Tarieven-ontwerp aanvaard Ruim 2741 K.M. in 121 uren RADIOPROGRAMMA De aardschokken PREMIE VOOR VAN NEK c 'J. G DONDERDAG 24 NOVEMBER TWEEDE KAMER Vrijdag 25 November 1932 Vrienden THEE GEHANDHAAFD van Stand van 4 uur 30 Verlaging bier-accijns Minister de Geer Defensie De R. A. L uitverkocht V er stand iger et „zesdagen- Renteloos voorschot verleend De sprints van tien aar ONWEER TE AMERSFOORT O. L. Vroawe-toren getroffen Accijns op bier BOTSING AUTOBUSSEN Negen arbeider* gewond De stand van 1 aar TWEEDE KAMER Rantsoeneering spreektijd BINNENSCHEEPVAART De juweelendiefstal bij dr. Philips Betere vrachtverdeling Cor Wals, die gedoodverfd wordt als de toekomstige zesdagen-,,koning” De geheele bait thans terecht. Verdachte M. weder in arrest .DE HUISVESTING VAN HET PERMANENTE HOF DE GOEDERENRUIL MET DUITSCHLAND Een concreet voorbeeld Schatkistpapier Verwonderlijk is, dat zelfs thans nog stryd met den geest Ouchy wordt gezien Een opgave van hetgeen de deel nemers aan de Zesdaagsche in dit tijdsverloop verorberen Het epicentrum d*eM- maar te* ltt- tecKen Sterk besnoeid Wat er in zes dagen o.a.^ gegeten ufordt wy zyn Woensdagavond om zeven uur een kijkje gaan nemen in de keuken. Wals de a.s. koni/ig”? u 5. kleiner worden. Den Haag. 23 November 1932 I Het reeds reeds Hl v< premie aan Klaas van Nek 2. 5. Nadat londer hoofdeiyke stemmi 8. het zal morgen een goede dag zijn ijes en Wy- By de Tweede Kamer is ingekomen een wets- O regelen ter bevordering van een zooveel moge- lijk evenredige vrachtverdeeling In de binnen-1 scheepvaart. van aan de vijfduizend door toch wezlge rijders en schijnbaar Is besloten om even uit te puffen. Wie spreekt er nog van sport? 7. Bij de inschrijving op ƒ85 mlllioen schatkist papier werd Ingeschreven voor 125.33S.000 en toegewezen ƒ55 mlllioen. 5. 7. AI R< pen. bleek het quorum niet meer aanwezig. 38 leden stelden zich aan de zijde des voor zitter». 19 waren het eens met den heer Drop. We kunnen dezen laatsten leden niet geheel worden krijgen deze' luidt 1. Het want een door gaan, Ml ke do V< 1 ■V De Tweede Kamer heeft besloten, den spreek tijd in eersten termlja bij de algemeens beraad slaging over de suppletoirs begroeting voor 1932 inzake credletverleenlng ten behoeve van de haringdrijfnetvisscherij te bepalen op ten hoog ste twintig minuten per spreker. 1. Piet van KempenPijnenburg, op 2 ronden 3. RauschHuertgen. op 3 ronden 3. Charlier—Deneef. op 4 ronden BraspenningWals. Wamt» V—Broccardo. op 10 ronden. GoebelSchorn Dinalev. d. Heijden op 11 ronden. Jan van KempenBogaert De renners echter trekken zich er niets van aan. Zij sparen zich voor de sprints van twee uur, naar het schijnt, en voor een eventueele jacht, welke daaruit zou kunnen voortvloeien. Een premie van 75 voor het koppel, dat het eerst een ronde uitloopt, is voor Goebel— Schorn. Bulten schijnt het een janboel te zijn. Te oordeelen naar mededeelingen van den pers commissaris, staan voor de deur van het ge bouw eenige honderden menschen, die van Eindhoven. Tilburg etc. gekomen zijn, voorzien van een geldig plaatsbewijs en wegens bet ver bod van de brandweer niet binnen mogen. Her haaldelijk trachten deze menschen zich met geweld toegang te verschaffen, hetgeen echter niet gelukt. Woensdagnamiddag om 4 uur 30 brak onver wachts te Amersfoort een kort onweer los met zeer hevigen beglnslag. Hierbij Is de O. L Vrouwe toren getroffen die over twee bliksemafleiders beschikt. Op den z.g. speelzolder werd de geheele electrische installatie uiteengeslagen, evenzoo de electri sche meter aan den voet van den toren In de winkels en huizen aan denselfden ka bel gelegen sprongen tot op grooten afstand de aangestoken lampen. Zooals bekend werden Woensdag 18 dezer uit de voorlooplge hechtenis in het Huls van Bewaring te Den Haag ontslagen de drie Oos tenrijken H., D. en M. die sedert 8 Augustus j.l. in bewaring waren gehouden als verdacht van den diefstal van juweelen en goud ten nadeele van de fam. dr. Ir. Philips aan de Van Hogenhoucklaan te Den Haag, op Zon dagmiddag 34 Juli te voren gepleegd tot een totale waarde van ongeveer twee honderd dui zend gulden. Zij werden Donderdag 17 deser als vreemdelingen zonder middelen van be staan over de Belgische grens gezet, doch M. werd Zaterdag 19 November wederom door de politie te Den Haag opgemerkt. Dinsdagavond JJ. werd M. overvallen toen hij een bepaald pand te Den Haag verliet. Hij werd in het bezit gevonden van alle juweelen en verdere sieraden, terwijl bij huiszoeking in het pand ook de gestolen duizend gouden En- gelsche ponden werden aangetroffen. Al het gestolene. dat na de inbraak diep on der den vloer in het laatstbedoelde pond was begraven, was door M. thans opgegraven met de bedoeling om bet naar bet buitenland te brengen. De thans in beslag genomen bult is geheel compleet. Het spreekt vanzelf dat M opnieuw in ver zekerde bewaring is gesteld. als volgt: Van Kempen—Pijnenburg 558 punten. Op 3 ronden:. Rausch—Huertgen 195 punten. Op 5 ronden: CharlierDeneef 365 punten. WambstBroccardo 51 punten. Op 6 ronden: Braspenning—Wals 168 punten. Op 14 ronden: DinaleVan der Heijden 182 punten. GoebelSchorn 130 punten. Op 15 ronden: J. v. KempenBogaert 290 punten. Peix rijdt nog steeds alleen. Verschillende premies worden uitgeloofd, o. a. door bet publiek van de Zuidelijke zittribune een premie van ƒ35.10 (dat dubbeltje is waar schijnlijk voor het zegel), welke in de wacht wordt gesleept door Jan van Kempen, die de zen avond wel bijzonder op dreef is. want ook 100 gulden worden door hem geïncasseerd De Ufa-premle. twee gouden sigarettenko kers. ter waarde van 500.verhuizen naar de colberts van den grooten Piet en den tan- gen Jan. Het is thans betrekkelijk kalm. Althans op de baan. Op de tribunes roeren de toeschou wers rich geducht, want zjj nemen met deze kalmte geen genoegen. zes zesdaagschen in een seizoen, als het er niet meer zijn. De drie premies zijn voor Dinale. Jan van Kempen en nog eens Jan van Kempen De vrjjzinnig-democraat mr. OUD was ver standiger en zocht zijn kracht meer in 1 aan voeren van bezwaren tegen de verhooging van de rechten op de drie bovengenoemde artike len op grond van de schade, die zij aan pro ducten of consumenten zal toebrengen. Ten aanzien van de verzwaring van den sulkerac- cyns voorspelde mr. Oud evenals dr. Biere nia, die een vrijwel gelykgedard betoog hield inkrimping van het verbruik en mitsdien tegenvallers bij de opbrengst. Of dit nu niet al te somber gezien is de verhooging be draagt 5 cent per KG. kan men zich te recht afvragen. Rechts stemde voor, al was ook daar natuur lijk niet de minste geestdrift. Zoowel dr. KOR TENHORST als de Christelijk-Historische af gevaardigde RUTGERS VAN ROZENBURG ga ven te kennen, dat zij het ontwerp in zijn oor- spronkeiyken vorrt eigenlijk prefereerden, ter wijl degene, die tot de wijziging de meeste aan leiding gaf, met zijn verzet, dr. COLIJN. even min enthousiast was, al vond hij de wijziging in verband met Ouchy natuurlijk een vooruitgang. Dr. KORTENHORST vroeg van den Minis ter een nadere verklaring over de al eerder toegesegde technische herziening van het ta rief. H|j wenschte en zeide dat met een na druk, waaruit kon worden afgeleid, dat van die toezegging de steun der Katholieke fractie af hing dat de Minister zélf nog In het laatste jaar van zijn ambtperiode met deze herziening bij de Kamer komen zou. En h(j kreeg inder daad die toezegging Minister de Geer zal zor gen dat vóór 1 Juli een ontwerp by de Kamer is Ingediend. Of dit ontwerp echter naar den zin van alle leden zal zijn, trekt hy reeds thans In twijfel. En inderdaad werden terzake van een technische herziening hedenmiddag al op merkingen gemaakt, waarin de vrijhandelaars en de fneer beschermingsgezlnden geheel ulteen- loopende denkbeelden bleken te koesteren over de bjj die herziening te volgen methode. De verhooging van den sulkeraccijns verde digde Minister DE GEER met de opmerking, dat voor de andere reeds eerder aanbevolen heffingen geen meerderheid verondersteld mocht worden. Tegen dr. Colljn's pleidooi voor een zwaardere tabaksbelasting voerde de Mi nister het argument aan. dat hem reeds nu zoon geweldige storm van protesten bereikt, dat hij zich wel eens afvraagt: „Heb ik nu zoon ontwerp ingediend of niet?” Trouwens, om dezelfde reden de protesten der indus trie nam de beer Colijn zelf tijdens zijn Ministerschap in 1934 den sigarenaccijns terug. (Avondvergadering) De defensiebegrooting geeft de Tweede Ka mer altijd aanleiding tot een debat, waarin het wel héél groote vraagstuk van de ontwapening omringd wordt door kwesties van dikwijls aller- ondergeschiktsten aard. Het ontwapeningsplan- Hoover naast de positie van een Nederland- schen „mr. zwaardveger" is een contrast, dat in menige redevoering voorkomt. Eerlijk gezegd hebben de renners het wel ver diend. Allen zijn ze doodop, alleen Wals ver toont geen spoor van vermoeienis. Die Cor is een kranige rijder, volgens Viel, de bekende Franschen manager, die het koppel Guimnre- tiéreBroccardo, dat de Berlijnsdhe Zesdaag- sche won. verzorgd heeft, volgens Viel is Cor Wals de beste rijder, in Amsterdam aanwezig, en de toekomstige Zesdagen-koning. Wij willen dit niet gaarne geheel en al on derschrijven. maar het is een feit, dat ondanks den achterstand WalsBraspenning uitstekend rijden. Zoowel Cor als de Bras kunnen na deze Zesdaagsche heel wat hoogere gages bedingen Wat hij nu heeft gekregen is voor een negen- tlen-jarigen jongeling al niet mis. Wij weten ten minste heel wat jongelui van dien leeftyd. die niet dat bedrag hebben, wat Cor hier per dag verdient. Maar die jongelui zijn ook geen zesdagen rijders In het 131e uur zijn afgelegd 42.660 KM. Het is dus hard gegaan. Het totaal aantal KM. tot op heden bedraagt 2741. De laatste sprint van de Hollenkamp-premie wordt verreden. Het totaal resu'taat is. dat de prijs van 350 gulden door van Kempen-Pijnen- burg in de wacht wordt gesleept, terwijl Wambst-Broccardo 200 gulden, op hun reke ning geschreven krijgen Een haard ter waarde van 100 gulden is voor de combinatie Jan en Piet (van ouds bekend). De groote koude staat nog voor de deur, dus ze kunnen er reeds dadelijk pleizier van heb ben. De laatste sprint had tot resultaat, dat in het totaal klassement de twee gouden horlo ges ter waarde van 400 gulden, uitgeloofd door de firma van Houtcai en de K. L. M.. in de vestzakken terecht komen van Jan van Kem pen en Bogaert. HILVERSUM, 296 M. 8 U. VARA Gra- mofoonmuziek VPRO. 10 u Morgen wijding. VA RA. 10.15 De Notenkraker» 3..V. Daaf Wins; 11.15 Onze keuken door P. J. Kers; 11.45 Jan Lemaire draagt voor. A.V.R.O. 12 u. Omroeporkest oJ.v. Nico rreep; Tusschenapel van pxmofoonmu- aiek; 2 u. Causerie 230 Kovacs La joe eo rijn orkest, tuaschenspel van gramofoon- m uziek V A R A. 4 Klein-orkest Jjv Paul Du chant; 4.50 Na schooltijd 5 .30 Klein -orkest o.l.v. Paul Duchant; 6.40 itusland door Dr J. Presser; 7 u Orgel «pel; 730 De Flierefluiters oir Hugo de Groot. V.P.R.O 8 u. Cursus; 8.30 Con cert; 9 u. Cursus; 9 30 Concert; 10 u Persberichten van het Vrijzinnig Gods dienstig Persbureau; 10.05 Persberichten van het Persbureau Vaz Dl as te A’dam; 10 15 J. Kuit: Kinderboeken. VARA 11 u. Dr. B. Premsela; 11.15 Morse-tljdsein; 11.20 Oramofoonmuzlek BRUSSEL, 509 M 12 20 Concert door het Klein-orkest van het N.I.R. oJ v. P. Leemans; 1.30 Oramofoonmuzlek; 5.20 Con cert door het Oxnroepsymphonie-orkest o.l v. Arthur Meulemans; 6.35 Oramofoonmuzlek; 7.20 Gramofoonmuzlek; 8.20 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Frans André. 10.30 Oramof oonm uziek KALVNDBORG, 1153 M. 2 u. Omroep- harmonie-orkest oJ.v. Launy Oröndahl; 730 Veel wordt er den laatsten tijd gesproken over goederenrull met Dultschland Spaarzaam zijn evenwel de berichten over concrete voor beelden. waarbij de goederenrull tot stand ge komen is en waarbij aldus onze export wordt bevorderd. Zooveel meer verheugt het te kunnen inede- Nadat zonder boofdeiyke stemming waren aanvaard de Middelenwet en de Hoofdstukken II iHooge Colleges van Staat). Vila (Staats schuld) en xn (Onvoorziene Uitgaven) der begrooting. wilde President VAN SCHAIK ook nog bet was bij zevenen en de Kamer was al vrfl leeggestroomd beginnen aan het ont werp tot steun aan de haringdrijfnetvisscherij. Het is zoover echter niet gekomen. De soriaal-democraat DROP diende een voor stel in. om eerst morgen (Donderdags dit on derwerp aan te vatten. En nadat door lang bellen alle restantjes van de honderd leden uit de frrileróbé W W W tnyeengmw- jptitwerp totvaststetog een ware-reidstagluseehen-rie liefhebbers en de politie plaats. Na vijf kwartier is het peleton bijeen. Pij nenburg spreekt even tegen de m de baan aan- Een gistermorgen uit Uccle bij Brussel ont vangen schrijven is geheel in overeenstemming met deze plaatsbepaling. nJ. richting van Uccle uit gerekend: Noord-Oost. afstand ongeveer 120 K.M. Als begintijd der registreerlng geeft Uccle op: 23 u. 37 mln. 133 sec. De begintijd te De Bilt. In het voorlooplg bericht van Zondagnacht opgegeven als 23 u. 37 mln. 5 sec. bleek bij nauwkeurige uitmeting der diagram men te zijn 23 u. 37 mln. 4.0 sec., dus ongeveer 10 seconden vroeger dan Uccle. overeenkomende met een afstandsverschll van ongeveer 60 K.M. Wat de opgegeven berichten uit Dultschland betreft, zoo zijn de gegeven begintijden van Jena en Heidelberg in goede overeenstemming met: epicentrum Noord-Oostelijk Noord- brabant. doch door een onjuiste interpretatie van het verdere deel van het seismogram moet de door Jena berekende afstand té klein zijn uitgevallen en ook de richtingsbepaling was niet geheel juist. Nu Is bij naburige aardbevin gen de bepaling van het epicentrum uit de waarnemingen van een enkel station dikwijls zeer lastig en kan aanleiding geven tot ver gissingen. vooral wanneer, zooals in dit *e- val. de dlagramuitslagen te Jena. dat op onge veer 400 KM. afstand van het epicentrum is gelegen, vrij klein geweest zullen zijn. in breeder kring gerekend had. Men herinnert zich, dat de Minister thans de tariefsverhoognig geschrapt heeft voor alle goederen, die hier te lande worden geproduceerd. Zelfs werd heden nog de post: bron- en mineraalwateren uit het ontwerp gelicht, omdat er ook Nederlandsch bronwater bestaat. De baten, die de bewlnds man tengevolge van zijn toegeven aan de wen- schen der tegenstanders van het oorspronke lijk ontwerp derft, put hij thans uit 20 op centen op den sulkeraccijns. Het verwonderlijke nu Is. dat er zelfs thans nog afgevaardigden zijn we noemen dr. Bie- rema en den heer Ijzerman die strijd met Ouchy met den geest van Ouchy dan blijven zien. Zij zijn op dit punt zóó overgevoe lig. dat zij zelfs de verhooging van de rechten op goederen, die hier niet worden geprodu ceerd en dus in het geheel niet voor bescher ming in aanmerking komen, niet in den haak achten, terwijl notabene het verdrag van Ouchy de heffing van zuiver fiscale rechten op goe deren. die het land van heffing zelf voort brengt, nadrukkelijk toestaat. De sociaal-demo- cratische vrijhandelaar a outrance licht zijn betoog toe met de al buitengewoon theoreti sche spitsvondigheid, dat de verhooging met 3 pCt wel eens een productie zou kunnen stimuleeren van de artikelen, die men vroeger hier te lande niet voortbracht. Daarbij dient dan nog in aanmerking genomen, dat veruit net grootste percentage van de opbrengst zal komtn van de opcenten op tabak, thee en benzine, producten, die hier te lande niet eens gepro duceerd kunnen worden. Het betoog van den heer IJZERMAN mag dan ook als een typisch voorbeeld beschouwd worden van de mate, waarin een stokpaardje zijn berijder vermag mee te sleuren. we er te i we er een kostbaar brenoi een leegte, die voor menigeen nooit en voor anderen slechts heel lana- zaam is te vullen. v Na liefde is vriendschap het schoonst, dat een mensch wordt ae- geven. y Hebt ge een vriend, houd hem in waarde! Tusschen die zeer ulteenloopende grootheden In de beraadslagingen dringt zich sedert eenige jaren de noodzaak van bezuiniging, welke dit jaar tot een vermindering van dit begrootlngs- hoofdstuk met niet minder dan 754 mlllioen geleld heeft. Al naar gelang de beeren voor stander ot tegenstander van eenzijdige ontwa pening zijn, beoordeelen zy natuurlyk de méri tes van een dergelyke besnoeiing. Zegt bijvoorbeeld de sociaal-democraat van ZADELHOFF dat zy de moeite niet waard is, degenen, die het nut van een behoorlyk toege rust leger niet In twjjfel trekken, staan tegen over haar uitermate sceptisch. Het had nog erger kunnen zyn, troost de Vryheldsbonder Mr. VAN RAPPARD zichzelf; maar als men nagaat, dat sedert 1921 de begrooting van de fensie met niet minder dan 41 mlllioen is in- gekrompen. moet men zich met generaal DUY- MAER toch wel afvragen, of niet de grens het toelaatbare is overschreden en of niet goedkeuring van dit bezuinigingsingrypen voorwaarde verbonden dient, dat, zoo spoedig het even kan, de thans ontstane achterstand moet worden ingehaald. Wat de marine be treft, was b.v. twee Jaar geleden nog voor nieuwbouw ruim 10 mlllioen uitgetrokken en thans ruim 1 mlllioen. En wat de minister ten aanzien van de landmacht met de reorganisatie der vredessamenstelling van de wapens en dienstvakken van plan is. heeft maar zeer ge- deelteiyk de goedkeuring van degenen, die hem overigens steunen willen. Generaal Duymaer b.v. zag hier groote nadeelen. De concentratie van de opleiding, doordat men de dienstplich tigen van 8 regimenten bU de overige 16 regi menten wil doen oplelden, komt neer op een afvloeiing van beroepskader, die wel eens vol gens den anti-revolutlonnairen deskundige zeer nadeellg zal kunnen biyken. Ook de heer van Rappard vraagt zich af, hoe de Minister later den achterstand weder denkt in te balen. Want dat is wel het typische van bezuinigingsmaat regelen op het defensie-hoofdstuk, dat, wat eenmaal prijsgegeven is. nooit meer terugkomt De bescheiden afmetingen van onze weer macht zyn voor een defaitist als den sociaal democraat Van Zadelhof! juist een argument, om haar maar geheel af te schaffen. Het helpt allemaal toch niets en daarom doen we beter, onze milüoenen in den zak te houden of ze voor een ander doel te besteden. Dat is het of- fideele standpunt van de B. D. A. P.. aldus deze afgevaardigde tegen degenen, die op andere meeningen ook in den boezem van zijn eigen party wezen. Wy weten dit en het wordt waariyk saai, het steeds weer opnieuw met de zelfde sombere afgezaagde argumenten te hoo- ren toelichten. Maar is niet het feit, dat ter zake van het defensie vraagstuk zelfs binnen de S. D. A. P. verschillende vooraanstaande per sonen een afwykende meening hebben, een be- wys. dat de eenzydige ontwapenaars schrome- lyk overdrijven, als zy zeggen, dat de meerder heid des volks achter hen staat? In dit verband twyfelt de C -H. afgevaar digde TTLANU8 of by eventueele mobilisatie de bezetting van de stellingen wel voldoende gegarandeerd is. wanneer de opheffing van één regiment onbereden artillerie dóórgaat Op dit punt wilde deze spr. door den «Minister wor den gerust gesteld, alvorens zyn eindoordeel over de begrooting te geven. Ook de A.-R. oud-minister VAN DIJK was niet zeker van het vlotte verloop eener mobili satie, Indien 's Ministers bezuinigingsplan zou worden doorgezet. Drong de soc -dem. koloniale deskundige Ir CRAMER wederom op een betere verdeeling van de vlootkosten tusschen Nederland en Indië aan. de communist DE VISSER gaf een ver heerlijking van de Sow jet-Unie als bolwerk van den vrede, verheerlijking, welke alleen door een enkeling op de tribune au serieus genomen wordt, en de C. H.-plattelander de hee. BAK KER klaagde over de maar matige ontplooiing van het vooroefeningen-tnstltuut. Om 10 minuten over 3 werd, op verzoek van den soc -dem heer K. TER LAAN de vergade ring verdaagd. en al ongelyk geven. Het antwoord van den Minister op het eindverslag was nog pas zeer kort binnen. Het was bovendien al vry laat en behalve de heer Drop waren er nog meer leden, die een en ander over het ontwerp wil den zeggen. Als de heeren zelf nu voortaan hun spreeklust eens eenlgermate contlngentee- ren, zou de noodzakelykheid van ’s middags en 's nachts zoo lang door vergaderen belangryk De chef-kok was zoo welwillend ons een op gave te verstrekken van de ;n zes dagen ge- wooniyk opgegeten groenten, vruchten, vleesch- soorten etc. En tevens van de dranken. Wy laten dit lijstje hier volgen, opdat men een inzicht krijge van het ontzaggeiyke werk, wat door deze vyf koks, die by alle zesdaag schen aanwezig zyn. in orde wordt gemaakt Wel maken wy er den lezers op attent, dat door deze keuken niet alleen de renners, doch ook de verzorgers gevoed worden. Hier gaat-te dus: In zes dagen 3000 eieren; 180 kippen; 300 KG vleesch; 900 sinaasappelen; 1800 cadetjes en 100 groote brooden; 1300 flesschen bier voor zoover het Amsterdam betreft. In Dortmunl (denk aan het overheeriyke Dortmunder bier) gewoonlyk 2000 flesschen; verder mineraalwa ter; wyn Xroode en witte); vermouth etc., 150 KG druiven; 55 bussen ananas voor compote en per dag 60 tongetjes; 60 liter melk; 15 pond macaroni; 12 doozen pudding; aardappelen worden niet veel gegeten, wel véél spaghetti HUIZEN, 1875 M. N CR.V. 8 u. Schrift lezing en meditatie: 8.15 Morgenconcert; 1030 Morgendienst door De. B. J. C. Rlen- ders; 11 u. Harmoniumconcert door Snyders: 13 u. Politieberichten: 13.15 Zang-recltal: 1 u. Concert; 3 u Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.30 gedeelte uit Rigoletto. Verdl: 3.30 Harp- recitai door Phia Berghout: 4.30 Gramo - (oonmuzlek: 5 u. Botanisch halfuurtje: 5.30 Jeugdige amateurfotografen; 6 u W. Rlp Jr.: De boerenjeugd; 6 30 A. J. Her- wlg: 7 u. Literair halfuurtje; 730 Politie berichten: 7.45 Orgelbespeling: 8 30 De Haarlemsche Orkest V er een 1 ging 0-1 v Frits Schuurman; 8 30 Orkest. 9 u.Cause rie; 10 u. Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas: 1030 Qramofoonmuzlek. Door aanvaarding van een amendement-Kor- tenhorst met 87 tegen 23 stemmen heeft de wet nog deze wyziging ondergaan, dat niet 30. maar slechts 15 opcenten op den accyns en het compenseerend Invoerrecht op bier worden geheven. Het liberale amendement, om de thee geheel uit het ontwerp te lichten, werd met 50 tegen 41 stemmen verworpen. Wél be stand in Katholieken en Christeiyk-Histori- schen kring sympathie voor dit denkbeeld, maar de heeren Kortenhorst en Feber hadden reeds een geiykluidend amendement ingetrokken, omdat zy meenden, dat de kwestie van de invoerrechten op Indische producten beter in het zuivere kader van de toegezegde tariefsherziening behandeld kan worden Mi nister De Geer achtte trouwens het amende- ment-Knottenbelt beslist verwerpeiyk Het is voor hem wel heel moeUyk, om aan de noo- dige middelen te komen! De wet zelf is ten slotte met 50 tegen 41 stemmen aangenomen. sigartten Turmac. Wat renners toch veel te rooken. na deze zesdaagsche hebben ze genoeg voor een jaar. Hoe komen byvoorbeeld v. KempenPynen- burg van die sigaretten af, want zy rijden wel Gisteren ontving het Meteorologisch Institant berichten oil Uden. Oss en Venray over daar gisternacht om half vier en om 4.40 uur ge voelde aardschokken. Beide schokken zyn gere- ristreerd ie De Bilt om 3.M en 4.20 uur van Greenwich) of 338 uur en 4.40 (Amsterd. tyd), dus geheel In overeenstemming met de waarnemingen. De aardschokken zyn ook te Heerlen gere gistreerd. de eerste sterker dan de tweede Het zyn biykbaar na-bevlngen van de aardbeving van Zondagavond 11.56 uur; zy bevestigen de juistheid van de uit de waarnemingen te De Bilt afgeleide plaats van den oorsprong Noord- Oostelyk Noordbrabant. bordje „uitverkocht” stond gisteravond van zes uur af aan de deur en desondanks ver dringen zich nog honderden menschen voor het R. A. I.-gebouw. De renners zyn reeds vroeg in touw. 50.van de Cinema Parisien wordt gewonnen door, Cor Wals. Van Houten is weer in de R.A.I.. want de premicstroom van deze uiterst sportieve firma, die reeds avond aan avond tallooze premies heeft uitgeloofd, vangt weer aan. Tien doozen kixe bonbons zyn voor Charlier. Pijnenburg wint een premie van 25 gulden, eveneens aan geboden door deze firma. En hetzelfde bedrag van dezelfde firma, verreden in een nieuwen sprint over tien ron den, wordt na schitterenden spurt van Pijnen burg weer door hem ingepalmd. Een derde pre- deelen, dat de N.V. Waterleiding My. voor de Provincie Groningen hierin is geslaagd. Deze My. heeft voor den bouw van haar bedryf voor een groot bedrag aan gegoten yzeren buizen (welke in ons land niet worden gemaakt», ge kocht van het Duitsch-Pransche Buizen Syn dicaat. Voor het deel dat door de Dui'sche ta- brieken zou worden geleverd, werd bedongen, dat voor een geiyk bedrag aan Nedenandsche producten naar Dultschland moest worden uit gevoerd en dat deze uitvoer onafhankelyk zou zyn van de toewyzing van deviezen. Na een langdurige gedachtenwisseling verleende ten slotte het Landesfinanzamt als Stelle fuer Devisenbewlrtschaftung te Dusseldorf toestem ming tot de uitvoering van de bedoelde rege ling. onder aanwyzing van bepaalde export goederen. Deze zaak werd in handen gesteld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veenkoloniën te Veen dam. die zich gaame bereid verklaarde de uitvoering van deze regeling op» zich te nemen. Met betrekking tot de flnancieele afwikkeling kwam genoemde Kamer overeen, dat de Duitsche importeurs hun betalingen zullen verrichten op een spe ciaal voor dit doel geopende rekening by de Duitsche leveranciers der buizen. Deze maken telkens, nadat een zeker bedrag is binnenge komen. dit bedrag over aan een door de Kamer van Koophandel genoemde bank in Nederland. De Kamer van Koophandel zorgt aldus voor de betaling aan de Nederlandsche exporteurs. S Op initiatief van de N.V. Waterleidina MUl-J voor de Provincie Groningen is hiermede eer* regeling tot stand gekomen, waarmede de N* -* derlandache exportbelangen ter zeerste «UnM gebaat. DEN HAAG, 23 November 1932 Het is voor Minister de Geer geen lichte taak, het terzake van zyn bekend tarieven-ontwerp de linkerzijde naar den zin te maken. En te recht plaatste hy in den aanvang van zyn be toog dan ook de opmerking, dat hy na zyn oc- langryke tegemoetkoming, welke een gevolg was van de groot opgezette actie vanwege de aoogenaamde strijdigheid met Ouchy, op steun De Eerste Kamer heeft Dinrdagavond een kort debatje gehouden over het rentelooze voorschot door Nederland aan de Camegie- stichting te verstrekken voor verbetering van de huisvesting van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Professor de Savomin Lohman bestreed het voorstel dat In de Tweede Kamer zonder eenig debat werd goedgekeurd. Hy achtte het ver keerd, dat wy. terwijl we zelf sterk bezuinigen, tonnen beschikbaar stellen voor den Volken bond. die allesbehalve den indruk maakt van zuinig te zyn. De professoren Anema en van Embden, als ook Mr. van Lanschot en Mr. Mendels kwa men echter tegen de critlek van den C H - hoogleeraar in het geweer, zoodat Minister Blokland niet al te veel moeite had om ten slotte het ontwerp zhs. aangenomen te krij gen. woord wordt veel misbruikt hoeveel echte vrienden heeft mensch. Hoevelen zijn er, die dik en dun met iemand mee hem niet alleen in vrooliike oogenblikken, maar ook in tijden van neergang hun sympathie, hun huln hun hartelijkheid schenken. V’ Vroolijk te zijn met de vreugdiaen is geen kunst, is ook geen verdienste- met goede hoeda nigheden kan zelfs op lafheid gaan lijken, maar een vriend zijn feilen toonen is de beste dienst, dien men iemand kan bewijzen. n Vrienden, hoeveel denken we hebben en hoe weinig bezitten in feite. Vrienden T goed, een vriend te verliezen De bel luidt ten teeken. dat de sprints van 10 uur verreden worden. De eerste sprint is voor pynenburg, onmid- deliyk hierop neemt Braspenning met behulp van Wals een ronde, de tweede sprint is voor Piet van Kempen, nu zyn het WambstBroc- Vardo, die een ronde inloopen. De derde sprint is voor Wals en weer gaan er eenige koppels vandoor. Rausch-Huertgen nemen een ronde terug. CharlierDeneef nu en weer kunnen we het niet byhouden. De vierde sprint te voor Charlier. Wambst valt in de bocht en te voor eenlgen tyd uit den strijd. Van Kempen Pynenburg trekken er nu tusschenuit en daar het peleton hen niet achterna gaat, ge lukt het den Hollanders gemakkeiyk de ronde I te nemen. Steeds wordt er gejaagd, onbarmhartig trek ken de Dultschers. de Hollanders, de Fran- schen en de Belgen er tusschen uit en het pu bliek, dat waar voor zyn geld krijgt, schreeuwt, dat het een lieve lust te. De eenlgen, die zich aanvankelyk rustig hou den. zyn van Kempen-Pynenburg, maar dit haalt hun menig fluitconcert op den hals. Wals is weer in de baan en neemt onmiddel- iyk een ronde, dat te zyn antwoord op de vraag of hy zich bezeerd heeft. Van Kempen en Pynenburg gaan er vandoor. Daar hebben de toeschouwers op gewacht, nu kunnen ze elndeiyk hun keelen schor schreeu wen en voor de fabrikanten van salmlal beetjes. Nauwelyks in Tiet peleton gearriveerd begin nen de Hollandsche „konlngen" aan hun twee de ronde. Naast ons in de loge hebben wy een stel Brabanders gekregen, die lederen keer, dat Pyn uitloopt, te keer gaan alsof hun leven er van af hangt. Volledigheidshalve vermelden wy nog even, dat de vyfde sprint voor Wambst was en de zesde voor Deneef. Opmerkelyk te de groote vechtlust van het koppel Wals—Braspenning, dat zeer frtech te. in tegenstelling met Rausch Huertgen en Charlier—Deneef. die het tempo lastig schynen te kunnen volgen Om van de anderen, die meerdere tonden by de leiders ten achter zijn, maar niet te spreken. De Jacht Is hevig en zelfs van Kempen—Py nenburg lyken ons moe, hetgeen ook geen won der mag heeten. Wanneer wy na een uurtje denken, dat de kalmte eenlgszins te Ingetreden, gooit Broc cardo weer roet in het eten door een ronde in te loopen. En nu volgen Charuer. Rausch. Goe bel en van der Heyden, die leven in de brou werij brengen. Terwijl op de baan de renners een zwaren slag leveren, gaan ook de menschen, di» voor de R.A.I. staan en geen plaats hebben kunnen krijgen. ..zesdaagsche speien" en ui de hall Omroepsymphonle-orkest oi v. Fritz Mah ler; 9.55 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 6.30 Gramofoon- muzlek; 835 Sympbonle-concert door bet Omroeporkest. HAMBURG 373 M. 13.35 Gramofoon- muzlek; 130 idem: 3 50 Concert: 630 Con cert do >r het Radio-orkest oJ.v. José Elben- schutz; 10.05 Concert. KöNK’.SWVBTEBHAi KEN. 1635 M Gramofoonmuzlek. 1 30 Oramofoonmuz. 3.50 Concert. LANGENBERG. 473 M. 11.30 Populair concert: 13.30 Concert oJ.v. Eyaoldt: 4 ZO Vesper-concert 9 50 Populaire- en dans muziek oJ.v. Eyaoldt. DAVENTRY. 1554 M. 13 30 Orgelrecltal 105 Concert: 3 30 Gramofoonrecltal; 6Oó BB.C dansorkest. 9.55 Concert door het B.B.C. orkest; 11.35 Geraldo en zijn orkest en de Savoy-hotel; Orpheans PARIJS EIFFEL, 1446 AL 750 Concert oJ.v. Ed Flament. PARIJS R„ 1725 M. 8 05 Gramofoon- m uziek 630 Concert; 8 30 Gramot oon muzlek. MILAAN. 331 M 6.50 Gramofoon- muziek. 8 05 Sympbonle-concert o.l.v. Tan- slni. ROME. 441 M. 8 05 Sympbonleconcert. WEF.NEN. 571 M. 9.50 ..Barmuslk" Cbarles Bakker, vlooi. WARSCHAU. 1411 M. 5 30 Dansmuziek: 7.35 Concert door het Phllbarmonle-orkest van Warsdbau oJ.v. Fltelberg. 10.30 Dans muziek. BF.KOMCNSTFR. 460 M. 7.10 Bacb- »noert door het Omroeporkest olv Gil bert; 9 u. Cabaretprogramma. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ’ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS mie van 25 gulden is voor Wals, een vierde voor Piet van Kempen, die onder luide byvalsbe- tuigingen deze premie aan Klaas van Nek geeft. Driemaal uitgeloofd die Te Enschede zyn Woensdagmorgen twee autobussen, waarmede tewerkgestelden naar de werkverschaffing werden vervoerd, ter hoogte van het gevaarlijke kruispunt De Graaf tegen elkaar gebotst. Een der bussen uit Losser kan telde om en kwam tegen een woning terecht, waarvan eenige ruiten werden vernield. De in zittenden konden eerst bevrijd worden, toen de wagen weer overeind was gezet. Negen arbei den liepen mln of meer ernstige verwondin gen op. De belde bussen werden zwaar be schadigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6