ONS BLAD De laatste zorg van Hoover T Hitler’s voorstel verworpen President Hoover’s weigering I 5 H lp Ij europa moet betalen BERNARD KOOMEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden De trots van Balbo bij iedere gulden aankoop pond METWORST een CADEAU FRANKRIJK VERRAST DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Fototoestellen vanaf 3.50 Piet van Kempen moest méér moeite doen om een premie te winnenl 1'.' VRUDAG 2S NUVtlYloER 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No 49 BEZOEK AAN DE R. K. HANDELSHOOGESCHOOL o o geeft weer Zijn deur blijft open (Zie advertentie) W apensmokkelarij Mgr. Kaas bij Hindenburg Hitler’s verworpen voorstel De „Times” is pessimistisch Von Papen terug? Morgan wil helpen SZYMANSKI VEROORDEELD Ex-koning Alfonso 50 CHOCOLADE-VISITEKAARTJES ’n Kostelijke versnapering I I Trotzki Engeland waagt nog een kans Tenzy de regeering de eischen vait het congres inwilligt Accoord van Lausanne in gevaar? De Italiaansche minister waagt met 20 vliegtuigen den sprong over den Oceaan Neen, dan maakt de „Omroeper” het den deelnemers aan zijn „Zesdaagsche” heel wat gemakkelijker! U behoeft slechts heden of morgen ’n kleine annonce van minstens f0.50 te plaatsen, om de premie te winnen. En wélk ’n premie! ’n Luxe dQos DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN I I I Gandhi blijft in <5e gevangenis „Geen sprake van ratificatie van Lausanne; de econ. wereld conferentie voor onbe paald en tyd uit gesteld” HET ANTWOORD VAN HINDENBURG There is something rotten Weigert afstand van den Spaan- schen troon te doen Z. H. Exc. Mgr. Jansen in geselschap van Z. H. Exc. Mgr. Diepen, professor Kaag en den rector-magnificus professor Cobbenhagen ADVERTENTIEPRIJZEN s Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag- één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Uit Nederland afkomstige wapens in turfschepen over de Duit sche grens gesmokkeld Hy vreest dat een presidentieel kabinet-Hitler zou worden tot partydictatuur 'L'ti Tn7/T777 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De troto ran Balbo. I =ss= Biuihiiiiiiii iiiiiii LONDEN, 24 Nov. (VJJ.). Toen gisteravond i Plechtige consecratie ran de nieuwe Si. Augws- tinoskerk te Amsterdam door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. CHARBIN, 24 ontvangen berichl bewaklngstroepen nletigd. Chinees, zich, ter sterkte van den Hailoer NEW YORK. 24 Nov. (Reuter)* De ..Evening Post” bericht, dat hardnekkige geruchten de wikkelen tot een partUdictatuur, waardoor een buitengewone verscherping der tegenstellingen In het Duitsche volk zou worden veroorzaakt, het geen de Rykspresldent niet kan verantwoorden met zijn eed en geweten. Hoogste stand op Vrijdag uur va. 7M Voorait De „Times” blijkt In een hoofdartikel pessi mistisch gestemd over de vooruitzichten op een moratorium, aangezien in laatste 'instantie de beslissing bij het Amerikaansch Congres ligt Indien Amerika vasthoudt aan de betaling ran 15 December as., dan zou Engeland ongetwijfeld betalen. Èen andere weg zou niet te vereenlgcn zijn met de Engelsche traditie en de eerbied voor de heiligheid van verdragen Hoovers eisen beteekent dat Engeland op 15 December ruim 29 millloen Pond beschikbaar moet stellen, wat ongeveer een verhooging der inkomstenbelasting met 50 penny per 20 shilling is. Ernstiger is echter de uitwerking op den internationalen handel en de internationale valuta. Het Pond zal dalen, zoodpt Engeland minder van Amerika kan koopen. Nog gevaarlijker is de uitwerking op de overeenkomst van Lausanne en op de vooruitzichten der Economische Wereldconfe rentie. De geheele flnancleele en economische toestand zal ingewikkelder worden. Hedenmiddag ontving de Rykspresldent den leider van het Centrum, Mgr. Kaas, teneinde met hem de mogelijkheid van een parlementair kabinet te bespreken. Deze besprekingen zullen morgenmiddag worden voortgezet. Teneinde de taak van den president te ver lichten heeft staatssecretaris Meissner Dinge'-- dey, Hugenberg en Schaeffer ontvangen. tocht verder langs Groenland. Labrador en ten slotte langs den St. Laurens en de groote meren naar Chicago. De terugreis zal York. New-Found naar Orbetello. Wetsontwerp tot goedkeuring ran bet verdrag van Oucby. Strokartonfabrieken In Engeland; ernstige con currentie voor ons land. iiiiiiiiiiitiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimriins I» laat het Amerikaansche antwoord op het En gelsche verzoek om uitstel te verleenen van de betaling van den op 15 December vervallenden termijn der oorlogsschulden werd ontvangen, werd terstond ondanks het late uur nog een bespreking gehouden van den Kanselier van de Schatkist en eenige hooge ambtenaren van het Departement van Financiën. In Engelsche regeeringskringen is men van tneening, dat de mogelijkheid voor een mora torium nog steeds bestaat. De Engelsche regee ring zal zoo spoedig mogelijk een nota aan Amerika zenden waarin de motieven van net Engelsche verzoek worden uiteengezet. In deze nota zal tevens gewezen worden op de storin gen. die door de koerswijzigingen der valuta en door het wankelende vertrouwen, dat juist door de overeenkomst van Lausanne eenlgermate versterkt is, ontstaan. Engeland is het volkomen met de Amerikaansche regeering eens, dat elke schuldenaar-staat zelfstandig zijn onderhande- llngen met Amerika moet voeren, doch dit sluit niet uit. dat deze staten elkaar onderling van hun stappen op de hoogte houden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR T«Woon Administratie 433, Radacti* 633 ABONNEMENTSPRIJS. per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f2 85 |^et geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij Do Spaarnestad - Haarlem utmililliiiiHiiiiiililwiiiililiiiliillHluiHiMHMiliiiiilMliiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllliiiiiiiMiHimiiiillliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiluuniiulilllHtHIHHititmHi* ronde doen, dat J. P. Morgan Co. aan Lon- densche bankiers een belangrijk crediet zouden hebben toegestaan tot steun van het pond-ster ling, noodzakelijk in verband met de betalingen van 15 December. Pogingen om bevestiging hiervan te verkrij gen bij de firma Morgan, leidden tot een nega tief resultaat, doch in gewoonlijk goed tnge- lichte kringen, worden de geruchten als juist aangenomen. KOPENHAGEN. 24 Nov. (V. D.) Het verblijf van Trotzky in Kopenhagen, dat reeds tot hevige aanvallen op de regeering-Staunlng ge leld heeft, schijnt zich tot een schandaal te ontwikkelen. Prins Aage van Denemarken, een neef van den konlng van Denemarken, heeft uit Parijs een open brief gezonden aan de „Berllnske Ti- dende". „Trotzky. aldus schrijft hij. die den moord op de familie van den Czaar erkent, die zijn land aan den vijand verraden heeft, is door Deensche studenten uitgenoodigd naar Kopenhagen te komen. Als Deen moet ik mijn verontwaardiging en mijn leedwezen erover uit spreken, dat Iets dergelyks mogelijk Is. Thans begrijp ik de woorden van Shakespeare, wan neer hij zegt: ..There is something rotten in de state of Denmark”. NEW-DELHI. 24 Nov. (Reuter.) De ver wachting, dat Gandhl spoedig uit de gevan genis ontslagen zou worden, is de bodem Inge slagen door een brief die de Mahatma aan de regeering heeft geschreven, en waarin hij ver klaart, dat de burgerlijke ongehoorzaamheid zijn „geloofsartikel” blijft, zoolang de regeering niet toegeeft aan hetgeen het nationale congres' verlangt. Zooals wfj reeds meldden, zal een Italiaansch luchteskader het volgende jaar een vlucht ondernemen van Rome naar Chicago en terug. Het Fascistische blad „Foglio d’Ordine' schrijft over deze stoute onderneming het vol gende ..Deze verkenningsvlucht zal ultgevocrd worden onder bevel van den minister voor Luchtvaart, generaal Balbo. die reeds vroeger met S0 watervliegtuigen een vlucht heeft ge daan over het westelijk bekken van de Midde:- landsche Zee en met 35 vliegtuigen over hel oostelijk gedeelte der Middellandkche Zee en de Zwarte Zee; generaal Balbo was ook ae lei der van den tocht ItaliëBrazilië met 12 water vliegtuigen. De groote tocht wordt in Juni vafl het volgende jaar ondernomen van uit' de vlieghaven Orbetello. in de nabijheid van Rome. Balbo beschouwt dezen tocht met twintig vlieg tuigen als een bewijs van de volmaakte organi satie van de Italiaansche luchtmacht, waarmee geen enkele luchtvloot zich kan meten.” Officieel wordt verder verklaard, dat Italië aan de geheele wereld wil toonen, welk een vooruitgang de Italiaansche luchtvaart heeft gemaakt, onder het Fascistisch bewind; tege lijkertijd zal deze tocht de geestdrift weaken van bet Italiaansche volk, dat met gerechtvaar- digden trots de luchthelden zal volgen op hun wereldreis.” De twintig watervliegtuigen zullen van het zelfde type Zijn als.die waarmee de beroemde tocht ItaliëBrazilië werd uitgevoerd (Type Savoya 55, met twee motoren). Deze tocht, die de eerste zal zijn, waarbij tweemaal de Atlantische Oceaan wordt overge stoken. zal de volgende route nemen: van de vlieghaven Orbetello wordt koers gezet naar d» Rhine, die stroomopwaarts wordt gevolgd, ver volgens langs den Rijn naar het Kanaal; de Engelsche kust wordt gevolgd tot het noord punt van Schotland, waar de sprong wordt ondernomen naar Island. Van hier gaat dc PARUS, 24 Nov. (VB.). Ex-koning Alfonso van Spanje heeft gisteren wederom geweigerd de acte van afstand van den Spaanschen troon ten behoeve ran zijn tweeden zoon Juan te teekenen. waartoe een delegatie van Spaansche monarchisten hem had verzocht- Alfonso ver klaarde, dat de politieke ontwikkeling in Spanje op het oogenbllk een dergelilken afstand van den troon niet wettigde. BERLIJN, 24 Nov. (WB). Hedenmiddag om 3 uur is het antwoord-schrijven van staats secretaris Meissner op den brief van Adolf Hit ler overhandigd. In het schrijven wordt gecon stateerd, dat Hitler geweigerd heeft, de hem gegeven opdracht (vaststelling eener parlemen taire meerderheid voor een door hem te vor men regeering) ten uitvoer te brengen. Hitler heeft zijnerzijds voorgesteld, dat de rijkspr?- sident hem, zonder eenig voorbehoud en zon der voorafgaande vaststelling eener Rfjksdag- meerderheld, de vorming eener regeering zou toevertrouwen en deze regeering de presiden- tleele volmachten ter beschikking zou stellen. De Rijkspresldent Von Hindenburg wijst dit voorstel van de hand, daar hij het niet voor het Duitsche volk meent te kunnen verantwoor den, den leider eener party, die steeds opnieuw haar excusiviteit op den voorgrond heeft ge steld. zijn presldentieele volmachten te geven, daar hu moet vreezen. dat een door den heel Hitler geleid presidentieel kabinet zich zou ont- KOPENHAGEN, avond laat te K het station werd nlgte van ongeve deze ontvangst te vermijden verliet Trotzki te Taastrup. een klein station op een afstand van ca 15 K.M. van Kopenhagen den trein en arriveerde per auto onopgemerkt in de Deensche hoofdstad, waar hü zich direct naar het particuliere huls begaf, waar hij tijdens zijn verblijf te Kopenhagen zal wonen. Nadat Hitler zoowel in de besprekingen met den rijkspresldent alsook In zijn gedachtenwis seling met RUksweennlnister von Schleicher iedere andere medewerking binnen of buiten een nieuw te vormen regeering om het even onder wiens leiding «net alle beslistheid van de hand heeft gewezen, stelt de Rijkspresldent zich niet veel meer voor van verdere schrifte lijke of mondelinge gedachtenwisselingen over deze kwestie. Onafhankelijk hiervan herhaalt de Rijkspre sldent evenwel dat zijn deur steeds voor Hitler open staat, en dat hij steeds bereid zal zijn Hitter’s meaning te vernemen nopens aan de orde zijnde kwesties. Hij wil nX de hoop mtet laten varen dat bet hem langs dezen weg nog zal gelukken Hitler en zijn beweging te win nen voor de samenwerking met alle andere op bouwende krachten der natie. BERLIJN, 24 Nov. (W. B.) In vooraanstaande Centrumskringen wordt betreurd, dat Hitter geen moeite heeft gedaan, om de mogelijk heden tot vorming eener Ruksdagmeerderheld te onderzoeken. Een poging van het dentram om een dergelijke meerderheid te vormen, lijkt thans niet erg hoopvol. In politieke kringen rekent men, wanneer geen Rijksdagmeerderheld tot stand komt, op een terugkeer van een hervormd kabinet-von Papen. economische wereldconferentie bij voorbaat tot onvruchtbaarheid doemen. Hoover heeft tever geefs in de nota's der Europeesche crediteuren gezocht naar feiten, die een uitstel der op 15 December vervallende betalingen aouden wet tigen. Zal hij milder gestemd worden, wanneer die feiten alsnog aan hem kenbaar worden ge maakt? Engeland wil dit beproeven door een nieuwe nota aan Amerika te richten. Voor En geland zal het ook niet moeilijk zijn dergelijke feiten nkar voren te brengen, maar voor Frankrijk is dat heel wat bezwaarlijker. En toch is Frankrijk het minst van alle Europeesche debiteuren geneigd aan Amerlka’s etech tot be taling te voldoen. Dat Frankrijk zeer vertoornd is over Hoover’s verklaring laat zich hooren. vooral nu Engeland en Italië zich bereid toonen althans den 15 Dec. bun beurzen te openen. Frankrijk drijft weer In den Internationalen stroom achter de krib In een bedenkelijk isole ment. De Krakatau werkt. De Zeadaaguehe door PM ran Kempen en Pij nenburg gewonnen. Verpleegster bij Ede beroofd; dader aangehou den. Ingediend Is een wetsontwerp regeling ran den brood-invoer. •w—e andereEuropeesche mogendheden die aan I 1 Amerika uitstel van den op 15 Dec. as. ver- 4-*^ vallenden oorlogsschuldtermijn hebben ge vraagd, beroepen zich op de bereidwilligheid, welke zij te Lausanne tegenover hun schulde naar hebben betoond en meenen nu aanspraak te mogen maken op eenzelfde tegemoetkomend heid vah de zijde van Amerika. Amerika zelf zit echter financieel leeiy k in de knelen wil niet zonder meer de regeling der oorlogsschul- óen herzien. President Hoover, die gaarne de oplossing van dit netelige vraagstuk aan zijn opvolger Roose velt zou hebben overgelaten, moet echter thans zich daar toch mee bezig houden, .aangezien Roosevelt, die zich nog particulier voelt, deze heele aangelegenheid aan Hoover heeft geën dosseerd. Hoover heeft thans formeel ver klaard, dat hij tegen een uitstel der op 15 De cember vervallende betalingen Is. Wel wil hjj overwegen, of na het verrichten dier betalingen een bevredigende wijziging In de oorlogsschuld- regeling b.v. door middel van compensatie In natura kan worden gevonden. „Eerst betalen en dan praten," luidt zUn consigne, terwijl de Europeesche schuldenaren eerst wilden praten en dan eventueel betalen. Hoover's weigering. Smokkelkoning Szymanski veroordeeld. Hitler’s voorstel verworpen. De ju weeelen-diefstal bU dr. Philips; tweede verdachte te Weenen aangehouden. Mr. G. Delprat vraagt ontslag als •ecreteri» der Nëderlandaché Rank De Tweede Kamer heeft de garantieregeling voor de haringvteocherij goedgekeurd. OSNABRÜCK, 24 Nov. ,^D.) Oouane-beamb- ten te Nordhorn hebben wederom een groote wapensmokkelaffalre ontdekt Het „Osnabrückner Tageblatt" weet hierom trent mede te deelen, dat uit het onderzoek gebleken, dat voor het smokkelen der wapens turfschejjen werden gebruikt, die Drentsche turf langs het Vecht-Eemskanaal naar Duitschland brachten. De te Nordhorn ontdekte wapenzen- dlng bestond uit een groot aantal karabijnen van de Belgische wapenflrma Orban-Ferrère. De wapens waren verborgen In eenige turf schepen. ZO waren bedekt met zeildoek, waar- cverheen een vrij dunne laag turf was gesta peld. Volgens het Duitsche blad zouden zij r-f- komstlg zijn van graaf Metternich, die zich korten tijd geleden in Nederland heeft laten naturallseeren en bestemd voor Duitsche rechtsche organisaties. Men vermoedt, dat nis „turf” reeds verscheidene schepen met wapens uit Nederland naar Duitschland zijn gesmok keld. Te Nordhorn doen allerlei geruchten du ronde en het „Oanabrücker Tageblatt” ver wacht. dat de autoriteiten zoo uitvoerig moge lijke opheldering over deze zaak zullen gevun. Bedoeld Is In dit bericht graaf H Wolff Met ternich, die eenige jaren geleden als Nederlan der werd genaturaliseerd, hoewel hiertegen >n de Tweede Kamer wel eenige bezwaren werden geopperd. Graaf Metternich, die ook In ae sjxirtwereld een bekende figuur is, woont op het kasteel .JUllehaard” te Swalmen In Limburg, dicht by de Duitsche grens en is lid van den gemeenteraad van Swalmen. DUSSELDORF. 24 Nov. Voor de buitengewone rechtbank te Düsseldorf stonden heden terecht de wapensmokkelaar Szymanski, bekend als „de smokkelkoning”, en drie medeplichtigen, die op 27 September jJ. in Duitschland by Buederlch werden gearresteerd by bet over de grens brengen van honderd automatische re volvers en 2500 patronen, die afkomstig waren uit België en via Nederlandsch gebied naar Duitschland waren gesmokkeld. - Volgens verklaringen van Szymanski waren de wapens niet In opdracht van bepaalde koopers gekocht. Het schijnt dat Szymanski Inderdaad naar koopers zocht en toen terecht kwam by den zoogenaamden Kaiser, die een douane ambtenaar bleek te zyn. Szymanski werd veroordeeld tot 20 maanden tuchthuis, de drie andere beklaagden tot elk 9 maanden gevangenisstraf. oen Duitschland reeds lang vóór de con ferentie van Lausanne aan zyn crediteu ren te kennen gaf. dat het niet in staat uas de door bet Young-plan vastgestelde her- elelbetallngen te verrichten, gingen verschillen de van zyn Europeesche schuldelschers van louter verontwaardiging op hun achterste bee- nen staan. Het Young-plan was Immers me' vrijwillige instemming van Duitschland in wer king gesteld. Duitschland mocht er zich dus niet Tonder goedvinden der anderen aan onttrekken Doch de internationale deskundigen -mmmisxi- te Bazel, welke de Duitsche betahngscapacitelt had te onderzoeken, kwam tot de conclusie, dat liet Young-plan niet meer beantwoordde aar de zeer sterk gewijzigde omstandigheden. Dit plan toch ging uit van de veronderstelling, dat de economische toestand allengs zou verbeteren. In werkelijkheid echter werd hy steeds slechter Hoe schoorvoetend en ongaarne ook, namen ten slotte noodgedwongen de Europeesche crediteu ren genoegen met het accoord van Lausanne xU het ook onder bet noodige gentlemans-voor- behoud. Het voorbeeld, dat Duitschland hun in zake de herstelbetalingen onder dwang ran onmiskenbare feiten gaf. schynt hen zelf te insptreeren, nu het erom gaat met hun schuld- eischer Amerika tot een vergelijk te komen In- zake de betaling der oorlogsschulden. Hun verontwaardiging over Duitschlands weigerachtigheid tot betalen zyn zy blijkbaar vergeten, en zy wenden een soortgelyke tactiek tegenover Amerika aan als Duitschland Inder tijd tegenover hen zelf volgde. Het sterkst komt dit tot uiting in de wijze waarop Polen zijn verzoek tot opschorting van zün oorlogsschuld- betallng aan Amerika motiveert. Het brengt nX In herinnering dat het op 14 November 1924 gesloten PoolschAmerikaansch accoord, waar bij dë oorlogsschuldbeta ling voor Polen werd geregeld, gebaseerd was op de verwachting van een geleldeiyke verbetering van den econotni- aeben toestand. Maar thans ftrooken de bepa lingen van dat accoord niet meer met de huidige Atuatle, welke zich in tegengestelde richting heeft ontwikkeld. Deze redeneëring Is vrijwel gelijkluidend aan die, welke Duitschland tegen de handhaving van het vrywlllig aanvaarde Youngplafi aanvoerde. Het vertrouwen, dat te Lausanne voort sproot uit de zekerheid, dat het nu eindelek gedaan was met den drukkenden last der inter- geallleerde schulden, heeft een vreeseljjken slag gekregen. De uitwerking Is des te betreurens- waardlger, aangezien Hoover door zyn verkla ringen tegenover oud-minister-president Lava: geheel andere verwachtingen had gewekt. On der deze omstandigheden kan natuuriyk voor- looplg geen sprake zyn van ratificatie van de overeenkomst van Lausanne, en ook de resul taten van de Conferentie van Stresa worden hierdoor ongedaan gemaakt. De Economische Wereldconferentie moet thans beschouwd wor den als vpor onbepaalden tyd te zyn uitgesteld BERLIJN, 24 Nov. (WB). Het voorstek dat Hitler gisteren aan rijkspresldent Von Hinden burg heeft gedaan en dat door dezen verworpen is. behelsde het volgende: Hitler zou opdracht krijgen binnen 48 uur een kort program over de te nemen politieke eo economische maatregelen voor te leggen. Werd dit door Von Hindenburg aanvaard, dan zou hU 24 uur later een ministerlyst voorleggen. Naast uit andere uit het bestaande kabinet over te nemen ministers zouden op die lijst ook Von Schleicher en Von Neurath fungeeren voor de ministeries van Rüksweer en Bultenl. Zaken. Na goedkeuring van dc ministerlust zou Von Hindenburg Hitler opdracht geven, voor dit kabinet de grondwetteiyke aroeids- voorwaarden te verschaffen. Voor dit doel zou hü hem die volmachten geven, welke In kritieke en moellüke tijden zelfs niet aan par lementaire rykskansellers geweigerd waren Hit ler beloofde, aan het slot van dit voorstel, ach met inzet van zyn geheelen persoon en beweging te zullen opofferen voor de redding van het vaderland. BERLIJN, 24 Nov. (W. B.) Heden heeft na vele maanden weer een bespreking plaats ge vonden tusschen Adolf Hitler en den leider van de Duitsch Nationale Volkspartij. Hugen berg. Het „Journal’ spreekt van een merkwaardig besluit, dat ongetwüfeld een vernielende wer king zal hebben. ■tl i i Een speciale correspondent te Washington van de „Petit Parislen” seint aan zyn blad, dat mcr. voor het einde van de regeeringsperlode vao Hoover niets van de Veree^ilgde Staten behoeft te verwachten. Het ergste wat Frankrijk zou kunnen gebeuren en waardoor de Fransche be langen In Amerika voorgoed gecompromitteerd zouden worden, zou een weigering zyn om o» 15 December ax te betalen. PARIJS. 24 Nov. (VX>.). In politieke kringen in Frankryk is men ten zeerste verrast over de weigering van President Hoover om het schul denmoratorium tot na 15 December te ver lengen. -j—ngeland en Italië hebben te kennen ge- geven den termun van 15 Dec. aS- te 4 -4 zullen voldoen. Indien Amerika deze overeenkomstig zyn thans overhandigde ant woordnota zal blyven eischen, maar Frankryk verzet zich tegen deze gedachte met een he vigheid, welke het ergste doet vreezen. Het gentleman-agreement, te Lausanne gesloten, stelt de ratificatie van het daar bereikte ac coord inzake de Duitsche herstelbetalingen af- hankeiyk van een bevredigende regeling der Oorlogsschulden met Amerika. Door Hoover’s verklaring wordt naar de meenlng van ver schillende Fransche bladen die ratificatie ern stig in gevaar gebracht. Indien Hoover’s verklaring dit gevolg zou hebben, zou de wereld een sombere economi sche toekomst tegemoet gaan, want een niet ratlflceeren van het accoord van Lausanne en een niet herzien der oorlogsschulden zouden de (Reuter). Volgens hier (United Press.) - -SM (Mtllllff/i r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1