsjoekwo’s geheel van Japan afhankelijke „onafhankelijkheid.” Neg vóór deze faze haar definitief beslag heeft ge kregen, richten de hongerige Ja;'.sche oogen zich scherp naar Mongolië, dat straks aan de beurt zal moeten komen om bij het continen tale bezit van Japan in Azië te worden inge- Ujfd. Zooals de Hunnen onder Attila indertijd Europa overstroomden, zoo willen de Jananners onder hun keizer Hlro-Hito op den duur het grootste gedeelte van het Aziatische vasteland binnen hun machtsfeer orengen. Wordt bet gele gevaar, dat uit Tokio dreigt, niet definitief afgewend, dan zal na Mandsjoerije en Mongo lië tenslotte ook China zelf onder den m’lltai- ren voet worden geloopen, noch vóór dit reus- tel’tlge rijk met zijn honderden millioenen in woners zich tot een stabielen en modernen staat beeft kunnen consolideeren. lijke ceremonieel heeft Konlng George in gezel schap van Koningin Mary, heden in het Hoo per Huls het Britsche parlement geopend voor de nieuwe zitting. Juist voor het begin van de plechtigheid arriveerde ook de Prins van Wales vóór net House of Lords, waar dé hertogen van York en van Gloucester reeds aanwezig waren. De Konlng las vervolgens de troonrede voor. HU herinnerde o.a. aan de overeenkomst, die was bereikt door de Conferentie van Lausanne met het gevolg, dat de Volkenbond de Econo mische Wereldconferentie had bijeengeroepen, die zoo spoedig mogelijk in het volgende Jaar te Londen zal worden gehouden. „Het is mijn vurige hoop, dat de conferentie In staat aal zijn overeenstemming te bereiken BERLIJN. 23 Nov. Hedenochtend heeft de hertog van Coburg een bezoek gebracht aan den leider van de Duitech-Natlonalen. Hugen- berg. Ook de vroegere president van de Rijsa- bank. dr. Schacht, heeft Hugenberg bezocht In politieke kringen is men van meening dit deze bezoeken ten doel hebben een toenadering tusschen NationaalSoclallsten en Duitsch-Na tionalen tot stand te brengen. Omtrent den Inhoud van de besprekingen wordt niets medegedeeld. Toen aan Schacht in een Interview de vraag werd gesteld of hij geen Rijkskanselier wilce zijn, antwoordde deze: Er is slechts een man die Rijkskanselier kan worden, en dat is Adolf Hitler. MADRID. 22 Nov. (Reuter.) Heden is het groote proces over de verantwoordelijkheid voor den staatsgreep, in 1923 door Primo de Rivera gepleegd, in het vroegere paleis van den Senaat begonnen. Aangeklaagd zijn generaals en ministers uit den tijd van Primo's dictatuur. Het gerechtshof is samengesteld uit 21 afgevaardigden van het parlement. Het* proces zal 4 dagen duren. Het Fransche economische blad „Le Capital” publiceert een interview, dat zijn BerllJnsche vertegenwoordiger haa met den gewezen soclaal- democratlschen premier en kanselier Scheidemann. die, zooals men weet, op 9 November 1918 van uit het venster van 7 Rjjks- daggebouw de Duitsche republiek proclameerde en de eerste RUkskanse- lier werd van president Friedrich Ebert. In het verloop van het interview zeide Scheide mann, dat die proclama tie der republiek niets anders geweest was dan een toevals- en verlegen heidsoplossing. Op de vraag, wat er wel zou ge beuren, wanneer de kei zer naar Dultschland te rugkeerde, antwoordde Scheidemann woordeljjk: „Heelemaal niets. Wan neer Wilhelm II tn 1918 in Dultschland was ge bleven, zou hem geen haar gekrenkt zijn. Ik herinner mij nog precies, dat mijn vrienden van de sociaal-democratische partij mU de heftigste verwUten deden, toen ik op 9 November 1918 de Duitsche republiek als het ware „improvi seerde”. Ik durf gerust te zeggen, dat wij van daag nog de monarchie zouden hebben, wan- neer Wilhelm II toenmaals niet zoo besluiteloos was geweest. Thans geloof ik echter niet aan een spoedige restauratie, omdat er geen popu laire pretendent voorhanden is.” Op de vraag, of er nog Duitschers zijn, die hun bloed ter verdediging van de republiek en ter verhindering van den terugkeer der monar chie zouden willen vergieten, antwoordde Schei demann: ,J)at betwijfel ik ten zeerste!" Over het Verdrag van Versailles liet Scheide mann zich als volgt uit: ..Wanneer de Duitsche regeerlng toenmaals besloot, het verdrag toch te onderteekenen, gebeurde dit alleen uit over weging. de Duitsche eenheid te redden. Wij hadden namelijk kennis gekregen van een ge heim Fransch document, waaruit bleek, dat het Fransche leger, in geval de onderteeke nlng zou worden geweigerd. Kassei zou bezetten. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met geilluktreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem s bezwering van dit gele gevaar zal méér afhankelijk zijn van, de houding der Vereenlgde Staten dan van die van den practisch vrijwel machteloozen Volkenbond. Naar verluidt, zou de nieuw gekozen pre sident van Amerika. Franklin Roosevelt, meer verzoeningsgezind zijn tegenover Japan dan Hoover. Of dit waar is val moeten worden afge wacht. Zeker is. dat op het oogenbllk de Vereenlgde Staten den Volkenbond geheel aan zichzelf overlaten en zelfs geen „waarnemer” naar Ge nève hebben gezonden om de besprekingen over het Lytton-rapport en de daarin vervatte aanbevelingen te volgen. Zoo blijft er weinig of geen hoop over, dat Japan in zijn rechtver- krachtend imperialisme voorlooplg zal worden gestuit, tenzij de financleele nood zoo hoog stUgt, dat de kostbare militairlstische expansie politiek in den letterlijken zin des woords voor Japan onbetaalbaar wordt. In het belang van de handhaving van de Internationale rechtsor de, in het belang van de allernoodzakelijkste internationale ontwapening, in het belang van den vrede en het evenwicht in het Verre Oos ten, in het belang tenslotte ook van Europa en gansch de wereld, is het te hopen, dat er een oplossing in de schier onoplosbare Mandsjoerij sche kwestie eindelijk gevonden zal worden. Maar deze hoop vindt op het oogenbllk zóó wei nig steun in de feiten, dat men utopist schijnt te moeten zijn om haar nog te kunnen blijven koesteren. uiiiiiiniiimiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiHiiiiiiiHiiHiiiiiiiiii s

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1