1 Mi JCet lead van dkcndag I Aanbieding altaar 0'’ I DONDERDAG 24 NOVEMBER NIEUW ALTAAR IN HAARLEMS KATHEDRAAL Begrafenis majoor B. Hagoort O nd er scheid ingen EEN SERIE INBRAKEN Prof. J. VAN DER GRINTEN Plechtige Requiem te Nijmegen R.K. WERKMEESTERS Bondsvoorzitter gehuldigd CR1S1S-ZUIVELWET VECHTPARTIJ TE GOUDA De armslagader doorgesneden DE ZUSTERS VAN TILBURG AANRANDING De bisschop spreekt Dr. Th. Verhoeven Dader gepalet STEUN AAN DEN LANDBOUW AUTO GESTOLEN De Belgische grens niet te passeeren Meisje vermist T e Nymegen Katholieke Jonge Werkgevers Uit het Boekdrukkersbed rijf Wat de een mag, mag de ander niet Hooge belangstelling bij het eeuwfeest Contingenteeringsbesluit afgekondigd UITVOERREGELING BOTER NAAR DUITSCHLAND Buitenlandsche kerkelijke leeningen NA DE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM Drie bedryven wegens overtreding gestraft Geschenk van de R. K. Werk geversvereniging aan den bisschop van Haarlem Het fraaie nieuwe altaar in de Kathedraal te Haarlem, dat Woensdag door de Alg. Ned. R. K. W erkgeversvereeniging aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent werd aangeboden Ontwerper is de Haarlemsche kunstenaar Han Bijvoet Tot Geheim Kamerheer benoemd Kerk- en pastoriedeuren boden weerstand De plechtige inwijding A t j weerstand. d. uw Breda met een fraaie maakte de over V. Heetten door pater werd t, I BU Kon. besluit is thans ook boter gebracht onder de regeling van den uitvoer naar Duitsch- land. Met Ingang van een nader te bepalen datum zal dus de uitvoer van boter naar Duitschland slechts zijn toegestaan, indien de exporteur be schikt over certificaten, verstrekt vanwege den minister van Economische zaken en Arbeid. Mgr. richtte zich dan afzonderlijk tot den kunstenaar, den heer H. A. Bijvoet. Allen zijn h. Goddelijk Hart Verlaging van de Te Egmond aan Zee hebben de echtelieden O. zich bij een hulseltjken twist danig toegetakeld. De politie vond de vrouw door messteken bloedend verwond, terwijl de man brandwonden had opgeloopen. De Katholieke Jonge Werkgeversvereenlglng houdt haar 34ste algemeene vergadering op M en 37 November te Haarlem. Op 38 November wordt vergaderd in restau rant Brinkman" Dien dag zal de heer Bob de Leeuw uit Hilversum spreken over: de krach ten der huidige katholieke Jeugdbeweging. Den tweeden dag lg de bijeenkomst tn bet hotel -Van ouds bet Raadhuis" te Overreen. De agenda vermeldt een inleiding van den beer Max van Poll over: .Crisis en Herstel". Drie moties, door schakeering van onvrien delijkheid onderscheiden, waren ingediend. De zwakste hield een afkeuring in van de houding der Statenleden, die voor de looosver- hging hadden gestemd De tweede eischte dat de fractie in het ver volg tegen iedere verslechtering van de positie der arbeidersklasse met kracht zou optreden. De scherpste verlangde dat de partygenooten. die Jn lijnrechten strijd met de geheele politiek der partij ten aanzien van de loonaverlaglngs- eampagne der bezittende klasse' hadden ge handeld. hun mandaat ter beschikking van de partij zouden stellen en aftreden als leden der provinciale Staten Daar verscheen, zoo merkt de ..Volkskrant" op als Deus ex machina de partij-secretaris Woudenberg, blijkbaar opzettelijk naar Gronin gen gezonden om den wagen in het gewenschte spoor te brengen, met een motie. Deze motie, die met eenparige stemmen werd gangenomen, luidde als volgt: De jaarlUksche vergadering, van oordeel dat de loonsverlaging in de Statenver gadering van 19 Juli aan het personeel in dienst der provincie opgelegd, door de omstandigheden niet werd geboden, be treurt dat niettemin door een deel van onze Statenfractie aan deze verlaging is meegewerkt, en vertrouwt dat de Staten fractie met deze uitspraak rekening zal houden. De Drentache- en Groninger Boerenbonden hebben een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarbij adressanten erop aandringen den toeslag on aardappels te verhoogen tot een peil, boog ge noeg om de productiekosten te dekken en den roggebouw zoodanig te steunen, dat dese ver bouw klonend kan zijn. Dinsdagmiddag heeft in de Geuzestraat te Gouda een vechtpartij plaats gevonden, waarbij een der ruziemakers met een mes zoodanig werd bewerkt, dat hij in een der ziekenhuizen moest worden opgenomen. Twee mannen, zekere A. de J en H. A.. bei den afkomstig uit Groningen, die blijkbaar nog een appeltje met elkander te schillen hadden liepen elkander te Gouda tegen het HJf Er ont stond twist, die zoo hevig liep, dat se slaags raakten. Tijdens de vechtpartij trok A plotse ling een knipmes uit zijn zak en bewerkte daar mede zijn tegenstander HIJ bracht hem vier ste ken toe. Twee ervan drongen door de kleeren. doch ae raakten het lichaam niet. De andere echter waren goed raak. Het mes sneed eerst de slagader van den linkerarm door en veroor zaakte daarna een diepe wonde in den boven arm. Hevig bloedend zakte de J. ineen en bleef be wusteloos liggen Een der leden'van de E.H.B.O stelpte bet bloed, dat rijkelijk vloeide en bracht vervolgens het slachtoffer naar dr. Rups Deze legde een voorloopig verband, daar hij over brenging van den gewonde naar de Wijkverple ging noodzakelijk achtte. Hier is de man opge nomen A die zeer overstuur was, heeft zich bij de politie aangemeld. Hy verklaarde deze daad te hebben begaan omdat hij een oude verte wilde beslechten. Hij is. in afwachting van bet onder zoek. in het bureau van politie opgesloten. Het eeuwfeest van de Zusters van Liefde van Tilburg is Dinsdagavond ingezet met een Plechtig Lof waaronder rector H. Schoenma kers den eersten offlcieelen gelukwensch uitsprak En wel zeer typeerend voor deze honderdjarige Congregatie is. dat zjj gebruik maakte van het meest moderne hulpmiddel van onsen tijd om in al haar honderd hulzen (behalve natuurlijk die in de missiegebieden» dit openingslof te doen hooren. In de huizen waren tijdelijke ra- dio-ontvanglnstallatles aangebracht en wel zul len de duizenden eerw. zusters den K R. O. dankbaar zijn geweest dat hij haar in staat heeft gesteld op deze wijze het eeuwfeest mede te openen en het woord van opwekking te 100- ren dat de Eerw. Moeder Christine, de Alge meen Overste door den microfoon tot hen sprak De feestelijkheden op Woensdag zijn geheel van Internen aard. In de kapel van het Moe derhuis droeg Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop *7.- Mis waren n van Bij K B. zijn in de Orde van Oranje-Nassau bevorderd tot officier mej. C. M Borsten, alge meen Overste der Congregatie van de Zusters van O. L. Vrouwe. Moeder van Barmhartigheid te Tilburg; benoemd tot ridder mej. W. M. Albada Jel- gersma. Generale assistente, belast met de lei ding van het onderwijs der voormelde Congre gatie. Woensdagmorgen werd door pater C. Hooge- weegen 6J„ den moderator van bet N8.C ..Ca rolus Magnus" in de St. Canlsiuskerk te Nij megen een plechtige H. Requiemmis opgedra gen voor de zlelerust van wijlen prof, mr dr. J. v. d. Grinten. Verschillende professoren, o w de rector-mag- nlficus. de Senaat van bet NBC. en bijna alle corpsleden woonden den plechtigen rouwdienst bü. Naar wij vernemen, Is door den Minister van Economische Zaken en Arbeid op een desbetref fend door de CrUis-Zuivel-Centrale genomen besluit, en gelet op de tegen dat besluit door belanghebbenden Ingediende beroepschriften, besloten tot intrekking van de erkenning als zuivelproducent voor een drietal hier te lande gevestigde zuivelbedrijven, welke intrekking voor de drie bedoelde bedrijven is vastgesteld op resp. 3. 9 en 6 maanden, zulks in verband met overtredingen, welke door deze bedrijven ten opzichte van de naleving der Crisis-Zulvel- wet werden begaan. Deze overtredingen bestonden voor één on derneming in het afleveren van boter zonder merk en voor de belde andere ondernemingen In het plegen van fraude met de merken De beteekenls van den strafmaatregel van administratieven aard Is. dat de bedoelde be drijven gedurende de vermelde perioden zelf geen boter mogen bereiden. Van 's-Hertogenbosch. een Pontificale. IJ op bij welke plechtigheid tegenwoordig v H.H. HJI. Exc. Mgr. Jansen. Aartsbisschop Utrecht; Mgr. Lemmens. Bisschop van 1 mond; Mgr Kerkhofs. bisschop van Luik, van Roosmalen, bisschop van Suriname en Mgr Möllmann Vic. Gen. van het Haarlemsche diocees als vertegenwoordiger van Mgr. Aenge nent. Na deze Pontificale Mis en een kort opont houd in het Moederhuis werden H.H. H.H Ex- f éeHentles in een plechtige zitting van den Se naat der R.K. Handelshoogeschool ontvangen Om twee uur werd den boogen gasten in het Moederhuis aan den Ouden Dijk een diner aangeboden. Om vijf uur zou Mgr. Diepen een Pontificaal Lof opdragen onder hetwelk de Hoogeerw. neer Sanders, Deken van Tilburg een feestpredica- tle zou houden. Over heel de stad werd gevlagd ter verwel koming van het hooge bezoek en als teeken van meeleven met het feest dar Congregatie. Na de receptie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, vereenlgden allen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, aangeboden door het hoofdbestuur. De 22-jarlge B.. uit Tilburg, een zijner vrienden. 0 Wy houden ons overtuigd, dat indien een desgelyke motie in onze kringen was gesteld en aangenomen, ae door het -Volk" onder smaad en schimp als slap en opportunistisch ■ou zijn bedolven. Maar dit is bijzaak. Voor ons is hoofdzaak, dat de partijsecreta ris der S.D A.P. zelf gewaagt van een loons verlaging „door de omstandigheden niet ge boden." Maw.: hij erkent en aanvaardt loonsver- bgingen door de omstandigheden wél geboden. Maar waar blijven nu de motle-mannen. die ge houding hunner Gronlngsche partijgenooten in lijnrechten strijd achtten ..met de geheele politiek van de partij ten aanzien van de loons verlaging*-campagne der bezittende klasse?" Waar blijven de motle-mannen. die van hun partijgenooten verzet eischten tegen „iedere" verslechtering van de positie der arbeiders klasse’ En waar blijft de SDA.P zelf, die in strijd ■iet „de geheele politiek" van de partij met aitzondering natuurlijk van de politiek die ze in eigen huls toepast haar partijsecretaris de mogelijkheid laat veronderstellen van loons verlagingen „door de omstandigheden geboden. Niet verschoonbaar niet te gedogen, maar: (dioden. Als wy in bepaalde gevallen In loonsverlagin gen berusten, ze een enkele maal zelfs als bil lijk aanvaarden, dan is het woordenboek te klein om daaraan genoeg lieflijks aan ons adres Ie ontleenen. Maar nu de partijsecretaris in eigen persoon de mogelijkheid .van door de omstandigheden geboden loonsverlagingen erkent het oordeel daarover is een kwestie van waardeering eer der dan van beginsel dB hij daarvoor door bet „Volk" wel niet tot de orde worden ge roepen. Hier geldt het Latijnache spreekwoordQuod Beet Jovl non licet bovl: wat de een mag. mag de ander niet. De 27-jarige mejuffrouw E. V., wonende aan de Hooigracht te Lelden, ia tengevolge van gasverstikking overleden. Zjj werd dood in haar woning aangetroffen. was reeds veranderd om met te grooter vei ligheid den auto te kunnen van de hand «teen Woensdag Is onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den majoor van politie B. Hagoort. die tijdens de uitoefening van zijn functie als slachtoffer is gevallen van de ontploffing, die tn den nacht van Vrijdag op Zaterdag plaats had In een pand aan den Schiedamschen Singel te Rot terdam. De belangstelling hiervoor was niet alleen van de zijde der politie, maar ook van die van het publiek zeer groot. Overal langs den weg welken de stoet nam. stonden duizenden men schel» geschaard. Op de binnenplaats van het ziekenhuis Coolslngel werd te omstreeks 13 uur de stoet geformeerd. De gewonde majoor Boel- houwer, die nog in het ziekenhuis wordt ver pleegd. sloeg vanuit een serre het voorbijtrek ken van den rouwstoet gade. De stoet werd vooraf gegaan door een Inspecteur en twee agenten van de bereden brigade, daarop volg den de muaekvereeniging ..Hermandad", de zangvereemglng „Hermandad" en de vertegen woordigers van politie-organisaties. o. a. van den Algemefïien Bond van Politiepersoneel, den R. K Bond ,Bt Michael" en den Chr. Bond. De lijkwagen, waaraan cenlge kransen waren gehecht, werd gevo'gd door een speeialen wa gen voor bloemen en kransen In den stoet werden de omfloerste vaandels der verschil lende organisaties meegedragen. Allereerst bewoog zich de stoet naar de groote Paauwensteeg. waar eenlge minuten werd stil gestaan. om de kransen van het personeel van deze afdeellng. waaraan de overledene verbon den was. aan den lijkwagen te hechten. Bijna het voltallig personeel van deze afdeellng. stond ter zijde van het bureau ongesteld en bracht een eerbiedigen groet aan den overleden ma joor, waarna het zich achter den lijkwagen aansloot. Ook de vertegenwoordigers van de verschillende politiebureaus en politieposten, alsmede die van verschillende afdeelingen var het corps, sloten zich hier bij den stoet aan. Ongeveer de helft van het geheele corps volg de de lijkbaar, die omgeven werd door zes ma joors. die als Sllroendragerz fungeerden. Eep groote krans van het Bureau Groote Paauwen steeg werd door agenten gedragen. Ook was er een krans van de firma Roneo. in wier pand de ontploffing heeft plaats gehad en van het personeel en de hoofden van de slangenwagena die bij het uitbreken van den brand aanwezig waren. Op den weg naar de begraafplaats werd nog halt gehouden bij twee politiebureaus, waar de overledene vroeger dienst heeft gedaan. Ook hier werden kransen aangehecht en traden de putaties in den stoet. Ook op en bjj de begraafplaats hadden zich duizenden verzameld. In de kapel waren aanwezig de hoofdcom missaris met de commissarissen en tal van hoofdinspecteurs en inspecteurs De bui ge - meester, die Dinsdag een condoleance-bezoek aan de weduwe had gebracht, was door ambts bezigheden verhinderd tegenwoordig te zijn. Nadat de baar onder orgelspel was binnen gedragen en de politiezangvereeniging „Her mandad" zich had doen hooren. werd achter eenvolgens het woord gevoerd door den hoofd commissaris. den voorzitter der afdeellng Rot terdam van den Algemeenen Bond van Poli tiepersoneel. den heer Ponsen en majoor J. Boom namens het personeel van de Groote Paauwensteeg Zij allen prezen den overledene als een plichtsgetrouw politieman en een pret tige n collega Door de majoor-slippendragers werd de baar daarna grafwaarts gedragen. Onder treurmu ziek van de muziekvereeniging .Hermandad" zakte de kist in de groeve, waarna de om floerste vaandels een laatsten groet brachten. F en familielid dankte voor de eer, den over ledene bewezen. Te Vlaardlngen is Dinsdag de 13-jarige Geer- trulda v. Z wielen. die even een boodschap moest doen by haar grootmoeder, niet meer thuis komen. Haar opsporing wordt door de politie de ouders gevraagd. opgetogen over uw heerlijk werk en het is dan ook werkelijk superieur. Mgr. feliciteerde hem met dit kunstwerk en hoopte dat hij nog veel in de kathedraal tot stand zou mogen brengen. Het is de uitdrukkelijke wensch van den Paus, dat de kerkelijke traditie in eere gehou den wordt en het geeft daarom gerustheid, dat wij in onze nabijheid een jong kunstenaar heb ben. die zich niet aan het moderne afgeeft, maar met volle overtuiging de kerkelijke traditie wenscht te handhaven. Ik zal alles doen om zijn naam meer be kendheid te geven. Moge hij in de toekomst ons ter eere van God. nog veel kunstwerken schenken. De beer Bijvoet dankte Mgr. voor deze waar- deerende woorden en het bestuur van de ver eeniging voor de mooie opdracht, waardoor hem de gelegenheid wend gegeven om rijn kunstwerk in het openbaar in een kerk uit te beelden. Dan sprak nog de architect van de Kathe draal. de heer Cuypera. die 'den heer Bijvoet speciaal dankte voor het eigen karakter, dat hjj in de kathedraal door zijn werk behouden heeft. Woensdag werd te Nijmegen het honderdjarg bestaan van de Congregatie der Zusters van Liefdadigheid. O. L. Vrouw Moeder van Barm hartigheid op plechtige wijze gevierd in het Huis aan den Doddendaal De Zusters zijn sinds 1843 te Nijmegen geves tigd. eerst op de Houtmarkt en thans op den Doddendaal. waar zij onderwijs geven in ver schillende scholen voor lager onderwijs. Mon tessori- en Huishoudonderwys In de kapel, welke feestelijk versierd was. Werd een stille H. Mis opgedragen door den [Prior der Carmeiieten. dep Zeereerw. pater A. Wij ten burg Onder dese stille H. Mis werd door de Eerw. Zusters de plechtige vernieuwing der geloften gedaan. Vervolgens Tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus is benoemd de teereerw. seergel. heer dr. Th. Verhoeven, directeur van het Centraal Bureau voor Onderwijs ea Opvoeding te sGravenhage OB.M. pastoor der St. Franciscuskerk aan den Doddendaal een plechtige H. Mis in de kapel der Eerw Zusters opgedragen met assistentie van de paters Franciscanen L. A. J. Kliiken en J. W. Arlaens. Tijdens de H. Mis werden door de Zusters de Liturgische gezangen uitgevoerd. Na de H. Mis was er gelegenheid om de Eerw. Zusters geluk te wenschen met dit bijzondere jqpileum De Hoogeerw. Deken van Nijmegen. Mgr S A van Son. de Rector-Magniflcus der R-K. Unlversitelt. prof. dr. Titus Brandsma, en meerdere vertegenwoordigers van Katholieke sociale en geestelijke organisaties kwamen de Zusters gelukwenschen. Door de ouders van de leerlingen, door de leerlingen zelf en door de dames onderwijzeres sen werden bloemen en feestgaven aangeboden. Uit vele deelen des lands werden gelukwenschen gezonden..w.o. een telegram van mr. Ridder van Rappard te Den Haag, als inspecteur van het Voogdij- en Opvoedingswezen. In den middag werd door de paters Carmelie ten. die belast zijn met de geestelijke zorgen voor de Eerw. Zusters van den Doddendaal een plechtig Lof gecelebreerd, w.o. prof dr. Titus Brandsma de feestrede hield De Eerw Zusters hopen op Woensdag 14 Dec. as. een St. VincenUuskinderhuis te openen als doorgangshuis voor verwaarloosde en verlaten kinderen. Dinsdag vergaderde de Federatie der Werk- geversorganlsaties in het BoekdrukkerabedrUt te Utrecht v &n zestal voorstellen van bet district Am- gevolgde prijspolitiek, werd met groote TT-? derheld verworpen. Te Wychen bij Nijmegen werd het twintig jarig jongmensch A. v. O. aangerand terwijl hu met zijn meisje wandelde De dader, de acht- tlen-jarlge J. B.. werd herkend en eenige uren later gearresteerd HU bekende volledig en zal aan de JusUtleeerorden uitgeleverd. Behalve met de drie sociaal-democratische misleden te Amsterdam heeft zich ook bU ettelUKe Gronlngsche Statenleden van de 8.DAP bet geval voorgedaan dat zij vóór loonsverlaging van overheidspersoneel hebben gestemd. De loonsverlaging bU de Arbeiderspers zelf te drommel, als „burgerlijke" ondernemin gen de loonen van haar personeel verlagen, vaarom zouden wij het dan ook niet doen? ^len wU bulten beschouwing. De houding der ontrouwe Gronlngsche party- genooten had ontstemming gewekt. En op de jaarvergadering der federatie Gro ningen van de BD A.P. kwam de zaak aan de «de In de te Utrecht gehouden vergadering van den Ned RK Bond van Werkmeesters en ander toezichthoudend personeel ..St Joannes de Dooper" had de huldiging plaats van den Bonds voorzitter den heer R. ter Horst, ter gelegen heid van diens koperen jubileum als bezoldigd bestuurder. Nagenoeg alle afdeelingen hadden een verte genwoordiger gezonden, of door telegrafische gelukwenschen blijk gegeven in te stemmen met de waardeering. die aldaar tot uiting werd ge bracht, terwijl velen het zeiden met bloemen. Ook de zusterorganisaties lieten zich niet onbetuigd. Van den Centralen en ChristelUken Bond van Werkmeesters, benevens den Bond van Technisch en Opeichthoudend Personeel kwamen keurige bloemstukken met begeleidend schrijven In. terwUl laatstgenoemde zich boven dien deed vertegenwoordigen door twee be stuursleden. De R.K. Bond van Technici zond een waardeerend schrijven. Vermeld zij nog een hartelijke gelukwensch van den eersten Bondsadviseur. pastoor Brekel uit Zevenbergschenhoek Te ruim 13 uur nam de huldiging een aan vang met een welkomstwoord door den heer Le ij graaf. Eindhoven, waarna de heer Janssen. Venlo, in welgekozen woorden weergaf wat de jubilaris tn de afgeloopen periode beeft tot stand gebracht, in het belang van Bond en le den Spr. bracht ook den dank van de organisaties over aan mevr Ter Horst, voor de vele opoffe ringen zich getroost. Als stoffelijk blijk van waardeering werd den jubilaris een gouden horloge met dito ketting aangeboden, waarvoor alle leden hadden bijge dragen; aan diens echtgenoot* een zilveren ro zenbowl. namens de leden van het hoofdbestuur. De afdeellng Maastricht verraste met een prach tig product der Krtstal-Unle. Utrecht met een gevulde bloemenvaas en Breda met een fraaie bloemenmand Vele afgevaardigden voerden het woord. Ver meld zij nog een van waardeering getuigende rede van den Bondsadviseur. rector van Mackelen- bergh De Jubilaris dankte, ook namens zijn echtge- noote. voor de gebrachte hulde, welke een on gedachte verrassing was. Hij wekte de aanwezi gen op hun vertrouwen te blijven schenken aan de leiding, daar slechts dan met vrucht kan worden gearbeid aan de innerlijke en ulterlyke versterking van den Bond. met te Breda in garnizoen liggende, een tochtje naar deze plaats. Op de Groote Markt lieten ze den wagen een goed kwartier onbeheerd staan voor een bezoek aan een koffiehui». Toen ze bulten kwasn. was de wagen verdwenen. Daags daarna vond men te Putte een auto onbeheerd staan. D« bleek het eigendom te zijn van den TUburgenaar. Ook kwam uit, dat de Belgische grensbeambten een Neder- landachen auto den toegang tot Belgis hadden geweigerd, omdat de noodige papieren ont braken. De auto was nu spoedig weer in bet bezit van den goeden eigenaar De auto-dieven zjjn vermoedelijk Bij de plechtige viering van de uitwendige voltooiing der Haarlemsche Kathedraal heeft Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent den wensch uitgesproken, dat de verschillende Katholieke Vereenlglngen in ons Bisdom, zooals dat ook tn vroeger eeuwen ge bruikelijk was. zien zouden interesseeren voor de inwendige voltooiing van de Hoofdkerk van het Diocees speciaal door het verzorgen der verschillende Zij-Kapellen van de Kathedraal. Ingevolge dezen wensch heeft de Algemeene Nederlandsche Roomsch Katholieke Werkge- verrvercenlging besloten aan den Bisschop als geschenk aan te bieden: een nieuw Altaar in de Kapel, welke reeds door Monseigneur Gal lier zg. was toegewyd aan het Heilig Kruis In het begin van het vorig Jaar werd, in over leg met Zijne Hoogwaardige Excellentie en den HoogEerw aarden Plebaan, opdracht ver leend tot het maken van een ontwerp, en wel aan den bekenden Haarlemschen kunstenaar H. A. Bijvoet, die onder meer door tijn koste lijke Knilsweg-Statlez en door zijn heerlijke gebrandschilderde vensters reeds zooveel tot de inwendige versiering van de Kathedraal heeft bijgedragen. Gistermorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent het altaar plechtig ingewijd, waar na de bisschop een stille H. Mis opdroeg. Om 11 uur kwamen de leden der vereeni- ging bijeen in het Jeugdgebouw, alwaar de aanbieding van het altaar door den voorzitter plaats vond De voorzitter, de heer H. W. D. Hellebreker». memoreerde de totstandkoming van het altaar en merkte op. dat plebaan Westerwoudt hem indertijd mededeelde seer tevreden te zijn over het werk van den heer Bijvoet en vandaag hebben alle leden dit kunnen beamen Spr. bracht dank aan den Bisschop. dat hij de wijding van het altaar wilde verrichten en spontaan toezegde de eerste H. Mis aan dit altaar te willen opdragen tot intentie van de vereeniging. Men ontvangt de werkgeversvereenlglng. al dus spr niet overal even sympathiek U. Mgr.. heeft ons echter vandaag doen blijken welk een warm hart u ons toedraagt en wij zullen alles doen om uw belangstelling en steun waardig te zijn. In een dezer dagen te Nijmegen gehouden vergadering zijn ten aanzien van de hieronder genoemde leeningen. de volgende voorstellen goedgekeurd. Voor de 6 pet. le hyp. 30-jar. obligleenlng t/1 der EE.ZZ. Carmelitessen v h. Goddelijk Hart van Jezus. Moederhuis Düsseldorf: a. Ver laging van de rente tot 5 pet. voor den tijd van 2 Jaar. te beginnen met de coupon per 1 April 1933; b. Vrijstelling van de aflossingen voor de jaren 1932 en 1933; c. Als Trustee te ontslaan de Nationale Spaar- en Emissiebank en Inplaats I daarvatj te benoemen het Amsterdamsch Trus- I tee's Kantoor te Amsterdam. Voor de 7 pet. le hyp 10-jar. obligleenlng St. Josefstichttng, Berlijn-Charlottenzurg: a. Ver laging van de rente tot 5 pet. voor den tijd van 2 jaar. te beginnen met de coupon per 1 Maart 1933; b. Vrijstelling van de aflossingen voor de Jaren 1932 en 1933. Voor de 7 pet. le hyp. 10-jar. obligleenlng E.E. Z2. Carmelitessen V. h. Goddelijk Hart van Jezus. Theresia Kinderhuis te Neuss: a Verlaging van de rente tot 5 pet. voor den tijd van 2 jaar. te beginnen met de coupon per 1 November 1932. b. Vrijstelling van aflossing voor het jaar 1933 Voor de 1% pet. le hyp. 2O-jar. obligleenlng E.E. Z.Z. Carmelitessen van Jezus te Budapest rente tot 5 pet. voor den tijd van 3 jaar. te beginnen met de coupon per 1 Februari 1933 (Dit in afwijking van het oorspronkelijke voor stel. om de rente te verlagen tot 4 pet.); b. Vrijstelling van de aflossingen voor de Jaren 1932 en 1933 De sub 14 genoemde verlichtingen worden alleen verleend op voorwaarde, dat de Eerw Zusters volledig Inzicht aan de Trustees zullen verschaffen van hunne administratie en deze op zoodanige wijze zullen reorganiseeren als de Trustees dit verelschen. Tevens wordt als voor waarde gesteld, dat geen schuldbekentenissen meer worden geplaatst boven het huidige be drag der aflossing van bestaande alleen zal geschieden met toestemming van de trustees In het vervolg zullen de vergaderingen van obligatie houders te Amsterdam worden gehou den. MALANG. 33 Nov. (Aneta.) De auto van den stedehouder van Karangasam I Goestl Agoeng Bagoes Djilantlk la tuaschen Malang en Soerabaja tegen een grobak gebotst. De stedehouder en enkele leden van zijn ge volg zijn door glasscherven aan het gelaat gewond. Na te zijn verbonden hebben zü de reis naar Ball voortgeaet. Dinsdag, toen de knechten van den land bouwer Wolthuis te Vroomshoop met paard en kar naar het land gingen, viel door hét schom melen van de kar de 21-jarige H. B. van het voertuig en kwam onder de kar terecht. Met ernstige inwendige verbloedlngen is B. naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. BU een trainingsrit. welke door de wielrij- derselub Vitesse" te Nispen was georganiseerd, aan welken rit door 10 renners werd deelgeno men, is de renner P. van Zandvliet uit Rooeei.- daal juist voor de woning van den rUksveld- wachter Vogel te Nispen, komen te vallen, toen hy nog slechts *n 50 meter had te rijden om de finish te bereiken. Het slachtoffer werd met een zware hersenschudding en in bewus- teloozen toestand naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht. Uit voorzorg werd hem het H. Oliesel toegediend. Op 20 November is aan het Stille Strand te Schevenlngen tusschen de golfbrekers 35 en 36 gevonden een klnderlUkje van het mannelijk geslacht. Het lUk.ie was verpakt in een wlt- kartonnen schoenendoos, op defi bodem waar van zich een Duiteche krant bevond. terwUl het geheel in grauw pakpapier was gewikkeld. De Commissaris van Politie der afd. C te I Den Haag verzoekt leder, die terzake inlichtin gen kan geven, zich te melden aan het bureau zUner afdeellng aan het Alekanderpleln, Den Haag Te Bodegraven hebben de laatste dagen verscheidene Inbraken plaats gehad. Donderdag der vorige week werd Ingebro ken bU den veehouder B.. aan de Zuidzijde. Er werd niets bijzonders ontvreemd. Uit klee- dlng, welke werd achtergelaten, vermoedde de politie, dat de uitbreker. waarschUnlUk een ontvluchte verpleegde van een psychopaten- gesticht is. Van den man was echter geen spoor te vinden. Toch heeft deae zich na den Inbraak gedurende enkele dagen In deae gemeente schuil gehouden. want Zaterdag werd andermaal Ingebroken. thans bU den landbouwer K„ aan de NoordzUde. Hier werden eenige kasten overhoop gehaald en een heeren- costuum en een broek gestolen. In den nacht van Zondag op Maandag is een poging gedaan tot inbraak In de R. K. Kerk en de pastorie De ongewenaehte be zoeker»») beeft Qiebben) zich langs het Kerk hof toegang tot de Kerk weten te verschaffen. De deur werd, naar uit de spanen, die zijn achtergelaten, is gebleken, met breekijaers ge forceerd. Men slaagde er evenwel jilet in ze te openen. Ook de deur der pastorie bood Er wordt dan ook niets vermist. De politie, die thans de meaning is toege daan, dat een complot de gemeente onveilig maakt, stelt een uitgebreid onderzoek in. Dam was het woord aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. die met dankbaarheid ver vuld was jegens de werkgeversvereenlglng en zich daarom verplicht achtteThun altaar In te wijden. De schoone daad, die gij gesteld hebt is een vervulling van een mijner verlangens om de middeleeuwsche traditie te herstellen, dat de vereenlglngen hun eigen altaar in de kathedraal zouden hebben. Het Is een daad van diep geloof en diepen godsdienstzin. Ons katholiek geloof moet en is geroepen in onzen tijd om groote dingen tot stand te brengen Wij leven in dagen die her vorming met zich medebrengen en wjj hebben een groote rol daarin te vervullen. De katholieke werkgeveravereeniging heeft door de oprichting van een altaar de verwach ting gewekt dat zij aan die hervorming in ka tholieken zin krachtig wil meewerkeu. Uw voorzitter heeft gezegd, dat gij niet over al even sympathiek ontvangen wordt. Ik spreek echter den wensch uit, dat uw vereeni ging de sympathiek van het gansche volk zai krijgen. Door mij wordt de vereeniging bijzon der gewaardeerd. Ik heb de allerbeste verwach tingen. dat zij zal beantwoorden aan de taak, die haar, vooral in deze tijdsomstandigheden, is toebedeeld. God zal aan de leiders en leden de juiste inzichten geven in datgene wat In onsen tijd noodzakelijk is voor behoud der orde en rust in onze maatschappij. I Met Gods zegen kunt gij nog een groote rol in deze dagen vervullen en met den wensch dat een bijzondere zegen u geschonken moge worden, hoop ik. dat uw vereeniging in dit Bisdom moge groeten ea bloeien. ---„1 grens naar BelgM gevlucht- Pk nummerplaat i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5