I Goedkoope arbeiders-woningen IJ H B bus-passagiers I Geen'wachtlokaal voor H VRIJDAG 25 NOVEMBER si TWEEDE KAMER GEMEENTERAAD Gemeenterekening 1931 Kasgeldleeningen ter r I 3 ST. FRANCISCA ROMANA Kees Pruis in „Harmonie” Onbewoonbaar ver klaring FAILLISSEMENTEN Cursus Volksbond Gemeentebegrooting ’33 Wachtlokaal autobus- passagiera Benoeming personeel Gemeen telijke Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs Peraoneel Gemeentelijk Radio- diatributie-bed ryf Wyziging ambtenarenregle ment en vaststellen lyat van nevenbetrekkingen Wyziging Verordening Handelsavondschool Schoolgeldregeling lager onderwys Grondbedrijfvyfjaarlyksche achat ting eigendommen Wyziging minimum-tariefs- gebied radiodistributie Bouw 24 arbeiders woningen >6 i» I 4S Voorziening in vacature in de Commissie tot wering van schoolverzuim Voorwaarden van levering van gas en electriciteit Begrooting van den Keurings dienst voor Waren,dienst 1933 Verkoop van aan den Berger weg gelegen grond Verordening tot wyziging van het Ambtenarenregle ment Verlenging bewoningstermyn perceelen Sandersbuurt 9 en Lindenlaan 56 Werkverschaffing, Arbeids- voorwaard en Uitbreidingsplan Overdie en Achtermeer leermiddelen aan Gymnasium, Handels- Verkoop van ten N. O. van den Bergerweg ge legen grond Gemeentelijke pacht- commiasie Suppletoire begrootingen plantsoenbedryf en armen raad, dienst 1931 en 1932 en rekening armenraad, dienat 1931 a Koatelooze verstrekking van boeken en leerlingen van Handelsachool avondschool Afsluiting tribune sportpark UK F** KLAVER: het moet jaarlijks besloten en (Vervolg). ▼oor vast te stel le g T g VOORZITTER zegt overweging hiervan e t s 1 B aan het Noord-Hollandsch kanaal 01 de veeweekmarkten vee weekmarkten veeweekmarkten marktontvanger nU- voor i te- meenlng deze behoeft om SLINGERLAND geeft een nadere HEL' BESTUUR. 4 L B. en W. stellen den raad voor vast te stellen de volgende B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 15 September JJ., nr. 10. gewijzigd bij Raadsbesluit van 27 October JJ„ nr. 3, opnieuw te wijzigen, In dien zin. dat het vermelde onder II sub 1 wordt aangevuld met de volgende bepaling: „De tewerkgestelden ontvangen voorts weke lijks een brandstoffenbyslag van één gulden, zoolang het Rijk daarvoor subsidie verleent." Aan de orde was voorts een voorstel tot voor- vaststelllng van de gemeenterekening en tot B. en W. stellen voor aan J. Lulnge, alhier, of zijn lastgevers te verkoopen voor den prijs van 10.50 per M2., een aan den Bergerweg gelegen strook grond, ter breedte van ongeveer 50 c.M. en ter diepte van ongeveer 21 M., deel -nakende van de gedempte sloot, kadastraal bekend gem. Alkmaar, sectie C, nr. 1378, onder bepaalde voorwaarden en voorts op de door B en W. met den kooper te maken bedingen. Conform besloten. Bi bij t Wijziging Lager Onderwijswet De heer GOVERS wil aan den bewoner Fan- nekeet levenslang toestemming geven daar te wonen. Weth. worden. Conform besloten. lurgemeester en Wethouders stellen voor, den raadsbesluit van 8 Mei 1030, nr. 5 vastgertel- dcn termijn van ontruiming der daarbij onbe woonbaar verklaarde woningen Bandersbuurt nr. 9 en lindelaan nr. 58, met ingang van respec tievelijk 25 December en 9 December 1932 met een jaar te verlengen. Alkmaar. 24 Nov. Failliet verklaard: H. Buis, gisthandelaar. Breedstraat, Enkhuizen. Re mr. W. a. Ubbens. Cur. mr. J. F. Windhausen. B en W stellen den Raad voor vast te stel len de volgende verordeningen: I. Verordening bevattende het tarief voor de levering van gas door de Oemeentegasfabriek te Alkmaar. II. Verordening tot wijziging der verordening, regelende de levering van gas door de gemeen- te-gasfabriek. III. Verordening regelende de voorwaarden voor levering van gas en te verrichten werk- Taper, LangeveJH, Hoytink, Oovers én Gisterenavond hield bovengenoemde vereeni- glng haar zg[. „Ouderavond" In de tooneelzaal van de Josephgezellen aan het Verdronken- oord. Een groot aantal ouders van de kinderen leden der vereenlglng had aan de uitnoodlglng gevolg gegeven, zoodat de zaal gezellig vol was. Ook de hoogeerw. heer Deken. Pastoor Biesta. Pater Slemesz en kapelaan de Wit toonden, door hunne aanwezigheid belangstelling voor het werken dezer vereenlglng. Door de leden der Romana-tooneelafdeeling werd opgevoerd het blijspel in één bedrijf: „De langverwachte brief”, van Heinrich Jkger. Het spel vond een goede, vlotte vertolking. Een hartelijk applaus dankte de meisjes voor hare prestaties. Er werden nog eenlge liedjes gezongen van Manna de Wijs Mouton, terwijl de Engel en de Be!trom gedeclameerd werd. De zeereerw. heer directeur pater Teppema richtte zich in een hartelijk speechje tot de ouders der kinderen en verzacht hun mede werking om de meisjes geregeld de godsdienst oefeningen In de kapel en de lessen in het pa tronaat te doen bijwonen. y Er werd gefuifd om sigaren, chocolade en cakes. De band van de Josephgezellen zorgde voor de vroolijke stemming De heer Joh. Kui per gaf met z’n jongenskoor eenlge welgeslaag de zagnnummers. Het was een avond vol vroolijke gezelligheid. De vereenlglng zou goed doen Ckn meerdere van deze avonden te organiseeren. Met zal een ge- wenschte band vormen tusschen ouders, kin deren en Romana-letdlng. aan het Noord-Hollandsch kanaal op ongeveer 200 M. uit dat kanaal tot de zuidgrens van het perceel Sectie G nr. 459 en vervolgens met een boog ombuigende naar de westzijde van het Noord-Hollandsch kanaal, verder de westzijde van het N. H. kanaal tot de grens der ge meente Helloo; ten zuiden door de rlngsloot van de Boekeler- meer over een lengte, van het Noord-Hol- landsch kanaal af. van pl.m. 125 M.; voorts door een lijn evenwijdig aan en op een afstand van plm. 75 M. ten zuiden van den HellooérdkJk. over een lengte van pijn. 1425 M. en vervol gens in zuidelijke richting loopend naar de Korfleggersloot, de Korfleggersloot tot aan de Die. Als voren. ting van 1927 met 30 pCt. te verlagen. De weth. WES1EKHOF: Dat zou heelemaal geflatteerd worden. Het bouwterrein om den rand van de stad wordt steeds duurder; maar de grond voor tuinbouw bestemd daalt In waarde. De reéele waarde van het bouwterrein zal z.l. hooger worden; omdat echter met deze twee factoren rekening gehouden moet worden, is uitstel van schatting gewenscht. Spr. zal bij de begrooting aan de hand van cijfers aan- toonen. dat het Grondbedrijf bloeiend is. De VOORZITTER stelt er prijs op te zeggen, dat hy het met den weth. van financiën niei eens is; het was zijn persoonlijke meenlng. De heer RINGERS wil bij de begrooting wel cijfers hooren; maar dan de juiste cijfers van een schatting van nu. Weth. WESTERHOF moet zijn persoonlijke meenlng geven, omdat er In B. en W. nog niet over gesproken Is. De heer SIETSMA: We zullen er bij de be grooting nog wel op terug komen. Conform voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten. B. en W. stellen den Raad voor aan de hee- heeren P. E. Dodenhuis, W. Narold, H. Telle- gen, N. Cornlelje en C. van Etten. alhier, of hun lastgevers te verkoopen de perceelen bouw terrein. kadastraal bekend gem. Alkmaar, sectie C, nr. 3308 gedeeltelijk, gelegen ten Noord-Oos- ten van den Bergerweg, ter grootte van onder scheidenlijk plm. 138 M2., 186 M2.. 186 M2.. 186 M2., 133 M2, en 186 M2, voor den prijs van respectievelijk f 10, 7, 7, 7, f 10 en f 7 per M2„ een en ander onder de gebruikelijke voorwaarden. Conform besloten. heer KEESOM acht het gewenscht pas jaar te bepalen wanneer de volgende B. en W. stellen den Raad vóór hen te mach tigen opnieuw de Koninklijke goedkeuring te vragen op de Verordening, regelende het heffen vsn schoolgelden voor het gewoon lager onder- ▼ijs, het uitgebreid lager onderwijs en het open baar buitengewoon lager onderwijs In de ge- meente Alkmaar, vastgesteld by Raadsbesluit •an 8 November 1928, goedgekeurd bij Konink lijk Besluit van 23 December 1931 nr. 24 tot 1 Januari 1933. Conform besloten. Aan de heeren cursisten, «elke deelnemen aan de cursus in Ned. Taal, wordt hiermede ter kennis gebracht, dat Maandag 28 Nov. en Maandag 5 Dec. de cursus niet doorgaat Op Maandag 13 Dec. wordt de cursus wederom voortgeaet. B. en W. stellen den Raad voor tot behoud van het Rijkasubsldle, vast te stellen de Ver ordening tot wijziging van de Verordening voor de Handelsavondschool voor Handels- en Kan toorbedienden te Alkmaar. De heer VOGELAAR vraagt, waarom de Commissie voor Onderwijs niet gehoord is. De VOORZITTER betoogt dat dit niet wel mogeiyk is geweest met het oog op de vacantle en den spoed, welke deze zaak verelschte. Conform besloten. loopige 1931. Abusievelijk la in ons nummer van Woensdag vermeld, dat een studiereis naar Keulen door 2 personen 76100 gekost sou hebben; dit was een zetfout en moet zijn f 16100. De heer VOGELAAR maakt enkele opmer kingen over het anwoord van B. en W. Het bedrag aan mej. Fré Cohen acht spr. veel te hoog; ook met Alkmaarsche drukkers had zL wel iets bereikt kunnen worden. De studiereis naar Keulen acht spr. overbo dig; zonder deze reis hadden B. en W. een- zelfde advies kunnen krijgen. Bovendien hadden dan niet twee personen aan de school onttrok ken behoeven te worden. Met de zienswijze van B. en W. over de wandversiering in de Handelschool is spr. het ook niet eens; over de wenschelykheld is niet door B. en W. geoordeeld; het beschikbare be drag moest schijnbaar opgemaakt worden. De heer VENNEKER is het met dit laatste volkomen eens. Spr. had liever een ridderlijke erkenning van B. en W. gezien, dat zij een dergelyke handelwijze niet goedkeuren. De VOORZITTER gaat in op dit laatste; het betreft hier een poet, die vooraf niet in het college is behandeld; het mandaat is waar schijnlijk door spr. en weth. Westerhof onder- teekend. Wat die studiereis betreft, deze is, onderno men, nadat hier een proef niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd zooals men dat in Dultachland met de Stösselluit heeft. Om een nader onderzoek in te stellen, hebben B. en W. een reis naar Keulen toegestaan Daar het rapport niet enthousiast was. meenden B. en W. niet verder te moeten gaan. Dit besluit hadden zij echter niet tevoren kunnen nemen. De heer VOGELAAR acht toch het doen van dienstreizen voor zoo n onbelangrijk onderdeel van het onderwijs niet gewenscht. T. a. v. de uitgave voor wandversiering-Han- delsschool handhaaft spr. zijn meenlng. dat het' beschikbare bedrag is opgemaakt. De VOORZITTER merkt op, dat een ambte naar niet oordeelt over de wenschelijkheid van een uitgave; een meenlng, dat een beschikbare port moet worden opgemaakt, mag hij er ech ter niet op na houden. Spr. betwijfelt echter of dit het geval is geweest. De heer SUrruMA is over het antwoord van B. en W. in de bijlage ook niet volledig. Hierna sluiting. Ter voorziening in de vacature van lid der Qggunlssle tot wering van schoolverzuim, ont- door de periodieke aftreding van het lid A. Dijkers, op 4 September 1932, bieden B. en W dm Raad ^er benoeming voor den tijd van drie jgjen. te rekenen met Ingang van 4 Septem- ber 1932. de navolgende aanbeveling aan: 1. di heer C. Knaap, hoofd der Wilhelmlnasuhool; 1 de heer J. J. Adriaanse, hoofd der Juliana- Mbool. De eerst voorgedragene wordt met algemeene asnimen benoemd. B. en W. stellen voor vast te stellen de ver ordening tot wijziging van de verordening, re gelende het van gemeentewege in bruikleen ver strekken van boeken en leermiddelen aan leer lingen van het Gymnasium, van de Handels- school en van de Handelsavondschool. Als voren. marktontvanger (Maandag en Zaterdag); assistent (Zaterdag) marktmeester graanbeurs; hooisteker; secretaris bioscoopcommissie; administrateur gem. avondschool verneidsonderwijs concierg? handelsavondschool pres’uent waagmeester; «•agmeestcr assistent- ruagmeester schdiver aan de waag; opzi'hter Kausdragers; marktmeester kaasmarkt; meu r plvd n ai klmeester graanbeurs, vens concierg» beursgebouw; st adsklokkenl st stadsLorloge ma ker staosarts; schoolarts: stads-vroedvrouw. Artikel 2. Indien een ambtenaar, die een of meer der in artikel 1 genoen.de nevenbetrekkingen bekleedt, tevens een hoofdbetrekking in dienst der ge meente vervult, is het Ambtenarenreglement mede ten aanzien van de nevenbetrekking (en) van toepassing Conform besloten. In haar vergadering van Donderdag heeft de Tweedé Kamer de garantieregeling voor de haringvlsscherU goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot de beraadslagin gen over het noodwetje van minister Terpstra tot wijziging van de leerllngenschaal. Het woord werd gevoerd o.a. door de katho lieke afgevaardigden Van Wijnbergen. Suring en Keestra. Heden wordt de behandeling voortgezet. B. en W. stellen den Raad voor: a te besluiten tot instelling van een ge meentelijke pechtcommissie. belast met het uitbrengen van adviezen omtrent de pacht van landelijks eigendommen der gemeente, welke commissie zal zijn samengesteld als hiervoor Is aangegeven; b. over te gaan tot benoeming van de 3 leden der zooevengenoemde pachtcommissie. waar voor onderstaande aanbevelingen worden over gelegd: 1. van de afdeeüng Alkmaar van den L.T3.: P. N. Groot, Westdijk, Alkmaar; W. Klaver, Heilooërdijk Alkmaar. 2. van de afdeellng Alkmaar van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw; J. 8waag. Geesterweg. Alkmaar; J. Blom, Spoorstraat. Alkmaar; 3. van de afdeellng Noordholland van den Bond van Landpachters: J. Wagenaar. Kanaaldijk. Alkmaar; k J. Mulder, Rijksstraatweg. Heiloo; p B. en W. op grond van artikel 212, jo. Vtlkel 173 der Gemeentewet te machtigen tot 14k verleenen van kwijtschelding, die krach- tens de wet of een overeenkomst of op gron den van billijkheid toekomt aan de huurders, pachters of gebruikers van gemeente-elgen- dommen, mits van elke op grond van deze machtiging verleende kwijtschelding aan den Raad in zijne eerstvolgende vergadering mede- deellng wordt gedaan. De eerst voorgedragenen worden met alge- meene stemmen benoemd. B. en w. stellen den Raad voor L len. respectievelijk goed te keuren 1. de suppletoire begrooting van: a. het ontvangst en uitgaaf met een totaal -J van een nadere 11.415.18 tot dekking van het B. en w. stellen voor vast te stellen de veror dening tot wijziging der Verordening regelende da bezoldiging der ambtenaren in dienst der ge- toeente Alkmaar. De heer RINGERS vraagt of de weth. het ▼erantwoord acht, dat de functie van Ingenieur «nvervuld blijft en zijn plaats door een tech nisch ambtenaar wordt ingenomen. B. en W. stellen den Raad voor het volgende besluit vast te stellen: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van B. en W„ opgenomen in bijlage Nr. 184 tot het verslag van ’s Raads handelingen Gelet op artikel 36 lid 4 der Woningwet. Bepaalt: dat een herziening wordt voorbereid van het plan van uitbreiding le gedeelte (vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 December 1919, nr. 14, zooals dat naderhand is gewijzigd), betrekking hebbende op het gebied der gemeente, begrensd als volgt: ten westen door de Die, de Bleekerssloot, de K. van t Veerstraat, de N. J. Plersonstraat, de Molentocht, de geprojecteerde Vondelstraat, de Vondelstraat; ten noorden door de Slngelgracht, de Ooster- burgstraat, de Keetgracht, de Laat, den Limmer- hoek, het Noord-Hollandsch kanaal, de noord grens van de perceelen Sectie G nrs. 419 en 398 en verder de gemeentegrens tusschen Ou- dorp en Alkmaar; ten oosten van de noordgrens van het per- plantsoenbedrjjf voor den dienst 1931, - -- van 58.78009, onder toekenning bijdrage van exploitatieverlies, welke bijdrage Inmiddels reeds in de gemeenteoegrootlng voor 1931 is ge regeld; b. den armenraad voor den dienst 1932, In ontvang en uitgaaf met een totaal van 6125. 2. goed te keuren de rekening van den ar menraad over 1931, in ontvang en uitgaaf met een totaal van f 4650.70. Conform besloten. B. en W. stellen voor: a. een wachtlokaal voor autobuspassagiers te doen bouwen overeenkomstig het overlegde Plan; b. ons onder a. Burg, en Weth. stellen voor de be- grootlng van den Keuringsdienst voor Waren, dienst 1933 vast te stellen, met een totaal aan baten en lasten van f 78.500 en met een totaal aan kapltaalslnkomsten en -uitgaven van 80285.96. De heer v. d. VALL zou de directie van den K. v. W. In overweging willen geven te breken met motorrijwielen voor dienstreizen; spr. meent dat een kleine auto niet beduidend duur der wordt. De toe. Conform z. h. st. besloten. Weth. WESTERHOF geeft een kleine aan vulling door de Inlassching van ,met terugwer kende kracht vanaf 10 Nov.” Voorts deelt sPr- mee. dat in de werkverschaf fing gemeentewerklieden als voorwerker zijn aangesteld. Bij aanstellingen van menschen uit de vrije bedrijven zal niet meer in contract ge werkt worden; in het sportpark zal niet in ac- coordwerk gewerkt worden; in de oudere tak ken van dienst echter wel. Met den huurtoeslag enz. wordt het uurloon 42 cent; vorig Jaar was het 45 cent; dus niet veel minder. Namens B. en W. verklaart spr. al het mogelijk te zullen doen in den nood te voorzien. B. en W. hebben geen bezwaar de gelegenheid voor kindervoeding te verlengen en uit te breiden. Bij deze werkverschaffing is veel zandaanvoer noodig; dit zal worden gegund aan den heer Schipper, Oudegracht, die daarvoor vaklieden kan aanstellen, op contractloon. De heer v. d. NALL is dankbaar voor deze toelichting hoopt, dat B. en W. hun activiteit zullen blijken aan den dag leggen; zij kunnen daarbij rekenen op de medewerking van den Raad. De heer RINGERS meent, dat het de bedoe ling was geweest om het zand-aanvoeren ook in werkverschaffing uit te voeren. Weth KLAVER betoogt, dal B en W uit praktische overwegingen hierop zijn terugge komen; wat werkgelegenheid betreft, maakt het niet veel verschil. De VOORZITTER geeft als zijn persoonlijke meenlng dat dit punt nog nadere bespreking in B. en W. behoeft. Weth WESTERHOF is ook toegedaan. De heer RINGERS stelt nader overleg op prijs; B. en W. kunnen op de medewerking van den Raad rekenen, als zooveel mogelijk men schen tewerk worden gesteld, ook al moet het wat meer kosten Conform voorstel van B. en W. wordt z.h.st. besloten. Er zijn verschillende redenen aan te voeren, die het aannemelijk maken, dat de niet groote belangstelling voor het optreden van Kees Pruis, Stella Hemer en Willem Ciere. niet te wijten is aan een verminderde populariteit van de optredenden, maar aan geheel andere fac toren. Daar is allereerst de Zesdaagsche. die bijna geheel Nederland een week lang flets-manlak heeft doen zijn, en wie gaat er nu naar een schouwburg als Piet en Pijn straks hun laatste rondjes gaan rijden en misschien nog wel ge lapt" worden? Kees Pruis voelde blijkbaar ook wel uit wel ken hoek de wind waaide en zijn liedje over deze wleler-gebeurtenls heet van de naald oogstte veel en luiden bijvak Een ander motief is, dat men ook in Alk maar wel eens van het goede te veel krijgt. Achtereenvolgens traden binnen een tijdsbe stek van nog geen drie maanden Lou Bandy, Willy Derby. Louis Davids en Tholen en van Lier op Het crisls-motlef zullen we maar niet laten gelden, want de Zesdaagsche heft de crisis blijkbaar op. Hoe het ook zij. de prestaties van het trio waren er niet minder om. Kees Pruis blijft met zijn gemakkelijk verteerbare liedjes, getoonzet op een spoedig tot meezingen verlokkende me lodie, de humorist, die .getapt" is en een avond vol vrooljjkheld weet te brengen. Onmiddellijk na hem moeten we Stella He mer noemen, wier succes gelijk aan dat van haar partner was Gaat het babbelen haar wel licht niet zoo goed af, de warmte, waarmede zjj haar levensliedjes zingt, vergoedt dit „te kort" ruimschoots. Maar ook het luchtigere genre, zooals ,Je moet me vrijlaten** es., sloe gen in, zoodat zij veel, applaus in ontvangst had te nemen. Als „dritte lm Bunde” vermelden we Wil lem Ciere, den bekenden pianist en trouwen begeleider van Pruis, die ook nu weer ruim schoots in het succes moest deelen. Tenslotte zij het optreden van Piet Hesse In een dol komisch een-actertje nog gereleveerd. Alles tesamen een echt-genoeglijke avond. B. en W. stellen voor de volgende woningen onbewoonbaar te verklaren: A: Bloemstraat nrs. 6. 8, 10 en 13; Zeglls 3; Heiligland 36; Fnldsen 66. B. te bepalen, dat deze woningen, voor zoo ver zjj bewoond zijn, binnen 6 maanden na den dag. waarop de tijd tot voorziening met betrekking tot dit besluit is verstreken of het besluit tot onbewoonbaarverklaring is gehand haafd. ontruimd moeten zijn. De heer 8IETSMA vraagt, of alle nood woningen niet onbewoonbaar verklaard kunnen worden. Wethouder KLAVER betoogt, dat hier later toe over zal worden gegaan. Conform besloten. De extra van Gemeentewerken dit uitoefenen? De heer GOVERS onderschrijft deze vraag. De heer v. d. VALL herinnert aan de on- eenlgheld In de commissie over het systeem om al de woningen voor dergelijke gezinnen samen te brengen. Spr. juicht dit niet toe. Het Is helaas In dit geval noodig; in het vervolg zag spr. liever hier en daar in arbeiderswijken enkele van deze woningen gebouwd; de tee- kening kan spr. niet bewonderen. De heer GEELS is het hiermee eens en vraagt eenlge variatie in de teekening. Spr. vraagt voorts voortaan de commissie van finan ciën te hooren. Wteth. KLAVER betoogt, dat het niet moge- ,li)k was deze woningen verspreid te bouwen. Wat de teekening betreft, zal spr. overwegen, alsnog een verandering In de teekening aan te brengen. Conform z. h. rt. besloten. De SECRETARIS doet thans mededeellng van een telefonisch onderhoud met den direc teur van Gemeentewerken, dat het aantal werklieden bij het zandvervoer in werkver schaffing niet minder is. Hét zand wordt met klpkarren en per vlet vervoerd. De heer RINGERS constateert, dat niet te gehandeld conform de uitspraak van den raad in de vorige vergadering gedaan. Nu wordt in accoord gewerkt met grondwerkers. Weth WESTERHOF betoogt, dat er reden tot blijheid te. omdat nu sommige arbeiders meer verdienen. De heer RINGERS heeft er dit bezwaar te gen, dal nu andere arbeiders er buiten blijven; men had het genomen besluit moeten uitvoeren. B. en W. stellen voor: a van gemeentewege een 24-tal eenvoudige arbeiderswoningen te doen bouwen op een in hét verlengde van de De Ruyterstrpat en Trompstraat gelegen terrein; en B. en W. hiervoor een credlet te verleenen ten bedrage van ten hoogste 51000— voor den bouw en van ten hoogste 16700— als vergoeding van de waarde van den grond, een en ander nader te regelen bij suppletoire begrootlfig. B. en W. te machtigen de woningen te ver huren tegen een huurprijs van f 3.65 per wo ning pet week met dien verstande, dat a. de woningen niet mogen worden verhuurd aan personen, die niet gedurende de laatste twee jaren In Alkmaar gewoond hebben; b. de woningen niet verhuurd mogen worden aan hen. die een In hun eigendom oehoorende woning vrij willig hebben verlaten; e. de woningen voor zooveel noodig in de eerste plaats bestemd worden voor de bewoners van de zeven nog bewoonde noodwoningen aan den Westerweg en deze woningen met de achtste reeds aan haar bestemming onttrekken noodwoning ter plaatse, zoo spoedig mogelijk, nadat de te bouwen 24 woningen ter bewoning gereed zijn, worden gesloopt. B. Burgemeester en Wethouders te tachti gen bU den Minister v. Binnenlandsche Zaken de hiertoe noodlge stappen te doen. De voorwaarden voor de radtodistributie, zoo als deze door den Raad op 15 September JJ. zijn vastgesteld, konden de goedkeuring van den Minister van Waterstaat verwerven, met uitzon dering van de bepalingen van het mlnlmum- taiiefsgebled, genoemd in artikel 18 der ver ordening. Vanwege den dienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie wordt namelijk bezwaar gemaakt tegen de omschrijving van dit gebied, dat vol gens den Distrlcts-Ingenleur der Telegrafie be hoort te worden uitgebeeld met 1. de bebouwing langs den Bergerweg tusschen de brug over de Hout vaart en de Bamebrug; 3. de bebouwing aan den Omval langs de Noordervastet; 3. de bebouwing langs den Helderscheweg tusschen den spoorwegovergang en het ge meen te-slach thuis. B. en W. stellen voor vast te stellen de ver ordening tot wijziging der Verordening houdende voorwaarden voor de aansluiting, levering en voort ge leiding van radlo-uitzendlngen door het geYn een lelijk radio-dlstributiebedrijf aan en ten behoeve van op het gemeentelijk distributienet aangeslotenen. De heer STOUTJESDIJK vraagt of hiervan ook meerdere kosten voor het bedrijf het ge- voly is. weth. BONSEMA nqqpit deze kosten niet ceel Sectie G hr. "371 door een lijn evenwijdig Krt**: liet gxkt slechts om een stukjs kabel Aangeboden werd hierna de gemeente-begroo- ™g voor 1933 met voor den gewonen dlernt •en eindcijfer van ƒ3.470.066.87 (vorig Jas’ t U28233.18) en voor den kapitaaldienst een eindcijfer van ƒ2.546.311.50 (v.J. ƒ2243.010). De begrooting werd In handen van de secties •eeteld ter nader onderzoek. Nederlandsche voor de betaling van rente en aflossing van deze leenlngen aan te wijzen respectieve lijk de gewone en buitengewone inkomsten der gemeente; c. de leenlngsn vóór het sluiten van het dlenrtjaar 1933 af te lossen. Als voren. De over een Jaar te oepaien wanneer oe voiaeruw «ehatting gehouden zal worden. Weth. V. SLINGERLAND geeft een nadere toelichting De heer 8IET8MA heeft geen bewondering voor het gebaar van B. en W om de schattin» een jaar uit te stellen. We krijgen zoo een geflatteerde begrooting omdat zonder eenigen ruggesteun daarop voor komt de rente van de ongerealiseerde reserve. Sur had liever een voorstel gezien de achat- B. en W. stellen den raad voor: a voor het tijdvak van 1 October 1933 tot en met 30 September 1933 te benoemen tot tijde- lijke leeraren aan de gemeentelijke avond- school voor lager nijverheidsonderwijs alhier, ceder voorbehoud, dat de betrokkenen de ont heffing bekomen, bedoeld In artikel 7, 4e lid, der KijverheidsonderwUswet 1. in bouwkundig teekenen den heer A. Rau- sente. leeraar aan de ambachtsschool alhier; 3. In bouwkundig teekenen den heer R. Rau- verda, leeraar aan de ambachtsschool, alhier; j. In bouwkundig teekenen den heer H. Tau ter, tijdelijk opzichter bü het bouw- en woning toezicht, alhier; t. in werktuigkundig- en smldsteekenen den beer J. Jongens, leeraar aan de ambachtsschool, alhier; 5. in werktuigkundig- en smldsteekenen den heer J. H. Bartmeijer, leeraar aan de ambachts- ahool. alhier; t In electro-technlek en electro-technisch teekenen den heer G. Vlsscherz, leeraar aan de ambachtsschool, alhier; b. over te gaan tot de benoeming voor het tijdvak van 1 October 1933 tot en met 30 Sep tember 1933 van een lijdelijk leeraar In wis kunde aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs alhier uit de vol gende voordracht: L A. Klaasse, onderwijzer aan de RK. Jon- guiMchool te Helloo; 1 O. A. J. Boogh, kaplteln-tltulalr by het N. 1 Leger, wonende alhier. De beer LANGEVELD had gemeend, dat de beer Boogh genoeg capaciteiten had om als no. 1 op de voordracht geplaatst te kunnen vorden. Spr. beveelt dezen candidaat aan. De voorgedragene sub. a wordt met algemee ne stemmen benoemd. Voor de vacature sub 2 wordt no 2 met 17 Hemmen gekozen; no. 1 kreeg 3 stemmen. ■oz sens' B. en W. stellen den Raad voor de bij artikel 10 van de verordening betreffende het ge meentelijk grondbedrijf bedoelde schatting van de In het grondbedrijf aanwezige eigendom men. welke naar den toestand van 31 Decem ber 1932 zou moeten plaats vinden, met het oog op de ouitengewone economische omstan digheden één Jaar uit te stellen, met dien verstande, dat de daarop volgende schatting op den normalen tijd, derhalve naar der. toe stand van 31 December 1937 zal geschieden. Artikel L Artikel 1 van het Ambtenarenreglement (ge meenteblad nr. 1333. gewijzigd bij gemeente bladen. nrs. 1233. 1268 en 1307) wordt als volgt gewijzigd: a. Tusschen het le en 3e lid wordt een nieuw 2e lid ingevoegd, luidende: Tenzij door hooger g^zag, bij of krach tens een door 4e gemeente aanvaarde voor waarde voor het ontvangen van Rijkssubsldle of by een andere verordening anders is of zal worden bepaald is deze verordening voor soo- veel mogeiyk mede van toepassing op het be dienend personeel aan net gymnasium, aan de handelsavondschool." b. Lid 2 toudi en lid 3 worden onderschelden- lyk lid 3 en lid 4. II De Raad der gemeente Alkmaar: Gezien het voorstel van Burgemeester Wethouders, opgenomen In bijlage nr. 170 het verslag van ’s Raads handelingen; Besluit: te bepalen als volgt Artikel I De hieronder vermelde betrekkingen worden beschouwd als nevenbetrekkingen bedoeld In artikel 1, le lid van het Ambtenarenreglement. Marktontvanger veeweekmarkten (Zaterdag) Marktontvanger veeweekmarkten (Maandag en Zaterdag; Marktontvanger boter- en eierenmarkt; assistent marktontvanger boter- en eieren markt; assistent marktontvanger groenten-, kippen-, kleine kaasmarkt enz. en Zaterdagsvondmarkt assistent marktontvanger i Maandag) assistent heer SIETSMA vraagt, of er wel een opzichter voor noodig is. Kan niemand zaamheden door de Gemeente-Gasfabrlek Alkmaar. IV. Verordening tot wijziging der Verordening bevattende het tarief en de voorwaarden voor de levering van electrlschen stroom door het gemeentelijk electrlsch bedrijf te Alkmaar. V. Verordening regelende de voorwaarden voor de levering van electriciteit en de te verrichten werkzaamheden door het gemeentelijk electricl- teltsbedryf te Alkmaar. De heer GEELS vraagt zoo mogelyk aan houding en later volledige opname van de nieu we verordeningen In het gemeenteblad. De heer VOGELAAR vraagt, of al die om slag. van 50 ct. zegelrecht by elke aanvraag, wel noodig Is; voorts vraagt spr. of het ge- wenscht is, dat het Gas, GE B en radlo-bedrijf zoo nauw aan elkaar verbonden worden, waar door de gevolgen voor het eene bedrijf ook gel den voor het andere. Mej. CARELS vraagt een regeling om op ge- makkeiyke wijze de penningen voor de meters verkrijgbaar te stellen. Weth. BONSEMA betoogt, dat voor de tarieven naar een ander gem .blad verwezen wordt. De tarieven ondergaan geen verandering. De 50 ct. voor den zegel by aanvrage verschuldigd, wordt vergoed. Wat het verband tusschen de bedrtjven be treft, dat Is uit de oude verordening overge nomen. De veranderingen zyn niet Ingrypend. Een andere wyze van uitgifte van munten acht spr. overbodig. Conform besloten. d College voor de uitvoering van het genoemde werk een crediet toe te staan van f 770. nader te regelen by supple toire begrooting. De heer 8TOUTJESDIJK betwyfelt de nood zaak van een dergelyk lokaal. Er zyn daar ca fés en een Stationswachtlokaal. Als B. en W. het wel noodig achten, zou spr. liever de ope ning niet naar het Z. W. gezien hebben. Ook de plaatsing van de autobussen acht spr. niet Juist. Voor de passagiers Is het niet goed zichtbaar, welke bus gaat vertrekken. De heer SIETSMA vindt het jammer, dat dit voorstel niet in de fin. commissie is geweest Spr. ziet in het voorstel, een bevoordeellng van particuliere busondememerskunnen dezen geen huur betalen? Spr. verwacht dat ook op andere standplaatsen zoo’n lokaal gewenscht wordt. De wachthuisjes by de Berger bus zyn aan spr.’s aandacht ontgaan. Van de Stations wachtkamer kan het publiek In dit geval zJ. geen gebruik maken. De heer KEY8PER ziet op de eerste plaats de noodzakeiykheid van dit lokaaltje niet In. Bovendien vreest spr. de consequenties. Hier kan heel goed een versobering van uitgaven plaats vinden, door niet tot het bouwen van dit lokaaltje over te gaan. De heer GOVERS is tegen; die gebouwtjes worden meert door anderen dan door passa giers gebruikt. De heer SIETSMA: Door boeren-renteniers De heer GOVERS: Er zyn ook ambtenaren renteniers gelach) De heer KEESOM ziet in het voorstel een bevoordeellng van de busondernemingen, die groot genoeg zyn dergeiyke wachtlokaaltjes te stichten. Doorgaande reizigers kunnen zJ. best in de Stationswachtkamer wachten. De heer v. DRUNEN meent, dat als deze vaste standplaats van de bussen door de gemeente wordt aangewezen, de gemeente ook voor een wachtlokaal moet zorgen. Weth. KLAVER ziet niet op de eerste plaats een bevoordeellng van particuliere ondernemers; Iedereen kan niet in een café gaan wachter. Wat de opmerkingen van den heer Stoutjesdyk betreft, zegt spr.. dat het de bedoeling is een glazen huisje te maken, als in de Berger Hout Nadeel voor de omwonende neringdoenden ver wacht spr. niet. De heer KEY8PER heeft niet de beantwoor ding van zyn bezwaren vernomen; zyn bezwaar biyft Aangezien hy de consequenties te be- zwaariyk vindt zal spr. tegen stemmen. De heer VOGELAAR ziet hier geen dienen van een particulier belang, maar het bevorde ren van het Vreemdelingenverkeer. Een vraag Is echter, of we daar na toé moe ten overgaan. Er zyn andere uitgaven, b.v. vooi de bestrating, die meer noodig zijn. Spr. wil daarom nu niet meer overgaan tot den bouw van dit lokaaltje. De heer KEESOM is nog niet van de noodza keiykheid van het gebouwtje overtuigd. Weth. BONSEMA: Het college heeft tegen iléten gang van zaken geen bezwaar; de laat ste 6 mnd is bewezen, dat het bedryf op deze ▼Uze goed functionneprt. Voorloopig *®en ingenieur aangesteld te worden. De heer GOVERS ziet hierin een poging «ter weer een ingenieur te benoemen. De heer RINGERS is het hier niet mee eens. *Pr zag liever wel een ingenieur benoemd. Conform voorstel van B. en W. wordt z.hst. besloten. Weth. KLAVER vreest geen consequenties; het geldt hier een speciale plaats en een spe ciaal geval, by het station. Het voorstel wordt verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Tegen mej. Carels en de heeren: Ke: Waldendorp, Ringers, Stoutjesdyk. Keesom, Geels, Sietsma, Vogelaar. Sinds de behandeling van het voorstel van B. en W. Inzake het aanbrengen van rolluiken aan de tribune van het sportpark, welk voor stel in de vergadering van 12 Maart 1931 is aangehouden, hebben B. en W. proeven geno men door de tribune aan de achterzyde en de belde zykanten voorloopig af te sluiten. Het resultaat van de afsluiting was zeer bevredigend en overtrof de verwachtingen verre, zoodat deze proef als geslaagd kan worden be schouwd. In verband hiermede en met het oog op het gunstig advies der Commissie van bystand voor het sportpark, geven Burgemeester en Wethouders den Raad in overweging aan de achterzyde van de tribune op het sport park stalen rolluiken aan te brengen en boven dien op de belde zymuren windschermen van raamproflelstaal met glas te plaatsen, waarvan de kosten onderscheldeniyk ongeveer 1750. en 1000.bedragen en hun College daarvoor een credlet van 2750.in totaal te verleenen. nader te regelen by suppletoire begrooting. Nadat weth. v. SLINGERLAND medegedeeld had dat het bedrag op ƒ2700 gesteld kan wor den conform besloten. B. en W. stellen voor: a. indien in den loop van 1933 de stand der geldmiddelen zulks naar het inzicht van Bur gemeester cn Wethouders noodig maakt, op nader door dat College te bepalen data geld- leenlngen aan te gaan ter voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den dienst 1933, tot een bedrag van ten hoogste f 1.000.000, tegen een rente van ten hoogste 1% pet. boven het promessen-disconto van de Bank; b. nq^pit deze kosten niet van Boezemsingel naar den Omval. Conform besloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 15