RASPOETIN AAN HET HOF <Kct wtAaalwui den day DE TSAREWITSCH ZIEK ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN De vlammende anjelier Die goeie ROBINSONschoen voor Vader en Zoon Harders Bij Hoesten I WOENSDAG 23 NOVEMBER Naar de oppermacht i Tinnen soldaatjes Naar de oppermacht Eenzame vorsten Twee kinderen voor 35 dollar Levende wekkers Om geld De „Groote Muur** Aan het ziekbed De grootste vriend Radio voor alpinisten V. Pantser-luchtschip in aanbouw Raspoetin geneest den knaap dien men verloren waande Naar het Duitsch van Paul Oskar Hoecker Brnmiirniiiiiiiiiiiiimimniiiiimiiii FEUILLETON Mijnhardt’s Poeders Alle abonnéfs ^.enoXr f750,- doode?ukeneVB*floop f250»“ een voel of een oog f125.duim ol wijsvinger f 50.-^^^ f 40,“ andwm* vinger ^AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL ls?” *9 (Morgenavond vervolg.) (Ingezonden mededeellng) u Lutz? Den „Tegen ten in se ne Als iTS. kleine hem. De Italiaansche alpinistenclub beeft proeven genomen om de radio-telefonische verbinding In het gebergte mogelijk te maken. Er worden kleine zendertjes van 2 Watt gebruikt. naar het -1 haar erbarmelük kapi- te leven heelemaal niet in Andrew Wisnieuwski in Milwaukee is vader van 11 kinderen. Sinds eenlgen tijd ging het hem buitengewoon slecht en hü kon den laat- sten termijn van 35 dollar voor zijn meubels niet betalen. Er werd een aanklacht tegen hem ingediend en hij werd voor het gerecht gedaagd. Daar bood hij twee kinderen aan voor 35 dollar. Het aanbod werd dankend atgeslagen. Robbjj en Topsy volgden Loetje en Loutje om te zien, hoe die den water meloen zouden verorberen. Zij vonden de tweelingen zitten achter de rotsen, bjj de Artls-keuken. Ze aten van de zelfde schijven. Muriel en Madge wa ren uit de keuken gekomen om er naar te kijken, en de beide vogels zagen hoogst verontwaardigd toe, hoe Loetje en Loutje den meloen opaten. „Kük eens, al het sap loopt over hun kleeren,” riep Muriel. ,Ja, en ze eten beiden uit dezelfde schijf," zeide Madge. „Ik moet je zeg gen. ik houd meer van menschen met goede tafelmanieren." I van welke andere keus had ze? Met het klei- stukje land, dat ze overgehouden had. kon na 1-- Zoo had ze het vooruitzicht haar leven lang betrekking te moeten blijven. Als ze minste niet trouwde! Vader: Mijn zoon wordt nog eens een be roemd schrijver. Vriend: Hij schrijft toch niet om geld hè? Vader: Hm. dan moet je zijn brieven aan mij maar eens lezen! Bij veel natuurvolken spelen de tanden een belangrijke rol. Zoo b.v. verrichten de Eskimo's alle mogelijke werkzaamheden met de tanden. Zij gelijken daarin op de dieren, bij wie de tanden ook werktuig en wapen gelijk zijn Een dier, dat zijn tanden verliest, komt in een zeer beklagenswaardlgen toestand. Bü den walrus spelen de tanden een groote rol. Hl) houdt er zich mee vast aan de ijsschol- len en zij dienen hem in zekeren zin als klem men. Ook gebruikt hü ze om voedsel van de zeeplanten te halen. Zoodra er gevaar dreigt, gebruikt hü de tanden om zün slapende ka meraden te wekken Verliest hü een tand, dan heeft hü daarmee een geweldige kwetsuur op- getoopen. waarvan hü de grootste nadeeler. ondervindt. Ook voor de bever is het gebit een onmis baar Iets. Zün tanden zün vreeselük scherp en hü is in staat een boom van 8 cM. omvang in minder dan 18 uur te vellen. Ook de tanden der gewone ratten zün uit stekende werktuigen. Zü zün buitengewoon scherp en richten er jaar op jaar een schade mee aan. die millioenen beloopt. Hoe sterk de tanden van de rat zün. blükt wel hier uit. dat zü het niet alleen klaar spelen houten wanden door te knagen, maar zü schrikken ook niet terug voor looden püpen De natuur heeft velen dieren ook vergiftige wapens gegeven. De tanden der glftslangen b.v. bezitten smalle kanalen, nog niet zoo dik als een draad garen, die echter genoeg vergif be vatten om een tegenstander vaak onmiddellük te dooden. Wanneer een slang büt. slaat zü slechts de tanden in het vleesch van den vijand en laat door de gifklieren een enkel droppeltje vergif in de wond loopen. Interessant is overigens, dat op dieren het slangenvergif niet in dezelfde mate doodelük werkt als op menschen. In Indlë alleen worden leder jaar ongeveer 25.000 menschen door slangenbeten gedood. Een koe, die door een gewone adder gebeten werd, was twee dagen ziek, maar knapte spoe dig weer op. Zelfs de slak heeft tanden en zelfs zeer veel, want men heeft niet minder dan 1500 tanden bü een enkele slak vastgesteld. Zü bevinden zich op den tong en richten zich, zoodra de slak het wil. in de hoogte. Zün deze tanden stomp geworden, dan stelt de slak het betreffende stuk van de longhand buiten dienst en neemt een nieuw stuk. Zü laat het gebruikte gedeelte intusschen tot het weer geschikt is voor het gebruik Intusschen werkt zü met de ..reserve". Er is een soort landslakken, dat zelfs 30.000 tanden heeft. Maar ook dat is nog geen record. Een mossel wüst onder de microscoop een ge tal van 75.000 tanden aan. De tandartsen hebben er bepaald spüt va» dat de mensch niet zoo rijk is aan tanden! Peru wordt n.l. naar alle richtingen door der- gelüke, meest korte en voor het grootste ge deelte vervallen muren doorsneden. Omtrent het doel van deze muren tast men op het oogenblik nog in het duister. Blükbaar meen- Nu begonnen zün vüanden te zoeken minder nobele daden uit zün leven en duurde niet lang, of een reeks schandalen wer den den Tsaar voorgelegd, maar noch de Tsaar, noch zün vrouw geloofden in de beschuldigin gen. die Zij eenvoudig voor laster hielden. Geen enkele verdachtmaking hielp en de grofste waarheden werden voor kennisneming aange nomen. Zoo viel het Raspoetin gemakkelük zün macht steeds verder uit te breiden en hü was reeds zoover gekomen, dat hü den bünaam kreeg van „Tsaar over den Tsaar”. Al zün nei gingen werden door zün vrienden en vriendin nen beschouwd als zwakheden tan een heilige!2 wien zij we! een verzetje gunden. Niemand van deze verblinden dacht er ook maar aan Ras poetin te verloochenen. Hü Intusschen profi teerde van geld en andere geschenken, in ruil voor diensten, die hü bewees. In den kring van aanhangers buiten 't Hof. in den Peters- burgschen adel n.l. zat Raspoetin en hield drinkgelagen terwül hü interessante verhalen deed uit de omgeving van het keizerlük paar. Zün succes werd steeds grooter en het zou niet lang duren, of hü zou ook den Tsaar als mo narch ais heerscher over het groote Rusland de wet voorschrijven. Maar op een boozen dag werd de Alexei ziek en geen arts wist raad met Tötdat Grigori Raspoetin aan zün ziekbed ver scheen En hier begint het groote drama, dat blijmoedig inzet en tragisch eindigt. Raspoetin, de Siberische boer, gróoter dan Johannes van Kronstadt, begon zün toovenaarswerk. Het be gon al. toen hü binnenkwam en recht op het keiaerspaar afging, belden omhelsde en daar mee iedereen aan den grond nagelde. Niet lang daarna trad hü voorzichtig in de slaapkamer van den kleinen Alexei, die in pünkrampen neerlag Raspoetin begon den knaap te stree- len. Deze opende de oogen, schrok even en keek zün bezoeker argwanend aan. Maar de man met den baard stelde hem spoedig gerust. „Niet bang zün. Alexei, alles komt weer in orde”. Dan keek hü het kind met goedige oogen aan en ging weer verder: „Ik zal je genezen en we zullen later samen spelen.” Toen deed hü hem wonderlüke verhalen uit de groote steppen van Siberië, en de jongen luisterde alsof zün leven er van af hing. Hü begon zelfs veel plezier te krijgen in het bezoek en voor het eerst na we ken speelde een lach op zün gezichtje Er kwam beweging in het kereltje en bü werd vroolük als vroeger tot groote verbazing van de kei zerin, die op een afstand angstig en in span ning stond toe te zien. Steeds vroeg het kind om meer verhalen en Raspoetin gaf toe. Maar na eenlgen tüd stond hü op en met de woor den: „Ga nu slapen Aleacha. dan kom ik mor gen terug" vleidehü den kleine in zün bedje neer Eenige minuten later sliep de zieke, die zelden een oog dicht kon doen De dankbaar heid van de keizerin kende geen grenzen, doch Raspoetin aanvaardde geen complimenten en zeide alleen: „Geloof slechts aan de kracht van mün gebed en uw zoon zal leven." Maar tegen dien tüd kan ik oud en beschim meld zün, want de man heeft een Ideale ge zondheid. geloof ik.” ..Kunt U zich tüdens zün leven dan niet nut tig maken in Leicester?" „No. Miss Luts. Oom Tom zou de gedachte niet kunnen verdragen, dat ik met mün ge brek aan talent en wetenschappelüken aanleg zün opvolger moet worden en dan zou hü mü zeker onterven. Als ik in Iver zit als zün lachende erfgenaam, ergert hem dat veel min der „Zün lachende erfgenaam?" Catharina her haalde geamuseerd zün woorden, want Mr. Gabb zette er een vreeselük ongelukkig gezicht bü. „Dus U denkt als volontair bü de firma A. F. Dutton te blüven, tot U oud en beschim meld bent. En ziet U daar niet vreeselük te gen op?” „Wat moet ik dan doen? Als kweekerij-chst of zelfs opzichter wil niemand me hebben. Daar ben ik te dom voor. Ik meen het heusch. Mis Lutz. Weet U misschien, hoe ik op een andere manier der» tüd doorkom?" „Gaat U naar Dultschland." „Kan ik bü U in betrekking komen, Miss Lutz?” Ze lachte. „Ik zal mün eigen opzichter zün. Ik ben zoo arm als een kerkrat „Wie moet bü U dan mest kruien? De plant jes in andere potten zetten? Karren aarde rij den. hè?” ,JLk neem een jongen uit de buurt, die ik het langzamerhand leer." De tinnen soldaatjes zün van den jongen in de handen der mannen overgegaan, die er op een heel andere manier mee „spelen" dan een jongen het zich ooit had kunnen droomen De „bond der verzamelaars van tinnen soldaatjes” krijgt voortdurend nieuwe leden. De filmfa brikant Maurice Elvey komt, de eer toe de grootste verzameling tinnen soldaatjes der ge heele wereld te bezitten. Zün verzameling om vat 15.000 soldaten, zoodat hü dus den heelen slag van Waterloo nauwkeurig kan imlteeren. wan neer hü dat wilde. Het meerendeel van deze soldaten is speciaal voor hem vervaardigd. Vele worden juist op het moment van strüden ge toond; zü schieten in alle mogelüke houdin gen. zü vechten met bajonet en schieten ka nonnen af. De filmacteur verklaart, dat zün collectie sol daten hem in zün beroep van zeer veel nut is. want daar hij veel oorlogsfilmen gemaakt heeft, heeft hü dlkwüls de scènes te voren met zün speelgoedsoldaatjes afgespeeld, om het effect te onderzoeken. Ook de tinnen soldaten worden dus bruikbaar. IIIIIIIUI1IUIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIHU1IÊ Zoo kwam het. dat de Tsarina Alexandra op dm duur, toen zü van alle mogelük onheil ver naai. geen raad meer wist en niet lettend op de harde werkelükheld. meer dan ooit begon te droomen en te dwepen. Zü zocht haar steun niet zoozeer bü de mannen, die het eerst waren geroepen om te helpen en te steunen, maar oü gMftelüken die juist in deze staatszaken min der bevoegd waren. Weer een bewüs. dat zü eerst dacht aan haar eigen geluk, daarna pas asa bet geluk van haar volk. Zü en haar ge maal begonnen aan spiritistische séances deel te nemen. Zü begonnen te dwepen met een ze keren Johannes van Kronstadt, een monnik, die naar men vertelde de duivelen uitdreef. En hoe meer zü tn den kring der spiritisten kwamen, des te verder raakten zü verwüderd van het goede spoor, dat zü sinds lang hadden verlaten. De keizerin »lng zelfs zoover, dat zü op ad vies van een der vele „wonderdoeners" een bad nam In de „geheiligde wateren" van een bron, in de hoop, dat het kind, dat zü verwachtte, een soon zou zün. Het was een zoon en hier mede was de keizerin voorgoed onder den tan der geestelijken, die haar raadden. En de zoon groeide op en Intusschen verschenen nog enkele „wonderdoeners" aan bet Hof. „In verband met de andere omstandigheden was het wèl een bewijs." „Boeken-loglca. Neem nu maar van mü aan. dat het in t werkelüke leven niet mogelük om door een lucifer te bewüaen. dat iemand een misdadiger is.” ,_En als ik u nu zeg, dat het wèl «oo vroeg *e detective, scherp. „Dit te zeggen, is gemakkelük genoeg, maar 1 bewüs zelf. „Zal Ik óók leveren." „Hë? Wat?" klonk bet uit den kring der gas ten. Raspoetin kwam terug en de verhalen begon nen weer opnieuw en het was waarlük niet al leen de kleine, die den monnik aan de lippen hing, doch even goed zün vader en moeder, die spoedig in hem h grooten heilige begonnen te zien. Nu kon Raspoetin zün zorgen gaan be- ook gebeurde het vaak, dat door aller lei onbegrüpelüke en oncontroleerbare omstan digheden de fraaiste combinaties in kleur en vorm tot stand kwamen. Dit geheimzinnige trok haar aan en ze ging heelemaal in haar experimenten op. Met haar collega's in Iver sprak ze over haar resultaten J.....................................——t Het bewijs j van zat. Hü was het verdriet heelemaal niet waard, trachtte ze zichzelf steeds maar weer in te praten, want hü had geen poging zelfs gedaan om voor haar te vechten. Zün afhankelüke positie verontschuldigde hem In haar oogen niet. Integpndeel. Als hü een kerel uit één stuk was geweest, had hü zün stiefmoeder weerstaan en zün toekomst op één kaart gezet Van haar was hü zeker geweest. Zü zou hem door dik en dun zün gevolgd. Ze zou hem zoo graag getoond hebben, dat het haar niet om de „goede partü" te doen was. maar dat ze In den tüd. dat Raspoetin aan het Hof van den Tsaar kwam, had de vorstelüke familie snds lang den glans verloren, die de vroegere heerschers van Rusland zoo beminden. De strakheid van den Tsaar en zün aandacht voor njn familie, die geen aandacht meer overllet vèor staatszaken waar hü een hekel aan had werd oorzaak, dat anderen het roer in han den namen en zoo ontstond een warnet van intrigues, waar de goedige Tsaar nauwelijks het Bestaan van vermoedde en dat hü zeker nooit volledig zou kunnen ontwarren. Dr revolutie, die om hem heen werd voorbe reid met groote en brandende activiteit, was jietn een totaal vreemd verschünsel. HÜ zou de revolutie pas tot zün groote verbazing leeren kennen, nadat hü zelf reeds slachtoffer was ge worden. Rustig en ydilllsch leefden de brave menschen verder op hun buitengoed Zarskoje Sek> en zü wisten van den prins geen kwaad. Maar deze houding werd door het volk uitge legd als onverschilligheid, ja zelfs als hard vochtigheid Wanneer de goede Tsaar aan het tennisspel was en hem bereikte een telegram waarin het treurig bericht stond, dat een Rus sisch schip (tüdens den Russisch-Japanschen oorlog) in den grond was geboord en dat eenige honderden matrozen waren omgekomen, dan zuchtte de monarch even spütlg enspeelde verder. Wie verbaast zich bü het hooren van zulke-onbegrüpelüke dingen nog dat het volk ontzaglijk ver van vadertje Tsaar afstond? dat geen arbeiders te werk maar alleen een klein-leger _"i Sovjet-ingenieurs. Of het gerucht, dat in Moskou rondgaat, dat alle Duitsche ingenieurs die bü de luchtschip-trust werkzaam zün. onder voortdurende geheime bewaking staan, op waarheid berust, is sterk te betwüfelen. De leiding van den bouw berust bü Zlolkow- aky zelf. In het begin van 1933 wil hü gereed zün om met zün gepantserd wereldruim-schip op te st gen. Pas door de hevigheid der teleurstelling was m zich bewust geworden, hoe diep de genegen heid voor den vriend van haar jeugd bü haar niet, omdat ze vreesde, dal men toch maar den spot met haar drijven zou. „Hoe gaat het in de heksenkeuken. Miss Lutz?” vroeg Mr. Gabb af en toe lachend, de püp tusschen de tanden geklemd. Dan lachte ze maar terug, maar inlichtingen kreeg hü niet. Overigens verwachtte hü die ook niet. Ook in zün tweede jaar op de kweekerü had hü van de .hoogere tuinbouwkunde” nog niet veel ge snapt. .Jk ben te veel in de lengte gegroeid, Miss Lutz," zei hü op 'n keer, toen hü op de avond uren vergeefsche pogingen had gedaan, om Ti natuurkundig probleem te begrijpen. dat het in mün hersens arriveert, is het al een oudbakken wüsheid!" „U hebt geen büzonderen hoogen dunk van U zelf, Mr. Gabb." Hü stak zün püp aan en strekte zün beenen behaaglük uit tegen de haard in de algemee- huiskamer van het pension. „Wat zou ik met een goed stel hersens moeten beginnen. Miss Lutz? Als ik in Leicester zit als opvolger van mün oom? Daar doen ze alles nog precies als vüftig jaar geleden. Wie daar wat wil ver anderen, bederft den boel maar." „Wanneer gaat U naar Leicester?" „Misschien morgen, misschien over tien jaar. I don 't know. (Ik weet het niet). Ik moet nog een beetje wachten. „Wachten, waarop?” „Tot het mün geliefden Oom Tom behaagt het tüdelüke met het eeuwige te verwisselen. hü doen* De spanning vermeerderde nog. toen hü tangraam een doosje lucifers uit s*n zak haal de Hü streek er een aan en keek er een oogen- blik aandachtig naar, terwijl het kleine roode stokje brandde. Ook de anderen keken adem loos naar het vlammetje en vroegen zich ver baasd af wat er zou gebeuren. Toen, terwijl het nog brandde, wierp Harders den lucifer in den mooien langen witten baard van mijnheer Perkins. In een oogenblik stond de baard in lielhte laaie. Vloekend sprong Perkins op. Hu trachtte de vlammen te dooven. maar omdat hem dit niet lukte, greep hü in den branden den baard en rukte hem af Z'n glad geschoren gezicht werd daardoor duideUjk zichtbaar .Juist zooals ik dacht." riep Harders; „Züden Bill, de hotelrat. Ik had je al een paar dagen onder verdenking. Wil je kalm meegaan? Goed. De vraag of een misdadiger door een lucifer ontmaskerd kan worden is beantwoord. Het be wüs heb ik geleverd.” „Wilt u soms met een of ander politieverhaal aankomen?" vroeg de oude heer, sarcastisch. „Neen, ik zal het aanschouwelük bewftzen. Hier, en nu dadelijk." In een oogenblik stond het gezelschap op stelten. Harders keek hen een voor een aan. „Gelooft dat ik het vroeg hü .Neen." klonk het als uit één mond. in spanning keken allen hem Ook het Amerikaansche continent heeft zün „Groote Muur”. Hoe merkwaardig dit ook schü- nen mag, dat men eerst nu iets van dezen „grooten muur" weet, bestaat die toch al veel meer dan honderd jaar en kon tot nu toe nog steeds aan het uog der geographen en archeo logen ontsnappen. Op dezelfde manier ging het Immers ook met den Grooten Muur van China, die eerst betrek- kelijk laat weer ontdekt werd en de Groote Muur van Hadrian in Engeland, waarvan de verbindlngsttukken pas in den laatsten tüd gevonden werden. De aan de Trujillo. Hü heeft zün ontdekking te aan een dubbel toeval. Eenlgen tüd geleden vlogen de Amerikaansche ontdekkers Robert Schlppee en George M. Johnson over het dal der Santa-rivier in de Andes en maakte daar luchtopnamen. Bü het bestudeeren der ge maakte foto's bemerkten zü de muren en kon den eigenlük hun oogen niet vertrouwen, daar zü nog nooit van een „Grooten Muur” in Peru gehoord hadden Zü ondernamen een tweede vllegtulgexpedi- tie, die echter ultdrukkelük den muur gold. Zü vlogen tot de monding van de Santa-rivier, konden echter in de zandwoestün. waaruit de Peruaansche kust bestaat, mets vinden Toen volgden zü den loop van de rivier en ontdekten het begin van den „Grooten Muur” in de na bijheid van een gevallen dorp. Van deze plaats uit konden zü den muur op een afstand van ongeveer 70 kilometer volgen en verloren het spoor pas diep In de Andes op een hoogte van meer dan 3000 meter. De muur is blükbaar zoo aangelegd, dat hü overal de rivier naar het Noorden beschutten zou. Evenals de „Groote Muur" van China is de muur door vestingwerken versterkt. De vliege- nlérs telden 14 zulke forten, die op eenlgen afstand van den muur deels ten Zuiden, deels ten Noorden daarvan lagen. Schippee en Johnson keerden per auto en te voet naar den door hen ontdekten muur terug, om nauwkeuriger opnamen te maken. De muur heeft een gemiddelde hoogte van 4 tot 5 meter en bestaat uit rotsblokken, die met leem verbonden zün. Waar de muur kleine klo ven overbrugt, is hü op sommige plaatsen tot 10 meter hoog en heeft overal een breedte van 4 tot 5 meter. Het heeft zün bijzondere redenen waarom de „Groote muur" waar ongetwüfeld reeds tal rijke onderzoekingsreizigers overheen geklau terd zün. tot nu toe onontdekt bleef. Geheel aan. Wat zou den vroegere reizigers ook dergelüke muren voor zich te hebben in den „Grooten Muur Verwooderlük is echter, dat de Spaarwhe ontdekkers van Peru niets van het bestaan van deze muren bemerkt hebben, ofschoon de begeleiders van Pizarro met groote belangstel ling en üvervoDe gegevens omtrent de Inca's verzamelden. Waarschünlük was de muur bü het verschünen der Inca's zelf reeds vergeten. Kenners der Peruaansche archeologie veron derstellen dat dé „Groote Muur” door de China- Indianen, die deze streek van Peru voor de Inca's bewoonden, gebouwd werd. De Chineeaen waren een oorlogszuchtige stam, die eeuwen lang aan de Santanvier leefde. Zü konden vooral die muren bouwen want zü bouwden sterke pyramiden. die honger waren dan een ge bouw van 10 verdiepingen. De staat der Chlmus dankte zün bestaan aan de Santa-rivier en men gelooft dat de „Groote Muur” die parallel loopt met de rivier, niets anders ten doel heeft dan de rivier te bescher men. Waartegen? Dat is een vraag, die moei- lük te beantwoorden is. Tenlaatste vermoede- lijk tegen de machtige Inca’s die bet klaar- gespeeld moeten hebben den watertoevoer der Chlmus tegen te houden en ze daardoor te overmeesteren. VermoedeUjk is de „Groote Muur” tusschcen de jaren 1000 en 1300 (onze tüdrekening) gebouwd en is, nadat de Inca's het land veroverd hadden, overbodig geworden en vervallen. „Neemt U mü. Ik ben volleerd.” .Maar U gehoorzaamt mü niet." „Neen." „Nu dan." Hü vatte vuur. .Maar waarom moet er dan ook altüd basis en knecht wesen? Waarom geen eerlijke arbeidsverdeellng? Als twee merftchen er plelzler in hebben om een jonge onderne ming er boven op te helpen, dan is het niet noodig om te bevelen en te gehoorzamen Dan behoeft men elkaar alleen maar te begrijpen. Zegt U dat ik komen kan. Miss kom ik." „Meent U het werkelük? Hoe bant V dan toch op dat idee gekomen?” „Wel. ik denk dat ik me doodelük vervelen zal. als U weg bent. Daarom is het maar be ter. dat ik met U meega." .Maar U beweert, dat V de Duitschers niet kunt uitstaan.” „Neen. U bent de eenige uitzondering." „Erg vleiend." „En wat denkt U van mü. Miss Lutz?” „Als tuinjongen bent 17 een juweel, mensch een gruwel" Hü lachte. De volgende dagen kwam hü nog verschil lende keeren op dit gesprek terug. Catharina begon zich langzamerhand met de gedachte vertrouwd te maken Als ae het proces won en het stuk grond terug kreeg, zoodat ze een eigen bedrüf kon beginnen, dan zou een krach* als Mr. Gabb onbetaalbaar zün. (Wordt vervolgd) en ziek door gevatte koude, alsmede bü Pünen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Münhardt's Hoestpoeders Grieppoeders. Hoofdpünpoederz. Ver- koudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Maagpoeders. Rheumatlekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Münhardt. Let bü het koopen hierop! De prüs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrügbaar bü Uw drogist. u niet, kan?" smart voelde zü zich niet meer jong en levens lustig genoeg om te glooven dat een nieuwe ontmoeting haar een liefde zou brengen. Van nu af aan behoorde haar hart aan de planten: de wondermooie specialiteiten van de firma Dutton! Toen Catharina haar eerste jaar als volon tair achter den rug had. maakte ze voor de eerste maal de groote sensatie mee van het tentoonstellen der nieuw-gekweekte anjersoor- ten. De tentoonstelling werd door een heirle- ger van vakmenschen. agenten-relzigers en bloemenliefhebbers bezocht. Kleuren van zeld zame schittering, planten van büzonder krach- tigen bloei, bloemen van buitengewone groot te, gaven de nieuwe anjers te zien. Catharina's genegenheid ging het sterkst uit naar de nieuwe soorten in witte kleur. Onver moeid hield ze zich bezig met studiën en proefnemingen op dii speciale gebied. Vaak wendde re zich vrijmoedig tot de schrü- vers In de Duitsche vakbladen om raad. Dan vernam ze wel eens tot haar teleurstelling, dat pogingen om verschillende proefnemingen ook in Dultschland te verrichten, onmogelük waren door het verschil in klimaat. Maar De stratosfeer lokt...', om de duizend raad sels van het wereldruim, die ook Piccard nog niet wist op te lossen. Overal op de geheele wereld worden de vermetelste plannen ont worpen met raketten en projectielen met vlieg tuigen en ballonnen, wil de geest van den na- tuurvorscher in het heelal tasten. Thans wordt een nieuw plan bekend, dat eigenlük reeds ver het stadium van een „plan" is overschreden en in de eerstkomende weken werkelükheld zal worden. De regeeringstrust die met den bouw van luchtschepen belast is in Sovjet-Rusland. heeft thans een wereld ruim-luchtschip ontworpen. Uit de officieele mededeellngen van de di rectie tn Moskou ontleenen wü het volgende: Enkele maanden geleden werden bü de di rectie de plannen ingediend van ingenieur Ziolkowsky. die met een gepantserd luchtsqhip. dat geheel uit metaal bestaat, vele kilometers verder in de stratosfeer wil doordringen dan Piccard dit deed. Het metalen wereldruim-schip zal geen uren, maar dagen iïi de stratosfeer vertoeven en zoo in staat zün de meest intense onderzoekingen in te stellen. Het eerste wereldruim-schip der aarde is reeds in aanbouw. In een speciaal daarvoor -febouwde loods, die voortdurend onder strenge bewaking van een cordon rood-gardisten staat, verrijst langzamerhand het fantastische meta len gevaarte. Interessant is, gesteld worden, zorgvuldig uitgezóchte werkelük met hart en ziel van hem hield. Maar alles was nu voorbü. Voorgoed. En na haar moeilüke j^ugd en na de pas-geli den reinen terug kon bezorgen of dat haar mis schien een hoogere koopsom zou worden toege wezen. Schoorvoetend gaf ze gevolg aan dit verzoek; bet idee om over de erfenis van haar vader voor de rechtbank met de Troilo's te moeten vechten, gaf haar een gevoel van walging. Maar welke andere keus had ze? Met het klei- 4 r ze na het vertrek van den pachter niets be ginnen. De rente van taaltje kwam om U aanmerking. Op een stillen Zaterdagmiddag schreef ze een ultvoerigen brief aan Geheimraad Erck over alles wat ze beleefd had, sedert ze van hem was weggegaan En de vriendelüke man, wiens tüd door zoovele en verschillende dingen in beslag genomen werd, zette zich aan zün schrijftafel en antwoordde haar met een brief van verscheidene kantjes. Hü schreef ook over de kwestie van de terreinen, waarvan ze hem op de hoogte had gebracht. Hü vond, dat het onverantwoordelük was om onder de geheel veranderde omstandigheden dien kostbaren Srond goedschiks aan de inhalige mevrouw Troilo te laten. Ze moest hem alle stukken sturen, die ze in verband met dieft, koop had zn anders hem nauwkeurige inlichtingen ge- Dan sou hü alles met een advocaat be spreken en haar meedeelen of een rechtzaak legen mevrouw Troilo haar misschien de ter- Groote Muur” van Europa ligt in Peru, Santa-rivier. ten Zuiden van de haven dWiken -j--^ elective Harden was twee en veertig jaar I 1 en gedurende z'n werkzaam leven had hü slechts één vergrijp tegen de menschheid begaan. Hij had een boek geschreven, dat tot titel droeg: „Het spoor van den afgebranden lucifer", dat grooten opgang had gemaakt. Men zou dus mogen denken dat detective Harders tevreden kon zün. Dit was evenwel niet het geval. x Het veelgelezen boek werd ook veel besproken onder de gasten van hötel „Golvenlust" te Zeewük. En zooals zü het bespraken, bleef er geen spaan van het boek heel; aan zoon scherpe kritiek werd het onderworpen. Vooral een oude beer met een patriarchaal voorkomen en een mooien netten baard liet «een gelegepheid voor bü gaan om aan te toonen wat een stommeling die Sedaine. de detective-held uit Harders verhaal was. Deze oude heer, die antwoordde op den naam Geoffrey Perkins was een onover troffen grappenmaker. Onder de gasten had htj dan ook weldra een knng om zich heen ge vormd. waarvan hü om zoo te zeggen het lach verwekkend middelpunt was ten koste van alles wat naar detectives en politie zweemde In den loop van het badseizoen maakte zich een zenuwsichtige stemming meester van den eigenaar van „GolvenlustEn geen wonder. In Zeewftk en in de badplaatsen in de buurt werd telkens ingebroken. Buna lederen dag kon men er in de kranten over lezen. Het gevolg was. dat het aantal gasten in de betrokken bad plaatsen. nog eer het seizoen op de helft was. sterk verminderde. De eigenaar van „Golvenlust” meende, dat hier voorkomen beter was dan genezen en greep dadelük op energieke wüze in. Hü had ver nomen dat een zeer bekend detective vier weken vacantie zou krügen en hem aangeboden z'n intrek in „Golvenlust" te nemen. Die detective was Harders. Deze nam het aanbod aan: arri veerde incognito in ‘t hótel en werd direct op genomen in den kring der badgasten waarvan de oude heer Perkins de ziel was. Als naar gewoonte kwam 's avonds het ge sprek op detective Sedaine den hoofdpersoon m Harders’ verhaal: Het spoor van den afgebran den lucifer, waaruit bleek dat Harders het niet met het oordeel der overige gasten eens was. Een week ongeveer <ing dit zoo door, toen er onverwacht een' einde aan kwam Het gezel schap was weer in de hall van 1 hótel bijeen en als naar gewoonte kwam het gesprek op het bewuste verhaal. Gerstein, een lange veertiger met gladgeschoren gezicht, gaf als z'n meening te kennen dat het vrüwel onmogelük was het bewüs van een misdaad bü te brengen met be hulp van een afgebranden lucifer. De oude heer Perkins viel hem bü „De heele kwestie is", zei hü. zich speciaal tot Harders wendend, ofschoon hü niet beter wist of deze heette Looder en was grossier in koloniale waren, „de heele kwestie is. dat die heeren ont werpers van detective-verhalen zich geheel los maken van de werkelükheld. Ze spelen zóó met woorden, dat ze vergeten na te gaan of, het geen ze beweren, in het werkelüke leven prac- tisch wel mogelük is. Dat is ook het geval met dien afgebranden lucifer." „Hoe zoo?" vroeg Hordes. „Wel uit het vinden van dien lucifer viel niets af te leiden." „Waarom niet? De gevolgtrekkingen, die in het boek worden gemaakt, zün heel logisch. Bewüst u het tegendeel maar." „Het geheele geval is onzin. Een lucifer, en nog wel een af gebrande, heeft geen waarde voer een deteCtleve En Geoffrey Perkins lachte dat het daverde, en allen, behalve Harders, lachten met hem mee. „Kük eens hier.” sprak deze, rood van er gernis, „jullie hebben nu al zoo vaak herhaald, dat het onmogelük is, maar niemand beeft die onmogehjkheid aangetoond. Wie wil dat nu eens doen? .Dat is gemakkelük genoeg." meende de oudi. heer. „Die detective vindt een lucifer in *t bou doir van Mathilde. Hieruit leidt hü af dat de Italiaansche spion Carlo Carlotto daar moet geweest zün." „Vergeet niet, dat t een waslucifer was van het soort, dat veel door echte rookers wordt ge brulkt. Mathilde rookte niet en gebruikte altüd gewone lucifers.” .Dat bewüst niets, absoluut niets. Ik neem aan om een dozün heel aannemelüke verkla ringen te geven voor de aanwezigheid van dien lucifer in Mathilde's kamer .Maar," hield Harders vol. .het was een lu cifer van een heel büzonder merk, dat slechts in één winkel in die stad verkrügbaar was. en de Italiaan was al eens in dien winkel gezien .Dat zegt ook niets. Omdat die Italiaan al eens in dien winkel geweest is. was het nog geen vaststaand feit, dat hü daar lucifers ge kocht heeft en nog veel minder, dat hij het was. die dien afgebranden lucifer in Mathilde's kamer achterliet." steden aan de heerschers van Rusland en hij werd hun grootste vriend en hun meest ver trouwde raadgever. Hü werd getuige van hun familieleven en won het volle vertrouwen en de volle liefde van zün geheele omgeving. De dochters van den Tsaar schreven hem brieven met betuigingen van aanhankelükheid. En zün Invloed op den kleinen kroonprins was zoo groot, dat hü, wanneer de jongen niet slapen kon. hem aan de telefoon het komen, waarna hü hem goedig beval direct naar bed te gaan. Het middel hielp steeds uitstekend. Raspoetin werd aldus de aangebedene in het huis van den Tsaar en hü kuste de Tsarina op het voor hoofd, terwül zü hem eerbiedig de hand kuste. Wie nu mocht meenen. dat de kennismaking met de hoogste familie van het land den mon nik tot andere levensgewoonten zou brengen, vergist zich volkomen. Hü bleef de boer, die hü was en dit zette niet weinig kwaad bloed in de aristocratische kringen kan het Hof Hü stampte met zün grove laarzen vervaar- lük over de parketvloeren, raasde tegen ieder een. die hem iets in den weg legde en geneerde zich niet de slaapkamers van de Tsarendoch ters binnen te treden om haar den zegen te geven. De gouvernante van de meisjes had mooi protesteeren tegen deze onbeschaamdheid, hü bracht niet de minste verandering in zijn gewoonten. Robbie vroeg Loetje en Loutje, of ze trek hadden in een watermeloen. Robbie gaf ze dus de verlangde vrucht, met een vork en mes erbü om. 'm open te maken. „Laten we er mee achter de rot sen gaan.” zelden de tweelingen, en terwül ze een bankje met zich mee namen, gingen ze op zoek naar een koel plaatsje. Robbie moest lachen, toen hü zag, hoe de tweelingen sjouwden met den meloen en het bankje. „Waarom draagt niet één van hen het bankje en de ander den meloen?” zei hü verbaasd. „Ik denk, dat 1 is. omdat ze altüd alles samen willen doen," zeide Freddy.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9