Een Broedermoord ONBEWAAKTE OVERWEG ^Cet leed uan eiken daq premieregen op de Zesdaagsche RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 23 NOVEMBER 3JU V reeselijk einde van een twist De dader gevlucht de De stand te middernacht Van Nek ernstig gewond Twee dooden bij Echt HET GEMEENTEFONDS Korting op de uitkeeringen De sprints van 10 aar Schip in nood -1 DOOR EEN AUTO GEGREPEN Doodelijk ongeval te Apeldoorn Wetsontwerp tot wijziging 6000 joelen Ongewenschte actie EEN CAFéHOUDER SCHOOT Op lastigen, dronken bezoeker Het toestel behouden BRAND TE HELMOND Twaalf motorrijwielen vernield Varken» vergiftigd DE KRAKATAU „Werkende” steuntrekkers Van Nek’s toestand De rijkdommen der kloosters VERVANGING VERBRANDE BEVOLKINGSREGISTER DE DIEFSTAL AAN DE RIJKSMUNT NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG Hernieuwde activiteit De verduistering te Utrecht JAN EN PIET GAAN ERMEE STRIJKEN Hoe het publiek reageerde op kalmte, welke de rijders vertoonden Premie-regen Uitspraak 6 maanden voorwaardelijk Een hevige valpartij INKOMSTEN- EN VERMOGENS BELASTING Stand van 4 uur 30 Spannende sprints - r Donderdag 24 November 1932 Fotografische copie 155 punten 191 punten 91 punten 136 punten 256 punten Pelx rijdt alleen De Hollenkamp-sprint is gewonnen door Py- morgen, Uit- te vier 159 punten 222 punten 99 punten 175 punten 272 punten van slechte toe beperken erger te voorkomen. 147 punten 36 punten BATAVIA, 22 Nov. (Aneta) Als gevolg van de hernieuwde activiteit van den Krakatau te ven aan de N.V. ,ARO Algemeene Handels- ondememing te Amsterdam, als vertegenwoor- 169 punten 38 punten De politie te Utrecht heeft naar aanleiding van het nader Ingesteld onderzoek den com* missionair In effecten aldaar, aan wien, zoo- als wij hebben gemeld, verduistering van geld en effecten is te laste gelegd, ter beschikking van de justitie gesteld. mofoonmuziek 6.50 Concert Ne- ge- den /•ri- Nader vernemen wij, dat het tweede slacht offer, de 43-jarige H. Delsing. tijdens het ver voer per trein naar Roermond te overleden. Na een tiental minuten komt onder daveren de toejuichingen Schom weer in de baan. Ge lukkig. Van Nek heeft een wonde aan het gezicht opgeloopen en moet den strijd staken. Jam mer voor dezen achttienjarigen knaap, die zich o zoo uitstekend geweerd heeft. Van Hout wordt nu aan Pelx gekoppeld en zijn nu op 8 ronden geplaatst met 72 punten. 'n ambtenaar van den Vulcanologischen Dienst op Langeiland geplaatst Nog steeds worden eruptie: waargenomen tot een hoogte van 600 Meter. Een pleegdochtertje van den heer 8. te Mon ster, gaf tijdens het fietsen op -den Poeldjjk- schenweg een vriendinnetje, dat naast haar reed, spelenderwijs een duw. Het meisje viel over den weg, terwijl juist een auto naderde. Door sterk remmen kon de chauffeur verhinderen dat hy ofer het meisje heen reed. Het meisjebleek door den val en daarna den duw van den auto een lichte hersenschudding te hebben be* bekomen, terwijl zy uit mond en neus bloedde, Het andere meisje bekwam geen letsel. KempenPynenburg 2. RauschHuertgen op 4 ronden: 3. CharlierDeneef op 7 ronden: 4. BraspenningWals 5. WambstBroccardo op 12 ronden: 6. GoebelSchorn op 14 ronden: 7. Dinale—van der Heyden op 15 ronden: 8. Jan van KempenBogaert be- ueraw u l l werden een prooi der vlammen. De brandweer kon er zich „Begrypt de heer Van Hoogenhuyze nu, dat wij hier de woorden fantasie, agitatie en alar- meering gebruiken? Is hy het niet met ons eens, dat een zoodanige volksvoorlichting moet worden afgekeurd; en dat wy met zoodanige voorlichters geen relatie moeten onderhouden? Als men eens wist, hoe zeer door zulke voor lichting roering en verzet en verbittering in ons volk worden gekweekt, die wyi ongemo tiveerd door den Inzender even scherp be treurd moeten worden als door ons. Wee die Hetze in het midden van ons arme opgejaagde volk.” By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van enkele bepalin gen van de wet op de Inkomstenbelasting 1914 en van de wet op de vermogensbelasting 1892. Dit ontwerp houdt verband met de door de Indische regeerlng herziene ordonnantie op de inkomstenbelasting 1920. Deze ordonnantie is door een geheel andere regeling vervangen terwijl tevens eenige wyzigingen gebracht zyn In de vennootschapsbelasting. Een aantal van de nieuwe bepalingen is ook voor de Neder- landsche belastingheffing van belang, maar vorderen daarvoor grootendeels geen wyziging van beteekenls. Wyziging van de Nederland- sche wetgeving is wel wenscheiyk tengevolge van een verdere verandering, nJ. dat personen, die Ned.-Indië tydehjk verlaten geacht zullen worden, nog binnen Ned. Indië te 'wonen in dien hun afwezigheid één jaar of korter duurt. In een en ander wordt door het onderhavige ontwerp voorzien. Volgens een Wolff-bericht is een klein derlandsch motorschip. Marie Lleze” naamd. in de buurt van Cuxhaven in nood geraakt. Twee zeesleepbooten zijn ter assistentie gevaren. Het Wolff-bureau verneemt, dat reeds *2 opvarenden In veiligheid zyn gebracht. zaak wordt evenwel dat de brand is ontstaan door vonken van een passeerendc stoomtram. dlgster van de Fotokopist G.m.b.H. te Berlijn, één door het Upsdot vm de dw.^ zonder M. de levering op te dragen van een complete foto- •- koplst-lnstallatie, hoofdzakeiyk om daarmede door ambtenaren van zyn departement de ver- elschte copie van het bevolkingsregister voor de gemeente Lelden te laten vervaardigen. Wy hebben reeds melding gemaakt van de kordate wijze waarop de nieuwe hoofdredactie van de „Nederlander", prof. Slotemaker de Bruine, afrekent met de anti-papistische hit- sers. Thans geeft het blad een dezer hitzers, den beruchte predikant ds. Van Hoogenhuyze, weer eens een flinke beurt. Ondanks de geargumen teerde tegenspraak kwam deze man opnieuw op de proppen met de leugen, dat de katholieke kloosters van de 253 millioen gulden aan goe deren in de doode hand er minstens 225 bezitten en de onderwyzers-kloosterlingen sedert de ge lijkstelling reeds een honderd millioen in de kloosterkassen hebben gestort. De „Nederlander" toont dan nog eens aan. dat dit alles fantasie is en wat die 100 mil lioen betreft, wijst ook het blad op hetzelfde feit, waarop wy reeds eerder wezen, nl. dat per jaar 7 millioen aan de religieusen wordt uit betaald, dat de gelijkstelling nauwehjks tien jaar bestaat en de religieusen toch in die tien jaar ook gevoed, gekleed en gehuisvest zyn ge- weest, zoodat het pure dwaasheid is om te be weren, dat op die wyze 100 millioen In de klooe- terkassen zyn gevloeid. En dan eindigt de „Nederlander” als volgt: Volgens een van de bepalingen geldt genoemde korting niet voor Dinsdagavond te ongeveer zes uur heeft te Voorst (by Zutphen) de 32-jarige klompenma ker J. D„ zyn 33-jarigen broeder H., na ’n twist met een mes dood gestoken. Na eerst gerulmen tyd gewacht te hebben, te de dader naar den Ryksveldwachter gegaan, om dezen van den moord In kennis te stellen. De veldwachter was echter niet thuis. Onmld- deliyk na zyn thuiskomst is hy, In gezelschap van de gemeentepolitie, naar de woning der fa milie D. gegaan, doch de zoon, die den moord had gepleegd, was niet meer thuisgekomen. De politie zoekt thans de omgeving af. Geneeskundige hulp, welke Inmiddels was verschenen, mocht niet meer baten, men kon slechte den dood constateeren. De Officier van Justitie uit Zutphen, was Dinsdagavond ter plaatse voor het Instellen van een onderzoek. De dader stond gunstig bekend. .maar buiten te werken", waarby deze riep, djU, hy ook zoo'n „dingetje” had. Nauweiyks bulten, dreigde M. wederom naar binnen te komen. De caféhouder draalde hét licht in zyn zaak uit en loste een tweetal scho ten, één door het ruitje van de straatdeur en Nu de zesdaagsche in Amsterdam is Ingebur- Rerd, komen ook de premies los. Veertig gulden zyn voor Bogaert. 25 voor Charlier, een nieuwe premie van vyftig gulden wordt Ingepalmd door Pijnenburg (voor zyn huishouden, zegt de spea ker) en even later verhuizen weer vyftig gulden in de brandkast van de firma van Kempen Pynenburg. De jury wordt nu eens bedacht. Die hard werkende menschen krygen vyftig jo-jo’s Ze behoeven er geen sprint voor te ryden. De sprints van tien uur naderen. Ons dunkt, dat de renners zich terdege op dezen avond hebben voorbereid. Sinds gisterenavond 12 uur zyn er nagenoeg geen uitlooppoglngen gedaan en speciaal v. Kempen—Pynenburg, Charlier— Deneef. RauschHuertgen en WalsBraspen ning hebben zich gespaard. Zullen de sprints de zoo vurig gewenschte jachten brengen? Het to taal uitverkochte R.A.I.-gebouw is in spanning. Daar gaat de bel ten teeken, dat de eerste sprint van het tlen-uur klassement is aange vangen. By een landbouwer te Sprang (NB) bleken in enkele dagen van den uit negen varkens bestaanden stapel niet minder dan acht te zyn gestorven Een deskundig onderzoek op de ca davers bracht aan het licht, dat de beesten vergiftigd waren. Een onderzoek wordt inge steld teneinde in dit zonderlinge geval klaar - kap klimmen en daarna op den weg springen. Allen liepen een nat pak op. terwyi twee hun ner aan handen en hoofd werden gewond. echter te treffen. De politie heeft de revolver, waarin zich nog 4 scherpe patronen bevonden, in beslag genomen. Een onderzoek te Inge steld, speciaal en met betrekking tot de vraag in hoeverre de kastelein geacht kan warden uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Om twaalf uur is de stand als volgt: 1. P. van KempenPynenburg 442 punten op 2 ronden: Dinsdagmiddag omstreeks twee uur heeft op den onbewaakten overweg op den St. Jooster- weg onder de gemeente Echt een ernstig on geval plaats gehad, waarvan twee personen het slachtoffer zyn geworden. De gebroeders Delsing. manufacturiers te Echt, reden met een auto van Echt naar Roer mond. By den onbewaakten overweg bemerk ten zy niet, dat de sneltrein van Maastricht naar Amsterdam naderde. De auto werd door den trein gegrepen en ongeveer 30 M meegeslingerd. Het voertuig werd totaal vernield. De 38-jarige A. Delsing. gehuwd, werd op slag gedood, zyn ongetrouwde broer H. Delsing, werd zeer ernstig gewond en is stervende naar het Ziekenhuis te Roermond overgebracht. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur is op het strand naby Wyk asm Zee een militair vlieg tuig, genummerd 541 neergestreken. De be stuurder, 2e luitenant O. Wlttert van Hoog land zag zich door een motordefect genood zaakt een noodlanding te doen, waarvoor hy het strand uitkoos, dat tengevolge van het lage water zeer breed was. Zijn toestel kwam behouden neer en bleef onbeschadigd. Met het oog op den opkomenden vloed is X toestel later met behulp van uit wyk aan Zee gerequireerde krachten, hoog op het strand gezet in afwachting van de reparatie van het defect. Hedenochtend zou het vliegtuig ver- moedeiyk weer naar Soesterberg kunnen te rug kee ren. De bestuurder was vergezeld van den ser- geant-vliegtuigmaker Eenege. Maandagmiddag om circa kwart over tweeën heeft te Apeldoorn een ernstig auto-ongeval plaats gehad v met doodelyken afloop. Mevr. Dyken, wonende in de Alexandrina- laan, reed op haar fiets over den Zutpbenschen straatweg, naby het 1st. Krankzinnigengesticht, t Apeldoomsche Bosch; achte; op den bagage drager was haar 10-jarig dochtertje gezeten. zy reed aan de rechterzyde van den weg, met het doel een van haar kennissen te bezoe ken. die aan de linkerzyde van den weg woon de. Ter hoogte van de plaats van bestemming gekomen, sprong het kind eeniAdaps van de fiets en stak den straatweg over, terwyi me vrouw Dyken even later, maar nog op haar flets zittende, ook over wilde steken, toen uit de richting Apeldoorn een vrachtauto, bestuurd door R. uit Borculo, kwam aanryden. Het ge vaarlijke van de situatie inziende haalde R. den wagen zooveel mogelyk naar links, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Me vrouw Dyken werd door den auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. De doctoren J. Th. Ligterink en E. C. van der Wal verleenden de eerste hulp. Het mocht echter niet meer beten Het slachtoffer is kort na het ongeval aan de bekomen verwondingen overleden. De Apeldoomsche verkeerspolitie, onder lei ding van den hoofdinspecteur, J. Helder, stelt een onderzoek in. De meervoudige kamer te Utrecht deed Dins dagmorgen uitspraak in de zaak, waarby een werkman aan de Ryksmunt te Utrecht zich had te verantwoorden wegens diefstal van gouden plaatjes. De verdachte werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, voorwaardeUjk, met een proeftijd van^l jaar. Onder ademlooze spanning en byna volledige stilte ryden de renners de eerste zeven ronden. Daarna beginnen de aanmoedigingen. Pelx neemt de leiding om die niet weer af te staan Pelx rydt echter slechte mee om zyn achter stand te verkleinen of althans te handhaven en daar hy geen partner heeft, krygt hy geen sprintpunten. Schom wint den eersten sprint dus en sleept tegelykertyd tien flesschen Bourgognewyn m de wacht. de zon, die alle dingen Schooner doet schijnen dan ze zijn.“ Maandagmiddag omstreeks vier uur heeft te Eemnes een ernstig ongeluk plaats gehad. De landbouwer J. Brouwer, te Eemnes, had hooi uit den berg gegooid en wilde na afloop van den hooiberg op een ladder stappen. Vermoede- lyk doordat de sporten nat waren, is hy uit gegleden en gevallen. Hy kwam met zyn bulk op een hooivork terecht, welke in het lichaam drong. In zeer ernstigen toestand Is de 40-jarige man, die ‘gehuwd is, naar het 8t. Janszieken- huls overgebracht. Voor dit moedige en duideiyke woord, ter af straffing van dezen antl-papistischel laster, ver dient het blad ongetwyfeld een woord van hulde en dank, zegt „Ons Noorden". Niet oip ons Katholieken, maar omdat op die wyze aan een schandeiyke en vooral in deze tyden ge- vaariyke en ongewenschte hitscampagne onder ons volk een einde wordt gemaakt. Want vooral in deze tyden is nationale saam- hoorigheid meer dan ooit geboden. Daar gaan de renners voor den tweeden sprint. Van Kempen komt naar voren en ver snelt het tempo aanmerkeiyk. Wals zit goede tweede. Plotseling in de bocht gebeurt het, voor we werkelyk kunnen realiseeren, wat heeft plaats gevonden. De vork van de fiets van Klaas van Nek breekt, wy zien de onderdeelen overal heen springen, een hevig gegil en daar liggen van Nek, Schom en Rausch over el kaar. De luidspreker maant tot kalmte, want de schrik is onbeschryfiyk en nog vergroot door het feit, dat deze val tydens een flinke snelheid plaats vond. Van Nek wordt op een baar naar de zieken kamer gedragen, Schom volgt hinkende en door eenige menschen ondersteund, Rausch komt er met eenige schaafwonden af. Natuur- lyk is de koers onmlddeliyk na den val geneu traliseerd en ryden de renners in een 12 K.M. gangetje hun ronde. De baan, door den val beschadigd, moet af- geschaafd worden. o Het Is ons gisteravond na veel moeite ge lukt ons door de enorme menschenmenigte, Welke voor de R.A.I. is samengestroomd, heen te werken en nu wy op de pertrlbune zyn aan geland, merken wy, dat nagenoeg alle plaatsen bezet zyn en het te ons een raadsel hoe al die menschen van het gebouw, die door 4 bereden agenten en een groot aantal agenten te voet in bedwang worden gehouden, een plaats op de tribunes moeten vinden. Op medisch advies heeft de Franschman Guimbretiére er mee moeten uitschelden, zoo dat Peix, wachtend op een partner, alleen ver der rydt en van tyd rust neemt. Een temposprint over tien ronden, welke wordt ingelegd heeft tot resultaat, dat Char- lier-Deneef 14 punten krygen. Jan van Kem- pen-Bogaert 6, van Kempen-Pynenburg 4, Goe- bel-Schorn 3, Dinale-van der Heyden 2, en van Npk.van T7nut 1 een van de By de wet van 18 Maart 1932 is bepaald, dat in elk der jaren 1932—193, 1933—1934 en 1934 1935 de uitkeering uit het gemeentefonds aan iedere gemeente vermindert wordt met 3% van het bedrag der door of vanwege het gemeente bestuur vastgestelde wedden en loonen over 1931 van het in vasten dienst der gemeente zynde personeel De sprints worden hervat en het is Jan van Kempen, die den tweeden sprint voor zyn re kening neemt voor pynenburg ,de derde sprint is voor den grooten Piet, de vierde voor den langen Pyn, de vyfde voor den grooten Piet. Het zou eentonig worden als het niet zoo op windend was. Daar trekt Dinale er plotseling tusschen uit. Het peleton denkt er niet aan om hem achter na te gaan. Daarvoor staat het koppel Dinale- van der Heyden te veel achter. En het gelukt Dinale met behulp van van der Heyden een ronde in te loopen. Goebel-Schom loopen een baan uit, onmlddeliyk gevolgd door Charller- Deneef. Rausch-Huertgen demareeren, zitten er geweldig op en halen hun ronde, die zy by van Kempen achter zyn, gemakkeiyk in. Wals toont nu zijn kunnen en te tarnen met Bras penning loopt hy een ronde in. Weer gaan Rausch-Huertgen er vandoor. Van Kempen- Pynenburg blyven kalm zitten en schynen het niet aan te trekken. Het publiek elscht lulde, dat ze zich haasten moeten en nauweiyks heb ben we dit geschreven of van Kempen gaat Rausch achterna, haalt^pem in en Pijnenburg loopt uit. Wat’ een machtig geluid te het gejoel van 6000 menschen. Van Kempen-Pljnenburg halen hun ronde. Daar vliegen Charlier-Deneef weg. Zy zyn aan hun tweede ronde bezig en zien er opmerkeiyk frisch uit. Dat kunnen nog wel eens de zwaar ste concurrenten voor het Hollandsche koppel worden. Ook Charlier-Deneef nemen een ronde. Moeten we nog vertellen, dat eerst Wals er tusschen uittrekt, dan Huertgen. vervolgens Broccardo, kort hierop Goebel, Dinale. weer Wals, dan Van Kempen en dat nog vele nm- len? Het zy genoeg te memoreeren, dat de strijd in alle hevigheid te ontbrand en het publiek tevreden te. Van Hout, ten zeerste gedeprimeerd door den val van zyn koppelgenoot. heeft besloten op te geven, het koppel Pelxvan Hout heeft dan juist een half uur bestaan. Peix rijdt dus weer moederziel alleen. 1. Piet van ifcempenpynennburg 490 punten op 2 ronden 2. RauschHuertgen óp 4 ronden 3. CharlierDeneef op 7 ronden 4_ BraspenningWals 5? WambstBroccardo op 12 ronden: 6. Goebel—Schorn op 14 ronden: 7. Dinalev. d. Heyden op 15 ronden: 8. Jan van KempenBogaert In den nacht van Zondag op Maandag is te Oud-Gastel op Kjivezand, de woning met schuur van den landbouwer C. Palings een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oor- verkeert men in het onzekere; vermoed dat De eerste sprint is voor Piet van Kempen, onmlddeliyk gevolgd door Charlier, de tweede voor Pynenburg, na in de laatste 40 Meter een achterstand van 5 Meter op Schom te hebben ingeloopen, in derde sprint wordt Piet van Kempen.... tweede: op schitterende wyze is Charlier twee ronden voor de finish wegge schoten en Piet kan hem, ondanks hardnekki ge pogingen, niet meer bereiken. Jan van Kempen wint de vierde sprint voor Deneef, die met Charlier op deze wyze zyn puntenaantal aardig weet op te voeren. 5e sprint: opnieuw een uiterst spannend duel tusschen Piet van Kempen en Charlier. Piet wint, maar het verschil was vanaf de pers tribune niet te zien. 6e sprint: Pynenburg en Deneef doen hun koppelgenooten na. Deneef demarreert 300 M. voor de finish, krygt een voorsprong van on geveer 8 meter; pynenburg zet er alles op, maar met miniem verschil weet de Belg zegevieren. Het publiek onthoudt ook den Belgen zyn toejuichingen niet. dezer wet gemeenten met 5000 of meer inwoners, ten aanzien waar van door de Kroon na het Inzenden van de noodige gegevens door die gemeenten welke daarop aanspraak wenschen te maken is verklaard, dat het gemiddeld peil der wedden en loonen, inbegrepen het verhaal der pen- sioenbydragen. niet voor verlaging in aanmer king komt, voor zoover de gemeente overigens aan de voorwaarde voldoet, dat zy, hoewel by de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting geen gebruik is gemaakt van de be voegdheid. verleend in art. 283 der gemeente wet, en de overige belastingen tot redelijke be dragen zyn opgevoerd, er niet in slaagt de be- grooting sluitend te maken zonder het heffen van meer dan 40 opcenten op de gemeentefonds belasting. Van de gemeenten, welke hiervoren bedoelde gegevens hebben ingezonden, heeft de Kroon de in deze bepaling vermelde verklaring afgege ven voor de volgende gemeenten, waarna op grond van de desbetreffende bepalingen de ministers van Binnenlandsche Zaken en Fi nanciën hebben bepaald, dat de in de Kortlngs- wet opgenomen vermindering der uitkeering voor die gemeenten achterwege biyft. Deze gemeenten zyn: in de provincie Noord- Brabant Bergen op Zoom, Oirschot en Ouden- bosch; in de provincie Gelderland: Doetin- chem, Eibergen. Harderwijk. Hulssen. Putten, Valburg en Wisch; in de provincie Noord-Hol- land: Aalsmeer en Edam; in de provincie Friesland: Ferwerderadeel en Wijmbritseradeel; in de provincie OveriJsel: Haaksbergen. Ham, Ambt-Hardenberg. Tubbergen en veen; in de provincie Groningen: Leek, Marum en Onstwedde; in de provincie Drenthe: Bel len en Borger; in de provincie Limburg: Horst, Maasbree, Nederweert. Sitard en Tegelen. In de Dortsche Kil is het met bieten ge laden schip Catharina, van schipper A. v. d. Zande, uit Made, met bestemming naar de Coöp. Beetwortelsuikerfabiiek te Roosendaal, in aanvaring gekomen met een motorr schip uit LIselmonde. geladen met steenen. tengevolge waarvan beide schepen ernstige averij bekwamen. De „Catharina" kon evenwel haar reis naar Roosendaal voortzetten, doch het motorschip moest om zinken te voorkomen op het zand worden gezet. Nauw was onze boutade over mie zerig weer en miezerige menschen on een regenachtigen druildag geschre ven of.de zon brak weer door den mist. Tijl Uilenspiegel heeft altijd ge lijk: na regen komt zonneschijn. En de zonnige naturen trekken ons te meer aan. Wij herinneren ons dank baar het zonnelied van Franciscus en de romantische zonneverheerlijkina van Chantecler’s dichter wijlen Ed mond Rostand: Maandagavond heeft een exploitant van een café op de Hoefkade naby den Stationsweg te Den Haag, twee schoten uit een revolver op een bezoeker gelost. Deze bezoeker, de by de politie ongunstig bekend staande M. uit de Fullinghstraat, kwam, terwyi hy onder in vloed van sterken drank verkeerde, het café binnen. De caféhouder, de 27-jarige K., weigerde hem te tappen. Een woordenwisseling ontstond, waarop M. dreigde den geheelen inventaris van het café aan stukken te slaan. Toen hy bovendien een bierglas nam en dreigde dit naar het hoofd van den kastelein te gooien, haalde deze een cylinder-revolver te voor schijn. welke hy steeds onder de toonbank De achttien-jarige A. B. uit Woensdrecht. die met zyn vader mee mocht ryden op een trekauto met aanhangwagen, is in den Meent te Rotterdam onder den aanhangwa gen geraakt. Met zware Inwendige kneuzingen en in zorgeiyken toestand moest hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden over overgebracht. Om vyf over twaalf wordt de koers geneu traliseerd. Nader wordt medegedeeld, dat van Nek een hersenschudding heeft «n eenige diepe sneden over bet heid te brengen. gelaat, hy is opgenomen in het O. L. Vr. Gasthuis. De neutralisatie van thans is het gevolg van het vallen van Goebel en van der Heyden, ge lukkig zonder ernstige gevolgen. Van Houten looft dan weer vier premies van 25 gulden uit, ieder te verrijden over vyf ronden. Pynenburg wint er twee van, Char lier één (een Belg naast ons in de loge roept ..ëwel manneke hebt ge al gerekend hoeveel franks dat is, zulle”) én Jan van Kempen één. Nadat Maandagnacht de slagerswerkplaats van den heer De Wilde in de Heistraat te Hel mond in vlammen was opgegaan, brak Dteis- dagavond omstreeks 9 uur plotseling brand uit in de werkplaats van den motor- en rywiel- hersteller Van Rooy op den Steenweg. De werkplaats brandde geheel uit. Twaalf motorrijwielen, eenige rijwielen, nevehs diverse gereedschappen - mofoon muziek. PARIJN. Radio (1725 M.) 8.05 Ora- - 12.50 Populair concert door het omroeporkest 7.40 idem 9.05 Concert o. I. v. Pa- MILAAN, (331 M.) 6.20 Gevarieerde muziek 7.50 ..Opera Madonna Imperia” In 1 acte van Alfano orkestconcert o. 1. v. Marcheslnl. WEENEN, (517 M.) 6 55 Concert 9.05 Dansmuziek de Charley Gaudrlot- Jazzkapel. WARSCHAU, (1411 M.) 5.20 Con- lair concert 7.20 Populair concert 9 35 Dansmuziek BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Con cert door het omroeporkest 9 uur Mandoline-muziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Te Nuenen (NB) werden verscheidene werk- looze en steuntrekkende sigarenmakers uit Eindhoven betrapt, terwyi zy in een sigaren fabriek ter plaatse arbeid verrichtten. In de ammonlakfabriek te Sluiskil is 25-jarige werkman door een riem hyschkraan gegrepen en tusschen de kamra deren vermorzeld. Dinsdagnacht is op den hoek van de Fran- sche Kade en de Vlist lp den smallen weg SchoonhovenGouda een auto, waarin zich vier personen uit Gouda bevonden, tengevolge v^n den mist te water geraakt. Door rui ten in te slaan konden de Inzittenden op de HUIZEN, (1875 M.) 8 uur KRO. morgenconcert 10 uur N.C.R.V. gra- mofoonmuzlek 10.15 Morgendienst door Ds. Joh. J. van Petegem 10.45 Qramo- foonmuziek 11 uur K. R. O gra- mofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln OJ». 12 uur Politieberichten 12.15 K.R.O. orkest o. 1. v. Marlnus van *t Woud 2 uur N.CJt.V. handwerkcursus doofr. £pej. G. Ably 3 uur Vrouwenhalfuurtje door P. G. Schreuder 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 4 uur Bijbellezing door dr. H. Meulink 5 uur Zangrecltal 5.45 Cursus handenarbeid door H. J. Stelnvoort 6.15 Onze Ned. monumenten dr. B. Ebeling 6.45 Knipcursus 7 uur Weekoverzicht door C. A. Qrayé 7.30 Politieberichten 7.45 Persberichten van het Ned Chr. Pers bureau s8 uur Orgelconcert door Jan Zwart 9 uur Ouderuurtje A. J. Drewes 9.30 Kleln-orkest o. 1. v. Piet van den Hurk 10 uur Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas te Amsterdam 10.10 beschouwingen over de rüksdagver- klezlngen door W. Slmpfendörfer 11.20 Gramofoonmuziek. HILVERSUM. (298 M.) 8 uur A.V.R.O. gramofoonmuziek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Solisten-concert 11 uur Kook- en bakpraatje; door mevr. R. LotgeringHll- lebrand .Bladerdeeg maken” 11.30 voortzetting solisten-concert 12 uur Kamerorkest o. 1. v. Louis Schmidt; m. m. v. Willy Vos Mendes, zang; tusschen- spel van gramofoonmuziek; Johny Aubert, plano 2 uur Halfuur voor de vrouw; door A. Btandts Buys „muziek in het huisgezin” 2.30 Rustpoos voor het ver zorgen van den zender 2.45 Gramo foonmuziek 3 uur Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw-van Rees 3.45 GramofoorfBiuziek; Concertgebouworkest o. 1. v. dr. W Mengelberg 4 uur Zieken uur 5 uur Causerie door Max Tak 5.30 Avro-kleinorkest o. 1. v. Nfco Treep 6.30 sportpraatje door H. Hollander 7 uur Avro-kleinorkest 7.25 Overscha keling van den zender 7.30 Engelsche les voor gevorderden, door Fred. Fry 8 uur Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias 8.05 Orgelconcert door Plerre Palla 9 uur Gramofoonmuziek 10 uur Zesdaagschen - Wielerwedstrijd laatste uur; ooggetuigeverslag van den heer H. Hollander 11 uur Persberichten van De 50-jarige spoorwegarbeider Dl. van den Ekker, die Maandag by het rangeeren op het spoorwegemplacement te Venlo onder een wa gon geraakte en ernstig gewond naar het zie kenhuis werd overgebracht, te kort daarna aan zyn verwondingen overleden. Men bericht ons uit Hoek van Holland: Het van Poortershaven uitgevaren Noorsche stoomschip „Avance I” is uit zee teruggekeerd. De 36-jarige eerste stuurman C. T’eler was in het 10 M. diene ruim gevallen. Met een schedelbreuk en een gebroken arm werd hy van boord gehaald en later naar een zieken huis In Rotterdam vervoerd. nenburg, waardoor In de totale puntentelling Van Kempen—pynenburg de leiding hebben. Vier premies van 25 gulden worden uitge loofd door een persoon uit Dlburg. Piet van Kempen neemt de eerste twee voor zyn reke ning. de Zeeuw Cesar Bogaert neemt de derde Brabantsche 25 gulden en passant mee en zyn partner Jan van Kempen het laatste bankje. Duizend Karel I sigaren worden nu toege wezen aan den ryder, die over drie minuten de leiding van het peleton heeft. Nog twee minuten, nog één mtnuut, nog veertig secon den. nog dertig en dan is Karel I „de sigaar", nog twintig, daar gaat Piet weer, precies op het juiste moment, nog tien seconden, „tja", klinkt het en Piet heeft ze weer. Meteen neemt Van Kempen een ronde, goed gevolgd door Charlier. Van KempenPynen burg hebben nu de leiding met drie ronden voorsprong op RauschHuertgen. Een Chineesch restaurant in de Binnen Ban- tammerstraat looft 25 gulden uit, te verryden in een tienrondensprint. Wals toucheert ze. De dagelyksch KLM-Van Houten sprint is voor Jan van Kempen, Zóó doet de zon. Zóó doet een zonnig mensch. Een opgeruimd gelaat, een opge wekt woord, een vroolijke natuur zijn een weldaad voor de omgeving. Ook zij doen de dingen schooner schijnen dan ze anders zouden zijn. Een vrién delijk verzoek wordt een prettige op dracht, waaraan we ons met al ons talent geven. We kunnen, ieder onzer het leven zooveel aangenamer de zorgen zooveel dragelijker de moei lijkheden zooveel lichter maken voor onszelf en anderen door het niets kostende middel der blijmoedigheid Wat zon op t’ gelaat, wat zon in den omgang, wat zon over den hand druk....! Zon verwarmt, zon vermooii, zon schildert de fraaie omtrekken van het leven, zon geeft levensmoed en daadkracht. De bemoediging voor den de hoop van den avond zij: Meer zon in ons bestaan! De locale R.K. Klesvereeniging te Bodegraver, had voor de Zaterdag te Leiden gehouden ver- gadering van de R.K. Kamer-Centrale Leiden een brief gezonden, waarin geïnformeerd werd over een schrijven, waarin tot deelneming aan een byzondere politieke actie ten gunste van boeren en tuinders werd aangespoord. In de vergadering van de RK. Kamer-Cen trale Leiden werd over dit streven reeds ge waarschuwd, aangezien elke actie buiten het verband van de R.K. Staatsparty de noodlottig- ste gevolgen hebben kan. Thans verzoekt het Bestuur der genoemde Kamer-Centrale ons. alsnog onderstaand schrij ven op te nemen, dat namens het bestuur dezer centrale na gepleegd overleg met het Partij- secretariaat is verzonden aan de R.K. Kics- vereeniging te Bodegraven: „Geacht Bestuur. Het is ons bekend dat de partyleiding in den persoon van den heer Mr. Goseling, Voorzitter van het Partybestuur, on langs persooniyk contact heeft gehad met het Comité van Actie, dat zich richt tot alle R.K. Boeren en Tuinders en Plattelandsbewoners in Nederland. By die gelegenheid is van de zyde van het Comité toegezegd, openiyke actie ver der te staken. De reglementaire weg om op volkomen or delijke en geoorloofde wyze z£. practlsche plat- telandscandidaten in de klesvereenigingen te stellen is den heeren gewezen. Daartegen bestaat op zichzelf geen bezwaar, doch de vorming van een verkapt Kiescomité in dit stadium van de procedure is bedenkeiyk en ontoelaatbaar. Voor de plattelanders zoo goed als voor alle andere party leden Itestaat het recht, iMrf^dTd^T MÏnlster klnle'lding gege- i n de Klesvereenigingen candidaten te stellen. - - Om dat recht geldend te maken zyn geen af zonderlijke comité’s van actie noodig Deze wek ken onnoodige gedachten aan splitsing en standsactie. Waarmede het partybelang niet ge baat is. Uw bestuur zou deze wetenschap ter kennis kunnen brengen van de belegde boeren vergadering." By den brand van het Leidsche Raadhuis is, geiyk men weet, ook het bevolkingsregister ver loren gegaan. Teneinde de gemeente onafhankeiyk te ma ken van de raadpleging van het zich onder be heer van het departement van justitie in Den Haag bevindende duplicaat, moet dit gecopieerd worden. Op het bevolkingsregister worden gebaseerd civiele rechten van het allergrootste belang, zoo- als b.v. successiekwesties en dergeiyke. De ab solute juistheid en authenticiteit van een derge- iyke copie, is dus een belang van de allereerste orde. AfschriJven en collationeeren zou niet de volle verelschte zekerheid dienaangaande gegeven hebben. Buitendien zou deze methode by het enorme te verwerken kwantum, zynde ca. 120.000 deels vergeelde bladzyden met ver bleekt schrift teveel tyd gevergd hebben. De oplossing van dit moeiiyke vraagstuk heeft een langdurige studie vereischt. Elndeiyk is gebleken, dat fotografie alleen uitkomst kan brengen en dat het, dank zy de nieuwste snel en goedkoop werkende' en vernuftig geconstru eerde speciale apparaten, mogelyk zou zyn een compleet afschrift te vervaardigen, dat aan den u eisch van authenticiteit zal voldoen met ge- heeft liggen. Het gelukte den caféhouder M. ringere kosten en belangryk minder tydverlies dan op welke wyze ook. Deze overwegingen hebben, volgens ’t „Leid- het Persbureau Vaz Dlas 11.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. HRCSSIX. (509 M.) 12 uur Gramo foonmuziek 1.30 Concert door het klein orkest van het N I H. 6.35 Gra- moloonmuzlek 6A0 Concert 8.20 Concert door het omroepsymphonleorkest o. 1. v. Jean Kumpe 10.30 Gramoloon- muzlek. KALUXDBORG. (1153 M.) 3.20 In strumentaal ensemble 7.30 Omroep orkest o. I. v. Launy Gröndahl 9.50 idem 10.20 Dansmuziek door de band van Nationaal Scala o. 1. v. Kal Julian. BERLIJN, (419 M.) 3.50 Populair concert 5.50 Gramofoonmuziek 11 20 Dansmuziek. HAMBURG. (372 M.) Concert 1235 Gramofoonmuziek 1.30 Gramofoonmu ziek 3.50 Concert 6.50 Populair con cert o. 1. v. Niemann. KoNIGWUSTERHAUSEN, (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert. LANGENBERG, (472 M.) 1.20 Concert o. 1. v. Wolf 4 uur Vesperconcert door het orkest van den West-Duitschen om roep o. 1. v. Buschkdtter 7.20 Concert o. 1. v. Eysoldt 9.50 Populaire- en dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DA VENTRY. (1554 M. 12.5Ó Orgel concert 1.35 Concert 4.25 ^Cpncett door het Moschetto en z(jn orkest 8.20 piano recital 9.55 Concert. PARIJS. Elffel (1446 M.). 7.50 Gra-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6